Bonn hindert veroordeling Kroatië Nieu Geen champagne bij jaarwisseling in Mir Camilla en Charles aan elkaar gewaagd Duitse diplomaten proberen VN-resolutie zo veel mogelijk te verwateren Jeltsin weer aan het werk Pontonbrug over Sava moet en zal er komen Veto Clinton over defensiebegroting DE STEM BUITENLAND BUITENLAND kort Groei van de o Character Travel zit in problemen Franse topbankier verdacht van fraude ZATERDAG 30 DECEMBER 1995 [j Moskou (dpa) - De driekoppi ge bemanning van het Russi sche ruimtevaartstation Mir viert de jaarwisseling zonder champagne. Het ontbreken van de zwaartekracht maakt van het op aarde mousserende drankje een onaantrekkelijke vloeistof. De twee Russen Juri Gidsenko en Sergej Avdejev en de Duitser Thomas Reiter hopen desondanks op een gezellig feest. Zij zijn van plan het nieuwe jaar in te luiden met een slokje cognac. Dat moe ten ze met een rietje uit een zakje slurpen. Een groen kerstboompje zorgt voor de passende sfeer. Want Russen zetten pas met nieuwjaar, hun belangrijkste feest van het jaar, de boom op. Dat de kerstboom van plastic is, mag de pret niet drukken. Immers, rondzwevende naalden van een echte boom zouden de uiterst gevoelige apparatuur aan boord ernstig kunnen storen. „Wij leven alle tradities na," ver zekert het ruimtevaarttrio op vierhonderd kilometer boven de aarde. Zelfs voor een bezoek van Vadertje Vorst, de Russische Sin terklaas, is gezorgd. Niet dat hij zelf naar boven komt, want dat is voor zo'n oude man te veel van het goede. De transportraket Progress bracht onlangs geschen ken naar de Mir. De pakketten bevatten cadeaus van familie en lekkernijen van de Moskouse chocoladefabriek Rode Oktober. Voor de rest van het feestdag menu moet de bemanning terug vallen op de dagelijkse kost uit tubes. Het Duitse bemanningslid zal samen met de Russen twee uur voor onze jaarwisseling op 1996 proosten. De Mir hanteert de tijd die geldt in Moskou, waar de klokken van de Spasskitoren op het Rode Plein om precies twaalf uur het nieuwe jaar inluiden. Het trio in de ruimte hoeft van het traditionele gebeier niets te missen, want een straalverbin ding zorgt voor rechtstreeks geluid. New York (afp) - Duitsland wil voorkomen dat de Verenigde Naties Kroatië scherp veroordelen wegens schending van de mensenrechten. Bonn stelt alles in het werk om de verwachte kritiek van de VN tot een minimum te beperken, aldus diplo maten bij de VN vrijdag in New York. Duitsland, traditioneel een bond genoot van de regering in Zagreb, heeft al tijd gewonnen door elke beslissing van de Veiligheidsraad over Kroatië uit te laten stellen tot op zijn vroegst volgende week. Dan is Rusland, de drijven de kracht achter een veroordeling van Kroatië, niet langer voorzit ter van de raad. Duitse diplomaten proberen ver der de tekst van de geplande ver oordeling zo veel mogelijk te ver wateren, melden leden van de Veiligheidsraad. Tijdens overleg donderdag maakte Duitsland duidelijk, dat het een simpele verklaring verkiest boven een veroordeling. De VN buigen zich sinds 22 december over een verslag van secretaris-generaal Boutros Gha- li over Kroatië. Het rapport bericht over duizenden misstan den tijdens en na de herovering van de regio Krajina op de Ser viërs in augustus dit jaar. De opstellers van het rapport maken zich zorgen over de schending van de rechten van de Servische minderheid, de tweehonderddui zend vluchtelingen en de perso nen die achterbleven en daardoor kwetsbaar zijn. Het Kroatische leger heeft zich schuldig gemaakt aan brand stichting, plundering en wille keurige opsluiting. De soldaten vielen Serviërs lastig en zijn mogelijk ook verantwoor delijk voor de dood van honderd vijftig mensen, onder wie bejaar den. Vrijwel alle slachtoffers hadden kogels in het hoofd of in de rug. Vorige week veroordeelde de Veilgheidsraad in een resolutie de Bosnische Serviërs voor hun wreedheden tijdens de verove ring van de moslim-enclave Sre brenica. Volgens de Duitse VN- afgevaardigde Antonius Eifel zijn de schendingen van de men senrechten door de Serviërs niet op een lijn te stellen met die door K-oaten. Rusland, dat tot zondag midder nacht nog voorzitter is van de Veiligheidsraad, trachtte de dis cussie over het rapport te ver snellen. Maar Moskou, dat nauwe verbindingen met Servië onder houdt, heeft zich inmiddels neer gelegd bij een verschuiving tot volgend jaar. De Verenigde Staten, net als Duitsland pro-Kroatisch, lijken hun verzet tegen een veroorde ling te hebben opgegeven. De Amerikaanse delegatie bij de VN liet doorschemeren een eventuele resolutie tegen Kroatië te accep teren. Maar Washington wil absoluut niets weten van moge lijke sancties. Kroatië meent dat het rapport van Boutros-Ghali veel onjuist heden bevat en daardoor het vre desproces in het voormalige Joegoslavië dreigt te verstoren. Het Kroatische persbureau Hina maakte gisteren bekend, dat de Kroatische VN-ambassadeur zijn bezwaren in een brief kenbaar heeft gemaakt aan de Veilig heidsraad. „Kroatië beschouwt dit rapport als incorrect, op het bevooroor deelde af," aldus het schrijven van ambassadeur Mario Nobilo. Moskou (ap) - De Russische president Boris Jeltsin is gisteren voor het eerst weer naar het Kremlin getogen, sinds hij twee maanden geleden met ernstige hartklachten in het ziekenhuis werd opgenomen. Alvorens zijn traditionele Nieuwjaarsrede op te nemen, die zondagavond door de televisie wordt uitgezonden, maakte Jelt sin een wandelingetje door de sneeuw en praatte hij met passe rende Moskovieten. Hij verzeker de hen niet te zullen toestaan dat de communisten, die bij de parle mentsverkiezingen van 17 december de meeste stemmen haalden, de klok terugdraaien en zijn hervormingen te niet doen. Een antwoord op de vraag die de gemoederen het meest bezig houdt - of hij zal meedoen aan de presidentsverkiezing van juni - zal Jeltsin in zijn Nieuwjaarsrede waarschijnlijk niet geven. Mede werkers hebben gezegd dat hij daarover pas in februari een beslissing neemt. Nu hij in het Kremlin terug is, zal Jeltsin waarschijnlijk enkele ver wachte wijzigingen in de rege ring doorvoeren. Zo moet hij een beslissing nemen over de positie van minister van Buitenlandse Zaken, Andrej Kozyrev, en schoonmaak houden in de minis teries van Economische Zaken en Financiën. De communisten en nationalisten die de verkiezingen hebben gewonnen, eisen dat Kozyrev, die zij te westers georiënteerd vin den, verdwijnt. Jeltsin zei dat er in de ministeries van Financiën en Economische Zaken veel onre gelmatigheden voorkomen. Zo zitten er heel wat mensen die openlijk stelen, zei hij, en met hen zal meedogenloos worden afgerekend. Zupanja (rtr) - Amerikaanse genietroepen hebben gisteren hun inspanningen verdubbeld in een poging om voor twaalf uur zaterdagmiddag een pontonbrug over de rivier de Sava te leg gen. De bouw van de 300 meter lange, drijvende brug is volgens de Amerikaanse genie het grootste project sinds geallieerde troepen in maart 1945 de Rijn bij Remagen overstaken. te verbinden. Binnen het Amerikaanse opper bevel heerste gisteravond opti misme over het welslagen van de missie. Maar enkele soldaten ter plaatse uitten hun bedenkingen bij de druk die op hen wordt uit geoefend om het project snel te klaren. „Het kan gedaan worden, maar er gaan slachtoffers vallen. Er zal veel materieel verloren gaan," aldus een van hen. De Sava vormt ter hoogte van de stad Zupanja de grens tussen Kroatië en het noorden van Bos nië. In 1991, nadat Kroatië zich had afgescheiden van de rest van Joegoslavië, werden alle verbin- dingsbruggen in het gebied opge blazen. Zodra de pontonbrug klaar is, zullen ongeveer 20.000 Ameri kaanse soldaten afkomstig van bases in Duitsland, over het sta len en aluminium gevaarte Bos nië binnentrekken. Er zullen twee pontons tegen elkaar wor den gelegd, zodat pantserwagens, tanks en vrachtwagens in beide richtingen de Sava kunnen over steken. Generaal William Nash, de com mandant van het Amerikaanse contingent van de internationale vredesmacht (IFOR), vloog gister naar het bruggehoofd bij Zupan ja om zijn troepen aan te sporen tot een hernieuwde krachtsin spanning. Donderdag nog werd de hele ope ratie gestaakt, toen de Sava bui ten zijn oevers trad en de genie troepen geëvacueerd moesten worden. De zware regenval en overvloedig smeltwater als gevolg van de ongewoon hoge temperaturen in het hele gebied maakten de Ame rikanen het werk onmogelijk. Om de brug toch volgens plan af te krijgen, werden gisteren vier Chinook-CH47 helikopters inge zet, de grootste en krachtigste ter wereld, waarmee meer dan tien duizend kilo kan worden ver voerd. Ondanks het slechte weer slaag den de toestellen erin de 63 beno digde brugdelen in de snelstro- mende rivier te droppen. Vanaf beide zijden wordt nu gewerkt om de brugdelen voor twaalf uur vanmiddag met elkaar Camilla Parker-Bowles WAT IS er voor haar weggelegd na de onvermijdelijke scheiding van Charles en Diana. Blijft ze de minnares van de toekomstige koning? Is het denkbaar dat de Britten straks een Koningin Gemalin krijgen? Of mag mevrouw Parker-Bowles dezelf de rol spelen als haar overgroot moeder Alice Keppel, de erken de minnares van Edward VI, de betovergrootvader van Charles? Enige Conservatieve Lagerhuis leden hebben duidelijk gemaakt dat een huwelijk van Charles met Camilla niet alleen wat hen betreft op grote weerstand zal stuiten. „Ik zie geen enkele manier waarop dat aanvaard baar zou kunnen zijn voor het Britse volk," aldus James Hill, voorzitter van de Lagerhuis commissie voor Constitutionele Zaken. Een andere vooraan staande Conservatief echode de bezwaren van menig Anglikaan- se bisschop: „De (Conservatieve) partij is voorstander van een echtscheiding tussen Charles en Diana, omdat hun huwelijk onherstelbaar is beschadigd. Maar een tweede huwelijk met mevrouw Parker-Bowles is een heel andere zaak die niet veel instemming zal hebben." De manoeuvres rond de troon werden niet gehinderd door een kerstbestand. Eén tabloid open de met de kop over een ambiti euze Camilla, die niet alleen 'haar' Charles zou claimen, maar ook de titel van koningin. De vrienden die dergelijke woorden in de mond waren gelegd door de noodlijdende 'Daily Express', hebben zich van hun vermeende uitspraken gedistantiëerd. Als er één con stante was in het leven van mevrouw Parker-Bowles, dan wel haar voorkeur voor anoni miteit en niet voor de glitter en glamour die Diana steeds zoekt. Camilla hult zich liever in Bar- bour-jassen voor een vossen jacht dan in modieuze en laag uitgesneden toiletten voor een receptie of galadiner. Gezegd moet worden dat haar figuur beter in de bossen past dan in het boulemie-gevoelige designercircuit. Kroon steken Een ding mag bekend zijn bij Camilla. Wat betreft populari teit zal ze prinses Diana nimmer naar de kroon kunnen steken. Tijdens een recent 'phone in'- programma op de BBC radio was de man achter de knoppen net te laat om een luisteraar weg te draaien die een wel doortim merd betoog over de monarchie afsloot met een verrassende snier. „Ik begrijp niet dat Char les zich laat inpakken door die paardenkop, die zijn moeder had kunnen zijn!" En veel Brit ten lijken het daar eigenlijk wel mee eens, al geeft men over het algemeen de voorkeur aan iets galantere terminologie. De niet eens onvriendelijkste vergelijking van de luisteraar - na het beruchte prins Charles' interview werd Camilla tijdens een bezoek aan een supermarkt uitgescholden en met broodjes bekogeld door pro-Diana huis vrouwen, die haar verweten een huwelijksbreekster te zijn - bevatte in ieder geval twee ele menten die inderdaad van belang zijn in het leven van de prins en zijn maitresse. Ten eerste de paardenkop. Of die nu van Camilla zelf is of die van de edele viervoeter waarop Major tot Charles: 'Volk verdraagt hertrouwen niet' Londen (rtr) - Het Britse volk zal een huwelijk tussen kroonprins Charles en zijn vriendin sinds jaren, Camilla Parker Bowles, niet goed keuren als hij scheidt van prinses Diana. Deze verma nende raad heeft premier John Major dezer dagen Charles gegeven, zo meldde de krant Daily Mirror giste ren. Onder aanhaling van invloedrijke leden van de regerende Conservatieve Partij schreef de Mirror, dat Major de kroonprins heeft laten weten dat het Britse volk Parker Bowles niet als zijn eega aanvaardt. „Belangrijke leden van de Conservatieve Partij denken dat Major dat heeft duidelijk gemaakt aan Charles en aan de koningin," aldus de krant. Het bericht in de Daily Mir ror kwam een dag na een verhaal in een andere krant, de Daily Express, waarin de 48-jarige Camilla Parker Bowles wordt geciteerd met de wens, dat zij de nieuwe echtgenote wordt van Char les en (dan ook) de titel Hare Koninklijke Hoogheid krijgt. ze steeds wordt gefotografeerd, feit is dat paarden een belang rijke rol hebben gespeeld in de relatie tussen de maitresse en de prins. Camilla en Charles ont moetten elkaar op het poloveld, in 1970. Ze delen een passie voor de sport. Ze jagen net zo graag op wild als prinses Diana op kappers en therapeuten. Ook de term 'moeder' is op zijn plaats. Camilla (49 in juli en 18 maanden ouder dan Charles) is - zo weten de kenners hier - voor Charles de ideale minnares. Wijs en koel heeft ze altijd een bijna moederlijke liefde getoond voor haar met zichzelf worstelende vriend. Nooit heeft Camilla ook maar een woord tegen journalis ten gesproken over haar relatie met de prins. Ze zou er onge twijfeld vele tientallen miljoe nen guldens aan kunnen verdie nen, als ze het wel deed. Het is overigens deze discretie die haar zeer geliefd zou hebben gemaakt bij koningin Elizabeth en ande re leden van de koninklijke familie, die onderhand de buik vol hebben van het ingewikkel de Moeder Theresa/Disco Queen-complex waaronder de broze Diana zo gebukt gaat. Aristocraten Camilla Parker-Bowles werd geboren in 1947 als het oudste kind van Bruce en Rosalind Shand. Haar ouders waren aris tocraten; vader Shand was levensgenieter en vrijblijvend wijnhandelaar. Het grote geld kwam van moeders zijde, wier familie zeer veel verdiende aan onroerend goedhandel in de sjiekste Londense wijk Belgra- via. De familie onderhield tradi tioneel goede relaties met de hofhouding. Evenals Diana was Camilla geen intellectueel won der. Haar ouders stuurden haar naar Zwitserland om haar schoolopleiding af te maken. In 1964 werd- ze samen met 300 andere upper class meisjes offi ciéél geïntroduceerd in de krin gen, waar Engelse topfamilies hun koters aan elkaar voorstel len. Ze was 25 toen ze voor het eerst kennis maakte met Char les. Die viel voor de joviale en rondborstige Miss Shand, maar twijfelde vanwege haar 'verle den'. Daarmee werd bedoeld, dat ze al enige vriendjes had gehad en niet de maagd was die zijn ouders op het oog hadden voor de zuiverste lijn van troon opvolgers. Charles vertrok met de Britse marine om alles nog eens te overdenken en Camilla huwde met Life Guard-officier Andrew Parker-Bowles. Ze kre gen twee kinderen Tom (inmid dels 21) en Laura (17). Charles' vlam voor Camilla bleef altijd branden. En de frus traties groeiden bij prinses Dia na, die serieus had gedacht dat Charles haar trouwde uit liefde. Hoe intiem de kroonprins en zijn maitresse waren, bleek uit de fameuze 'Camillagate tapes', de afgeluisterde mobile tele foongesprekken. „Jouw grootste prestatie is dat je van me houdt," sprak Charles. „Oh schat, dat is gemakkelijker dan van een stoel vallen," ant woordde Camilla. Uit expliciete vergelijkingen met tampons en andere dubbelzinnigheden werd duidelijk dat het tussen 'C' en 'C' veel beter boterde dan tussen 'P' en 'P' (prins en prinses). Schaduw Begin dit jaar werd de formele echtscheiding uitgesproken tus sen Camilla en haar echtgenoot Andrew. Ondanks de schaduw van de koninklijke relatie zijn beiden goed bevriend gebleven en brachten ze samen de kerst dagen door. „Het is opmerkelijk dat - afge zien van prinses Diana - Camil la eigenlijk nauwelijks vijanden heeft," aldus de kwaliteitskrant The Independent. Volgens doorgewinterde 'royal watchers' in het tabloid circuit was vanaf het begin aan duide lijk dat Charles en Camilla uit hetzelfde hout zijn gesneden, een vergelijkbare schooloplei ding hebben gehad en - als alle upper classprodukten - vrijwel dezelfde passies hebben, te weten paardrijden, jagen en schilderen in de natuur. Nigal Evans, de hoofdredacteur van het Britse blad 'Majesty' denkt dat de relatie Charles met Camilla normaler is dan die van de prins met de naïeve en sexy kleuterleidster, zij het van goede huize. „Bijna elke Britse koning voor Charles had een minnares. Het probleem was dat deze konink lijke generatie zichzelf wilde afschilderen als een ideale fami lie en als gewone 'middle class' mensen. Het gevolg was, dat de Britten verlangden dat ze zich dan ook middle class zouden gedragen. Het huwelijk van Charles en Diana moest het sprookje bevestigen. Camilla is echter de realiteit." Washington - De Amerikaanse president Clinton heeft een veto - zijn elfde - uitgesproken over de defensiebegroting voor 1996. De Senaat en het Huis van Afgevaardigden hebben de 265 miljard dol lar (420 miljard gulden) bedragende begroting goed gekeurd, maar het ziet er niet naar uit dat de benodigde tweederde meerderheid te vin den zal zijn om het presidentiele veto ongedaan te maken. Clinton zei niet te kunnen instemmen met een in de begroting vervat plan om voor 2003 een raketafweersysteem, een soort Star Wars, te ontwikkelen. Daarmee zouden miljarden worden verspild en tiental len jaren van inspanningen op het gebied van wapenbeheersing vol gens hem in gevaar komen. Clinton maakte ook bezwaar tegen wat hij noemde oneerlijke bepalingen in de begroting - een sterke beperking van de mogelijkheid van abortus in militaire ziekenhuizen in het bui tenland en het ontslaan van militairen bij wie het HIV-virus wordt geconstateerd. Clinton zei dat beperkingen op de financiering van de missie in Bosnië die in de begroting zijn opgenomen, de presidentiele bevoegdheden op buitenlands gebied aantasten. Een bepaling die de mogelijkheid openhoudt om Amerikaanse troepen onder bevel van de Verenigde Naties te plaatsen, tast zijn positie van opperbevelhebber van de strijdkrachten aan, aldus Clinton. Zaïre houdt Hutu-verdachten aan Nairobi - De Zaïrese autoriteiten hebben acht vooraanstaand Ruandese Hutu's aangehouden in vluchtelingenkampen langs d grens met Ruanda. Diplomaten hebben dat gisteren bevestigd n gearresteerde Hutu's zouden verantwoordelijkheid dragen voC de massamoorden in 1994 op Tutsi's. Onder de arrestanten 2°' zich de voormalige burgemeester van Kgali, Frangois Karer"1 bevinden. De Ruandese regering omschrijft Karera als een van hoofdverantwoordelijken voor de massamoorden. De aanhoudJ gen volgen op beloftes van Kinshasa om op te treden tese' onruststokers in de kampen en om de Hutu's aan te sporen naa" huis terug te keren. Zaïre, Uganda, Burundi en Ruanda beloofde» in november op een topconferentie in Cairo de van volkeren moord verdachte Ruandezen uit te zullen leveren aan het interna" tionale tribunaal van de Verenigde Naties. Jeminitische krijgsgevangenen naar huis Addis Abeba/Sana - In Eritrea zijn gisteren meer dan tweehon derd Jemenitische krijgsgevangenen overgedragen aan het Inter nationale Rode Kruis. Ze worden binnenkort door het Rode Kruis naar Jemen overgebracht. De Jemenieten waren in handen van Eritreërs gevallen, toen die eerder deze maand eilanden in de Rode Zee op Jemen veroverden. Eritrea betwist Jemen de Hanish- eilanden en zette half december zijn strijdkrachten in om de Jemenieten te verdrijven. Er bestaan geen internationale afspra ken over de vraag bij welk land de eilanden horen. Na de oorlog hebben de enkele grotere eilanden en bijna tweehonderd zeer kleine eilanden feitelijk onder Jemenitisch gezag gestaan. Anglicaanse kerk vangt asielzoekers op Londen - De Anglicaanse kerk bereidt een grote actie voor om asielzoekers in Groot-Brittannië op te vangen. Kerkelijke leiders hebben gelovigen opgeroepen zich als vrijwilligers te melden. De bisschop van Southwark heeft zijn parochies opgeroepen bij hun parlementsleden te protesteren tegen de plannen van de Britse regering de uitkeringen voor asielzoekers af te schaffen. Dat meldde de Britse krant de Guardian gisteren. „Als de staat niet voor een sociaal vangnet voor asielzoekers zorgt, moet de kerk inspringen," stelt de woordvoerder van bisschop Williamson van Southwark. „Wie moet het anders doen?" De kerken willen, in samenwerking met hulporganisaties, een landelijk netwerk instellen dat asielzoekers van voedsel en dekens moet voorzien. Tevens zullen er kerkgebouwen worden gebruikt om asielzoekers op te vangen. Een woordvoerder van de betrokken hulporganisa ties is echter somber over het effect van de actie. „De kerken zul len niet in staat zijn de hulp te geven die nodig is. Honderden, misschien wel duizenden zullen dakloos worden en hongerlijden. Er zullen zich taferelen in Londen afspelen, die aan de derde wereld doen denken." De Britse regering wil de financiële steun aan asielzoekers afschaffen. Ook asielzoekers die hun uitzetting aanvechten, zullen geen geld meer krijgen. Het gaat in totaal om ongeveer 13.000 mensen. Turkse fundamentalistenleider draait bij Ankara - De leider van de islamitische Welvaartspartij in Turkije, Negmettin Erbakan, heeft gisteren zijn verzet tegen een douane unie met de Europese Unie laten varen. Tot nu toe had Erbakan zich vooral laten kennen als een fel tegenstander van elke politie ke, economische en militaire samenwerking met het westen. De Welvaartspartij kwam zondag als grote winnaar uit de bus bij de parlementsverkiezingen. Erbakan beloofde Turkije om te vormen tot een islamitische staat en pleitte voor een islamitische unie van Kazachstan tot Marokko. Gisteren zei Erbakan echter nooit tegenstander van de douane unie met de EU te zijn geweest. Hij accepteerde slechts de voor waarden niet, waarop deze tot stand moest komen. Erbakan zoekt met zijn ommezwaai waarschijnlijk toenadering tot de andere partijen. Die doen pogingen een coalitie te smeden om Erbakan van regeringsmacht af te houden. Hoog aantal executies in VS Washington - In de Verenigde Staten zijn dit jaar 56 terdoodver- oordeelden terechtgesteld, het hoogste aantal sinds 1957. Met 3.000 mannen en vrouwen in de dodencellen lijkt het aantal exe cuties in 1996 alleen maar te kunnen stijgen. Het Death Penalty Information Center in Washington maakt zich zorgen over onge lijkheid in de wijze, waarop de doodstraf wordt toegepast. Oleksy wil geheime diensten reorganiseren Warschau - De Poolse premier Jozef Oleksy heeft gisteren gezegd, dat hij in januari een korte vakantie zal nemen, maar dat die los staat van de aantijgingen dat hij voor Rusland heeft gespioneerd, Hij zei ook de veiligheidsdiensten en het ministerie van Binnen landse Zaken te zullen reorganiseren, als de beschuldigingen tegen hem van de baan zijn. Oleksy, de voormalige communisti sche partijbaas die in februari premier werd, verwierp opmerkin gen dat hij zou moeten aftreden totdat het Openbaar Ministerie heeft besloten of een officieel onderzoek ingesteld zal worden. De beschuldigingen kwamen vorige week naar voren op het moment, dat president Lech Walesa de macht zou overdragen aan Alek- sander Kwasniewski, een medestander van Oleksy. Aangehouden voor uitdelen van hasj Rome - De legendarische leider van de Italiaanse Radicale Partij, Marco Pannella, is er gisteren in geslaagd zich in Rome te laten aanhouden door porties hasj uit te delen. Pannella is voorstander van legalisering van soft drugs in Italië. Enkele dagen geleden heeft de europarlementariër aangekondigd, dat hij zal proberen door provocaties in de gevangenis te belanden. Tijdens een rechtstreekse uitzending donderdag van het publieke televisienet RAI DUE gaf hij twee ons hasj aan de presentatrice, die daar niet erg blij mee was. Gister deelde hij hasj uit op de schilderachtige Piazza Navona in het historische hart van de Eeu wige Stad. Op distributie en verkoop van drugs staan in Italië gevangenisstraffen. Afgelopen zomer werd Pannella al een keer voor een paar uur vastgehouden door de politie, nadat hij hasj had uitgedeeld. De clubs van Pannella verzamelen handtekeningen voor een referen dum over het verbod op softdrugs. Verslaafde vrouw zwangerschap verboden Salinas - Een Amerikaanse rechter heeft een drugsverslaafde vrouw verboden zwanger te worden zolang zij verslaafd is, op straffe van elf jaar gevangenisstraf. De advocaat kondigde aan tegen het vonnis in beroep te gaan. Volgens hem is de veroorde ling in strijd met de grondwet. De 25-jarige vrouw was in een huis onder invloed van drugs in slaap gevallen, terwijl zeven jong® kinderen er met lucifers speelden. Drie kinderen, onder wie 1® vijfjarige zoontje van de vrouw, kwamen bij de daarop volgende brand om. Weer Turks huis in Duitsland uitgebrand In Schopfheim in het zuidwesten van Duitsland is g!S de woning van een Turkse familie door brand verwoest, leden liepen zware brandwonden op en vier andere 100 vermist, maar zijn waarschijnlijk omgekomen. De plaatse j politie had gisteravond nog geen idee van de oorzaak va1 Naarden (anp) - De Achme Groep wil de beursnoterin van zijn bankbedrijf Staa Bankiers op zo kort mogelijk termijn beëindigen. Het con cern, waartoe Centraa Beheer, Avèro en Zilvere: Kruis behoren, voert hierove overleg met het bestuur vai de Amsterdamse Effecten beurs. De Achmea Groep heeft 6 miljoe: nieuwe aandelen Staal gekochi waardoor haar belang in dez onderneming is vergroot van 92, procent tot 95,7 procent. Hier voor betaalde de groep 111 mil Van onze verslaggevers Middelburg/Rotterdam - He ting goed in de twee Zeeuws afgeloten met een gemiddelc scheepvaartverkeer, terwijl i ook alle records breken. „Deze goede cijfers hebben w nog nooit bereikt en ik verwacb een verdere toename," zei haven schapvoorzitter Bruinooge giste ren bij de presentatie van de jaar cijfers. Terwijl de Belgische zeehavens r de min zitten, boeken de Zeeuws forse winst. Vlissingen gaat aa: kop met een stijging van 10 pro cent van het scheepvaartverkeer Terneuzen was het afgelopen jaa goed voor een stijging van 6 pro cent. In Vlissingen werd 10,9 miljoe ton aan goederen overgeslager meer dan ooit tevoren. Ook i: Terneuzen brak het record, daa werd 10,6 miljoen ton overgesla gen, een stijging van 600.000 to ten opzichte van vorig jaar. De groei van de overslag in d haven van Rotterdam is in d tweede helft van het jaar minde sterk geweest dan in de eerste ze maanden. Over het hele jaa resulteerde dat uiteindelijk i een groei van 0,2 procent te opzichte van vorig jaar tot 294, miljoen ton. Burgemeester dr. A Peper van Rotterdam maakt deze cijfers gisteren bekend tij dens de traditionele Oudejaar stoespraak voor de Havenvereni ging Rotterdam. In Zeeland hadden de belangrijk ste stijgingen plaats in de Braak Den Haag (anp) - Het reisbu reau Character Travel in Bilt hoven, specialist in avontuur lijke reizen, bevindt zich r financiële problemen. De Stichting Garantiefond Reisgelden heeft de koste: van reizen, die in de laatst week van deze maand begon nen voor zijn rekening geno men. Het betrof ongeveer 10 mensen, die zijn vertrokkei naar bestemmingen in Jorda nië, Indonesië, Marokko ei Tunesië. De SGR heeft klanten die voo volgend jaar al een reis hadde: geboekt, meegedeeld dat dez geannuleerd is. De al betaalde reissom krijgen z: *erug van de SGR. Het is nog nie uuidelijk of Character Travel d zaken nog kan voortzetten, da wel failliet zal gaan. Het bedrijf kan echter niet mee deelnemen in de Stichtin Garantiefonds Reisgelden. Character Travel opereert oo onder de volgende namen: Afric Bivouac, America Crossing, Asi Explore en Europe Adventure. Parijs (afp/rtr) - Justitie ii Frankrijk stelt een gerechte lijk vooronderzoek in naar d verrichtingen van president directeur André Lévy-Lan van Paribas, één van de groot ste financiële instellingen va: het land. De bankier zou vier jaar gelede fraude hebben gepleegd bij he opstellen van de jaarcijfers va Ciments Frangais (cement e beton), dat destijds in hande was van Paribas. Dat is vrijdag i bankkringen vernomen. Ciments Frangais pronkte in he Jaarverslag van 1991 met ee winst van 118 miljoen frank 3 jmljoen). In werkelijkheid had d: bedrijf echter een verlies van 41 biljoen frank (ƒ135 miljoer ëeleden, naar later bleek. L

de Stem | 1995 | | pagina 6