'Bijstandstoerisme' vaak lonend Gerechtshof bevestigt werkstraf zaak 'Emily' Verbazing over uitspraak Bemhard over roddels: Laat maar kletsen'' Elkerliek-uitspraak: de rechter kon niet anders Vanaf 1 januari grote inkomensverschillen van gemeente tot gemeente CP'86-raadslid verdacht van steun aan terroristen Tweede Kamer verlengt wachtperiode asielzoekers Consumentenwaarschuwing pESTEM BINNENLAND A3 Beatrix krijgt Duitse Karlspreis Clement Faugier \G 22 DECEMBER 1995 A2 Groot-Brittannië en Ierland' Meest bewolkt en perioden met regen; naar het noorden toe overgaand m sneeuw of moge lijk, ijzel. In Schotland zater dag ook wat zon. Verder in het midden en noorden een stevige oostelijke wind. Grote tegen stelling in temperatuur; in het zuiden van Ierland en Enge' land 10 graden of meer; in Schotland net boven het vries punt. België en Luxemburg; Bewolkt en perioden met regen. Tijde lijk vrij zacht met maxima rond 9 graden. Noord- en Midden-Frankrijk- Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen. Zuid-Frankrijk; Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen. In de Franse Alpen ook sneeuw vanaf 2000 meter. In het zuidoosten droger en mis schien wat zon. Tijdelijk veel wind. Middagtemperatuur rond 13 graden; aan de voet van de Pyreneeën vrijdag nog wat warmer. Portugal: Bewolkt en perioden met regen, misschien ook onweer. Ten noorden van Lis sabon plaatselijk erg veel neer slag. Middagtemperatuur rond 16 graden. Spanje; Wolkenvelden en van het westen uit een toenemende kans op buien, misschien met onweer en flink wat neerslag. Canarische Eilanden: Perioden met zon. Aan de noordkant ook wolkenvelden en bijna overal droog. Middagtemperatuur rond 23 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon; zaterdag van het wes ten uit wolkenvelden. Droog. Maxima rond 17 graden. Italië: Wolkenvelden en enkele buien, mogelijk met onweer. In de bergen in het noorden eerst vanaf 1500 meter sneeuw, later vanaf 1900 meter. In het zuiden vrijdag nog zonnige perioden en overwegend droog. Maxima van 6 graden in het noorden tot 18 op Sicilië. Griekenland en Kreta: Gere geld zon en bijna overal droog. Middagtemperatuur vrijdag uiteenlopend van 8 graden in het noorden tot 16 in het zuid westen; zaterdag op de meeste plaatsen een graadje warmer. Duitsland: Bewolkt en van het zuidwesten uit regen, vooraf gegaan door ijzel of sneeuw. Maxima rond of net boven het vriespunt; elders temperatuur oplopend tot ongeveer +9 gra den op zaterdag. Zwitserland: Bewolkt en voor al in het noorden en westen af en toe regen of sneeuw; sneeuwgrens oplopend tot rond 1900 m. Vrijdag veel wind. Stijging van temperatuur tot ongeveer 9 graden op zaterdag. Oostenrijk: Wolkenvelden en, met name in Tirol en later ook in Ober-Osterreich, nu en dan regen of sneeuw. Sneeuwgrens stijgt van 1400 meter naar 1900. De temperatuur loopt op tot ongeveer 8 graden; in Karinthië en Stiermarken tot een graad of 3. VRIJDAG 22 DECEMBER 1995 tfan onze verslaggevers nen Bosch - De Bredase gouw die op 8 juni de 12-jari- a Emily van Brummelen doodreed op de Dr.Struycken- straat, zal daarvoor toch moe- ten boeten met een werkstraf van 240 uur. Dat vond eerder je Bredase rechtbank en dat jond gisteren ook het ge- rechtshof in Den Bosch. pat betekent dat het Gerechts- tof zich strikt gehouden heeft aan de juridische maatlat en niet «zwicht is voor de maatschap pelijke druk om een celstraf op te wgen bij dodelijk roekeloos rij gedrag- Het vonnis riep gisteren al direct vragen op bij de nabe staanden. Het Gerechtshof in Den Bosch veroordeelde gisteren, in hoger beroep, de 29-jarige Bredase S. van H. tot een werkstraf van 240 uur, een boete van 1500 gulden en een voorwaardelijke gevange nisstraf van drie maanden. Het Hof veranderde daarmee niets aan de eerdere uitspraak van de Bredase rechtbank. Opmerkelijk is dat het Gerechts hof in haar motivatie bij het von nis de emoties van de verdachte memoreerde. President mr. H.Pijls: „Tijdens de zitting heeft de vrouw bovendien haar schuldgevoelens getoond. De pu blieke tribune heeft dat niet waargenomen, maar wij hebben haar herhaalde malen zien hui len." „Zo'n motivatie is onverteer baar. Onze tranen tellen niet," zo reageerde Iris van Brummelen, moeder van Emily, direct na de uitspraak, „rechtspraak houdt emoties gewoonlijk buiten de overwegingen. Rekening houden met de tranen van de verdachte is dan onbegrijpelijk. Het draait de rollen om want zo kwetst de bescherming van de dader de ge voelens van de slachtoffers; de nabestaanden. Ik weet echt niet hoe ik daarmee moet omgaan." Bij de behandeling van het hoger beroep kwam de procureur-ge neraal H. Bergkotte voor de dag met een recent rapport van een sociaal rechercheur die conclu deert dat Van H. al vijf jaar 'als een echtpaar' samenwoont met een man. Hij meende daarmee de uitspraak van de Bredase recht bank te ondergraven. Die koos immers voor een werkstraf, er van uitgaand dat Van H. alleen staande bijstandsmoeder is en dat een gevangenisstraf vooral haar drie jonge kinderen zou du peren. Aan de bevindingen van de so ciaal rechercheur ging het Hof gisteren in zijn uitspraak zonder verdere argumentatie geheel voorbij. Anders dan de rechtbank in Bre da, die de vrouw 'roekeloos rijge drag' had verweten kwam het Hof gisteren tot het oordeel dat zij 'in hoge mate onvoorzichtig en onachtzaam' heeft gereden. President H. Pijls van het Hof concludeerde dat de vrouw 'zeer onverantwoord heeft gereden' en 'de nabestaanden van het slacht offer veel leed heeft toegebracht'. Ook valt haar aan te rekenen dat zij zich direct na het ongeval uit de voeten heeft gemaakt, 'ook al was dat in paniek'. Mr. Pijls vond 'op zich genomen' een celstraf passend, maar koos, 'gezien de omstandigheden van verdachte' toch voor een werk straf. Pijls: „Dat kan ook, gezien het feit dat er geen opzet en geen alcohol in het spel waren." Jeff van Brummelen, vader van Emily, zei gisteren niet weten of de laatste juridische mogelijk heid om tot een strengere straf te komen, cassatie bij de Hoge Raad, zal worden gebruikt. Een toetsing van de strafmaat bij extreem roekeloos verkeersge drag komt op 2 januari aan de orde in Den Haag. Daar wordt dan voor de Hoge Raad de cassa tie behandeld in de zaak Laura Oomens, het 12-jarige Vlissingse meisje dat in de bebouwde kom werd gedood door 120 kilometer per uur scheurende motorrijder. TELEFOONTJE Bij dit spelletje bellen we een bekend persoon. Zijn of haar naam is in het telefoonnummer verstopt. Een 2 in het nummer staat voor de letter A, B of C etc. Wie bellen we? 5-2-6 8-4-6-6-2-6 Oplossingen van gisteren: Cryptogram: Horizontaal: 1. Sparta; 7. Arras; 8. Ellen; 9. deken; 10. prijs; 11. barrel; 12. nagels. Vertikaal: 2. Pasen; 3. roller; 4. ananas; 5. band; 6. prekerig; 10- plus; 11. ban. Visitekaartje: J.Z. Sardine uit Geel is 'liedjeszanger'. s|ei) 's>|U!l jaP"°jn j uga jeeg 'esse>| do 'jais 'Jodwn staanden. blieke tribune heeft dat niet Bij de behandeling van het hoger gisteren in zijn uitspraak zonder Mr. Pijls vond 'op zich genomen' p Van onze verslaggever Arnhem - Vooral voor werkloze jongeren van 21 en 22 jaar, kamerbewoners, voordeurdelers en schoolverlaters kan het vanaf 1 januari lonend worden om naar een ande re gemeente te verhuizen teneinde een fors hogere bij standsuitkering in de wacht te slepen. In bepaalde geval len kan het drie- tot vierhonderd gulden per maand uit maken of zij in de éne of de andere gemeente wonen. Bat blijkt uit een rondgang langs je sociale diensten van een aan tal kleinere en middelgrote ge- ueenten, onder andere in Noord- Brabant. De mogelijkheid voor een lucratief bijstandstoerisme wordt tevens gesignaleerd door je FNV Gelderland, terwijl de vakbeweging ook landelijk grote verschillen in het toekomstige nitkeringsregime signaleert. Vanaf 1 januari dragen de ge meenten meer verantwoordelijk- leid voor de bijstandsuitkerin gen. In het kader van de nieuwe Algemene bijstandswet (nAbw) worden dan de basisuitkeringen voor alleenstaanden en alleen staande ouders met twintig pro tent verlaagd tot respectievelijk vijftig en zeventig procent van let minimumloon. Afhankelijk van iemands om standigheden kan de gemeente laar bovenop toeslagen geven tot twintig procent van het mini mumloon. Vooral de woonlasten :n bij de toekenning daarvan een voorname rol. Gemeenten gaan daar zeer ver schillend mee om, blijkt nu de politieke discussies in de ge meenteraden onderhand zijn ver taald in nieuwe bijstandsnormen, in Nijmegen bijvoorbeeld wordt al vanaf een maandelijkse woon last van 250 gulden een toeslag de volle twintig procent op basisuitkering verstrekt. In Arnhem moeten dezelfde al leenstaanden die op kamers wo- nen anderhalf keer zo zware woonlasten aantonen (325 gulden per maand) voordat deze toeslag wordt toegekend. En met name in kleinere rangemeenten zijn de voorwaarden vaak nog ongunsti ger. Grote verschillen zullen ook ont staan in de manier waarop ge meentelijk sociale diensten met hun 21- en 22-jarige bijstandsge rechtigden omgaan. De meeste plaatsen passen een korting op hun uitkering toe om te voorko men dat ze via de bijstand meer verdienen dan via een werkerva ringsplaats in het kader van de Jeugdwerkgarantiewet (JWG). Er zijn echter ook vele plaatsen waar dat niet zal gebeuren en de ze jongere er tot vijftien procent per maand - zo'n 225 gulden - op vooruit kan gaan ten opzichte van zijn leeftijdgenoten. Voor mensen die nu al een bij standsuitkering ontvangen gaan de veranderingen overigens pas op 1 januari 1997 in; komend jaar dienen de gemeenten in al deze situaties tot een nieuwe beoorde ling te komen. Jongeren die na 1 januari aanstaande een uitkering aanvragen, krijgen meteen al te maken met de plaatselijke ver schillen. Rotterdam (anp) - De Duitse justitie verdenkt het Rotter damse CP'86-raadslid M. Freling ervan, banden te hebben met een rechts-extremistische terroristische beweging. Het raadslid zou via zijn postbus in Rotterdam handleidingen voor het maken van explosieven verspreiden. Freling is volgens de Duitse woning van Freling een bro- justitie betrokken bij de terro ristische organisatie Eine Be- wegung in Waffen. Deze rechts-radicale beweging zou aanslagen voorbereiden met als doel het veroorzaken van een 'nazistische revolutie'. Medewerkers van de Duitse justitie hebben Freling gisteren in Rotterdam verhoord. Vol gens de Rotterdamse persoffi cier mr. H. Wesselink heeft het verhoor ook plaatsgehad op verzoek van de Duitsers. De kans bestaat dat Freling in Duitsland terecht zal moeten staan. De Duitse justitie beschuldigt Freling ervan via zijn postbus handleidingen voor het maken van bommen te verspreiden. In mei van dit jaar deed de politie huiszoeking bij het gemeente raadslid op verzoek van de Duitse autoriteiten. Ook in Duitsland werden op hetzelfde moment invallen gedaan bij rechts-extremisten. Bij de huiszoeking werd in de chure van Eine Bewegung in Waffen aangetroffen. Bij de huiszoeking werd ook de com puter van het raadslid in beslag genomen, het apparaat, een bruikleen van de gemeente Rotterdam, was aangesloten op het Thule-netwerk, een compu ternetwerk dat neonazi's ge bruiken om gecodeerde berich ten uit te wisselen. De Duitse justitie heeft inmid dels de Duitse neonazi H. Fie- big in staat van beschuldiging gesteld. Fiebig is in de jaren tachtig al tot gevangenisstraf veroordeeld voor bomaansla gen op Amerikaanse doelen in West-Duitsland. De 31-jarige Freling is sinds 1993 de aanvoerder van de Rotterdamse kring van de ex treem-rechtse partij CP'86. Onder zijn leiding is de Rotter damse afdeling sterk geradica liseerd. Daarvóór was hij on dermeer lid van de Nederland se Volksunie en het Aktiefront Nationale Socialisten. Den Haag (anp) - Asielzoekers die de vluchtelingenstatus niet snel krijgen, kunnen tot vijf jaar na hun aankomst in Neder land naar hun vaderland worden teruggestuurd. De Tweede Kamer heeft in de nacht van woensdag op donderdag een motie van deze strekking van CDA'er De Hoop Scheffer aangenomen. Staatssecretaris Schmitz (Justi tie) had de volksvertegenwoor diging enkele uren voor de stem ming nog op het hart gedrukt het CDA-voorstel niet over te ne men. Volgens haar zou daarmee het paard achter de wagen worden gespannen. De ambtenaren die zich met asielzaken bezighou den, zou meer ruimte worden ge boden om hun werk met niet al te veel haast uit te voeren. Buitenlanders die een verblijfs vergunning aanvragen, kunnen daardoor nog langer in onzeker heid worden gehouden. Uiteindelijk kreeg de CDA-mo- tie steun van de VVD, de Groep- Nijpels, het AOV, de CD en de drie kleine christelijke fracties van RPF, SGP en RPF. Asielzoekers die drie jaar na hun verzoek om een verblijfstitel nog geen uitsluitsel hebben, mogen nu min of meer automatisch in Nederland blijven. De overheid vindt dat zij dan lang genoeg hebben gewacht. Dat wordt nu dus vijf jaar, tenzij Schmitz besluit de motie niet uit te voeren. Maar dat wordt niet verwacht omdat de Kamer haar al enige tijd scherp in de gaten houdt. Het parlement is niet bijster ge lukkig met de uitvoering van haar asielbeleid. (advertentie) Aken (dpa/anp) - Koningin Beatrix krijgt de Internatio nale Karlspreis, een hoge Duitse onderscheiding voor personen of instellingen die zich inzetten voor de Euro pese eenwording. De prijs is uitgeloofd door de stad Aken. Burgemeester Binden maakte de keuze voor de Nederlandse vorstin gisteren bekend: „Door haar optreden schiep koningin Beatrix een klimaat van ver trouwen in Europa. Wie als zij Europees en toekomstge richt denkt en handelt, is een waardige drager van deze prijs." De koningin krijgt de prijs 16 mei. Den Haag (anp) - „Negatieve dingen hin derden mij als ze gaan over mensen van wie ik houd, maar als ze mijzelf betreffen denk ik: laat maar kletsen." Dat zegt prins Bernhard in een interview met het weekblad Elsevier van deze week. Zijn instelling komt hem te pas, want hij wordt nu al weken achtervolgd door een on derwerp dat meer verwarring geeft dan dui delijkheid schept: zijn vermeende lidmaat schap van de NSDAP. Woensdagavond nog moest premier Kok er aan te pas komen. Op vragen van het Twee de-Kamerlid Poppe (SP) zei Kok dat de prins niet weet hoe zijn naam op een in Ame rika teruggevonden NSDAP-lijst terecht is gekomen, omdat hij zich nooit als lid heeft opgegeven. Kok: „De prins heeft niets aan de al lang be kende feiten toe te voegen. Die zijn dat hij tijdens zijn studiejaren in Berlijn in de pe riode '33-'35 achtereenvolgens lid is geweest van de Motor SA, de Fliegersturm en de 'An- warter' van de Motor SS. Na zijn vertrek uit Duitsland in 1935 is er volgens de prins geen contact meer geweest met welke nazi-organisatie dan ook." Een onderzoeker van het Riod 'staafde' zijn verhaal over Bernhards 'NSDAP-verleden' onlangs met een kopie van een briefje uit het Amerikaanse archief waarin iemand zijn lidmaatschap van de partij opzegt. Volgens weer een ander document uit het zelfde archief is dat briefje toe te schrijven aan Bernhard. Er is echter geen naam op te vinden, zegt nu ook Kok, laat staan een handtekening van de prins. Het briefje is van september 1936, de maand waarin Bernhard zich met Juliana verloofde. Kok antwoordt op de vragen van Poppe dat dezelfde onderzoeker een brief heeft aange troffen waarin melding wordt gemaakt van een verzoek van het Nederlandse ministerie Buitenlandse Zaken om Bernhard te schrap pen van de door de VS opgestelde lijst van leden van de NSDAP in Nederland. „In de archieven van buitenlandse zaken zijn over deze aangelegenheden geen docu menten aangetroffen. Het is daarom niet mogelijk om de precieze aanleiding van ge noemde actie te achterhalen." Wel wil Kok hierover het volgende opmer ken: „De lijst was door de VS-ambassade ter beschikking gesteld aan het Nederlands Be heersinstituut, een organisatie die het be heer voerde over het geconfisceerde vermo gen van 'foute' Nederlanders en vijand en uit de Tweede Wereldoorlog. Daarnaast speelde deze lijst een rol in verband met het opspo ren van oorlogsmisdadigers. Het moge dui delijk zijn dat het voorkomen van de naam van prins Bernhard op een dergelijke lijst niet voor de hand lag en verwarringwekkend kon zijn. Een actie als beschreven in de brief lijkt daarom niet onlogisch." De prins ontkent zijn lidmaatschap van de NSDAP opnieuw in de Elsevier van deze week. „Als ik werkelijk lid van de NSDAP was geweest, zoals hier en daar wordt gesug gereerd, geloof maar dat Hitier dat met dui vels plezier tegen mij zou hebben uitge speeld!" De prins is er evenwel duidelijk ontspannen onder: „Ik ben veel meer in andere mensen geïntereseerd dan in mijzelf. Onlangs kreeg ik een boek over de Slag bij Arnhem in han den. Over zulke mensen en situaties lezen vind ik honderd keer boeiender dan mij be zighouden met mijzelf of met wat Jantje of Klaasje over mij te beweren heeft." Met stijgende verbazing luiste ren de Nederlandse slachtoffers Hanneke van Adrichem (vooraan links) en Suzanne Kranenburg (vooraan rechts) van de ver- krachtings- en moordzaak in Alanya naar de Turkse rechter. Die maakte bekend dat de uit spraak in de zaak wordt ver daagd naar 18 januari. Tegen de vier verdachten werd een maand geleden de doodstraf geëist wegens het vermoorden van een Georgische vrouw en de 35-jarige Marijke van Dijk uit Hilversum. Het uitstel van het vonnis kwam onverwacht. Uitspraak door de rechtbank leek gisteren absoluut zeker. Woensdag echter vroegen enkele advocaten de rechtbank om uitstel omdat ze wegens druk ke werkzaamheden te weinig tijd zouden hebben gehad zich voor te bereiden. foto anp Mededeling inzake blikjes kastanjepuree, inhoud 439 gram, merk: Bij controle is vastgesteld dat een aantal blikken kastanjepuree (pu ree de marrons/chestnut puree) van het merk Clement Faugier met een inhoud van 439 gram een onvolledige hittebehandeling heeft ge had. Het betreft blikken met op het deksel de codes: PN 31/12/98 xxxxLB 240 t/m xxxx LB300 dus alle codes die eindigen op de nrs. LB 240 t/m LB 300. Om kwaliteitsredenen, waarbij bederf niet uit te sluiten is en om even tuele risico's voor de gezondheid te vermijden, adviseert importeur BOAS B.V. namens de producent Clement Faugier. na overleg met de Inspectie Gezondheidsbescherming/Keuringsdienst van Waren, de inhoud van deze blikken niet te nuttigen. Het betreffende blik kunt u inleveren in de winkel waar het gekocht is, of u kunt het deksel met code (zonder postzegel) sturen naar: Clement Faugier, Antwoordnummer 10035, 4870 VB Etten-Leur. Vermeld duidelijk uw naam, adres, postcode, woonplaats en uw bank- of gironummer. Het aankoopbedrag zal dan worden overgemaakt. Voor nadere informatie kunt u gratis bellen: 06-022 42 02, bereikbaar van 08.00-23.00 uur, ook tijdens de feestdagen. BOAS B.V. biedt u namens Clement Faugier haar welgemeende ver- i ontschuldigingen aan voor het veroorzaakte ongemak. (advertentie) Van onze juridische medewerker VOOR EEN leek is het haast [jiet te begrijpen. De Recht bank te 's-Hertogenbosch Beeft de Helmondse gynaeco- i°°g Dijkhuizen, die naliet °m tijdig bij een bevalling in 'e grijpen en die door de offi cier van justitie de dood van een tweeling verweten werd, ontslagen van alle rechtsver- v°lging. ^a' is te meer onbegrijpelijk, omdat in het vonnis uitvoerig "ordt opgesomd en vastgesteld pp welke punten de gynaecoloog 1,1 gebreke is gebleven. Dat zijn prniet weinig. ™e kan het dat de gynaecoloog 'och vrijuit gaat? Dat heeft twee oorzaken. In de eerste plaats is er sprake van een tekort in de Wetgeving en in de tweede plaats eeft de officier van justitie een gemaakt. Om dat duidelijk V/III taciu v-cutiv-iv-iijiv e Maken moet even worden uit gezet hoe deze strafzaak in «kaar heeft gezeten, e officier van justitie wordt ge- oifronteerd met de dood van Wee baby's in het Helmondse 'ekenhuis, kort voor of bij de bevalling. Er zijn aanwijzingen dat de gynaecoloog niet tijdig heeft ingegrepen. Er volgt een onderzoek dat ongeveer drie jaar duurt. Dan bekijkt de officier of de vrouwenarts strafrechtelijk kan worden aangepakt. Hij meent dat er sprake is van dood door schuld en formuleert een dagvaarding. Daarin verwijt de officier de arts hoe hij van uur tot uur zijn plicht als arts ver waarloosd heeft. De rechtbank neemt in het vonnis vrijwel al die verwijten over en velt een zeer hard oordeel. Maar wil aan Dijkhuizen dood door schuld verweten kunnen worden, dan moet ook vast ko men te staan dat de beide baby's door zijn nalatigheid om het le ven zijn gekomen. Voor één baby neemt de rechtbank dat niet aan, omdat er aanwijzingen waren dat het kind al eerder, mogelijk zelfs al in de middag van 12 no vember 1992, ovrleden was. Voor het tweede kind acht de rechtbank bewezen dat diens overlijden redelijkerwijs het ge volg was van het achterwege blijven van iedere behandeling door Dijkhuizei). De rechtbank gaat er van uit dat het tweede kind kort voor of tij dens de bevalling is overleden. Daarom acht de rechtbank ook bewezen dat de dood van dit tweede kind aan schuldige nala- tighied van de gynaecoloog te wijten is. Dan komt de vraag aan de orde of deze ernstige nalatigheid van Dijkhuizen strafbaar is. Anders gezegd, pleegde hij het misdrijf van 'dood door schuld' (art. 307 Wetb. van Strafrecht) dat hem ten laste werd gelegd? Volgens de rechtbank niet. Hier neemt het vonnis de voor de leek onbegrijpelijke en wellicht ook teleurstellende wending. Dijkhuizen heeft de dood van die ene baby op zijn geweten, heeft de rechtbank vastgesteld. Toch wordt hij van rechtsvervol ging ontslagen. Om dat te verklaren is het tijd stip van de dood van de tweede baby van doorslaggevende bete kenis. De rechtbank heeft vast gesteld dat dat kort voor of tij dens de bevalling is geweest. Dat wil zeggen dat het hier de dood betreft van een ongeboren kind. Hier wreekt zich een lacune in de wetgeving. Die beschermt het ongeboren levensvatbare kind alleen tegen opzettelijke levens beroving. Anders gezegd: moord op een ongeboren kind is straf baar. Maar ontbreekt de opzet om het leven van een ongeboren levensvatbaar kind te beëindi gen en is alleen van schuld spra ke, dan grijpt de strafwet niet in. Daarmee ontkomt Dijkhuizen aan straf. De rechtbank, aan de wet gebonden, kon niet anders. Een goed onderlegde strafrecht jurist kan daar begrip voor op brengen, maar een leek niet. De bescherming van het ongeboren leven staat in het brandpunt van de belangstelling, maar in ons land wordt ongeboren leven al leen tegen opzettelijke aantas ting beschermd. Bovendien is een feit alleen strafbaar krach tens een wettelijke strafbepa ling. De rechter zou in strijd met dat grondbeginsel van ons recht handelen, als hij iemand zou straffen aan wie geen opzet maar slechts schuld aan de le vensberoving van een ongeboren levensvatbaar kind verweten kan worden. Teleurstelling over deze situatie moet gelegd worden op het bord van de wetgever. Anders gezegd: op het bord van regering en Sta- ten-Generaal, bij wie weing voortvarendheid te bespeuren valt als het gaat om dit soort za ken. Eerlijkheidshalve moet gezegd worden dat niet alleen de wetge ver een verwijt treft, maar ook de officier van justitie. Als hij zijn zaken goed gekend had, zou hij de zaak heel anders hebben aangepakt en Dijkhuizen in geen geval dood door schuld van de beide baby's ten laste hebben gelegd. Het is bepaald geen ge heim dat dood door schuld van een levensvatbare ongeboren vrucht niet strafbaar is. De rechtbank geeft in haar von nis een aanwijzing over wat de officier had moeten doen. Zij laat doorschemeren dat de offi cier meer succes had gehad als hij het optreden van Dijkhuizen niet had aangegepakt als dood door schuld, maar als zware mishandeling van de moeder. Dat mag wat gekunsteld lijken, maar dat de officier er niet aan gedacht heeft kan hem wel ver weten worden. De kans dat Dijkhuizen straffe loos zou blijven, was dan name lijk heel wat kleiner geweest. Manou Design is specialist in manou, rotan, pitriet en grenen interieurs. Op 2500 M' vindt u een gevarieerde collectie van exclusieve meubelen voor uw woonkamer, eetkamer, slaapkamer of serre. Voor mensen die prijs stellen op hoogwaardige kwaliteit en actuele designs. WOONBOULEVARD BREDA (VLAKBIJ HOTEL P RI N C E VI LLE KRUISVOORT 30. TEL. 076 - 5 210 424. DONDERDAG KOOPAVOND 2e Kerstdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur

de Stem | 1995 | | pagina 3