Hoogte en duur uitkeringen niet aangepakt PERFEKT 4 299,- Mis de Isolatie maakt veel huizen ongezond Boordwerktuigkundige verlaat ballonteam Koningin komt op voor het gezin Lubbers overwoog coup tegen Brinkman Nederlanders mogen Fransen nog 't minst Topman van Unigro weigerde afkoopsom Taiwan wil gebruikte onderzeeërs van Nederland kopen Groeneveld Opticiens BINNENLAND Verklaringen Dijkstal en Kok Om verrechtsing CDA te dwarsbomen Kohnstamm: minder milieuregels voor bedrijven in stad Brievenbussen PTT dicht met oud en nieuw KUNSTSTOF KOZIJNEN! OPEN DAGEN 28 en 29 december Honderden doden bij brand India 1BER 1995 A2 tannië en Ierland' Ir met zowel wolken- I opklaringen en ook i mist. Op de meeste Eroog. Donderdag in I van Engeland meer [kans op regen of Haxima van 0 graden ]nd tot +4 in Cornwall Jst-Ierland. I Luxemburg: Woens- Inkelijk nog rustig en fr met af en toe zon (meer wind, meer en een toenemende fegen, sneeuw of ijzel lenkele graden vorst, ■sten maxima woens- fts boven nul. Midden-Frankrijk: talking, een aantrek- Itelijke wind en voor- Idag regen, sneeuw en lidagtemperaturen in fden enkele graden in midden-Frank- jlerdag tijdelijk ruim nkrijk: Wisselvallig J veel bewolking en op |gen van tijd tot tijd de bergen sneeuw, voensdag van +3 gra- iBordeaux tot 12 langs lllandse Zeekust; don- Wal tijdelijk zachter. Aanhoudend onbe- het veel bewolking en |tot tijd regen. Vooral kan er veel neerslag n het noorden veel |ddagtemperatuur van in het noorden tot 17 larve. [Aan de wisselvallige It op beide dagen vrij rolking en van tijd tot ]ige regen, misschien iveer. Plaatselijk valt ;slag. Donderdag in het Ten overwegend droog Itoe zon. In het noorden ld. Maxima meest tus- pn 15 graden, aan de het zuidoosten plaat- Is boven de 20. che Eilanden: Perioden In en waarschijnlijk Middagtemperatuur [graden. en Ibiza: Flink wat lelden en vooral woens- Is op buiige regen. Vrij g. Maxima ongeveer 18 Gnbestendig met veel Ing en van tijd tot tijd looral in de bergen in brden sneeuw. In het zuiden met name don- overwegend droog, lijk veel wind. Maxima [gemeen tussen 12 en 18 maar in het noorden [1 hoger dan +4 graden, ïland en Kreta: In het en noorden veel wol- plaatselijk veel In tamelijk winderig. In [ten en op Kreta minder misschien wat zon. i ongeveer 18 graden, in [rste noorden beduidend rijk: Meest bewolkt en aan de zuidflank van de van tijd tot tijd sneeuw. Ig meest lichte vorst. DE STEM WOENSDAG 27 DECEMBER 1995 ■10 11 12 13 14 15 collier; 8. daas; 11' uitscha- 4. waarom; 15. maanfase; ïse furie. 3. gezichtsverlies; 4. koffieau- chimmenspel; 10. uur; 18. knap. ojfs Groningen (anp) - Een op de drie woningen heeft een onge zond leefklimaat. De lucht in nieuwe huizen is ongezonder dan die in oude woningen. Bewoners van nieuwbouw huizen krijgen het advies bewust te ventileren en te luchten. Velen doen dat om financiële redenen niet. Dat veroorzaakt een ongezond kli maat, stelt de GGD in Gronin- gen. De GGD nam tweehonderd hui- zen en hun bewoners in de stad Groningen onder de loep. Om energie te besparen worden nieu we huizen steeds beter geïso leerd. De spontane ventilatie neemt daardoor af. Microstof van siga- retterook en stofzuigen en stik stofoxiden, afkomstig van de ver branding van gas, blijven in de huizen hangen en kunnen de gezondheid schaden. Door de gebrekkige ventilatie neemt ook de hoeveelheid vocht in huis toe. Hoe meer vocht, des te meer mij ten en schimmels in een woning leven. Mijten, die met het blote oog niet zichtbaar zijn, wonen bij duizenden in vloerbedekking, stoffering en bedden. Ze kunnen astma en bronchitis veroorzaken. Meer dan tien procent van de bevolking is hier extra gevoelig voor. In ongeveer een op de vijf huizen woont iemand met een verhoogde gevoeligheid voor aandoeningen aan de luchtwe gen. Het Groningse onderzoek wijst nog op een ander gevolg van energiezuinig en luchtdicht bou wen. Door het wegzuigen van lucht door een afzuigkap, venti lator of ander afzuigsysteem is de luchtdruk binnen dikwijls net iets lager dan buiten. Deze onderdruk in huis zuigt verbran dingsgassen aan uit de afvoer van de geiser, cv-ketel of kachel. Bewoners ademen deze verbran dingsgassen in, die de gezondheid kunnen schaden. De GGD maakt zich ernstig zor gen. In het kader van duurzaam bouwen moeten woningen bin nenkort aan een wettelijke „energieprestatienorm" voldoen. Dat zal ertoe leiden, dat de lucht doorlatendheid van huizen nog verder gaat afnemen. De onder zoekers constateren een groeiend spanningsveld tussen milieu vriendelijk en mensvriendelijk bouwen. De GGD concludeert dat in de toekomst huizen moeten worden gebouwd met ventilatiesystemen die warmte kunnen terugwinnen. Een ander alternatief is de ver warming van nieuwbouw met niet-fossiele energie, zoals zon- ne-energie. Van onze Haagse redactie Den Haag - De hoogte en duur van de uitkeringen staan niet ter discussie als het kabinet komende zomer over de toekomst van het sociale zekerheidsstelstel praat. Dat heeft zowel premier Kok als minister Dijkstal (WD, Binnenlandse Zaken) het afge lopen weekeinde verklaard. Dijkstal en Kok halen met hun uitspraken wat kou uit de lucht. Met name bij de PvdA ligt de dis cussie over al dan niet verder ingrijpen in de uitkeringen gevoelig. Het PvdA-Kamerlid Adelmund verklaarde bij begro tingsbehandeling Sociale Zaken nog dat dit voor de PvdA 'een breekpunt' zal zijn. Het kabinet heeft in het regeer akkoord afgesproken komende zomer over de toekomst van het sociale zekerheidsstelsel te gaan praten. In dagblad Trouw laat minister Dijkstal weten niet bevreesd voor die discussie te zijn. „Die discussie zal beslist niet gaan over de hoogte en duur van de uitkeringen, mits de eco nomie zo goed blijft gaan als thans," aldus Dijkstal. .De vice-premier verwacht eerder een abstracte discussie over de bepaling van de grenzen tussen collectieve en individuele verant woordelijkheid. „Ik denk dat het kabinet daar wel uitkomt, al is het alleen maar omdat wij slechts de bouwstenen hoeven aan te dragen. De concrete uitvoering is een taak van het volgende kabi net." Ook premier Kok verwacht niet dat de hoogte en duur van de uit keringen volgend jaar ter discus sie komen te staan. „Ik vraag me af welke regeringpartij ingrijpen nodig vindt. De WD maakt er toch ook geen hobby' van om de uitkeringen te verlagen?", aldus de premier in De Telegraaf. Vol gens Kok is er 'geen enkele reden' om aan de hoogte en duur van de uitkeringen te tornen. „Het is niet nodig. De economie draait goed, het aantal mensen met een uitkering daalt en de uitvoering van het kabinetsbeleid ligt op koers." Kok laat eveneens weten, dat hij best voor een tweede termijn pre mier wil zijn. „Iedereen kan wel zien dat ik het naar mijn zin heb," aldus de premier. Hij ver wacht dat het paarse kabinet de rit tot de verkiezingen in mei 1998 zal uitzitten, maar consta teert wel dat het laatste half jaar de spanningen tussen de coalitie partijen zijn toegenomen. Grote zorgen daarover heeft hij echter niet. „Tegenstellingen tussen de regeringsfracties in een situatie waar niet alles is dichtgemetseld, zijn begrijpelijk." Ook vice-premier Dijkstal stelt vast dat het met het kabinet 'niet slecht gaat'. „Soms vraag ik me af of het geen probleem voor ons wordt dat we het regeerakkoord zo snel uitvoeren. Kok, doe het rustig aan. Voor we het weten zijn we toe aan kwesties waar over we niets hebben afgespro ken", aldus Dijkstal. Wouter Bakker (r) met gezagvoerder Henk Brink Nijmegen (anp) - Wouter Bakker (33) is uit het bemanningsteam van de Unicef Flyer gestapt, de luchtballon waarmee een Nederlandse bemanning een poging zal doen non-stop rond de wereld te vlie gen. Hij zou als boordwerktuigkundige meegaan. Hij heeft zijn onverwachte besluit zater dag „om strikt persoonlijke redenen" genomen. Dat heeft vluchtorganisator Global Adventures dinsdag bekendge maakt. Bakker werd een paar jaar geleden als derde bemanningslid uit veertienhonderd sollici tanten gekozen. Hij zou meegaan met captain Henk Brink en werktuigbouwkundige Willem Hageman. De laatste twee maakten al eerder spectaculaire ballonvluchten. Bakker kreeg een zeer intensieve training. De bemanning had gehoopt in het kerstweekeinde met de ballon te kunnen opstijgen van de Goffert- weide in Nijmegen. Global Adventures wil geen mededelingen doen over de achtergronden van het zeer onverwachte besluit van Bakker. Evenmin a/u do 6e|/i 'Jspuo u®Su0fl ippiui uuooq 's>|U!| wooq Van onze redactie binnenland Hilversum - Koningin Beat rix heeft in haar gebruikelij ke kerstboodschap voor de radio het maatschappelijke belang van het gezin onder streept. Zij wees met name op het gegeven dat het gezin het milieu is waar een mens verdraagzaamheid aanleert. Hierbij de belangrijkste passa ges uit de toespraak: „De afkeer van de ene groep jegens de andere blijft een hard nekkig kwaad in de geschiede nis van het menselijk samenle ven, een kracht die doorwerkt van generatie op generatie. In een wereld van snelle verande ring kunnen angst en onzeker heid leiden tot een vlucht in vij andelijkheid. Wie zich eenzaam voelt, zwak en onveilig, vindt valse geborgenheid in een geza menlijk zich afzetten tegen „die anderen": andersgelovigen, vreemdelingen, mensen met een andere huidskleur, etnische oorsprong of cultuur. Een inge wikkelde maatschappij wordt versimpeld tot tegenstellingen die gemakkelijk zijn waar te nemen. Waar op individuele onverdraagzaamheid nog een taboe rust, kunnen gevoelens van frustratie en agressie in col lectieve haat een schijn van rechtvaardiging krijgen." „Samenleven begint thuis. Daar komen we in aanraking met andere meningen en hebbelijk heden, met kritiek en met gedrag dat ons kan ergeren. In die kleine leefeenheid, hoe ook gevormd, vinden wij onze eerste leerschool in liefde en verdraag zaamheid. We worden ons bewust dat anderen hun eigen rechten hebben en hun vrijhe den, dat verschillen erkend en aanvaard moeten worden. Ook verschillen van mening zijn les sen in verstandhouding omdat niemand, als individu noch als lid van een gemeenschap het alleenrecht bezit op de waar heid. Verdraagzaamheid is gegrond op geloof in de gelijk waardigheid van alle mensen. In gezinnen kan een voedings bodem worden gelegd voor zelf zucht en intolerantie maar kan ook worden opgevoed tot open heid en deelname aan een maat- schappij die minderheden respecteert en anders denken waardeert. Er heerst tegenwoordig zorg om bet gezin. Nog maar enkele tientallen jaren geleden kende de Nederlandse maatschappij veelal uitgebreide families en gezinnen met twee ouders. De overgang naar een samenleving met veel kleinere gezinnen waarbij soms één van de ouders ontbreekt en de traditionele familieband aanzienlijk is ver zwakt, betekende een sociale en culturele omwenteling. Er is een neiging die revolutie in de per soonlijke levenssfeer vooral negatief te beoordelen. Toch moeten we bedenken dat beproefde maatschappelijke instellingen nooit een garantie kunnen vormen voor de kwali teit van het leven. Het grote gezin en de uitgebreide familie werden als beschermend, maar soms ook als benauwend erva ren. In het moderne gezin wordt veel waarde gehecht aan mon digheid en zelfstandigheid van de leden. Maar naast ruimte voor eigen ontwikkeling hebben mensen ook behoefte aan weer werk en steun. Meer en meer komen die van buiten. Het gezin als fundament voor leven in gemeenschap is minder hecht geworden en kwetsbaarder. Waar verdriet mensen treft en waar het mis loopt in persoon lijke verhoudingen, kunnen ernstige ontwrichting en een zaamheid het gevolg zijn. Omgaan met verdriet - ziekte, een groot gemis, verstoorde ver houdingen, verbroken trouw en geschonden vertrouwen - gaat de spankracht van het individu vaak te boven. Verdriet maakt eenzaam. Om een nieuwe weg te vinden moet een mens uit zijn isolement kunnen treden. Dat kan niet zonder steun van medemensen die zich bereid tonen verantwoordelijkheid te nemen voor een ander. In onze maatschappij is een nei ging ontstaan verantwoorde lijkheden scherp af te bakenen en precies te regelen. Maar het komt niet alleen aan op wetten en nauwkeurig vastgestelde rechten en plichten. Bovenal gaat het om de instelling van mensen ten opzichte van elkaar. Ook daar, waar geen sprake is van verplichtingen krachtens wet en contract, kunnen mensen hun verantwoordelijkheden toch nemen. In vrijwillige zorg en aandacht voor adderen ligt het cement dat de maatschappij bijeen houdt. Noch door de markt met zijn waardenstelsel, uitgedrukt in geld, noch door regelingen van de overheid kan de kwaliteit van het bestaan voldoende worden verzekerd. Uiteindelijk komt het er op aan of mensen bereid zijn elkaar te dragen en te schragen. Hoopgevend is het te zien hoe mondige en zelfstandige bur gers gezamenlijk deelnemen aan ontwikkelingen in de maat schappij. Naast traditionele instellingen zoals kerken, scho len, universiteiten, vakbonden en politieke partijen zijn nieu we vormen van betrokkenheid ontstaan, gericht op de verwe zenlijking van idealen. Daar door wordt het sociale weefsel versterkt dat bescherming kan bieden tegen neigingen zich van de maatschappij af te keren. De overheid richt zich op publieke verantwoordelijkheden zoals de bestrijding van sociaal-econo mische ongelijkheid, onrecht vaardigheid in eigen èn in de volkeren-gemeenschap. Maar voor het doorbreken van onver schilligheid, het stimuleren van burgers hun stem te laten horen bij besluitvorming en het betrekken van mensen bij maat schappelijke ontwikkelingen zijn organisaties - oude èn nieu we - die gemeenschapszin gestalte geven, onmisbaar." „In vergelijking met toestanden in de wereld elders kenmerkt betrekkelijke harmonie en rust de Nederlandse samenleving. Toch zien we ook hier duidelij ke tekenen van verruwing, agressie, afnemend vertrouwen onder mensen, vernielzucht en het ontlopen van verantwoorde lijkheden. Er is alle reden met kracht hiertegen in te gaan." Den Haag (anp) - Toenmalig CDA-premier Lubbers heeft in 1993 serieus met de gedachte gespeeld om het kabinet met de PvdA op te breken. Die crisis was niet ingegeven door coalitie partner PvdA, maar gericht tegen Lubbers' eigen kroonprins en fractievoorzitter Brinkman. Lubbers overwoog een crisis om een ruk naar rechts binnen het CDA te dwarsbomen en ondanks zijn reeds lang aangekondigde opstappen weer lijsttrekker te worden. Voormalig hoofddirecteur Van der Voet van de Rijksvoorlich tingsdienst onthulde dat zater dag in een vraaggesprek met het dagblad Trouw. Lubbers had Brinkman zelf al vroegtijdig aangewezen als kroonprins, maar begon volgens Van der Voet al in de zomer van 1993 zich in gemoede af te vragen „of hij met Elco Brinkman wel de lijsttrekker van de eeuw had gevonden om het politieke gedachtengoed van het CDA aan toe te vertrouwen. Probleem Het probleem voor Lubbers was, dat tegen diezelfde tijd de opvol ging van Delors als voorzitter van de Europese Commissie begon te spelen. Lubbers was voor die post op dat moment de belangrijkste kans hebber. De christen-democraat stond daarmee voor het dilemma óf te kiezen voor Europa óf voor het CDA. Om de Europese post in de wacht te kunnen slepen, had Lubbers volgens Van der Voet met de Duitse bondskanselier Kohl moe ten aanpappen, omdat die de Nederlandse premier niet „Deut- schfreundlich" genoeg vond. „Dat zou naar mijn stellige over tuiging ook best zijn gelukt, ware het niet dat hij aarzelde wegens het CDA, wegens Brinkman die naar zijn mening een al te rechtse koers was ingeslagen," zo geeft het voormalige RVD-opperhoofd een kijkje in de keuken. Desastreus Van der Voet erkent dat Lubbers na de voor het CDA al desastreus verlopen gemeenteraadsverkie zingen van maart 1994 partij- technisch rare bokkesprongen maakte. De premier liet Brink man meerdere malen publiekelijk vallen en kondigde als klap op de vuurpijl pal voor de kamerver kiezingen aan, dat hij op de in de campagne geplaagde minister Hirsch Ballin (inzake de eutha nasie en mongoloïde kindertjes) zou stemmen. Van der Voet: „Ja, hij was de kluts kwijt." Het voorzitterschap van de Europese Commissie gold Lubbers' eigen carrière. Dat blokkeerde zijn objectiviteit. Of, om het met Van der Voet de zeg gen: „Hij had als het ware op een balkon moeten gaan staan om zichzelf te zien opereren, zodat hij had kunnen zeggen: Ruud, dat moet je toch anders gaan doen. Dat zat er niet meer in. Afschu welijk zo'n einde." (advertentie) extra licht - ontspiegeld - extra dun - kraswerend - Enkelvoudige brilleglazen met 4 extra's, per paar 299,- XXe. L>e.ste. zc\c\U. voor je. ogen. BREDA, LANGE BRUGSTRAAT 41. GOES, LANGE VORSTSTRAAT 106. MIDDELBURG, LANGE DELFT 24. OOSTBURG, BURCHTSTRAAT 13. OOSTERHOUT, ARENDSHOF 73. ROOSENDAAL, WINKELCENTRUM BIGGELAAR. TERNEUZEN (Melnhardt Groeneveld), NOORDSTRAAT 37. VLISSINGEN, LANGE ZELKE 93. Den Haag (anp) - Nederlanders hebben weinig op met Fransen. Uit een door het NIPO uitgevoerde enquête blij ken zij in ons land minder geliefd dan Engelsen, Belgen en Duitsers. Wel is Frankrijk het favoriete land om te verblij- In opdracht van de Volkskrant vroeg het onderzoeksbureau 1146 Nederlanders naar het beeld dat zij van onze Europese buren hebben. De Fransen staan bij hen te boek als het minst democratische, minst tolerante en minst betrouwba re volk. De Belgen scoren als sympa thiek volk het hoogst, gevolgd door de Britten. De Duitsers staan op een derde plaats, zij het met een geringe voorsprong op de Fransen. Duitsland is het land waar Nederland volgens de onder vraagden momenteel de beste relaties mee heeft. Bondskan selier Kohl is de meest bekende en meest gerespecteerde rege ringsleider. Slechts twee van de honderd mensen zeiden respect op te kunnen brengen voor de Franse president Chir ac. Het beeld van Frankrijk wordt blijkens de enquête niet langer bepaald door stokbrood en wijn. Atoombommen en kern proeven hebben het imago van Frankrijk geen goed gedaan. Ook Duitsers zijn niet echt geliefd, maar de anti-Duitse stemming van enige jaren gele den lijkt wat geluwd. Amsterdam (anp) - De enkele dagen geleden ontslagen topman B. Vos van levensmiddelengroothandel Unigro heeft de afkoop som die het bedrijf hem heeft aangeboden, geweigerd. Dit meldt het vakblad Distrifood. Volgens ingewijden binnen Unigro is er een grote kans dat Vos naar de rechter stapt. FOTO ANP wil de organisatie kwijt of het vertrek van de Flyer door het besluit is uitgesteld. Volgens woordvoerder Van Luyken is er geen sprake van onenigheid tussen de drie mannen. De organisatie heeft inmiddels drie kandida ten met een professionele vliegopleiding benaderd om de plaats van Bakker in te nemen. Met één van hen zijn de besprekingen bijna rond. Of de Flyer nog dit jaar vertrekt, kon Van Luyken dinsdagavond niet zeggen. Meteorologen van het KNMI bepalen op grond van de weersverwachting het definitie ve moment van vertrek. Een extern bureau heeft op ver zoek van Unigro het reorganisa- tiewerk van Vos onderzocht en zou tot een vernietigende beoor deling zijn gekomen. Begin december adviseerde Unigro Vos op te stappen. Deze weigerde, waarna hij op straat werd gezet. Vos werd in het voorjaar van 1994 bij Unigro binnen gehaald als de man die orde op zaken moest stellen. Hij werd meteen tot hoogste baas gebombardeerd. Groot-aandeelhouder E. Albada Jelgersma bleef echter vanuit het buitenland aan de touwtjes trek ken en controleerde het werk van Vos. Na rapport van het onder zoeksbureau besloot Albada Jel gersma zich van Vos te ontdoen. Zijn taken worden nu waargeno men door de directeuren R. ter Haar en W. Kranenburg. Vos was van 1991 tot 1994 direc tievoorzitter van de Hema, waar hij leiding gaf aan een groot scheepse reorganisatie, die wel vruchten afwierp. Oorspronkelijk was hij huisarts. Ook was hij ooit taxichauffeur. Hij bekleedde diverse functies bij de Gemeenschappelijke Medi sche Dienst en was tussen 1985 en 1991 directeur van de bedrijfs vereniging Detam. Hilversum (anp) - Voor kleine ondernemingen in econo misch moeilijke stadswijken zouden minder strenge milieuregels moeten gelden. Landelijk, provinciaal en lokaal is de regelgeving zo verfijnd, dat kleine bedrijven er niet meer mee uit de voeten kunnen en afzien van investe ringen. Sommige wijken in de grote steden hebben die inves teringen juist hard nodig. Staatssecretaris Kohnstamm van Binnenlandse Zaken zei dit dins dag in het Radio 1 Journaal. In januari vergadert de Tweede Kamer over mogelijkheden om economische investeringen in •moeilijke stadswijken te verge makkelijken. Kohnstamm vindt vermindering van milieuregelge ving of fiscale maatregelen zoals het versneld afschrijven van investeringen, de belangrijkste opties. Het gaat om wijken in grote steden die door criminali teit, slecht onderhoud en vermin derde leefbaarheid niet aantrek kelijk zijn voor ondernemers. Door het uitblijven van investe ringen worden de problemen ech ter alleen maar groter. Kohn stamm wil die negatieve spiraal doorbreken. Van onze verslaggever Breda - PTT Post sluit de meeste rode brievenbussen af tijdens oud en nieuw. Het bedrijf wil hiermee voorko men dat vuurwerk de post in de brievenbussen beschadigt. In sommige gevallen worden de brievenbussen zelfs wegge haald. De laatste lichting van dit jaar van de betrokken brie venbussen vindt plaats op 30 december om 13.00 uur. Op 1 januari 1996 om 13.00 uur stelt PTT Post de brievenbus sen, die normaal om 19.00 of 21.00 uur gelicht worden, weer in gebruik. Ze zijn te herkennen aan een blauw bordje. Vanaf 13.00 uur wor den overige bussen weer geo pend of teruggeplaatst. Taipei (rtr/anp) - Taiwan wil twee gebruikte onderzeeërs van Nederland kopen. Dit heeft de Taiwanese United Daily News dinsdag geschreven onder aanhaling van bronnen binnen de Taiwanese marine. WD-woordvoerder Blauw wijst een eventueel Taiwanees verzoek niet bij voorbaat van de hand. „Ik sta hier vrij neutraal tegen over. Als buitenlands politieke problemen weggestreept kunnen worden, ben ik niet tegen." De marine van Taiwan kan maar moeilijk aan onderzeeërs komen, omdat het rivaliserende commu nistisch China westerse landen onder druk zet om geen militair materieel aan Taipei te verkopen. Volgens de United Daily News is Taiwan „op zoek is naar een kanaal" waarlangs het twee Nederlandse onderzeeërs kan kopen. Op het ministerie van Defensie in Taipei weigerde een functionaris op het bericht te reageren. De levering van onderzeeboten aan Taiwan ligt politiek gevoelig omdat China het eiland als een opstandige provincie beschouwt. China beschouwt de levering van militair materieel als een vijandi ge daad. Met de verkoop van twee nieuwe onderzeeboten aan Taiwan ten tijde van het kabinet Van Agt- Wiegel riep Nederland dan ook Chinese sancties over zich af. Een vervolgorder ging jaren later niet door onder Chinese druk. In augustus verklaarde de bevel hebber van de marine van Tai wan, Ku Chong-lian, dat hij vast van plan was door te gaan met uitbreiding van de marine. Hij had het toen over zes fregatten van de Knox-klasse die Taipei van de VS wil leasen en zestien fregatten van de Lafayette-klasse die het van Frankrijk wil kopen. Daar zou dus nu een bescheiden aankoop in Nederland bijkomen. Over eventuele Chinese sancties maakt Blauw zich geen al te gro te zorgen. Hij wijst erop dat het om twintig jaar oude boten gaat en niet om de levering van nieuw materiaal. Bovendien hebben zowel Frank rijk als de VS in het recente ver leden Taiwan modern materieel kunnen leveren (fregratten respectievelijk F16-straaljagers). In beide gevallen was er geen sprake van substantiële Chinese sancties. „Als China blaast hoe ven wij niet met de staart tussen de poten weg te lopen", aldus Blauw. De woordvoerders van PvdA, CDA en D66 waren dinsdagmid dag niet bereikbaar voor com mentaar. (advertenties) IN ONZE FABRIEK Industrieweg 15 Moergestel 013-5133615 -s dl. u rivier de Umsunduzqcke i-r l <rovincie heeft de laatste dagen i TiGt'ÏFS?*. 3ij drie bloedbaden in KwaZulu-Natal, een van de meest ge nd- ladige provincies van Zuid-Afrika, zijn tijdens de kerstdagen .sker 31 mensen om het leven gekomen. New Delhi - Het dodental bij de brand zaterdag in het Noordin- diase plaatsje Dabwali is opgelopen tot boven de 400. Eerder meldde de politie nog dat 397 mensen, voor het merendeel vrou wen en kinderen, waren omgekomen. Aan de hand van de jongste gegevens gaan de autoriteiten nu uit van meer dan 400 doden en ruim 600 gewonden. De brand brak uit tijdens een schoolfeest in een gebouw dat overdekt was met een tentzeil van synthetische stof. Als gevolg van een kortsluiting vatte het zeil vlam en stortte het op de naar schatting 2000 aanwezigen. Daarop brak een grote paniek uit.

de Stem | 1995 | | pagina 3