Kabinet geeft asielzoekers hoger beroep Nabestaandenwet: senaat laat zich afschepen met fooi O Defensie gaat 'jungle-zieken' registreren Lekker Dier tegen struisvogelbiefstuk 'Bernhard wist niets van lijst nazi-leden' Zeefdruk van Beatrix wordt toch herdrukt Mestboekhouding gaat voor elke boer gelden Energienota minister Wijers krijgt kritiek Stai 4 Analyse Brommer niet op fietspad Taak v| overge Protes tegen i\ DE STEM BINNENLAND Uitsluitend inzake toelating Koninklijk huis schiet 456 zwijnen dood DE STEM COMMENTAAR DEST] BINNENLAND KORT Negen jaar cel voor lid amfetaminebende Langdurige straf cocaïnehandelaars Nijmegen voor rechter voor vetlozing Waarschijnlijk uitstel in zaak-Alanya 130 miljoen voor onrendabele lijnen NS Bibliotheek Hermans brengt veel op 4 Parlem DONDERDAG 21 DECEMBER 1995 ^4 Den Haag (anp) - Het ministe rie van Defensie gaat zelf bij alle onderdelen van de krijgs macht registreren welke mili tairen last hebben van het 'Cambodja-klachtencom- plex'. Die naam introduceerde het mi nisterie gisteren, nadat uit onder zoek is gebleken dat er niet één duidelijke oorzaak is te vinden voor de klachten van een groot aantal van de Nederlandse VN- militairen die enkele jaren gele den in Cambodja zijn geweest. De brede registratie moet leiden tot beter inzicht in de klachten en mogelijke oorzaken. Bovendien wil'het ministerie daarmee onder strepen de klachten van de mili tairen serieus te nemen. De afge lopen twee jaar meldden 137 VN- militairen zich bij hun vakbond AFMP met uiteenlopende ziekte verschijnselen. Het ministerie van Defensie kreeg 27 klachten van mensen die last hadden van in het bijzonder chronische vermoeid heid, concentratiestoornissen, hoofdpijn of slaperigheid. De verschijnselen werden bekend als jungleziekte of Cambodja-syn- droom, omdat het vooral militai ren betrof die voor de VN in Cam bodja waren geweest. Maar mili tairen die in Zaïre, Thailand, ex- Joegoslavië en Zuid-Turkije zijn geweest hebben soortgelijke klachten. De militaire vakbond AFMP stelt verheugd vast dat het ministerie volledig is tegemoetgekomen aan zijn eisen. Naast de registratie worden militairen met klachten gevrijwaard van uitzending en ga randeert het ministerie dat het Cambodja-klachtencomplex geen consequenties heeft voor de rechtspositie van de militairen. Het ministerie wil de gedupeerden individueel begeleiden en behan delen opdat zij zo snel mogelijk weer kunnen functioneren. Af keuren komt volgens directeur- generaal personeel Bunnik op het laatste plan, Artsen en hulpverle ners binnen de krijgsmacht krij gen duidelijke instructies hoe zij het klachtencomplex moeten be naderen en behandelen. Op aandringen van de vakbond liet het ministerie onafhankelijke artsen onderzoeken of er een ge meenschappelijke oorzaak was voor de klachten. Defensie wilde vooral weten of er een relatie be stond met de vele inentingen die de militairen in korte tijd voor vertrek kregen. Ook moesten de internisten in het Reinier de Graaf Gasthuis in Delft onderzoeken of er verband was met het langdurig gebruik van het anti-malariamid del Lariam. Het medisch onder zoek heeft die relaties niet aange toond, al sluiten de artsen een ver band met Lariam ook niet geheel uit. Aanvullend psychologisch onder zoek door de landmacht maakte duidelijk dat er evenmin sprake was van een gemeenschappelijke psychische oorzaak. De Delftse artsen wijzen het ministerie op vergelijkbare klachten die zijn aangetroffen bij Amerikaanse mi litairen die tijdens de Golfoorlog zijn ingezet. Ook daar kon geen eenduidige oorzaak worden gevonden. Van onze redactie binnenland Den Haag - Het kabinet wil afgewezen asielzoekers een be perkte mogelijkheid voor hoger beroep geven. De hogere rech ter mag zich alleen buigen over de hoofdvraag: toelating in Ne derland of niet. Gebreken in de eerdere besluit vorming mogen niet aan de orde komen. Daarmee wil het kabinet voorkomen dat het hoger beroep weer een middel wordt om de procedure te kunnen rekken. Mi nister Sorgdrager en staatsse cretaris Schmitz van Justitie schrijven dit in een brief die gis teren naar de Tweede Kamer is gestuurd. Twee jaar geleden ging de Eerste Kamer onder groot protest ak koord met de vreemdelingenwet, waarmee de beroepsmogelijk heid kwam te vervallen voor af gewezen asielzoekers, oorlogs vluchtelingen en andere buiten landers die een verblijfsvergun ning aanvragen. Bij de aanvang van de huidige regeerperiode sprak het kabinet af de Hoge Raad om advies te vragen. Het nu uitgebrachte standpunt volgt dat advies gro tendeels op. Alleen toelating tot Nederland mag aan de orde ko men in de beoordeling van de hogere rechter. Nadrukkelijk niet in aanmerking komen zoge noemde conservatoire maatrege len (vreemdelingenbewaring), verzoeken om een voorlopige voorziening, verzoeken om toe lating die kennelijk niet ontvan kelijk of ongegrond zijn geacht. PvdA en D66 juichten het initia tief van de bewindsvrouwen gis teravond toe. De derde rege ringsfractie, de VVD, laat nog niet het achterste van haar tong zien. Het CDA is tegen herinvoe ring van beroep, omdat dat extra tijd kost in de asielprocedure. Het hoger beroep moet binnen twee weken worden ingesteld, waarna binnen vier weken moet worden beoordeeld of de proce dure wordt voortgezet. Gedu rende die tijd heeft het hoger be roep een schorsende werking en mag de vreemdeling de beslis sing van de rechter afwachten. Toeval Uit een onderzoek van het We tenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC) van het ministerie van Justitie blijkt dat de keuze van asielzoe kers voor Nederland meestal op toeval berust. De meesten zijn geen gelukszoekers die vooral om economische redenen naar ons land komen. Het onderzoek toont verder aan dat nu steeds meer gezinnen en vrouwen naar Nederland komen om asiel te zoeken. In toenemen de mate gaat het om mensen uit landen, waarheen Nederland om humanitaire redenen niet of nog niet uitwijst. Het onderzoek gaat over de pe riode 1983 tot en met 1992. Aan scherpingen van het asielbeleid in die periode hebben niet geleid tot echte daling van het aantal asielzoekers, aldus de onderzoe kers. Den Haag (anp) - Prins Bernhard zegt niet te weten hoe zijn naam terecht gekomen is op een lijst van leden van de Duitse nazipartij NSDAP. Dat antwoordt premier Kok op vragen van het SP-kamerlid Poppe. Volgens Kok is uit recent onder zoek gebleken dat de naam van Bernhard op een in een Ameri kaans archief bewaarde lijst voorkomt, maar dat het betrok ken document niet is onderte kend en geen afzender bevat. Ook is er volgens Kok geen be wijs voor de suggestie dat een ambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken in 1948 zou hebben geprobeerd de prins te laten schrappen van een lijst van NSDAP-leden. Die lijst zou in handen zijn van de Ameri kaanse ambassade. Volgens Kok is hierover in de archieven van het ministerie niets terug te vin den. Voor zover bekend, aldus Kok, heeft de Amerikaanse ambassa de alleen ooit een lijst opgesteld ten behoeve van het Nederlands Beheersinstituut, dat het beheer voerde over het geconfisqueerde vermogen van 'foute' Nederlan ders. Die lijst speelde ook een rol bij de vervolging van oorlogs misdadigers. „Het moge duide lijk zijn," aldus de premier, „dat het vóórkomen van de naam van prins Bernhard op een dergelijke lijst niet voor de hand lag en ver warringwekkend zou zijn." Een enorme struisvogel mengde zich gisteren tussen het winke lend publiek in de Amsterdamse Kalverstraat en op de Dam. Een 'experimentele struisvogelslachting', noemde de Stichting Lekker Dier haar actie zelf. De stichting probeert hiermee, restauranthou ders ervan te weerhouden tijdens de kerstdiners op grote schaal struisvogelbiefstuk te serveren. Dat exclusieve gerecht wint de laatste tijd aan populariteit. foto anp Den Haag (anp) - Er mag toch een tweede reeks worden verspreid van de zeefdruk van koningin Bea trix, vervaar digd door kun stenares Carla Rodenberg. Dit is de uitkomst van een kort ge ding van kopers van een exem plaar van de eerste editie tegen de Rijksvoor lichtingsdienst (RVD), die de auteursrechten heeft. De kopers, de gebroeders Te Leef, wilden geen tweede editie van het spectaculaire portret in felle kleuren, omdat dat de ex clusiviteit van hun eigen exem plaren zou verminderen. De Haagse rechter heeft als com promis nu bepaald dat de twee de druk niet wordt genummerd, waardoor de zeefdrukken min der bijzonder zijn. De oplage mag onbeperkt zijn voor open bare instellingen. Bedrijven met de titel 'koninklijk' kunnen er ook een krijgen. Particulieren komen niet meer in aanmer king. De kunstminnde gebroeders be riepen zich er op dat de Rijks- Van onze Haagse redactie Den Haag - Alle veehouders krijgen in 2000 de plicht een mine- ralenboekhouding bij te houden en daarvan aangifte te doen. Twee jaar later moeten ook de akkerbouwers meedoen aan het nieuwe systeem. De omstreden zeefdruk. voorlichtingsdienst over een 'beperkte oplage' heeft gespro ken. Toen begin december be kend werd dat er een tweede editie kwam, ontstaken zij in woede. Advocaat Den Hertog van de RVD betoogde gisteren dat de eerste oplage nauwelijks bij de eigenlijke doelgroep (overheden en diplomatieke vertegenwoor digingen) terecht is gekomen, doordat de RVD werd overval len door de massale belangstel ling van het gewone publiek. Exemplaren uit de nieuwe reeks blijven 850 gulden kosten, on danks het ontbreken van een nummer. De Haagse kunstex pert Ivo Bouwman noemt dat een schande: „Zo'n prent zou goedkoper moeten zijn." De ministers Van Aartsen (Land bouw) en De Boer (Milieu) leggen zich neer bij die wens van de Tweede Kamer. Beide bewinds lieden wilden alleen de intensie ve veehouderij verplichten hun mineralenstroom bij te houden. Die bedrijven moeten vanaf 1998 Den Haag - De jachtpartijen van het koninklijk huis op het kroon domein Het Loo voldoen volledig aan de regels. Dit schrijft minis ter Van Aartsen (Natuur) aan de Tweede Kamer in antwoord op vragen van SP-kamerlid Poppe. Uit de brief valt te lezen dat de minister geen reden ziet om de koninklijke jacht te beperken. Voor de jacht, waaraan prinsen en hun gasten meedoen, wordt jaarlijks een deel van Het Loo drie maanden afgesloten voor het publiek. Van Aartsen becijfert dat het ko ninklijk huis vorig jaar 456 wilde zwijnen, 150 edelherten, 49 reeën en 58 damherten heeft geschoten. Voor die aantallen had de ko ninklijke familie een vergunning. Voor dit jaar loopt het jachtsei zoen nog. noteren hoeveel fosfaat en stik stof ze aanvoeren en weer afvoe ren. Maar PvdA, D66 en WD hielden gisteren in het debat over de nieuwe mestmaatregelen vast aan uitbreiding van de groep, want dat levert meer milieuwinst op. De mineralenboekhouding wordt nu vanaf 1998 stapsgewijs ingevoerd: de intensieve veehou ders starten, in 2000 volgen alle veehouders en in 2002 de akker bouwers. De drie coalitiepartijen lieten hun aanvankelijke eis dat de boete over de eerste kilo's over bemesting omlaag moet, gisteren vallen. Van Aartsen en De Boer gaan nu met bet landbouwbe drijfsleven praten over de hoogte van die boetes. Daarnaast zullen ze onderzoeken of het mogelijk is boeren te belonen die onder de bemestingsnorm uitkomen. Een experiment moet uitwijzen of bonussen boeren inderdaad sti muleren tot extra milieu-inspan ningen. Blauw (WD) kondigde gisteren aan dat hij een ronde-tafelge sprek wil over de schadelijkheid van ammoniak voor het milieu. Hij wil deskundigen uitnodigen hun mening te geven over het ammoniakbeleid. Nu moeten be drijven zich soms enkele meters verplaatsen om aan de ammoni- akregels te voldoen. Blauw vraagt zich af of dit wel nodig is. OPNIEUW blijkt dat politiek in Nederland, ook zonder het CDA, vooral draait om de centen. Dit maal leverde de senaat het bewijs daarvoor. Daar bliezen senatoren, in de dagen voor de behandeling van de nabestaandenwet, hoog van de toren. Aan die wet zou van alles en nog wat niet deugen. Pas na ingrijpende wijzigingen wilden de paarse coalitiepar tijen akkoord gaan, heette het tevoren. Uiteindelijk hebben regerings fracties VVD, PvdA en D66 in gestemd met de hieuwe algeme ne nabestaandenwet (anw) en genoegen genomen met een fooitje van staatssecretaris Lin- schoten. Van het totale bezuini gingsbedrag van 1,3 miljard gulden dat de nieuwe wet moet opbrengen, hebben ze 40 mil joen gulden weten los te peute ren: een schamele korting van drie procent. Dat er iets moest gebeuren met de uit 1959 daterende algemene weduwen- en wezenwet (aww) vindt iedereen. Toentertijd werkten vrouwen nauwelijks en moest er een volksverzekering komen voor weduwen. Maar in middels was de overheid ook ge dwongen weduwnaars een uit kering te geven. Rechters had den immers bepaald dat man nen en vrouwen gelijk moesten worden behandeld. De kosten van de aww rezen hierdoor de pan uit. Vandaar de nieuwe, veel kariger anw. Desalniettemin worden de in grepen van het paarse kabinet alom als te ingrijpend ervaren. In de senaat passeerde de kri tiek nog eens uitgebreid de re vue. Te veel mensen verliezen de uitkering en gaan er fors in in komen op achteruit. Te veel mensen die in de toekomst hun partner verliezen krijgen geen uitkering: voor hen begint het rouwproces met een onmiddel lijke inkomensachteruitgang. Ook zijn er te weinig mogelijk heden voor herverzekering. Het zwaarst tilden de senatoren aan de aanslag op de inkomens van arbeidsongeschikten, vutters en werklozen. De senaat wist de staatssecreta ris van Sociale Zaken tot een kleine concessie te bewegen. Huidige arbeidsongeschikten, vutters en werklozen houden hun rechten op een nabestaan- den-uitkering. Arbeidsonge schikten, vutters en werklozen die na 1 juli volgend jaar hun partner verliezen, kunnen naar hun uitkering fluiten: voor hen Door Harry Coerver en Carla Joosten heeft de senaat niets bereikt. Een andere kleine tegemoetko ming van Linschoten aan de Eerste Kamer was de verschui ving van de ingangsdatum van de wet. Die gaat nu niet per 1 april, maar drie maanden later in. Het uitstel is bedoeld om werkgevers, werknemers en ver zekeraars meer tijd te geven al ternatieven te ontwikkelen voor de groepen die straks geen na bestaanden-uitkering meer krijgen. Maar het is de vraag of hier iets van terecht komt. Werkgevers en werknemers hebben de wet al bij voorbaat naar de prullenbak verwezen en voelen er niets voor de schade te repareren. Al met al heeft de Eerste Kamer ingestemd met een wet die ze liever zou hebben verworpen. Ook in de senaat blijkt het re geerakkoord heilig. Daarin is afgesproken dat de sociale las ten omlaag moeten. Daarvoor wordt op de koop toegenomen dat nieuwe groepen afhankelijk worden van de bijstand. De kater bij de senatoren is groot. Ze wezen erop dat veel mensen die jarenlang aww-pre- mie hebben betaald niet meer van die verzekering kunnen profiteren. Maar Linschoten hield voet bij stuk. Diens onver zettelijkheid wekte grote irrita tie bij de hele Eerste Kamer. Linschoten zou kil, koel en za kelijk zijn en mensen met be zwaren met een ijskoude toon tegemoet treden, klonk het van uit de regeringspartijen. Maar Linschoten gaf geen krimp. De coalitiepartijen ston- Linschoten...kil en koel r foto de stem/johan van gurp den voor de keuze: inbinden of een crisis riskeren. Afwijzen van de wet stond nagenoeg ge lijk aan een kabinetscrisis. De miljardenbezuiniging die ge paard gaat met het aannemen van de nieuwe wet was al inge boekt. De senaat durfde de con frontatie met het kabinet niet aan; alle retoriek van de laatste weken ten spijt. Toch zal Linschoten het debat liefst zo snel mogelijk vergeten. Hij was zichtbaar minder zelf verzekerd dan anders. Vanuit de kamerbankjes gecontroleerd door de streng ogende WD- prominent Wiegel, reageerde Linschoten bovendien zwak op de kritiek. Enkele keren werkte hij zich flink in de nesten. Kwaad bloed zette hij met de opmerking dat 'wie in inkomen achteruit gaat, zich in beginsel maar door middel van arbeid in zijn onderhoud moet voorzien of zijn leefstijl moet aanpassen'. Alsof dat voor iedereen moge lijk is. Maar politiek kwam Linschoten niet in de problemen. Daarvoor had de top van het kabinet wel gezorgd. Anderhalve week tevo ren was de massage van de coa litiepartijen in de Eerste Kamer al begonnen. Het paarse dualis me kreeg zo opnieuw een knauw. VVD-senator Heijmans toonde zich in de nachtelijke uren na het debat eerlijk: „We hebben als coalitie afgesproken deze beker gif gezamenlijk te drinken." VERLOS de rijwielpaden van de gevaarlijke bromfietsen verlos de bromfietsers van de voor hen gevaarlijke fietsoario Dat is ruwweg het advies van de Stichting WetenschannS Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV). Op basis van een nm 1 komt ze tot de conclusie dat het aantal gewonden dooronn!ó vallen met brommers dan sterk kan dalen; mogelijk zelfs m t zeventig procent. Het advies verdient zo snel mogelijk in adequate wetqevina te worden omgezet. Uit de proeven in verschillende steden MiS immers dat beide verkeersstromen daardoor aan veiliaheiH winnen, zowel die op het fietspad, als die op de weg Natuurlijk valt er op het rijgedrag van bromfietsers zelf ook van alles aan te merken. In veel gevallen rijden ze te hard on opgevoerde apparaten. Zeker de jeugdige verkeersdeej mers vallen vaak op door stoer of ondoordacht, maar in ieder geval roekeloos gedrag. Dat is echter geen reden om maatre gelen die mogelijk zijn om hun veiligheid te vergroten, achter wege te laten. Om het opvoeren van bromfietsen tegen te gaan, zullen vol- gend jaar de opvoersets uit de handel worden gehaald Jeuo dige bravoure zal echter nooit helemaal uit te roeien zijn ai kunnen verkeersopvoeding en politiecontroles wel helpen óm het gedrag te beteugelen. De nu door de SWOV voorgestelde ingrepen zullen de proble men verder verkleinen. Op een fietspad vormen alleen al de snelheidsverschillen tussen brommers en fietsers een bror van gevaar. Bovendien zijn fietspaden lang niet altijd berekent op de snelheid van bromfietsen, ook niet indien die zich aan de maximumsnelheid houden. Verlichting en kwaliteit van het wegdek laten vaak te wensen over. Het aantal schermutselingen tussen fietsers en brommers zal sterk dalen als de laatsten naar de gewone weg worden verwe zen. Op de rijbaan tussen de auto's voelt een bromfietser zich ongetwijfeld meer kwetsbaar en dat beïnvloedt kennelijk zijn rijgedrag positief, zo wijzen de proeven uit. Hij wordt voorzich tiger en vormt alleen al daardoor minder een gevaar voor zich zelf en anderen. De tijd dat een brommer een rijwiel met hulp motor was, ligt ver achter ons. De berijder verdient inmiddels een andere plek in het verkeer. Den Bosch - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 34- jarige Bosschenaar voor zijn aandeel in de omvangrijke amfeta minebende veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf. Daar naast moet hij de ten onrechte behaalde winst, geraamd op 117.410 gulden, aan de staat betalen. Volgens de rechtbank is bewezen dat de Bosschenaar een van de leidinggevende figuren was van de amfetaminebende, waarvan inmiddels 50 verdachten zijn opgepakt. Den Haag - Het gerechtshof in Den Haag heeft in hoger beroep twee cocaïnehandelaren tot hoge gevangenisstraffen en boetes veroordeeld. Ze zijn betrokken geweest bij de invoer van 1150 kilo cocaïne uit Colombia en 12.000 kilo marihuana. De leider van wat werd beschouwd als de Nederlandse tak van het Cali- kartel, de 26-jarige Colombiaan C.C., kreeg 14 jaar cel en een miljoen gulden boete opgelegd. Zijn medewerker, de 30-jarige J.B. kreeg 12 jaar en 250.000 gulden. Nijmegen - Justitie wil de gemeente Nijmegen toch dagvaarden voor het illegaal lozen van bedrijfsvetten op het riool. Omdaye gemeente gisteren besloot 75.000 gulden te betalen, in pTakts van de door het OM voorgestelde 120.000 gulden, heeft de ge meente de schikking in feite afgewezen, aldus justitie. De ge meente Nijmegen besloot na lang beraad justitie 75.000 gulden en het Zuiveringschap Rivierenland bijna 900.000 gulden te be talen. Sinds 1981 heeft de stadsreiniging bedrijfsvet recht streeks op het riool stad geloosd. Het management dacht dat het vet afbreekbaar was en het dus geen kwaad kon. Alanya - De rechtbank in het Turkse Alanya doet vandaag hoogstwaarschijnlijk geen uitspraak in de moord- en verkrach tingszaak, waarbij een Nederlandse en Georgische vrouw wer den vermoord en twee Nederlandse vrouwen werden mishan deld en verkracht. De advocaat van de vier Turkse verdachten zegt dat hij niet komt opdagen, omdat zijn pleidooi nog niet af is. De moeder van de vermoorde Marijke van Dijk is ernstig te leurgesteld. „Het lijkt er sterk op dat de advocaat de zaak pro beert te traineren." Den Haag - De Nederlandse Spoorwegen krijgen tot en met me dio 1998 130 miljoen gulden voor de exploitatie van onrendabe le spoorlijnen. Dat is de kern van het akkoord dat minister Jor- ritsma (Verkeer en Waterstaat) gisteren heeft gesloten met de NS. Met de overeenkomst komt minister Jorritsma tegemoet aan de wensen van een meerderheid in de Tweede Kamer. Die vrees de dat de NS, die per 1 januari zelfstandig wordt, onrendabele lijnen zou schrappen. Amsterdam - De bibliotheek van W.F. Hermans heeft op een veiling in Amsterdam vijf keer zoveel opgebracht als vooraf was geschat. De totale opbrengst was inclusief opgeld 70.000. Het veilinghuis Van Gendt bracht ruim 400 boeken onder de hamer met aantekeningen van de schrijver, die in april overleed. Ande re bevatten zijn signatuur of stempel. Een boek over Nietzsche van C.P. Jansz bracht het meeste geld op. Een verzamelaar had erf 5.000 voorover. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Wijers (Economische Zaken) vindt het niet nodig om de uitstoot van het broeikasgas (C02) na 2000 verder terug te dringen. Dat bleek gisteren bij de presentatie van zijn energienota. Natuur en Milieu noemt de nota 'uit sproken slecht'. massa is niet in alle g^vall® duurzaam. Dat geldt ook vo warmtepompen, waarbij voorals nog gebruik wordt gemaakt v fossiele brandstoffen. Natuur Milieu hekelt verder het ontbre ken van een co!-doelsteW voor na het jaar 2000. Minister De Boer (Milieu) stew afgelopen voorjaar op de w maatconferentie in Berlijn 6 dat een C02-reductie van een twee procent per jaar na noodzakelijk is. Maar 'I noemde het glsterKe". rij om nu al ambitieuze u voor de volgende eeuw vas leggen. Volgens debewin is er al het nodige bereikt op gebied van energiebesparing a ke volgende stap is moeinj vraagt om ingrijpende maatreg len. Wijers mikt op een stijging van energie uit duurzame bronnen om het milieu te ontlasten. Hij streeft ernaar dat in 2020 tien procent van de totale Nederland se energiebehoefte uit duurzame bronnen komt. Nu is dat één pro cent. Daarnaast wil Wijers dat het bedrijfsleven in 25 jaar (1995- 2020) 33 procent energie-effi ciënter gaat produceren. De Stichting Natuur en Milieu noemt die voornemens 'slap'. Bij een matige economische groei van twee procent worden de be sparingen 'ingehaald' en neemt de uitstoot van het broeikasgas alleen maar toe, aldus de organi satie. Daarbij haalt Wijers ook zijn doel van tien procent energie uit duurzame bronnen niet, zegt de organisatie. Energiewinning uit afval en bio- VVarchau (rtr/ se kabinet he£ gingen van president Wt ®eend landv van de hand betreft een vi. verklaarde pre get kabinet ded van Walesa dat] destaatingeva.1 woordvoerster J bowska in een speciale kabine' twee uur dure! 00k Walesa de» vergaderzaal zol zeggen en was zf Walesa waars» avond dat de s waarbij hij opri ting van een sp' van onderzoek ten van premier ex-communist. jakubowska Paramaribo (ai ring onmiddellJ december 1982! motie hierover De dinsdagavoi motie was ingi regeringscoalitiel nadat ze op verzil sitiepartij Penl geamendeerd. Di ook andere grJ van de mensenl onderzocht. Oudl Bouterse wordt \l geacht voor de I den, waarbij vijl tegenstanders val den vermoord. De fractie van B nale Democratise stemde tegen d< motie, evenals d< Partij, een afsp| NDP. Fractieleid bosch van de coalitie het leei staanden van de den in een pol: trekken en de za] ken met het oog gen. Voor de stei voorzitter Frank tijds een medest| terse, een eigen kwestie ingediei daarin voor een de 'decembercris de oorzaak en h van. Daarbij moe beperken tot de trekker heeft ove: De coalitie stei motie-Playfair, oi 'moorden' er nie' Ze verweet Playf len verdoezelen, steunde de mot Sarajevo (rtr) -1 desmacht in Bos VN-commandant nard Janvier en raai Sir Michael van de Navo-gr Bosnië, kondigder in het Engels en b formele ondertek overdracht heeft I plannen om de cei, dagmorgen preciei houden, moesten 1 derd, door de mi: Het vliegtuig met) dant admiraal L. kon daardoor nie| sche hoofdstad lai nu later het doe dat de Navo de lijkheid voor de militaire acties in Kor (Implementat vredesmacht die n de naleving van koord in Bosnië, operatie van het n bondgenootschap oprichting in 1949 len 60.000 militaii Los Angeles (rtr) I Nixon heeft gisteró Oliver Stone. Nix<| noemden de film 'fll Nixons naam door I Volgens de Nixonl ®et het uitbrenger gewacht tot de ouil fin vrouw waril zodat ze niet niet rechten konden t rienen dat de rei beeldige scenes' 1 fixons leven hee enkel om de nage President Nixon en belasteren'. Stone lx°n, gespeeld c

de Stem | 1995 | | pagina 4