DE STEM Overmars: 'Ajax moet nieuwe spits kopen' Ajax gehavend over de drempel 3P 'Gaat het mis, spreek mij aan' LIG Er is een bank die zorgt dat het mkb nu naar deze telefoon grijpt. ing*> bank Amsterdammers sluiten recordjaar af met ernstige blessures en gaan transfermarkt op 'asta ildrops S.25 Feyenoord heeft geen technisch directeur nodig, vindt Jorien van den Herik 3-pak elnoot UBERTEL Gratis nokia 2010 zaktelefoon plus aansluitkosten bij de nieuwe mkb extra rekening. bel 06 - 02 2 0 0 94. Spart WOENSDAG 27 DECEMBER 1995 DEEL B Amsterdam (anp) - Mare Over- mars raadt zijn club Ajax aan een nieuwe spits aan te schaf fen. Dat zei de 22-jarige vleu gelspeler die wegens een ernsti ge knieblessure minimaal een half jaar is uitgeschakeld. „Gezien deze ontwik keling doet Ajax er het beste aan zo snel mogelijk een Nederlandse spits te kopen. Dat lijkt me in deze situatie logisch," zei Overmars die begin januari zal worden geopereerd aan de linker knie. Overmars liep de blessure vorige week woensdag op in de wedstrijd tegen De Graafschap. Hij kwam in het Olympisch Stadion ongelukkig op de harde bodem terecht na een botsing met Rob Matthaei. Onderzoek in het VU-ziekenhuis wees vrij dag uit dat de voorste kruisband van de knie was afgescheurd en dat de buitenste menis cus was beschadigd. „Ik probeerde de bal in een uiterste poging nog te achterhalen", aldus Overmars. „Daarbij steunde ik op mijn linker been. Toen ik op de grond terecht was gekomen, wist ik dat het een ernstige blessure was." Aanvankelijk dacht Overmars nog dat de blessure beperkt zou blijven tot de buitenste meniscus. „Zoiets heb ik in mijn tijd bij Go Ahead Eagles al eens gehad aan mijn rechter knie. Toen was ik drie weken uitgeschakeld. Maar toen ik in het ziekenhuis weer bij mijn positieven kwam, bleek het erger. Het komt natuurlijk altijd ongelegen maar nu hele maal. Ik ben met een prima jaar bezig. We draaien lekker, er staan nog mooie dingen te gebeuren met Ajax en het Nederlands elftal. Toch is dat niet mijn eerste zorg. Het belang rijkste is dat alles met die knie weer goed komt." Overmars heeft zich nog niet beziggehouden met de exacte duur van de revalidatieperio- de. „Of het nu zes maanden of acht maanden is, maakt ook niet zoveel uit. Ik heb absoluut geen datum voor ogen dat ik weer zou kunnen spelen." Overmars beslist over zijn eigen lichaam. Hij heeft intussen ver schillende mogelijkheden besproken met het medische begeleidingsteam. Wat er gaat gebeuren staat nog niet vast. Volgens Ajax' clubarts Bon moet Overmars eerst een klein rouwproces verwerken. Bovendien is het voor de blessure beter als er enige tijd rust in acht wordt genomen. „Ik heb begrepen dat er verschillende mogelijkheden zijn." logisch, zei Overmars die begin januari Onderzoek in het VU-ziekenhuis wees vrij- wist ik dat het een ernstige blessure was." natuurlijk altijd ongelegen maar nu nele- met cle exacte duur van ae revanaatiepeno- acnt worai genomen, „ik neo oegrepen uai zal worden geopereerd aan de linker dag uit dat de voorste kruisband van de knie Aanvankelijk dacht Overmars nog dat de maal. Ik ben met een prima jaar bezig. We de. „Of het nu zes maanden of acht maanden er verschillende mogelijkheden zijn." ipasta met natuurlijke mineralen, reinigt het gebit en de i mondholte. Werkt lang durig tegen mondgeur. gdurt» tnond Bij 3 produkten naar keuze Door Jaap van Essen Amsterdam - Het jaar 1995 was het beste dat Ajax ooit kende, maar de club neemt weinig feestelijk afscheid van het ouwe jaar. De laatste twee duels, thuis tegen achtereenvolgens de degradatie kandidaten De Graafschap en NEC brachten weliswaar de volle winst in punten, maar ook twee zware blessures. Nadat Mare Overmars tegen de Doetinchem- mers met een kapotte meniscus en een gescheurde kruisband uit viel, werd zondag tegen NEC (uitslag 3-1) Martijn Reuser gil lend van pijn afgevoerd. Hij werd op kerstavond geopereerd aan zijn rechterbeen waarin zowel het scheen- als kuitbeen gebro ken bleek. Ajax is genoodzaakt de transfermarkt op te gaan. Net als de Braziliaan Santos zijn Overmars en Reuser waarschijn lijk tot de zomer niet inzetbaar. Bovendien moet Louis van Gaal in januari zijn Nigerianen Kanu en Finidi missen. Zijn selectie van oorspronkelijk twintig telt daardoor momenteel nog maar vijftien spelers, onder wie enke len 'die het niveau nog niet echt aankunnen' zoals Van Gaal zelf aangaf. Grote vraag is hoe Van Gaal een en ander denkt op te lossen. Tot zondag leek het dat Reuser sim pelweg als nieuwe linksbuiten Overmars zou vervangen. Intern heeft Van Gaal natuurlijk wel wat spelers achter de hand. Zo zal Wooter de komende maand Finidi George op rechts vervangen. Musampa speelde zondag het laatste half uur goed als linksbuiten. En tijdens het trainingskamp in Israel gaan de tweede-elftalspelers Schulp, Spl inter en Van den Berg mee met de selectie, zo was al weken geleden besloten. Vooral Dave van den Berg, linksbuiten, weet de aan dacht op zich gericht. Maar dat Ajax zich de komende weken probeert te versterken, daar liet Van Gaal geen misver stand over bestaan. „Wij hadden al de kleinste selectie van alle topclubs. Wat er nu gebeurt, bewijst nog eens dat je 20 tot 22 spelers nodig hebt. Dus zullen we trachten onze selectie uit te brei den." Van Gaal wil per se Nederlandse spelers. „Het Europese Hof heeft wel uitgesproken dat de buiten- landerregel onwettig is, maar het is nog onzeker hoe dat vooral op korte termijn uitpakt." Namen weigerde de trainer te noemen, maar bij Ajax is wel al bekend wie er benaderd zullen worden. „Wij weten altijd wat er aan kwaliteit loopt. In principe zullen we ook nooit nalaten zulke spelers aan te trekken, afgezien van het feit of we ze op dat moment echt nodig hebben." „Financieel is het'halen van spe lers voor ons nooit een probleem. Je bent alleen ook afhankelijk van andere factoren, vooral van het feit of die spelers zelf willen. Dat hebben we gemerkt met Van der Weerden en Makaay. Wij zijn wel de absolute top, maar sommi ge spelers hebben er nu eenmaal problemen mee wanneer ze kans lopen op de bank terecht te komen. Maar misschien speelt dat nu niet zo, omdat een aantal van onze spelers in het zieken huis ligt." Uitgaande van de voorkeuren van Van Gaal voor bepaalde basisvoorwaarden (jong, snel, technisch) is het niet eens zo moeilijk een lijstje mogelijke nieuwe Ajacieden samen te stel len.. Fortes en Dennis de Nooijer (Sparta), Bruggink (Twente), Hoekstra en Zenden (PSV) en Rorije (Go Ahead) passen in het plaatje. En misschien krijgt zelfs Makaay nog een herkansing. Gezien de financiële middelen zal Ajax geen problemen hebben welke speler dan ook aan te trek ken. Maar of het genoeg is de prestaties van 1995 te evenaren dan wel te benaderen? Ook Louis van Gaal had daarover -ook afgezien van het blessureleed - zijn twijfels. „Neem nou PSV. Die ploeg draait op zich echt fan tastisch dit seizoen. Eigenlijk is het razend knap dat we dat toe nu toe weten te weerstaan. Het is ook helemaal niet gezegd dat het Martijn Reuser gilt het uit van de pijn nadat hij net zijn scheenbeen heeft gebroken in een duel met NEC-doelman Brookhuis. ons de komende maanden blijft lukken." Het zal niet meevallen het nog net lopende jaar in 1996 te evenaren. De cijfers spreken voor zich. In totaal speelde Ajax 51 officiële wedstrijden, waarvan er 42 werden gewonnen. Er waren acht gelijke spelen en slechts één nederlaag, de kwart finale voor de beker tegen Feyé- noord. Misschien nog wel duide lijker taal spreken de doelcijfers waarmee Ajax het jaar beëindig de: 152 voor en 27 tegen. Opmer kelijk was misschien wel dat het Ajax blijkbaar niet veel uitmaak te of er werd gespeeld tegen ploe gen uit de eredivisie of tegen landskampioenen uit andere Europese landen. In 37 competi tieduels stond Ajax slechts vier gelijke spelen toe en was het doelsaldo 126-23. In elf duels voor de Champions League speel den de Amsterdammers verhou dingsgewijs vaker gelijk (driem aal 0-0 bij Hajduk, Bayern en Grasshoppers), maakten ook iets minder doelpunten (24), maar waren blijkens de slechts drie tegendoelpunten defensief weer sterker. Ajax won in 1995 op de KNVB-beker na alle prijzen: Europacup voor landskampioe nen, de nationale titel én Super cup en de Wereldbeker. Dat is een prestatie van formaat, Ajax stond er altijd wanneer het nodig was. Maar misschien nog wel typerender is het dat de ploeg van Louis van Gaal er eigenlijk iedere wedstrijd stond. Oók wanneer de tegenstander niet aansprak, wan neer er niet echt een topprestatie geleverd hoefde te worden, haal de Ajax een hoog niveau. Ten minste, bijna altijd. Slechte of matige wedstrijden van Ajax waren op de vingers van twee handen te tellen. De laatste twee competitieduels van 1995 hoor den bij de mindere beurten, de Ajacieden verlangden duidelijk naar vakantie. En misschien ligt daar ook wel de oorzaak voor het plotselinge misfortuin. Slechts weinig spelers lopen ern stige blessures op in echte top wedstrijden. De meeste kwets uren ontstaan tijdens trainingen, wmmmm foto hans van oort oefenpartijtjes en in wedstrijden waarin de concentratie net even ontbreekt. AJAX - NEC 3-1 (2-0). 11. Litmanen 1-0, 39. Finidi 2-0, 48. Sumiala 2-1, 73. Ronald de Boer 3-1 (strafschop). Scheidsrechter: Schaap. Toeschou wers: i'8.908. Bijzonderheid: Reuser breekt scheenbeen na botsing met doelman Brookhuis. AJAX: Van der Sar; Reiziger, Blind, Frank de Boer en Bogarde; Ronald de Boer, Litmanen (46. Kanu) en Davids; Finidi (46. Wooter), Kluivert en Reuser (61. Musampa). NEC: Brookhuis; Verhoeven, Lange- rak, Janssen en Maes; Koning, Pot huizen, Van Diemen en Van Eijke- ren; Kooistra en Sumiala. ml Kezen uit de bekende ps tandpolish en de nineral (baking soda) Ulrich van Gobbel neemt met "bloedend hart' afscheid van de Kuip. foto anp Door Chris van Nijnatten Rotterdam - De laatste speler die Jorien van den Herik op advies van 'een' technisch directeur naar Feyenoord haalde, was John van Loen. Precies de onlangs uit Japan teruggekeerde Van Loen van wie Feyenoord zich dezer dagen wederom tracht te ont doen. Het advies van Wim Jansen destijds sterkt de voorzitter van Feyenoord van daag in de opvatting, dat zijn club helemaal geen technisch directeur nodig heeft. Hij runt de winkel zelf wel. Feyenoord won achtereenvolgens van RBC, Heerenveen, Vitesse en FC Twente (afgelopen zondag: 1- 0), hield zelfs vier keer in succes sie 'de nul' en zie: het lef van Van den Herik is zo groot als de Kuip zelf. Iets moois Feyenoord is van het aantreden van zijn voorzitter, ruim vier jaar geleden, niet slechter geworden. Elk jaar werd er een prijs gepakt en ook dit jaar gloort er ondanks alles in zowel de Europa Cup als het KNVB-bekertoernooi enig zicht op iets moois. Ondanks alles dus, vooral ondanks het door hem betreurde ontslag van Willem van Hanegem, voelt Van den Her ik zich aan het eind van dit jaar weer wat beter als Feyenoorder. Én dat zijn club zo langzamer hand latijnse trekjes vertoont, geen eredivisionist is immers zó afhankelijk van slechts één man als Feyenoord, het zal hem alle maal worst wezen. „Het valt mij op", zo zei de onomstreden leider van rood en wit na Feyenoord-FC Twente, „dat er ineens vragen de kop opsteken over het ontbreken van een technisch directeur bij ons. Wim Jansen is hier de laatste man in zo'n functie geweest. Maar de invulling van die vaca ture is al lang niet meer aan de orde. Ik ben verantwoordelijk voor de resultaten, hoewel ik me door adviseurs steeds laat bijpra ten. Maar gaat het mis, spreek mij daarop aan want ik bepaal de beslissingen hier." Er ging veel mis in het afgelopen jaar. Absoluut dieptepunt was het afscheid van Van Hanegem. Maar dat de aankopen Aurelio Vidmar en Tomeck Iwan niet doorbraken en dat dit seizoen al in een vroeg stadium de race met Ajax moest worden opgegeven, ligt in Rotterdam Zuid ook zwaar op de maag. Als Van den Herik gevraagd wordt naar het hoogtepunt van het afgelopen jaar moet hij lang nadenken, té lang, vindt hij zelf. „Ik kijk niet met veel plezier terug, kan eigenlijk nergens over juichen," bekende hij. De voor zitter heeft goede hoop op de toe komst, daar zei hij redenen voor te hebben. Het zal niet slechts de aankoop van Henk Vos zijn die Van den Herik zo optimistisch heeft gestemd. „Nee," zo zei de praeses, „het is de aanpak van Arie Haan waarin ik veel ver trouwen heb." Zou dat het opportunisme zijn waarop Ronald Koeman onlangs doelde toen hij zei: „Wat je (bij Feyenoord) mist is duidelijkheid. Dat er een lijn volgens een vast idee wordt uitgezet. Ik denk dat Feyenoord de laatste jaren te veel is gefocust op vandaag. Maar je moet ook aan de langere termijn denken." Van den Herik zegt er de man niet naar te zijn om zijn oren helemaal naar één persoon te laten hangen, hoewel hij ooit met Wim Jansen ver ging, terwijl hij zijn kompas ook lang op de hypergevoelige sensoren van Wil lem van Hanegem had afgesteld. Dat is voorbij. „Hoewel ik min der op 'de werkvloer' ben, gebeurt er hier niets meer dat ik niet wil. Er komt hier ook geen speler van wiens kwaliteiten ik niet overtuigd ben. Ik vaar op niemand blind. Dat heb ik eerder wel gedaan, ik ben te goed van vertrouwen geweest." Kindvall Daarmee wilde de voorzitter niet impliciet gezegd hebben, dat er nu aankopen lopen te falen in de Kuip. „Ook de aankopen die niet spelen, hebben hun tijd nodig. Ove Kindvall (de Zweedse top schutter, die na pakweg een kwart eeuw nog steeds geen opvolger heeft in Rotterdam, CvN) presteerde in zijn eerste jaar hier ook niet zo geweldig." Hij vaart dus niet blind op hem, maar in Haan is Van den Heriks vertrouwen niettemin tamelijk fors. „Haan was een gok, voor hetzelfde geld had ik iemand in Kopenhagen (Morten Olsen) gecontracteerd. Met Haan klikte het, ik appelleerde aan het 'wij- gevoel' zoals ze dat tegenwoordig noemen. Daar reageerde hij goed op." Voorlopig voert Haan de opdrachten van Van den Herik foutloos uit; hij pakt punten en komt verder in de bekertoernooi en. Het voetbal, ach, dat komt wel. Tegen de bange Twentena ren kregen de Rotterdammers toch twaalf kansen, waaronder twee vrije trappen en een straf schop van Koeman. Die 'pingel', versierd door een schwalbe van Trustfull, kogelde Koeman er toch maar mooi in. Het werkelijke drama zat hem in het tafereel onmiddellijk na de wedstrijd. Ulrich van Gobbel liep zijn laatste rondje door de Kuip voor zijn vertrek naar Galatasa- ray in Istanbul. Met een door tra nen verstikte stem riep de grote zwarte verdediger nog even goei- edag. Van Van den Herik hoefde Ulrich niet weg. Maar na Van Hanegem was voor Ulrich Feye noord Feyenoord niet meer. Dus ging hij weg. Hij vertrok met bloedend hart. „Dat hoort ook zo," zei de voorzitter, „een Feye noorder moet zijn club met bloe dend hart verlaten." FEYENOORD - FC TWENTE 1-0 (1- 0). 39. Koeman 1-0 (strafschop). Toe schouwers: 27.344. Gele kaart: Schuiteman (Feyenoord), Boschker, Elzinga, Bos velt (FC Twente). FEYENOORD: De Goey; Zwijnen- berg, Koeman, Schuiteman en Van Gobbel; Trustfull (66. Taument), Bosz, Klioejev en Van Bronckhorst; Larsson (89. Maas) en Obiku (76. Iwan). FC TWENTE: Boschker; Ajoepov, Hoogma, Elzinga en Karnebeek (46. Petrov); Bosvelt> Boerebach en Ten Caat; Elleriïian, Mols en Bruggink. gram locolade met hazelnoot letten bij elkaar nu extra 9- igen en/of zetfouten voorbehouden) (ADVERTENTIE) U bent ondernemer in het MKB en u heeft geld dat even niet u aanzienlijk meer in het handje dan alleen een hoge rente. Want bij foon, inclusief kosten voor aansluiting op het Libertel GSM-net- nodig is voor de dagelijkse bedrijfsvoering. Als u dat nu voor 31 storting van 25.000,- of meer ligt er een tegoedbon voor u klaar werk. Wilt u ook een flexibele MKB Extra Rekening afsluiten? Belt maart 1996 op de nieuwe MKB Extra Rekening onderbrengt, krijgt die u tot eind 1996 kunt inwisselen voor een gratis Nokia zaktele- u dan 06-0220094 of loop binnen bij de ING Bank bij u in de buurt. KMI

de Stem | 1995 | | pagina 9