Proces moord Rabin verdaagd in politie Russische communisten mikken nu ook op presidentschap filde stakingen hinderen opnieuw vlieg- en treinverkeer België 'de STEM Israëlische televisie vertoont videobeelden van aanslag op premier Nederland gaat helpen bij herstel Bosnisch gasnet Walesa wil onderzoek naar activiteiten Poolse premier Parijs laat doorschemeren grenscontroles te houden OMMENTAAR BUITENLAND A5 LAND KORT wilden fuseren snog mysterie irs opgerold Lng advocaat af >r PTT-nota Syrië wil eind aan geweld grens Israël-Libanon BUITENLAND KORT Préval wordt nieuwe president Haïti Rebellen vuren raketten af op Kabul VN-voedselbureau Pyongyang moet dicht Solana begint als nieuwe chef Navo Britse parlementariër verliest lasterzaak Russisch offensief in Goedermes Kabinet Major leidt nederlaag Franse jongen met botbreuken 'gezond' :ember 1995 A4 rechters spreken vervol- (o hoort het, maar zo gaat en het parlement weten Jie van wilsonbekwamen irstel is er zodoende niet liet zomaar alles kan.Van- Sjizaal gekozen heeft, it ook al eerder bij abortus gebeurd is, vast te stellen sn deze vorm van levens- /ijs van politieke onmacht Sen in het arrondissement eklag hierover gedaan. De rf naar de onafhankelijke :voerende, rechter en ont- ■jkheid. Ze maakt de rech- r, ze 'politiseert' het recht, erland in tegenstelling tot tot nu toe angstvallig ge ilt immers dat rechtbanken doge Raad afspiegelingen in het parlement. En waar- stantie kan leiden heeft bij- |t Derde Rijk duidelijk ge- deken zijn stem geroerd l Steenhuis heeft binnen de verantwoordelijkheid tou als zodanig de eerste eur en voormalige collega onwenselijkheid van haar eel. Een van zijn onderge- Ith heeft onlangs vanwege tieke gebruik van het recht evaren bij de behandeling euthanasiezaak en het de de Hoge Raad te vragen eeft Drenth daarom bij de Idragen. ze Steenhuis' aanbeveling /an haar tot nu toe gevolg- aan oor te hebben voor de tegenstanders. En die strij- gescheiden verantwoorde minister ter harte zou kun- d, dan ten hele gedwaald. woensdag 20 december 1995 ieke Universiteit Nijmegen Brabant (KUB) hebben af- olledige fusie. Vorige week conclusie gekomen dat een aar is wegens gebrek aan er Stoelinga van de KUN inga zegt het eindresultaat dat beide besturen het er- ijn één katholieke private ositie had kunnen verwer- n de KUB zegt het misluk- -euren, maar erkent dat in r een fusie. araan ruim 130 Nederland- e jaren geleden in Cambod- '-zaak aan te wijzen. Onder- ,en van de ziekte te maken i-malariamiddel Lariam in Kies. iaten van een uitgebreid on- :n onder de veteranen. Het rat het verder wil doen voor nt er een vervolgonderzoek en de VS, waar soortgelij- ie politie Haaglanden heeft ie verdacht worden van de idia via Nederland naar on- nada. De verdachten, in de Nederlandse, Indiase en Joe- een langere periode werden n vrachtwagen vervoerd. Er pieren. Bij huiszoekingen in munitie, paspoorten, gou- erdamse advocaat O. Ham- 1,2 miljoen gulden te beta- ot dat gisteren. Volgens het fdevergoeding. Hammerstein bij de Europese Commissie itsburg. Het hof sprak Ham- meende aandeel in het weg- druggeld. Maar volgens het lehandelen van de zaak van gegaan. totterdam heeft gisteren dat van 15.000 gulden voor tele- jeft te betalen. PTT Telecom sprekken echt heeft gevoerd. i rechter toegeven dat even kan worden opgespoord. De n de strijd die de Landelijke lisbruik van 06- en 00-num- t buitenland te bellen) voert. :e uitspraak is hoopvol voor ':e werkgroep aangespannen Bert Schampers wssel - Wilde stakingsacties ,3t het spoorwegpersoneel 'ebben gisteren voor de twee- je achtereenvolgende dag het gfjfl- en vliegverkeer in Bel gië gehinderd. v Kapellen werden de sporen uet door boze werknemers van i NMBS. Het internationale „jjiverkeer tussen Nederland en jatwerpen werd hierdoor onmo- jjjk. Ook bij Sabena wordt «staakt. Alle vluchten van deze jaatschappij vanaf de Brusselse luchthaven Zaventem zijn voor nadaag geschrapt, je acties bij de overheidsbedrij- 0 NMBS en Sabena zijn het «volg van een sociaal conflict ,et de directies. Om het exploi- tatieverlies weg te werken, moe- Jet de spoorwegen tot 2005 voor lijna 1 miljard gulden bezuini gen. De komende tien jaar wor den daarvoor ongeveer 8.500 banen geschrapt. De NMBS hoopt dat doel te bereiken door loonmatiging en meer flexibili teit. De federale regering besloot gisteren om de spoorwegen financieel tegemoet te komen. Een bedrag werd niet genoemd. Ook zal de overheid geld beschik baar stellen voor de oprichting van een aparte maatschappij voor de hogesnelheidslijn. De Belgische spoorwegen draaien op voor de infrastructuur van de hsl. De kosten blijken veel hoger dan begroot. De regering-Dehaene bemoeit zich overigens niet met het soci aal conflict bij de NMBS, al pro beert minister van Verkeer Daer- den te bemiddelen tussen vak bonden en directie. Twee maan den geleden liepen de spoorweg bonden weg van de onderhande lingstafel. Het conflict leidde al tot enkele, vooraf aangekondig de, stakingen. De wilde acties van de afgelopen twee dagen hebben ook de bonden verrast, maar krijgen wel hun steun. De staking bij de luchtvaart maatschappij Sabena, die gister nacht uitbrak, is de derde sinds de directie vorige maand alle cao's opschortte. Bijna alle vluchten van Sabena werden geschrapt. Reizigers werden ern stig gehinderd, omdat ook de toe gangswegen naar de luchthaven waren afgesloten. Vanochtend wordt gedemon streerd op de luchthaven. Daar door zullen ook vliegtuigen van andere maatschappijen niet kun nen landen of opstijgen. De federale minister van Ambte narenzaken Flahaut riep gisteren Sabena directie-voorzitter Godf- roid op terug te treden, om zo nieuwe onderhandelingen tussen Sabena en de bonden mogelijk te maken. Het conflict bij Sabena draait, net als bij de spoorwegen, om loonmatiging en flexibilise ring van de arbeid. Ontslagen zijn niet aangekondigd. De socialistische bond van over heidspersoneel heeft gisteren opgeroepen om begin januari het openbare leven in België 24 uur plat te leggen. Een definitief besluit daarover valt later deze week. Volgens de bond is het overheidspersoneel ongerust door de privatisering van over heidsbedrijven en aangekondigde hervorming van de sociale zeker heid. In Gent staakten gisteren dui zend gemeente-ambtenaren. Zij zijn boos omdat de gemeente het aantal compensatiedagen wil beperken, de dienstverlening op zaterdag gaat uitbreiden en het schoonmaken gaat uitbesteden aan particuliere bedrijven. Honderden passagiers wachtten gisteren op de luchthaven van Brussel tevergeefs op hun vlucht. Verschillende vliegtuigen bleven aan de grond door stakingen bij Sabena. foto anp Iel Aviv/Jeruzalem (afp/rtr/dpa) - Het proces tegen de moordenaar van de Israëlische premier Rabin, Yigal flmir, is gisterochtend enkele minuten na aanvang ver jaagd tot 23 januari. Na het voorlezen van de aanklacht ging rechter Edmond Levi in op het verzoek van de advo- taten, die hadden geklaagd dat zij niet over genoeg tijd beschikten om het bewijsmateriaal tegen hun cliënt te bestuderen. Op de Israëlische en Nederlandse tv zijn gisteren videobeelden van de aanslag op Rabin vertoond. iolitie de schade weer in reke- irengen bij de veroorzaker. i.V. uit Goirle weet niet wat hij eeft. Hij ontbrak gisteren op de n verjaardagsfeestje op 1" 1 hij zich verleiden om voor dui- de politie eens flink aan u. Afspraak was wel dat hi] e verhaal van zou maken. 'grap' bedoelde verhaal dat ai ssau een Pool had vennoor t de schadebetaling drie k en een boete van 500 guld aalt V. de politierekening nie', snog 2500 gulden moetend°* m de totale boete van 3000 g ilt, moet hij veertig dagen de De 25-jarige orthodox-joodse rechtenstudent Amir is in Tel Aïiv aangeklaagd wegens moord net voorbedachten rade op en opzettelijke verwon- van een lijfwacht. Bij ver edeling moet hij rekening hou- den met levenslange gevangenis straf. Bewakers leidden de extreem rechtse fanaticus met handboeien de zwaarbewaakte rechtszaal binnen. Bij zijn aankomst lachte tairnaar zijn familieleden en de icamera's. Tijdens het voorle- van de aanklacht kauwde hij De politie pakte de verdachte onmiddellijk na de moord op. Boewei hij meteen bekende, zou 'lij voor de rechters alsnog kun- verklaren onschuldig te zijn de kans krijgt,zijn poli- ideeën uiteen te zetten, tienen juridische experts. Ia een vredëSdèthöh'strÜtie in Tel Iviv op 4 november schoot de jonge Israëliër Rabin van dichtbij Bet twee schoten in de rug dood. zegt dit te hebben gedaan lat hij wilde voorkomen dat ël de Westelijke Jordaanoe- wr overdraagt aan de Palestij- len. Beiroet (rtr) - Syrië wil dat er een komt aan het geweld tussen 'fflêl en moslimstrijders in Zuid- •Wij zijn tegen een escalatie van jeweld en pogen de partijen te kalmeren,zei Syrië's minister fan Buitenlandse Zaken Al-Sha- H gisteren in Beiroet. strijders van Hezbollah (Par- jb'an God) vechten tegen Israë- troepen die delen van Zuid-Lihanon bezet houden. »)hë heeft mede dankzij zijn «.000 man troepen in Libanon We invloed op hen. Het gebied is heilig voor de joden. De rechtbank verwierp de eis van de verdediging voor een verbod van de uitzending van videobeel den van de aanslag. De Israëli sche televisie bracht de beelden gisteravond op het scherm. Via het RTL-nieuws werd de opname gisteravond ook op de Neder landse televisie vertoond. Op de videoband die een amateur van de moord maakte, is de aanslag in details te zien. Volgens de advo caten gaat het bij de band om een van de belangrijkste bewijsstuk ken. De beelden dienen daarom uit sluitend tijdens het proces gebruikt te worden. Maar de rechtbank verklaarde zich niet bevoegd. De grootste Israëlische krant Yedioth.Ahroftpth begqp.dinsdag met de publicatie van paginagro te beelden uit de film. Onder de titél -'D&'MoöiÖ Op RStëSSPHefl Historische Bewijs is op een foto te zien hoe Amir met gestrekte arm op Rabins rug schiet. Naast de premier staat een lijfwacht die is geraakt door één van de drie afgevuurde kogels. Ondertussen sprak premier Peres zijn volledige steun uit voor de chef van de Shin Beth, de binnen landse geheime dienst die in opspraak is gekomen als gevolg van de moord op Rabin. „Je ver vult een heel belangrijke missie die je moet voortzetten," aldus Peres in een telefoongesprek met de veiligheidschef, wiens naam niet bekend is. De commissie van onderzoek naar de moord stuurde maandag brieven naar zeven leden van de Shin Beth, onder wie het hoofd, om hen te waarschuwen dat zij kunnen worden aangeklaagd. Zij kregen het advies een advocaat te nemen. De commissie eiste echter niet het ontslag van het hoofd van de veiligheidsdienst. Wel trad de chef van de afdeling bescherming van de Shin Beth meteen na de moord af, terwijl drie ondergeschikten sindsdien zijn geschorst. Van onze redactie buitenland Sarajevo - De Nederlandse en Bosnische regering gaan een protocol uitwerken waarin wordt beschreven op welke ter reinen Nederland een rol kan vervullen bij de opbouw van de verwoeste Bosni sche economie. In eerste instantie gaan Nederlandse deskundigen aan het werk bij het herstellen van de gasdistributie. De Bosnische minister Smailbeghovic van Industrie en Energie zei gisteren in een bespreking met staatssecretaris Van Dok van Economische Zaken in Sarajevo de betrok kenheid van Nederlandse technici bij het ver beteren van de gasdistributie zeer op prijs te stellen. In besprekingen met vertegenwoordigers van het ministerie van Handel bleek dat de Bosni sche regering graag zaken wil doen met Nederlandse bedrijven die handelen in levensmiddelen. Goed en gezond voedsel voor de bevolking heeft nu een hoge prioriteit. Het ministerie van Handel heeft tevens een beroep gedaan op Van Dok voor technische bijstand op het departement. Het gaat daarbij vooral om handelsdeskundigen die de Bosni sche regering erbij kunnen helpen de export weer op gang te krijgen. Eén van de projecten waar Nederlandse des kundigheid zal worden ingezet is het verbete ren van de haven van Ploce in het uiterste zui den van Kroatië. Deze haven kan een belangrijke functie krij gen voor de Bosnische handel. Bosnië ligt zelf namelijk niet aan zee. Militairen van de Navo-vredesmacht in Bos nië zijn bevoegd oorlogsmisdadigers aan te houden en hen over te dragen aan het Joego- slavië-Tribunaal in Den Haag. De woord voerder van het Tribunaal zei gisteren dat met het bondgenootschap intensief contact is Door Kees Elenbaas "«kou - De gevolgen van de Politieke aardverschuiving in ®t Russische parlement door zege van communisten aen zich langzaam maar af te tekenen. De com- ®unisten zonden gisteren een ™odschap de wereld in dat ze uiterste best zullen doen samen met de linkse en '°nalistische krachten een l euw succes te behalen bij de ®iende presidentsverkiezin- In hun verklaring zeggen ^communisten dat de oplos- i p°°r de huidige crisis ligt Let vreedzame herstel van 6 Dacht van de Sovjets, .jjötussen vergaderden een rgde president Boris Jeltsin premier Viktor Tsjernomyrdin van u sanat°rium aan de rand hBin -°U over m°gehjke wij- va» !en in "k regering als gevolg tan'de overwinning van de com- kéifttaVOn<* was meer dan de ton hemmen geteld en Pani,'!?s ^bben slechts vier Op 1® "e kiesdrempel gehaald. van deze voorlopige 'en lA ^a'en de communis- zetels in de nieuwe Doe- een derde van het totaal. De ultranationalistische LDPR van Vladimir Zjirinovski komt uit op 50 zetels, hetgeen een verlies is van dertien zetels ten opzichte van de vorige verkiezingen. 'Ons Huis is Rusland' van Tsjerno myrdin streeft de LDPR net voor bij met 54 zetels, terwijl Jabloko van Grigori Javlinski op grond van deze voorlopige uitslag 47 zetels haalt. De overige 153 zetels zijn voor afgevaardigden die via het districtenstelsel zijn gekozen. Daarvan zijn er een deel onaf hankelijk, maar een ander deel - zoals negentien zetels voor leden van de Agrarische Partij - moet zeker ook tot het communistische kamp worden gerekend. Daar door is het voor de communisti sche fractie in de nieuwe Doema vrij eenvoudig om een meerder heid van 226 stemmen bij elkaar te krijgen. De overwinning van de commu nisten was weliswaar voorspeld maar pas nu begint het besef te groeien hoe ernstig de gevolgen kunnen zijn. De communistische leider Zjoeganov zei tijdens zijn eerste persconferentie dat zijn partij 'samen met een meerder heidscoalitie' waarschijnlijk haar eigen kabinet zal presenteren of minstens 'een serie voorstellen ter goedkeuring aan de premier zal voorleggen'. Zjoeganov lijkt er zeker van te De Russische president Boris Jeltsin en premier Viktor Tsjerno myrdin schudden elkaar de hand, bij de aanvang van besprekingen in een sanatorium nabij Moskou. Jeltsin herstelt hier van de gevol gen van een hartaanval. foto anp zijn dat hij in de nieuwe Doema gemakkelijk een meerderheid bij elkaar krijgt om een motie van wantrouwen aan te nemen tegen de regering, iets dat de commu nisten in het verleden verschil lende malen zonder succes heb ben geprobeerd. Het nieuwe lagerhuis komt een maand na de verkiezingen voor het eerst bij elkaar. Tijdens de eerste zittin gen worden de belangrijke beslis singen genomen over organisato rische kwesties, zoals het voorzit terschap van de Doema, dat de communisten zeker zullen opei sen. Vervolgens worden de voor zitters en de leden van de ver schillende parlementaire com missies gekozen en ook daar zul len de communisten hun slag slaan. Het eindresultaat van deze verdeling van belangrijke posten en van de vorming van fracties met de onafhankelijke leden zal het definitieve krachtenveld bepalen. Maar de communisten zijn uitermate goed georgani seerd en ware meesters in dit ingewikkelde parlementaire spel en vrijwel niemand twijfelt eraan dat ze ook hier als grote winnaars uit de bus komen. Totdat deze eerste politieke krachtmeting achter de rug is hebben president Jeltsin en pre mier Tsjernomyrdin dus nog de tijd om zich te ontdoen van leden van het kabinet die de meeste irritatie oproepen bij de opposi tie. Het is een beproefd middel om de Doema enigszins tegemoet te komen. Degene die op de min ste sympathie kan rekenen is zonder twijfel minister van Bui tenlandse Zaken Andrej Kozyrev. Deze heeft een parlementszetel gewonnen in zijn eigen kiesdis trict Moermansk en moet nu kie zen tussen de Doema en de minis terspost. Waarnemers menen dat Kozyrev de eer aan zichzelf zal houden en zal kiezen voor een plaats in de Doemabanken. Maar het vervangen van enkele 'zwakke' ministers zal niet vol- Port-Au-Prince - Ex-premier René Préval heeft de presidentsver kiezingen in Haïti gewonnen. Voorzitter Pierre Michel Sajous van de kiesraad zei dat er geen tweede ronde nodig zal zijn, gezien de voorlopige resultaten tot dusver. Hij noemde echter geen percen- tages.De opkomst voor de verkiezingen op zondag was laag. Sajous sprak van 30 tot 35 procent, maar buitenlandse waarne mers noemden nog lagere getallen. Kabul - Rebellen van de islamitische Taliban-militie hebben gisteren verschillende raketten afgevuurd op de Afghaanse hoofdstad Kabul nadat regeringstroepen guerrillastrijders langs twee fronten bij de stad hadden teruggeslagen. Bij de aanval vie len twee doden en 27 gewonden. Tokyo - Het Wereldvoedselprogramma van de VN heeft zijn bureau in de Pyonyang gesloten, hoewel er juist op dit moment tekenen van hongersnood in Noord-Korea zijn. De reden is dat de internationale gemeenschap in gebreke blijft met de leverantie van voedsel aan het communistische land. Het bureau van het wereldvoedselprogramma ging op 4 november open. Het heeft 5000 ton rijst verdeeld onder de mensen die de afgelopen zomer zwaar te lijden hadden van zware overstromingen. Brussel - De voormalige Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Javier Solana is gisteren begonnen als nieuwe secretaris generaal van de Navo. Hij verdedigde het idee een nieuwe 'veilig heidsarchitectuur' op te zetten in Europa met - en niet tegen - Rusland. „Rusland is een grote macht," zei hij in het hoofdkwar tier van de Navo in Brussel. „Samen moeten wij een permanent werkkader van vertrouwen en samenwerking bouwen." Londen - De Britse justitie vindt het niet verkeerd dat een krant een conservatief parlementslid voor leugenaar en hypocriet uit maakte. De politicus pleitte voor gezinswaarden maar dook tege lijkertijd met mannen in bed. Een rechtbank in Londen verwierp gisteren de klacht van de 55-jarige David Ashby van de regeren de Conservatieven. De afgevaardigde had een proces tegen de krant The Sunday Times aangespannen wegens laster. Moskou - Russische troepen in de afvallige regio Tsjetsjenië zijn gisteren een offensief begonnen om de stad Goedermes te herove ren. De gevechten concentreren zich rond het spoorwegstation en het plaatselijke hoofdkwartier van de Russische strijdkrachten. Daar belegeren ongeveer zeshonderd opstandelingen honderd vijftig soldaten. Rebellen namen Goedermes zes dagen geleden in. Londen - De Britse regering van premier Major heeft gisteren een nederlaag geleden bij een stemming over het visserijbeleid. Een krappe meerderheid van 299 tegen 297 afgevaardigden keurde de belofte van de regering af bij de komende onderhandelingen over het Europese visserijbeleid de 'best mogelijke overeenkomst' na te streven. De nederlaag van de conservatieven was mogelijk door onthoudingen van enkele partijgenoten die anti-Europees zijn. De uitslag heeft geen werkelijke invloed op de speëlruimte van de regering. Het kabinet-Major beschikt in het parlement nog slechts over een meerderheid van drie afgevaardigden. Argenteuil - Een ziekenhuis in Argenteuil bij Parijs heeft de 15- jarige Gregory naar huis gestuurd, ofschoon hij door een val met een terreinfiets elf botbreuken had opgelopen. „Zijn gezond heidstoestand is goed, hij kan weer naar school," stond in het ont- slagbewijs dat de jongen na een verblijf van 36 uur in het hospi taal meekreeg. Oipdat. hij .pijmbleefhouden, brachten.zijnouders hem naar een andere inrichting. Daar kreeg hij onmiddellijk een operatie van vier uur aan een open kaakbreuk. Die hadden de art- sen in Argenteuil als zwelling door een uitgeslagen tand'gezien. De ouders hebben een klacht ingediend. De Israëlische krant Yedioth Ahronot publiceerde gisteren deze foto van het moment waarop Yigal Amir (pijl rechts) premier Rabin van achteren neerschoot in Tel Aviv. De foto is afkomstig uit een video-opname die een amateur maakte van de aanslag. De amateur ver kocht de band voor circa 300.000 dollar aan een Israëlische commerciële tv-zender. foto anp (ADVERTENTIE) ROTTERDAM ARCHITECTUURSTAD Met de trein naar hèt centrum van de moderne architectuur: Rotterdam. Koop een Rail Idee: 20% korting op trein en toegang plus extra's! Informatie: 06-9292 (50 ct/m). om de praktische en juridische details van een dergelijke overdracht uit te werken. Joegoslavië heeft de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties gevraagd te wachten met de stemming over een resolutie waarin de Ser viërs de schuld krijgen van de vermeende massamoord op moslims in Srebrenica. Vol gens Servië is een groot deel van de moslim slachtoffers toe te schrijven aan strijd tussen moslims onderling. De Verenigde Staten hebben intussen de jongste Servische verklaring voor de massa moord op Bosnische moslims in Srebrenica een grote leugen genoemd. Richard Holbrooke, de Amerikaanse onder minister van, Buitenlandse Zaken die de strij dende partijen in Bosnië om de tafel wist te krijgen, neemt begin volgend jaar ontslag, heeft de Amerikaanse regering gezegd. Ver wacht wordt dat Holbrooke teruggaat naar het bedrijfsleven. Warschau (afp) - Aftredend president Walesa van Polen wil een speciale commissie de activiteiten van de ex-communistische premier Jozef Oleksy laten onderzoeken. Hij acht de premier een gevaar voor de veiligheid van de Poolse Staat, zo meldde de Poolse tv gisteravond. doende zijn om de communisti sche oppositie tevreden te stellen. Na de verkiezingen van 1993 heeft president Jeltsin zijn poli tiek in nationalistische richting bijgesteld om tegemoet te komen aan de kiezers die Zjirinovski aan een overwinning hielpen. Alle signalen wijzen erop dat Jeltsin zich nu meer zal richten op de sociale gevolgen van zijn hervorm mingspolitiek. De president heeft al laten doorschemeren dat hij erover nadenkt om zijn mandaat met nog eens vier jaar te verlen gen, hoewel hij pas in februari een definitieve beslissing zal nemen. Maar of het bijstellen van zijn huidige politiek voldoende zal zijn om hem aan een herver kiezing te helpen valt zeer te betwijfelen. Behalve over een koerswijziging zullen Jeltsin, Tsjernomyrdin en de leiders van hervormingsgezin de partijen het eens moeten wor den over één gezamenlijke kandi daat voor de presidentsverkiezin gen. Diverse kandidaten uit het democratische kamp zou evenals bij deze verkiezingen een verspl intering van de stemmen beteke nen. Als die ramp zich voltrekt, mag men op basis van de uitslag van zondag aannemen dat de volgen de Russische president Zjoe ganov heet. De commissie zou moeten bestaan uit parlementsvoorzitter Zyeh, voorzitter Zoll van het Hof voor toetsing aan de grondwet en voorzitter Strzembosz van het Hooggerechtshof. Walesa's bureau deelde mee dat de president dinsdagavond laat een spoedbijeenkomst bijeenriep met de voorzitters van beide hui zen van het parlement, de presi denten van beide hoven en de minister van Binnenlandse Zaken. De premier was niet uit genodigd. De Poolse radio zei te hebben vernomen dat Walesa op de bij eenkomst documenten zou over leggen over Oleksy's activiteiten tussen 1990 en 1994. Walesa, de vroegere leider van het vrije vakverbond Solidariteit, verloor vorige maand de presi dentsverkiezingen van Oleksy's ex-communistische partijgenoot Kwasniewski. Hij moet zaterdag de macht overdragen aan Kwas niewski. Vorige week zei de president belangrijke vertrouwelijke infor matie te hebben over de interna tionale banden van wat hij Polens post-communistisehe kliek noemde. Hij zei toen ook die informatie nog voor zijn aftreden te onthullen. Parijs (ap) - Na de stroom recente terroristische aanslagen heeft Frankrijk gisteren laten doorschemeren weigerachtig te staan tegenover het volledig openstellen van de grenzen in het kader van het Schengen-akkoord. Aan de vooravond van een werk bespreking over de eerste zes maanden van het akkoord in het Belgische Oostende liet een woordvoerder merken dat Parijs nog steeds bedenkingen heeft over 'Schengen'. Tijdens de bij eenkomst zal Frankrijk laten weten of het zich nog steeds tegen de afspraken in het akkoord zal verzetten. „Voor ons moet de Schengen-conventie een plus punt opleveren op veiligheidsge bied. En zoals wij al enkele maanden zeggen, de manier waarop Schengen is uitgevoerd is niet geheel tevredenstellend," aldus woordvoerder Yves Dou- triaux. Toen zes van de vijftien EU-lidstaten in maart hun gren zen openstelden, heeft Frankrijk gezegd te willen wachten met de volledige naleving van de con ventie tot het eind van december. Frankrijk, Duitsland, Spanje, Luxemburg, Nederland, Portugal en België doen wel volledig mee aan de conventie. Andere landen die het akkoord hebben getekend zijn Italië, Oostenrijk en Grie kenland. Doutriaux wilde niet onthullen wat minister voor Europese zaken Michel Barnier tijdens de bijeenkomst zal zeggen, maar zijn opmerkingen geven aan dat Parijs waarschijnlijk om nog meer uitstel zal vragen. De woordvoerder merkte op dat er sinds een oproep van Frankrijk in juni om beter samen te werken een 'excellente multilaterale samenwerking' is ontstaan met Spanje, Duitsland en Nederland.

de Stem | 1995 | | pagina 5