der dekker 'Deltaplan' tegen files in de maak Akkoord over cao politie, bonden stoppen met acties Ministerie beveelt Turkije rechtse extremist aan Plan voor centrale op mest Sur Sneeuwval bezorgt verkeer veel hinder Topoverleg Dijkstal en Houben over 'lek' Breda 18 OOSTBURG jStoring Charlton stopt |,ij Ierland hastanjepuree uit de handel CDA-fractie wil 'Elkerliek-gat' in wet dichten Charles hertrouwt niet na scheiding Drollen van Klepzeiker Grote Gids Kazuifels voor de wereld eer leden van sekte spoorloos 17 overlevenden na vliegramp Nieuwe rittenkaart voor bus Werknemer moet zijn auto uit V X' 54 AH Servicelijn: 06-0305. De artikelen In deze advertentie kunt u In alle AH winkels kopen,- behalve de artikelen waar kleine cijfertjes bij staan. Die artikelen kunt u alleen kopen In AH winkels waar één van die cijfertjes op de deur staat Reclame prijzen gelden t/m zaterdag 23 december a.s. Zolang de voor raad strekt, O lib ch Brouwerijstraat 31 Telefoon 0117-455221 Speciaalzaak in geloogcTgrenen DESTE 135e JAARGANG -: v Ingor een technische storing die lennacht niet te verhelpen bleek, fc| Jeze voorpagina er wat anders Ldan u gewend bent. Onze excu- ijidaarvoor. Lblin - Jack Charlton zal zijn jsntract als bondscoach van Ier- niet verlengen. De 60-jarige 1:,gelsman deelde de Ierse voet- rad zijn besluit gistermid- Ijag in Dublin mee, acht dagen na Ijs nederlaag tegen Oranje. ■Charlton heeft de Ierse voetbal- lirs bijna een decennium lang Jiiderzijn hoede gehad. IIZIE SPORT - C1 Knetenneer - De firma Boas uit IZoetermeer heeft 12.232 blikjes liistanjepuree uit de handel ild. De blikjes van het merk lilanent Faugier werden gisteren lat supermarkten en levensmid- liilenzaken verwijderd. Volgens i woordvoerder van Boas is i nog onbekende hoeveelheid kjes onvoldoende verhit tij- is de produktie. Mensen die tspul eten, zouden een besmet- liig op kunnen lopen. Ben Haag - Het CDA wil dat inister Sorgdrager van Justitie satregelen neemt om het 'gat in Je wetgeving' te dichten, waar- door gynaecoloog Dijkhuizen van iet Elkerliek-ziekenhuis in Hei- and niet strafrechtelijk ver- volgd kan worden. Hoewel Dijk teen schuld draagt aan de dood vaneen ongeboren tweeling, ont sloeg de Bossche rechtbank hem tan rechtsvervolging omdat het strafrecht zo'n misdrijf niet kent. IZIEOOK BINNENLAND - A3 HET WEER l'i'i'/', leer zacht De koude lucht heeft plaats gemaakt voor zeer zachte lucht. Veel bewolking, periode met regen en een matige tot vrij krachtige wind. jonden - De Britse kroonprins tales 'is niet van plan te her- na een scheiding van Diana. Dit heeft Buc- 1 waren Colombianen. Mest geeft nieuwe energie VANDAAG IN DEZE KRANT Zelf spreekt Eric Schreurs van een 'stevige strip', waarin het bewustzijn wordt opengegooid. Critici signaleren in de avonturen van Joop Klep zeiker vooral de platheid en de drollen. „Geteken de stront stinkt niet", stelt Schreurs. deel d Het zijn vooral de haastig bestelde kazuifels die van kunstatelier Slabbinck in Brugge rond Kerstmis een gekkenhuis maken. Uit de hele wereld rollen de faxen van priesters bin nen. Ook de paus is er klant. deel e INHOUD 4 katernen De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Zeeland deel B Sport deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D4 Surplus deel E Sneeuw en ijzel bezorgden het verkeer gistermiddag en -avond in het hele land veel hinder. Viel de overlast in Zeeuws- Vlaanderen mee, in West-Brabant maakte de sneeuw de wegen spekglad. Stapvoets ging het verkeer door de avondspits. De politie kreeg de ene melding na de andere binnen en takelbedrijven hadden het razend druk. Op tientallen plaatsen schoven in West-Brabant auto's in ber men en sloten of ze botsten tegen elkaar. Maar het leed bleef beperkt tot blikscha de, hier en daar liepen bestuurders een schrammetje op, zoals op de Markkade in Breda. „De automobilisten hebben goed geluis terd naar de waarschuwingen voor glad heid. Er werd tamelijk rustig gereden, meldden diverse woordvoerders van de politie. Sneeuw en ijzel drongen halver wege de middag via Zeeland en West- Brabant het land binnen. Het front trok vrij snel in noordelijke richting. Door het slechte weer en het begin van het kerstweekeinde voor veel mensen, duur den de files wat langer dan normaal. foto de stem/ben steffen Den Haag (anp) - Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken en de politiebonden hebben gisteravond op hoofdlijnen een akkoord bereikt over een nieuwe cao voor de politie. De acties van de politie zijn wat de bonden betreft van de baan. Palace gisteren meege teld. Koningin Elizabeth drong 'teerder deze week bij haar zoon tales en de van hem geschei- 'en levende Diana op aan, het ■gelukkige huwelijk te ontbin- IZIE OOK BUITENLAND - A5 Gfflève - Een jaar na het drama de sekte van de Zonnetempel ■Zwitserland zijn in dat land en /'"tajk opnieuw 18 leden «oos. Gevreesd wordt dat «ij dood zijn. Vorig jaar wer st o3 leden dood gevonden. Zij 'egden collectief zelfmoord of Men vermoord door de sekte- "ders, die zich ook onder de "den bevonden. "ota - Zeker 17 mensen heb- psteren een ongeluk met een iJ ans vliegtuig in het zuid- Ik t van Colombia overleefd. toestel van American Airli- „Ik heb redelijk in moeten bin den," zei Dijkstal na ruim vier uur onderhandelen. „We verke ren niet in een juichstemming," zeggen ook de bonden in een eer ste reactie, „maar we willen dit akkoord bij onze achterban ver dedigen." De partijen hebben gisteren afge sproken dat de vaste component van de onregelmatigheidstoeslag verdwijnt. Dat gebeurt stapsge wijs, waarbij tien jaar lang tien procent van die vaste component in het normale salaris wordt ingebouwd. De onregelmatigheidstoeslag van de ongeveer 40.000 politieambte naren was steeds het grootste struikelblok tijdens de onderhan delingen de afgelopen maanden. Dijkstal wilde daar flink op bezuinigen, tot woede van de bonden. Die vreesden dat hun leden er dan financieel fors op achteruit zouden gaan. De (variabele) rest van de huidige inconveniëntenregeling wordt midden volgend jaar vervangen door een onregelmatigheidstoela ge. De hoogte daarvan hangt af van de mate waarin politiemen sen ook daadwerkelijk op onaan gename uren werken. Dat zijn de uren tussen 's avonds tien uur en 's ochtends zeven uur. In de nieu we regeling tellen voortaan ook alle op zaterdag gewerkte uren mee. VERVOLG OP BINNENLAND - A4 Van onze verslaggever Breda/Den Bosch - De Brabantse Commissaris der Koningin Houben en minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) zijn er nog niet uit of zij justitie zullen vragen een onderzoek te houden naar het lekken van vertrouwelijke informatie over de burge meestersbenoeming in Breda. Dijkstal kan weer lachen. foto de stem/johan van gurp Den Haag (anp) - Het stads- en streekvervoer introduceert op 1 januari een nieuw vervoersbewijs, de zogenoemde 12-reizenkaart. Het is een soort mengvorm van een strippenkaart en een abonne ment. Reizigers kunnen met de kaart binnen veertien dagen twaalf rei zen maken. Ze moeten bij aankoop van de kaart aangeven vanaf wanneer deze geldig moet zijn en in hoeveel zones ze willen rei zen. Volgens de vervoersbedrijven is de kaart met name voordelig voor deeltijdwerkers en scholieren. De 12-reizenkaart moet net als de strippenkaart worden afgestempeld in bus, tram of metro. De kaart is niet persoonsgebonden. De vervoersbedrijven mikken met de nieuwe kaart vooral op deeltijdwerkers. Voor hen is een abonnement vaak onvoordelig, omdat ze dan enkele 'loze' dagen hebben. De 12-reizenkaart is ongeveer 10 procent goedkoper dan een 15-strippenkaart. Voor scholieren levert de nieuwe kaart met reductietarief een voordeel van 30 procent op ten opzichte van de 15-strippenkaart. De prijs van de kaart varieert van 16 guldén tot 63,75 gulden, afhankelijk van het aantal zones. „Wij zullen wel mededelingen doen als het zo ver is," aldus de woordvoerder van Houben. Die bevestigde gisteren dat Houben met Dijkstal overlegt over de zin van zo'n justitieel onderzoek. De minister liet woensdagavond al weten dat er wel enige kans op resultaat moet zijn alvorens op zo'n onderzoek aan te dringen. Woensdag trok de Bredase loco burgemeester Van Raak bij Hou ben aan de bel. Als voorzitter van de vertrou wenscommissie voor de benoe ming van de nieuwe burgemees ter toonde Van Raak zich zeer ontstemd over een publikatie in De Stem. Daarin werd geciteerd (ADVERTENTIE) uit een geheim rapport, waaruit onder meer bleek waarom de Bredase gemeenteraad kandidaat L. van Maaren-van Balen (PvdA, burgemeester in Weert) geschik ter achtte dan de maandag benoemde C. Rutten (WD, Mid delburg). „Wij willen nu dat dit maar eens uitgezocht wordt," aldus Van Raak. „Je moet je natuurlijk afvragen of het wat uithaalt. Maar wij menen dat het maar eens duide lijk moet zijn dat dit niet kan. Wat nu gepubliceerd is, is naar mijn weten ook nooit eerder ver toond. Het komt vaker voor dat namen van kandidaten of de voorkeuren van de vertrouwens commissie in de krant komen. Maar hier worden kwalificaties van personen gegeven en daarvan zeggen wij: dit kunnen we niet zo maar laten passeren." commentaar op binnenland - a4 ook op binnenland - a4: - Onderzoek naar 'lek' lijkt zinloos (ADVERTENTIE) CITROEN EUROCASIONL1JN 010-4472002 neer op een berg in het ?Sten van Colombia. De tone had op zijn vlucht van via Bogota naar Cali 151 jugglers en acht bemanningsle- ,aan boord. De meeste inzit- Van onze redactie binnenland Zoetermeer - Het ministerie van Onderwijs is ernstig in verlegenheid gebracht door een brief van ambtenaar J. Lutje Schipholt aan de Turkse autoriteiten. Hij beveelt daarin de extreem rechtse activist drs. A. Vierling aan als docent voor een imam opleiding in Turkije. Vierling is oprichter van het Nederlands Blok en oud-medewerker van CD-kamerlid Janmaat. „De brief had niet verzonden mogen wor den. De betrokken ambtenaar had daar geen mandaat voor," aldus een beschaamde woord voerder van het ministerie. Het departement zal de Turkse auto riteiten laten weten dat de brief als niet verstuurd moet worden beschouwd. De ambtenaar krijgt een berisping. De aanbeveling volgde op een brief van de Turkse ministeries van Onderwijs en Godsdienstza ken en een moskee-organisatie. Daarin werd gevraagd om een financiële bijdrage. Bovendien vroegen de instanties om een oor deel over enkele kandidaten die gereageerd hadden op een adver tentie, waarin docenten voor de opleiding werden gevraagd. De school in Zuid-Turkije is bestemd voor Turkse jongens die later in Nederland als imam aan het werk gaan. De ambtenaar liet weten dat Nederland niet wil bijdragen aan de opleiding. Wel ging Lutje Schipholt, die tevens secretaris is van de Turks/Nederlandse Com missie Onderwijs, in op het twee de verzoek. Op basis van het cur riculum vitae van Vierling noem de hij hem in een brief als een geschikte kandidaat voor een baan als docent aan de opleiding. Klaarblijkelijk was hij niet op de hoogte van de ultra-rechtse ach tergrond van Vierling, die meer malen de islam als een hoogst gevaarlijke godsdienst heeft 031 000218 I I I I I VRIJDAG 22 DECEMBER 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,95 - ZATERDAG: 2,50 Van onze verslaggever Utrecht - Het bedrijfsleven is de files op de wegen zo beu, dat het drastische maatregelen in petto heeft om het 'vermijdbare autogebruik' door werknemers terug te dringen. Een commissie van deskundigen gaat de komende tijd alle denkbare maatrege len op een rij zetten en beoordelen op hun effect. Over uiterlijk vijf maanden wil de commissie zijn 'Deltaplan tegen de verkeersopstoppingen' op tafel leggen. Meteen daarna is het plan onderwerp van beraad met het kabinet, de achterban maar mogelijk ook de vakbon den, omdat er sprake kan zijn van wijzigingen in de collectieve arbeidsvoorwaarden De commissie gaat het effect na van mogelijkheden zoals afschaffing van de autokosten vergoeding voor woon-werkver- keer, het daarvoor in de plaats laten rijden van taxibusjes voor werknemers die gemakkelijk samen naar hun werk kunnen en het collectief inleveren van loon ruimte in ruil voor (beperkte) vrijkaarten voor het openbaar vervoer. Parkeerplaatsen Verder worden maatregelen bekeken als het reserveren van parkeerplaatsen uitsluitend voor carpoolers en het spreiding van arbeids- en bedrijfstijden. Het plan is gisteren bekend gemaakt, na afloop van overleg tussen minister Jorritsma (Verkeer) en een prominente delegatie van het bedrijfsleven. De bedoeling van deze bijeenkomst was, een oplos sing te zoeken voor de groeiende file-problematiek op de Neder landse wegen. Volgens de prog noses groeit het autogebruik du- danig, dat al in het jaar 1999 op elk moment van de dag overal in Nederland files zullen staan. Elke opstopping kost het bedrijfsleven handenvol geld omdat werknemers tijd verliezen en goederen en diensten te laat worden afgeleverd. Op dit moment wordt dat economisch verlies voor het bedrijfsleven ingeschat op 1,4 miljard gulden per jaar. Spitsuren Volgens een woordvoerder van de werkgeversorganisatie VNO- NCW heeft minister Jorritsma tijdens het overleg beloofd het investeringsprogramma in de wegenbouw, zoals neergelegd in het Structuurschema Verkeer en Vervoer, de komende jaren zo snel mogelijk uit te voeren. „Maar daarmee alleen redden we het niet. Als bedrijfsleven zullen we ook zelf onze verantwoorde lijkheid moeten nemen. Daarom gaan we nu kijken hoe we het vermijdbare autogebruik door onze werknemers kunnen terug dringen, zeker in de spitsuren," aldus een woordvoerder van VNO-NCW. De commissie zal alle denkbare facetten bestude ren, variërend van mogelijkheden tot verder stimulering van een doordacht 'vervoers-manage- ment' in de bedrijven, tot de arbeidsvoorwaardelijke en de fis cale kant. „Alles moet erop gericht zijn, vermijdbaar autoge bruik in woon-werkverkeer te voorkomen. De verkeers- en ver voersstromen die daarna onver mijdelijk overblijven, moeten we beter over de dag zien te sprei den," aldus een woordvoerder van het ministerie. De delegatie van het Nederlandse bedrijfsleven bestond uit de voorzitters van NVO-NCW, MKB Nederland, Bovag, EVO, Konink lijk Nederlands Vervoer, Neder land Distributieland, Transport en Logistiek Nederland, de Rai en de Commissie Transport en Infrastructuur. Ook de ANWB nam deel aan het beraad. Van onze verslaggever Den Bosch - Drie mestcoöpe- raties zijn bereid ieder jaar 200.000 ton droge pluimvee mest beschikbaar te stellen voor een energiecentrale, cï.e wordt gestookt op mest 'IS het project van de grond komt, is de kans groot dat de fabriek in Brabant wordt gebouwd. Van de energie die na verbran ding vrijkomt (12 megawatt) kan volgens de initiatiefnemer, Schelde Milieutechnologie in Goes, een middelgrote gemeente van elektriciteit worden voor zien. In Engeland draaien al twee energiefabrieken op kippemest, een derde is in aanbouw. De zuidelijke mestafzetcoöpera- tie Mestac, de Limburgse mest- coöperatie Cobam en Mestbureau Oost hebben een intentieverkla ring getekend om de benodigde pluimveemest beschikbaar te stellen. De drie organisaties ver tegenwoordigen samen 6900 pluimveehouders in het zuiden en oosten van het land. Of het plan voor de energiefa- briek levensvatbaar is, hangt vooral af van de vraag of de ver werkingskosten economisch acceptabel zijn, zegt directeur Schoolkate van Schelde Milieu technologie, een dochterbedrijf van de Koninklijke Schelde Groep. Anders dan de commer cieel mislukte mestfabriek Pro- mest in Helmond, die mestkorrels maakte, is zijn plan gericht op mest als brandstof. De Brabantse energiemaatschappij Pnem kijkt de kat uit de boom. „We zijn wel geïnteresseerd om de stroom in te kopen," zegt een woordvoerder. bestempeld. Kamerlid Rabbae van GroenLinks meent dat er sprake is van een grove misstap van het ministerie. Hij heeft gisteren staatssecretaris Netelen bos om opheldering gevraagd. Hij wil weten of ze consequenties verbindt aan deze fout. Het Nederlands Centrum Buitenlan ders is woedend over de gang van zaken. Volgens directeur Akel verliest de Turkse gemeenschap het vertrouwen in de Nederland se overheid door het voorval. DIJKSTAL Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. c w Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso31,15 kwartaal autom. incassoƒ91,25 bank/gironrkwartaal acceptgiro93,75 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- S gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda.

de Stem | 1995 | | pagina 1