Uitke Staatstoezicht reclame medicijnen Van Mierlo houdt vast aan gesprek met PLO Eigen bijdrage gaat af van budget thuiszorg Eerste 'Chinook' op Soesterberg Kou jaagt organisatie Mission 96 op kosten Nederlander zit niet met passeren Lubbers 6Kwelgeest' van kunstenaar Willem den Ouden gepakt HET BESTE VAN HET BESTE VARA BINNENLAND KORT PESTEM DESTEM BINNENLAND Borst ziet af van plannen om controle over te laten aan fabrikanten van geneesmiddelen Aanzien minister Sorgdragerloopt forse deuk op De vara levert kwaliteits programma's. Dat vinden wij niet alleen, maar U VINDT DAT OOK*. De vara heeft ook het beste tv-tijdschrift'. VARA TV MAGAZINE. En dat heeft nu het beste aanbod: TOT 1 JUNI 1996 VOOR MAAR 10 GULDEN. Plus onze unieke videoband met ruim tweeëneenhalf uur vara-topamusement. KIES HET BESTE VAN HET BESTE: BEL 035 6 711 911 *Bron: Onderzoeksbureau Trendbox Uitgesproken VRIJDAG 29 DECEMBER 1995 Den Haag (anp) - Minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken is vast van plan tijdens zijn rondreis met premier Kok door het Midden-Oosten in januari besprekingen te voeren met Palestijnse vertegenwoordigers in het Orient House in Oost-Jeruzalem. De bewindsman verwerpt, in antwoord op Kamervragen, het bezwaar van de WD tegen zo'n bezoek. WD-Kamerlid Blaauw zei vorige week te vrezen dat Van Mierlo de Israëlische autoritei ten tegen de haren instrijkt als hij tijdens de reis ook Oost- Jeruzalem aandoet. Van Mierlo stelt dat een bezoek aan het Orient House geen onwelkome inmenging vormt in het vredes proces in het Midden-Oosten. Europese bewindslieden spre ken wel vaker de Palestijnse vertegenwoordigers in Orient House, overigéns steeds met medeweten van de Israëlische regering. Dat is ook geheel in lijn met het beleid van de Euro pese Unie. Bij zulke bezoeken benadrukken zij dat daarmee 'op geen enkele wijze uitdruk king wordt gegeven aan een standpunt met betrekking tot de uiteindelijke status van Jeruzalem', schrijft Van Mier lo. De status van Jeruzalem, en met name het overwegend Palestijnse oostelijke deel, js een van de gevoeligste onder werpen in de onderhandelin gen tussen Israël en de Palestij- nen. De minister merkt nog op dat Nederland, juist omdat het goede contacten onderhoudt met zowel Israël als de Palestij- nen, een constructieve bijdrage kan leveren aan het vredespro ces. Werkstraf na fatale duw door ruit Dordrecht - De rechtbank in Dordrecht heeft gisteren een 28- jarige man uit Heinenoord veroordeeld tot 88 uur onbetaald werk. Bovendien zette zij een voorwaardelijke werkstraf van 100 uur die de verdachte eerder had gekregen om in een onvoorwaardelij ke straf. De man sloeg op 17 september tijdens een vechtpartij bij een hou separty in Zuid-Beijerland een bezoeker door een ruit. Het slacht offer kreeg een glaspunt in de keel en overleed korte tijd later aan zijn verwondingen. Jaar cel voor politie-informant Den Bosch - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 31- jarige man uit Oss veroordeeld tot twaalf maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf omdat hij van april tot augustus in Oss in kleine hoeveelheden heroïne handelde. Er was achttien maanden geëist. Volgens de man had hij toestemming van de politie voor zijn han del omdat hij als politieinformant zo meer aan de weet kon komen. Hij erkende dat hij ook handelde om zijn eigen drugs te kunnen betalen. Twee politiemensen vertelden de rechtbank als getuigen dat zij inderdaad regelmatig betrouwbare informatie van de man had den ontvangen, maar dat de Ossenaar nooit toestemming had gekregen om te dealen. Zij waarschuwden hem zelfs dat hij als informant geen strafbare feiten mocht plegen. Om anoniem te blijven, legden de twee vermomd en achter gesloten deuren hun getuigenis af Onderzoek naar dood onbekende man Rijssen - De politie is gisteren een onderzoek gestart naar de dood van een nog onbekende man. Hij is eerder die dag aangetroffen in een woning aan de Eshuisstraat in Rijssen. De politie ging daar kijken omdat buurtbewoners in de woning al enige tijd geen teken van leven hadden waargenomen. In opdracht van de officier van justitie gaat het gerechtelijk labo ratorium na of de man het slachtoffer van een misdrijf is. Een spe ciaal politieteam probeert intussen zijn identiteit te achterhalen. Ook de omstandigheden waaronder hij overleed, zijn in onder zoek. Protest bij Franse ambassade Den Haag Den Haag - Ongeveer twintig mensen hebben gisteren vanaf half zes voor de Franse ambassade in Den Haag geprotesteerd tegen de vijfde Franse kernproef in de Stille Zuidzee. De betogers zijn leden van de Socialistische Partij. Onder het motto 'Je bent een rund als je met atoombommen stunt' keerden ze zich tegen de Franse president Chirac. De betogers staken vuurwerk af, maar de aanwezige politie greep niet in. Frankrijk hield woensdagavond een vijfde kernproef. De SP vindt dat de Nederlandse regering zwak reageert op Frankrijk, dat met de kernproeven eerdere nucleaire afspraken zou schenden. Als sanctie moet Nederland volgens de SP ervan afzien Franse mili taire verkenningssystemen voor het Nederlandse leger te kopen. Schapen neinen adviesbureau in de poot Exloo - De toekomst van de Drentse schaapskudden ziet er economisch gezien somber uit. De kosten lopen op, de inkom sten gaan omlaag. Maar ook het Drentse schaap gaat mee in de vaart der volkeren: er is overwijld een extern adviesbu reau ingehuurd om een 'marketingplan' uit te denken. Dat heeft de Stichting tot behoud van de Drentse schaaps kudden bekendgemaakt. Er zijn vijf kudden bij de Stichting aangesloten, namelijk die in Balloërveld, Holtinge, Exloo, Ruinen en Westerbork. „Gebeurt er niets, dan zullen er over een.aantal jar,en geen schapen meer op de Drentse hei te zien zijn," aldus een woordvoerder van de stichting. Vergoeding vrijwilligers mag omhoog Den Haag - De vrijgestelde vergoeding voor vrijwilligerswerk gaat komend jaar omhoog van 20 tot 22 gulden per week. Het maximaal vrijgestelde bedrag per jaar gaat omhoog van 1000 naar 1200 gulden. Over dit bedrag zijn vrijwilligers geen sociale premie of belastingen verschuldigd. De regeling is vooral van toepassing bij sportverenigingen. De vrijgestelde bedragen worden om de drie jaar opgetrokken op basis van de prijsontwikkeling bij de onkostenposten. Komend jaar zou er op die manier een vrijstelling van maximaal 1100 gul den uit de bus moeten rollen, Dat is 1200 gulden geworden omdat gemeenten bij de bijstands uitkeringen een onkostenvergoeding voor vrijwilligerswerk van vijf gulden per dag toestaan. Vragen over openen post asielzoekers Den Haag - De D66-fractie in de Tweede Kamer wil dat de Nederlandse regering protest aantekent bij de autoriteiten in de betreffende landen als zou blijken dat daar post voor in Neder land verblijvende asielzoekers voor verzending wordt geopend. Dat blijkt uit schriftelijke vragen van D66-kamerlid Dittrich aan de staatssecretarissen Schmitz (Justitie) en Patijn (Buitenlandse Zaken). Hij reageert daarmee op het bericht dat in het afgelopen half jaar tientallen poststukken voor asielzoekers zijn geopend voordat ze aankomen in het asielzoekerscentrum in Aalten. Volgens Vluchte lingenwerk gaat het vooral om de post van Iraanse asielzoekers. CDA-wethouder Odekerken in beroep Maastricht - De oud-CDA-wethouder Nic Odekerken van Land graaf legt zich niet neer bij de veroordeling door de Maastrichtse rechtbank. Hij heeft hoger beroep aangetekend. De rechtban' legde de oud-politicus twee weken geleden een voorwaardelijke gevangenisstraf op van twee maanden en een boete van 25.00 gulden. Zij concludeerde dat Odekerken 'in strijd met zijn plicht gitten had aangenomen'. Die bestonden uit vliegreisjes naar Ierland e Eelde, een goedkope tekening voor zijn nieuwe huis en een lag bouwsom. Een wegenbouwer, een architect en een aannemer trac teerden. Sociale Ze u n zijn gek minimumloon wor 84 (brut van de De uitkeringen worden op omdat ze gekoppeld worden de lonen (Wet Koppeling - den). De uitkeringen - loon. Dat minimum'' bedraagt dan f 2._ heeft de verhoging wijzigingen in belastingen ei 1996 worden de uitkeringei eenkomstig de Wet Koppelin heden. De (netto) aow-uitkermg omhoog door de fiscale basis. Een echtpaar wa ouder zijn en dat alleen er op 1 januari netto totale netto uitkering op f 1858,12. Iedere bedrag, namelijk f 9L_,. aow-gerechtigde zonder aa een ziekenfondsverzekering. Algemene Ouder Het aow-pensioen voor geh 50% van het netto minimur van een ongehuwde is gelij minimumloon. Eén-ouderge: sioen dat netto gelijk is aar mumloon. Een één-ouderj bejaarde met een kind jong hij/zij kinderbijslag ontvang Een gehuwde met een partn vangt een pensioen van 50% uitkering voor een gehuwde maal hetzelfde bedrag (brute De aow-uitkeringsbedrag oude: waarvai een ongeve voor h partn 0,06. i aai Gehuwden Gehuwden met maximale toeslag Gehuwden zonder toeslag (partner jonger dan 65 jaar) (aow vóór 1-2-1994) Ongehuwden Ongehuwd met kind tot 18 j< Maximale toeslag (aow vóór 1-2-1994) Maximale toeslag (aow vanaf 1-2-1994) De hoogte van de toeslag is men van de jongere partner, behorende netto uitkering overzicht. Hierbij is uitgej betrokkenen verzekerd zijn i Netto aow voor gehuwde maand; voor een huishou keer zo hoog) Per maand Vakantietoeslag Totaal Netto aow voor alleensta; 1-1-1 Per maand f127 Vakantietoeslag f Totaal Algemene Weduwen- Het pensioen voor een wedu\ 18 jaar is netto gelijk aan b weduwe zonder kind jonger of de uitkering netto gelijk a loon. Weduwnaars kunnen den als weduwen aanspraai sioen. Bruto aww-uitkering Weduwen met kind tot 18 ja Weduwen zonder kind tot li Wezen tot 10 jaar Wezen van 10 tot 16 jaar Wezen van 16 tot 27 jaar Naast deze pensioenbedrage fictieve pensioenbedragen v. ben gegolden als de voorstel niet zouden zijn ingevoerd, se aow/aww-bedragen' zijn ning van pensioenaansprak( bij de vaststelling van het geen premies voor de aanvi geheven. aow (vóór-Oortse bedrag Gehuwden Gehuwden met maximale to Gehuwden zonder toeslag (partner jonger dan 65 jaar) (aow vóór 1-2-1994) Ongehuwden Ongehuwden met kind tot 18 jr Maximale toeslag (aow vóór 1-2-1994) Maximale toeslag (aow vanaf 1-2-1994) aww (vóór-Oortse bedra; Weduwen met kind tot 18 jl Weduwen zonder kind tot 1 Wezen tot 10 jaar Wezen van 10 tot 16 jaar Wezen van 16 tot 27 jaar Algemene Kinderbijs De hoogte van de kinderbi eeftijd van het kind. Het b£ Januari 1996: f 415,10. Op 1 opnieuw geïndexeerd. V°or kinderen die op of na Is de hoogte van het kind ®aar afhankelijk van de lee "deren geboren vóór 2 ol v<?or kinderen die geboren z v°ór 1 januari 1995 of die n< Worden, bestaat er een oven in de hoogte van het kii eHtijd van het kind, ook antal kinderen in het gezir anaf 1 januari 1996 gelder §ende bedragen per kind pei Van onze Haagse redactie Den Haag - Mensen die zelf thuiszorg inkopen met een budget van de ziektekosten verzekering moeten daarvoor ook een eigen bijdrage beta len. Maar die bijdrage wordt vantevoren van het budget afgetrokken. De verzekerde krijgt een netto bedrag in handen. Dat schrijft staatssecretaris Terpstra (Volksgezondheid en Welzijn) aan de Tweede Kamer. Die klaagde begin deze maand dat de regeling persoonsgebon den budget (pgb) veel onduide lijkheden omvatte. Terpstra meende tijdens het overleg met de Kamer nog dat het pgb geen eigen bijdrage kent. Nu laat ze weten dat bij de hoogte van de toe te kennen pgb's - waarmee mensen die thuis ver pleging of verzorging nodig heb ben zelf die zorg kunnen inkopen - rekening wordt gehouden met de eigen bijdragen die de verze kerde verschuldigd zou zijn als voor zorg in natura zou zijn geko zen. Bij de vaststelling van het budget dat een verzekerde krijgt voor het aantal uren huishoude lijke hulp en voor overige gezins verzorging geldt een eigen bij drage overeenkomstig de regeling gezinszorg. Voor ziekenverzor ging of wijkverpleging wordt rekening gehouden met de eigen bijdrage-regeling kruiswerk. Dat betekent dat eerst hef aantal benodigde uren zorg of hulp wordt vastgesteld; vervolgens worden de verschuldige eigen bijdragen op die uren in minde ring gebracht. De .gebruiker van een pgb dient de vastgestelde aantal uren zorg allemaal in te kopen. Het ontbrekende budget - van de eigen bijdrage - moet uit eigen middelen worden aange vuld. Een vergelijkbare regeling geldt voor de thuiszorg-regeling voor gehandicapten. De regeling om zelf zorg in te kopen geldt sinds juli van dit jaar, maar wordt vanaf 1 januari 1996 uitge breid. Voor een uur zorg aan huis wordt 35 gulden berekend; voor uitsluitend huishoudelijke hulp geldt een uurtarief van 25 gulden. In die tarieven is ook rekening gehouden met werkgeverslasten, zoals vakantierechten en de ver zekeringspremie voor doorbe taling van het ziekengeld. Van onze Haagse redactie Den Haag - Er komt een toe zichthoudend orgaan van de staat voor reclame op medicij nen. Minister Borst (Volksge zondheid) ziet af van eerdere plannen om het toezicht over te laten aan de geneesmidde lenbranche. Utrecht (anp) - De vrieskou bezorgt het zendingscongres voor jongeren Mission '96 een forse financiële tegenvaller. Vooral in de als slaapzalen ingerichte hallen van de Utrechtse Jaarbeurs moet dag en nacht op volle kracht wor den gestookt. Op de conferentie, die gisteren is begonnen en die tot 2 januari duurt, worden zo'n 7000 jonge christenen uit alle delen van Europa verwacht. Behalve de extreme kou waren er al bij de start nog enkele tegen vallers. Een bus met 35 Roemenen begaf het net over de Nederlandse grens, zodat de congresleiding vervangend transport moest inzetten. De Zaïrees dr. Musian- de Kasali, verbonden aan een evangelische faculteit in Kenya, die gisteravond in de openings- dienst zou spreken, kon door pro blemen met zijn vliegticket niet op tijd aanwezig zijn. Hergen Haye uit Duitsland, een van de Europese leiders van de organi satie Operatie Mobilisatie, ver ving hem. Mission '96 wordt om de drie jaar georganiseerd door The Europe an Missionary Association (TEMA) om jongeren te informe ren over en te motiveren voor actieve deelname aan zending, evangelisatie en christelijke hulpverlening. Op een internatio nale zendingsbeurs zijn meer dan 140 organisaties vertegenwoor digd om de deelnemers uitvoerig op de hoogte te stellen van alle mogelijkheden. Volgens de organisatoren hebben de vorige 'Mission'-congressen vele honderden jongeren doen besluiten zendeling te worden. „Velen gingen naar een bijbel- school, anderen zijn nu als zende ling in een andere cultuur werk zaam. Sommigen trokken er al binnen zes maanden na het con gres op uit." 'Who cares?' luidt het thema van de conferentie. De boodschap is onder meer dat God geeft om de schepping, de enkeling, de samenleving, de roeping van individuele christenen en Zijn wereld. In vergelijking met de grote con gressen van de organisatie van Billy Graham en onlangs die van de Adventisten, werkt Mission '96 met een bij de jeugd passend laag budget. Niet meer dan 800 deelnemers en sprekers over nachten in goedkope hotels. De meesten slapen in slaapzakken op (zelf meegebrachte of ter plek ke gehuurde) luchtbedden op de stenen vloeren van de hallen. Men heeft voor zowel jongens als meisjes (strikt gescheiden) elk zo'n 3300 plaatsen. De gedwongen zuinigheid maak te de met de catering belaste sec tie van de uitgebreide staf vin dingrijk. Die ontwikkelde met uit wasmachines gesloopte elemen ten grote ketels waarin honder den vacuüm-verpakte maaltijden gelijktijdig kunnen worden bereid. De stalen korven, waarin de kant-en-klaarmaaltijden zijn opgestapeld, worden met een hef truck in de hete ketels geladen. „Op de vorige conferenties werk ten we met diepvriesmaaltijden, maar dit is beter en voordeliger. We hebben ze in Duitsland gekocht en met vrachtwagens hierheen gebracht," meldt domestic manager Peter Vlug sr., die verantwoordelijk is voor de logistiek. De Duitse fabrikant heeft zich al geïnteresseerd getoond in de Nederlandse 'uit vinding' voor de massale maal- tijdverhitting. Er moeten deze week in. totaal zo'n 60.000 warme maaltijden, 140.000 broodjes, 32.000 appels en 27.000 eieren worden geserveerd. Behalve de plenaire bijbelstudies 's morgens en diensten 's avonds staan er dagelijks nationale bij eenkomsten, studieprogramma's over allerlei onderwerpen (naar keuze) en leidersmeetings op het programma. TEMA is voortgekomen uit een beweging van bijbelschoolstu- denten, die in 1957 leidde tot de oprichting van de European Stu dent Missionary Association (ESMA). In 1976 organiseerde ESMA de eerste grote zendings conferentie in Lausanne. Dat leidde een jaar later tot de oprichting van TEMA, die inmid dels zeven conferenties heeft gehouden, de laatste vijf in Utrecht. Van onze verslaggever Varik - De politie van Geldermalsen heeft een einde gemaakt aan de bedreigingen en vernielingen gericht aan het adres van Willem den Ouden. De kunstenaar uit het Gelderse dorpje Varik werd afgelopen jaar regelmatig gekweld en gepest door een streekgenoot. De politie heeft zijn kwelgeest, een 32-jarige inwoner van het naburige Heesselt, afgelopen woensdag opgepakt. Willem den Ouden had de afgelo pen maanden te maken met ern stige bedreigingen. De 67-jarige kunstenaar werd door de telefoon verteld dat hij zou worden 'ver zopen' en 'geliquideerd'. Zijn dijkhuisje aan de voet van de Dikke Toren in Varik is tweemaal beschoten. Ook is gedreigd dat het rieten dak van het huis in brand zou worden gestoken. De dreigemen ten leidden tot een verscherpte politiebewaking van het huis van Den Ouden, die zelf meermalen onderdook. De man uit Heesselt kon aange houden worden omdat zijn stem tijdens een dreigtelefoontje op een geluidsband is vastgelegd. Hij heeft inmiddels bekend. De dader is het niet eens met de opvattingen van Den Ouden. Hij meent dat de kunstschilder een sta-in-de-weg is bij een snelle dijkverzwaring. Den Ouden moest 'op andere gedachten wor den gebracht.' Desnoods kwaad schiks. Den Ouden heeft nooit onder stoelen of banken gestoken dat hij als voorzitter van Stichting Het Waallandschap de procedu re, waarbij zwakke rivierdijken in snel tempo worden verzwaard in het kader van de noodwet, een onding vindt. Het markante rivierenlandschap wordt volgens hem opgeofferd aan economische belangen. Zijn omgeving verwijt Den Ouden dat hij de waarde van het landschap stelt boven de veilig heid van mensen. De bedreigin gen begonnen tijdens de hoogwa terperiode begin dit jaar, toen de dijk bij Varik en Heesselt dreigde door te breken. Dat blijkt uit een brief van de bewindsvrouw aan de Tweede Kamer. De regels voor genees middelen-reclame moeten op grond van Europese richtlijnen worden uitgebreid en versterkt. Behalve bestrijding van mislei dende reclame heeft het plan van Borst ook tot doel een einde te maken aan de zogeheten cadeau cultuur in de geneesmiddelen branche: de farmaceutische industrie biedt apothekers en artsen voordeeltjes in de vorm van geld of cadeautjes om zo haar produkten aan de man te bren gen. Ook is de branche royaal met het weggeven van monsters van medicijnen. Eerder heeft de Tweede Kamer zich ongerust getoond over het toezicht op geneesmiddelenrecla me. De overheid heeft daar nu geen enkele bemoeienis mee. De huidige zelfregulering zou in de oorspronkelijke plannen van Borst versterkt moeten worden, maar de Kamer betwijfelt of daar in de praktijk iets van terecht komt. Nu al geeft de farmaceutische sector volgens de Kamer wel erg veel geld uit aan reclame. Die uit gaven werken door in de ziekte kostenpremies. Bovendien is er in de praktijk nauwelijks onder scheid merkbaar tussen 'slimme reclame' en voorlichting over geneesmiddelen. De Kamer betwijfelt of de branche daar zelf iets aan zal verbeteren. Datzelfde geldt voor de bestrijding van de cadeaucultuur door de farmaceu tische sector zelf. De huidige gedragscode werkt immers ook nauwelijks. „Nog steeds worden veel snoepreisjes, faxen, compu ters en uitstapjes naar pretpar ken aangeboden en aanvaard. Zelfregulering blijkt totnutoe een wassen neus," zoals de Socialisti sche Partij eerder klaagde. Borst wil nu met de betrokken organisaties uit de geneesmidde lenbranche om de tafel om te kij ken of ze willen meewerken aan overheidstoezicht. Hilversum (anp) - De parlemen taire enquête opsporingsmetho den heeft het aanzien van minis ter Sorgdrager van Justitie geschaad. Dat vindt ruim de helft (56 procent) van de bevolking. De gouden handdruk van de Amster damse procureur-generaal Van Randwijck heeft Sorgdrager in de ogen van 68 procent geen goed gedaan. Dit blijkt uit een onderzoek van de NOS. 72 procent van de bur gers vindt dat het aanzien van de politie beschadigd is door het zelf op de markt brengen van drugs. Op de vliegbasis Soesterberg is gisteren de eerste Chinook trans porthelikopter voor de luchtmacht gearriveerd. De KL heeft 13 van deze wentelwieken van Amerikaanse makelij gekocht ter ondersteuning bij acties van de Luchtmobiele Brigade. foto anp (ADVERTENTIE) Hilversum (anp) - Een overgrote meerderheid van de Nederlan ders vindt het onzin dat het passeren dit najaar van oud-pre mier Lubbers voor de post van secretaris-generaal van de Navo een belediging voor Nederland zou zijn. Liefst 61 procent wijst die stel ling van de hand. Slechts 19 pro cent is het er roerend mee eens. Dat leert een vrijdag gepresen teerde opiniepeiling door de NOS in opdracht van het Radio 1 Jour naal. Van alle ondervraagden is niet meer dan 32 procent van oor deel dat de vorig jaar ook al voor het voorzitterschap van de Euro pese Commissie gesneuvelde Lubbers, de geknipte kandidaat zou zijn geweest voor opvolging van de Belg Claes als chef van het Navo-bondgenootschap. Twintig procent deelt die opvatting enigs zins. Dat de oud-premier voor die functie niet bijster geschikt was, zegt 34 procent in de enquête. Opvallend is dat niet minder dan 42 procent denkt dat 'het ver moeden dat Lubbers te weinig kennis van zaken heeft' hem par ten heeft gespeeld bij het zakken voor het 'toelatingsexamen' in de Verenigde Staten. Iets minder van de ondervraagden (31 pro cent) wijt de teloorgang van de oud-premier aan diens persoon lijkheid. 'Een falende lobby' is naar zeg gen van 27 procent de oorzaak van de internationale zeperd, 21 procent denkt dat het omstreden Nederlandse drugsbeleid wel eens een rol kan hebben gespeeld. Twintig procent antwoordt dat Nederland gewoonweg te klein is om aanspraak te maken op belangrijke posten zoals die van Navo-topman. De vraag of de Nederlandse diplomatie, ofwel het wandel gangen-circuit, in de kwestie- Lubbers slecht heeft gefunctio neerd, beantwoordt 36 procent met een volmondig ja, terwijl 17 procent het er gedeeltelijk mee eens is. En 33 procent weigert de beschuldigende vinger uit te ste- .Lubbers foto de stem/johan van gurp ken naar het diplomatieke wereldje Dat laat onverlet dat een overgrote meerderheid van 60 procent vindt dat het belang rijk is dat Nederlanders worden benoemd op hoge internationale posten, terwijl 21 procent die stelling gedeeltelijk volgt. Slechts 15 procent noemt dat onbelangrijk, vier procent weet er geen antwoord op.

de Stem | 1995 | | pagina 4