Mei Juni Juli DE STEM ZEELAND B3 VRIJDAG 29 DECEMBER 1995 30 mei: De Oostburgse watertoren wordt een kunstobject. 11 juli: Noodweer teistert Zeeuws-Vlaanderen. Een landbouwschuur in Hoek brandt volledig af. FOTO'S WIM KOOYMAN EN CAMILE SCHELSTRAETE *31 mei: Vreugde en verdriet in twee Zeeuwsvlaamse gezinnen. In Hoofdplaat wordt blauwhelm Erik ie Smit in de armen gesloten. In Aardenburg wacht de familie Stedehouder al maanden op zoon Lucas, die vastzit in de omgeving van Srebrenica. •2 mei: Negentig Canadese veteranen worden ontvangen in De Hoekzak in Oostburg en krijgen een herinneringsmedaille. 23 mei: Het Boerengat is decor voor een instructiefilm van de Koninklijke Landmacht. 1 A <o mei: Tiny Inghels wordt in de 474-jarige geschiedenis van het Zuiddorpse handbooggilde Sint wastiaan de eerste schutterskoningin. 2. Vijftig jaar bevrijding werpt zijn schaduwen vooruit. Negentig Canadese veteranen werden ontvangen in De Hoekzak in Oost burg en kregen een herinneringsmedaille. 4. De Zomerbus lijkt een succes. Recreatie-ondernemers in Zeeuws-Vlaanderen zijn enthousiast en stellen opnieuw voor dit project geld beschikbaar. Een medewerkster van bejaardenhuis Coensdike in Aardenburg wist in anderhalf jaar tijd drie bewoners twintig mille lichter te maken door hun bankpasjes en pincodes te gebruiken. De Explosiéven Opruimings Dienst blijft een vertrouwde ver schijning in West-Zeeuws-Vlaanderen. Nu kwam men in actie om een vijfhonderdponder, bovengeploegd door de Oostburgse landbouwer Maljaars, onschadelijk te maken. 9. De Zeelandkaart moet het betalen van parkeer- en telefoongel- den vergemakkelijken. In Oostburg strooide een onbekende opnieuw spijkers op de weg. Lekke autobanden waren het gevolg. 10. Een 'zware' Zeeuwsvlaamse delegatie, onder leiding van bur gemeester Barbé, zet een stapje in de wereld. In Amsterdam wordt de première bijgewoond van de film De Vliegende Hollan der. Men kwam niet met lege handen. 1500 Flesjes Vliegende Hol lander-bier gingen mee. 11. Zaalvoetbalploeg Oud Sluis wint voor de dertiende keer Ore- vo-titel. 16. Tiny Inghels (32) wordt in de 474-jarige geschiedenis van het Zuiddorpse handbooggilde Sint Sebastiaan de eerste schutters koningin. Forse streep door bouw kuuroord Cadzand. GS keuren bestem mingsplan af. 17. Het Wegenverslag van de provincie wijst uit dat in Zeeuws- Vlaanderen te veel gevaarlijke kruispunten liggen. Bij Philips Terneuzen dreigt een staking als de plannen om de vestiging te halveren niet van tafel gaan. 18. Vier dronken Belgen verdwalen met een lesauto in de polders rond Rilland. 19. Opnieuw stoppen Zeeuwsvlaamse gemeenten geld in het noodlijdende Zeeland Studiecentrum. 23. Het Boerengat is decor voor een instructiefilm van de Koninklijke Landmacht met als onderwerp: gijzeling. 24. Bacteriën blijken Zeeuwse veerboten lek te kunnen maken. De provincie trekt enkele tonnen uit om het euvel te bestrijden. Getergde binnenstadbewoners, de drugsoverlast beu, richten het comité Leefbaar Terneuzen op. Onder meer voor de woning van loco-burgemeester Hamelinck worden scènes uit de binnenstad realistisch nagespeeld. 30. De Oostburgse watertoren wordt een kunstobject. Water druppels suggereren een lek. Philips-directie houdt nog steeds vast aan het schrappen van 340 banen. Stakingsacties in Terneuzen dreigen. 31. Vreugde en verdriet in twee Zeeuwsvlaamse gezinnen. In Hoofdplaat wordt blauwhelm Erik de Smit in de armen gesloten. In Aardenburg wacht de familie Stedehouder al maanden op hun zoon Lucas, die vastzit in de omgeving van Srebrenica. 16 juni: Fruitteler Henk Tazelaar uit Waterlandkerkje geeft Zeeuws- Vlaanderen eigen fruitsap: De Appelaere. 1. Bewoners Terneuzense binnenstad voelen zich in de steek gela ten door gemeenteraad. Een D'66-motie om de drugsoverlast nog voortvarender aan te pakken kreeg geen steun uit de rest van de raad. 2. Zeeuwsvlaamse stranden zijn niet schoon genoeg. Voor die regio dan ook geen blauwe vlaggen van de Europese milieufede ratie. 6. Tijdens het Pinksterweekeinde zijn 74 illegaal kampeerders op de bon geslingerd. Toch is Zeeland niet vol zegt de Provinciale VW. 7. Bewoners Emmadorp hopen nog steeds bouw bezoekerscen trum te kunnen tegenhouden. Ze vragen een Milieu Effect-rap portage. 8. Stamboomonderzoekers kunnen eeuwenoude Oostburgse archiefgegevens via Internet raadplegen. Nog eens drie ton provinciegeld naar Zeeland Studiecentrum. 9. Sasse huisarts Puylaert, bekend heemkundige en actievoerder, neemt afscheid van patiënten. Hij gaat vrije tijd vullen met stu die aan de Universiteit van Gent. 10. Zeeuwsvlaamse studenten hoeven niet op tegemoetkoming extra-kosten van hun OV-jaarkaart te rekenen zegt minister Rit- zen. 12. Bij Philips Terneuzen breekt staking uit. 13. Ook Hulst weigert vergunning voor varkenshouderij. 14. PvdA Hulst sleept carnavalsvereniging De Vossen voor de rechter. Men wil weten wie anonieme columnist in carnavals krant is. Hij ging in op privé-omstandigheden van Hulster partij leden. 14. 'Piet Friet', die stakende Philips-werknemers van een hapje voorziet, moet activiteiten staken. Eerst vergunning vragen, zegt de gemeente Terneuzen. 15. Zeeuwsvlaamse scholen scoren opmerkelijk hoog met sla gingspercentages bij de eindexamens 1995. Philips slikt plannen Terneuzen in: einde staking. 16. Fruitteler Henk Tazelaar uit Waterlandkerkje geeft Zeeuws- Vlaanderen eigen fruitsap: De Appelaere. 16. Terneuzen opgeschrikt door moord op man in Terneuzense binnenstad. Slachtoffer verbleef illegaal in Terneuzen. Vermoe delijk gedood bij ruzie over drugstransactie. 17. Raadscommissie Axel gelooft niet meer in Zeeland Studiecen trum. Een bodemloze put is een van de gehoorde opmerkingen. Erder had Hontenisse al besloten geen geld meer beschikbaar te stellen. 17. Politie hield razzia in binnenstad Terneuzen. Bewoners heb ben waardering voor politie-optreden. 19. Eerste warme dag, voorbode van een lange, hete zomer. 20. Aantal Zeeuwsvlamingen wakker door schok van aardbeving in Henegouwen (B). 22. Politie Zeeuws-Vlaanderen pakt vier snelkrakers op. 23. Twee verdachten Terneuzense moord aangehouden. 27. Gemeente Hulst legt miljoen op tafel om Neckermann binnen de poorten te houden. 29. Besluit over WOV door minister nog maar eens uitgesteld. *17 juni: Politie houdt razzia in binnenstad Terneuzen. 4. Politie Terneuzen gaat met hond op patrouille in binnenstad. 5. De met veel bombarie gepresenteerde Zeeuwse zeesla blijkt geen regionale lekkernij. Het spul is gekocht in Frankrijk. 6. Koffieshophouder in Hulst vecht sluitingsbevel burgemeester voor rechter aan. In Zeeuws-Vlaanderen gaan op termijn de postkantoren dicht in Axel, Breskens, Kloosterzande, Sas van Gent, Sluis en Markt Terneuzen. 6. Het Terneuzense bedrijf Unitron kiest IJzendijke als vesti gingsplaats. Terneuzen en Hulst, ook in de race, hebben het nakijken. 8. De Walsenmolen in Sas is verkocht. Sloop is nu niet meer tegen te houden. 10. Er heersen tropische temperaturen. De Provinciale VW noteert eerste echte topdag aan Zeeuwse stranden. Directeur Ramaekers verwelkomt eerste patiënten in nieuwe polikliniek in Hulst. 11. Noodweer teistert Zeeuws-Vlaanderen. Bliksem slaat op diverse plaatsen in. Een landbouwschuur in Hoek brandt volle dig af. 'Overstroming' in Sas. Hagelunie krijgt honderd schade claims. Dat loopt in de miljoenen. 15. 'Grapjas' spuit traangas in West-Zeeuwsvlaamse dancings. Eén meisje moet naar ziekenhuis in Oostburg. 18. Snelkraken blijven Zeeuws-Vlaanderen teisteren. In Sluis wordt overwogen het centrum 's nachts met palen af te sluiten. 19. Kessen wint. Koffieshop Gandalf in Hulst mag dicht van rechter. In Terneuzen begint actie om 90 jaar oude plataan voor kappen te behoeden. Boom moet verdwijnen voor Steenen Beer-project. 24. Strandganger begraaft kostbare zaken naast zich in zand. Vergeet ze bij vertrek en kan 'bergplaats' niet meer vinden. Auto papieren, bankpas, geld en horloge zijn spoorloos. Dutchbatter Lucas Stedehouder, lang vast bij Srebrenica, wordt ingehaald in Aardenburg. 25. Krabbetjes verpesten maaltijden van mosselliefhebbers. 27Raadslid Bram Heijboer uit Breskens bezorgd over 24-uurs- zorg in Antoniusziekenhuis. Ziekenhuisdirecteur Ramaekers doet Heijboer's brief af als 'geouwehoer in komkommertijd'.

de Stem | 1995 | | pagina 11