DE STEM OZ blijft toch in Terneuzen Winst 4,4 miljoen door groei boerencoöperatie CZAV 56 ontslagen personeelsleden bejaardenhuizen weer aan de slag Politie: 'De wereld wil Forse afslanking van kantoor is voor groot deel van de baan Kerst op Schapenbout Subsidie voor Schelde Faculteit Ylissingen Oude grafsteen pastoor Ossenisse weer terug bedonderd worden9 Jongen (4) dood bij ongeval in St. Philipsland Bromfietser zwaargewond Varkenshouder krijgt geen vergunning voor drie fokkerijen in Hontenisse J. de Letter uit Koewacht winnaar 'kunststofprijs' Proeftuin voor samenwerking met België Vijf aanhoudingen bij invallen in panden Terneuzen Zeeland DONDERDAG 21 DECEMBER 1995 DEEL 1 „„onze verslaggever Mddelburg - De 56 personeelsleden, L na sluiting van zes Zeeuwse ardentehuizen op straat kwamen j2 staan, hebben allen een nieuwe (iikkring gevonden. Jaar zij niet alleen. Dankzij een uniek jjjenwerkingsprojeet tussen werkge- „js/werknemersorganisaties, provin- Zeeland, arbeidsvoorziening en iedrijfsvereniging zijn ook nog eens 48 reeds eerder werkloze mensen uit de verzorgingssector aan een nieuwe baan gekomen. Van de in totaal 104 mensen kon 79 pro cent weer aan de slag in een verzor gingstehuis. Van de resterende 21 pro cent zijn er terechtgekomen in de thuis zorg, verpleeghuizen en de horeca. Een paar mensen zijn voor zichzelf begon nen of hebben een nieuwe studie opge pakt om zich betere kansen te scheppen. Bij de voorgenomen sluiting van de zes tehuizen was al tussen werkgevers en werknemers de inspanningsverplich ting op zich genomen zoveel mogelijk mensen aan het werk te helpen. Ook de provincie Zeeland tastte in de buidel om te helpen bij het aan het werk krij gen van het ontslagen personeel. Daar kwam bij dat verschillende werk gelegenheidssubsidies konden worden aangewend. Zo werden de ontslagen medewerkers van de Zeeuwse verzor gingstehuizen in financieel opzicht extra aantrekkelijk voor de werkgevers in de sector verzorgingstehuizen. Het slagen van het project wordt in belangrijke mate toegeschreven aan het werk van vier speciale projectmedewer kers, die vanaf mei 1995 in de regio's Tholen/Schouwen-Duiveland, Walche ren, de Bevelanden en Zeeuws-Vlaan deren het werkloze personeel met raad en daad terzijde stond. Elke regio kreeg zo'n projectmedewerker omdat al snel duidelijk was dat weinig werkzoeken den ervoor voelden uit hun eigen regio te verkassen. De projectmedewerkers zorgden voor individuele begeleiding. Daarnaast werden arbeidsmarkt- en sollicitatie trainingen gegeven. Werkgevers meld den vacatures bij de projectmedewer kers, die op hun beurt ruggesteun had den van de sectorconsulent gezond heidszorg van het plaastelijk arbeids bureau. Het succes van deze aanpak is reden te overwegen op gelijksoortige wijze in 1996 een ander project te starten, maar dan toegespitst op wao'ers. „n onze verslaggever terneuzen - Zorgverzeke- OZ blijft als een vol- nardige vestiging in Ter- jeuzen. De forse afslan- van dit kantoor, enke- |t maanden geleden aange- londigd, is voor een groot jtel van de baan. OZ brengt het aantal perso neelsleden in Terneuzen lïliswaar terug van 51 naar 36, maar handhaaft in leScheldestad nu 35 volle arbeidsplaatsen. En jat zijn er 25 meer dan in aanvankelijke reorga nisatieplan. besluit betekent tevens dat :1e tientallen personeelsleden het Terneuzense kantoor niet iéoeven te verhuizen naar Bre- al zal een aantal die richting wel uitmoeten. De zorgverze- ieraar heeft in Breda zijn hoofd- kantoor. Volgens OZ-directeur E. r is de beslissing om Terneu- als volwaardige locatie (vrij wel) intact te laten rechtstreeks van de werkgelegenheids- situatie in Zeeuws-Vlaanderen, zo si hij gisteren, kondigde in september een reorganisatie aan. Van de III arbeidsplaatsen moesten er in anderhalf jaar tijd 57 vervallen. He inkrimping zou gepaard gaan iet een grootscheepse verhuis- volgens plan wilde de urgverzekeraar de administratie «Breda concentreren, ten koste ran de vestigingen in Terneuzen a Zwijndrecht. Van de zestig terneuzense medewerkers zouden er zo'n vijftig naar Breda moeten, tan de 140 personeelslden in Zwijndrecht honderd. De inkrim- zo had het adviesbureau berekend, zou een besparing van zeven jïjoen gulden opleveren. ondernemingsraad van OZ e zich echter niet zonder slag •I stoot bij de reorganisatie neer. Be or huurde zelf een adviesbu reau in. Dat bureau onderschreef weliswaar het plan, maar plaatste terneuzen in een uitzonderings- ftsitie. Op grond van de magere kerkgelegenheid in de regio tocht deze vestiging niet 'gede- worden tot alleen nog baliefunctie, verkoop- en enservice. buter het werkgelegenheidsas- K in Zeeuws-Vlaanderen', «dus Boer gisteren, heeft de door- Maar OZ houdt de ™ger nadrukkelijk aan de pols. Terneuzense 'variant' op het Organisatieplan zal de komende Itffl nauwlettend in de gaten "orden gehouden. „Over vier jaar er dan een definitieve evalu- j® plaats," aldus Boer. «thet (gedeeltelijke) behoud van Jï 'estiging Terneuzen hebben ïtie en or nu een akkoord ereikt over de reorganisatie van zorgverzekeraar. Boer ver- «j "k* ^at aanpassing tot ontslagen zal leiden, wn sociaal plan opgesteld, meer uitgaat van 57,5- en natuurlijk verloop." »ln deze donkere dagen voor Kerstmis schijnt in ieder geval op Schapenbout 'het licht'. Eén huisje in de buurtschap bij Axel is een lichtpunt in de diepzwarte polder, die sinds de aanleg van de Tractaatweg niet langer meer aan het oog onttrokken wordt. foto camile schelstraete Van onze'correspondent St. Philipsland - Bij een ver keersongeval op de Oostdijk in St. Philipsland is gisteren de 4- jarige Gerrit van Herk uit die plaats om het leven gekomen. Het kind zat samen met nog twee kinderen in de auto die door zijn 26-jarige moeder werd bestuurd en was op weg naar St. Philips land. Door nog onbekende oorzaak raakte de wagen in een slip en kwam op het dak in een sloot langs de dijk terecht. Een man, die in de buurt was, sprong in het water en wist zowel de vrouw als haar drie kinderen uit de auto te halen. Daartoe moest hij diverse keren onder water. De 4-jarige jongen, die aan het hoofd was gewond, was toen al overleden. De vrouw raakte slechts licht gewond. Haar twee 'andere kin deren, van 2 en 6 jaar oud, heb ben geen verwondingen opgelo pen. Een technisch onderzoek aan de auto heeft geen techni sche gebreken aan het licht gebracht. De auto is volledig vernield. Van onze correspondent Den Haag/Hontenisse - J. Wouters uit Sint Oedenrode krijgt geen vergunningen voor drie nieuw op te richten var kenshouderijen in de gemeen te Hontenisse. Dat is het gevolg van een uitspraak van de Raad van State in Den Haag. Wouters was daar in. beroep gegaan tegen de weigering van de gemeente Hontenisse vergunnin gen te verlenen voor nieuwe var kenshouderijen aan de Zuidweg, de Kamperweg en de Rummers- dijkstraat in Hengstdijk. Wouters was ook in beroep gegaan tegen Van onze correspondent Terneuzen - Bij een verkeers ongeval op de afrit van de brug over het kanaal Gent- Terneuzen bij Sluiskil is een 17-jarige jongen zwaarge wond geraakt. Het slachtoffer werd per ambu lance overgebracht naar het zie kenhuis De Honte in Terneuzen. Daar bleken zijn verwondingen dermate ernstig dat hij met spoed is overgebracht naar het acade misch ziekenhuis in Gent. Het ongeval gebeurde gistermor gen even na tien uur. De jongen reed op zijn bromfiets over de ventweg langs de oostelijke afrit en werd aangereden door een trekker met oplegger, bestuurd door een 46-jarige man uit het Belgische Stekene, die linksaf de Finlandweg wilde oprijden. de weigering van de gemeente om twee vergunningen in te trekken die naar zijn mening niet verleend hadden mogen worden aan ande re varkenshouderijen in de gemeente. Door deze vergunnin gen in te laten trekken hoopte Wouters zelf wel vergunning te kunnen krijgen. Wouters probeert door heel Zee land een groot aantal varkens houderijen op te richten om in te kunnen spelen op de verplaatsing van varkenshouderijen vanuit Brabant. De gemeente Hontenisse heeft inmiddels een vergunning verleend, en drie andere .aanvra gen geweigerd. De weigeringen zijn met name gebaseerd op een te grote cumulatie van stankhinder. Maar volgens Wouters houdt de gemeente daarbij ook rekening met twee bedrijven aan wie ten onrechte vergunning verleend is, omdat deze bedrijven veel te dicht ,op woningen zitten. Als deze ver- Van onze verslaggever Breda/Terneuzen - J. de Letter uit Koewacht heeft dit jaar het beste afstudeerverslag geschreven op het gebied van kunststoffen. Dat vindt de Nederlandse Federatie voor Kunststoffen (NFK), die jaarlijks de scripties onder de loep neemt. De NFK bekijkt in hoeverre de verslagen een bijdrage leveren aan de ontwikkeling van kunst stoffen en heeft daar voor de tweede keer een prijsvraag aan verbonden. Dit jaar stuurden zes studenten van Nederlandse hogescholen een verslag in. De Letters scriptie over de 'migra tie van toevoegingen in kunst stof' kwam als beste uit de bus. Hij heeft een geldbedrag van duizend gulden ontvangen. De Letter heeft zijn studie gevolgd aan de Opleiding Che mische Technologie van de Hogeschool West-Brabant in Breda. Van februari tot en met juni dit jaar voerde hij zijn afstudeerproject uit bij Dow in Terneuzen. De Letter heeft een manier ont wikkeld om de verplaatsing van toevoegingen in kunststofpro- dukten aan de hand van tabel len te bestuderen. Voorheen moesten die produkten proef ondervindelijk aan lucht en zon worden blootgesteld om de ver plaatsing te bestuderen. ^an onze verslaggever Goes - De uitbreiding en reorganisatie van de grote boerencoöperatie CZAV in Wemeldinge het bedrijf en de aangesloten boeren ®ancieel geen windeieren gelegd. De winst 0Ver het verslagjaar '94/'95 bedroeg 4,4 mil- l°en gulden ondanks het feit dat aan het eind ran het jaar nog twee miljoen gulden onder de °oren is verdeeld om de winst te drukken. De "•zetten zijn enorm gestegen. hat blijkt uit het eerste jaarverslag van de CZAV euwe stijl. De coöperatie nam Cebeco Zuidwest I on kreeg vervolgens heel Zuid-West-Neder- and als werkterrein. Die reorganisatie zorgde aanvankelijk wel voor een buitengewone last van 12,5 miljoen gulden, veroorzaakt door vervroegde afschrijving van bedrijven en algemene reorganisatiekosten. Zon der die buitengewone last is de winst licht geste gen van 4,3 miljoen gulden in het verslagjaar '93/'94 naar de 4,4 miljoen gulden in de vorige periode. Onder het hoofdstukje omzetten valt op dat er vooral belangrijk meer omzet is geboekt in de meststoffen, de granen en de aardalieprodukten. Samen met de andere produkten zorgde dat voor een totaal van maar liefst 250 miljoen gulden in het verslagjaar. De periode daarvoor bedroeg de omzet nog 234 miljoen gulden. In Wemeldinge is de bouw voltooid van het nieu we zaaizaadbedrijf en twee opslagloodsen. Daar mee is de opslagcapaciteit daar vergroot tot 75.000 ton. De graanopslag in Axel is heringe richt waarmee de capaciteit op ruim 20.000 ton is gekomen. Wat de oogsten van 1994 en 1995 betreft, meldt de coöperatie dat de kwaliteit van de tarwe goed was, er waren geen afzetproblemen, maar de prij zen waren 'ronduit teleurstellend'. Het is een bekende klacht van akkerbouwers. De prijs van brouwgerst kon ondanks de premie van een tientje per honderd kilo, het verlies van de tarwe niet goedmaken. Wat de peulvruchten betreft, deze teelt heeft zich compleet uit de markt geprijsd. Kapucijners en erwten zijn vergeten produkten geworden, meldt het verslag. De aardappelteelt was rendabel, evenals de afzet van meststoffen en bestrijdings middelen. De omzet in rundveevoer steeg met twintig procent, het varkensvoer scoorde gelijk met het voorgaande verslagjaar en de omzet in pluimveevoer daalde. Een forse omzetstijging toonde zich in de verkoop van benzine, vooral in de nieuwe benzinestations in Zierikzee, Nieuw-Vossemeer en Kortgene. De toenemende concurrentie op de levensmidde lenmarkt zette de omzet van Agrimarkt onder druk, maar bij de Agrilandwinkels is sprake van een voortdurende omzetgroei. Het bedrijfsreslu- taat daalde licht, maar bleef op een goed niveau, aldus het jaarverslag. Van onze verslaggever Terneuzen - 'De wereld wil bedonderd worden'. Ook in het deeltje van onze aardkloot dat Zeeuws-Vlaanderen heet. Want ondanks de waarschu wing voor oplichterspraktij ken, namen afgelopen dinsdag verschillende mensen in Ter neuzen vijfduizend gulden con tant op bij de bank met de illu sie een veelvoud van dat bedrag op te strijken tijdens een bijeenkomst waar een financiële kettingbrief werd aangeboden. Attent bankpersoneel viel het op dat diverse mensen kort voor dinsdag vijfduizend gul den contant opnamen. Toen ze erachter kwamen waarvoor dat was, waarschuwden ze de klanten om niet op de voorge stelde 'transactie in te gaan. Tevergeefs. De werkwijze van de oplichters die schuilgaan achter de bij eenkomsten is simpel. Mensen worden tijdens de samenkomst enthousiast gemaakt en krijgen verschrikkelijke winsten in het vooruitzipht gesteld. Het enige dat ze moeten doen is zelf 4500 gulden neertellen en drie andere mensen zo gek zien te krijgen dat ze meegaan naar een andere bijeenkomst en daar hetzelfde doen. Enige tijd geleden meldde zich al een teleurgestelde inwoner van Hontenisse bij de Zeeuws- Vlaamse politie. Hij was door een kennis gevraagd mee te gaan naar zo'n bijeenkomst in Zoetermeer en werd daar 4500 gulden lichter gemaakt. Afge lopen dinsdag vond er eentje in Terneuzen plaats en ook daar liep het, net als elders in het land, storm. „Ondanks de uitvoerige aan- dacht die tal van media al aan deze oplichterspraktijken heb ben geschonken," aldus de politiewoordvoerder. „Maar het blijkt niet veel te helpen. We zullen ons er maar bij neer leggen," verzucht hij voor de laatste maal een waarschuw- dende vinger opheffend tegen dit fenomeen. Van onze verslaggever Vlissingen - De Internationale Schelde Faculteit in Vlissingen krijgt van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Weten schappen een ondersteunende subsidie van driehonderddui zend gulden. Het ministerie stelt dit bedrag beschikbaar omdat wordt gecon stateerd dat de faculteit een belangrijke rol speelt- op het gebied van kennisoverdracht, waarbij het hoger (beroeps) onderwijs en het bedrijfsleven in de regio Scheldemond zijn betrokken. De financiële steun van het ministerie is bedoeld om als proeftuin te dienen voor grens overschrijdende samenwerking in het onderwijs. De ISF is een samenwerkingsverband tussen Universiteit van Gent, Hoge school Zeeland en bedrijven en instellingen in de Scheldemond. Naast de subsidie van drie ton biedt het ministerie ook zicht op steun uit andere fondsen voor grensoverschrijdende samenwer king. ZIE VERDER ZEELAND-C3 gunningen ingetrokken zouden worden staat niets de vergunning verlening voor de aanvragen van Wouters meer in de weg. De gemeente Hontenisse erkent dat de situatie van de twee bedrij ven aan de Zuiddijk en aan de Kerkweg in Hengstdijk niet con form de richtlijn is, maar vindt het te ver gaan om dan maar meteen de vergunningen in te trekken. De gemeente denkt een oplossing te kunnen vinden in het voor schrijven yan extra maatregelen waardoor in elk geval aan de geurnormen zal kunnen worden voldaan. De Raad van State kon zich in die redenatie vinden en wees de bezwaren van Wouters af. Terneuzen - Bij invallen in twee woningen in de Terneuzense bin nenstad heeft de politie een kleine hoeveelheid harddrugs en een kilogram softdrugs in beslag genomen. Daarbij verichtte de politie vijf arrestaties. Vier mannen en vrouw werden na het opmaken van een proces-ver baal weer op vrije voeten gesteld. De harddrugs werden gevonden in een pand aan de Tholensstraat, waar de 45-jarigé bewoner, een 37-jarige vrouw uit Terneuzen en een 25-jarige man zonder vaste woon- öf verblijfplaats werden aangehouden. Ook twee flesjes methadon werden in beslag geno men. In een woning aan de Nieu- wediepstraat trof de politie de softdrugs aan. De 30-jarige bewo ner en een 25-jarige inwoner uit Nijmegen werden aangehouden. De grafzerk van de vroegere pastoor van Ossenisse, Antonius Nijenhuis. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Ossenisse - De oude grafsteen van de vroegere pastoor Antoni us Nijenhuis van Ossenisse komt na vele tientallen jaren weer terug naar het dorp. Leden van de oudeheidkundige kring de Vier Ambachten halen het gevaarte vandaag op in de Kijkuit straat nabij Axel. Daar heeft de steen sinds men- senheugnis gelegen naast het huis van Joos Boogaert, het vroegere café langs de voormalige spoor lijn van Hulst naar Axel. Pastoor Nijenhuis was van 1839 tot 1867 priester in Ossenisse en werd er na zijn dood ook begra ven. Toen er in 1914 een nieuwe kerk werd gebouwd in het dorp is een deel van het kerkhof geruimd. Een aantal grafstenen is toen ver kocht aan boeren, die ze goed konden gebruiken als verhar dingsmateriaal. Vermoedelijk was ook de zerk van pastoor Nij enhuis dat lot beschoren. De steen is nu al vele jaren in bezit van Joos Boogaert. Die wordt al wat ouder en uit angst dat de steen straks verloren zal gaan nam hij contact op met de oudheidkundige kring. Die klop te vervolgens weer bij het kerk bestuur van Ossenisse aan en daar wil men de steen graag terug hebben. De grafzerk krijgt een plaatsje in of tegen de kerk, dat is nog niet zeker.

de Stem | 1995 | | pagina 17