'Korpsleiding luisterde politiebond af' Oud nieuws voor treinreizigers. De worsteling van katholieken met de macht 'Nederlanders in Bosnië krijgen te maliën met wantrouwen moslims' Uitputtingsslag om een auto Heerma loopt boos weg bij opnamen van RTL4 Record aan ondeugdelijk knalvuurwerk onderschept BINNENLAND NPB-voorzitter Van Duijn: Oud-hoogleraar Bornewasser publiceert boek over de katholieke politiek in Nederland Nijmegen gedoopt tot Bad Nijmegen 4 jaar en tbs voor overvaller gezin Jan Raas VRIJDAG 29 DECEMBER 1995 9 DECEMBER 1995 A2 Jroot-Brittannië en Ierland- 'erioden met zon.In Ierland en ;uid-Engeland meer bewolking n een toenemende kans od leerslag. In Schotland ook wolkenvelden en mogelijk af en oe sneeuw. Een stormachtige jostenwind, met name in Ier and en zuidwest- ïngeland.Middagtemperatuur ond het vriespunten Ierland lier en daar rond +5 graden, lelgië en Luxemburg: Perio- ien met zon maar van het zui len uit geleidelijk meer bewol king, zaterdag later op de dag mogelijk gevolgd door ijzel of sneeuw. Koud met een stevige oostenwind en overdag lichte vorst. Voord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en van het zui den uit een toenemende kans op ijzel of sneeuw, later ook regen. In het uiterste noorden eerst nog wat zon en pas zater dag in de loop van de dag neer slag. Een stevige koude zuid oostelijke wind en vrijdag op de meeste plaatsen overdag nog lichte vorst. Zaterdag van zuiden uit iets hogere maxima. Zuid-Frankrijk: Veel bewol king en van tijd tot tijd regen, langs de kust van de Atlanti sche Oceaan misschien onweer. In de wat hogere gebieden plaatselijk veel neerslag en op de toppen van het Centraal Massief en in de Franse Alpen hier en daar flink wat sneeuw. In het zuidoosten zaterdag veel wind. Middagtemperatuur uit eenlopend van een graad of 5 bij Clermont-Ferrand tot 17 graden in de buurt van Biar ritz, aan de voet van de Pyre neeën. Spanje: Wisselvallig met tame lijk veel bewolking van tijd tot tijd buiige regen, misschien met onweer. Aan de westflank van de Sierra Nevada en in Galicië plaatselijk veel neer slag. Langs Costa's in het zui den en oosten geregeld zon en veelal droog. Tamelijk veel wind. Maxima tussen 10 en 15 graden, aan de kusten in het zuiden en oosten tegen de 20. Canarische Eilanden: Perioden met zon, in het noorden ook enkele wolkenvelden. Waar schijnlijk droog. Middagtem peratuur rond 23 graden. Mallorca en Ibiza: Half tot zwaar bewolkt en vooral zater dag kans op enkele buien, mis schien met onweer. Zaterdag ook veel wind. Maxima onge veer 17 graden. Italië: Wisselvallig met tame lijk veel bewolking en af en toe regen of buien, in het noorden in de bergen tot in de meeste dalen sneeuw. In het uiterste zuiden wat droger en meer zon. Maxima in het noorden iets boven het vriespunt; elders uit eenlopend van 8 graden in Toscane tot 17 op Sicilië. Oostenrijk: Van het westen uit meer bewolking en een toene mende kans op af en toe sneeuw. In het oosten overwe gend nog droog en eerst wat zon. Overdag lichte of matige vorst. TELEFOONTJE Bij dit spelletje bellen we een bekend persoon. Zijn of haar naam is in het telefoonnummer verstopt. Een 2 in het nummer staat voor de letter A, B of C etc. Wie bellen we? 4-3-5-6-8-8 5-0-4-5 Oplossingen van gisteren: Cryptogram: Horizontaal: 1. Gestel; 7. polka; 8. alias; 9. lagen; 10. peer; 11. korrel; 12. koelak. Vertikaal: 2. Eraan; 3. theine; 4. los ser; 5. spel; 6. slagorde; 10. plak; li- kok. Visitekaartje: B. Werkmen uit Eeklo is 'bloemenkweker'. Den Haag (anp) - De Neder landse soldaten die vanaf 3 januari in centraal Bosnië de w-ede moeten afdwingen, krij gen te maken met een diep wantrouwen van de moslims: voor hen zijn de Nederlanders na de val van Srebrenica het symbool geworden van de falende internationale gemeenschap. Het is verstandig dat de Neder landers rond de plaats Jajce gaan patrouilleren. Daar zitten voor namelijk Kroaten en die kan het drama van Srebrenica niets sche len," aldus de Engelse journalist Anthony Loyd. Als correspondent van het Britse dagblad The Times reisde hij de afgelopen jaren veel door cen traal Bosnië. Andere bronnen, onder andere bij de vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties, onder schrijven de lezing van Loyd. Bij het ministerie van Defensie is niets bekend over eventuele pro blemen die de Nederlandse mili tairen zouden kunnen hebben met Bosnische moslims. Die zijn volgens een woordvoerder van het ministerie ook niet aan de orde geweest in Navo-verband. De Nederlandse troepen worden ingedeeld in een internationale eenheid, die onder Brits bevel komt te staan. Loyd verwacht niet dat er veel spanningen zullen zijn tussen Britten en Nederlan ders: de culturen verschillen niet veel en iedereen opereert onder Navo-vlag. De Britten dragen de Nederlanders de val van Srebre nica niet na. Dat de moslims dat wel doen, betekent nog niet dat de Neder landse troepen gevaar lopen, meent Loyd. „Ze zullen alleen met meer wantrouwen en minder respect worden behandeld dan de Britten." Ten noorden van Jajce liggen de Serviërs. Het gebied ten zuiden van Jajce is onder het verdrag van Dayton aan de federatie van Kroaten en Moslims toebedeeld. Probleem is dat niet is vastgelegd of de moslims of de Kroaten er de eerste viool zullen spelen. Loyd verwacht dat de IFOR-troepen nog veel last krijgen van het gebrek aan duidelijke status. Ook W. Kok van Artsen zonder Grenzen wijst op het gevaar van het openbreken van de frontlinie. Globaal aan de noordkant daar van huizen de Serviërs, aan de zuidkant de moslims. Ten noor den van Jajce is een gebiedje nu nog in handen van de Bosnische Serviërs dat in het Dayton- akkoord is bestemd voor de Bos nische federatie. De taak van de Nederlanders bestaat er onder meer uit die verandering te reali seren. Volgens Kok is dat een probleem 'want beide volken hebben elkaar vier jaar lang de keel afgesne den'. Een spontane vermenging ziet Kok dan ook niet gebeuren. „Ik zit met ingehouden adem te kijken of dat lukt," aldus Kok. De Nederlander is verantwoorde lijk voor de vestigingen van de internationale organisatie in voormalig Joegoslavië. AzG heeft kantoren in Banja Luka, Zenica, Tuzla, Bihac en Sarajevo. De soldaten van de strijdende partijen zullen volgens Loyd ove rigens weinig moeilijkheden bezorgen. Ze zullen zich waar schijnlijk rustig houden en zich voorbereiden op het vertrek van de Navo-troepen, die niet langer dan een jaar zullen blijven. „Iedereen moet op adem komen. Het zal afhangen van andere dan militaire inspanningen of de vre de ook na het vertrek van de Navo blijft bestaan. Als er geen economische en politieke voor uitgang wordt geboekt, loopt het proces dood." ■pupiubaubomospu^ Ijnj 'siqoaj Bjaq jhq uba |331s Amsterdam (anp) - Voorzitter H. van Duijn van de Nederland se Politiebond (NPB) verdenkt de korpsleiding van Hollands Midden ervan tijdens de cao-actiesvergaderingen van het regionale actiecomité te hebben afgeluisterd. Van Duijn baseert dat op de 'ver dacht snelle wijze' waarop de korpsleiding steeds op de hoogte was van wat tijdens regionaal overleg was afgesproken. Hij doelt daarbij vooral op een gehei me actie, waarvan nog geen handjevol betrokkenen op de hoogte was, maar die desondanks voortijdig uitlekte. Een woordvoerder van de korps leiding Hollands Midden wijst de beschuldigingen van de NPB- voorzitter krachtig van de hand. „Absolute onzin, op drijfzand gebaseerd. De bonden zijn ver plicht twee dagen van te voren de acties aan te kondigen. In de tus sentijd kan je gemakkelijk de aard van de acties bepalen en daarop anticiperen. Bovendien is er steeds, weliswaar zeer moei zaam, overleg geweest en waren sommige stappen van het actie comité te voorzien." Eerder beschuldigde Van Duijn eind november de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) ervan tijdens de cao-acties voor luister vink te spelen. Enkele dagen later ontkende minister Dijkstal van binnenlandse zaken dat met klem. De nieuwe beschuldiging onderstreept dat de verhoudin gen tussen de korpsleiding Hol lands Midden en de politiebon den ernstig verziekt zijn. Het conflict tussen beide partijen liep tijdens de cao-acties hoog op toen de korpsleiding als enige korps in ons land aankondigde salaris in te houden bij politiemensen die in werktijd deelnamen aan de acties. Het college van korpsbe heerders in de politieregio Hol lands Midden heeft inmiddels al aangekondigd een onderzoek in te stellen naar de problemen tus sen de korpsleiding en de politie bonden. V» WÊj w Door David van der Houwen DE EEN reageerde meesmui lend, de ander bezorgd, afhankelijk van de plaats bin nen het krachtenveld van de Nederlandse politiek. Maar voor iedereen was in de zomer van 1994 de vorming van een kabinet zonder christen democraten bijna een revolu tie. Of het nu de schuld was van CD A-lijsttrekker Brink man - zoals oud-premier Lub bers beweert - of niet, het feit lag er dat voor het eerst sinds 75 jaar geen enkel ministerie door een christen-politicus zou worden bestierd. Niet dat daarmee plotseling de stabiliteit uit het landsbestuur verdween. De KVP maakte welis waar vanaf 1945 tot de vorming van het CDA in 1980 maar was politiek gezien vaak allerminst een stabiele factor. Het beeld van machtige heren, de handen vroom gevouwen over welgedane buiken, die zonder al te veel moeite de zaakjes naar hun hand wisten te zetten, is niet meer dan een karikatuur. Hoe anders de werkelijkheid was, leert het kortgeleden verschenen eerste deel van de geschiedschrij ving van de KVP, een bewonde renswaardig werk van de oud- boogleraar aan de theologische faculteit in Tilburg, prof. dr. J.A. oomewasser. Minutieus beschrijft hij de woe lingen en worstelingen met de macht in de periode tussen de oprichting van de KVP in 1945 en 1953, toen Schmelzer de nieuwe Politiek leider werd. Vaak leek bet voor de buitenwereld alsof de partij pas in beroering kwam na bet vertrek van prof. Carl Rom- me, tot 1961 de vrijwel onbetwis te politieke leider van de KVP. Bornewassers monumentale werk - deel I omvat al meer dan pagina's - laat echter zien boe hoog ook onder het bewind 'an Romme de spanningen kon den oplopen. "eel van die spanningen zijn terug te voeren op het specifieke barakter van de KVP. Voor een "eel waren het dezelfde strubbe- mgen die de vooroorlogse voor ganger, de Rooms Katholieke staatspartij Nederland (RKSP) 'b een voortdurende staat van onrust hielden. luist vanwege die paralellen is ct goed dat Bornewasser na lang cgenstribbelen is gezwicht voor e aandrang van een begelei dingscommissie van oud KVP- wtuurders om ook een globaal celd te schetsen van de ontwik- J. Luns foto de stem/johan van gurp kelingen in de eerste helft van deze eeuw. Zelf wilde hij aanvan kelijk de geschiedschrijving beginnen op 22 december 1945, de dag waarop de KVP werd opgericht. Juist die voorgeschiedenis maakt duidelijk dat een politieke partij op rooms-katholieke grondslag allerminst een vanzelfsprekend heid was. Vanuit de kerkgemeen schap werd de vorming van aller hande maatschappelijke organi saties op rk-grondslag toege juicht en ondersteund. Maar de politiek, daar bleef het episco paat huiverig tegenover staan. Maar aan de andere kant moesten de katholieken zich politiek wel organiseren. Want er kunnen nog zo veel maatschappelijke organi saties zijn, uiteindelijk beslist de politiek. Het katholieke ideaal beeld van de corporatieve staat wordt in een land met een diver siteit aan overtuigingen immers nooit bereikt. Met name Schaep- man heeft zich in Nederland sterk gemaakt voor het organise ren van een katholiek-politieke stroming. Maar waar in protestants-chris telijke en sociaal-democratische kring al stevige partijen waren gevormd, bleef de rooms-katho lieke tak tot in de jaren dertig een wat diffuus samenraapsel van kiesverenigingen. Achterban Geen wonder, dat de politieke invloed van katholieken in ver houding kleiner was dan je op basis van de kiezersaanhang mocht verwachten. Ministers zaten vooral op persoonlijke titel in het kabinet en hadden nauwe lijks contact met parlementa riërs, laat staan met de rest van de achterban. In 1945 dook na de bevrijding het dilemma opnieuw op. Met name N. Schmelzer foto fiendriksen-valk jonge katholieke intellectuelen waren al gedurende de oorlog enthousiast geraakt over d° door braak, een grondige herverka re ling van het vooroorlogse politie ke landschap. Maar veel anderen hechtten sterk aan de waarde van de rooms-katholieke maatschap pijvisie. Als die niet werd doorge trokken naar de politiek zouden de katholieken misschien niet volledig aan de heidenen zijn overgeleverd, maar in elk geval wel aan de protestanten. „Het is Ons langer hoe meer dui delijk geworden dat een Katho lieke Staatspartij in een vernieu wende vorm moet herrijzen. Anders zijn Wij er zeker van, dat de Katholieken geheel onder den voet worden geloopen, tot groot nadeel van de kerkelijke en vaderlandse belangen." Met die brief van de toenmalige aartsbisschop De Jong aan zijn ambtgenoten was in oktober 1945 in letterlijke en figuurlijke zin de kogel door de kerk. Niet dat het episcopaat in de politiek de dienst uitmaakte. Verre van dat. De bisschoppen hielden zich zorgvuldig op de achtergrond. Maar af en toe was een klein duwtje in de rug - bijvoorbeeld via een stemadvies - wel welkom. De keuze voor een nieuwe katho lieke politieke partij had ook meer persoonlijke achtergron den. Het enthousiasme van een aantal doorbraak-aanhangers was in de loop van 1945 aanmer kelijk geluwd nadat een van hun voormannen, de Brabander Jan de Quay, vanuit sociaal-demo cratische hoek fel werd bekriti seerd. Hij was een van de voor mannen geweest van de Neder landse Unie, die in 1940 nog de illusie had dat er met de Duitse bezetters in redelijkheid afspra ken te maken waren over het landsbestuur. Na de oorlog zagen sommigen die houding als een vorm van collaboratie. Een hergebruik van de vooroor logse naam RKSP lag niet voor de hand. De partij was bij de katho lieke kiezer nooit echt aangesla gen, zeker niet in Brabant en Limburg. Na veel heen en weer gepraat over een nieuwe naam, werd het uiteindelijk Katholieke Volkspartij. Omdat Bornewasser deel I van zijn boek (deel II moet in 1997 verschijnen) laat ophouden in 1963 staat daarin vooral de per soon van Romme centraal. Ook al niet populair in de zuidelijke provincies. Maar met zijn aanste kelijke redevoeringen kreeg hij op de partijcongressen ook de Brabanders en de Limburgers uit hun stoelen. Verzoenen Als politiek leider van de KVP moest hij het onverzoenlijke ver zoenen. Want de partij was er zowel voor arbeiders als voor directeuren, voor middenstan ders als voor boeren. Iedere katholiek, rijk of arm, machtig of machteloos, werd geacht op de KVP te stemmen. Omdat het katholieke volksdeel in aantal het snelst groeide, leek dat een aantrekkelijk gegeven. Maar aan de andere kant bete kende het ook een isolement. Voor niet-katholieken was stem men op de KVP absoluut niet aan de orde. Maar anderzijds lukte het ook niet alle katholieken politiek te verenigen. Het bis schoppelijk mandement van 1954, waarbij de katholieken nog eens werden gewaarschuwd voor het 'rode gevaar' kon daarin geen verandering brengen. Bij de ver kiezingen van 1956 stemde veer tien procent van de katholieke bevolking niet op de KVP. Voor politici die de KVP in latere jaren vanuit andere stromingen hebben meegemaakt, zal het wel licht verrassend zijn te lezen dat de partij van start ging als een progressief-sociale beweging. Dat ging zelfs zo ver dat conser vatieve katholieken die 'nog een compromis met het kapitalisme meenden te moeten aangaan' niet ais vertegenwoordiger van de partij mochten optreden. Die sfeer, plus de doorbraakge dachte, leidde ertoe dat de kers verse Partij van de Arbeid de meest voor de hand liggende poli tieke bondgenoot was. Maar de liefde bekoelde al snel. De KVP trok zich meer en meer terug op het eigen, vertrouwde erf. Het algemeen progressieve karakter werd verengd tot datgene wat paste binnen de katholieke beginselen. De verzuiling was weer volop terug. Een dezer dagen zag ik in een krant een foto van een geluidwal langs een spoorlijn in Tilburg. De wal was geheel vervaardigd uit hergebruikt plastic, dus in eerste instantie was ik daar best blij mee. Tot ik wat verder in de tekst onder de foto las en vernam dat het hergebruikte plastic afkomstig was uit Duitsland. Daar was het eerst als vuil verzameld in bossen en langs snelwegen, vervolgens omgesmolten en als geluidwal te koop aangeboden. Tilburg wil al tijden een moderne industriestad zijn, dus was die stad er als de kippen bij om de Duitsers van hun overtollig plastic te verlossen. ik Een dergelijke gang van zaken prikkelt mijn aangeboren journalistieke speurzin. Ik stelde een onderzoek ter plaatse in en wat bleek? In de nabijheid van de Duitse geluidwal ligt volop bos. En wat ligt er in dat bos? Precies, zoveel afval dat er meters geluidwal mee te maken zouden zijn. Verderop ligt nog meer bos en ook dat ligt vol, net zoals alle ande re bossen in Nederland trouwens. In Duitsland daarentegen hebben ze hele stukken bos die voorlopig afval-vrij zijn en zelfs met het dumpen van het vergaarde afval hebben ze geen probleem gehad. Sterker nog, Tilburg heeft er waarschijnlijk gewoon voor betaald. MERIJN w ,/pn Ttr t Den Haag (anp) - CD A-fractieleider Heerma is weggelopen bij de opnamen van het jaaroverzicht van RTL4, toen bleek dat de televisiezender ook de uitslag van de verkiezing van beste en slechtste politicus van het jaar bekend zou maken. Heerma zat op dat moment al bij de schminkafdeling, maar besloot alsnog op te stappen. Wie het langst zijn hand op deze personenwagen weet te houden, mag de auto mee naar huis némen. Twintig deelnemers aan de actie Handen Vast in Arnhem hebben er uren in de vrieskou voor over om de auto te winnen. Ze legden 1000 gulden in en vanaf gisterochtend negen uur staan ze op de Koren markt. Instituut 's Koonings Jagt heeft het spel georganiseerd. Het instituut koopt van de winst een draaimolen voor zijn verstandelijk gehandicapte bewoners. De actie duurt, als de deelnemers het vol houden, tot vanavond zes uur. foto anp Binnen de katholieke zuil begon nen steeds meer groeperingen zich te roeren. Met name de mid dengroepen eisten meer inzet van de KVP voor hun belangen. Con servatieve intellectuelen, met name de Nijmeegse hoogleraar Duynstee, voerden een niet afla tende strijd voor een meer behou dende koers die zou moeten uit monden in het verbreken van de regeringscoalitie met de PvdA. Zowel Romme als de opeenvol gende partijvoorzitters - met name de later naar de PPR over gestapte Harry van Doorn - moesten al hun politieke vernuft in de strijd werpen om de boel bij elkaar te houden. Steeds meer werkgroepen en commissies wer den in het leven geroepen om over allerlei beleidsterreinen te rapporteren en te adviseren. Bornewasser beschrijft die perio de vooral vanuit de partij zelf en geeft per periode ook een over zicht van de partij-organisatie en de rol van bijvoorbeeld jongeren en vrouwen. Uit wetenschappe lijk oogpunt logisch, maar die passages zijn ondanks de redelijk soepele schrijftrant van de histo ricus niet de aantrekkelijkste uit het boek. Bornewasser heeft een schat aan gegevens opgediept en verwerkt. Geleidelijk zie je de namen opduiken van mensen als Cals, Klompé, Luns en Schmelzer die later gezichtsbepalend zouden worden voor de KVP. Geleidelijk aan duiken ook de eerste bespie gelingen op over mogelijke samenwerking met andere chris telijke partijen. Maar de schrijver heeft ook aandacht voor de details, zoals de opvallend grote afwezigheid van KVP'ers bij debatten in de Tweede Kamer. Het boek eindigt met de beschrij ving van de tragische rol die De Kort, de opvolger van Romme als fractieleider, speelde. Door onge lukkig opereren tijdens de kabi netsformatie van 1963, verspeel de hij zoveel krediet binnen de partij dat aftreden onvermijde lijk was. Als opvolger werd de toen 42-jarige Norbert Schmelzer gekozen. Die zal ongetwijfeld in deel II - dat in 1997 moet ver schijnen - nog uitvoerig aan de orde komen. Al hoeven we geen nieuwe, pikante onthullingen te verwachten over de fameuze 'Nacht van Schmelzer' in novem ber 1966. Want de betekenis daarvan wordt volgens Borne wasser behoorlijk overdreven. Katholieke Volkspartij 1945-1980. Band I: Herkomst en Groei tot 1963). Auteur prof. dr. J.A. Bornewasser. Uitg. Valkhof Pers, Nijmegen. ISBN 90-5625-003-5. Nijmegen (anp) - Het water uit de eigen bronnen van kuuroord Sanadome in Nij megen is gekwalificeerd als Heilwasser. Burgemeester E. d'Hondt mocht de stad daar om gisteren officieel dopen tot Bad Nijmegen. Het Duitse Institut Fresenius Gruppe heeft bepaald dat het bronwater volledig vol doet aan de EG-normen. Nij megen is hiermee na Valken burg aan de Geul de tweede plaats in Nederland die de kwalificatie mag dragen. Niet alleen de aanwezigheid van bronwater is belangrijk voor de kwalificatie Bad, maar ook bijvoorbeeld een bosrijke omgeving. RTL4 had van tevoren niet aan het CDA laten weten dat de uit slag van de peiling onder parle mentair journalisten in het pro gramma zou zitten, erkende een woordvoerder van de zender gisteren. Hij wees erop dat WD- leider Bolkestein, die ook aan het programma meedeed, daarvan evenmin op de hoogte was. Heer ma bleek in '1995 in beeld', dat woensdag werd uitgezonden maar vorige week donderdag al werd opgenomen, de lijst van slechtste politici aan te voeren. „Wij hadden het misschien moe ten melden, dat is wellicht een inschattingsfout. Heerma vond het niet zo prettig. Maar wij gin gen ervan 'uit dat een politicus toch een zeker inschattingsver mogen heeft," aldus de zegsman. Fractievoorzitter Rosenmöller van GroenLinks, die tot beste politicus gekozen werd, was wel ingelicht. De woordvoerder van Heerma vindt dat de fractieleider onder valse voorwendselen naar de stu dio gelokt is. Vooral omdat Heer ma eerder besloten had niet mee te werken aan het RTL4-pro- gramma het Jaar van Willibrord waarin de uitslag van de enquête zou zitten. Met RTL4 is op een gegeven moment bijna dagelijks contact Den Haag (anp) - De Hoofdinspectie Gezondheidsbescherming heeft dit jaar een record aan ondeugdelijk vuurwerk in beslag genomen. In totaal is 277.000 kilo knalvuurwerk onderschept bij de groothandel en importeurs. Andere jaren lag dat tussen de twintig en dertig ton vuurwerk. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van VWS bevestigd. De hoeveelheid opgespoord vuurwerk is dit jaar zo groot, nadat de inspectie vorige maand in Rotterdam een partij uit China ontdekte waar een verboden mengsel springstof in zat. In november controleert de inspectie, voorheen de Keuringsdienst van Waren, altijd de voor raad vuurwerk bij groothandelaren voordat het de winkels in gaat. Na de ontdekking in Rotterdam volgde een gerichte landelijke inspec tie, waarbij meerdere partijen het verboden mengsel bleken te bevat ten. Het betrof vuurwerk uit China dat overigens volstrekt legaal was ingevoerd. Volgens de woordvoerder is met de Federatie van Vuur werkhandelaren afgesproken dat zij het betrokken vuurwerk niet in de handel brengen. Twee andere redenen voor de inspectie om vuur werk af te keuren zijn de geluidsoverlast, die niet meer dan 153 deci bel mag bedragen, en een verkeerde ontsteek-vertraging waardoor het vuurwerk eerder dan drie of later dan acht seconden ontploft. geweest over '1995 in beeld', maar daarin is de verkiezing nooit aan de orde geweest, aldus de zegsman. „Toen Heerma bij de schmink zat, werd de uitslag aan gekondigd en toen hebben heb ben we gezegd: Daar werken wij niet aan mee. Wij zijn in de boot genomen." In de uitzending stak Bolkestein Heerma nog een hart onder de riem met de opmerking dat hij ook eens verkozen werd tot slechtste politicus van het jaar, terwijl hij bij een latere enquête alsnog als beste man uit de bus kwam. Dit jaar stond Bolkestein na Rosenmöller en Kok derde op de lijst van beste politici. Middelburg (anp) - De recht bank in Middelburg heeft gisteren de 21-jarige J.G. uit Vlissingen veroordeeld tot vier jaar cel en tbs met dwangverpleging voor de overval op het gezin van wie lerploegleider Jan Raas en een bankoverval in Oost-Souburg. Verder moet G. de buit van de bankoverval op 2 juni, ruim 23.000 gulden, terugbetalen. De officier van justitie had vijf jaar en tbs geëist. Een handlanger van G., de 21- jarige A.K., die meedeed met de overval op het gezin Raas, wacht nog op zijn vonnis. De rechtbank wil dat het Pieter Baancentrum hem eerst psychiatrisch onder zoekt. Tegen de man was vier jaar geëist. De twee mannen drongen in maart vorig jaar de woning van Raas in 's Heerenhoek binnen. Daarbij bedreigden zij een zoon die net thuiskwam met een vuur wapen. Toen het duo niet genoeg geld kreeg, gijzelden zij de echt genote van Raas, diens zoon en een vriend van de laatste. Toen de wielerploegleider een half uur later thuiskwam, kreeg hij het pistool tegen zijn hoofd gedrukt. Hij joeg de overvallers echter weg door hen met een moker te lijf te gaan. (ADVERTENTIE) Omdat ook NS oud nieuw viert, is de dienstregeling op oudejaarsavond gewijzigd. Op zondag 31 december rijden er vanaf 20.00 uur geen treinen meer. Op maandag 1 januari rijden de treinen volgens de zondags dienstregeling. Wilt u meer weten over het treinverkeer en ander openbaar vervoer, belt u dan met OV-Reisinformatie: 06-9292 (50 ct/m). Maar u kunt met uw vragen natuurlijk ook bij onze conducteurs en medewerkers aan het loket terecht. Wij wensen u een prettige jaarwisseling en een voorspoedig 1996!

de Stem | 1995 | | pagina 3