'Sterke Zeeland-lobby is nodig' De laatste reis van de Margriet n genheid DE STEM Waterschap zwaar gedupeerd door afstemmen ruilverkaveling Hulster brouwerij maakt best bokbier Celstraffen voor hulp bij hasj-transporten eente iculieren R GETROUWD 50 jaar Francois in de VUT Voorzitter van Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel: jaar cel voor ontucht met pleegdochter (15) en bedreigen vrouw met mes Man is auto 6even kwijt' dmaking efeliciteerd! MARIE JASPERS in de VUT KEES MOL 50 JAAR Inge Werkgelegenheid Prettige feestdagen Chinezen In stijl Brand verwoest garage in Hulst acatures^ LAATSTE KANSEN EERSTE RONDE DE FEESTDAGEN WORDEN NOG FEESTELIJKER IN HOLLAND CASINO'S. -Holland QVSINO'S Bent u het teamlid Inkoop dat Martens Kunststoffen zoekt Kijk morgen in DE STEM en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures WBÊÊM tainers i.v.m. 2e kerstdag ers van Axel maken be- 26 december a.s. (2e NTAINERS zullen wor- ie wekelijks op dinsdag week verschoven naar met deze wijziging reke- eester en wethouders emd, Graaf, burgemeester, n Sabben, secretaris. edankje, jubileum, elijk, verloving, restatie, examen, am enz. lom 0,65 incl. BTW, egel verplicht, afbeelding, m 26.- incl. BTW. en op aanvraag, niet geretourneerd. 13 of geef uw tekst atsing af bij één van chriftelijke opgaven geaccepteerd, indien end zijn, ook indien uw ijgevoegd is. het recht voor teksten n redenen te weigeren, lachten bereiken over de ehoudt de uitgever zich om de naam van de r bekend te maken. ermeulen in Etten-Leur -ptan in Baarle-Nassau. e, Sabina, Jannine, Ronald, en Thijs. Oh Gut, oh Gut, vanaf vandaag gaat Opa Hoefnagels Hartelijk Gefeliciteerd! Je kleindochter Kim. Wij feliciteren deze Saar, zij wordt vandaag en over een poos mag zi| ook naar de beiaardensoos. Wat nou?? De hele dag bij zijn vrouw!!! De Havendijker^,,. Vandaag wordt deze jongeheer Gefeliciteerd met je verjaardag en een preua vakantie toegewenst "TfCevteo- <utM. 'Poct/c 13c - 4561 BW -Zultt - lel: 0/14-320514 Zeeland VRIJDAG 22 DECEMBER 1995 DEEL Van onze verslaggever Oostburg - Het waterschap Het Vrije van Sluis in Oostburg is zwaar gedu peerd door het afstemmen van de nilverkaveling Biervliet. Het water schap is daardoor een miljoen gulden meer kwijt aan investeringen die in liet gebied in de toekomst worden C. Almekinders maakte dit gisteren bekend tijdens de bijeenkomst van de algemene vergadering. Hij sprak zijn teleurstelling uit over het afstem men van de ruilverkaveling Biervliet. „Dit heeft grote financiële gevolgen voor het waterschap. Ruilverkaveling is tot nu toe een goed instrument gebleken. Maar we moeten nu met zijn allen de vraag stellen of we de landbouw nog moeten belasten met de eindverantwoor delijkheid voor ruilverkaveling. Wellicht is herinrichting voor de toekomst de meest geijkte weg." Bij ruilverkaveling ligt de eindverant woordelijkheid bij de belanghebbenden. Bij herinrichting heeft de provincie de beslissende stem. Zo is voor de kust van West-Zeeuws-Vlaanderen voor herin richting gekozen. Door het afstemmen van-de ruilverkave ling Biervliet loopt het waterschap de rijksbijdrage van bijna vijf ton mis. Daarnaast is het schap vijf ton extra kwijt als de werkzaamheden in het gebied worden uitgevoerd. Vandaar dat het waterschap een miljoen gulden meer in de exploitatie moet opnemen. Als de ruilverkaveling wel was doorgegaan, was het bij de waterschapsbij drage van 541.000 gulden gebleven. Nu moet het waterschap noodgedwongen 1.454.000 gulden in de exploitatie opnemen. Dijkgraaf Almekinders maakte duidelijk dat het voor het waterschap moeilijk wordt een aantal geplande werkzaamhe den uit te voeren. „Nu de subsidies ver loren zijn gegaan wordt het een moeilij ke zaak om onder andere 5,8 kilometer binnendijk te verwerven en om 25 kilo meter oevers aan te passen. We wilden daar onder andere graag acht stuwen plaatsen om vijfhonderd hectare droog- gevoelige grond aan te pakken. En dat was met name bedoeld voor de land bouw." Volgens Almekinders brengt het invullen van het waterbeheersplan door het niet doorgaan van de ruilverkaveling Bier vliet extra kosten met zich mee, „Wel licht moeten we de investeringen nu ver talen naar hogere heffingen voor het geschot." ZIE OOK ZEELAND - C3. Van onze verslaggever Middelburg - Provincie, gemeenten en bedrijfsleven moe ten een gezamenlijke Zeeuwse lobby-dienst oprichten om Den Haag duidelijk te maken dat er 'na de Randstad nog leven is'. een gezamenljke lobby inspanning moet het ook moge lijk zijn om Zeeland wat nadruk kelijker te laten meesmuilen uit de nog altijd goedgevulde 'vlees potten' van de EU. Of uit de bescheidener fondsen van het Binnenhof die zo nu en dan aan andere minder sterke regio's in Nederland te beurt vallen. zei gistermiddag M. Stoffels, bij gelegenheid van de kerstbij- teiikomst van het Departement Zeeland van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. „Niet degene die 't het st nodig heeft, maar die het st roept, krijgt vaak het meest. Wij zijn een gebied met enorme potentie. We moeten echter hoognodig wat meer aan p.r. gaan doen om overheid private investeerders hiervan te overtuigen. Uniek Zeeland wordt zowel in Brussel als Den Haag nog altijd gezien als het landje van zon, zee en schone lucht, terwijl er toch meer is. Met :ns als Vlissingen en Terneu- neemt Zeeland een unieke plaats in binnen de Rijn-Schelde- Delta. En dat moet benadrukt en uitgebuit worden. Op logistiek vlak - ligging tussen Antwerpen en Rotterdam- zijn er mogelijkheden. In dit verband wees Stoffels op de Expressweg (Antwerpen-Knokke) waar een opmars van niet direct havenge- honden bedrijven plaatsvindt. Hij zag dezelfde mogelijkheden voor-Zeeland maar dan is een goede infrastructuur een levens voorwaarde. Dat wil zeggen goe de spoorverbindingen met België een goederenspoorlijn tussen Antwerpen en Vlissingen. Wat Moerdijk als overloopgebied voor Rotterdam is, kunnen Terneuzen en Vlissingen voor Antwerpen en Gent zijn, denkt Stoffels. Volgens Stoffels gaat het ver keerd met de werkgelegenheid in Zeeland. De werkloosheid is bin nen drie jaar in snel tempo opge lopen tot een van de hoogste per centages in Nederland. „En wat erger is: uit onderzoeken van de provincie wordt duidelijk dat tot de eeuwwisseling de groei van werkgelegenheid op de helft ligt van de landelijke prognoses." In dit kader vond hij het verheu gend dat een bedrijf als Capespan International (fruitsappen) zich in Vlissingen wil vestigen. Het betekent werk voor zo'n vierhon derd mensen. Kennis is eveneens macht. Daar om dat de totstandkoming van grote onderwijsclusters belang rijk is. Ook interregionale samen werking (Hogeschool Zeeland en Universiteit Gent) kan een bun deling van kennis betekenen. Nij verheid en Handel is van plan in 1997 rond deze thematiek een uitgebreid congres te organise ren, zo kondigde Stoffels aan. Er ging gistermiddag ook een oproep uit aan de overheid. „Stop met het detaillistische vergun- ning-gemekker. Als we dat niet afleren dan missen we letterlijk de boot. De tijd van praten is voorbij. We moeten zorgen dat we in deze. gouden Delta onze kansen pakken. Spiegeling van onze houding aan het beleid van onze zuiderburen zou een goede les zijn." Van onze correspondent Middelburg - Officier van justitie mr D. Veurink heeft gisteren |egen de 34-jarige Vlissinger H. J. een gevangenisstraf van een jaar waarvan de helft voorwaardelijk plus twee keer smarte nd van 1.500 gulden geëist. wdt ervan verdacht in de Mode juni tot en met november '«2 zijn toenmalige 15-jarige Pteegdochter met de ngdige ®gelmaat ontuchtig te hebben Wast. Daarnaast wordt J. ver- Wen zijn inmiddels ex-echtge- met een mes te hebben dreigd. J. ontkent overigens de ontucht. Volgens verklaringen van het ®e,sje had zij wat littekens en naar pleegvader wist wel een pro- aat middel. Insmeren met olie. 111 eerste instantie duurde dat Mieren niet langer dat twee muten, maar alllengs verander- Van onze correspondent Vlissingen - Een 86-jarige Wouw uit Vlissingen is woensdagavond beroofd van 170 gulden. Omstreeks acht ™r werd er aangebeld bij aar woning aan de Molen straat. Buiten stond een ogeveer twintigjarige man. i» Wenste de bejaarde Wouw namens een dagblad Prottige feestdagen' toe. De ouw, mogelijk in de veron derstelling dat het haar ®antenbezorger was, ging aar binnen om haar porte monnee te halen. Terug bij e voordeur rukte de man de Portemonnee met daarin 170 etuden de vrouw uit haar nden en rende weg. de dat in sessies van zeker een uur, waarbij op den duur ook kle dingstukken uit moesten. Toen J. eind november 1992 volgens het meisje te ver was gegaan, weiger de zij zich nog langer door hem te laten insmeren en kreeg zij door hem kamer-arrest opgelegd. De zaak kwam aan het rollen, toen zowel haar moeder als het meisje na de zoveelste ruzie de woning verlieten en in een 'Blijf van mijn lijf-huis' terecht kwa men. Dat J. zijn ex-echtgenote met een mes bedreigd zou heb ben, was volgens hem niet hele maal waar. Taalproblemen vorm den vaak een barrière en uit onmacht had hij een mes gepakt. Meer niet en hij had nooit de bedoeling gehad om haar daar mee te bedreigen. Over veertien dagen wijst de rechtbank vonnis. De veerboot Prinses Margriet begint aan haar laatste tocht. Door Cees Maas ZE SUKKELT de haven uit. De Schelde slingert spetters tegen haar ramen en langs haar flanken lopen vuile strepen roest.. Wegens mogelijke milieuvervuiling mag ze al maanden niet overgeschilderd worden. De oude veerboot Prinses Margriet heeft zojuist voor de allerlaatste keer Breskens aangedaan, een harde stoot van de scheeps toeter klinkt. Een boot neemt afscheid van haar haven. Op de dijk bij Breskens staat één man, hij zwaait de Margriet na. Zal wel een oud- PSD'er zijn die half zijn leven op deze boot heeft gewerkt. En straks boven zijn thee een traantje wegpinkt. Want zeelui kunnen emotioneel zijn als het om hun schip gaat. Al met al is die ene man die de oude boot nazwaait, een machtig moment. Hij blijft staan in de motregen en kijkt maar. Hij kijkt maar. Het is donderdagmorgen tien over elf en de Margriet maakt haar laatste oversteek. Het is de laatste prinsesseboot van de Provincia le Stoomboot Diensten, de PSD, het is de laatste enkeldekker. Bouwnummer 815 van de werf Van der Giessen-De Noord begon in 1964 tussen de Zeeuwse overkanten te varen en is nu afgekeurd. Ze voldoet niet meer aan de strenge veiligheidseisen, ze is te klein en zal wel aan de Chinezen worden verkocht. Zoals de oude Prinses Beatrix vorig jaar. Die vaart nu een vijftig mijls-traject tussen Chinese eilanden. En heel haar mooie oude Jugendstil-salon is volgebouwd met hutten. Want Chinezen willen alleen maar slapen op een ferry, dat zeggen ze bij de PSD tenmin ste. Ik leun over de balustrade en zie het ver trouwde beeld. Een plastic zak drijft voor bij, een stuk tros. Zeeschepen liggen voor anker, sommige verlicht als een kerstboom. De dubbeldeks veerboot Juliana komt tege moet en de veerboten passeren elkaar 'groen Fietsers schepen zich in voor de laatste oversteek van de Prinses Margriet. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE op groen'. Met beide stuurboordlichten naar elkaar gewend. Hoeveel maal zou deze veerboot de over steek hebben gemaakt Tienduizend maal, honderdduizend maal misschien Het moe ten er heel veel zijn. Nu is ze afgekeurd, en rijp voor China waar ze haar nog graag heb ben. Ze verdient natuurlijk een plaats in een maritiem open-luchtmuseum ergens in Zee land. Een afgekeurde ambtenaar met zoveel verdiensten verkoop je toch niet Een handjevol veergebruikers, onwetend van het feit dat dit de laatste trip van deze boot is, drinkt koffie in de salon. Te eten is er niets meer. Alles is op, ikzelf heb de eer genoten het allerlaatste saucijzebroodje te mogen kopen. Het smaakte naar minder. Veerboten als de Margriet zijn niet langer economisch. Omdat het nog echte boten zijn. Met losse stoelen in de salons, met mahoniehouten betimmeringen en met teakhouten dekken. Deze boten bepaalden jarenlang het beeld van de veerdienst. Maar vandaag is het de laatste reis van de vergane glorie. Directeur Fred Vos van de PSD staat aan de railing en staart over het water. „Nee," zegt hij, „ik ga geen toespraakjes of zoiets hou den, we hebben niets georganiseerd ook. Ik sta hier enkel maar om dit nog mee te maken, meer niet. Meer niet. Ze zijn allemaal opvallend stil, de meevarende. PSD'ers hier. Voorzitter Jan van der Horst van de Dienstcommissie heeft zojuist foto's gemaakt van de laatste afvaart. Hij zit meestal nooit om een woord je verlegen, maar zwijgt het overgrote deel van de oversteek. Fred Vos zegt dat het maar om een boot gaat, waar bovendien een veel betere voor terugkomt. Dus daarom niet getreurd. En hij ziet er somber uit. De laatste overtocht van de Margriet ver loopt geheel in stijl met vijf minuten wach ten voor de rede van Vlissingen. Een zojuist beloodste tanker geeft geen antwoord op de marifoon en moet dus nog eerst voorbij. Zacht deinend nadert de boot dan de veer- fuik. De baas van het buffet heeft zijn hele handel al klaar gezet op twee karretjes. De boot botst een laatste maal op de veerbrug, de passagiers vertrekken en even later slaan de diesels in de achteruit. Op eigen houtje zal de lege Margriet nu naar de werkplaats varen, de scheepstoeter blaast luid en indringend een afscheid aan Vlissingen. Maar niemand zwaait. Van onze verslaggever Hulst - Het 'Schiedamsch Bokbier', gebrouwen door de Hulster bierbrouwerij de Halve Maan, heeft de hoogste waardering gekregen van de vereniging van kritische bier consumenten 'Pint'. Bij deze test liet een jury van bierken ners 33 bokbieren door het keelgat glijden. Het Schiedamsch Bok van de in de beginperiode de grootste Hulster brouwerij kreeg het cijfer 9 en wist zich enkel ver gezeld van Heineken, Bavaria en Lindeboom. Het Speculator Dubbelbok, eveneens een pro- dukt van de Halve Maan, haal de een 8 en viel hiermee in de categorie waarin Oranjeboom, Alfa, Dommelsch en Gulpener terug te vinden zijn. Daarmee blijkt de Halve Maan de enige kleine Nederlandse brouwerij die zich op het gebied van kwa liteit mét 'grote jongens' kan meten. „Een belangrijke erken ning," vindt directeur John Vermeersen. „Juist omdat we problemen hadden met de kwaliteitsbeheersing. Sinds de nieuwe start die gemaakt is met de komst van brouwmees ter Chris Wisse zijü deze pro blemen voorbij en is de voor uitgang die geboekt is groter dan wij daarvoor ooit hebben durven hopen." Andere voorbeelden' daarvan zijn volgens hem de brouwop- drachten die uit het hele land komen en het succes van de Zeeuwsche Witte, die op ande re plaatsen in Nederland onder variërende etiketten goed scoort. Van onze correspondent Middelburg - Ook al zei hij twee weken geleden dat hij niets met de kwalijke drughandel van de Terneuzenaar Sjefke E (vorige week veroordeeld tot zes jaar cel en een miljoen gulden boete) te maken had gehad, de rechtbank oordeelde gisteren anders. Zij achtte wel degelijk bewezen dat de 49-jarige J. M. uit Terneu zen schuldig was aan medeplich tigheid aan een poging tot hasj transport. En dat leverde hem een gevangenisstraf van vijftien maanden waarvan vijf voorwaar delijk op. De officier had vijftien maanden geëist omdat M. hand en span diensten had verricht door onder meer zijn telefoon ter beschik king van F. te stellen en had geholpen 'met het vaarklaar maken en schilderen van de Brazzaville, het schip dat medio november met 22.699 kilogram hasj aan boord voor de Spaanse kust werd onderschept. Op dezelfde gronden oordeelde de rechtbank dat M. eveneens was betrokken bij een ander hasj- schip, de La Berceuse, dat eind april 1994 met 11.860 kilo hasj bij Zeebrugge ,door de douane en marine werd aangehouden. De 34-jarige vrachtwagen chauffeur J. V. uit Philippine werd conform de eis veroordeeld tot twee jaar cel. Ook hij werd gezien als lid van de organisatie omdat hij de 11.800 kilo hasj in Zeebrugge zou ophalen en verder vervoeren. Bovendien was V. medio december van het vorige jaar in Eindhoven betrapt met een container vol sigaretten waarvoor geen accijns was betaald. Be 53-jarige 'katvanger' P. van der L. uit Terneuzen, die betrok ken was geweest bij de aankoop en het onder Panamese vlag brengen van de Brazzaville, kreeg in plaats van de gevraagde achttien maanden cel achttien maanden waarvan zes maanden voorwaardelijk. Oostburg - 'Auto gestolen', meldde woensdagavond laat een opgewonden man aan het loket van het politiebureau te Oostburg. Op het Kerkplein, daar had hij zijn vehikel gepar keerd, maar bij terugkeer geen auto meer te zien. Op slot Dat wist deze inwoner van West- Zeeuws-Vlaanderen niet meer precies. Niettemin een uiterst vervelen de zaak, zo vond de gedupeer de. Want in de auto lagen ook zijn jachtgeweer met patronen, zijn jachtakte, rijbewijs èn pas poort. Nog tijdens het relaas van de man kwam één van de politie mensen met de gedachte dat de auto met behulp van de reser vesleutel door een bekende was 'geleend'. De politie adviseerde de man eerst maar eens na te gaan wie eventueel van zijn voertuig gebruik zou kunnen maken. Midden in de nacht, zo rond de klok van drieën, meldde de man zich weer ten burele. Met deze mededeling: op even raad selachtige wijze waarop de auto van het Kerkplein was verdwenen, was déze ook weer teruggekeerd, op dezelfde' par keerplaats nog wel Van onze correspondent Hulst - Bij een brand gistermorgen vroeg aan de Wagnerstraat te Hulst is een garage met aangebouwde berging geheel uitge brand. Een auto en een partij goederen gingen daarbij verloren. De brand werd kort voor vijf uur ontdekt door een passerende automobilist, die uit een garage aan de Wagnerstraat rook zag komen. Hij waarschuwde onmid dellijk de brandweer en omwo nenden. Toen de Hulsterse brandweer arriveerde, sloegen de vlanmen reeds uit het dak van de garage. Direct gevaar liepen nog Vier garages in de Wagnerstraat en drie aan de Zoetevaart. Brandweer commandant A. der Weduwe, die met een bluseenheid was uitgerukt, liet daarom ook direct een tweede wagen komen. Twaalf brandweerlieden bestre den het vuur en hadden dat snel onder controle. De auto's in de andere garages liepen alleen rookschade op. Het nablussen duurde tot acht uur gistermorgen. De oorzaak van de brand is ver moedelijk een brandende gaska chel, die in de buurt stond van een partij goederen. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Kom tijdens het lange Kerstweekeinde eens uw geluk bij ons beproeven. Geheel in Kerstsfeer; want alle Holland Casino's zijn tijdens deze dagen schitterend aan gekleed. U kunt bij ons ook uitgebreid genieten van speciale Kerstmenu's. Op 31 december en op 1 januari tot 16.00 uur zijn wij gesloten. Maar daarna bent u van harte welkom. Bovendien krijgt iedere gast op Nieuwjaarsdag een gJas champagne aangeboden. Natuurlijk moet u wel 18 jaar of ouder zijn, 'n geldig legitimatiebewijs meenemen en correct gekleed aan de receptie verschijnen. Een mooie gelegenheid om uit te gaan. AMSTERDAM - BREDA - EINDHOVEN - GRONINGEN - NIJMEGEN - ROTTERDAM - SCHEVENINGEN VALKENBURG - ZANOVOORT/SCHIPHOL AIRPORT.

de Stem | 1995 | | pagina 9