DE STEM Groei bedrijfsleven zet door ansen bv. Veel wijsheid in 1996 Wegenwacht werkt op 'oorlogssterkte' Vuurwerk mag prettig en verstandig knetteren 'Veel mensen weten niet dat je schapen kunt melken Uit jaarlijkse Enquête Regionale Bedrijfsontwikkeling blijkt: Bedrijfsleven verwacht toename werkgelegenheid 43ste Matthaus Passion Aardenburg als vanouds PERSONEEL Drie Axelaars aangehouden voor diefstal van blokhutten bij Gilzer bedrijf STREEKGERICHT Handenvol werk door vrieskou Om 12 uur wel 10 cijfers draaien! Bellen? Even tot (lo) tellen. flFOIlUl'jW nat probleem lost u hot beste o? met een ..Klemt,e m de |?em immers met minstens ?»r van de yt.en Stemlezers «n lezeressen die speciaal Belangstelling hebben voor KiBintles'-rubriek PeTsoneel gevraagd ligt het voor de hand. dat er snel en veel reacties komen. Zeeland -n ZATERDAG 30 DECEMBER 1995 DEEL1 Van onze verslaggever Terneuzen - Het Zeeuws-Vlaamse bedrijfsleven zet het vorig jaar ingezette economisch herstel voort. De omzet van het totale Zeeuws-Vlaamse bedrijfsleven groeide met 4,4 procent van 11,7 miljard naar 12,2 miljard gulden. Landelijk was de gemiddelde groei 4 procent. De werkge legenheid steeg met 1,6 procent. Deze resultaten blijken uit de jaarlijkse Enquête Regionale Bedrijfsontwikkeling (ERBO) ■van de beide Kamers van Koop handel in Zeeland. Aan de enquê te deden zo'n 2500 bedrijven in Zeeland mee. Nagenoeg alle sectoren dragen bij aan de groei. Alleen de bouw nijverheid bleef achter. Volgens R. Lucas van de Kamer van Koophandel in Terneuzen heeft de bouw te lijden van de concur rentie vanuit België. „Deze bedrijfstak heeft het toch al niet gemakkelijk. Er wordt minder gebouwd." „Kijk alleen maar naar woning bouwverenigingen, waar veel minder omgaat dan vroeger. Hier in de grensstreek heeft de bouw het extra moeilijk. Belgische bouwbedrijven kunnen hier veel gemakkelijker aan de slag dan andersom. De scherpe concurren tie is mede debet aan de vermin derde groei." Meer investeringen Bedrijven investeren ook meer. Met name in de visserij (plus 200 procent) en de detailhandel (plus 36 procent) is flink met de geld buidel gerammeld. De industrie loopt daar bij achter. De hoge percentages in de visserij kunnen een vertekend beeld geven, omdat het om een relatief kleine bedrijfstak gaat. Als daar een boot wordt vernieuwd, geeft dat in percentages uitgedrukt meteen een sterke stijging van het investeringsniveau aan, zo licht Lucas toe. De detailhandel doet het met een groei van 36 procent goed en scoort daarmee hoger dan het landelijk gemiddelde. „De detail handel investeert fors. Je ziet het om je heen gebeuren." Het achterblijven van investerin gen in de industriële sector heeft volgens Lucas te maken met het Van onze verslaggever Gilze/Axel - Het politieteam Gilze en Rijen van de Regio politie Midden- en West-Bra bant heeft een spectaculaire diefstal van zestig blokhutten bij een bedrijf in Gilze opge lost. Tussen 11 november en gisteren werden in totaal zeven aanhou dingen verricht: drie mannen uit Axel van 32, 34 en 44 jaar oud, een 24-jarige man uit Bergen op Zoom en drie Tilburgers van respectievelijk 23, 38 en 57 jaar. Zestig In de nacht van 28 oktober wer den er in totaal zestig blokhutten gestolen bij een produktiebedrijf in Gilze. De totale inkoopwaarde: ongeveer 135.000. Ze werden vervoerd door trek kers en vier opleggers. De trek kers hadden de dieven zelf mee gebracht, de opleggers werden in de omgeving van het betreffende produktiebedrijf gestolen. Het onderzoeksteam heeft de totale buit teruggevonden op diverse plaatsen in Zeeland en België en inmiddels terugbezorgd oij de rechtmatige eigenaren. Werknemer Onderzoek wees uit dat één van de verdachten werknemer was bij net gedupeerde bedrijf. Voorgeleiding voor de rechter commissaris heeft inmiddels geleid tot zeven processen-ver raai, waarvoor de verdachten zich te zijner tijd bij de rechter zullen moeten verantwoorden. eenzijdige karakter, veel basi- schemie en basismetaal, van de industrie. Prijsstijgingen „Het grote exportaandeel in de omzet van de Zeeuws-Vlaamse industrie (73 procent tegen lan delijk 45 procent) betekent dat de invloed van de internationale markten voor Zeeuws-Vlaande ren relatief sterk doorwerkt. De chemie heeft te kampen met forse prijsstijgingen, onder andere als gevolg van hogere grondstofprij- zen, en een omzet gemeten in gul dens tegen een lagere dollar koers. Het niveau is nog steeds goed, maar de investeringen trek ken minder aan dan we in het .verleden gewend waren. Als er geïnvesteerd wordt, zie je dat gebeuren bij de kleinere bedrij ven." De bedrijfsresultaten zijn in 1995 in het algemeen verbeterd. In 1993 was het percentage van de werknemers dat werkte bij bedrijven met een positief netto bedrijfsresultaat gedaald tot zo'n 70 proeent. In 1994 was daar al een verbetering te zien..Ruim 87 procent van de werknemers werkte bij een winstgevend bedrijf. Voor 1995 ligt dit cijfer naar verwachting op 90 procent. Minder optimistisch De vooruitzichten voor volgend jaar zijn weliswaar hoopgevend, maar uit de ERBO-enquête blijkt overduidelijk dat bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen minder opti mistisch zijn dan collegabedrij- ven elders in Nederland. Het per centage bedrijven dat in 1996 een toename van de omzet denkt te halen, blijft steken op 26 procent tegen landelijk 33 procent. Het aandeel van de bedrijven dat voor 1996 in de rode cijfers denkt te belanden, daalt van 12 procent in 1995 naar 8 procent in 1996. De verkoop van vuurwerk is, zoals hier in Hulst, in volle gang.. Van onze correspondente Hulst - Je bent een rund als je met vuur werk stunt, de slogan doet het ook dit jaar weer prima. De veiligheidseisen worden steeds strenger, vuurwerk is ten slotte explosief speelgoed waar men beter verstandig mee omgaat. Dit jaar is er een aantal vuurwerkverkopers dat samenwerkt met het bureau Halt Neder land. Natuurlijk willen ze zoveel mogelijk knallers en siervuurwerk verkopen, maar dan wel gecontroleerd en met de nodige tips en waarschuwingen. In Hulst is er dit jaar minder concurrentie van de verkoop in het Waasland. „Het vuurwerk is daar niet altijd gekeurd en de ongelukken van de laatste jaren hebben de consument toch wat voorzichtiger gemaakt. Ik geef elke koper in mijn zaak een Vuurweïkkrant vaii Halt Nederland mee," laat een van jie erken de verkopers weten. Directrice van Hees van Halt Nederland beaamt dat er dit jaar verschillende winkels zijn die de affiches ophangen met de bekende slogan. „We hebben vooral in dèpandstad en in een enkele zaak in Zeelafid'feen pakket kranten bezorgd. Die worden uitgedeeld. Hopelijk sorteert het effect." EEN hobby die aardig uit de klauwen is gelo pen. Zo noemt Ineke Kostense-Faas uit Bier vliet het maken van schapekaas, waar ze sinds 1985 mee bezig is. De kleinschalige schape- kaas-makerij is geves tigd aan de Lange Bette- weg in de Elisabethpol- der. Het bedrijf startte vijftien jaar geleden met 5 melkschapen. Nu wor den er 25 schapen machinaal gemolken met een totale kaasproduktie van duizend kilo per jaar. „Je moet enorm fanatiek zijn. Anders hou je het niet vol. Ik doe het melken en het maken van kaas hele maal alleen. Het is een eenvrouwsbedrij fje." Door Frank van Cooten HET oude kippenhok doet dienst als kaasmakerij. Naast de kaasmakerij staat de schuur waar de schapen worden gemol ken. De kaasmakerij is nu buiten bedrijf omdat de melkperiode loopt van april tot en met okto ber. De melkschapen lammeren na een draagtijd van 145 dagen namelijk in februari en maart. En dan kan er niet gemolken worden. „De mensen die er echt van moe ten leven, beginnen eerder met melken. Maar dat is voor mij niet zo'n noodzaak. Vandaar dat ik wat langer wacht," zegt Ineke Kostense terwijl ze haar bedrijf- Schapenhoudster Ineke Kostense-Faas uit Biervliet doet het melken van de schapen en het maken van de kaas helemaal alleen. foto wim kooyman je laat zien. Als het melkseizoen eenmaal is aangebroken, gaat Ineke Kos tense de stal in om de schapen twee keer per dag te melken. Om de dag wordt van de melk kaas gemaakt. „Dat is best een hele klus. Het melken neemt onge veer twee keer anderhalf uur in beslag. Ik ben totaal ongeveer tien uur per dag met het bedrijf bezig. Dat is inclusief het staan op braderieën, evenementen en het houden van excursies op het bedrijf. Want ik ben ook nadrukkelijk met platteland- stoerisme bezig. Zo heb ik tij dens het seizoen iedere zaterdag zestig mensen op het erf. Ik laat ze de melkstal zien en laat zien hoe kaas wordt gemaakt. Uiter aard laat ik ze ook kaas proeven. Dat is echt heel leuk om te doen. Veel mensen weten immers niet dat schapen gemolken kunnen worden." Schapekaas is volgens Ineke Kostense nog vrij onbekend. „Ik moet ontzettend mijn best doen om dit produkt meer bekendheid te geven. Er is ook een heleboel slechte schapekaas op de markt. Zonder keurmerk. En dat is natuurlijk hele slechtë reclame." Ineke Kostense is er best trots op dat haar kaas het keurmerk mag dragen. Ze is namelijk aangeslo ten bij een coöperatie met nog zeven andere bedrijven in Nederland. De leden van deze coöperatie mogen het keurmerk voeren. Hiermee voldoet de kaas aan een aantal strenge eisen. Het keurmerk wordt afgegeven door het Zuivelbureau. „Ik leg de kaas op braderieën vaak onder steboven zodat de mensen het keurmerk kunnen zien." De kaasmakerij wordt tevens regelmatig gecontroleerd door het Centraal Orgaan voor Kwa liteitsaangelegenheden in de Zuivel (COKZ). „Eens in de zes weken wordt een monster geno men van een kaas van tien dagen oud. Er wordt gekeken naar de eisen waaraan de kaas moet vol doen. Afgekeurde kaas mag niet worden verkocht. Van afgekeur de kaas wordt smeerkaas gemaakt. Veel mensen weten dat niet." Ineke Kostense verkoopt haar kaas aan winkels, op braderieën en tijdens evenementen. Ook komen mensen aan huis. „Kijk, de grote jongens zijn verplicht hun kaas aan de coöperatie te leveren. Dan zijn ze verzekerd van een stuk afzet. Ik ga zelf met mijn kaas de boer op. Dat is best een moeizaam proces. Vooral vanwege die onbekendheid. Je moet daarom niet met je armen over elkaar afwachten totdat de klanten komen. Het werk op zich en het bezig zijn met de schapen geeft in ieder geval een enorme voldoening." Naast de verkoop van schape kaas heeft ze dit jaar een con tract afgesloten met een bedrijf uit het buitenland voor de afna me van lammeren. „In het bui tenland is veel vraag naar mel klammeren. Daarnaast heeft het Zeeuwse melkschaap een goede naam. Dat is na te gaan aan de hand van de melklijsten, die we voor ieder schaap bijhouden. Ik kan nu in ieder geval gerust zeg gen dat mijn hobby aardig uit de hand is gelopen. Maar ja, de kin deren zijn de deur uit en dan moet je toch wat doen." inlays steunzolen rthopedisch schoentechnikus bekroond in duitsland en amerika Desgewenst komen wij bij u thuis voor bet opmeten en het passen. m teteringsedijk 60 breda 076-5148168/5223475 fax 5200729 (advertenties) Bestuur, directie, medewerkers, docenten, studenten -Kka Prof. Cobbenhagenlaan 13,Tilburg, 013-4635250 Van onze verslaggever Terneuzen - Het Zeeuwse bedrijfsleven verwacht in 1996 een toename van de werkgelegenheid met een kleine der tienhonderd mensen. Dat blijkt uit de eerste resultaten van een werkgelegenheidsenquête door de Regionale Informa tiebank Bedrijven en Instelling Zeeland (RIBIZ). RIBIZ is een Zeeuws samen werkingsverband tussen het Regionaal Bestuur Arbeids voorziening Zeeland, de pro vincie Zeeland, de stichting Keuzebegeleiding Onderwijs en Arbeid (SKOA) en de gemeenten Borsele, Goes, Mid delburg en Terneuzen. In Zeeland zijn circa 24.000 bedrijven en instellingen gevestigd. Driekwart daarvan verwacht dat het personeelsbe stand volgend jaar gelijk blijft, tien procent verwacht een stij ging met in totaal 2400 men sen, terwijl vier procent ver wacht mensen te moeten ont slaan. Het gaat daarbij naar verwachting om ruim elfhon derd mensen. De te verwachten stijging van de werkgelegenheid in 1996 blijft achter met de stijging in 1995. Over de periode mei 1994 tot en met mei 1995 steeg het personeelsbestand in Zeeland met 2.545 personen. De totale werkgelegenheid bedroeg op 1 mei van dit jaar 150.075 personen. Hiervan heeft 84 procent een full-time dienstverband. Het merendeel (bijna 63 procent) van de totale werkende bevolking in Zeeland is man. Van onze verslaggever Kapelle - „Sorry hoor, ik heb geen tijd voor deze telefoontjes de klanten gaan voor, al onze auto's zijn onderweg en het zal nog wel een tijdje zo blijven duren, tot ziens." Vriendelijk maar beslist werkt de telefonist van het ANWB-Wegenwachtstation Kapelle het telefoontje van de journalist af. De Wegenwacht verwerkt topdrukte door de aanhoudende vrieskou en heeft geen tijd voor praatjes voor de vaak. foto camile schelstraete Als favoriete nieuwe vuurwerktoppers wor den de Dutch Dynamite, Space Shuttle en Dikke Bertha genoemd. „Het Ghost-assorti- ment en de Super Celebration Crackers gaan -ook goed. De strijkers en Chinese rollen, die ec'ht' super gevaarlijk zijn, zijn verboden." Op de valreep, net voor de jaarwisseling, wil de verkoper nog wel even kwijt dat weige raars nooit opnieuw afgestoken mogen wor den. „In ieder geval is het af te raden om nylonkle- ding te dragen bij het afsteken en het vuur werk kan ook beter afgestoken worden met een brandende sigaret dan met lucifers of een aansteker." De auto's van de Wegenwacht zijn de laatste dagen niet aan te slepen. De ijzige kou, voorafge gaan door een vochtige periode, bezorgt veel automobilisten en de Wegenwacht grijze haren. Start problemen, dichtgevroren sloten of vastgevroren portieren, die met geen mogelijkheid open te krijgen zijn. De 'heilige koeien' bezorgen de Wegenwacht han denvol werk. „Het is zodanig druk dat er even niemand is die u te woord kan staan," klinkt een vriendelijke stem. „De telefoon staat rood gloeiend. Sorry," verontschuldigt de telefoniste van het ANWB- hoofdkantoor voor Zuid-Neder land in Geldrop zich evenals de collega in Kapelle. Een tweede poging twee uur later heeft meer succes. „Ja. U merkt het al, het is ontzettend druk," stelt woordvoerder A. Bakker. „We hebben vandaag in ons gebied onder de grote rivieren al meer dan negenhonderd oproe pen gehad." Volgens Bakker zijn er voorna melijk drie mankementen waar mee automobilisten de laatste dagen te kampen hebben. Met stip op nummer één staat het startprobleem. Op de voet gevolgd door bevroren sloten en vastgevroren portieren. Op een goede derde plaats staat nog altijd het tekort aan antivries. „Zowel de telefonistes als di monteurs op de weg draaien op volle oorlogssterkte," verzekerl Bakker. „Op de weg hebben we naast de gebruikelijke 45 Wegen wachters er 5 extra ingezet." Hoewel ook het autopark in West-Brabant en Zeeland met een bittere koude te maken heeft, zijn de problemen volgens Bak ker hier minder dan in de overige delen van Zuid-Nederland „Vooral in het oosten en noorden van Brabant is het veel drukkei voor ons," stelt Bakker. „Top- druk is het in Zuid-Limburg. Ik denk dat het in West-Brabant er Zeeland iets minder koud oi vochtig is geweest." Hij is blij dat de problemen ziel tijdens deze periode voordoen „Er is toch aanzienlijk mindei woon-werkverkeer vanwege ds feestdagen." Het piekuur waarop de telefoon bij de Wegenwacht echt niet stilstaat, ligt volgens Bakker tussen half tien en half eli 's morgens. Voor degenen met twee linker handen heeft Bakker enkele tips „Spuit een beetje olie in het slot of gebruik een zak met gloeienc heet water. Als je die een minuut of twee tegen het portier houdt dan lukt het wel." Van onze correspondente Aardenburg - De drieënveertigste uitvoering van de Matthaus Passion van Bach in de Sint Baafskerk in Aardenburg is gepro grammeerd voor zaterdag 30 maart. De voorreservering van de toegangskaarten loopt tot 3 januari. In 1996 wordt het weer een uit voering als vanouds. Dat houdt in dat de uitvoerenden ook optreden in Naarden en andere grote plaatsen in Nederland en België. Op zaterdag 30 maart wordt het bekende werk van Bach uitge voerd onder leiding van René Jacobs, de Vlaamse musicus die vooral de dramatiek van de com positie onderstreept. Medewer king verlenen het Koor en barok- orkest van de Nederlandse Bach- vereniging, de jongens van de koorschool Sint Bavo Haarlem en de solisten Maria Cristina Kiehr (sopraan), Bernarda Fink (alt), Marcel Reijans (tenor), Geerts Smits (bas), Gerei Türk (tenor/evangelist) en Gregon Reinhart (bas/Christus). Het secretariaat van het Bach- comité Aardenburg verwerkt d( reserveringen op volgorde var binnenkomst. De kaarten koster 70 voor de eerste rang, 6C voor de tweede en 35 voor de derde rang. Het concert beginl om 14.00 uur. Nieuw dit jaar is een inleiding op de Matthaus" Passion, die al: voorbereiding geldt. De lezin/ wordt gegeven op 30 maart ir hotel De Elderschans. Voor meei inlichtingen en voor reserverer kunnen belangstellenden bellet naar 0117-492574 (D. de Pooter in Aardenburg. (advertentie) Hogeschool Midden-Brabant Gelukkig nieuwjaar wensen döet u morgen toch zeker met 10 cijfers? U vindt de nieuwe nummers met behulp van de Omnummergids. Noteer ze meteen in uw nieuwe agenda. Hebt u toch nog vragen, bel dan gratis 06-0096.

de Stem | 1995 | | pagina 19