Geweld Tsjetsjenië breidt zich uit Spraakmakender dan ooit! Alleen in Weekblad Privé Donaties Bosnië overtreffen verwachtingen Wel witte maar geen rustige kerst in Polen Echtscheiding in ruil voor baantje Diana over de krant ikt daling van t werknemers Harnas doet niet mee aan Palestijnse verkiezingen BUITENLAND A5 COMMENTAAR BINNENLAND KORT Ziektewet: t mannen, kan dat? E BIJL ZÉLF nachtmerrie voort Opstandelingen vallen tweede stad binnen en eisen vertrek Moskou-getrouwen Vervalsers dollars gepakt in Brussel HET BESTE VAN HET BESTE VARA BUITENLAND KORT DAG 22 DECEMBER 1995 A4 DE STEM VRIJDAG 22 DECEMBER 1995 koning lemaal volgens an Breda ande ngen iaar een I is dat Jin boos, gemeenteraad boos omdat De Stem heeft gepubli- de vertrouwenscommissie de eua had moeten worden, hoe die kandidaten heeft beoordeeld en gekomen. De commissie zelf um de krant daarbij kennelijk qe rapport dat zij zelf als geheim be- aren, gaan al die boze en bezorgde qe- r impliciet van uit dat de inwoners van aken hebben op welke wijze de benoe- burgemeester tot stand is gekomen a politici om het hardst roepen dat de kandidaat is gepasseerd en dat dit een moeten hen kennelijk op hun woord uitgaan dat zij hun werk goed hebben lij de journalistiek in het algemeen en ïalisten beschouwen het als hun plicht iten, zeker als er op het niveau van be te gaan. Hoe kunnen Bredase politici -ocedurefouten en tegelijk verwachten t hoe de zaak in elkaar zit? jlend voor degenen die hebben gesol- aar genoeg zijn bevonden. Zij lopen invermijdelijk. Als een krant zich voor- Jen benoemingsprocedure tot de bo- etgeen even verdedigbaar is - wil con- lecht de vertrouwenscommissie heeft :komt ze er niet aan namen te noemen, e procedure om. uwenscommissie uit de gemeenteraad ien worden? Ze speelt een belangrijke i nieuwe burgemeester; een rol die al- is het aan het kabinet ligt. Het publiek i gekozen politici met hun bevoegdhe- irlijk wordt de leden van een commis- jelegd. Maar door de jaren heen is er ommissies. Dat zal in de toekomst niet keer past het in het straatje van de ene eer in dat van een andere, g er wordt gewerkt met dit 'democrati- I. De burgemeester moet ouderwets imocratisch gekozen. Maar de huidige roblemen, politieke verontwaardiging, i om journalistiek spitwerk. id toe is aan de echt gekozen burge-i ij kandidaten geen misverstand meer. ce functie betekent dan per definitie pu- inen worden. poor Bert Schampers Brussel - „Ik wil alle partijen danken, maar in bijzonder Nederland.'" De Bosnische minister van Buitenlandse Zaken Muhamed Sacirbey ert tevreden terug naar Sarajevo. Hij weet zich uesteund door de internatio nale gemeenschap die voor liet eerste kwartaal van 1996 circa 550 miljoen dollar heeft toegezegd. Daarvan komt 51 miljoen van de Nederlandse regering. Bet voorlopige eindbedrag van de tweedaagse donorconferentie J dl Brussel heeft de deelnemers I verrast. De Wereldbank, mede- initiatiefnemer van de bijeen- ingeleverd insen hebben sinds woensdag illegaal iverse korpsen in het land, lat de Noordhollandse politie woens- ooral marinepersoneel, wegens het il- rhandelen van soms zeer gevaarlijk e politie huiszoekingen in en bij Den Hoeveelheid vuurwerk is aangetroffen, leer aanhoudingen in het land. In to- i 2000 kilo vuurwerk in beslag geno- irbeidsbureaus dicht' 3estuur voor de Arbeidsvoorzieningen het kabinet opgelegde bezuinigingen zonder dat er arbeidsbureaus dicht landelijk beleidsplan, dat het CBA lkert (Sociale Zaken en Werkgelegen- iet het in 1996 doen met 1,4 miljard, t jaar. Voor 1997 en 1998 moet er jaar- >ezuinigd. d jaar maximaal te zullen inspannen verlening bij de arbeidsbureaus en de ïdhaven. Het denkt onder meer geld te en instituten niet langer te subsidië- ming in te kopen bij deze organisaties. binet kan ermee leven dat de koop je werknemers in januari gemiddeld an voorzien als gevolg van uitstel van tewet. doordat de Ziektewetpremie in januari voor de werknemers op het oude niveau blijft doorlopen. De besturen van de bedrijfsvere nigingen zijn nog steeds ge machtigd de ziektewetpremie vast te stellen; staatssecretaris Linsehoten kan daarover geen veto uitspreken, zoals wel het geval is bij de ww- en wao-pre- mie. Over een nog openstaande reke ning van 500 miljoen gulden om tekorten in de ziekengeldkassen aan te zuiveren wegens oude, doorlopende ziekengelduitke ringen in 1996, is Linsehoten niet pessimistisch. Hij verwij naar het voorstel van Tica, de re gelgever in de sociale zekerhei om de werkgevers hiervoor te a ten opdraaien. Die zouden e 'eenmalige afrekenpremie mo ten krijgen. van een :om- rurt, irde- nde be- g°P al- het ewet zie- taan mers half met epa- hten be neer itaat IN MARIE CLAIRE m een man je beste vriendin dat met de erotiek? ie drie mannen in haar leven. orlog praat Marie Claire en schokkende reportage. R.L TE KOOP komst, rekende vooraf op 518 miljoen dollar. Het optreden van minister Jan Pronk (Ontwikke lingssamenwerking) gisteren op de conferentie had indruk gemaakt. De bewindsman was in hetzelfde gebouw voor een Euro pese ministerraad over ontwik kelingssamenwerking. Pronk zei achteraf de werderopbouw van Bosnië dermate belangrijk te vin den dat hij het niet kon nalaten even bij de donorconferentie bin nen te lopen. Aan de vergadering, georganiseerd door de Europese Commissie en de Wereldbank, werd deelgenomen door ambte naren uit 50 landen en 27 organi saties. Het door minister Pronk toegezegde bedrag van 51 miljoen dollar komt bovenop de 6 miljoen die reeds gereserveerd was voor Bosnië. Deze week wordt alvast 10 miljoen overgemaakt. Met tien procent van het vermoe delijke beschikbare totaalbedrag is Nederland de grootste Europe se donateur. Vooraf is over de Nederlandse bijdrage overleg geweest met de Wereldbank, waar Pronk's partijgenoot en oud-kamerlid Eveline Herfkens tegenwoordig directeur is. De minister benadrukte in Brus sel de speciale band die Neder land heeft met Bosnië. Het geld dient volgens hem mede om plu riforme Bosnische samenleving in stand te houden. In ruil voor de toegzegging wil Nederland wel meepraten over de besteding van de gelden. Volgens de Europese Commissie en de Wereldbank zal de eerste hulp worden gebruikt om het verkeer, de electriciteits-, gas- en watervoorziening weer op gang te brengen. Voorrang krij gen verder de toevoer van land- bouwprodukten en alles wat nodig is voor het herstel van de infrastructuur, telecommunica tie, onderwijs en gezondheid. Om de economie uit het dal te halen, komt er een sociaal fonds voor het midden- en kleinbedrijf. Bovenop het toegezegde bedrag komt nog een lening van 150 mil joen dollar van de Wereldbank. In maart volgt een tweede confe rentie. Dan zal over hulp op de lange termijn worden gesproken. De Wereldbank heeft berekend dat de komende vier jaar onge veer 5 miljard dollar nodig zal zijn om de grootste problemen op te lossen. De Europese Commis sie en de Europese lidstaten nemen momenteel de helft van de nu toegezegde bedragen voor hun rekening. De Commissie en Wereldbank hadden geen zin in een eindeloze discussie over een eerlijke lastenverdeling. Euro pees Commissaris Hans van den Broek (Buitenlandse Zaken) vindt het daarvoor te vroeg. Zo'n debat zou een slechte zaak voor de vrede zijn, voegde vice-presi dent Kemal Dervis van de Wereldbank daar aan toe. De Bosnische minister Sacirbey verzekerde dat zijn land de voor waarden van het vredesakkoord zal naleven en medewerking zal verlenen aan het Joegoslavië-tri- bunaal in Den Haag. Over het lot van de Bosnisch-Ser- vische leider Karadzic en zijn legercommandant Mladic bleef Sacirbey vaag. Wel verwacht hij dat dit probleem spoedig wordt opgelost. „Karadzic en Mladic kunnen onmogelijk onze gesprekspartners zijn," zei com missaris Van den Broek. „Zonder een minimum aan gerechtigheid is geen verzoening en geen nieuw leven mogelijk." Van onze redactie buitenland Grozny - Terwijl grote aantallen Tsjetsjeense opstandelingen zijn begonnen met de terugtrekking uit Goedermes, hebben rebellen gisteren de aanval op een andere stad in de afvallige Russiche regio ingezet. Ongeveer 300 Tsjetsjeense opstandelingen zijn de stad Atsj choj-Martan binnengevallen en hebben het vertrek van een groep lokale bestuurders geëist die door de Russen in het zadel zijn gehol pen, zo meldden de persbureaus Brussel (anp) - De recherche in Brussel is de afgelopen maanden een grote zwendel op het spoor gekomen met perfect nagemaakte dollars. De kwaliteit van de bil jetten is zo goed dat ze vermoede lijk uit een staatsdrukkerij komen. Drie Noordafrikanen die eind september al in Brussel zijn opgepakt, lijken de spilfiguren te zijn in de internatioanlekwende- latfaire. De Verenigdp Staten hebben officieus al on$ uitke ring van de drie gevraagd. De recherche vermoedt dat de zwendel is opgezet voor het financieren van wapenhandel. Maar de Amerikanen sluiten niet uit dat een niet nader genoemd regime in het Midden-Oosten de dollar wil destabiliseren. De valse biljetten zijn eerst in Londen en later elders in Europa opgedoken. De drie mannen lie pen tegen de lamp toen zij pro beerden twintigduizend nep-dol- iars te wisselen. Later bleek dat zij een rol speelden bij een groot scheepse witwasoperatie. Daar bij werden valse dollars gewis seld tegen Belgische franken die vervolgens weer in echte dollars werden omgezet. Interfax en Itar-Tass. Volgens de verklaringen hebben de rebellen het centrale plein in handen. Gewapende aanhangers van de plaatstelijke bestuurders hebben zich ondertussen bij een nabijge legen politiebureau verzameld. Itar-Tass meldde dat de rebellen Atsjchoj-Martan binnenvielen nadat Russische soldaten hun voorposten bij de stad verlaten hadden. Interfax meldde dat Russische troepen bezig waren terug te keren naar de stad, die 25 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Grozny ligt. Grote aantallen Tsjetsjeense rebellen zijn gisteren begonnen met de terugtocht uit de stad Goedermes. De opstandelingen trekken zich terug om verder bloedvergieten te vermijden, aldus een commandant van de strijders. Hun vertrek volgt op een groot scheeps offensief van het Russi sche leger, dat een einde wil maken aan de bezetting van de stad De burgemeester van de stad, Ramzan Vashayev, vertelde Interfax dat meer dan 100 bur gers de dood vonden. Hij zei dat Russische soldaten granaten wierpen in kelders waar burgers zich schuil hielden, terwijl de rebellen huizen en winkels plun derden. „Er liggen nog steeds lij ken in het centrum van Goeder mes," zei hij. „Ze kunnen niet begraven worden vanwege de aanhoudende gevechten". De aanval Van de rebellen op Goedermes begon op de dag dat in Tsjetsjenië de stembussen opengingen voor de verkiezingen van het regionale bestuur en de landelijke regering in Moskou. (ADVERTENTIE) De vara levert kwaliteits programma's. Dat vinden wij niet alleen, maar U VINDT DAT OOK*. De vara heeft ook het beste tv-tijdschrift: VARA TV MAGAZINE. En dat heeft nu het beste aanbod: TOT 1 MEI 1996 VOOR MAAR 10 GULDEN. Plus onze unieke videoband met ruim tweeëneenhalf uur vara-topamusement. KIES HET BESTE VAN HET BESTE: BEL 035 6 711 911 *Bron: Onderzoeksbureau Trendbox Uitgesproken Door Camiel Hamans Warschau - Buiten is het witbesneeuwd en koud, een vredig kerstfeest lijkt in aantocht, binnen heerst er spanning en onrust. De beurs, ironischerwijze gehuisvest in het voormalige communistische partijhoofd kwartier, is in een vrije val geraakt. Het parlement komt vanmiddag 5 uur in een onverwachte permanente zitting bijeen om een door de nog een paar uur zittende presi dent uit te roepen noodtoestand te voorko men en in de media gonst het van geruchten. De aangedragen feiten en verdachtmakin gen zijn niet gering. De eerste minister is een spion voor de Russen. President Walesa een belastingontduiker, zijn opvolger Alek- sander Kwasniewski een leugenaar en de minister van Justitie heeft zich te verant woorden voor het tegenwerken van het par lement. Een Officier van Justitie tracht de parlementaire onschendbaarheid van de komende president op te laten heffen, op de bankrekening van Leeh Walesa is vanwege fiscale vergrijpen beslag gelegd en de echt genotes van de premier en de aanstaande eerste man der staat worden ervan verdacht bij hun handel in aandelen misbruik te heb ben gemaakt van financiële voorkennis. Polen bereidt zich niet in rust op de komen de democratische machtswisseling voor. Wat waar is, weet niemand. Behalve dat Lech Walesa zich niet zonder slag of stoot uit het presidentiële Belweder laat verdrij ven. Afgelopen dinsdagavond op het voor Poolse begrippen bijna middernachtelijke moment van 9 uur 's avonds riep Lech Wale sa de voorzitters van de beide Kamers en de hoogste rechtbanken bijeen. De veiligheid van het land zou in onmiddellijk gevaar zijn. Informatie verkregen van zijn vertrou weling, de minister van Binnenlandse Zaken en in die hoedanigheid chef van de politie en de geheime dienst, wees erop dat er op zeer hoog niveau gespioneerd zou wor den voor de Russen. Wie de schuldige was, bleef ongezegd, maar het feit dat premier en oud-communist Jozef Oleksy niet uitgenodigd was voor het spoed overleg, maakte duidelijk wie door Walesa bedoeld was. Oleksy sloeg de dag daarna terug, meldde zich voor de camera's en zei zich graag voor welk hof dan ook te willen verantwoorden. Tweede-Kamervoorzitter en coalitiegenoot van de postcommunistische sociaal-demo- caten, de vrijwel alom gerespecteerde Jozef Zych, liet weten de documenten waarop Walesa zich baseerde, onder ogen gehad te hebben en niet onder de indruk te zijn. Niets stond de inauguratie van Aleksander Kwas niewski als nieuwe president in de weg. Toch besloot hij gisteren het parlement van middag in een extra zitting bijeen te roepen. Het korte presidentSloze tijdperk van mid dernacht tot morgenmiddag 2 uur, als de ex- communist Kwasniewski in functie zal zijn, mocht geen gelegenheid bieden tot het uit roepen van de noodtoestand. De financiële wereld reageerde geschokt. De aandelenkoersen kelderden, een tijdelijke sluiting van de beurs wordt niet uitgesloten. In kringen rond Oleksy klonk verontwaar diging: Een geheime dienst die de regering bespioneert. Langzaam sijpelt het nieuws naar buiten dat het rechtse blok, de verliezers van de presidentsverkiezingen, de premier aange boden had te zwijgen in ruil voor zijn aftre den. En dat lijkt ook het belangrijkste doel van Walesa en de zijnen. Opschorting der machtsoverdracht is onwaarschijnlijk, daarvoor is de steun onder legerbestuurders en bevolking voor de vroegere vakbonds voorman te gering. Hij is er op uit de rege ring te destabiliseren, niet alleen omdat hij een slecht verliezer is, maar ook omdat hij gelooft een goddelijke missie te hebben: Polen van het communisme te redden. Vanaf morgen behoort alle macht in Polen aan links. De ex-communistische sociaal democraten hebben in hun eentje echter geen meerderheid. Oleksy leidt een coalitie en Walesa's opzet is die te laten springen, zodat een nieuw, niet uitsluitend links, regeringsverbond een tegenwicht kan bie den. Veel kansen heeft hij, ondanks alle rumoer en onrust niet. Onderzoekingen wijzen uit dat als er nu verkiezingen gehouden zouden worden, Kwasniewski zijn concurrent aan zienlijk overtuigender zou verslaan dan een maand geleden. De burger, die uitgekeken is op de ruziezoeker uit Gdansk raakt daarom niet in paniek. Hij doet zijn laatste kerstin kopen bij de blauwbekkende marktkooplui in hun Anton-Pieckkraampjes vol kleurige ballen, kerstgroen en halfedelstenen. Hoe de 'haute finance' ook denkt, hij besteedt zijn geld aan presentjes en niet aan hamsteren. Door Diederik Kramers (anp) Den Haag - De Britse konin- 8® Elizabeth II heeft de gena deslag gegeven aan wat ooit was begonnen als een sprook jeshuwelijk. Haar zoon Char ts en diens echtgenote Diana kunnen maar het beste schei een, zo liet zij hen per brief weten. jjeel is er niet te redden aan hun uwelijk. De twee echtelieden e'en al drie jaren gescheiden van ntel en bed, en hebben sindsdien ia de media hun vete uitgevoch- - tot vermaak en verontwaar- van het Britse publiek, haar brieven uit de vorstin aar woede en frustratie' over de Publiciteit die de mislukte echt- arbintenis heeft gekregen, (Ut zij de huidige toestand *«t overzien, heeft de koningin p aten weten dat een snelle liet d ding wenselijk is," zo v °upkingham Palace in een "daring weten. „De koningin (ra i hertog van Edinburgh om j s',va(ler) zullen alles doen 'hjj Póns, de prinses en in het Jzonder hun kinderen in deze moeilijke periode te helpen." Charles zou al hebben ingestemd met het voorstel van de vorstin, het wachten is nu op het ja woord van Diana. Royalty- watchers menen dat er een akkoordje is uitgewerkt: echt scheiding in ruil voor een baantje voor Diana. Dat zou het onder werp zijn geweest van een gesprek dat premier Major gis terochtend had met Diana in haar residentie, Kensington Palace. De prinses liet vorige maand in een geruchtmakend tv-interview al weten dat ze graag een soort goodwill-ambassadrice zou wor den, een 'koningin der harten'. Ze zei geen echtscheiding te willen, maar zei wel veelbetekenend dat ze nooit koningin zou worden. Diana liet weten er moeite mee te hebben dat ze als lid van de koninklijke familie geen ruimte kreeg voor haar persoonlijke meningen en ambities. Waarne mers menen dat ze eerst duidelijk afspraken wil maken over wat ze wel en niet zal mogen, voordat ze instemt met een scheiding. Daarmee komt een eind aan een sprookjeshuwelijk dat uitmond de in een nachtmerrie. Het begon met een prachtige ceremonie op 29 juli 1981 in St. Paul's Cathedr al, die voor miljoenen in heel de wereld live werd uitgezonden. Diana voldeed aan haar dynas tieke plichten en baarde twee zonen, 'an heir and a spare' (een erfgenaam en een reserve). Maar de echtelieden vervreemd den van elkaar. Charles knoopte een relatie aan met zijn oude vlam Camilla Parker Bowles. Diana kwijnde weg als gevolg van boulimie (vraatzucht) maar krabbelde overeind en stortte zich in het openbaar leven en sociaal werk. De bom barstte in 1992. Eerst schetste de journalist Andrew Morton in een biografie van Dia na - met stilzwijgende medewer king van de prinses zelf - het ont luisterende beeld van een liefde loos huwelijk. Kort erop publi ceerde de Britse schandaalpers bandopnamen van een telefoon gesprek tussen Diana en een min naar. Enkele weken later drukten de kranten de lieve woordjes af die Charles met Camilla uitwis selde. Uiteindelijk kondigde Major in december aan dat de twee uit elkaar gingen. De Char les- en Diana-kampen bleven elkaar echter bestoken met ont hullingen via boeken, tv-inter- views en lekken naar de pers. Formeel staat niets nu een schei ding in de weg. Aartsbisschop Carey van Canterbury, de hoog ste geestelijke van de Anglicaan se Kerk, heeft zijn zegen aan Eli zabeths brieven gegeven, en een gescheiden Charles kan evengoed koning worden. In de 18e eeuw besteeg koning George I reeds de troon als gescheiden man. „Een nette breuk is beter voor Charles en Diana, en voor de monarchie als instituut," meent royalty-expert Lord Blake. „Het zou hen beiden vrij laten, en hij zou dan opnieuw kunnen trou wen." Of Camilla Parker Bowles dan de toekomstige koningin van Groot-Brittannië wordt, is zeer de vraag. Veel Britten achten Charles' 48-jarige geliefde ver antwoordelijk voor de breuk tus sen Charles en Diana. De tegenstelling tussen Diana en Camilla kan nauwelijks groter Prins Charles en Diana kijken opzichtig elk een andere kant op tijdens een bezoek aan Zuid-Korea in 1992. Gisteren heeft de Brit se vorstin Elizabeth laten weten dat een scheiding het beste zou zijn voor Charles en Di. foto anp zijn. De mooie en elegante prin ses kleedt zich vaak in modieuze japonnen en is een van de meest gefotografeerde beroemdheden van het land. Mevrouw Parker Bowles daarentegen is eerder dit jaar door een modedeskundige gekroond tot de slechtst geklede vrouw van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Camilla is inmiddels zelf gescheiden van haar man, over wie de grap rond gaat dat 'hij zijn vrouw opofferde aan zijn land'. Senaat VS wil documenten Whitewater Washington - De Amerikaanse Senaat zal juridische actie onder nemen om het Witte Huis te dwingen documenten vrij te geven voor het onderzoek naar de Whitewater-affaire. Whitewater is de naam van een mislukt investeringsproject in Arkansas waar Clin ton, toen nog gouverneur van die staat, en zijn vrouw Hillary geld in hadden gestoken. Een commissie van de Senaat onderzoekt of de Clintons overheidsfondsen hebben misbruikt voor het project en voor de gouverneursverkiezingen in Arkansas in 1984. Zeker 60 journalisten gedood in 1995 Amsterdam - Zeker zestig journalisten zijn dit jaar omgekomen bij het uitoefenen van hun beroep. Dit heeft de journalisten-vak bond NVJ gisteren bekendgemaakt. Voor het eerst in de geschie denis zijn de meeste omgekomen verslaggevers vermoord. De meeste slachtoffers vielen in Algerije: 24. Justitie onderzoekt rede Haider Wenen - Het openbaar ministerie in Klagenfurt stelt een onder zoek in naar de rede die de Oostenrijkse extreem-rechtse politicus Jörg Haider in september voor veteranen van de Waffen-SS heeft gehouden. Haider zei tot de veteranen blij te zijn dat 'er in deze wereld eenvoudig nog fatsoenlijke mensen zijn die karakter heb ben, ook bij de zwaarste tegenwind voor hun overtuiging staan en hun opvattingen tot vandaag trouw zijn gebleven'. Bij treinongeluk Egypte 75 doden Cairo - Bij een treinongeluk in Egypte zijn gisteren minstens 75 personen om het leven gekomen en raakten er honderdvijftig gewond. Bij het station van Badrasheen ten zuiden van de hoofd stad Cairo reed een drukbezette trein in dikke mist in op een andere, langzaamrijdende passagierstrein. Voorwaardelijke celstraf Paolo Berlusconi Milaan - Paolo Berlusconi, de jongere broer en zakenpartner van de Italiaanse oud-premier Silvio Berlusconi, is gisteren wegens corruptie veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zestien maanden. Paolo Berlusconi zou voor een miljoen gul den aan smeergeld hebben betaald in ruil voor een vergunning voor de aanleg van een golfterrein bij Milaan. Juppé voor verkorting werkweek Parijs - De Franse premier Alain Juppé heeft gisteren gezegd in te stemmen met een kortere werkweek als wapen tegen de werkloos heid. Hij deed dit tijdens een 'sociale top' tussen vakbonden en werkgevers. Minister van Defensie Charles Millon opperde tij dens de top een verlaging van de werktijd bij de overheid van 39 naar 32 uur, waarbij de ambtenaren 35 uur uitbetaald zouden krijgen. De vakbonden hebben inkrimping naar 35 uur met behoud van het volle loon voorgesteld. Marvelon-pil verboden in Noorwegen Oslo - Noorwegen heeft gisteren de anti-conceptiepil Marvelon verboden, behalve voor vrouwen die geen andere pil kunnen gebruiken. Volgens de Noorse instelling die toeziet op de medicij- nenmarkt blijkt dat Marvelon de kans op trombose kan doen toe nemen. Marvelon wordt gemaakt door het Nederlands-Zweedse concern Akzo Nobel. In oktober gaven de Britse gezondheids autoriteiten dezelfde waarschuwing af voor Marvelon. (ADVERTENTIE) Een Russische soldaat zoekt dekking tijdens een aanval op de posities van Tsjetsjeense rebellen in de stad Goedermes. Gewapende opstandelingen zijn gisteren een tweede stad in Tsjetsjenië, Atsjchoj-Martan, binnengevallen. foto anp Van onze redactie buitenland Cairo - De radicale Palestijnse beweging Harnas volhardt na drie dagen durende besprekingen met de PLO in Cairo in haar weigering deel te nemen aan Palestijnse verkiezingen en af te zien van geweld tegen Israël. PLO-leider Arafat ontmoette gis terochtend in de Egyptische hoofdstad president Mubarak, maar hij zal geen verder overleg voeren met de Hamas-delegatie. „Wij hebben onze besprekingen in de nacht beëindigd en wij heb ben bevestigd dat we niet zullen deelnemen aan de verkiezingen," zei Chaled Michaal, de delegatie leider van Harnas. De Palestijnse verkiezingen voor de Autonomie- raad worden gehouden op 20 januari. „Het (gewapende) verzet zal doorgaan zolang de bezetting voortduurt. Harnas weigert af te zien van aanslagen op Israëlische doelen. Er komt geen bestand of eind aan de aanslagen," luidde het uit een andere Hamas-bron. De PLO hoopte in Cairo Harnas te overtuigen de wapens neer te leggen, deel te nemen aan de ver kiezingen en te beginnen met samenwerking. Dit met het oog op de onderhandelingen over de definitieve status van de autono me gebieden in mei 1996. Volgens een PLO-vertegenwoor- diger was de Palestijnse Autori teit bereid Harnas 20 procent van de 83 zetels in de Autonomieraad to,e te bedelen. In Bethlehem is een eind gekomen aan 28 jaar Israëlische bezetting. Het Israëli sche leger voltooide donderdag middag zijn terugtrekking uit de stad op de Westelijke oever van de Jordaan. De soldaten vertrokken onder bescherming van de Palestijnse politie, terwijl duizenden belang stellende Palestijnen het uit schreeuwden van blijdschap. De Palestijnse agenten namen meteen de controle over in de stad met haar dertigduizend inwoners, waar volgens de over levering Christus ter wereld kwam. Op kerstavond zal er een plechtige viering worden gehou den, in aanwezigheid van PLO- leider Arafat. De Israëlische ex-generaal Ariël Sharon wil geen premier worden en heeft zijn partijgenoten in de rechtse Likud opgeroepen achter voorzitter Benjamin Netanyahu te gaan staan. Sharon had eerder gezegd dat hij aan de verkiezingen van volgend jaar wilde deelnemen om premier te worden. De ex-generaal, een uitgesproken tegenstander van de onderhandelingen met de PLO, zei gisteravond op de tele visie echter dat hij van zijn voor nemen afziet.

de Stem | 1995 | | pagina 5