China verlaagt importtarieven Rechter ziet niets in eisen Overname Van Poll Roosendaal rechtmatig Kinderen bestieren Hilton-hotel Amsterdam Nieuwe milieuregels voor verpakkingen zwakken beleid af Meer mogelijkheden fiscale afschrijving milieu-investeringen Invoerrechten van alle belangrijke goederen gaan met 35 procent omlaag LAND kort armoede advocaat blijven etsformatie jk met Charles dt af na moord op cipier pESTEM ECONOMIE Flor Y Fauna wil oud-adviseur de mond snoeren Rusland en China sluiten olie- en gasakkoord Smit wil tientallen zeelieden ontslaan ECONOMIE kort Vrijspraak ex-onderdirecteur ex-NMB C A bouwt centrale in België Flinke order voor Airbus op komst Dasa investeert fors in ruimtevaart Luchtvracht blijft in 1996 groeien Rijke landen arme landen meer helpen ECEMBER 1995 A6 dt 1996 het jaar van de uit- lkerenorganisatie gisteren weten. Op de Sociale Tod nngsleiders en staatshoof- de armoede in hun landen herinnerden er donderdag nsen onder armoedegrens 5 miljoen toeneemt. Als de onomische groei niet aan- e vijftig jaar verviervoudi- 95 uitgeroepen tot het iaar an de familie. alige DDR met de geheime het verenigde Duitsland in 'ng van de beroepsvergun- formant mensenrechten op e rechtsstaat overtrad. Met el hof in Karlsruhe donder- 92 bevestigd. De uitspraak voormalige advocaten uit de ergunning was ingetrokken, uitspraak van het Hoogge- simpele feit dat het tweetal oende om een beroepsverbod 'ngscoalitie tussen de Turkse ij van het Rechte Pad (DYP) filler kan stuk lopen op de den. Dat heeft ANAP-leider ens een persconferentie. „De jft," aldus Yilmaz. „Die eis is partijen onderzoeken sinds m-rechtse coalitie te vormen listische Welvaartspartij aan rlementsverkiezingen afgelo- rins Charles, Camilla Parker n en, na een troonsbestijging at beweert de krant Daily oemde bronnen. De kennelij- e, gescheiden Camilla brengt scrisis van 1936, toen koning hij niet wilde afzien van een aanse Wallis Simpson, zei de oemde vriendin van Parker gehaald, verwacht deze, naast ook de titel „Hare Koninklij- rles heeft laten weten niet cheiding van zijn vrouw Dia- r samen leeft, is uitgesproken, xpress meent Parker Bowles, s haar aangetaste eer kan her- r al vanaf 1972 en Diana heeft les de schuld gegeven van het Charles. De kranten meldden zame Kerst in Londen, voor d was gevlogen. berto Dini zal op 30 december nt Scalfaro. De voorzitter van anse Kamer, Luigi Berlinguer, onderhoud met Dini zelf. Het verrassing. Op 26 oktober had t hij na het afronden van de geval vóór het einde van het ou stellen. Dini kwam daarmee ist Bertinotti, die in ruil daar- oor de rechtse oppositie inge- anders de val van zijn kabinet 'jkste maffiabazen zijn gisteren Je Siciliaanse hoofdstad Paler- sen elders in Italië. Dit gebeur- .ppe Montalto was gedood. Hij genis waar de mafiosi vastzit- als koerier te werken voor de ct kwam, onder wie Toto Riina, og onduidelijk via welke kana- 'e moord op Montalto naar bui en in Spanje itieke en financiële schandalen e Gonzalez heeft gisteren ver uitgeschreven voor 3 maart vol- t hij koning Juan Carlos al heeft t parlement zal ontbinden op 8 begint half februari. Gonzalez temd zijn partij opnieuw aan te FOTO ANP VRIJDAG 29 DECEMBER 1995 Van onze verslaggever Breda - De overname van de Koninklijke Van Poll Drukke rijen in Roosendaal door de Plantijn Groep is niet „„rechtmatig. Die uitspraak jeed vice-president van de Bredase rechtbank, mr. J. Leijten, gisteren in een kort «ding dat was aangespannen Jas door ofsett-drukkerij Chevalier uit Hendrik Ido Ambacht. Chevalier eiste in het kort geding dat de overeenkomst tussen Van poll en de Platijn Groep onge daan werd gemaakt, omdat Che valier zelf eerder al een principe- akkoord met de Roosendaalse drukkerij had gesloten over de overname van de aandelen. Van Poll (omzet 10 miljoen gul den, 45 werknemers) vroeg op 15 december jl. surséance van bet aling aan, omdat het bedrijf niet langer aan zijn financiële ver plichtingen kon voldoen. Nog geen week later rondde de bewindvoerder mr. H. Voormolen besprekingen met Plantijn (een groep van twaalf drukkerijen) af over de overname van de aande len van Van Poll. Plantijn was bereid alle werkne mers over te nemen en de credi teuren 100 procent uit te betalen. Volgens advocaat mr. J. Lange- ler, die Chevalier vertegenwoor digde, was zijn cliënt 'totaal overvallen door de verkoop aan de Plantijn Groep'. Chevalier was op dat moment al enkele maanden nauw betrokken bij het noodlijdende Van Poll. Chevalier had een manager gede tacheerd in Roosendaal en zorgde voor diverse opdrachten. Dit alles om een eventuele Over name van Van Poll voor te berei den. Op 11 december sloot Chevalier een concept-akkoord met Van Poll waarin onder meer werd bepaald, dat de crediteuren voor 20 procent betaald zouden wor den. De werkgelegenheid in Roosendaal zou met een zevental arbeidsplaatsen teruglopen. Dat Van Poll anderhalve week later met Plantijn in zee ging en zo Chevalier buitenspel zette, noemde Langeler 'een wanpres tatie van de verkopende partij'. Hij eiste dat de aandelenverkoop zou worden teruggedraaid en dat Chevalier de gelegenheid zou krijgen om met een nieuw voor stel te komen. Daarbij zou dan ook bekeken kunnen worden in hoeverre Che valier de crediteuren verder tege moet zou kunnen komen dan de eerder afgesproken 20 procent. Volgens advocaat J. Liesker - die directeur/aandeelhouder S. Hommersom van Van Poll verte genwoordigde - is er wel degelijk aan Chevalier gevraagd of men met een beter voorstel zou komen dan de 20 procent betaling aan de crediteuren. Het antwoord was volgens hem echter 'nee'. Aangezien de Plantijn Groep garant stond voor alle crediteu ren en alle werknemers, was Hommersom verplicht mee te werken aan het bod van Plantijn, aldus Liesker. Ook bewindvoerder H. Voormo len sprak van een aanzienlijk beter bod door de Plantijn Groep. Hij pleitte voor een directe uit spraak van de rechtbank omdat volgens hem de belangen van de werknemers van Van Poll worden geschaad door de gang van zaken. Rechter Leijten toonde zich niet ongevoelig voor dat verzoek. Na een korte schorsing oordeelde hij dat de Plantijn Groep niet onrechtmatig gehandeld had door Van Poll in te lijven. Hij wees het verzoek van Chevlier om de aandelenverkoop terug te draaien dan ook af. Peking (krf/rtr/afp/anp) - China gaat zijn importheffin gen drastisch verlagen. Het gemiddelde invoertarief gaat met ingang van april volgend jaar met 35 procent naar beneden. Dat is meer dan de vermindering van 30 pro cent, die de Chinese president Jiang Zemin vorige maand had aangekondigd. Gemiddeld komen de invoerrech ten Uit op 23 procent, zo heeft de regering gisteren bekend gemaakt. Het besluit heeft betrekking op alle belangrijke goederen, zo verklaarden rege ringsfunctionarissen in een toe lichting. Wat precies de nieuwe tarieven worden en voor welke produkten rij straks gelden, is nog niet lekend gemaakt. Buitenlandse diplomaten hebben bij de Chine- autoriteiten erop aangedron- t hiermee zo spoedig mogelijk naar buiten te treden. Peking leeft slechts een voorlopige lijst samengesteld. Waarnemers stellen dat de vor ming van deze lijst heel wat voe ten in de aarde heeft gehad. Chi- exporteurs juichen de verla ging van de importheffingen toe, omdat ze door lagere invoerprij zen van grondstoffen en halffa brikaten hun eindprodukten goedkoper kunnen maken, maar teel staatsbedrijven zijn minder gelukkig, omdat zij vrezen voor toenemende concurrentie, aldus ten diplomaat. Nederland is heel erg blij met de aldus het ministerie van Economische Zaken. China is een de snelst groeiende econo mieën en vormt daarom een aan trekkelijke markt. Eerder dit jaar beloofde premier Kok tijdens een reis naar China het land voor de komende zeven jaar 500 mil joen om de export vanuit Neder land te stimuleren en de handels betrekkingen aan te halen. De aangekondigde verlaging van ie importheffingen betekent een flinke stap op weg naar het lid maatschap van de Wereldhan- ielsorganisatie die de Volksrepu bliek ai geruime tijd nastreeft. China had graag bij de oprichting van de WTO aan het begin van dit jaar toe willen treden, maar daar staken tal van westerse landen meer tolereren," zei de Ru®s" sche minister van binnenlands zaken, generaal Anatoli Koe kov, afgelopen woensdag na ee werkbezoek aan Tsjetsjenië. Soslambekov schetste in ee interview met het Russische dagblad Nezavisimaja Gazew een uitermate somber beeld w» de nabije toekomst van de K kasische republiek. Volgens hem zullen er oir® kort grootschalige gevech*e" plaatsvinden tussen de ge pende groepen van Doedaje Zavgajev en zullen de men die geen partij kiezen het bm» te lijden hebben. „Het T J jeense volk is aan de fase, zelfvernietiging begonnen, zei Soslambekov. En hi] v 8 eraan toe dat de door M opgelegde verkiezingen de hebben gelegd voor de(toe stige vernietiging van de r J jeense samenleving. werp-regeling van minister De boer (Milieubeheer). De nieuwe 'egels zijn een afzwakking van de "o geldende vrijwillige afspraken over verpakkingen. "e jongste ontwerp-regeling is een vertaling van een Europese verpakkingsrichtlijn, die in december 1994 ondanks protes ten van Nederland en de milieu beweging tot stand kwam. Vooruitlopend op deze regeling Baakten overheid en bedrijfsle ven m 1991 vrijwillig afspraken. het zogeheten Convenant Ver- Pakkingen staat, dat in 2000 nunimaal 60 procent van alle gebruikte papier, karton, blik of les gerecycled moet worden, doelstelling die nu in de ont- p-regeling staat, wordt overi gens nu al royaal gehaald. Met de omst van de nieuwe regeling fvalt het convenant uiterlijk «ient° 3^US ^P81^6" jongste gegevens rond de blivt van ^et convenant Jkt overigens dat het herge- 'k van verpakkingen stokt. Menteel wordt 46 procent van totale verpakkingsafvalberg Stuikt, iets minder dan in ,1vorig jaar is 71 procent van 1et glas en 55 procent van al ^«ingspapier herge- ;®verschü met het convenant is vooru dat nu ellte doelstelling kin„ "ft voorkomen van verpak- gsafval ontbreekt. Producen- Woeten wel preventieve nemen, maar per- onder aanvoering van de Ver enigde Staten een stokje voor. Zij stelden dat de regering in Peking eerst maar eens haar markt mak kelijker toegankelijk moest maken voor buitenlandse pro dukten. Nederland heeft twee maanden terug het Aziatische land steun toegezegd in zijn poging lid te worden van de WTO. Of de Volksrepubliek zich snel kan aansluiten bij de handelsorgani satie, zal evenwel van meer zaken zaken afhangen, zo verwachten waarnemers. Het land had kort na de aankondiging van de tariefsverlaging vorige maand al gezegd dat nu de tijd rijp is voor toetreding. Daarop liet de Ameri kaanse vice-president Al Gore onmiddellijk weten de Chinese voornemens te verwelkomen, maar hij gaf daarbij tevens aan dat het land nog heel wat moet veranderen. Het grootste twistpunt tussen China en de VS in deze ligt bij de status die de Volkrepubliek ver langt. Peking vraagt een behan deling als ontwikklingsland omdat dan de voorwaarden tot toetreding soepeler zijn. Was hington is daarentegen van mening dat China kan worden aangemerkt als een industrie land. Daaraan worden hogere eisen gesteld. Met zijn stap brengt China niet alleen het lidmaatschappij van de WTO dichterbij. Ook de vorming van het vrijhandelsblok van de APEC profiteert ervan. De acht tien landen in Azië en rond de Stille Oceaan hopen het huidige economische samenwerkingsver band in het jaar 2020 te hebben omgevormd tot een regio, waarin alle invoertarieven zijn afge schaft. Tot de APEC behoren ook landen als Japan, Indonesië, de Verenigde Staten, Canada, Aus tralië en Nieuw-Zeeland. In de keuken van het Hilton helpen kinderen witte chocolademousse te bereiden Den Haag (anp) - Producenten en importeurs moeten in 2001 Maximaal 65 procent van hun verpakkingsmateriaal terugwin den. Van dit afval moet 45 procent worden hergebruikt. De rest ®ag worden verbrand onder de voorwaarde dat tijdens dit pro ces ook energie wordt teruggewonnen. Dat blijkt uit een nieuwe ont- centages en jaartallen worden Amsterdam (anp) - Ongeveer zeventig kinderen vormen gisteren en vandaag een bijzondere groep werknemers van het Hilton hotel in Amsterdam. Voor de vier de keer nodigde de hotelleiding kinderen uit om mee te helpen. Voorwaarde is dat ze er samen met hun ouders logeren. Het idee is van algemeen manager Roberto Payer die zegt gek te zijn op kinderen. Het eerste diner was in 1991. Duizend gasten schoven aan voor een maaltijd, die was klaar gemaakt door driehonderd kinderen. Het ini tiatief kreeg de medewerking van het Kinder- KookKafé. Het werd wegens succes geprolon geerd en zelfs uitgebreid met andere activitei ten. In een van de zalen is de 9-jarige Suse van Kleef enthousiast bezig met naald en draad. „Ik maak een jurk voor de modeshow tijdens het galadiner. Ik haat jurken, maar goed. Tijdens de show moet ik er toch netjes uitzien." Een toekomst in het hotelwezen ziet ze niet zitten. „Ik wil toptennister worden." In een hoek hangt aan een aantal rekken de kleding die al klaar is. Keurig voorzien van naamkaartjes, zodat iedereen op tijd zijn eigen jurk of pak terug kan vinden. Op het podium oefenen vier meisjes een dansje. Een van hen heeft een microfoon, gevonden en pre senteert de repetitie. Aan een tafel in dezelfde zaal zit de oudste groep kinderen, de 12-plus- sers. Zij verzorgen de aankleding van het diner. Na berekend te hebben hoeveel tafels er nodig zijn voor alle gasten, markeren ze op grote plattegronden plaatsen waar die kun nen staan. Rogier Meijer, vijftien jaar, herin nert zijn collega's eraan dat er wel loopruim te moet zijn. Vandaag brengen ze de plannen daadwerkelijk ten uitvoer. „Dan sorteren we het bestek, vouwen we de servetten en maken we de bar klaar," zegt Rogier, die voor de eer ste keer in het hotel „werkt". Overweegt hij een serieuze carrière in de hotelbranche? „Misschien wel. Misschien ook niet," aarzelt FOTO ANP Rogier. Intussen leren de 11-jarigen in de keuken hoe ze varkenshaasjes moeten braden. Anderen kinderen verwelkomen gasten aan de receptie, helpen een handje in de bar of zwaaien mensen uit die het hotel verlaten. Precies volgens de huisregels, want er mag geen overlast zijn. Ook niet van het jeugdig personeel zelf. Rennen door de gangen is taboe, evenals rammelen aan de deuren. Vorig jaar klopten een paar kinderen de hele nacht op de kamerdeuren van slapende gasten. „Er waren ook een paar piloten. Die moeten goed slapen, maar dat was dus niet gelukt," bekent Suse van Kleef. Twee ouders bekijken in de centrale hal de keurige gang van zaken. Het lijkt wel of ze niet goed weten wat ze moeten doen, want zij mogen zich niet met de activi teiten van hun kroost bemoeien. „We gaan dadelijk de stad in. Nu we weten dat onze kinderen het naar hun zin hebben gaan we mooi iets voor onszelf doen," zegt de moeder. niet genoemd. In het Convenant Verpakkingen geldt voor 2000 een vermindering van de hoeveel heid verpakkingen tot in elk geval onder het niveau van 1986. Volgens een woordvoerster van het ministerie van VROM zullen nu nieuwe afspraken met het bedrijfsleven gemaakt worden over een goede uitvoering van de regeling. Het ministerie sluit niet uit dat de doelstellingen uit het convenant voor hergebruik en preventie desondanks gehand haafd kunnen blijven. Moskou - Rusland zal vol gend jaar met China een olie- en gasakkoord teke nen ter waarde van acht miljard dollar, zo heeft onderminister van Bui tenlandse Zaken Alek- sandx Panov gisteren gezegd. President Boris Jeltsin zal het akkoord volgend jaar tij dens zijn bezoek aan China tekenen. Er komt een grote pijpleiding om olie en gas van Siberië naar China te transporteren. Ook Zuid- Korea investeert in het pro ject. Japan heeft ook belang stelling. Den Haag (anp) - De presi dent van de rechtbank in Den Haag ziet weinig nieuws in de eis van teakhout-plantage Flor Y Fauna om zijn oud adviseur L. van Weezendonk de mond te snoeren. Die noemde 23 november in het actualiteitenprogramma Nova de door Flor Y Fauna en ver zekeraar Ohra voorgespiegel de rendementen van minimaal 14 procent op de Teakwood Rendementspolis absoluut onmogelijk. „Wat is het nieuwe aan deze zaak?", vroeg rechtbankpresi dent mr. A.H. van Delden giste ren aan Flor Y Fauna's advocaat mr. F. van Schoonhoven. Die betitelde die uitspraak als laster en smaad. Van Weezendonk zou beleggers ongerust hebben gemaakt, hetgeen leidde tot tal van telefoontjes bij Ohra, zei Van Schoonhoven. „Dat kan er voor zorgen dat er minder beleggers komen." De Arnhemse verzekeraar ging ruim twee jaar geleden met Flor Y Fauna in zee. Met de Teakwood Rendementspolis - inmiddels met meer dan 12.000 beleggers - biedt Ohra een levensverzekering, waarmee beleggen in teakhout plantages wordt gekoppeld aan een door haar verwacht hoog ren dement. De consument betaalt ongeveer 16.000 gulden voor een levensverzekering die na twintig jaar minimaal 14 procent rende ment oplevert. Teruggave van het ingelegde geld - niet gecorrigeerd voor inflatie - is gegarandeerd. Al van meer kanten is er kritiek uitgeoefend op de Teakwood Rendementspolis. Bosbouwdes- kundigen als de Costa Ricaanse prof. J. Centeno en de Wagening- se prof. R.A. Oldeman zijn van mening, dat de verzekeraar en plantagehouder een veel te opti mistische voorstelling van zaken geven, onder meer wat betreft de houtprijzen en de groeinormen. „Het moet eerder in de buurt van vier of zes procent rendement lig gen," aldus Oldeman gister. Rechtbankpresident Van Delden verwees naar het kort geding van Flor Y Fauna tegen Van Weezen donk in het voorjaar. Toen had de in Costa Rica woonachtige oprichter van Flor Y Fauna, Ebe Huizinga, gedeeltelijk succes. Daarmee was de zaak voor Van Delden afgedaan. Hij had de aan geklaagde Van Weezendonk toen op zijn positie als ex-adviseur van Flor Y Fauna gewezen. Van Weezendonk behoorde zich in de concurrentiestrijd fatsoen lijk te gedragen en zich niet te bezondigen aan het schrijven van negatieve brieven. Hij was immers een dag na zijn gedwon gen vertrek bij Flor Y Fauna op 2 december 1992 zijn eigen teak houtplan Savewood begonnen, dat overigens nog steeds een papieren bestaan leidt. Van Delden had donderdag niet eens het pleidooi van Van Wee- zendonks advocaat, mr. B. Tom- low, nodig om zijn standpunt te vormen. „Waarom hebt u de eis dan niet ongegrond verklaard, president?", vroeg Tomlow geïr riteerd. Hij had immers zijn kerstdagen aan de voorbereiding opgeofferd en wilde nu ook zijn zegje doen. „Ik wilde kijken of er nog wat naar voren zou worden gebracht," luidde het antwoord van de rechtbankpresident. „Dan eis ik vonnis," repliceerde Tom low. De rechter zal in zijn uitspraak waarschijnlijk zijn oordeel van het afgelopen voorjaar wat nader preciseren. Tegelijk biedt hij daarmee Flor Y Fauna's advocaat Van Schoonhoven de gelegenheid voor hoger beroep. „Een hoger beroep sluit ik niet uit," zei Van Schoonhoven. De Verzekeringskamer heeft zich in de affaire rond de rendements beloften van Ohra en Flor Y Fau na als toezichthouder niet uitge sproken. Ze kijkt vooral naar sol vabiliteit. De Nederlandsche Bank heeft geen zeggenschap in deze, omdat het individuele beleggingen betreft en niet om een collectieve belegging gaat. Wel heeft het ministerie van Landbouw, na bezoek van een ambtenaar aan Costa Rica de Teakwood Rendementpolis-bere- keningen realistisch genoemd met inachtneming van de genoemde risico's. Volgens Tom low heeft die ambtenaar zich echter gebaseerd op publikaties van Teakwood en Ohra. Uitspraak 10 januari. Rotterdam (anp) - Smit Inter nationale is van plan enkele tientallen zeelieden te ont slaan, die varen op de duik- ondersteuningsvaartuigen (voor de offshore) Semi 1 en Semi 2 van Smit. Volgens de zeeliedenvakbond FWZ ligt er nog geen concrete ontslagaan vrage op tafel. De bond pro beert met Smit tot een over eenkomst te komen over behoud van de werkgelegen heid. Er zou onvoldoende werk zijn voor de schepen. Volgens de FWZ is de wintertijd weliswaar mager op de Noordzee, maar is er elders mogelijk werk. Niet duidelijk is of er minder werk voor Smit is, omdat het bedrijf te duur is. In dit verband is opvallend dat Smit van de personeelsleden die mogen blijven, een financiëel offer vraagt, omdat de beman- ningskosten 30 procent te hoog zijn ten opzichte van die van Britse bemanningen. Volgens een woordvoerder van Smit zijn gedwongen ontslagen op dit moment nog niet aan de orde. De rederij wil in overleg met de vakbond de arbeidsvoor waarden van de opvarenden van de Semi 1 en Semi 2 zodanig aan passen, dat ze de internationale concurrentie weer aankunnen. Er is volgens de zegsman van Smit een aanzienlijk kostennadeel voor de Nederlandse rederij ten opzichte van bij voorbeeld de Britten. Amsterdam - De communicatie binnen de vroegere NMB, thans onderdeel van ING, heeft begin jaren negentig te kort geschoten. Daardoor bleef de bank zaken doen met een Israëlische zwende laar. Dat kwam de bank op een verlies te staan van 80 miljoen gulden. Dat blijkt uit het vonnis van de rechtbank in Amsterdam in een zaak tegen de voormalige onderdirecteur van het NMB-fili- aal waar de oplichter klant was. De officier van justitie had drie jaar cel geëist tegen de 41-jarige, inmiddels ex-medewerker F.L.H. wegens deelname aan een criminele organisatie, valsheid in geschrifte, oplichting en het aannemen van steekpenningen. De rechtbank achtte geen enkele beschuldiging bewezen en sprak de man in een vervroegd vonnis vrij. Tegen de zwendelaar Joseph Weiss loopt nog een uitleveringsverzoek. In het vonnis laat rechter mr. M. Mastboom er geen twijfel over bestaan dat het geschort heeft aan toezicht binnen de bank. Hij verwijst daarbij nadrukkelijk naar de gedragingen van H. na een memo van W. Scherpenhuijsen Rom en G. Tammes, begin jaren negentig achtereenvolgens voorzitter en lid van de raad van bestuur van NMB. In dat schrijven werd NMB'ers geboden niet meer met de bedrijven van de Israëliër zaken te doen. De ver dachte voerde die opdracht uit. Hij hield evenwel contact met ondernemingen die Weiss had aangebracht, maar die niet onder diens leiding stonden. H. bracht zijn transacties met die firma's diverse malen tijdens werkoverleg ter sprake. Zijn superieuren hielden hem niet tegen. Bovendien bleek een naaste collega van H. het bewuste memo niet eens te kennen. „De rechtbank conclu deert dat de communicatie binnen de bank op dit punt te kort is geschoten," aldus rechter Mastboom Brussel - Het kledingconcern C A gaat een centrale vestiging bouwen in de Belgische plaats Vilvoorde, nabij Brussel, Het nieu we pand moet het logistiek hoofdkwartier worden van C A in Europa. Parijs - Airbus gaat hoogstwaarschijnlijk het merendeel van de toestellen leveren die de Fiiipijnse luchtvaartmaatschpij Philip pine Airlines (PAL) wil aanschaffen. De Europese vliegtuigbou wer kan 24 machines verkopen, terwijl zijn Amerikaanse concur rent Boeing, naar wordt verwacht, genoegen moet nemen met een order voor acht toestellen. De totale order van PAL omvat onge veer 3 miljard dollar. München - Dasa gaat zijn ruimtevaartdivisie flink uitbreiden. Het moederbedrijf van Fokker wil zich vooral richten op de com municatie via satellieten, zo heeft voorzitter Werner Heinzmann van de ruimtveaartdivisie van Dasa in een donderdag gepubli ceerde bijdrage geschreven. Daarbij heeft hij investeringen van meer dan 100 miljoen mark aangekondigd. Het doel van Heinz mann is het verhogen van de omzet uit commerciële activiteiten tot het jaar 2000 met 30 of 40 procent. Vorig jaar bedroeg de omzet 1,4 miljard mark. Heinzmann heeft hiervoor een beleid uit gestippeld waarbij particuliere opdrachtgevers centraal staan. Dasa rekent erop onder meer te profiteren van de snelle groei die de mobiele telecommunicatie beleeft. De voorzitter van de ruim tevaartdivisie stelt dat Dasa zijn vizier ook gericht blijft houden op overheidsopdrachten. Schiphol - De luchtvracht blijft ook volgend jaar toenemen. De groei zal wel iets kleiner zijn dan dit jaar. De marges in deze sec tor blijven onder druk staan. Dat voorspelt de Nederlandse Ver eniging van Luchtvrachtexpediteurs (NVVL). Het afgelopen jaar was een recordjaar voor de expediteurs. Hoewel de NVVL pas in april de definitieve cijfers van de luchtvrachtsector bekend maakt, is nu al duidelijk dat zowel de export- als de importzendi- gen in 1995 sterk zijn toegenomen. Wel blijkt het vervoer van tex tiel te zijn achtergebleven bij de verwachtingen. Door de druk op de marges hebben de hogere omzetten niet geleid tot hogere win sten. Volgens de NWL blijft het nettoresultaat in de branche dit jaar ongeveer gelijk aan 1994. Deze druk op de marges zal ook in 1996 aanhouden. De vereniging verwacht dat het komend jaar moeilijkheden zijn te verwachten in de voor de sector belangrijke agrarische export. Die staat door de harde gulden steeds meer onder druk. De NWL verwacht voor de bloemen- en plantensec- tor een toenemende verschuiving van export naar import vanuit Zuid-Amerika, Afrika en Azië. Parijs - Door de toenemende globalisering van de economie drei gen de armste landen en de zwakken in de samenleving buiten de boot te vallen. De rijke landen moeten hun hulp aan de arme lan den dan ook vergroten, zo heeft Michel Camdessus, topman van het Internationaal Monetair Fonds (IMF), donderdag gezegd voor de Franse radio. De kans bestaat dat de landen, die om de een of andere reden niet kunnen aansluiten bij de economische mondia lisering, aan hun lot worden overgelaten. Dat geldt vooral voor sommige landen in Afrika, ook al omdat de donorlanden de nei ging hebben hun hulp te concentreren op landen die wel goed presteren, aldus Camdessus. Ook op nationaal niveau valt een dergelijke ontwikkeling waar te nemen. Voor mensen die niet goed zijn opgeleid of niet goed in staat zijn zich aan te passen aan een open economie, dreigt verar ming. In dit geval moeten regeringen of lokale overheden in actie komen. Er moet meer solidariteit in acht worden genomen tenein de te voorkomen dat de armste landen nog armer worden. De eer ste vorm van solidariteit bestaat er voor de rijke landen in dat ze zorgen voor een aanhoudende groei, want niets is zo slecht voor arme landen wanneer de rijke landen in een recessie terecht komen. Den Haag (anp) - De ministeries van VROM, Financiën en Eco nomische Zaken hebben een nieuwe lijst opgesteld voor de vrije fiscale afschrijving van investeringen in milieuvriendelijke apparatuur en installaties. In 1996 worden ongeveer 65 nieuwe bedrijfsmiddelen aan de lijst toegevoegd waarmee het totaal op 470 komt. Deze zogeheten Milieulijst 1996 wordt op 1 januari van kracht. De lijst wordt elk jaar geactuali seerd in verband met de techno logische ontwikkelingen en de prioriteiten in het milieubeleid. Het bedrijfsleven heeft in 1995 ongeveer 250 voorstellen voor uitbreiding gedaan. Een nieuwe ontwikkeling is het opnemen van ongeveer veertig bedrijfsmidde len die betrekking hebben op duurzaam Bouwen. Het gaat hierbij om het stimuleren van het milieuvriendelijk bouwproces, het bevorderen van de produktie van milieuvriendelijke materia len en het hergebruik van (sloop)materialen. Extra aan dacht is er ook voor duurzame energie, energiebesparing en milieu-investeringen in de land en tuinbouw. Onder de nieuwe middelen vallen nu onder meer windturbines, kleinschalige warmte/kracht installaties, warmtepompen, ver gassingsinstallaties voor kunst stoffen, emissie-arme stallen en biologische ontzwaveling. De milieulijst is gebaseerd op de Regeling vervroegde afschrijving milieu-investeringen (VAMIL) die in 1991 van kracht werd. Doel van de regeling is het stimuleren van milieu- en energie-investe ringen en het versnellen van de marktintroductie van de nieuw ste technieken. Voor plaatsing op de lijst komen bedrijfsmiddelen in aanmerking die (nog) niet gangbaar zijn in Nederland en die een goed milieurendement bieden. In 1995 hebben naar schatting ongeveer zesduizend bedrijven, goed voor een investeringsbedrag van tot nu toe circa zeshonderd miljoen gulden, van de regeling gebruik gemaakt. Dit betekent een behoorlijke toename ten opzichte van 1994. Toen ging het om 3181 bedrijven en een bedrag van 384 miljoen gulden.

de Stem | 1995 | | pagina 7