Forse groei omzet bij bedrijven JACKS DE UITVERKOOP IS BEGONNEN. MEDEDELING Raad Breda wil justitieel onderzoek naar lek Gynaecoloog gaat vrijuit ondanks dood door schuld Regels voor kinderarbeid iets soepeler abobank nds Politie 'slaat' erop los DE STEM ZOMER- Drinkgelag in hogere sferen CdK Houben woedend over publikatie geheim rapport over voordracht burgemeester OZ blijft iii Terneuzen Hiljard voor voetbalrechten in Italië Moerdijk in trek bij chemiereuzen Elizabeth adviseert I Charles te scheiden •Verzoek naar jfecembe rmo orden Ut'iname geëist Halsternaren aangehouden voor incest Industrie in zuiden scoort goed Swov: brommer moet van het fietspad af Kindercircus in Land van Ooit DE piet thielen 'Omdat ik voor mezelf wil beginnen' VAKANTIEBEURS 1996 locatie: Turfschip, Breda wo. 27 december Halve ton extra subsidie van provincie voor cultuurmaand I' A 04 opas geeft >ij speciale irting. Zo nieke ten- wse schil- wordt van len in het is. U kunt ïw bezoek Rabobank 06-8477. van de ;rt u met seumjaar- lorting op uvriende- zeer inte- de op- lastingvrij ar klanten n speciaal e belang- |fs dat de mt u tele- saldo en n gewoon kunt u ;nlijn en ?en lening a huis, de voor u i wat aan traal. Dat :nta- •jSs JAARGANG Londen (rtr) - Een groep jtitse en Ierse dronkelappen verwijt de luchtvaartmaat schappij Northwest Airlines i«e Amerikaanse partner van |i KLM) het uitschenken 8n gratis drank. Daardoor jouden ze tijdens een vlucht ,in Londen naar Los Ange lsite diep in het glaasje heb- t,en moeten kijken. Sommige van hen maakten let zo bont, dat zij met hand- joeien aan hun stoelen noesten worden geketend, jet .personeel schakelde jaarvoor andere passagiers in; het Amerikaanse worste- Ijarsteam voor de Olympi- sche Spelen. jij het drinkgelag in hogere sieren waren achttien zuip- ïhuiten uit drie families letrokken. Zeventien Van len zijn bij een tussenlan ding in Minneapolis uit het ïüegtuig gezet. 1 WEER MIN./MAX. 2 13 Nu gaan de auto mobilisten brommen Van onze verslaggevers Breda/Den Bosch/Den Haag - De vertrouwenscommissie van de gemeenteraad van Breda heeft bij Commissaris der Koningin mr. F. Houben aangedrongen op een justi tieel onderzoek naar het uitlekken van een geheim rapport over de voor dracht van een nieuwe burgemeester. De commissie 'laakt' de publicatie in de Brabantse editie van De Stem van giste ren, waarin uit het geheime rapport werd geciteerd. CdK Houben noemt het 'onaanvaardbaar' dat het geheime rap port via deze krant is uitgelekt. De woe dende commissaris beraadt zich in samenspraak met minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken over .verdere stap pen. De minister liet gisteravond weten dat het uitlekken van vertrouwelijke infor matie bij benoemingen een groot punt van zorg is. Hij herinnerde aan een soort gelijk geval bij een benoemingsprocedure in Alkmaar, waar een justitieel onder zoek is gestart. De minister benadrukte dat een justitieel onderzoek alleen zin heeft als er ook een redelijke kans bestaat dat dat ergens toe leidt. De woordvoerder van CdK Houben wilde niet aangeven of het onderzoek er ook komt. „De commissaris betreurt het in hoge mate dat de vertrouwelijkheid rond deze burgemeestersbenoeming ernstig is geschaad en heeft de voorzitter van de vertrouwenscommissie om opheldering gevraagd." De commissie kwam daarom gisteravond bijeen. Eerder lekte al uit dat de Weertse burge meester Van Maaren-van Balen (PvdA) door de Bredase vertrouwenscommissie als nummer één op de voordracht was geplaatst, maar dat de nummer twee, de VVD'er Rutten, de beste kans zou maken. Vraagtekens plaatste de commissie onder andere bij de geschiktheid van de Vught- se WD-burgemeester De Graaf, terwijl ook de voormalige CDA-staatssecretaris van Landbouw Gabor werd afgewezen. Wisselvallig Je komende dagen kunnen we en alles verwachten. Hoge en tge temperaturen, regen, sneeuw. Plaatselijk ijzel en meer »d. Vandaag eerst opklaringen. Later meer •bewolking en buien. taeuzen - Zorgverzekeraar OZ in Terneuzen. De forse (Banking van dit kantoor is een groot deel van de baan. het aantal personeels- in Terneuzen wel terug van ilnaar 36, maar handhaaft nu 35 rolledige arbeidsplaatsen. IZIE ZEELAND - C1 - Het Italiaanse profvoet- W verwacht 900 miljard lires (1 gulden) te ontvangen toor de verkoop van de televisie- tchten voor drie jaar. Met hgang van het volgende seizoen lijn alle wedstrijden uit de Serie 4live op pay-per-view te volgen. Voorzitter Nizzola onderhandelt «1 drie zenders.' Tele +2 van Berlusconi, Tele Monte Carlo en let media-concern van de Austr ia: Murdoch. Moerdijk - Internationaal opere- ®de chemiereuzen kijken regel- ®tig rond op industrieterrein Moerdijk, op zoek naar een plaats nieuwe fabrieken. Er zijn enkele gegadigden, directeur G. Rodewijk van Industrie- en Havenschap Moerdijk, naar aanleiding van «richten als zou het Amerikaan- concern Rohm Haas zijn oog JP Moerdijk hebben laten vallen, jolgens Bodewijk zijn de Ameri- 'onen er nog niet uit en kijken ze ook in Terneuzen en Vlissingen rond. 'zie economie-a8 Londen - De Britse koningin Eli- oooeth II heeft haar zoon Charles ®een brief geadviseerd te schei- er van Diana, van wie hij al lrw gescheiden van tafel en bed j Volgens het televisiestation ""iependent Television News 11®!?' de prins in met de formele van zijn relatie met «amaribo - Het Surinaamse Je?,ent eist dat de regering iwu li'k een onderzoek j Mar de moorden van 8 nam r De assemblée m een emotioneel debat een *steVnraanmet32 t6gen '2|e buitenland -as Van onze verslaggever Halsteren - De politie in Halsteren heeft een 41- jarige man en een 36-jari- ge vrouw uit die plaats aangehouden. De twee worden verdacht van incest met drie, maar mogelijk zelfs vier, kinderen, in leeftijd variërend van 13 tot en met 16 jaar. De politie heeft de twee ver dachten vorige week al aan gehouden, maar heeft in het belang van het onderzoek tot gisteren gewacht met het doen van mededelingen. De incest met het vierde kind wordt nog onderzocht. Over het seksuele misbruik van de drie andere kinderen hebben de verdachten al bekentenis sen afgelegd. Volgens een woordvoerder is de politie de incest op het spoor gekomen, omdat iemand, wiens identiteit door de politie geheim wordt gehouden, er melding van heeft gemaakt. De kinderen hebben zelf geen aangifte gedaan. De verdachten zijn gisteren voorgeleid aan de rechter commissaris in Breda. Ze zit ten voorlopig nog vast. 8 710311 000218 I I II I DONDERDAG 21 DECEMBER 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,95 - ZATERDAG: 2,50 Van onze verslaggever Den Haag - Het bedrijfsleven in het zuiden van Nederland heeft dit jaar zijn omzet zien groeien met 3,5 procent. Daarmee stijgt Zuid-Nederland boven het landelijk gemiddelde van 2,3 procent uit. Dit blijkt uit de .Enquête Regio nale Bedrijfsontwikkeling (Erbo), die gisteren door de Kamers van Koophandel gepre senteerd werd. Aan de enquête deden 65.500 bedrijven mee. Zuid-Nederland kent de meest gunstige economische ontwikke ling in 1995. Ten opzichte van andere delen van het land scoort het zuiden relatief goed met de omzet-, export- en investerings ontwikkeling. Vooral in de indus trie en de dienstverlening werden goede resultaten behaald. De Nederlandse ondernemers tonen zich in de jaarlijkse enquê te optimistisch over de toekomst. De grote bedrijven zijn optimisti scher dan de kleine. Grote onder nemingen verwachten een groei van omzet, bedrijfsresultaat, investeringen en werkgelegen heid. Bedrijven met minder dan vijftig werknemers denken dat de omzet zich zal stabiliseren en houden rekening met een daling van investeringen en het aantal banen. Van de bedrijven in de industrie verwacht ruim 40 procent vol gend jaar een hogere omzet dan dit jaar. In de bouwnijverheid rekent slechts 23,8 procent op een hogere omzet. Gemiddeld denkt een derde van alle Nederlandse bedrijven de omzet in 1996 te kunnen verhogen. De werkgelegenheid is. bij de onderzochte bedrijven gemiddeld met 1,6 procent toegenomen. De groei was het sterkst in de agrari sche sector (2,6 procent) en de dienstverlening (2,7 procent). In Zuid-Nederland is het aantal banen iets minder sterk toegeno men, maar is het beeld wel beter dan vorig jaar, toen dé werkgele genheid nog terugliep. ZIE ERBO-ENQUÊTE - A7: - 'Haast maken met bedrijventerreinen' - Wel winst, maar vaak - niet voldoende - Rijnmond blijft achter bij rest van Nederland Leidschendam (anp) - De brom fiets moet binnen de bebouwde kom van het rijwielpad af en naar de gewone rijbaan. Hét aantal ongevallen met lichamelijk letsel kan daardoor met 70 procent afnemen. Tot die slotsom komt het Swov, de Stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid. Die bekeek gegevens over e,en proef met bromfietsers op de rij baan in de bebouwde kom van Apeldoorn, Den Haag en Tiel van november 1988 tot oktober 1991. ZIE OOK COMMENTAAR - A4 (ADVERTENTIE) VANDAAG IN DEZE KRANT In Het Land van Ooit wordt van 26 tot en met 30 december het eerste Nederlandse Kindercircus Festival gehouden. De jeugdcircussen Don Bos- co uit Oudenbosch en Reinardi uit Hulst zijn van de partij. I DEELD INHOUD 4 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Erbo-enquete A7 Economie A8 Sport deel B Zeeland deel C Uitgids deel D RTV-programma's D5 Zo'n vijfduizend politiemen sen kwamen gisteren bijeen in de Utrechtse Veehallen om er te protesteren tegen het uitblijven van een betere cao. Vandaag onderhandelen de politiebon den daarover weer met minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken, die volgens voorzitter Van Duijn van de Nederlandse Politiebond 'nu eindelijk zijn ogen open moet doen'. De mani festatie werd opgeluisterd door een optreden van een heuse politie-rockband, die er voor zo'n groot publiek duidelijk zin in had. foto anp ZIE OOK BINNENLAND - A3 Den Haag (anp) - Winkeliers mogen met ingang van komend jaar scholieren van 13 en 14 jaar aannemen. De scholier mag per schooldag maximaal twee uur hand- en spandiensten verrichten. Op zaterdag is de diensttijd beperkt tot maximaal zes uur. Zondagsarbeid blijft voor deze leeftijdsgroep verboden. Dat blijkt uit de nieuwe regeling voor kinderarbeid van minister Melkert (Sociale Zaken). Tot dus ver mochten 13- en 14-jarigen uitsluitend in het bedrijf van de eigen ouders niet-industriële arbeid verrichten. Voor alle andere beschermings maatregelen verandert er vrijwel niets. Zondagsarbeid mag voortaan vanaf 15 jaar, mits voldaan is aan de vereisten van de nieuwe Arbeidstijdenwet. Bovendien moet zondagsarbeid in het arbeidscontract staan en dienen ouders/verzorgers van het kind toestemming te geven. De bezor ger van de ochtendkrant moet nog steeds 15 jaar zijn en mag daar niet langer dan twee uur over doen. Bovendien is het feite lijk uitgesloten dat de scholier behalve de ochtendkrant ook nog het avondblad bezorgt, omdat na de ochtendbezorging een onafge broken rusttijd van twaalf uur is voorgeschreven. Tenslotte zijn er de 'kunstkinde ren', die hun omschrijving ontle nen aan werk voor reclamespot jes, theatervoorstellingen en tv- of filmopnamen. Kinderen van 13 en 14 jaar mogen in de schoolva kantie 's avonds hooguit drie maal per week het podium op en de voorstelling moet om uiterlijk half elf 's avonds zijn afgelopen. Zij mogen niet langer dan 35 uur per week werken. Tijdens school weken mogen zij hooguit drie maal per week optreden, met een maximum van vijftien maal per jaar. (ADVERTENTIES) Grote Markt 11Breda. Nieuwe Markt 61Roosendaal. Kerkstraat 33, 's-Hertogenbosch. de Open universiteit Bijblijven om verder te komen bel: 045 - 576 29 99 In verband met Kerstmis verschijnt De Stem niet op maandag 25 december en dinsdag 26 december 1995. Gelieve advertenties voor onze uitgave van woensdag 27 december uiterlijk vrijdag 22 december om 12.00 uur aan te leveren. Den Bosch (anp) - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren de 52-jarige gynaecoloog G. Dijk huizen ontslagen van rechtsver volging. De officier van justitie eiste eerder ontzetting uit het bero'ep van vrouwenarts wegens schuld aan de dood van een twee ling vlak voor of tijdens de geboorte in het Elkerliekzieken- huis in Helmond. Rechtsvervolging is volgens de rechtbank in Den Bosch niet "mogelijk, omdat de wet zich niet uitlaat over dood door schuld bij ongeboren kinderen. Het open baar ministerie in Den Bosch beraadt zich over het instellen van hoger beroep. De rechtbank acht bewezen dat de arts aanmerkelijk onvoorzich tig, onachtzaam en nalatig heeft gehandeld tot negen uur op de betrokken avond, 12 november 1992. Verder heeft de arts groveT lijk onvoorzichtig, onachtzaam en nalatig gehandeld tot één uur 's nachts en later, oordeelt de rechtbank. Dat lag niet aan een gebrek aan inzicht of medische kennis, maar was een gevolg van onwil om een onjuiste of zwakke beslissing van zijn collega te cor rigeren. Daarmee heeft de gynaecoloog het conflict met zijn collega F. Berkhout laten escaleren en laten prevaleren boven de zorg voor de patiënte en haar ongeboren kin deren. Er is dan'sprake van dood door schuld. In het wetboek staat over onge boren kiqderen echter niets over dood door schuld, alleen over (ADVERTENTIE) (zie de Globe-advertentie in de „Uitgids") opzettelijke levensberoving ,en daar is hier geen sprake van. De rechtbank moet de verdachte dus ontslaan van alle rechtsvervol- ging, aldus het vonnis. VERVOLG-OP BINNENLAND - A3 OOK OP BINNENLAND - A3: Vrouwenarts Dijkhuizen 'ontzettend opgelucht' Van onze verslaggever Middelburg - De Stichting Zeeland Cultuurmaand kan rekenen op 50.000 gulden extra provinciale subsidie. Een extra aanvraag voor nog eens 17.500 gulden voor de administratie en het houden van een publieksonderzoek is niet gehonoreerd. Dat hebben gedeputeerde sta- ten deze week besloten. De stichting, die de Zeeland Nazomer Festivals organiseert, zit in geldnood sinds de provinciale WV de bijdrage introk. Het is wel de bedoeling dat de stichting komend jaar nauw gaat samenwerken met het nieuwe projectenbureau van de provinciale WV. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. r**"; - ":2ESES» Noteer als nieuwe abonnee: Naam:r_ Adres:1 Postcode: Plaats:- Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso31,15 kwartaal autom. incasso....../ 91,25 bank/gironrkwartaal acceptgiro93,75 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) Q. 8 De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- S gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 48Ó0 VB Breda. DE STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1995 | | pagina 1