4Er waren zoveel mooie momenten' DE STEM De ene sporter kijkt graag terug op 1995, de ander verlangt naar 1996 Jacobs Breda Electronics JBE wenst u een gezond en een luisterrijk 1996 toe! B Voor de ene sp'orter was 1995 een topjaar. Anderen sluiten morgenavond tussen de oliebollen en champagneflessen graag het jaarboek. In het gloriejaar van Ajax wierpen de Olympische Spelen van Atlanta op vele fronten hun schaduw ver vooruit. Een aantal topsporters, voor wie 1995 niet alleen succes maar soms ook zorgen bracht, blikt op de drempel van 1996 nog eens terug op de pieken en dalen van het achter hun liggende sportjaar. de voordeligste winkel voor geluid, licht en communicatie (gesloten 1 t/m 10 januari) i icsbosstraat 14 Breda/Princenhage Tel. 076-5212881 Sport Tl ZATERDAG 30 DECEMBER 1995 DEEL Er mag ook niks meer tegen woordig. Schrijft Vinnie Jones in zijn column in de Daily Mirror dat Ruud Gullit harder schreeuwde dan zijn twee hangbuikzwijntjes, toen hij hem tegen de vlakte schopte, moet-ie meteen op het matje komen bij de Engelse voet balbond. Wat een flauwekul. Ze hebben daar bij de FA natuurlijk nog nooit twee hangbuik zwijntjes gezien, laat staan horen schreeu wen. Een collega van mij heeft ook zo'n koppel tje van die zwarte dik zakken en daar pas ik wel eens op als de gelukkige bezitters het kabaal een weekje wilen ontvluchten. Big- gen-sitten heet dat, de een heet Binky en de ander Grumpy. Als een van die twee schreeuw lelijkerds zijn klep open trekt, en God verhoede dat ze dat op hetzelfde moment doen, dan sui zen je oren de rest van de dag. Menselijke trekjes blij ken ze ook te hebben. Tot voor kort had Grum py het rijk alleen, en was ze meestal de rust zelve, een bedaarde bejaarde die deed wat pot belly pigs de hele dag doen: eten, kakken en snur ken. Tot die collega vijf entwintig jaar getrouwd was en wij, goede vrienden als we zijn, de feestvarkens Binky cadeau gaven. Mensen blij, cadeau nog blijer, want niet naar de slager of kinderboerderij, maar Grumpy helemaal niet vrolijk. Op slag ontpopte die zich qua jaloezie als een soort Liz Taylor in het kwad raat en begon ze, paars van woe de, bomen uit de grond te trek- ken en hekwerk te vernielen als ze Binky alleen maar hoorde of rook. Dat is een lelijk probleem, voor mijn collega dan, wat ik gelukkig niet op hoef te lossen, maar ik wil wel even gezegd hebben dat hangbuikzwijntjes hele menselij ke gevoelens hebben. En dat ik het in ieder geval niet als een belediging op zou vatten als ik met zo'n zwart schatteboutje vergeleken zou worden, jaloers of niet. Maar ik wist natuurlijk allang dat humor en voetbalbobo's net zo slecht met elkaar door een deur kunnen als Binky en Grumpy. Dat ze er bij de FA wat dat betreft net zo weinig gevoel voor heb ben als de droogstoppels die het in het Nederlandse voetbal voor het zeggen hebben, verrast me. De meeste Engelsen zijn immers gezegend met een gezonde dosis zelfspot. Het zou me dan ook niets verbazen als Vinnie Jones ook nog een aangetekende brief tegemoet kan zien van de RSPA, de meest fanatieke dierenbe schermers ter wereld. Die schatti ge hangbuikzwijntjes vergelijken meteen ordinaire voetballer met een rasta-kapsel. Hoe durft-ie! Een ander bericht dat me de afgelopen week in de lach deed schieten, betrof llie Nastase. Kent u die nog? Geen enkele tennisser werd zo vaak geschorst als de kleurrijke Roemeen, geen enkele andere speler kon zo intens onbeschoft tekeer gaan tegen wit weggetrokken scheidsrech ters als Nasty. John McEnroe? Wfff, dat was een koorknaapje, vergeleken met Nastase. Tennissen doet-ie al lang niet meer, en als je nog eens iets van llie hoorde, ging het meestal om drank en vrouwen, of vrouwen en drank, en tussen de bedrijven door ging er wel eens een interi eurvan een nachtclub aan digge len. Mooie man, ik mag hem wel. Ik weet niet of-ie zijn leven gebe terd heeft, maar zelf vindt-ie dat je aan iets anders toe is. Nou geef ik u te raden wat-ie gaat doen. fee, hij gaat niet het klooster in en hij wordt ook geen mentale begeleider van talentvolle jeugd spelers. Nastase vindt dat zijn geboortestad te veel aan gran deur en beschaving verloren beeft en daarom heeft-ie zich verkiesbaar gesteld als burge meester van Boekarest. Hij schijnt nog een goede kans te maken ook. Dat zal me daar een vrolijke boel worden. Nastase kennende zal hij niet te beroerd zijn om Binky en Grumpy tot wethouders van sport en cultuur te benoemen.... Léon Krijnen Kluivert (de held van Wenen en Liverpool): volwassener geworden foto anp Door Dorien Baaijens 1995 was zonder meer het gloriejaar van Ajax en van spits Patrick Kluivert. Met de club uit De Meer boekte hij in de afgelopen twaalf maanden het ene na het andere succes. Op 19 april bereikte Ajax de eerste mijlpaal. Via een 5-2 overwinning op Bayern Munchen, tevens de 100e zege van de Amsterdam mers in een EC-duel, mocht Ajax zich voor het eerst sinds 1973 weer Europa Cup I finalist noemen. Op 25 mei kraaide de haan victorie voor Ajax in het Ernst-Happel-stadion in Wenen. En voor Patrick Kluivert. In de Champions League-finale tegen AC Milan stuurde trainer Louis van Gaal, die zelf met 'een karatetrap' lof oogste, hem het veld in als vervanger van Lit- manen. Om 22.10 uur die avond zette de aanvaller het feest in gang door de win nende treffer binnen te mikken. Kluivert noemt het nog altijd zijn mooiste voetbalmoment. „De Europa- Cup-finale in Wenen staat nummer een op mijn lijstje. Het was geen mooi doel punt. Maar die goal met mijn linker been was wel de belangrijkste van het jaar. Ik denk er nog vaak aan. Al ebt het vreugdegevoel van toen langzaam weg." „Nummer twee staat de wereldbekerfi nale tegen Gremio in Tokio. Ondanks mijn gemiste strafschop. Ik begrijp nog steeds niet waarom die bal naast ging. De vreugde van Tokio was anders dan die van Wenen. Veel van het feestgevoel was weg door de lange terugreis. Pas bij terugkomst beseften we hoe die wereld beker in Nederland leefde", zegt de Ajacied die het landskampioenschap op een derde plaats koestert. „Er zijn zoveel mooie momenten. We blijven maar winnen. Het wordt zelfs een beet je eentonig." Maar 1995 bracht ook dieptepunten voor Kluivert. Zoals de 1-0 nederlaag tegen Wit-Rusland met het Nederlands elftal in Minsk. „Iedereen baalde. Werd er nog van mij een goal afgekeurd wegens buitenspel. Nou dat was het niet." Op het persoonlijke vlak kreeg de Aja cied een grotere tragedie te verwerken. Hij raakte betrokken bij een ongeluk waarbij een dode en een zwaargewonde vielen. Vlak voor Kerstmis kreeg Klui vert te horen dat justitie hem gaat ver volgen voor dood door schuld en het toebrengen van zwaar lichamelijk let sel. „Het is een hele moeilijke periode voor mij geweest. Van binnen ben ik er door veranderd. Ik was al een beetje volwas sen, maar ik ben volwassener gewor den. Ik heb ervan geleerd. Daaraan hoeft niemand te twijfelen." 1995 was een moeilijke jaar voor Oran je en bondscoach Guus Hiddink. 'The road to Wembley' verliep moeizaam voor het Nederlands elftal. De EK- kwalificatierace overleefde Oranje dankzij een geschenkje. Luxemburg was zo vriendelijk om van Tsjechië te winnen op de dag dat Nederland tegen Wit-Rusland uitgleed in Minsk. De zij deur ging open. Oranje deed vervolgens zijn plicht door via zeges op Wit-Rus land, Malta en Noorwegen een beslis singsduel af te dwingen tegen Ierland. Op Decision Day, 13 december in Liverpool, maakte Oranje er een gala show van. Patrick Kluivert scoorde tegen Ierland zijn twee belangrijkste treffers in Oranje-shirt. Nederland haalde opgelucht adem. Guus Hiddink ook. „Of ik ben straks in Nederland een ongewenst staatsburger of ik ga lekker met vakantie", zei Hiddink gechar geerd vooraf aan het beslissingsduel. Maar die woorden gaven perfect de gevoelens van de bondscoach weer. Hoe belangrijk het voor hem was om zijn missie, het EK'96 halen, te doen slagen. „Dit jaar begonnen we povertjes," blikt Hiddink terug. „We waren zelfs even klinisch dood totdat Luxemburg de helpende hand toestak. Maar vanaf dat moment gingen we op de goede weg. Met dit team kunnen we de komende jaren aan het werk. Eerst het EK komende zomer. Maar ook daarna. Ik denk al aan het WK'98 en zelfs al een beetje aan het EK 2000 in België en Nederland. Voor sommige jongens is dat gezien hun leeftijd haalbaar. Het fundament is gelegd, het gebouw kan worden neergezet." Het sportjaar 1995 was een bewogen jaar voor Hiddink. Maar wat hem het meest is bijgebleven van de afgelopen twaalf maanden is de onmacht. „De onmacht in de wereld. Onmacht dat het niet mogelijk is om de mensen in de Balkan in vrede te laten leven. Onmacht om Afrika te helpen. Ik ben honderd procent met mijn sport voetbal bezig. Maar dat wil niet zeggen dat ik niet weet wat er in de rest van de wereld gebeurt. Ik heb geen oogkleppen op." 1995 was een bijzonder succesvol jaar voor TVM-wielrenner Jeroen Blijle- vens. Liefst dertien overwinningen boekte de 'Renner van het jaar' uit Rij en waaronder een zege in de Ronde van Spanje. Maar de beste herinneringen bewaart Blijlevens aan 6 juli 1995. In de vijfde Touretappe naar Duinkerken velde 'Jerommeke' die dag met een krachtsexplosie de 'Leeuwekoning Cipollini'. „Ik word er nog dagelijks aan herin nert," zegt Jeroen Blijlevens die sinds kort in België woont. „Dertien over winningen dit jaar, maar die Tour-zege blijft de mensen bij. Voor een renner is dat het hoogst haalbare denk ik. Die zege blijft altijd staan. Ook na je carriè re. Al mijn overwinningen zijn me even dierbaar hoor. Die in de Ronde van Spanje was ook mooi. Winnen is win nen." Succes is echter betrekkelijk heeft Blij levens ook dit jaar ervaren. Op 18 juli in de koninginnerit van de Tour naar Cauterets kwam de Italiaanse renner Fabio Casartelli ten val en overleed voor het oog van de hele wereld. Blijle vens was toen al naar huis. „Ik zag het op tv gebeuren. Eerst dacht ik dat het wel mee zou vallen. Er lag een hoop bloed, maar ik heb ze weieens erger zien vallen. Later hoor je dat die jongen is overleden. Ik kende Casartelli niet persoonlijk, maar je fietste al wel een heel jaar met hem samen. Je gaat erover nadenken want zoiets kan ieder een gebeuren. Krijg je discussies over het dragen van helmen. Hij was keihard met zijn gezicht op een betonnen paal tje terecht gekomen. Een helm had ook dan niets uitgemaakt. Wielrennen is niet gevaarlijk. Bouwvakkers en weg werkers lopen dagelijks meer gevaar." De Tour ging verder vanwege de com merciële belangen. Onbegrijpelijk vol gens velen. Blijlevens denkt er anders over. „Niet alles is met geld te koop dat weet ik. Maar was het eerlijk geweest om tegen Virenque te zeggen dat Casar telli was overleden, tien kilometer voor de eindstreep? Die jongen had de hele dag voorop gereden en was waarschijn lijk dichtgeklapt. Een ander had gewonnen, terwijl hij het verdiende. Ik denk dat Casartelli zelf ook had gezegd doorrijden. Ik zou dat willen als mij zoiets zou overkomen. Doe dan maar iets achteraf. Ik denk dat elke renner dat wil. Het peloton hééft het een dag later met een rouwetappe goed gemaakt. Het was een mooi eerbetoon." 1995 was een afwisselend jaar voor Nederlands beste tennisser Richard Krajicek. De 24-jarige import-Mone- gask won dit voorjaar het ABN/Amro tennistoernooi en Stuttgart-indoor, maar zette daarna die zegereeks niet voort. Vooral ook door een slepende armblessure. In de grand slams kwam hij niet verder dan de eerste (Wimble don), tweede (Roland Garros en Austr alian Open) en derde (US open) ronde. Pas sinds het toernooi van New Haven waarin Krajicek dit najaar de finale haalde, is hij zijn 'dip' weer een beetje te boven. Het tennisboekjaar sloot 'Kraai' af met een elfde plaats op de wereldranglijst. „De toernooien in Rotterdam en Stutt gart vond ik de twee leukste tenniswe- ken dit jaar. Winnen in Rotterdam was voor mij het mooiste moment. Ik ging er als jongetje van zes jaar al kijken en droomde toen al van een zege. Stuttgart was ook leuk omdat ik toen weer even terug kwam in de top-tien. Maar Rot terdam is voor mij toch specialer." Voor 1996 heeft Krajicek maar een wens. „Fysiek heel blijven. Mijn arm blessure is genezen. Voor je het weet beland ik weer in de top-tien. En als ik een beetje heel blijf, dan is zelf de top vijf ook nog mogelijk"zegt de Krajicek die in 1995 bijna een miljoen dollar bij elkaar mepte. Ook wil hij minder gefixeerd zijn op het goed presteren in de grand slams. „Mijn blessuregevoeligheid dwingt me tot een andere koers. Als ik me goed voel, waar en wanneer ter wereld dan ook, zal ik moeten toeslaan. Ik staar me niet meer blind op een grand slam. Al geloof ik er zelf nog steeds in dat ik zo'n belangrijk toernooi kan winnen," zegt Krajicek die in tegenstelling tot vele andere sporters geen moment denkt aan de Olympische Spelen van Atlanta. „Heb ik me daarvoor gekwalificeerd?," vraagt hij haast ongelovig. „Toen ik klein was, was tennis geen Olympische sport. Meedoen in Atlanta is leuk. Maar een Olympische medaille is nooit mijn droom geweest. Het heeft voor mij min der waarde dan een grand slam-zege." 1995 werd voor dressuuramazone Anky van Grunsven uit Gemert een bijzonder jaar. Op 22 april won zij samen met haar viervoeter Cameleon Bonfire in Burbank de wereldbeker dressuur. De in Erp geboren en getogen amazone die dinsdag 28 wordt, maakte door haar knappe resultaten de Duitse dressuur ruiters, haar grootste concurrenten str aks op de Spelen in Atlanta, knap zenuwachtig. „De wereldbekerfinale in Hollywood was zonder meer mijn mooiste zege", kijkt Anky van Grunsven terug. „Het was mooi omdat het in Amerika was. Dat maak je als dressuurruiter zelden mee. Gaf een aparte sfeer. Maar daar naast reed ik met Bonfire de beste kür uit mijn leven. Het was perfect. En dat gebeurt in belangrijke wedstrijden zel den. Meestal maakt iedereen dan wel een foutje vanwege de zenuwen." Begin september tijdens de Europese kampioenschappen in Luxemburg ver- Blijlevens (sprintzege in Touretappe): winnen is winnen. foto de stem/johan van gurp Monique van der Lee (met goud van het WK): vakantie of Atlanta foto anp overde Van Grunsven met Bonfire twee zilveren medailles, eentje individueel en eentje met het Nederlands team. Een kleine teleurstelling toen. „Maar ach teraf ben ik er best tevreden mee. Het had mooier kunnen zijn dat wel. Waar ik verdrietiger en bozer om ben geweest, zijn de lasterpraatjes die later in Duitse paardesportbladen stonden over Bonfire. Men vroeg zich af hoe het mogelijk was dat het paard op zo'n hoog niveau uit kon komen. Want er deugde niets aan. Ik ben er ziek ..van geweest. Als je verliest, maar je weet waar het aan ligt dan is dat makkelij ker te verkroppen dan zoiets," zegt de wereldkampioene die op de drempel van een nieuw jaar nooit goede voorne mens maakt. „Ben ik niet het type voor. Aan het begin van een nieuw sportjaar weet ik of het goed of slecht zal worden. Dat heb ik mijn hele leven al. Door dingen die gebeuren. In 1993 ging alles mis, mijn paarden waren ziek en ik snakte echt naar het nieuwe jaar. Nu gaat het al twee jaar goed. Ik vind dat best wei eens eng. 1996 is het jaar van Atlanta. Mijn doel. Ik vind 1996 een mooi jaar tal. Eigenlijk moet het dus allemaal goed gaan." 1995 bracht de zesvoudig Nederlands kampioene Monique van der Lee in de eerste dagen van oktober een wereldti tel. In Tokio toonde de Tilburgse zich de beste judoka in de open klasse. Een bekroning op een zeer afwisselend sportjaar want de judoprestaties van Monique van der Lee gingen op en af door een armblessure, een verwaarloos de ziekte van Pfeiffer en studiebeslom meringen aan de KUB. „Wereldkampioen worden, daar doe je het toch allemaal voor. Het was hart stikke gaaf. Ik heb nog nooit zo goed gejudood als daar. Het was alsof ik vleugeltjes had," zegt de 21-jarige judoka. Een Olympisch ticket leverde haar wereldtitel Van der Lee niet op. Per gewichtsklasse mag in Atlanta per land maar een judoka meedoen. De Spelen kennen geen open klasse. En in de klas se boven de 72 is Van der Lee's grootste concurrente Angelique Seriese wereld kampioene. Mits ze geen blessure krijgt, gaat zij naar de Spelen. Ook omdat ze in de onderlinge Olympische kwalificatiecompetitie met Van der Lee ver in punten voorstaat. „Ik vond het wel jammer dat dit meteen na mijn wereldtitel zo benadrukt werd. Voor mij is een wereldtitel niets minder dan een Olympische titel. Want je treft dezelfde tegenstanders. Het gevoel ech ter dat je straks thuisblijft, wordt wel sterker. Mijn motivatie is ook een beet je weg. Waar train ik voor? Als je vijftig procent kans hebt op iets, ga je ervoor. Maar die heb ik niet eens." Het dieptepunt in dit sportjaar noemt Van der Lee haar prestaties op de EK in Birmingham. „Ik deed mee in de sterk bezette klasse boven 72 kilo en werd derde. Maar Angelique werd Epropees kam pioene in de finale van de open klasse tegen een meisje dat er in de eerste ron de uitlag in de klasse boven 72. Ik heb daar een flinke achterstand opgelopen in punten. Van die puntenregeling met de judobond en Angelique heb ik geen spijt hoor. Het pakt alleen voor mij nu slecht uit. We hielden met vanalles rekening. Alleen niet met het feit dat we allebei wereldkampioen zouden worden", bekent Van der Lee die zich in 1996 vooral wil gaan storten op haar studie economie. „En op het EK. En daarna zie ik wel wat het wordt. Vakantie of Atlanta. Je weet maar nooit." 1995 bezorgde volleyballer Bas van de Goor zijn internationale doorbraak. Met zijn club Daytona Las Modena werd de volleyballer uit Oss het afgelo pen jaar Italiaans landskampioen. En vergaarde hij daarnaast nog drie hoofdprijzen: de Italiaanse beker, de Europa Cup 13 en de Europese Super Cup. Binnen de nationale selectie van bonds coach Joop Alberda ontpopte Van de Goor zich als een betrouwbare steunpi laar. In de World League werd hij met Oranje tweede. Net als op de EK in Griekenland. Bovendien werd hij uit geroepen tot beste aanvaller in de strijd om de World Cup die Nederland in Japan een tweede plaats en een Olym pisch ticket opleverde. „1995 kan dus voor mij eigenlijk niet stuk," zegt Van de Goor vanuit zijn ziekbed. Vlak voor de jaarwisseling werd de 2.09 lange international door geelzucht geveld. Zijn mooiste triomf noemt Van de Goor de scudetto, het Italiaanse landskam pioenschap. „Dat feest, die ontlading na die wedstrijden tegen Treviso ver geet ik niet gauw. De duels waren abso lute top. Als je dat hebt meegemaakt, vind je aan normale wedstrijden niets meer aan. Dat was uniek. Niet alleen qua beleving, maar ook qua niveau." Toch kan Van de Goor nog twee diepte punten opnoemen. „Door mijn geel zucht loop ik nu de Italiaanse bekerfi nale mis. En daar baal ik behoorlijk van. Daarnaast heb ik een periode gehad dat ik Nederland ontzettend miste. Als ik alleen thuiskwam, dacht ik zat ik nu maar even in Nederland. Dan kon ik gewoon bij iemand langs gaan om koffie te drinken", bekent Van de Goor die sinds maart niet meer met Modena verloor. „Daarom vind ik het ook knap wat Ajax presteert. Het lijkt zo makkelijk en logisch winnen, maar als sporter weet ik dat het allemaal echt niet vanzelf komt." 1995 was voor hockeykeepster Jac queline Toxopeus zonder meer een bewogen sportjaar. „Iedereen is ver vangbaar, behalve Toxopeus", riep bondscoach Tom van 't Hek op 25 juni nadat de doelvrouwe van Den Bosch in de EK-finale twee strafballen gestopt had tegen Spanje. Nederland werd daardoor in eigen land Europees kam pioen. Precies vijf maanden later maakte 'Tox' ook de .keerzijde mee. Tij dens het Olympisch kwalificatietoer nooi in Zuid-Afrika werd zij na twee magere duels van de Oranje-vrouwen gepasseerd door Van 't Hek. Met de hakken over de sloot werd Nederland vijfde en kwalificeerde zich nog net voor Atlanta. Voor Jacqueline Toxopeus zijn de EK- finale en de play-offs met Den Bosch haar mooiste sportmomenten van 1995. „De play-offs halen was ons doel. En een Europese titel had ik nog niet. Aan de straf ballenserie denk ik nog weieens terug. Aan het gevoel toen. Ik was heel gespannen, terwijl iedereen denkt Tox houdt ze wel. Als je dan toch de ballen pakt. Dat geeft zo'n kick." „Buiten het hockey is de voetbalinter land Nederland - Ierland mé bijgeble ven. Vooral het afscheid op het veld van de Ierse bondscoach Jack Charlton. Ik kreeg er kippevel van. Hoe ze die man toejuichten en een staande ovatie gaven. Nederlanders zijn wat dat betreft maar een onsportief publiek. Als Hiddink had verloren, had hij een fluitconcert gekregen. Maar die Ieren niet. Een onwijs mooi moment."

de Stem | 1995 | | pagina 11