DE STEM 'Ouders weten vaak hartstikke veel' 0 wee als de dokter kwaad wordt Kleintje ;agesalon Consultatiebureaus: van meten en wegen naar opvoedkundige ondersteuning opgeven? lieuw tel.nr. )76-5312313 Kerst vakantie 1995 Tropicat Restaurant the Corner acties Geldzaken" \IELGELD NODIG? luw./Kennism. aBADEN, VKKEN. sen ngs- anti-stress ges Paardrijlessen Informatie Gezelliger Kostenpost Huren Nauwkeuriger Bevestiging Kritisch it heeft, is voor 1907 171-1328. |n naar Elvis". 3el de leenlijn hoeven xiur per dag bereikbaar 7 dagen per week. 0,20/min heb er schoon genoeg B om in de weekends is te zijn, wetend dat de petjes nu vol zitten met ge mensen. Zijn er nog er meisjes van 24 jr dat ook hebben. Niet bisch. Ik hou van films eetjes, theater en dol op prt (wintersport?) mid- b. nivo, graag een reac- f b.o.n. 3682. ptte vlotte WEDUWE 60 jr. onafh. z.k.m. nette .er. br.o.nr. 2809 intaardige produkten. hout. 0162-424069. Kleine gezellige manege geeft Bosritten en kinderfeestjes. Oude Tilburgsebaan 6, Dorst. Tel. 0161-411765. Zwemmen in tropisch zwembad Katjeskelder 1 Oosterhout Tel. 0162-433050/453539 toegang: 5,- P-P- Open: 10.00-21.00 uur 1 januari: 12.00-18.00 uur. w conditie te doen. ren van een hoek- 0 m2 muur bent u kerst en nieuwjaar >k snel weer kwijt. De redactie van Lijf leven is elke woens dag- en donderdagochtend van 10.00 tot 12 00 uur bereikbaar voor nadere informatie, reacties en tips. Tel. 076-5312537. Schrijven mag ook: Dagblad De Stem, redactie Lijf leven, Postbus 3229,4800 MB Breda. Lijf bleven WOENSDAG 27 DECEMBER 1995 DEEL E De zaak bij uitstek voor zakenlunches, a la carte en partijtjes tot 35 pers. tegen zeer redelijke prijzen. Geopend zat. van 17.00- 22.00U. Zond. 11.00-22:00u Ma. t/m do. van 11.00- 15.00u. en van 17.30-21.00 Vrijdag gesloten. ste®.n.s; ;o 16; Hulst. Tel. 0114-314148 Vrijwel alle jonge ouders krijgen er mee te maken. Het consultatiebureau. Een tamelijk onopvallend instituut dat toch al decennialang als een rots in de branding de eerste levensjaren van bijna elk kind begeleidt. Die bege leiding is wel aan het veranderen: van meten en wegen naar de opvoeding zelf. Door Joyce Ernest Meten en wegen, dingen die het consultatiebureau voor baby's en peuters doet, kun je als ouder ook zelf. Met boeken en tabellen kom je een eind. Niet zeker of de heu pen of oren in' orde zijn? De huis arts weet het ook. De jongste generatie huisartsen is trouwens ook als consultatie-arts opgeleid. Toch gaan bijna alle ouders naar het consultatiebureau. 2e willen graag bevestiging van eigen bevindingen. De bureaus spelen daarop in. Het draait steeds meer om opvoedkundige ondersteu ning en geavanceerde methoden om de ontwikkeling van het kind te volgen. Anita heeft twee kindjes. Niels van anderhalf en Sven van drie. Met alletwee gaat ze trouw naar het consultatiebureau voor baby's en peuters. „Ik volg alles van het begin tot het eind. Het begint met het hielprikje. En daarna krijg je een heel vaccina tieschema. Dus je moet er toch al heen voor de spuiten. Zeker bij 'je eerste kind hoor je graag van een ander dat het allemaal klopt. De lengte, de maat van het hoofd, de heupen, of de teelballetjes zijn ingedaald. Je kunt meteen andere vragen voorleggen. Dingen die je té onbenullig voor de huisarts vindt. Het gejank bij de over schakeling van borst- naar fles- sevoeding. Ze adviseerden een ander merk. En het gebrul was over." Marijke, moeder van de een-jari ge Merel, gaat ook voor de con tacten naar het consultatiebu reau. Even wachten tussen ande re moeders met baby's vindt ze gezelliger dan in de wachtkamer van de dokter waar iedereen zwijgzaam voor zich uitkijkt. Ze denkt wel, zoals de meeste moe ders, dat de huisarts haar net zo goed kan helpen. De jongste generatie huisartsen is trouwens ook voor consultatiebureau-arts opgeleid. Toch gaan bijna alle ouders alleen met hun baby of peuter naar de huisdokter als het kind duidelijk ziek is. Voor prik ken en controles werken de mees ten het hele programma van het consultatiebureau af. Dat bureau, door de medewerkers zelf 'Ouder- en Kindzorg' genoemd, is een ingeburgerd fenomeen. Bijna 100. procent van de baby's in Nederland krijgt een hielprik en bijna 97 procent wordt gevac cineerd via een consultatiebu reau. Daarnaast volgt 95 procent van de zuigelingen en 80 procent van de peuters de rest van het programma dat deze bureau's bieden. "Die cijfers waren tien jaar gele den hetzelfde. Het is heel stabiel. Het wijkt per jaar jaar hooguit in delen van procenten af," haalt jeugdarts R. Burgmeijer, werk zaam bij de Landelijke Vereni ging voor Thuiszorg, de statistie ken aan. West-Brabant en Zee land wijken niet van dat landelij ke beeld af. Ouders gaan ook als ze moeite moeten doen om het consultatie bureau te bereiken. Want het is niet meer zoals tien jaar geleden dat je er in elke stadswijk of gehucht een vindt. In delen van Gelderland en OostTBrabant bij voorbeeld moet je ervoor naar een andere plaats reizen. Zover is het in West-Brabant nog niet. Maar ook hier stoten Kruisver enigingen, die meestal de consul tatiebureaus leiden, gebouwen af. Want die vormen een enorme kostenpost. Meestal zijn ze alleen rendabel in nieuwbouwwijken met veel jonge gezinnen. Waar vergrijzing toeslaat moet iets anders worden bedacht. „Het is goedkoper en zeker niet minder slecht om ruimte te huren in een buurthuis. Of een consul tatiebureaubus te laten rijden. Dat is de nieuwste trend. Zo'n bus is een grote oplegger die kan worden uitgeklapt en die is voor zien van alle gemakken," zegt Burgmeijer. „Maar voor ons veel te duur," reageert mevrouw Willie Pet, manager afdeling Ouder- en Kindzorg van Kruiswerk West- Brabant. „Er moet een speciale halte voor zijn, een aansluiting voor de elektriciteit en een over kapping voor de kinderwagens. Het is net zo duur als een regel matig bezocht bureau in eigen beheer. Voor Kruiswerk West-Brabant en De Kruisvereniging in Breda is huren de oplossing. De Bredase Kruisvereniging, die bijna geen enkel gebouw meer in eigen bezit heeft, kan zo op veertien plaatsen in de stad een consultatiebureau bemannen. En dat probeert de vereniging zo te houden, vertelt Yvonne de Graaf van de afdeling Ouder- en Kindzorg. Kruisvereniging West-Brabant, werkend voor het gebied van Streekgewest Westelijk Noord- Brabant, kan elke dorpskern nog van een consultatiebureau voor zien. Ook in plaatsen zoals Putte waar het aantal zuigelingen terugloopt en in kleine dorpen zoals Moerstraten en De Heen. De ruimte wordt gehuurd in een buurthuis, maar ook wel in een gezondheidscentrum of huisart sengroepspraktijk. „We willen óveral zitten. Het is voor de gemeenschap prettig. Ouders vinden het leuk om er andere ouders te ontmoeten. Ze wisselen ervaringen uit en vor men spontaan groepjes die jaren contact houden. Het postkantoor en de bakker zijn vaak al weg uit die dorpjes. Maar het consulta tiebureau is er. Ook al huren we de ruimte, het bordje 'consulta tiebureau' zit op de deur," zegt mevrouw Pet. Door huren wordt dik bespaard. Om een voorbeeld te geven: een eigen gebouw in Wouwsche Plan tage kost het kruiswerk op jaar basis 18.000, terwijl huren op ƒ1.800 neerkomt. Bezuinigingen zijn nodig. Zeker De methoden om de ont wikkeling van het kind te vol gen zijn steeds geavanceer der. FOTO DE STEM/DICK DE BOER als de Kruisverenigingen, die één budget hebben voor de Patiën tenzorg (zorg en verpleging van ouderen en gehandicapten) en de Ouder- en Kindzorg, straks min der geld van de overheid krijgen voor Patiëntenzorg. Als volgend jaar particuliere bureaus voor Thuiszorg behalve particulier verzekerden ook ziekenfondsver zekerden zorg mogen bieden, moeten de Kruisverenigingen voor hun Patiëntenzorg zelf een deel van de markt veroveren. Oplopend van vijf procent in 1996 tot vijfendertig procent in het jaar 2000. De veranderingen voor Ouder- en Kindzorg zijn nog niet bekend. Mevrouw Pet verwacht er geen voordeel van. „Zeker omdat we er landelijk gunstig uitspringen. Het zou kunnen dat de minister vindt dat we het met minder con- sultatiebureau's moeten doen. Of met minder zorg. Die is nu in West-Brabant landelijk hel grootst. Wij hebben bijvoorbeelc een tot twee consulten meer. Er we hebben veel screeningsmo- menten." Screeningsmomenten zijn onder- zoekjes waarbij de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling van het kind wordt gemeten. Er wordt nog steeds naar heupen, ogen en oren gekeken. Maar daarnaast is er tegenwoordig veel aandacht voor taal- en psycho motorische ontwikkeling. De meetmethoden om te bepalei of het kind nog bij de tijd is wor den volgens Burgmeijer met dc dag nauwkeuriger. Onlangs is dt gehoortest weer verfijnd. Nu wordt het schema voor de moto rische ontwikkeling herzien. Ei momenteel wordt onderzocht hoi er het beste naar taalachterstam kan worden gekeken. Hoe eerde afwijkingen kunnen worde: opgespoord, zegt Burgmeijer, ho minder ellende en dure behande lingen in het latere leven van he kind. .„Artsen moeten de ontwikkelin gen zien bij te benen. Daaron streven we ernaar om consults tiebureau-artsen grotere dienst verbanden te laten aangaan. Da kun je ze gemakkelijker bijscho ling aanbieden. Ook al uit kos tenoverweging. Bijscholing va een huisarts op het platteland di je voor pakweg vijf uur inhuurt i in verhouding erg duur." Het is zeker zaak om bij te blij ven, vindt mevrouw Pet. Want, zi voorziet zij, de consultatiebu reaus gaan een grote omsla; maken. Het standaardpakket da ze nu voor iedereen hebben, moe veranderen in zorg op maat. Bie den wat de ouders vragen. „Meten en wegen zijn dingen di ouders perfect zelf kunner Waarom zouden wij het dai doen? Ouders weten vaak hart stikke veel. Maar ze willen graa bevestiging. En als ze ergens ove twijfelen moeten ze wel kunne vragen of wij even willen kijker Maar je moet een kind niet naar de arts én nog eens naar d arts laten komen. Het geld df erdoor vrijkomt kun je gebruike om ouders in groepjes thema avonden te laten volgen over bij voorbeeld problemen met eten c veiligheid als het kind gaat lope en Mimmen. Er is een tenden naar meer vraag naar opvoed kundige ondersteuning. He komt, denk ik,, omdat ouders hu kinderen meer op afstand opvoe den. Ze brengen hun kindere vaker naar crèches en dergelij ke." De omschakeling naar een mee individueel aanbod vergt ee mentaliteitsverandering van he personeel. „Met name van ver pleegkundigen. Door de groter nadruk op de opvoedkundig aspecten wordt meer beroep oj hen gedaan. Maar wijkverpleeg kundigen zijn opgegroeid me stereotypen. En als je dan tie minuten per consult hebt verve je gemakkelijk terug in wat vei trouwd is.'.' Door Kees Buijs Ieder jaar worden in Neder land bijna achthonderddui zend mensen aan een grote of Weine aandoening geope reerd. Het betekent dat jaar- ijks vijf procent van de bevol king onder het mes gaat. Al deze ingrepen gebeuren onder een of andere vorm van verdo ng of anaesthesie. Bij zulke grote getallen zou men verwachten dat de meeste men sen wel goed geïnformeerd zijn °ver wat hen in het ziekenhuis te wachten staat. Maar dat is niet zo. We gezond is, denkt meestal niet na over ziekenhuizen en opera ties. Na een plotselinge ziekte of een ongeval ligt iemand ineens, volkomen onvoorbereid, op e® operatietafel of in een zie kenhuisbed. Vooral als er haast is Ö1J een behandeling, ontbreekt raak de tijd voor een goede voor- ichting. Het resultaat is onzeker heid, angst of paniek. Slechte ervaringen Maar ook patiënten die volgens P'an voor een ingreep naar het tekenhuis gaan, zijn soms slecht P de hoogte. Ze hebben informa- e gekregen van familieleden of ennissen die vroeger al eens in et- ziekenhuis hebben gelegen. °ms zijn het ervaringen van twintig jaar geleden. Afschrik wekkende verhalen van kennis sen of oudere familieleden die vroeger slechte ervaringen in een ziekenhuis hebben gehad, bezor gen mensen zoveel angst voor een operatie dat zij niet op tijd medi sche hulp durven te zoeken. Ook zijn er huisartsen die de nieuwste operatie- en verdo vingstechnieken niet kennen. Ten onrechte raden zij patiënten een operatie af, meestal op grond van leeftijd of lichamelijke conditie. Zo heeft iedere anaesthesioloog of chirurg wel patiënten gehad die jaren hebben rondgelopen met een groot gezwel, omdat hun huisarts had gezegd dat de opera tie een te groot risico vormde. Een achterhaalde mening, vindt anaesthesioloog prof. dr. B. Smalhout. Tegenwoordig worden grote operaties verricht op men sen van negentig jaar en ouder, en op pasgeboren kinderen. Zelfs veel te vroeg geboren baby's ondergaan grote operaties en genezen soms voorspoedig. Het is een van de voorbeelden van onwetendheid en onbekend heid die Smalhout geeft in Ope ratie Ziekenhuis. Een boek waar in staat 'wat u moet weten voor dat u in het ziekenhuis wordt opgenomen', zoals de ondertitel luidt. Smalhout noemt het eigenaardig dat patiënten kritischer zijn bij het kopen van een nieuwe auto of een paar schoenen dan bij het kiezen van een ziekenhuis als ze een operatie moeten ondergaan. Maar zo eigenaardig is dat niet. Meestal voelen patiënten zich sterk afhankelijk van de behan delende arts. Daarom stellen ze geen vervelende vragen en dur ven ze vooral niet lastig te zijn, want o wee, je weet maar nooit wat er met je gebeurt als de dok ter kwaad wordt of als de verple ging een hekel aan je krijgt. Toch zouden patiënten net zo kri tisch moeten zijn over een voor gestelde ingreep als over een auto of een paar schoenen. „Als het produkt of de service je niet bevalt, stap je gewoon op en je gaat naar een andere zaak. Men moet zich wèl realiseren dat de keuze van verkeerde schoenen nooit zulke ernstige gevolgen heeft als het kiezen van het ver keerde adres in de gezondheids zorg of het akkoord gaan met een behandeling waar men eigenlijk geen zin in heeft. Gebaseerd op een ervaring van veertig jaar in allerlei ziekenhuizen is het moge lijk de meest gestelde vragen in het kort te beantwoorden en de meest voorkomende problemen te bespreken", schrijft Smalhout. Operatie Ziekenhuis geeft niet alleen praktische adviezen over wat je moet regelen vóór en wat je moet meenemen naar het zie kenhuis, maar ook antwoord op veel gehoorde vragen. Zoals: is anaesthesie vergiftiging? Is plaatselijke verdoving veiliger? Kan anaesthesie leiden tot her senbeschadiging? Bestaat er een overgevoeligheid voor narcose? En: kan ik wakker worden tij dens de operatie? Smalhouts antwoorden zijn informatief en over het algemeen geruststellend. Zolang de anaest hesioloog of zijn medewerkers opletten en de bewakingsappara tuur goed werkt, zal er weinig mis gaan. Maar er zijn gevallen bekend waarbij de patiënt inder daad wakker werd tijdens de operatie. De spierverslappende middelen waren dan nog wel volop actief. Het is een angstwekkende erva ring, omdat de patiënt geen enkel teken van leven kan geven. Al zijn spieren zijn immers verlamd. Ook kan hij niets zeggen omdat door zijn luchtpijp een buis loopt om hem te beademen. Pijn voelt hij meestal niet, maar een nacht merrie is het wel. Het mag dan een geruststellende gedachte zijn dat het vrijwel altijd goed gaat, helemaal gerust kan men er na lezing van Smal houts nuttige boek ook weer niet op zijn. B. Smalhout, 'Operatie Zieken huis. Wat u moet weten voordat u in het ziekenhuis wordt opgenomen.' Utrecht, Kosmos-Z&K, 29,90. Mensen zijn bij het kopen van een paar schoenen kritischer dan bij het kiezen van een ziekenhuis. FOTO PIET DEN BLANKEI

de Stem | 1995 | | pagina 23