Allochtoon kind mist vaccinaties' Molukkers verliezen met Manusama vaderfiguur Ijszeilers in de luwte Kinderen gratis, volwassenen blij. 'Heenzenden gedetineerde is in strijd met wet' Handgranaat per post 06-07 89 DE STEM BINNENLAND A3 Turken en Marokkanen profiteren volgens TNO onvoldoende van preventieve zuigelingenzorg 'Overlijden van Manusama is groot verlies' I leyelu Zeven deelnemers Handen Vast in Arnhem geven op Griep-epidemie duurt voort bel gratis [MBER 1995 A2 ïttanmë en Ierland- naar minder koud J in het algemeen veel |g en een toenemende Tegen, sneeuw of ijzei Jorden een aantrekken Inwind. Maxima z0n- B 3 graden in oost- Bd tot 10 in zuidwest- In zuidwest-Engeland •n Luxemburg: Dooi- fcet veel bewolking leeuw of ijzel. Aanvan gen koude oostelijke faterdag nog lichte Bondag enige graden len Midden-Frankrijk: Jg naar zachter weer tijd tot tijd regen in het noorden nog i op ijzel. Middagtem- rond 10 graden, in het noordoosten luidend kouder, lankrijk: Zachter weer I bewolking en op beide llaatselijk regen, moge- ji onweer. In het zuid- lan veel neerslag vallen, [temperatuur rond 14 zaterdag met name yon nog aanmerkelijk 11: Aanhoudend onbe- met vooral zaterdag v flink wat regen. Ook j onweer. Aan de west- In tijd tot tijd veel wind. ^temperatuur rond 16 Wisselvallig met tame- II bewolking van tijd tot legen, misschien met r. Vooral in de westelijke bnieuw hier en daar veel Jg. Langs de costa's in liden en oosten zondag ijk wat zon. Tamelijk bind. Maxima aan de tussen 16 en 21 graden, ische Eilanden: Perioden pn, in het noorden ook wolkenvelden. Overwe- droog. Middagtempera- bnd 23 graden. •ca en Ibiza: Half tot I bewolkt en vooral zater- fns op enkele buien, mis- met onweer. Zaterdag ^el wind. Maxima onge- 1 graden. I Zaterdag in het midden Iden enkele opklaringen. veel bewolking en van t tijd buiige regen, vooral bergen in het noorden v. Met name zondag kan 1 neerslag vallen. Maxima |graden in het noorden tot 17 op Sicilië. lenland en Kreta: Licht Jvallig weer met af en toe naar ook kans op wat Rond Rhodos veel meer Jking en meer regen. Jl rond de Egeische Zee |veel wind. Middagtempe- van 7 graden in het Ben tot 16 langs de Griek- pstkust; maxima op Kreta 114 graden. pnrijk: Zaterdag eerst |op enkele opklaringen en vegend droog. Daarna Ibewolking en grote kans ^eeuw. Middagtemperatu- ussen -2 en -6 graden. ZATERDAG 30 DECEMBER 1995 ram: uiver-Fuiver moede-Oedeem taan-Naaste baard-Daarby graaf-Agrafe laden-Nadeel malen-Talmen katje-Jacket klaar-Elkaar ««mips Sarah-Sahara FONDANTJE* Den Haag (anp) - Het wegens cellentekort voortijdig heen zenden van gedetineerden die in huizen van bewaring hun straf uitzitten, is in strijd met de wet. In feite komt het erop neer dat een vonnis van de rechter niet wordt uitgevoerd, en dat is onaanvaardbaar." Dat vindt oud-minister van Justitie Kort hals Altes. Korthals Altes, die momenteel de I vvD-fractie in de Eerste Kamer leidt, was voorzitter van de com missie die in opdracht van minis ter Sorgdrager van Justitie onderzocht welke alternatieven er zijn voor vrijheidstraffen. Al in dat rapport, in augustus van dit jaar uitgebracht, wraakte de commissie de praktijk van het voortijdig heenzenden van zoge noemde 'afgestraften'. Maar die kritiek bleef toen tot verbazing van Korthals Altes onopgemerkt. De betreffende regeling is eind 1993 onder verantwoordelijkheid van de toenmalige CDA-minister Hirsch Ballin ingevoerd. Ze komt erop neer dat een gedeti neerde in een huis van bewaring wordt ontslagen als hij driekwart van zijn gevangenisstraf heeft uitgezeten. De regeling beoogt in huizen van bewaring capaciteit vrij te maken om verdachten van zware delic ten in preventieve hechtenis te kunnen nemen. Dat gebeurt dan door 'lichtere' gevallen die al een groot deel van hun straf erop hebben zitten eer der naar huis te sturen. Uit eerder gepubliceerde cijfers van justitie blijkt dat vorig jaar in totaal 1293 gevangenen, vol gens de commissie-Korthals Altes via 'de achterdeur', door de regeling eerder naar huis konden. Over de eerste drie kwartalen van dit jaar ging het om 991 mensen. Deze vorm van strafverminde ring komt bovenop de wel in de wet vastgelegde regeling dat een veroordeelde bij goed gedrag kan vrijkomen nadat hij tweederde van zijn straf heeft uitgezeten. Rechters kunnen bij het opleggen van de strafmaat rekening hou den metdeze regeling. Maar door dat een wettelijke basis voor het heenzenden van gedetineerden wegens cellentekort ontbreekt, wordt het zicht van de rechters op de uitvoering van hun vonnis volgens Korthals Altes vertroe beld „Het is een buitenwettelijke regeling en dus is deze praktijk in strijd met de wet. Als je al zoiets wil dan moet dat in de wet wor den geregeld," aldus Korthals Altes gisteren. Het bestaan van deze praktijk betekent volgens hem ook dat het cellentekort in werkelijkheid groter is, dan verondersteld. Hij vindt dat Sorgdrager met een wettelijke regeling moet komen, maar hij acht de kans niet groot dat zo'n wetsvoorstel door het parlement komt. „Ik ben als kamerlid geneigd tegen zo'n voorstel te zijn," zei hij. De commissie-Korthals Altes concludeerde in haar rapport dat er nauwelijks redelijke alterna tieven zijn voor gevangenisstraf fen en dat het aantal cellen fors moet worden uitgebreid. Sorgdrager toonde zich destijds terleurgesteld over het rapport. Ze vond de conclusies van de commissie van 'weinig creativi teit' getuigen. Korthals Altes foto dijkstra l Utrecht (anp) - Allochtone kinderen profiteren onvoldoende van de Nederlandse preventieve zuigelingenzorg. Vitaminege- bruik is bij buitenlandse kinderen onaanvaardbaar laag en ook de vaccinaties laten te wensen over. Verder is van de allochtone moeders 22 procent-niet tegen rode hond ingeënt, terwijl de helft niet wist of zij al dan niet gevaccineerd waren. Dit blijkt uit een onderzoek door TNO Preventie en Gezondheid in Leiden, dat gisteren is gepubli ceerd in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde (NTVG). De onderzoekers stellen dat hun enquête beperkt van omvang was, en dat dringend breder en diepgaander onderzoek nodig is, waarin de resultaten kunnen worden vergeleken met Nederlandse kinderen. Deson danks vinden ze dat nu al maat regelen moeten worden genomen. Kinderen van Turkse en Marok kaanse ouders behoren tot de twee grootste groepen allochtone kinderen in Nederland en zijn daarom geselecteerd voor het onderzoek. Daarnaast is om praktische redenen gekozen voor Chinese en Vietnamese ouders. Die vier groepen buitenlandse ouders zijn namelijk de enige die zogenaamde tweetalige babyboe ken hebben gekregen. De baby boeken gebruikt het consultatie bureau als communicatie- en registratiemiddel. Ten minste 17 procent van de borstgevoede kinderen kreeg de eerste drie maanden geen aanvul lende vitamine K, wat wel gead viseerd wordt aan moeders die hun kind borstvoeding geven. Achttien procent van de ouders wist niet of zij vitamine K had den gegeven. Een belangrijk deel van hen is van Marokkaanse afkomst. Ook het gebruik van vitamine A- D kan bij alle buitenlandse groe pen worden verbeterd. Die vita mines krijgen Marokkaanse kin deren juist weer het meest, en de Vietnamese baby's en peuters het minst. Turkse, Vietnamese en Chinese kinderen worden ongeveer even goed ingeënt tegen DKTP (difte rie, kinkhoest, tetanus en polio) als Nederlandse kinderen. Bij Marokkaanse kinderen was het percentage veel lager: één op de vijf Marokkaanse kinderen heeft de DKTP-prikken niet gehad. De BCG-vaccinatie (tegen tuber culose) blijft bij Vietnamese kin deren het vaakst achterwege. Dat komt vooral omdat alleen die kinderen een BCG-inenting krij gen van wie redelijkerwijs wordt aangenomen dat zij een bezoek brengen aan het land van her komst. Volgens dat advies is het aantal inentingen bij Turkse en Marokkaanse kinderen te weinig. Uit het TNO-onderzoek bleek niet waarom de inentingen bij die groepen allochtone kinderen lager is. Veel buitenlandse moeders wis ten niet of zij ingeënt waren tegen rode hond, of hadden de vaccinatie niet gehad., Slechts 27 procent wist zeker ingeënt te zijn. Rode hond tijdens de zwanger schap kan afwijkingen bij de baby veroorzaken. TNO adviseert het vitaminege- bruik te bevorderen en de vacci naties beter te controleren. Het ijs is dik genoeg en er straalt een heerlijk winterzonnetje. Alleen de wind ontbreekt. Toch ston den gisteren op het Gouwmeer bij Monnikendam zo'n vijftien ijszeilers klaar met hun boten. Ze geno ten van het winterweer, maar van ijszeilen kwam niet veel. foto anp Door Ivo Postma TOEN HIJ op 11 september 1953 in Nederland aankwam, werd hem weliswaar politiek j asiel verleend, maar werd hij j tevens behandeld als een staatsgevaarlijke terrorist. I Het was vier jaar na de souve- reiniteitsoverdracht en de Nederlandse regering wilde zich niet meer de vingers branden aan de Molukse kwestie die nu een binnen landse Indonesische kwestie I was. fohan Alvarez Manusama, minis ter van Defensie van de niet erkende Republiek der Zuid- Molukken (RMS), kreeg een spreekverbod opgelegd. De rege- ring dreigde hem met verbanning naarTexel(!) als hij zich daar niet aan zou houden. l'an de wijze, minzame en Waagde Manusama, die hier de kost verdiende als wiskundele- raar, hebben de Nederlandse autoriteiten nooit veel last onder ronden. Ook niet nadat hij in 1966 de door Indonesië geëxecu teerde Soumokil was opgevolgd als president in ballingschap. De 26.000 Molukkers die hem in "at jaar in Assen uitriepen tot kun president, moeten verwacht kebben dat deze invriendelijke raderfiguur in staat was hun ide aal te verwezenlijken. Hij is het "togelijk zelf ook vast van plan geweest. Maar Manusama was 'ovens een realist. Het gebruik 'an geweld was niet zijn manier ek hij wist dat hij het niet moest rerbruien in Nederland, het land Waar hij wilde blijven zolang hij terug kon naar Maluku Sela tan. Manusama heeft altijd zijn best SWaan om behalve strijder voor kat Molukse onafhankelijkheids- ueaal een loyaal burger van «Ierland te zijn. In de reactie an de Nederlandse regering op ')n dood gisteren klonk dan ook 0n spoor van dankbaarheid floor. 1 ^et kabinet betuigde zijn I esPec' voor de wijze waarop de eer Manusama gedurende vele ren de gevoelens van de Moluk- gemeenschap heeft vertolkt', i eJl Molukse zijde werd gisteren er ook gewezen op Manusa- 1 s blunders' op een cruciaal ■noment. Jr r J. Manusama te midden van zijn geüniformeerde lijfwachten tijdens de herdenking van de Repu bliek der Zuid-Molukken in 1992. foto anp Het was de tweede generatie - de meestal in Nederland geboren jongere Zuidmolukkers - die de Nederlandse samenleving in de jaren zeventig duidelijk maakte hoe diep het vrijheidsideaal zat en hoe groot de frustraties in de Molukse gemeenschap waren. De gijzelingsacties en de treinka pingen waren gewelddadige gebeurtenissen die de verhoudin gen tussen de Molukse gemeen schap en de Nederlandse samen leving op scherp stelden. Maar ze brachten deze verhoudingen ook in beweging en daar was Manu sama met zijn geweldloosheid, bedachtzame uitspraken en diplomatieke bewegingen nooit toe in staat geweest. Iets waar hij jarenlang vergeefs om had gevraagd, werd ineens werkelijkheid: een gesprek met de Nederlandse regering. Den Haag luisterde naar wat de presi dent in ballingschap van de niet erkende republiek haar te zeggen had. De vreedzame Manusama van zijn kant was bereid achter de bloedige feiten aan te lopen en in de gewijzigde omstandigheden zijn rol te blijven spelen als leider van een volk dat zich nog steeds in ballingschap voelde. De episode van de treinkapingen en de gijzelingen was pijnlijk en vernederend geweest voor Manu sama. Hij wilde praten met de jongens die in 1975 bij Wijstër de intercity van Groningen naar Amsterdam hadden gekaapt. Maar de jongens wilden niet met hem praten. Ze hadden hun geweren op hem gericht toen hij binnenkwam en er had een moei zaam gesprek plaats zonder resultaat. Later volgde nog een treinka ping, bij De Punt, die samenviel met de gijzeling van een kleuter klas in Bovensmilde. Manusama Van onze verslaggever Breda - „Het overlijden van onze geliefde president betekent een groot verlies." Zo reageert Jozef Paskoal, voorzitter van de Molukse Wijkraad in Breda, op het overlij den van ir. Manusama. Meteen toen hij gistermorgen van het overlijden hoorde gaf hij opdracht om de Molukse vlag half stok te hangen bij het buurthuis van de Molukse gemeenschap. Hij zette zich ook aan een rond schrijven voor de Molukse gemeenschap van Bre da, die volgens Paskoal ongeveer 1150 personen groot is. In dat rondschrijven memoreert Paskoal de grote verdiensten van Manusama. Drie weken geleden ontmoetten Paskoal en Manusama elkaar nog, tijdens een congres in Bemmel: „En we hebben toen nog behoorlijk in de clinch gelegen. Ik wil stoppen als voorzitter van de Bredase wijkraad. Ik ben ook al 71 jaar. Maar Manusama verbood mij dat min of meer. Ik moest doorgaan en hij heeft me nog aangegeven hoe. Toevallig heb ik eergisteren pas de foto's gekre gen van onze ontmoeting in Bemmel. En nu is hij dood. Een groot verlies." Volgens de heer Paskoal is nog niet duidelijk of ook in Breda een rouw dienst zal worden gehouden: „Het is allemaal nog zo vers. Daar moet nog over gesproken worden." |njdo 'smq ueA dot 'shi33j_uaJ°'g dacht dat al die acties niet zozeer tegen Nederland als wel tegen hem waren gericht, omdat hij te weinig van Nederland gedaan zou hebben gekregen. In Het Parool verdedigde Manu sama zich jaren later nog tegen de beschuldiging dat hij zijn eigen jongens had laten vallen. „Dat was natuurlijk niet zo. Ik had wel degelijk met ze te doen. Maar die actie keurde ik af. Ter wijl de Molukse gemeenschap de neiging heeft alles wat er onder nomen wordt, goed te praten. Blindelings solidair te zijn, die eigenschap heb ik niet. Die jon gens hebben zich opgeofferd op een verkeerde manier." Elias Rinsampessy, thans directeur van de Molukse welzijnsstichting Muhabbat, onderhield destijds nauw contact met de treinkapers en de geradicaliseerde Molukse jongeren. Hij noemt het nog steeds een blunder van Manusa ma dat hij destijds verklaarde: „Dat zijn mijn jongens niet." Rinsampessy spreekt desondanks waardering uit voor de figuur Manusama. Hij vergelijkt hem met 'de populist' dominee Metia- ry, de voorzitter van de eenheids partij Badan Persatuan, die hij vanwege zijn bezielende optre den beschouwt als 'de eigenlijke leider van de Molukse gemeen schap'. Manusama is volgens Rinsampessy 'meer een intellec tueel leider, een formele persoon lijkheid, niet zozeer een man onder het volk, maar desondanks iemand die veel respect genoot, ook onder de gewone Molukkers. Je kunt het met Manusama oneens zijn, maar hij zette altijd duidelijk de lijnen uit'. Frans Tutuhatunewa, de huisarts die Manusama in 1993 is opge volgd, zegt met het overlijden van zijn voorganger 'een vaderfiguur' te hebben verloren. „Hij was mijn raadsman, mijn allereerste advi seur. Ik hoop het heilig inzicht te hebben waarover hij beschikte." Tutuhatunewa zei in een inter view met De Gelderlander twee jaar geleden: „Wij Zuidmoluk kers kunnen niet anders dan naar de RMS streven. Je weet dat je daar vandaan komt en daar thuishoort. Het is een diep geloof dat in je ziel is gebrand." Volgens hem heeft Manusama aan dat besef „niet een klein steentje, maar een heel grote kei bijgedra gen." MS V? Knijpt u hem al voor het nieuwe lik-op-stukbelèid? Ik wel, want het betekent dat je in deze samenleving meteen kunt worden aangesproken op je daden en dat waren we- al een tijdje niet meer gewoon. Het zal wen nen zijn in '96. A Brengt het volgend jaar ons ook het nul-op-rekestbeleid, waarmee zeurende boeren, politie-agenten en andere overlast bezorgende demonstranten met lege handen huiswaarts kunnen worden gestuurd? Wordt het in '96 ook geen tijd voor een daad-bij-het- woordbeleid? Als al die voornemens nou eens daad werkelijk uitgevoerd worden, zou het dan misschien iets kunnen worden? Of wordt het toch weer lik-mijn-vestbeleid en zullen er allerlei parlementaire enquêtes nodig zijn om dat bespuugde vestje opnieuw recht te breien? Het slik-of-stikbeleid zal het komende jaar ongetwij feld alleen maar heviger worden en misschien hebben we ook wel behoefte aan een sta-of-ik-schietbeleid, al was het alleen maar om toenemend oog-om-ooggedrag te ondervangen. Gelukkig is 1996 een schrikkeljaar en hebben we een dag meer om er iets van te maken. Ik wens u daarbij veel wijs heid toe. MERIJN Wedstrijd in vrieskou om nieuwe auto Arnhem (anp) - Het autospel Handen Vast in Arnhem heeft in de nacht van donderdag op vrijdag de eerste slachtoffers geëist. Het merendeel van de deelnemers bleek echter bestand tegen de ijzige kou. Slechts zeven deelnemers lieten de auto op de Korenmarkt los. Dertien deelnemers strijden ver der tegen kou en slaap. Zij heb ben nog steeds hun hand op het voertuig. „Dat is boven verwach ting. We hadden op tien doorzet ters gerekend," aldus Kees van Maren van de organisatie Han den Vast, 'zeker met deze kou'. Deelnemers aan de actie legden 1000 gulden in om een auto te winnen. Degene die het voertuig het langst vasthoudt, mag hem meenemen. Instituut 's Koonings Jagt organiseerde het spel om een draaimolen te kunnen kopen voor zijn geestelijk gehandicapte bewoners. De deelnemers hebben elkaar de nacht doorgeholpen door te zin gen en elkaar grappen te vertel len. „Maar nu is de vrolijkheid er Groningen (anp) - Een onbekende heeft per post een hand granaat uit de Tweede Wereldoorlog naar de Groningse politie gestuurd. Het explosief, zonder ontstekingsmecha nisme maar met springlading, zat in een envelop waarop het adres van de politie stond met de toevoeging EOD (Explosieven Opruimings Dienst). Een medewerker van de post- den met de oplettendheid van kamer op het hoofdbureau van politie in Groningen sloeg don derdag direct na het openen van het poststuk groot alarm. De granaat werd opgeborgen in een speciale kelder op het poli tiebureau en de EOD werd ingeschakeld. PTT Post had de uitzonderlijk dikke enveloppe wel opge merkt bij het lichten van de brievenbus in Groningen. Het poststuk lag namelijk op de grond omdat de gleuf van de brievenbus niet berekend is op zo'n omvangrijk poststuk. De onbekende afzender had kennelijk geen rekening gehou- de medewerker van de posterij en, want bij de middagpost zat weer een anonieme brief, dit maal met de mededeling dat er bij de brievenbus aan de Ant- werpenweg een envelop met een handgranaat zou liggen. De EOD had zich toen echter al lang over het explosief ont fermd. De politie vermoedt dat de afzender de granaat gevonden heeft en niet wist waar hij of zij er mee heen moest. „Je moet ons gewoon bellen, dan sturen wij er experts op af," aldus een woordvoerder. „Dit is niet de bedoeling. wel een beetje af," meldde Van Maren gistermorgen. „De overge bleven dertien staan elkaar weg te kijken." De kou was intens. Familieleden en vrienden stonden te verkleu men. Om het uur mochten de deelnemers tien minuten 'vrij' en werden ze aangemoedigd en ver zorgd. Botterdam (anp) - De griep epidemie zet nog even door. Het Nationaal Influenzacen- trum in Rotterdam consta teerde in deze week een lichte stijging van het aantal gemel de griepgevallen per 10.000 inwoners. Dat was tegen de verwachting in, omdat een griepepidemie in december doorgaans voor de kerstdagen over het hoogtepunt heen is. Het Influenzacentrum heeft nog geen gegevens beschikbaar over de cijfers na de kerstdagen, maar denkt dat er niet opnieuw een stijging te zien zal zijn. Van een epidemie is sprake als 50 of meer mensen per 10.000 inwo ners griep hebben. Officieel telt het centrum alleen de gevallen van mensen bij wie de huisarts heeft geconstateerd dat zij griep hebben. Voor het vaststellen van een epidemie neemt het centrum echter een ruime marge, omdat de meeste mensen voor griep niet naar de huisarts gaan, maar zelf de diagnose stellen en onder de wol kruipen. Ruim vijf weken geleden hadden vijf op de 10.000 mensen griep, drie weken geleden waren het er zestien, vorige week dertig en nu ruim dertig. 'WfSÊm Daarom zijn van 1 januari t/m 4 april kinderen gratis*. Bijvoorbeeld als een volwassene een hotelovernachting met ontbijt, en twee dagen entree voor het park boekt v.a. f 155,- p.p mag een kind gratis van dezelfde voorzieningen gebruik maken. Dat brengt uw en hun dromen een stuk dichterbij. Ga voor een brochure of reserveringen naar uw reisburo of (ADVERTENTIE) Kinderen gratis' aanbieding geldt voor alle elementen die een volwassene van te voren reserveert en betaalt en dient bij het reserveren te worden aangevraagd. Maximaal één kind van 3 t/m 11 jaar gratis per betalende volwassene. Prijzen in guldens zijn uitsluitend ter referentie en worden berekend vanuit Franse francs (485FF). De in het voorbeeld genoemde prijzen zijn gebaseerd op 2 betalende volwassenen per kamer in hotel Santé Fe en zijn afhankelijk van de dag van aankomst.

de Stem | 1995 | | pagina 3