4Lage btw op bloemen is on-Europees' Chemiegiganten azen op Moerdijk 1 Ajax loo Marine-technici willen niet verhuizen Reisbureau Ad Latjes verliest weer van KLM Bredase drii alleen hier u uw stem de Stem Rechter oordeelt mild over douane-fraude Toerist weet Nederland goed te vinden Moskou is dit jaar de duurste stad in Europa Rechter snoert zakenduo de mond inzake De Vilder H ECONOMIE Rinnooy Kan hekelt sociale 4hangmat Europese Commissie na klacht België: Plantijn neemt Van Poll over Rohm Haas zoekt plaats voor fabriek van 450 miljoen Moerdijk verkoopt dit jaar weer twintig hectare 8 ECONOMIE KORT SENSATIONEE t A DON DERDAG 21 DECEMBER 1995 A8 Van onze rechtbankverslaggever Breda - De Bredase rechtbank heeft de failliete transportonder nemer J. de W. uit Waalwijk voor zijn belangrijke rol in enkele cri minele organisaties veroordeeld tot dertig maanden, waarvan tien voorwaardelijk. Zijn transportplanner, de Halster- naar J.G., kreeg een werkstraf van 240 uur en zes maanden voorwaarde lijk opgelegd. De straffen waren lager dan de eisen. De organisaties hebben op grote schaal sigaretten, textiel en elektrische apparaten op de Europese markt afgezet, terwijl die op vervalste douanedocumenten als doorvoergoederen genoemd ston den. Daarmee zijn de Nederlandse Staat en de Europese Unie zeker 700 miljoen gulden aan invoerrechten, accijnzen en btw misgelopen. De rechtbank hield er rekening mee dat De W. in het onderzoek zeer coöpera tief is geweest. Daarom is de straf aanzienlijk lager uitgevallen dan normaal. Tegen De W. was drie jaar geëist, waarvan een jaar voorwaardelijk. G. had maar een deel van de periode meegewerkt "en kreeg daarom ook een wat lagere straf. Tegen hem was veertien maanden gevraagd, waar van zes voorwaardelijk. De rechtbank beval de officier van justitie een nieuwe berekening te maken van het voordeel dat beide mannen werkelijk genoten hebben. Ten onrechte, zegt de rechtbank, heeft de officier ook de winst van voor 1 maart 1993 meegerekend en heeft hij geen rekening gehouden met de kosten die de verdachten moesten maken om de winst te kun nen pakken. Van onze verslaggever Tilburg - „Ons risicomij dend gedrag komt ons als we niet oppassen heel duur te staan. Het meest uitgebouw de sociale zekerheidsstelsel ter wereld is hier van vang net tot hangmat verworden. Terwijl het èen trampoline zou moeten zijn." Werkgeversvoorzitter dr. A. Rinnooy Kan trok gister middag tijdens de achttien de Brabants Dagblad Lunch in Tilburg ongezouten van leer tegen 'risico-mijdend en tevreden Nederland'. Althans hij deed een poging Nederlanders met hun neus op de economische vitaliteit te drukken, die hier volgens hem nog vaak ver te zoeken is. Nederland moet volgens Rinnooy Kan als de gesmeerde bliksem 'het Hongkong of het Singapore van Europa worden'. „Eco nomische vitaliteit vraagt de ambitie te willen concurre ren met de besten. Een ande re keus heeft Nederland ook niet." Over de eco-tax die Nederland als: enige land ter wereld gaat invoeren zei Rinnooy kan dat het buiten landse investeerders afschrikt. „Die negatief symbolische wetgeving levert geen beter milieu op en de werkgelegenheid is er al evenmin mee gebaat. Kortom we kunnen er alleen maar last van krijgen." Van onze redactie economie Brussel/Den Haag - Nederland hanteert het lage btw-tarief op bloemen en planten en overtreedt daarmee de EU-richtlijnen. Dat is de mening van de Europese Commissie in een reactie op een klacht van België. Volgens de Commissie moet Nederland, volgens afspraken in Europees verband, vanaf 1 janu ari het hoge btw-tarief bereke nen. Nederland, Duitsland, Luxemburg, Frankrijk en nog drie EU-landen hanteren echter het lage tarief. Het ministerie van Financiën in Den Haag ontkende gisteren de Europese Unie te negeren. „Het is sprake van een verschil van inzicht," aldus een woordvoer ster. België had een klacht gede poneerd bij de Europese Com missie uit onvrede met het lage btw-tarief in de omringende lan den. De veel hogere bloemenprijs in eigen land zet Belgische han delaren ertoe aan grote partijen bloemen in het buitenland te kopen. Bij Financiën in Den Haag weet de woordvoerster ech ter zeker dat de problemen geen gevolg zijn van de btw-tarifering. „De kale prijs van bloemen, dus de prijs voordat er enige belas ting is geheven, is in België ook al hoger." Roosendaal - Het grafische con cern De Plantijn Groep heeft Koninklijke Van Poll Drukkerij en in Roosendaal overgenomen. Van Poll verkeerde sinds vorige week in surséance van betaling. Dit is gisteravond bekendge maakt. Plantijn staat garant voor alle betalingen aan de crediteuren van Van Poll. Volgens De Plan tijn Groep beschikt de Roosen- daalse drukkerij ondanks een dalende omzet en een onderbe zetting over een goed klantenbe stand. De overname is voor Plan tijn bovendien gunstig om dat er behoefte is aan extra drukcapaci- teit. De Plantijn Groep bestaat uit twaalf ondernemingen met 650 personeelsleden. De jaaromzet bedraagt circa 190 miljoen gul den. Wat de overname voor gevolgen heeft voor het personeel van Van Poll is niet bekend. Het standpunt van de Commissie heeft 'Den Haag' enigszins ver rast, want begin dit jaar nog had nota bene deze commissie zelf voor bloemen het lage tarief voorgesteld. Vooralsnog is er slechts sprake van een advies. Als België nu naar het Europees Hof van Justitie stapt, komt er later pas een bindende uitspraak. Het Produktschap voor Sierge wassen toonde zich gisteren niet blij met het advies van de Euro pese Commissie. Uit het feit dat ook Frankrijk en Italië inmiddels voor bloemen en planten het lage btw-tarief hebben ingevoerd, put het Produktschap de hoop dat het tarief ongewijzigd blijft. „Een onderzoek van het Land- bouweconomisch Instituut in Den Haag en het accountants kantoor Moret, Ernst Young heeft uitgewezen dat invoering van het hoge btw-tarief voor bloemen en planten Nederland een verlies van 640 miljoen gul den aan handels- en produktie- waarde zal opleveren," aldus een woordvoerster van het Produkt schap. „Voor Nederland en Duitsland samen gaat het om een miljard. Er staan duizenden banen op het spel." Volgens de berekeningen zou ver laging van het tarief de sierge- wassensector van België aldaar tot een omzetverhoging van drie tot vijf procent opleveren. Den Haag (anp) - Ruim vier- van de vijf honderd werknemers van het Marine Elektronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest hebben zich gistermorgen op een personeelsbijeenkomst tegen overplaatsing naar Den Helder uitge sproken. Volgens bestuurder Oskam van de CNV-bond CFO is overplaatsing onbe spreekbaar. In een motie wordt van staatssecretaris Meijling (Defensie) geëist dat hij vóór de kerst uitleg komt geven. De bonden weten officieel van niets. Als het aan Meijling ligt krijgt de gemeente Den Helder er vijfhonderd Defensie-arbeids plaatsen bij, door de verplaatsing van het bedrijf. Bij de behandeling van de defensiebe groting had hij toegezegd regio's als Den Hel der, die sterk afhankelijk zijn van Defensie, zoveel mogelijk te helpen bij het scheppen van werk. Hij had til aangekondigd voor vijfentachtig arbeidpslaatsen in Den Helder te zorgen. Daar komen de vijfhonderd arbeidsplaatsen die met de verhuizing van het MEOB zijn gemoeid, nog bij. De verhuizing van het MEOB is een gevolg van het in mei begonnen onderzoek naar de concentratie van bedrijven voor technisch gecompliceerd onderhoud bij Defensie. In het kader van de doelmatigheidsoperatie is beslo ten dit aantal bedrijven, zeven in totaal, terug te brengen tot één per krijgsmachtdeel. Het MEOB wordt ondergebracht bij het SEWACO-bedrijf (sensoren, wapens en com- Van onze verslaggever Voorburg - Nederland is dit jaar meer in trek bij buiten landse gasten dan vorig jaar. In de eerste negen maanden van dit jaar zijn zo'n 1,5 mil joen overnachtingen meer geregistreerd dan in dezelfde periode vorig jaar; dat is een groei van tien procent. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Volgens het CBS wordt het recordjaar 1992 - met de Floriade als belangrijke toe ristentrekker - ruimschoots over troffen. Vorig jaar verbleven bui tenlanders in de eerste drie kwar talen samen 15,2 miljoen nachten in Nederland; dit jaar zijn dat 16,7 miljoen overnachtingen. Volgens het CBS profiteren alle accommodatievormen van de toenemende toeristenstroom. Er kwamen in de onderzoekspe riode vooral meer gasten uit Oost-Europa en landen buiten Europa. Volgens het CBS hebben de evenementen in het kader van de herdenking van vijftig jaar bevrijding daar sterk aan bijge dragen. Uit alle voor Nederland belangrijke toeristenlanden kwa men meer gasten naar Nederland, behalve uit Italië. Dat 'kostte' Nederland zo'n 50.000 overnach tingen van Italianen. De meeste buitenlandse gasten kwamen tra ditiegetrouw uit de buurlanden Duitsland, België en Groot-Brit- tannië. De CBS-cijfers betreffen over nachtingen in hotels, pensions, bungalowparken, campings, jeugd- en groepsaccommodaties. In de registratie zijn alle over nachtingen verwerkt, dus ook zakelijke gasten zijn meegere kend. Door Willem Reijn Moerdijk - Het industrieter rein Moerdijk blijkt een trek pleister voor chemiereuzen. Delegaties van de multinatio nals doen momenteel regel matig het terrein aan op zoek naar een geschikte vestigings plaats voor nieuwe fabrieken. Enkelen hebben belangstel ling voor terreinen van een formaat van dertig hectare. Directeur ir. G. Rodewijk van het Industrie- en Havenschap Moer dijk zegt dat naar aanleiding van het bericht als zou Moerdijk op de shortlist staan van het Ameri kaanse concern Rohm and Haas. Het bedrijf neemt medio volgend jaar een besluit over de vesti gingsplaats voor een Europese fabriek, zo laat een woordvoer ster weten. In 1998 zou de bouw kunnen aanvangen. Het in Philadelphia gevestigde chemiebedrijf (omzet 5 miljard gulden, twaalfduizend werkne mers) wil in West-Europa 300 tot 450 miljoen investeren. Een vuistnorm in de chemie leert, dat per twee miljoen gulden aan investeringen één nieuwe arbeidsplaats ontstaat, zodat het bedrijf tot dik tweehonderd vaste banen zou creëren. Moerdijk zou bij de definitieve keuze in de eindfase van de besluitvorming concurreren met Antwerpen. Rodewijk zegt echter dat het nog lang niet zo ver is. „Ons beeld is dat Rohm and Haas onderzoekt welke locatie in West-Europa het meest geschikt is. Daarvoor zijn ze bij ons bezoek geweest, maar hebben ze bijvoorbeeld ook Terneuzen en Vlissingen aangedaan," zegt" de IHM-directeur. Hij vindt het voorbarig om te ver onderstellen dat Moerdijk tot de laatste ronde is doorgedrongen. „Er komen zoveel van die delega ties langs. We hebben nog niet eens een idee van de oppervlakte die men nodig heeft." Een goed ingevoerde bron zegt dat er nog geen echte shortlist is gemaakt van twee kandidaten met een reserve-locatie. Maar wel zou Rohm and Haas nog werken met een lijstje van circa vijf mogelijke vestigingsplaatsen. Moerdijk staat op die lijst, omdat Rohm and Haas dicht bij een toeleve rancier van propyleen wil zitten, een grondstof voor haar produkt acrylaten dat wordt toegeleverd aan de verfindustrie. Shell Moer dijk produceert propyleen en heeft besprekingen gevoerd met Rohm and Haas over toekomstige samenwerking tussen de bedrij- Dr. J. van der Eijk, manager technologie van Shell Moerdijk, bevestigt in zijn algemeenheid dat er bij chemiebedrijven veel belangstelling bestaat om zich op de 350 onbebouwde hectare Shell-grond te vestigen. Shell heeft een afspraak met het IHM om nieuwe chemiebedrijven toe te laten op die grond. Deze zomer liet de joint-venture van Shell en Montedison, Mon- tell, weten op het braak liggende terrein van Shell Moerdijk nieu we fabrieken ter waarde van 200 miljoen gulden te zullen bouwen. Shell-manager Van der Eijk: „Uit de contracten met die bedrijven blijkt ons dat Antwerpen en het Britse Wilton concurrenten voor Moerdijk zijn. De belangstelling is behoorlijk toegenomen nadat Moerdijk de race van Antwerpen won en Montell voor Moerdijk koos." IHM-directeur Rodewijk zegt momenteel veel delegaties te ont vangen en rond te leiden. Daarbij gaat het zowel om kleinere als om grote investeringen, waarvoor terreinen tot 30 hectare nodig zijn. Vanwege de nieuwe technologie hebben chemie-bedrijven tegen woordig minder ruimte voor fabrieken met een grote capaci teit nodig dan vroeger. Rodewijk bevestigt dat de che- mie-concerns vaak de keuze maken tussen Moerdijk en Ant werpen. Bij logistieke bedrijven, bij welke Moerdijk eveneens bijzonder in trek is, moet het IHM verder con curreren met Rotterdam, alle Belgische havens (Antwerpen, Gent, Zeebrugge) en Noord- Frankrijk. De teller van de gronduitgifte staat momenteel op twintig hec tare. „Dat is iets minder dan de afgelo pen jaren, maar toen zaten er met de afvaloven en de warmte kracht-centrale grote semi-over- heidsinvesteringen bij. Dit jaar was op met de verkoop van grond aan het private bedrijfsleven even goed als voorgaande jaren en ruim boven de doelstelling." De financiële uitkomst zal wor den beïnvloed door de grote investeringen in de infrastruc tuur die dit jaar zijn gepleegd. „De infrastructuur was niet mee gegroeid met de snelle gronduit gifte," zegt Rodewijk. „Daarom hebben we dit jaar tus sen de twintig en dertig miljoen gulden geïnvesteerd." Moerdijk heeft momenteel nog circa 250 hectare beschikbaar voor uitgifte van grond. „En we hebben nog heel wat in de pijp lijn zitten," constateert Rodewijk tevreden. Genève (anp) - Moskou is dit jaar de duurste stad in Euro pa geworden. Buiten Europa zijn de kosten van levenson derhoud alleen in de Japanse steden Tokyo en Osaka hoger. Amsterdam staat op de Euro pese ranglijst op de eenentwin tigste plaats en op de werel dranglijst op een gedeelde een enveertigste, samen met Dar es Salaam in Tanzania. Dat blijkt uit het jongste half jaarlijkse onderzoek van Cor porate Resources Group in Genève, een bureau dat infor matie verzamelt voor bedrijven en instellingen die werknemers 'in het buitenland hebben. Het onderzoek omvat de prijzen van goederen en diensten in 136 grote steden. Moskou kwam bij het vorige onderzoek nog als achtste uit de bus. De sprong op de rang lijst is het gevolg van een flinke stijging van de dollarprijzen in westerse winkels in de Russi sche hoofdstad. St. Petersburg is goedkoper, maar neemt wel een gedeelde zeventiende plaats in met Parijs. Onder de tien duurste steden zijn er vijf in Europa. Behalve Moskou zijn dat Genève op de vierde plaats, Zürich (5), Oslo (6) en Kopenhagen (7). Peking staat op de achtste positie, de Gabonese hoofdstad Libreville op de negende en Seoul (Zuid- Korea) op de tiende. Het goed koopst zijn Monterrey (Mexi co), Mexico City, Harare (Zim babwe) en Lagos (Nigeria). Voor elke overtreding van dit verbod geldt een boete van 100.000 gulden met een maxi mum van een miljoen. De Vilder had per overtreding een boete van 250.000 gulden gevraagd. De zakenlieden werden zeven jaar geleden tien miljoen gulden lichter gemaakt door De Vilders zoon Robin. Hij had de zakenlui als beleg gingsadviseur koeien met gouden horens beloofd, maar al spoedig bleek dat het tweetal naar de centen kon fluiten. De Vilder jr. joeg een groot deel van het geld er in rap tempo door. De gedupeerden verwijten De Vilder sr. dat hij beslaglegging op de tegoeden van zijn zoon onmo gelijk maakt, omdat hij Robins bezittingen op zijn naam heeft laten zetten. Vorige maand nog eisten de twee inzage in een bankrekening van senior in Zwit- Amsterdam (anp) - Malibu Travel, het reisbureau van Ad Lat S jes, heeft opnieuw bakzeil gehaald in zijn strijd tegen de KLM~ I De rechtbank in Amsterdam verwierp de eis van Latjes om de I KLM te verbieden beperkende voorwaarden te stellen aan de uitvoering van reizen met in Londen gekochte tickets. hun reis per KLM-vlucht voort en vormen inmiddels zestig pro i cent van de klanten. De transfer i passagiers zijn voor de KLM en Schiphol van onschatbare waar '1 de. I Latjes werd indertijd groot door de goedkope KLM-tickets in Londen op te kopen en in Amsterdam te verkopen. Op som- fc mige vluchten, naar bijvoorbeeld Accra in Ghana en Quito in Ecu ador, scheelde dit duizenden gul- dens. Bij deze praktijken blijft de 1 eerste coupon in het ticket onbe- f nut. De KLM maakte aan de dis-f count-praktijken een eind door van de passagiers te eisen dat alle coupons in het ticket moeten J worden gebruikt en in de aange- 5 geven volgorde. Hoewel de KLM ook al bij eerde- re gelegenheden door de rechter 4 in het gelijk werd gesteld heeft i Latjes aangekondigd de strijd tot het bittere eind te willen voeren. De KLM, die blij is met de uit- spraak, hoopt toch dat met dit I vonnis definitief een streep onder de affaire is gezet, zo liet een I woordvoerder weten. Over deze kwestie liggen de KLM en Latjes, die met zijn reisbureau is gespecialiseerd in de verkoop van goedkope vliegtickets naar landen buiten Europa, al sinds 1988 in de clinch. Cruciaal in de juridische procedures is de vraag of de KLM mag eisen dat een reis aanvangt in de plaats waar het ticket is gekocht. De rechtbank heeft deze vraag bevestigend beantwoord. Van machtsmisbruik, waar Latjes de luchtvaartmaatschappij van beschuldigt, is volgens de recht bank geen sprake.Ook de door Latjes aangevoerde beschuldi ging dat de voorwaarden die de KLM hanteert in strijd zijn met Europese wetgeving op het gebied van de vrije mededinging, werden door de rechtbank ver worpen. Inzet van de juridische strijd vor men de zogenaamde grensover schrijdende vliegtickets. Met deze tickets, die in het buitenland tegen aantrekkelijke prijzen wor den verkocht, lokt de KLM pas sagiers naar Schiphol. Deze reizi gers zetten vanuit Amsterdam Niet alleen de werknemers zelf, ook hun familieleden moeten straks meeverhuizen. Daarom werd zelfs deze kleine dreumes gisteren opgetrommeld om het protest van de marine-technici kracht bij te zetten. foto anp mando-bedrijf) en de Rijkswerf in Den Hel der. De maatregel levert per jaar bijna twin tig miljoen gulden 'doelmatigheidswinst' op. CFO'er Oskam meent dat met de operatie de werkloosheid in Den Helder juist zal toene men. „Van de MEOB'ers zijn er driehonderd tweeverdiener en hun partners zullen dus als werkloze naar Noord-Holland vertrekken." In januari protesteren de werknemers in Den Haag. Een woordvoerder van Defensie stelt dat Meijling echter voorlopig niet met een uitleg zal komen, omdat hij met vakantie is. Op zijn vroegst na het kerstreces gaat hij de Tweede Kamer meer inlichtingen verstrekken tijdens een algemeen overleg waar de econo mische situatie van Den Helder aan de orde komt. Amsterdam (anp) - De rechtbank in Amsterdam heeft de zakenlieden W. Laverman en J. van Buuren de mond gesnoerd. De twee mogen zich niet meer uitlaten over de voorzitter van de Amsterdamse Kamer van Koophandel, R. de Vilder, met wie zij al jaren in onmin leven. seriand, waarop junior volgens hen ruim drie miljoen gulden zou hebben gestort. Deze eis werd afgewezen. Uit woede over het feit dat senior niet meewerkt de verdwenen tegoeden boven water te krijgen, begonnen de zakenlie den een publiciteitsoffensief tegen hem, waarbij hele en halve waarheden uit diens privéleven op straat werden gegooid. De Vil der kreeg hier afgelopen zomer zo genoeg van dat hij de rechter in een kort geding vroeg de twee de mond te snoeren, zodat niet lan ger zijn goede naam door het slijk wordt gehaald. De rechter honoreerde dit ver zoek en legde de twee alvast een voorlopig spreekverbod van zes maanden op. Laverman en Van Buuren zeiden in hun verweer dat een verbod niet nodig is, omdat zij een streep wilden zetten onder het verleden. Vakfotografen doen het goed Den Haag - De Nederlandse vakfotograaf doet het goed. De publieksfotogrp.fen, fotojournalisten, reclamefotografen en het 'gemengd bedrijf' zagen hun omzet dit jaar met 5 procent toene men, terwijl de helft van hen een winststijging noteerde. In 1994 bedroeg de omzet 220 miljoen gulden, exclusief btw. Dat blijkt uit een onderzoek van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Het gaat veelal om eenmansbedrijven. De gemiddelde omzet ligt iets boven de twee ton, de resultaten zijn over de gehele branche gezien sterk wisselend. Hoechst schrapt 8000 banen Frankfurt - Bij het Duitse chemieconcern Hoechst verdwijnen 8000 van de 41.000 arbeidsplaatsen in de farmaciedivisie. Dat is een gevolg van de integratie van de farma-activiteiten van Hoechst zelf, de Franse dochteronderneming Roussel Uclaf en het eerder dit jaar overgenomen Amerikaanse concern Marion Mer- rell Dow. In totaal werken er bij Hoechst op het moment ruim 169.000 mensen. Een deel van 8000 banen is de afgelopen twee jaar al geschrapt. In Duitsland vervallen 1400 arbeidsplaatsen. De reorganisatie moet leiden tot een besparing van 1,2 miljard mark per jaar en past in het streven van Hoechst om in het jaar 2000 het grootste farma cieconcern ter wereld te zijn. Boeren dagen Coberco weer voor rechter Den Haag - Tweehonderd melkveehouders hebben gisteren het oostelijke zuivelconcern Coberco opnieuw voor de rechter gedaagd. Ze vragen de Ondernemingskamer in Amsterdam een uitspraak te doen over de omstreden jaarrekening over 1990 van de melkpoedercoöperatie Heino Krause, die in 1991 door Coberco is overgenomen. De veehouders betogen dat ze door misleidende jaarrekeningen van dat bedrijf meer dan veertig miljoen gulden schade hebben geleden. Reuters en IP gaan samenwerken Londen - Het Britse informatieconcern Reuters en de IP Groep, onderdeel van het Franse communicatieconcern Havas, gaan gezamenlijk informatie voor de advertentie- en mediamarkt ver zamelen en aanbieden. De joint venture richt zich eerst op de Duitse markt, maar wil later andere landen in Europa bedienen. Het samenwerkingsverband biedt via een computerverbinding (on-line) nieuws aan aan die speciaal gericht is op de advertentie wereld. Op dat laatste terrein heeft IP veel kennis in huis. IP'is in Nederland bekend als de commerciële tegenhanger van de Ster op de zenders van RTL en Veronica. Het Nederlandse IP is een joint venture tussen IP Groep en RTL. In Nederland is uitgeverij VNU de afgelopen tijd bezig de positie op het gebied van informatie voor marketing- en reclamedoeleinden te versterken. VNU is ook minderheidsaandeelhouder in RTL. Nationale Nederlanden ambitieus in Polen Warschau - Nationale Nederlanden Polska koestert ambitieuze uitbreidingsplannen. Volgend jaar wil de verzekeraar het aantal werknemers van 460 uitbreiden naar 1000. Aan premie verwacht NN Polska in 1996 f 30 miljoen binnen te krijgen tegen dit jaar ruim f 4 miljoen.NN Polska is een volledige dochter van Nationa- le-Nederlanden, onderdeel van ING Groep. Temmink stapt op als hoofdredacteur BD Den Bosch - De hoofdredacteur van het Brabants Dagblad, Theo Temmink, heeft zijn functie neergelegd. Aanleiding is de wens van Temmink (41) in Amsterdam te blijven wonen, ver buiten het verspreidingsgebied van zijn krant. De redactie betreurt het ver trek van de hoofdredacteur, zo zegt een woordvoerster. Temmink werd begin 1994 hoofdredacteur. Door privé-omstan- digheden wil hij niet verhuizen naar Den Bosch of directe omge ving. De directie van uitgeefster Brabant Pers en Temmink zelf vinden dat een situatie die voor een hoofdredacteur ongewenst is, en niet blijvend kan voortduren. PTT slijt 500.000e mobiele telefoon Den Haag - KPN-dochter PTT Telecom heeft gisteren de 500.000e mobiele telefoon aangesloten. De afgelopen twaalf maanden zijn er 200.000 nieuwe abonnementen verkocht. De Leeuwarder die PTT Telecom aan het half miljoen heeft geholpen, krijgt een gra tis toestel en hoeft geen aansluitkosten te betalen. Het aantal draagbare toestellen groeit snel: in 1991 waren er nog 100.000 aansluitingen, in september 1993 kon-de 200.000e worcj®n gemeld. Naast de half miljoen draagbare telefoons is er eenzelfde aantal semafoonabonnementen verkocht.Het totale aantal draag bare telecommunicatietoestellen is nog hoger, omdat PTT Tele com niet langer monopolist is. Concurrent Libertel wilde niet zeg gen hoeveel aansluitingen hij heeft verkocht. Bedrijven gaan duurzaam hout gebruiken Den Haag - Gamma, Karwei en drie andere houtgebruikende bedrijven schakelen volgend jaar gedeeltelijk over duurzaam geproduceerd hout. Ze hebben daartoe gisteren samen met het Wereldnatuurfonds (WNF) een intentieverklaring getekend. Het WNF promoot het gebruik van duurzaam geproduceerd hout omdat daarvoor minder bossen hoeven te worden gekapt. In de bouwmarkten van Gamma en Karwei, die al eerder beslo'ten tot de verkoop van duurzaam geproduceerd tropisch hardhout, komt volgend najaar ook duurzaam niet-tropisch hout te h§Sen' Daarnaast hebben de projectontwikkelaars Johan Matser BV en Burginvest aangekondigd duurzaam hout te gaan gebruiken 1 enkele van hun projecten. Het papierconcern Bührmann-Ubben komt met kopieerpapier op de markt waarin alleen duurzaam geproduceerd hout is verwerkt. De overheid en het bedrijfsleve hebben al in 1993 afspraken gemaakt over de invoering van duu - zaam geproduceerd hout. Door onenigheid over de eisen waaraa dat hout zou moeten voldoen en welk keurmerk daarvoor mo worden ingevoerd, zijn die afspraken nog steeds niet uitgevoer ANTRA wagon primeur 31.950^ «^sterdam (anp) - Het topjaar 1 jt er voor Ajax bijna op. Nog thuiswedstrijd tegen NEC (zone n dan kunnen de wereldkamp nen gaan genieten van een well (tiende vakantie van twee weken ne Amsterdammers zijn hard toe „entale en fysieke rust. Dat k\ woensdagavond op ondubbelzinnige ze aan het licht. In wat wellichil slechtste wedstrijd van het kroon waSi won Ajax nog maar net van Graafschap, de nummer zestien vai eredivisie: 1-0. Het duël verliep vrijwel zonder hoo punten. Ajax, in de vertrouwde op^ NAC Door Jacques Hendriks Breda - Zowel NAC als Roda J en ijskoude Beatrixstraat nog; rond. NAC omdat het vier dl had verloren (0-1), Roda om< steken voelde door de 3-2-nei Waarschijnlijk daarom waren na afloop beide trainers, Stevens van Roda en Rijsbergen van NAC, tevreden met het behaalde puntje (0-0). Dat het publiek zich met name het laatste half uur stierlijk verveeld had, besef ten ze echter maar al te goed. „Een wedstrijd om snel te verge- I ten," vond niet alleen Huub Ste vens, wiens ploeg nog het meeste recht op de zege had, gezien het grotere aantal kansen. Toch was NAC-Roda JC het eer ste uur best vermakelijk geweest. Niet omdat er goed gespeeld werd, wel omdat beide ploegen durfden aan te vallen. NAC met de weer herstelde Remie, plus Arnold en Scheepers in de frontlinie, Roda net zo goed met een trio voorin: Roelofsen, Graef en de pijlsnelle Babangi- I da. Vanwege de laatste had Wim Rijsbergen een verstandige keu ze gemaakt door zijn vleugelver dedigers van positie te laten wis selen. De bonkige Vidmar stond nu als rechtsback op de statische Roelofsen, terwijl de veel snelle re én atletischere Atmodikoro zich op links moest bemoeien met Babangida. De kleine Nige- riaan is vooral op de eerste vijf I meter onverslaanbaar, maar dat I verschil compenseerde de NAC- speler met slim verdedigen en indien nodig perfecte slidings. Van Hooijdonk bit alles gebeurde onder toe ziend oog van niet alleen ex- NAC-ster Pierre van Hooijdonk, maar ook van diens huidige manager bij Celtic, Tommy Burns. De roodharige Schot is op I zoek naar versterking, kwam tójken naar Roda-stopper De Koek, maar het kan haast niet anders dan dat sinds gisteravond m het notitieboekje van Burns (AD VER' ïrt Een dezer dagen komt uw 5 zijn wensen overbrengen voc Overhandigt hij/zij u het afj staat uw eigen Stem-bezorg(s mmm

de Stem | 1995 | | pagina 8