i de stem De populaire oom van Smiths 7 Croky slaat terug met Topshots 111 lis 5s aSl! OUDJAARSBIJLAGE Het is het grootste marketingsucces van de afgelopen jaren: de Flippo's van Smiths. Met een omzetgroei van 25 procent blikt de chipsfabrikant zeer tevreden terug op 1995. Sinds de introductie, negen maanden geleden, hebben 200 miljoen Flippo's hun weg naar de Nederlandse jeugd gevonden en het einde is nog niet in zicht. Bij het bedrijf staat men er zelf ook versteld van. „Ineens ben je een heel populaire oom," zegt Diederik Karsten, marketing-directeur van Smiths. In negen maanden spaarde de jeugd 200 miljoen Flippo's en het einde is nog niet in zicht Afscheid van een hoofdredacteur Olympisch Atlanta heeft geen allure Heeft die tunnel wel een toekomst? Wat 1995 voor u zo bijzonder maakte Wie wordt Lezer van het Jaar? :EMBER 1995 D6 <v - c c 2 -o 3 CU +-1 3 <u o»g c w c o o O m c? Ol «CÏ s a s 4^ 01 C ro <l) a> -O C Q. *1 ■l-l ■gïTl 1«s •5 a> 3J B.sj, J-s g jg lo 1; to co to 3 CTN CL-7- O S cn -o rv c ud en ZATERDA ieuw ZATERDAG 30 DECEMBER 1995 DEEL Door Paul Verlinden elfs de kerstboom is met m talloze kleurrijke Flip- i 'j po's versierd als we het 'A hoofdkantoor van de eL. - IH Smiths Food Group in Maarssen binnenkomen. Smiths heeft gigan tisch succes met de ronde schijfjes en wil dat weten ook. De fabrieken in Raamsdonksveer en Broek op Langendijk hebben het hele jaar op volle toeren gedraaid en ook op het hoofd kantoor is het een heksenketel, nog steeds. Marketing-directeur Diederik Karsten heeft maar net een gaatje vrij kunnen maken voor het interview. Tegen het eind van het jaar komen diverse delegaties van de moederbe drijven - Smiths is als dochter van Pepsico ondergebracht bij Snacks Venture Europe - op bezoek die 'allemaal willen weten hoe het komt dat het hier nog steeds zo goed gaat'. 0 bent vast een van de gelukkigste marke- ting-directeuren van Nederland „Ik ben natuurlijk niet alleen verantwoorde lijk voor dit succes. Het gaat om teamwork. Ik denk dat iedereen bij Smiths wel tot de geluk kiger werknemers van Nederland hoort. Van uit het resultaat bekeken dan, want daar doe je het toch voor. Dit soort successen zijn een enorme motivator." En Uw kinderen zijn zeker de populairste kinderen van de school? „Nou, de mijne zijn nog net te jong om te beseffen wat wij hier doen. Maar je bent ineens wel een heel populaire oom. Je wordt veel vaker uitgenodigd op verjaardagen. Maar als je dan geen Flippo's bij je hebt, zie je wel direct hoe vergankelijk die populariteit is. Haha." De kille cijfers. Hoe hoog is de omzet van Smiths nu in vergelijking met vorig jaarZ^- „Omzetcijfers geven we niet. Maar de omzet stijging is ruim 25 procent. Er zijn Flippo- produkten die daar nog eens zwaar boven gaan. Het gemiddelde wordt dan weer wat lager, omdat er ook produkten zonder Flip po's zijn." „Ons marktaandeel schommelt een beetje. We hadden ongeveer 50 procent van de markt als we zoutjes en aardappelprodukten optellen. Nu hebben we 66 procent. Maar je bent niet alleen bezig marktaandeel van de concurrent weg te kapen, want de totale markt is met cir ca 10 procent gegroeid. Dat is bijzonder fors voor de voedingsmiddelen-industrie. Dat is de grote plus achter deze acties. Ook voor onze handelspartners, want die zien ook hun omzet en winst groeien." En met hoeveel is de winst van Smiths geste gen? „Heel substantieel, maar niet parallel aan de omzet. Want dit soort acties brengt ook veel kosten met zich mee. Je totale bedrijfssysteem kraakt in zijn voegen, zowel in produktie als marketing. Daar steek je miljoenen in." Nederland is niet het eerste land waar de Flippo-achtige schijfjes worden ingezet als mcrketing-instrument. In ondere andere Mexico en Hawaii hadden ze al eerder succes. Heeft U de doelen afgesteld op die voorbeel den? „Voor 1995 hadden we bepaalde verwachtin gen over groei van winst en omzet. Toen we kennis maakten met de Flippo's, zagen we daar een middel in om die doelen te bereiken. Wat dat betreft is het een hele bewuste keuze Voor Flippo's geweest. Dat het zo'n rage zou worden hadden we natuurlijk niet gepland. We hadden gerekend °P succes, wisten dat we een goede kans zou den maken, met name door onderzoek dat we hadden gedaan, maar de rage, daar zijn wij ook allemaal door verrast." Hoe test je zo'n produkt? Hoe weet je dat het succesvol zal zijn? „Kijk, je weet het natuurlijk nooit zeker maar je kunt door simpel onderzoek, door mensen met Flippo's te confronteren, een stukje aan trekkingskracht boven water halen. De eerste „We lieten kinderen met Flippo's spelen. Aan het eind van de sessie was de tafel leeg. De tien kindertjes zaten er met uitgestreken smoeltjes bij, zo van 'ik heb ze niet'. Dan weetje datje iets teweeg gebracht hebben. keer dat wij deze dingen zagen, volwassen als we zijn, begrepen wij niet wat kunststof schijfjes voor aantrekkingskracht konden hebben op kinderen. Het idee dat ze in Mexi co scoorden, was voor ons niet genoeg. Maar we vonden het toch te serieus om er aan voor bij te gaan. We hebben toen een aantal schijf jes over laten komen en daar met kinderen zowel individueel als in groepen naar geke ken." „We zagen dat kinderen erg aangetrokken werden door de leuke plaatjes. Het mooiste voorbeeld hoe aantrekkelijk kinderen de schijfjes vonden, was toen ze er een tijd mee mochten spelen. Aan het eind van de sessie was de tafel leeg. De tien kindertjes zaten er met uitgestreken smoeltjes bij, zo van 'ik heb ze niet'. Dan weet je dat je iets teweeg gebracht hebben. Zo hebben we heel veel van kinderen geleerd. Kinderen hebben ook zelf de naam Flippo gekozen, want de Mexicaanse naam sprak niemand aan." „Uiteindelijk hebben we aan de totale voor bereiding zes maanden gewerkt. De beslissing om het te doen hadden we al na acht weken genomen. Toen kregen we een basisvertrou wen dat deze actie kon slagen." Hoe ondersteun je zo'n actie dan verder? „Daar zet je dan een aantal traditionele mar ketinginstrumenten op. We hebben bijvoor beeld een eigen Flippo-commercial gemaakt, helemaal gericht op kinderen. Een aantal vol wassenen binnen dit bedrijf vond er ook niks aan en had zo iets van 'dat moet dus nog bewezen worden'. Maar je moet accepteren dat je niet je eigen doelgroep bent. Dat is moeilijk voor het nemen van beslissingen omtrent zo'n commercial. We werken samen met een reclame-bureau dat gespecialiseerd is in kinderreclame. Die moet je dan maar vertrouwen en het werd inderdaad een groot succes." „Daarnaast hebben we nog andere middelen ingezet. Zoals zware ondersteuning op de winkelvloer, met speciale aanbiedingen van de produkten waar de Flippo's in zaten. Dat zijn aanbiedingen die de consument toch al waardeert, zodat de Flippo daarin zat als icing on the cake. Met name deden we dat op de grootste merken, in dit geval de Wokkels en Crispy-chips. Zo is de zaak aan het rollen gegaan." En op een gegeven moment merken jullie dat het een rage wordt. „Inderdaad. Na vier weken kregen we de eer ste indicaties dat dit verder ging dan succes. De allereerste signalen zijn natuurlijke de verkoopstijgingen. De groei gaat maar door. Elke dag scoor je een record. Toen kregen we duidelijke signa len ook uit de eigen omgeving. Iedereen had het er over en bijna iedereen was positief. Toen kregen we ook vragen uit de pers, die uit de markt opgepikt had dat er iets aan de hand was." „Maar het betekende ook dat we in leverings problemen kwamen. Onze klanten hebben daar met begrip op gereageerd, omdat ze ook zagen dat dit een dermate uitzonderlijk feno meen was. Het ging zo hard dat de winkels de zakken chips niet eens meer uit de dozen haalden omdat de mensen ze zo snel mee- graaiden." Dan is het de kunst om de Flippo-actie warm te houden. Door bijvoorbeeld de bewaarmap pen aan te bieden, een Hotline te openen, nieuwe soorten Flippo's te maken etcetera. „De bewaarmappen waren er vanaf het begin. Dat liep redelijk. Dat was eerst een bijpro- dukt. Toen zijn we ze gaan verkopen in de supermarkt en dat heeft de grote doorbraak voor het album bewerkstelligd. Van de eerste map hebben we er ruim een miljoen verkocht en met de tweede gaan we nu ook die kant op." „Wat die nieuwe Flippo's betreft, het werd noodzaak om met nieuwe schijfjes te komen, want die kinderen hadden gewoon alles. Door de snelheid van de vraag werden we gedwon gen creatief te zijn. Nu hebben we weer een paar interessante nieuwe series, zoals de Flying Flippo. En we komen met de Joker Flippo. Als je die naar ons opstuurt, krijg je daarvoor twee of soms vijf Flippo's uit de oude series. Op die manier kunnen kinderen hun collectie compleet maken." Diederik Karsten, marketing-directeur van Smiths„Omzetcijfers geven we niet. Maar de omzetstijging is ruim 25 procent. Er zijn Flippo-produkten die daar nog eens zwaar boven gaan. Het gemiddelde is wat lager, omdat er ook produkten zonder Flippo's zijn.foto's aryan jansen Hoe lang kun je hier nu nog mee doorgaan? „Dat weten we niet. We kijken hoe lang kin deren dit tot in redelijke mate interessant vinden. Tot zo lang gaan we verder. Maar de eerste maanden van 1996 gaan we er sowieso nog mee door." Maar er komt een moment dat je er mee op moet houden. Is dat niet eng? „Het enge is dat je de verwachting wekt dat je op deze manier met de markt om kunt gaan, je gaat daar haast aan wennen en vindt dus dat je het verdient. Maar er komt een moment dat je met de neus op de feiten wordt gedrukt en wat je wilt verdienen, moet je dan ook letter lijk weer verdienen. Dat beseffen we." „Maar je moet niet bang zijn voor succes en dat zullen we blijven nastreven bij nieuwe acties. Die hebben we overigens ook gehad. We hebben dit jaar de Doritos op de markt gebracht, het grootste zoutje ter wereld, en dat loopt erg goed. Dat gaat ook veel verder dan de Flippo-actie want de Doritos wordt hier over 25 jaar waarschijnlijk nog verkocht. Zo ben je voortdurend bezig de markt te bewerken want wij kunnen ons als marktlei der niet afhankelijk maken van één actie." U zit nu op 66 procent marktaandeel. Kan dat nog hoger worden? „Die 66 procent is ook maar een bepaalde definitie van de markt. Wij denken dat we op bepaalde deelsegmenten absoluut nog verder komen. De samenstelling van ons totale marktaandeel zou er op den duur nog wel eens anders uit kunnen zien. Maar het gaat ons niet zozeer om marktaandeel, maar voor al om de groei van de markt. Wij hebben lie ver 50 procent van de markt die twee keer zo groot is dan 66 procent van de huidige markt." Denkt U niet dat Uw omzet instort Flippo-actie ophoudt? de „Dat kun je wel vasthouden. Maar dat moet je dan wel op een andere manier compenseren. Daar denken we voortdurend over na. We hebben meer pijlen op onze boog. Dankzij de Flippo's hebben we de consumenten ook in aanraking gebracht met nieuwe produkten. Neem nou de Chee.tos Frites. Dat was nieuw, daar hebben we wel acht miljoen zakken van verkocht. En dat produkt blijft. Ook na de Flippo's." Hoe kijkt U tegen de concurrentie aan? Je hebt bijvoorbeeld de Jamcaps van Jamin en nu zet ook concurrent Croky een offensief in, met de Topshots, een schijfje met plaatjes van voetballers. Een bedreiging? „Croky is een serieuze concurrent van Smiths, dus alles wat zij doen, heeft ons grootst mogelijke aandacht. We weten dat voetbal populair is in Nederland. Alleen al dat feit moet je niet onderschatten. Maar we kunnen nu nog geen uitspraken doen over de verwachte succes-factor. Zij kiezen voor voetballers, wij voor Warner Bros-figuurtjes. De tijd zal leren wat het meest aanslaat." ZIE PAGINA 2 NAC-speler Twan Scheepers in actie op een Topshot. Door Paul Verlinden Was het voor chips-fabrikant Smiths een fantastisch jaar, concurrent Croky zag het Flippo-verschijnsel met lede ogen aan. De omzet van Croky liep met 15 procent terug, het marktaandeel daalde van 33 naar 23 procent. Maar sinds enkele weken heeft Croky het offensief ingezet: de Topshots (voetbal schijfjes) moeten Croky weer terug aan het front brengen. Commercieel directeur Rob de Zwart van Croky was op 13 december persoon lijk aanwezig in Liverpool om het Nederlands voetbalelftal toe te juichen in de wedstrijd tegen Ierland. Het hielp. Oranje won en mag in juni deelnemen aan het Europees Kampioenschap. „Zeer belangrijk voor Croky. Net zoals we erg blij zijn dat Ajax, Feyenoord en PSV onverwinteren in de Europese bekertoernooien," aldus De Zwart. Croky heeft inderdaad alle belang bij voetbalsuccesen. Het bedrijf stopt sinds kórt achthoekige schijfjes met afbeel dingen van profvoetballers in zijn zak ken chips. Hoe populairder het voetbal, -hoe meer zakken er aan de man worden gebracht. Kinderen kunnen met de schijfjes complete teams uit de PTT Telecompetitie samenstellen. Ook wil Croky iets met het EK gaan doen. De Topshot moet de tegenhanger van de Flippo worden. „Het afgelopen jaar was een slecht jaar voor ons. Dat heeft alles met de Flippo's van Smiths te maken. We hebben tien procentpunten markt aandeel verloren, terwijl een winst van een a twee punten gebruikelijk is," aldus De Zwart. Dat de totale zoutjesmarkt door de Flippo's fors gegroeid is (circa tien pro cent), heeft Croky niet veel profijt gebracht. Vooral de snack-markt groei de terwijl de omzet van chips (de sterke kant van Croky) slechts met drie pro cent steeg. Toen de Flippo-rage in het voorjaar los barstte, brak men zich bij Croky het hoofd hoe daar tegenwicht aan te bie den. „Moesten we doorgaan met de geplande campagnes of iets compleet nieuws beginnen? We besloten op de ingeslagen weg door te gaan, maar ondertussen ook aan een nieuw concept te gaan werken," aidus De Zwart. De lopende campagnes hadden echter (te) weinig succes. Ook prijsverlagingen konden de consument niet van de Smiths-zoutjes weglokken. Het promo tie-bureau dat Croky inschakelde draaide ondertussen op volle toeren. Uiteindelijk kwamen er acht concepten uit. De Topshots werden daaruit als meest geschikt getest. Omdat de ontwikkeling van een concept veel tijd kost en bovendien met de KNVB en de clubs over de rechten van de afbeeldingen op de Topshots onder handeld moest worden, kon Croky pas in december de 'voetbalschijfjes' in de zakken stoppen. „We hebben de indruk dat het erg goed loopt," aldus De Zwart. „Maar het is nog te vroeg om met cijfers te komen. Bovendien is december altijd een goede maand als het om zoutjesverkoop gaat." Croky stak 10 miljoen gulden in de cam pagne. De Zwart is er van overtuigd dat het bedrijf waar voor zijn geld krijgt. „Ons doel is het marktaandeel dat we verloren hebben, terug te winnen. Dat is zeker realistisch als je bedenkt hoe pop ulair voetbal in dit land is." Dat ook Croky met Flippo-achtige schijfjes komt, noemt De Zwart logisch. „Vroeger speelden de kinderen met knikkers, nu met plastic schijfjes en dat blijven ze nog wel even doen." ZIE PAGINA 3 ZIE PAGINA 4 ZIE PAGINA 5 6 ZIE PAGINA 7

de Stem | 1995 | | pagina 37