Thuiszorg gaat kwart wijkgebouwen sluiten Het extraatje van Pampers. BETER MEUBEL Milieu-overtreding meteen afrekenen Nederland zet er een kacheltje bij Nu nog de 1995-prijzen! m IJsbrekers op IJsselmeer OOK ZONDAGS OPEN Sur, BAARLE NASSAU I ||Éf| I BLUEKENS 'VOLVO Sociaal pension iiiTerneuzen Verkeerschaos op de Moerdijkbrug Bedelen mag in Italië weer Benzine duurder door hoge accijns Nieuw duizendje De week van Hans Smout Grote Gids Oliebol stond vaker op menu Vooral kleine gemeenten dupe van bezuiniging De wereld rond Zondag na acht uur geen treinen Abdellaoui kan uit veel clubs kiezen Prijzen groenten rijzen de pan uit Omhakken boom kost 1000 gulden Sorgdrager wil spel Veronica verbieden Raadplegen rijksarchief gratis Misbruik 06-11 bestraft i AH. Servicelijn: 06- 0305. De artikelen In deze advertentie kunt u In alle AH winkels kopen, behalve de artikelen waar kleine cijfertjes bij staan.Die artikelen kunt u alleen kopen In AH winkels waar één .vandie cijfertjes op de deur staat Reclame prijzen gelden t/m za terdag 30 december a.s„ Zolang de voor raad strekt 440 BREDA -CHAAM RAAMSDONKSVEER ROOSENDAAL DE STEM 8 "7 1031 000218' I I I I I 135e JAARGANG lemeuzen - Vanaf medio januari linnen acht dakloze verslaafden terecht in een 'sociaal pension' aan de Terneuzense Klaassen- straat. Vooralsnog gaat de gemeente eran uit dat de opvang in de appartementen alleen bestemd is voor mensen uit Ter- neuzen. B en W blijven proberen andere gemeenten en de provin cie mee te laten betalen. ZIE ZEELAND - B1 Moerdijk - Een botsing tussen twee auto's op de Moerdijkbrug in de richting Dordrecht heeft gisteren een grote verkeerschaos tot gevolg gehad. Er ontstonden drie nieuwe aan rijdingen, waarbij in totaal zes tien voertuigen waren betrokken. Er vielen geen slachtoffers. De A16 en A17 waren lange tijd gestremd. Rome - Het Constitutioneel Hof van Italië heeft gisteren bedelen gelegaliseerd, door een wet bui ten werking te stellen die bedelen strafbaar stelde. Bedelaars kon den tot gisteren drie maanden gevangenisstraf krijgen. Het blijft echter verboden op een 'weerzinwekkende manier' te bedelen. Hieronder valt onder meer het veinzen van een ziekte. Rotterdam - Benzine wordt maandag drie cent per liter duur der. Dat komt door het besluit van het kabinet de accijns aan te passen aan de inflatie. De advies prijs van een liter Euro loodvrij wordt 1,92 gulden. Diesel wordt 2,8 cent per liter duurder en komt dan op 139,8 cent. Los daarvan worden benzine en diesel van daag al één cent duurder door de ontwikkelingen op de markt. Amsterdam - De Nederlandsche Bank (DNB) gaat in april een nieuw biljet van duizend gulden in omloop brengen. Het nieuwe duizendje is een ontwerp van Jaap Drupsteen en ligt qua ont werp in de lijn van diens briefjes van vijftig en honderd. Het bestaande biljet van duizend gul den b lijft geldig. MINJMAX. W VANDAAG IN DEZE KRANT Al lange tijd voorziet Hans Smout Bergen op Zoom van kerkelijk gebonden muziek. Vooral tussen kerst en nieuwjaar slaat hij toe. Elke keer zoekt hij onuitgegeven of vergeten werk. ZIE DEEL -D De oliebol wordt altijd in verband gebracht met oudjaar, maar in vroeger tijden stond hij vaker op het menu. Na de oogst bijvoorbeeld, maar ook als middel om in magere tijden aan te sterken. ZIE DEEL E Rotterdam (anp) - De landelijke instellingen voor thuiszorg gaan tot de eeuwwisseling 600 van de ongeveer 2400 wijkge bouwen afstoten. Dat zal vooral voor landelijke gebieden ver strekkende gevolgen hebben.'Door deze bezuinigingen kunnen wel gedwongen ontslagen in de thuiszorg worden voorkomen. Minder koud Naar het weekeinde toe wordt het geleidelijk iets minder koud. Vandaag eerst zonnig, later wisselend bewolkt maar droog. Oen Haag - De Nederlandse Spoorwegen laten zondagavond oa acht uur geen treinen meer rij den. Om een uur 's nachts op 1 januari beginnen de nachttreinen "eer te rijden. Op oudejaars avond rijden na acht uur nog wel internationale treinen. Overdag Is er op 31 december een beperk te treindienst. Op de meeste tra jecten komt minstens éénmaal per uur een trein langs. Op nieuwjaarsdag rijden de treinen als op zondag. Henk de Velde is vanuit het Franse Brest op weg gegaan om te proberen het wereldre cord non-stop solozeilen om de wereld te verbeteren. De 46-jarige zeiler uit Kampen moest de start met de cata maran C1000 de afgelopen dagen enkele keren uitstel len wegens slechte weers omstandigheden. FOTO EPA Van onze verslaggeefster Breda - De prijzen van spruiten, prei en boerenkool zijn als gevolg van het winterse weer sterk gestegen. Op de RBT-veiling in Breda steeg de prijs van een küo prei met 100 procent, voor spruiten moest zelfs meer dan het dubbele wor den betaald. Net nu Nederland de smaak van de winterkost te pakken heeft, wordt het. aanbod ervan kleiner en de prijs dus hoger. Twee weken geleden kostte een kilo prei in de winkel nog twee gulden. Nu moet er vier gulden voor worden betaald. De spruiten doen ook vier gulden per kilo tegen drie gulden vorige week. De boerenkool is een gulden per kilo duurder geworden. Directeur Eijsdijk van de RBT: „Voor de kerst zijn de groenten al duurder geworden, maar sinds gisteren liggen de prijzen van spruiten en prei nog hoger. Dat komt door de vorst. Prei en sprui ten staan op het bevroren land. Tuinders moeten het nu dus echt van de oogst hebben die ze in voorraad hebben opgeslagen. Daardoor wordt er minder aan gevoerd. Of de prijzen nog verder oplopen hangt af van het weer en van aanvoer van groenten door de tuinders." De Landelijke Vereniging voor Thuiszorg (LTV) verwacht dat met deze bezuiniging tussen de 20 en 25 procent van de wijkge bouwen zal verdwijnen. Thuiszorg besteedt nu jaarlijks 50 miljoen gulden aan huisves ting. Dat is 5 'procent van het jaarbudget. „Het wegvallen van eeri wijk- voorziening kan vooral op het platteland soms een ingrijpend karakter hebben," voorziet woordvoerder J. van Raak. „Er wordt éen steeds zwaarder beroep op de instellingen voor thuiszorg gedaan, maar de finan ciële middelen worden niet rui mer. Daarom zien wij ons genoodzaakt kritisch naar onze huisvesting te kijken. We treden daarover in onderhandeling met de gemeenten. Ofschoon we gebouwen zullen sluiten, moeten onze bereikbaarheid en voorzie ningen overeind blijven," zegt hij. De voorzieningen van de thuis zorg, het voormalige kruiswerk en'de gezinshulp, kenmerken zich nu nog door een fijnmazig net werk van wijkgebouwen. Die situatie komt onder meer voort uit de consultatiebureaus voor zuigelingenzorg. „De thuiszorg zoekt daarom ver vangende mogelijkheden," zegt Van Raak. „In stedelijke gebie den kan soms worden volstaan met nieuwbouw op een centrale plek, waarmee kleinere wijkge bouwen overbodig worden. Op het platteland zal daarvoor iets anders moeten worden bedacht. Bij voorbeeld een mobiele voor ziening, die van dorp tot dorp gaat, of een centrale voorziening voor meer dorpskernen tegelijk." Zo kent de Thuiszorg-regio Zuid- Hollandse Eilanden 50 wijkge bouwen. Daarvan zullen er 11 verdwijnen: op Voorne-Putten 5; Goeree-Overflakkee raakt er 6 kwijt. Den Haag (anp) - Justitie doet kleinere milieu-delicten vol gend jaar af met een onmiddellijk te betalen boete. Door dat lik-op-stuk-beleid hoopt het openbaar ministerie men sen die illegaal mest lozen, eeri boom kappen of kievitsei eren rapen buiten het seizoen, weg te houden van de recht bank. Het illegaal lozen van mest komt een boer op 500 tot 2250 gulden te staan. Gebruikt hij niet meer toegestane bestrij dingsmiddelen, dan krijgt hij een boete van 2000 gulden. Het omhakken van een boom kost 500 tot 1000 gulden en voor het illegaal oppompen van grondwater staat maximaal 1000 gulden. Een caféhouder die te veel geluidsoverlast veroorzaakt moet het maximale bedrag van 2500 gulden betalen. De overtreder krijgt binnen twee dagen een acceptgiro kaart. Betaalt hij de boete dan is de zaak afgedaan, anders moet hij voorkomen. De afkoopregeling geldt alleen voor eenvoudig te bewijzen overtredingen, waarbij geen grote schade aan het milieu is toegebracht. De maximumboe te bedraagt 2500 gulden. Niet alleen weet de overtreder snel waar hij aan toe is, de methode bespaart ook justitie, politie en rechtbank veel tijd. Justitie wil de vrijgekomen tijd vooral besteden aan het actie ver opsporen van bedrijven die de milieu-wetgeving overtre den. Het beleid werkt volgens het ministerie van Justitie ook sti mulerend voor de mensen die de overtreders moeten opspo ren. Als zij iemand betrappen bij bij voorbeeld het doden van een beschermde vogel, dan faxen ze de gegevens naar justitie, die binnen twee dagen een boete oplegt. De politie en andere opspo ringsdiensten zien dan direct resultaat van hun wérk. In Zutphen loopt al sinds juni 1994 een proef met het lik-op- stuk-beleid. INHOUD 4 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4/A5 Buitenland A6 Beurs A7 Economie A8 Zeeland deel B Sport deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D4 Surplus deel E VRIJDAG 29 DECEMBER 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,95 - ZATERDAG: 2,50 Den Haag (anp) - Nederland zet er nog gauw een kacheltje bij. Leveranciers van kleine, verplaatsbare haarden melden een drukte van belang. Er worden volgens eerste schattingen 20 tol 25 procent méér kachels verkocht dan in de vorige winter. convectoren kwijt. Een tekori Winkelketen Modern bijvoor beeld raakt volgens een woord voerder 20 procent meer ventila torkachels, olieradiotoren en Twee ijsbrekers passeren het nagebouwde VOC-schip 'De Batavia' op het IJsselmeer bij Lelystad. Door de zware ijsgang kunnen schepen niet meer op eigen houtje van Amsterdam naar Lemmer varen. foto anp dreigt nog niet. Volgens Zibro Kamin in Oss, dal aan de detailhandel verplaatsba re kerosinekacheltjes levert, is ei een toename van 25 procent. Garages en winkelè met autobe nodigdheden doen goede zaker als het gaat,om slotontdooiers antivries en middelen om het rubber aan de portieren soepel te houden. Bij de ANWB heeft men ook de indruk dat de automobilist zich toch weer een klein beetje dooi de winter heeft laten verrassen er de auto soms niet op tijd winter- klaar heeft laten maken. Daar komt nog bij dat er in deze vakantie veel mensen een autc gaan gebruiken die lang heeft stilgestaan. Veel geméld worden bevoren sloten, filters en water slangen, lege accu's. De Wegen wacht heeft het er maar druk mee. De Bovag is niet onder de indruk van de hogere omzet. Er is wel meer materiële schade dan nor maal te herstellen, maar hoewel ,het weer de mensen heeft over vallen, passen ze hun rijstijl vol gens een woordvoerder aardig snel aan. Wie toch liever met de trein gaat hoeft volgens de NS zelf niet op al te grote problemen te rekenen „Het is mooi droog-vriezenc weer." Varend Nederland heeft meer problemen. De provincie Fries land heeft met ingang van mor gen een vaarverbod afgekondigd voor de Friese binnenwateren Alleen de belangrijkste vaarrou tes mogen nog worden gebruikt. Voor de vaarwegen in Overijssel geldt vanaf vandaag al een vaar verbod. Den Haag (anp) - Minister Sorg drager (Justitie) wil het tv-spelle- tje 'Game Time' van Veronica onderdeel van het dagelijkse pro gramma Call-TV, verbieden. Zt schakelt hiervoor het openbaai ■ministerie in. Volgens Sorgdrager is het spel strijdig met de wet op de kans spelen omdat spelers geen 'over wegende' invloed kunnen uitoe fenen op het te behalen aantal punten. Dat maakt het tot het soort gok spel dat de wet juist aan banden wil leggen. In Game Time kunnen kijkers via de tv - door het draaien van een 06-nummer - met een fruitauto maat spelen. Den Haag (anp) - In het nieuwe jaar kunnen burgers gratis de micro films van de burgerlijke stand bij de rijksarchieven raadplegen. Nu kost dat nog 50 cent per cassette. Op 2 januari worden de muntauto- maten buiten gebruik gesteld. Dit is het gevolg van de nieuwe archiefwet, die per 1 januari in wer king treedt, en die bepaalt dat het raadplegen van de films voortaan gratis is. Daarmee wordt het de burger gemakkelijker gemaakt een zoektocht naar het verleden te maken. Jaarlijks tellen de twaalf rijksarchieven - in elke provinciehoofd plaats is er een - vele tienduizenden bezoekers. Zij doen voor een belangrijk deel onderzoek naar hun familiegeschie denis (stamboom) De archieven, behorend tot de Rijksarchiefdienst, zijn vrij toegankelijk. De Rijksarchiefdienst is bezig niéuwe diensten en produkten te ont wikkelen om beter aan de vraag van bezoekers tegemoet te kunnen komen. Daarbij gaat het onder meer om kant en klare stambomen en cursus sen. Medio volgend jaar hoopt de Rijksarchiefdienst zijn nieuwe dien sten aan te kunnen bieden. Van onze correspondent Wemeldinge - Een 20-jarige man uit Wemeldinge heeft sedert gisteren een provinciale primeur. Een die hem echter wel geld gaat kosten. De man belde woensdagnacht enkelemalen geheel onnodig met het 06-11 alarmnummer in Driebergen. De man zei dat hij voor het politiebureau in Goes stond en dringend hulp nodig had. Die noodkreet herhaalde hij diverse malen. De politie slaagde erin de beller op het spoor te komen en maakte pro ces verbaal op. Tevens werd een GSM telefoon in beslag genomen. Misbruik van het landelijk 'alarmnummer is al enige tijd strafbaar In Zeeland was het de eerste keer dat de politie verbalise rend optrad tegen misbruik van het landelijke alarmnum- - De kans dat Yassine Abdellaoui binnenkort vertrekt bij NAC schat hij zelf erg hoog in. j voelt veel voor een buiten- ands avontuur. De belangstel- voor de linksbuiten vanuit baoudi-Arabië (Al Hilal) heeft in Luropa de clubs wakkergeschud. K Belgische en een Duitse ver- eiuging meldden zich gisteren bij Makwaarnemer Cor Coster. 'zie sport - ci (ADVERTENTIES) Er is groot nieuws-voor alle gebruikertjes en ge- bruikstertjes van Pampers de droogste luier ooit. Bij Albert Heijn betaalt u voor een voordeelpak Pampers Baby Dry Plus, -Premiums of 3 pakken Newborn OQ QQ maar Vrijdag 29 december Zaterdag 30 december Zondag 31 december Turnhoutseweg 5, Boarle-Nassou. Tel.: 013 - 5078868 Openingstijden: van 9.30 uur tot 17.00 uur Dit woord is vandaag In het nieuws. Een van de veie. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso31,15 kwartaal autom. incasso'.ƒ91,25 bank/gironrkwartaal acceptgiro93,75 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres:L Postcode: Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- S I gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. E STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAN

de Stem | 1995 | | pagina 1