Het wordt een hete winter in Doel Iierstkaartenland komt beweging WSEN2. TERNEUZEN EUR vang 20.00 uur Trudy Labij en Jules ■man Heijermans. [S95555. as 65 25.- RTY NS-KAART 1 r DESTEM ZEELAND C4 Vertraging voor Zeeuws-Vlaams brandweerplan Oostburg krijgt in april plan volkshuisvesting ER 1995 X 68 ft Lekker stappen aan de Dijk in Hank The Pernod dancers live on stage with nice prices S gifts Kerst dance feest in de Kelder Live from Spain van de superhit "Knockin" isecht op het podium van <e)der met Cuus Meeuwis en Vagant met hun super zinghit en nog veel meer ed begin met 'n originele I rift en enkele aangeboden impties proostend op een tappend en feestend 1996 Lekker stappen aan de Dijk in Hank 'n paar apart feest.... van 's middags 2 tot 's avonds half 8 Lekker stappen aan de Dijk in Hank zorg dat je erbij bent want dan alleen maak je kans op die te gekke prijzen ELDER-KANS-KAART. ran TIME OUT TOURS Hank dvakanties naar Frankrijk) IRFASHION (itair L'ANSA) entree prijs in ontvangst te nemen) CC Hank - Tel 0162-402426 HEB i DONDERDAG 21 DECEMBER 1995 De Doelenaars zijn boos en dat laten ze zien ook. De nabijheid van de Schelde is belangrijk voor de bewoners van Doel. HET is weliswaar winter, maar in Doel belooft het er de komende tijd heet aan toe te gaan. Want Doel is boos. De achthonderd inwoners voelen zich in de steek gelaten, bedrogen, in de kou gezet. De plannen voor de aanleg van een derde containerterminal voor de Antwerpse haven betekenen vrijwel de doodsteek voor het Scheldedorp. Maar Doel laat zich niet zom aar naar de slachtbank voeren. Een in alle haast opgericht actiecomité Boze Doelenaars heeft nog hoop met succes de strijd tegen grote buurman Ant werpen te winnen. Als het moet, zo klonk het strijd vaardig tijdens een massale actie-bijeenkomst, blok keren de Boze Doelenaars gewoon de Schelde. Door Eugène Verstraeten EIGENLIJK had het voor Doel allemaal nog veel slechter kun nen uitpakken. Het meest logi sche dat Antwerpen kan doen, is namelijk het nu nutteloze Doel- dok doortrekken naar de Schel de. Maar dat zou betekenen dat het gehele dorp van de kaart ver dwijnt. Nu is men in Antwerpen, als het om havenzaken gaat, niet voor een kleintje vervaard, maar zoveel politieke moed heeft men nou ook weer niet. En dus ligt er nu een plan op tafel voor een con tainerterminal die net naast Doel inde Schelde uit mondt. Op de kaarten staat het project aangeduid als 'Deurganckdok', het ministerie van openbare wer ken noemt het 'Terminal West' en in Antwerpen zelf spreken inge wijden over 'variant A7'. Het zal de inwoners van Doel allemaal worst wezen. Die zijn er van overtuigd dat het gedaan is met hun dorp. Volgens de plannen, die in de loop van volgend jaar definitief gepresenteerd zullen worden, krijgt Doel in zijn achtertuin een meer dan twee kilometer lang dok met aan weerszijden contai nerkaden. Een investering van 14 miljard frank. Een dok graven is één ding, maar waar moet je met al dat zand naar toe? De oplos sing is voorzien in de onteigening van meer dan 300 hectaren land bouwgrond. Dat kan minder worden als men besluit het nu ongebruikte Doeldok vol te stor ten. Hoe dan ook wordt Doel vol ledig ingesloten. De aanleg van een derde contai ner-terminal is nodig als Antwer pen de andere wereldhavens wil bijbenen. Nu is er één container- terminal op de rechteroever en een tweede in aanbouw. Dat is niet genoeg, zo luiden de voor spellingen. Die gaan er van uit dat het con tainerverkeer in Antwerpen de komende 20 jaar meer dan ver dubbelt. Dus moet er een derde terminal komen. Waarom dan ook niet op de rechteroever, zo vraagt men zich in Doel vertwij feld af. Omdat, zo wil het ver haal, zich daar een zogenaamd 'vogelrichtlijngebied' bevindt. „Vogels zijn blijkbaar belangrij ker dan de mensen van Doel," liet de Beverse schepen Blommaert zich, met enig gevoel voor propa ganda, pas nog ontvallen tijdens een hoorzitting. Mooi, maar er is wel een pro bleem, het verhaal klopt niet. Jazeker, er ligt daar weliswaar een vogelrichtlijngebied, aldus Patrick Meire van het Instituut van Natuurbehoud, maar dat is niet de reden waarom Antwerpen daar niet kan uitbreiden. Dat heeft gewoon te maken met nau tische problemen. Ook Gert Tuez, de grote baas van de Antwerpse havendienst, heeft dat bevestigd. Hij liet daarbij doorschemeren dat men, in voorkomend geval, best wel rekening zou houden met de vogeltjes, maar dat Ant werpen zich daar toch niet door zou laten tegen houden. In de wandelgangen van het pas gehouden Schelde-symposium in Antwerpen liet havenschepen Delwaide zich inmiddels ontval- Het dorp Doel met op de achtergrond de kerncentrale. len dat, wat er ook gebeurt, de plannen niet meer gewijzigd kun nen worden. Slecht nieuws dus voor Doel. Maar inwoners van Oost Zeeuws-Vlaanderen kunnen weer wat geruster ademhalen. Volgens Delwaide sluit Antwer pen het Baalhoekkanaal op lan gere termijn niet uit, maar staat deze wens nu op een laag pitje. Alle kaarten worden nu gezet op de derde containerterminal. Dat die er komt is volgens de haven schepen zeker. De vraag is alleen, wil Doel wel of niet blijven voort bestaan. Die vraag is positief beantwoord tijdens een hele serie, door de gemeente Beveren georganiseer de, hoorzittingen voor de Doelse bevolking, die deze week zijn afgesloten. De meeste Doelena ren willen dat hun dorp behou den blijft. Tenzij de overheid over de brug komt met een vorstelijke schadevergoeding. Eigenlijk zijn de bewoners gevangenen van hun eigen situatie. Nadat een aantal jaren geleden de bouwstop werd opgeheven leek het erop alsof Doel toch weer toekomst had. Veel inwoners hebben dan ook geld gestopt in de opknapbeurt van hun wonin gen. Geld dat ze anders kwijt zijn. Verhuizen kan niet meer omdat hun huis en grond van de ene op de andere dag waardeloos zijn. De Doelbewoners komen dus op een eiland te zitten. Of lie ver, letterlijk en figuurlijk in de put. Rond het dorp komen immers dijken die op sommige punten 11 meter hoog worden. Daarop stapelt men nog eens containers tot zeven stuks hoog. Dat betekent dat Doel in een 30 meter diepe put komt te liggen. De gemeente Beveren, waaronder Doel valt, slaagt er voorlopig nog niet in met een eensluidend standpunt naar buiten te komen. De meerderheid van het gemeen tebestuur lijkt, voor wat de komst van de containerterminal betreft, de handdoek al in de ring te hebben geworpen. „Want we moeten realist blijven", hield burgemeester Smet de aanwezi gen tijdens de hoorzittingen voor. „De haven van Antwerpen is een gegeven dat heel Vlaanderen aanbelangt." Waar het volgens hem nu om gaat, is voor Doel zoveel mogelijk uit het vuur te slepen. Inmiddels heeft de Gentse pro fessor Allaert opdracht gekregen uit te vissen wat er allemaal nodig is om Doel leefbaar te hou den als er straks een container terminal in de achtertuin komt. Verloren geld, zo meent men in Doel, want het resultaat staat nu al vast. Een leefbaar Doel met een container-terminal als buur man is een illusie. Het hevige protest vanuit Doel heeft inmid dels ook de Vlaamse regering bereikt. Minister-president Luc Van den Brande heeft al beloofd volgend maand naar Doel te komen om zich persoonlijk te vergewissen van de haalbaar baarheid van een containertermi nal vlak bij het dorp. Of dat bezoek iets uit zal halen, is bij zonder twijfelachtig. Van den Brande heeft namelijk meteen ook laten weten dat de uitbouw van de Antwerpse haven hoe dan ook een prioriteit is van de Vlaamse regering. Doel bereidt hem in ieder geval een warm wel kom voor. Van onze verslaggevers terneuzen/Bergen op Zoom - landbouwmaatschappij ZMO stuurt dit jaar geen kerst- en nieuwjaarskaarten, roeldt het huisorgaan van deze standsorganisatie in kader. «Omdat het een vrij kostbare zaak is," geeft algemeen secretaris J. Oggel als één van de redenen op. De ZMO is niet de enige. Ieder jaar weer is het in stafvergade ringen en bijeenkomsten onder werp van gesprek. Wat doen we jaar met de beste wensen Milieuminister Margreet de Boer gaf enkele weken een voorzetje in Jjat zondagse radioprogramma Vroege Vogels'. 'Stuur zo min Mogelijk kaarten,' was haar Milieuvriendelijke boodschap. Of Mensen zich daar iets van aan trekken? Theo Bosschaart van het PTT- axpeditieknooppunt in Roosen daal denkt van niet. „Het is hier azend druk en de prognose van 11 jaar is dezelfde als die van ^orgaande jaren. al in het PTT-knooppunt n Roosendaal worden tien mil- 1 en wenskaarten verwerkt," vertelt hij. Naar verwachting moet tante Pos dit jaar weer ruim 200 miljoen kaarten in de brievenbus gooien. Vrijwel geen kaartje minder dan vorig jaar. Toch lijkt minister de Boer met haar boodschap kerst- kaartenland in beweging te heb ben gezet. Veel bedrijven en instellingen geven toe te aarzelen, wel of geen wenskaarten. De ZMO te Goes heeft de knoop dus doorgehakt 'ook omdat het elk jaar weer een hele toer is om alles op tijd de deur uit te krijgen'. Maar niette min komen ze op de burelen van deze krant dagelijks in groten getale binnen, de wenskaarten. Een hele mooie van de provincie Zeeland, van Walter, het Haven schap, het Innovatiecentrum, van Theo en Marnie... De oproep van mevrouw de minister ten spijt dus. De gemeente Terneuzen bij voor beeld doet er zelfs nog een extraatje bij. Al drie jaar hangt hier achter de beste wensen een complete kalender. Deze keer ontworpen door Belgische studenten van de Gentse kunstacademie. „Met foto's en het logo van onze gemeente," zegt Frank Neve. „Kunnen ze daar toch mooi een jaar naar kijken." Het is een uitgangspunt. „Wij zijn van mening dat het toch wel aardig is iets van je te laten horen. Al is het maar een keer per jaar," zegt een woordvoerder van een Zeeuws-Vlaamse overheids instelling. Zijn ze het bij Dow in Terneuzen volledig mee eens. „Bovendien hebben wij te maken met duizen den relaties in het buitenland," zegt woordvoerder Willem van Loon. „Die wonen vaak in Angel- saksiche landen. Het is heel moeilijk om die traditie te door breken. Zij verwachten gewoon een nieuwjaarswens." Maar tradities kun je ook moeite loos aan goede doelen koppelen, blijkt uit de rondgang langs bedrijven, gemeenten en instel lingen. Een kijkje buiten de pro vincie: sigarettengigant Philip Morris in Bergen op Zoom bij voorbeeld stuurt haar medewer kers kaarten die bij een liefda digheidsinstelling gekocht zijn. Echter: niet naar de zakenrela ties. Die krijgen een ietwat duurdere kaart in de brievenbus. 'Dit jaar hebben wij het budget ten behoe ve van de vervaardiging van de gebruikelijke luxe nieuwjaars kaarten ter beschikking gesteld van het Citizen Disaster Respons Center Manilla, Philipines.' Het zijn de eerste zinnen van Heijmans Partners' nieuw jaarswens. Ze staan gedrukt naast de kinderen van Payatas, een gigantische vuilnisbelt aan de rand van de Filipijnse hoofd stad Manilla. De foto is gemaakt door J.A. Heijmans, directeur van het Roosendaals bedrijf Heijmans Partners. „Vorig jaar was ik met de feestdagen in Manilla. Daar werkt mijn dochter Annelies, bij CDRC, een organisatie voor ont wikkelingswerk. Verschrikkelijk wat je daar ziet. Die kinderen bij voorbeeld, die wonen op Payatas, de vuilnisbelt." Angela, de wervelstorm, blies er ruim een maand geleden hun laatste schamele bezittingen weg. Heijmans: „Van mijn dochter heb ik begrepen dat ze nu echt niets meer hebben. Dat spookte door mijn hoofd toen we binnen ons bedrijf weer spraken over het versturen van de wenskaarten." De vergadering duurde kort, het besluit snel genomen. „Het bud get wat we normaal vrij maken voor die wenskaarten, brengen we nu naar Manilla. Toevallig gaat de schoonmoeder van mijn dochter er met de feestdagen heen. Die kan de enveloppe met inhoud dan mooi meenemen." Enkele duizenden guldens zitten er in die enveloppe. „Een redelijk bedrag, dat klopt," zegt Heijmans. „Want wat doe je nor maal. Je laat een kaart ontwer pen bij een bureau en koopt de wat duurdere kaart. Dan praat je toch al gauw over duizenden gul dens." Bovendien, vindt de Roosendaal- se directeur, snijdt het mes aan twee kanten. „Je steunt een goed doel en we sturen die boodschap ook naar onze relaties. Simpel uitgelegd op een sober velletje papier. Ik denk dan ook dat we het blijven doen." De nieuwjaarswens kun je ook overbrengen op een bijeenkomst, heeft de Electriciteits Produktie- maatschappij Zuid-Nederland (EPZ) bedacht. „Dit jaar sturen we voor de laatste keer kaarten. De volgende keer houden we een bijeenkomst voor al onze relaties en medewerkers." Nee, dat houdt geen verband met de oproep van minister De Boer, geeft EPZ-woordvoerder R. Kok eerlijk toe. „Wij vroegen ons af, wat voegt zo een kerstkaart toe aan het onderhouden van een goede relatie. Volgens ons weinig. Het is meer de traditie." Ondanks de oproep van milieuminister De Boer is menig kerst boom weer behangen met kerstkaarten. foto de stem/dick de boer foto's camile schelstraete Van onze verslaggever Oostburg - De samenstelling van het regionaal brandweer plan in Zeeuws-Vlaanderen heeft vertraging opgelopen. De bedoeling was dat het plan dit jaar gestalte zou krijgen maar dat wordt nu in de loop van volgend jaar. Burgemeester J. Kruize zei dat gistermorgen tijdens de vergade ring van de raadscommissie Algemene Bestuurlijke Zaken in Oostburg naar aanleiding van een vraag van L. Wille (PvdA) die wilde weten hoe het met de vor dering van dit plan staat. Wille vreest dat met het uitstel de mogelijkheid bestaat dat wordt gewacht met de aanschaf of ver vanging van materieel. Zo is het bijvoorbeeld nog niet bekend welke korpsen eventueel worden opgeheven. Dat moet het regio nale brandweerplan duidelijk maken. Kruize zei dat de uitrusting van de brandweerkorpsen in de gemeente Oostburg nog voldoet aan de eisen maar in zijn ogen mag de presentatie van het regio nale brandweerplan niet te lang duren. „Want dat kan gevolgen hebben voor de inzet en motiva tie." Van onze verslaggever Oostburg - De gemeente Oost burg komt medio april of mei volgend jaar met het concept volkshuisvestingsplan. Bij de samenstelling van dit concept worden onder andere de woningbouwverenigingen betrokken. Wethouder C. Bolijn maakte dat gistermor gen duidelijk tijdens de verga dering van de raadscommissie Openbare Werken. Het gehouden woningmarkton derzoek wordt als een van de bouwstenen voor dit volkshuis vestingsplan gehanteerd. De gemeente hield dit jaar een enquête onder de bevolking om onder andere aan de weet te komen hoe het met de huidige woningenvoorraad staat en wel ke woningen in welk dorp er in de toekomst nodig zijn. De respons was 32 procent en dat beschouwt de gemeente als representatief. Maar J. Provoost (WD) sprak gisteren zijn twijfels uit over het woningmarktonderzoek. „Het gaat niet om het hele onderzoek maar op onderdelen. Voor onze fractie heeft dit onderzoek een relatieve waarde. Zo zijn bijvoor beeld niet alle bezitters van twee de woningen benaderd. Het con cept-volkshuisvestingsplan wordt door ons daarom niet zon dermeer onderschreven. Het is niet onze bedoeling het plan af te keuren maar we maken wel nu al een voorbehoud als het woning marktonderzoek de basis is van het volkshuisvestingsplan." De opstelling van de WD stuitte op onbegrip van PvdA en CDA. „Laat de WD nu al met bezwa ren komen en niet wachten op het moment dat het concept-plan er ligt," aldus L. Wille (PvdA) en H. Lippens (CDA). Wethouder C. Bolijn deelde de mening van beide fracties. „Ik betreur het dat de WD nu al een belemmerde houding aanneemt. Natuurlijk hebben alle cijfers een relatieve waarde maar ik vraag toch aan de WD de twijfels nu al op papier te zetten."

de Stem | 1995 | | pagina 23