Agent kan individueel de straat op Topman marechaussee Schiphol legt hoofd in de schoot Passagiers claimen een 06-8051..., Boetes geëist tegen journalisten De Vries en Salverda Drugbaas Zwolsman verliest beroepzaak Veel wijzer voor ƒ198,- Lubbers wilde ton voor journalist Oltmans Kaviaartruffels en zeewier zijn zeer in Onderzoek: Alleen surveilleren is niet onveiliger dan met z'n tweeën miljoen dollar bij KLM PËSTEM BINNENLAND A3 Hoofdverdachte kluisjeskraak vrij door manco in wet VRAAGIKMÊ \JNEENS AF. Vragen aan de overheid Bel de Postbus 51 infolijn net, *g ng in leeuw. DECEMBER 1995 A2 root-Brittannië en Ierland u t algemeen veel bewolkim regen; woensdag in het zuid. esten plaatselijk veel neer- ag. In Schotland op beide igen kans op een wintersi u. Maxima in Schotland ts boven het vriespunt, dd-Ierland en zuidwes' igeland rond 7 graden, slgië en Luxemburg: Woens - overwegend veel bewol- plaatselijk mist en nu en» regen, kans op ijzel 0{ iw. Middagtemperatuur in plus 4 graden langs de kust t rond of net iets onder het iespunt in de Ardennen, oord- en Midden-Frankrijk' iwolkt en van tijd tot tijd gen, donderdag vooral in •etagne. Woensdag in de Jura Vogezen boven de 1300 eter sneeuw. Donderdag in de istelijke departementen ooi (klaringen. Maxima donder- ig van net iets boven het •iespunt in het oosten tot aden langs de Bretonse kust. 1-Frankrijk: Overwegend bewolking en af en toe gen, in de bergen mogelijk 'eeuw. In het zuidoosten eest droog en donderdag ook -*■ zon. Maxima van 5 graden 1 Clermont-Ferrand tot 15 aatselijk in de Pyreneeën. >rtugal: Wolkenvelden, naar :t zuiden toe meer zon en eest droog. Middagtempera- ur rond 15 graden, aanje: Plaatselijk mist. Ver- ;r af en toe zon en overwe- md droog. Woensdag in het )ordwesten nog kans op wat gen. Maxima van 15 graden j Barcelona tot lokaal 20 ngs de costa's in het zuidoos- n; in het binnenland middag- mperatuur rond 13 graden, anarische Eilanden: Perioden et zon en vrijwel overal •oog. Maxima dichtbij 25 gra an. allorca en Ibiza: Af en toe zon vrijwel droog. Maxima rond graden. alië: Woensdag plaatselijk ist. Verder perioden met zon. rijwel overal droog. Maxima m 5 graden in het noorden tot 1 op Sicilië. riekenland en Kreta: In het gemeen veel bewolking en ikele buien, soms met onweer, axima donderdag van 9 gra- :n rond Thessaloniki tot 17 •aden op de Peloponesos en op reta. uitsland: Woensdag bewolkt van tijd tot tijd regen, ijzel sneeuw. Plaatselijk mist. ouder; middagtemperatuur mderdag op de meeste plaat- in net iets onder het vries- ïnt. witserland: Wolkenvelden en m de noordflank van het lpenmassief perioden met leeuw, in de dalen eerst nog gen. Maxima donderdag rond us 5 graden, in het noorden ind het vriespunt, ostenrijk: In het algemeen :el bewolking en van tijd tot jd sneeuw. Middagtempera- tur donderdag om het vries- int. WOENSDAG 20 DECEMBER 1995 Schiphol (anp) - De voorlichters ver- ivijzen naar het droge persbericht, get onderwerp zelf weigert aan de telefoon te komen. Kolonel F.J. Mau ler legt het hoofd in de schoot en jupt perl februari op. j bijna niet aflatende stroom van kri tiek op het functioneren van zijn mare chaussee op de luchthaven Schiphol - en daarmee op hem - is hem teveel gewor den. De pers krijgt de schuld. Publicaties in kranten kwamen hard aan, zegt voor lichter J. de Bruin. Zoals recente artike- over onregelmatigheden die Maurer zou hebben gepleegd bij het afsluiten van een contract met het particuliere beveili gingsbedrijf Seceurop. Vlak voor de overdracht van taken door het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) aan de marechaussee op 1 janua ri 1994 zou Maurer (toen nog politiechef op Schiphol) even snel een lucratief con tract met Seceurop hebben afgesloten. De rijksrecherche stelde een onderzoek in naar de bewering dat een aantal voorma lige topmensen van de luchthavenpolitie daar persoonlijk voordeel van genoten hadden. Dat onderzoek is nog niet afge sloten. Zowel de marechaussee als Seceurop kre gen het zwaar te verduren in rapporten van de Algemene Rekenkamer over de fa lende beveiliging op Schiphol. Er was sprake van onvoldoende beveiliging van risicovluchten van Amerikaanse en Israë lische maatschappijen. Seceurop ontdek te bij een controle van pseudo-passagiers slechts in twaalf van de 22 gevallen wa- pens, en het systeem met de Schengen- pasjes bleek zo lek als een mandje. Maar er was meer. Zoals de bewering van de Twentse criminoloog prof. Bruinsma dat leden van de marechaussee en de douane op de luchthaven betrokken zijn bij de smokkel van illegalen. Of de com motie die in augustus ontstond over het 'kofferincident'. Een Amerikaan werd in Orlando aangehouden omdat hij een klei ne lading explosieven in zijn bagage ver voerde. Explosieven die op Schiphol in zijn koffer waren gestopt, zo bleek al snel. Een wat ongebruikelijke methode van de marechaussee om de veiligheidsmaatre gelen te testen die in 1988 door Maurer waren ingevoerd. De marechaussee haastte zich te verkla ren dat de man die vergat de explosieven tijdig uit de koffer te halen, een bij de ma rechaussee gedetacheerde agent van het Korps Landelijke Politiediensten was. In de wandelgangen van het Triportcomplex op Schiphol vierde de complottheorie hoogtij. Het KLPD was immers gefrus treerd over het 'kwijtraken' van Schip hol? Was er een mooiere manier om wraak te nemen dan de marechaussee zo in dis krediet te brengen? Door dit incident sloot de van oudsher toch al gesloten organisatie van de mare chaussee zich helemaal als een oester. „Ik hou mijn mond," zei een majoor bij een grensdoorlaatpost op Schiphol in septem ber. „Zelfs de onschuldigste uitlating leidt tegenwoordig tot kamervragen." Door de reeks incidenten en publikaties voelt Maurer zich in zijn goede naam aan getast. Hij besluit nu, de eer aan zichzelf te houden. Den Haag (anp) - Politie-agenten die alleen op pad gaan, voe len zich even veilig als politieagenten die op straat als tweetal opereren. Solo-surveillance is daarom in Nederland 'toepas- Dit blijkt uit een onderzoek. De resultaten ervan staan in de jongste uitgave van Politia Nova un het ministerie van binnen landse zaken. De onderzoekers ondervroegen Belgische en Nederlandse agen ten naar hun ervaringen met het alleen opereren op straat. Daar bij ging het vooral om de vraag in boeverre zij zich veilig voelen. 10 11 12 13 14 15 teren n; 7. peper; 8. amoer; 9. trots; odem. tekort; 4. nadruk; 5. spot; 6. op idt: "z-onder-l-in-g". ©JFS ]CL dfè Amsterdam (anp) - Een 26-ja- rige hoofdverdachte van de geruchtmakende kluisjes- kraak bij de Verenigde Spaar bank (VSB) in Amsterdam, is op vrije voeten door een man co in de wetgeving. De Amsterdamse officier van justitie mr. N. Schaar bevestigde dat gisteren. De gevolgen van bet manco bleken maandag bij bet gerechtshof, tijdens de be handeling van het hoger beroep ran de verdachte. Volgens mr. Schaar is één en an der het gevolg van een uitspraak van het Europees Hof. Tot die uitspraak was het mogelijk een verdachte in voorlopige hechte nis te houden, ook als tijdens het gerechtelijk vooronderzoek bleek dat hij eigenlijk voor een ander feit of op andere gronden ion moeten worden vastgehou den dan in eerste instantie ge dacht. Het Europees Hof zette een streep door die praktijk. Dat ge beurde volgens Schaar uitgere kend in de periode dat de VSB- kraak speelde. De officier be strijdt dat het openbaar ministe rie fouten heeft gemaakt. Inmiddels heeft de wetgeving een zodanige aanpassing onder gaan dat het toch mogelijk is de voorlopige hechtenis te laten voortduren, indien althans aan can aantal voorwaarden is vol daan. Ke nieuwe wetgeving biedt in bet geval van de verdachte van delduisjeskraak echter geen mo- gelijkheid tot reparatie meer, eegt Schaar. De man kreeg van be rechtbank in mei drie jaar. De buit was circa acht miljoen. Hun bevindingen werden afgezet tegen de mening van politie agenten die uitsluitend in duo's opereren. Hieruit bleek dat duo's veel ne gatiever denken over de solo-sur veillance dan politieagenten die wel ervaring hebben met alleen werken op straat. De meeste 'so lo's' voelen zich niet alleen even veilig, ze vinden alleen werken ook veel bevredigender dan wer ken met meerdere collega's. De grotere zelfstandigheid en het in tensievere contact met het pu bliek noemen zij als voordelen. Ook menen de ondervraagden dat ze in hun eentje effectiever werken. Buitenlands onderzoek in onder andere de Verenigde Staten en Groot-Brittannië leert dat solo's ook feitelijk ten minste even vei lig zijn als duo's, aldus de Neder landse onderzoekers. De kans om in eenzelfde situatie gewond te raken is even groot. Solo's krij gen in eenzelfde situatie zelfs minder vaak te maken met weer stand en geweld. Per dienst handelen alleengaan- de agenten ongeveer even veel in cidenten af als duo's, al krijgen de eersten minder vaak gevaar lijke meldingen toegewezen. Bur gers dienen vaker een klacht in over het optreden van twee agen ten. Mogelijk gebruiken solo's minder vaak geweld om een ge schil op te lossen. Tenslotte laten kosten-baten-analyses zien dat alleen opereren goedkoper is. In Nederland wordt al jaren ge discussieerd over het toepassen van de solo-surveillance om ef fectiever om te gaan met de be schikbare menskracht en midde len. Sinds jaar en dag is duo-sur veillance het uitgangspunt voor het politiewerk op straat. Maar de onderzoekers wijzen er op dat veel korpsen wel degelijk al een vorm van solo-surveillance ken nen, 'alleen noemt men het niet zo'. Belgische agenten waren nega tiever dan Nederlanders over de solo-surveillance. De onderzoe kers wijten dit aan het 'van bo venaf opleggen' van solo-surveil lance in België. Zij concluderen daarom dat agenten van meet af aan betrokken moeten worden bij besluiten over duo- dan wel solo-surveillance. Verder wijzen ze op het belang van goede com- municatie-apparatuur en het hebben van personeel dat solo's zo nodig assistentie kan verle nen. Ex-premier Lubbers was gisteren bij de Haagse rechtbank getuige in het proces van Oltmans (links) tegen de staat. foto af Van onze redactie binnenland Den Haag - Oud-premier Lubbers heeft journalist Wil lem Oltmans in 1994 willen helpen met onder meer een bedrag van 100.000 gulden. Lubbers moest gisteren ge tuigen in een zaak van Olt mans tegen de staat. De - zeer omstreden en veelal als weinig betrouwbaar be schouwde - journalist wil een schadevergoeding van 2,8 mil joen gulden omdat hij naar ei gen zeggen door toedoen van Buitenlandse Zaken nooit goed in Nederland heeft kunnen wer ken. Dat zou de reden zijn ge weest dat hij meestal in het bui tenland verbleef en dus geen aow opbouwde. De bejaarde journalist kwam uiteindelijk in de bijstand terecht. Lubbers denkt dat deze situatie, los van de schuldvraag, nooit de bedoeling kan zijn geweest. Hij sprak gisteren voor de Haagse rechtbank herhaaldelijk van 'niet verkwikkelijk' en 'niet ver heffend'. De oud-premier wilde vorig jaar met verschillende de partementen uitzoeken of Olt mans, hoewel die er formeel geen recht op had, toch aow zou kunnen krijgen. De ton extra zou het later ingaan van de aow dan normaal moeten rechttrek ken. In ruil daarvoor zou Olt mans van verdere claims moeten afzien. Dat wees Oltmans af. Hij hing het aanbod van Lubbers wel aan de grote klok. De oud-premier zei de rechter dat het lezen van Oltmans' boek Persona non gra ta, dat vorig jaar verscheen, zijn 'inzicht in de onverkwikkelijk heid' van de al sinds het eind van de jaren vijftig slepende zaak heeft versterkt. In het boek doet Oltmans uit de doeken hoe hij, volgens zijn idee dan, is ge dwarsboomd door Buitenlandse Zaken omdat hij een vriend was van president Sukarno van In donesië en omdat hij zich al in een vroeg stadium uitsprak voor het opgeven van Nieuw-Guinea. Lubbers vertelde rechtbank president mr. Punt dat hij zich niet had verdiept in de vraag of er een schuldige kon worden aangewezen. Dat is volgens hem niet doenlijk meer en bovendien een juridische klus. „Wel is het zo dat Oltmans in het algemeen bij mensen van Buitenlandse Zaken irritatie opriep. De schouders gaan omhoog, de ha ren gaan strakker staan als de naam Oltmans valt," aldus Lub bers. Hij merkte op dat de jour nalist het daar ook weieens naar heeft gemaakt. „Ik geloof niet dat de staat fout heeft gehandeld, maar het is niet goed dat er een situatie kon ont staan waardoor Oltmans geen recht op aow had," aldus Lub bers. Hij heeft de kwestie vorig jaar voor zijn vertrek als minis ter-president willen oplossen omdat 'ik het huis op tal van punten zo schoon mogelijk wil de opleveren'. Wanneer de rechtbank uitspraak doet, is nog öiet duidelijk. Los van zijn geding tegen de staat mocht Oltmans gisteren ook de dossiers inzien, die de BVD over hem heeft opgesteld. Dat leidde bij hem slechts tot boosheid: er stond bijna niets in. Oltmans blijft er desondanks van overtuigd dat de BVD tien tallen jaren lang al zijn gangen heeft nagegaan en daarvan uit gebreide dossiers heeft aange legd. „Ze denken dat ik hier in trap. Wat ik voor mijn proces om schadevergoeding tegen de staat zou kunnen gebruiken, is er na tuurlijk uitgevlooid." Oltmans trof slechts een paar mapjes aan, met niets bijzonders erin. „Als je alles bij elkaar optelt is het re sultaat nul komma nul, nul, nul," brieste Oltmans. Hij kon digde onmiddellijk een zoveelste procedure bij de Raad van State aan. De BVD is verbaasd over de kritiek: „We kunnen geen din gen laten zien die er niet zijn." (ADVERTENTIE) IVERVOLG VAN VOORPAGINA ™n andere trend is om met kerstmis een the- ffla-diner op te dienen. Gewijd aan de heer- bjkheden uit verre landen. Thais bijvoorbeeld Vietnamees of anderszins oosters, maar wit Italiaans. Bij Ven hoor je dat dit jaar truffels heel in ajn. De witte, altijd iets minder dure soort dan. Die zijn nu relatief extra goedkoop. De ze ondergronds groeiende paddestoelen kos- op dit moment maar 1200 per kilo, J120 per ons. Normaal doet deze delicatesse "itstek de lieve prijs van 2200 per kilo. r®. ander momenteel veel ingekocht luxe ™Pje, zo weten ze bij ISPC, is kaviaar. Het faat om de Russische variëteit, die 15 procent ager is geprijsd dan de klassieke uit Iran. An ew in de smaak vallende, min of meer apar- e eetwaren komen ook uit de wateren der arde. Zoals garnalen die volgens een woord eerder nu 'prettig zijn geprijsd', eer in trek is ook gerookte Kenmare zalm uit Wand. Op jaarbasis heeft ISPC daar 25 ton an ingekocht. En dan zeewier. Ook zo'n Wd. Heel wat kerstdinergangers zullen er Jjjaar in happen. 'J vlees is het al te exotische eraf. Vorig jaar n°g was r - er een niet onbelangrijke vraag naar J®1 a's gems, alligator of in Zuid-Frankrijk j Week'e ratelslang. Die lol is een beetje r' Ander, meer geciviliseerd wild, wil wèl. nog immer groeiende roep om herte- Eriseenr elk restaurant met een beetje naam s- - 2? BÜna serveert er dit jaar op zijn minst een van. En verder raken ze die 1000 vc «stukje - de 25 nnZe'8Ver natuurlijk ook kwijt. Evenals de iBDn Kzanteborsten. Vorig jaar moesten stuks nemers het nog doen met 15.000 1 is in de sector niet-wild niet de Holland- Can ■aiiiep uba jaouss|R4 ijO0.i MnoqaB 'sojuü aw&Pu •Afinn Peren 00k niet de tournedos een klap- ar deze keer het rib-eye uit Australië. De kok staat voor niets: van truffels tot zeewier foto vnu Dat is de geaderde kern van een runderrib- stuk, afkomstig van dieren die in een 'perfect leefmilieu' hebben verkeerd. Je bakt dit vlees als biefstuk. Gesneden koek is de pan- of gebruiksklare groente. Je kunt zeggen dat alles wat héél wordt aangeboden, ook in alvast gesneden vorm verkrijgbaar is. Nagenoeg elke restau rateur gaat er blij mee aan de haal. Bij de inmiddels wel volgekochte bedrijven lopen de zaken intussen niet slecht. De situa tie rond de kerst is volgens horeca-voorzitter G. van der Veen vergelijkbaar met vorig jaar. De prijzen van de diners zijn over het alge meen niet gestegen en al enkele jaren stabiel. Goed voor de consument dus. De gemiddelde prijs komt uit op 75 gulden. Het kerstdiner als afhaalmaaltijd blijft ook populair. Zelfs top-koks die werken in gele genheden met een Michelin-ster bemoeien zich ermee. Het mes snijdt hier aan twee kan ten. Terwijl het restaurant er aardig aan ver dient, beleeft de consument voor een zacht prijsje thuis een culinair hoogstandje. De restaurateurs hebben volgens Van der Veen dan ook helemaal niet te klagen: „Op mijn tochten langs al die collega's vraag ik overal hoe de zaken rond het kerstdiner lopen en dan hoor ik steeds gunstige geluiden." Dat betekent dat ongeveer 80 procent het kerstdi ner kan serveren aan een volle zaal. Hoewel Van der Veen nog even een slag om de arm houdt. Pas als het zo ver is, kun je preciezer en zekerder zijn. Want, zegt hij: „Het lijkt er op dat het afgelo pen jaar het restaurantbezoek in Nederland iets is terug gelopen. De mensen hebben ken nelijk minder geld te besteden. Dat komt door al die spaarsystemen in het bedrijfsleven. Het geld gaat eerder naar duurzame artikelen." Fons van Groeningen van restaurant Kaatje bij de Sluis in Blokzijl is een van die restaura teurs die daarvan vooralsnog geen gevolgen ondervindt. Alles volle bak. Vorig jaar was hij voor Nederland trendsetter als het ging om het serveren van kerstdiners vóór kerstmis. Op de 23e en de 24e. Dat heeft nu navolging gekregen. Van Groeningen gelooft dat de komende jaren deze trend doorzet. De optimistische horeca- man doet er nog een schepje bovenop: „Over tien jaar beginnen we al meteen na Sinter klaas." ->yVl_ X_—- r HOE ZIT DAT NOU MET DIE EUROPESE MUNT? ELKE WERKDAG VAN 9 TOT 9 J Amsterdam (anp) - Drie passagiers van een KLM-toestel dat in maart 1994 met grote vertraging op Schiphol arri veerde, eisen een miljoen dollar schadevergoeding van de luchtvaartmaatschappij De drie Srilankanen misten door de vertraging niet alleen hun aansluiting naar Athene, maar zeggen dat de Koninklij ke Marechaussee hen behan delde als vluchtelingen zonder geldige verblijfspapieren. De KLM bevestigt dat de zaak op 11 januari bij de rechtbank in Colombo dient. De drie advocaten uit Sri Lan ka waren vorig jaar maart op doorreis naar Athene. Ze ble ven steken op Schiphol, omdat hun vlucht onderweg een ver traging van zes uur opliep. Vol gens de KLM-woordvoerder is het gebruikelijk de autoriteiten - in dit geval de marechaussee - in te lichten in dergelijke ge vallen. Volgens woordvoerder E. Sal van de marechaussee krijgen passagiers die niet beschikken over een visum in zo'n geval een tijdelijk toelatingsbewijs tot Nederland voor 72 uur. De maatschappij waarmee de pas sagiers reizen, moet dat melden en de mensen begeleiden, aldus Sal. De Srilankanen beschikten wel over een visum, maar volgens Sal was dat er één waarmee ze uitsluitend op de luchthaven konden verblijven. Voor derge lijke noodsituaties hanteert de marechaussee een zogenoemde 'clausule' die hen in staat stelt buiten de luchthaven te over nachten. Aanmelding vooraf door de KLM was, in tegenstel ling tot wat de marechaussee gisteren meedeelde, in dit geval niet noodzakelijk. Sal bevestigt dat de passagiers enigszins geïrriteerd reageer den op het oponthoud. „We moesten papieren in orde ma ken en er zaten meer mensen bij de doorlaatpost te wach ten. De KLM wil niet vooruitlopen op de rechtszaak in Colombo, maar verwacht dat de eis tot schadevergoeding wegens ver traging van de vlucht weinig kans van slagen heeft. „Lucht vaartmaatschappijen accepte ren geen verantwoordelijkheid voor vertragingen. Dat staat in de vervoersvoorwaarden die luchtvaartmaatschappijen we reldwijd hanteren." Amsterdam (anp) - Officier van justitie mr. L. Dun heeft giste ren voor de rechtbank in Amsterdam een geldboete van 2000 gulden geëist tegen journalist Feike Salverda wegens het ver spreiden van gestolen informatie. Justitie acht bewezen dat Salver da gestolen informatie in handen kreeg en heeft gebruikt voor een tv-programma. Het ging 'hierbij om kopieën van gestolen docu menten en een bandje rrtet daarop een afgeluisterd telefoongesprek van een politiefunctionaris. Vol gens Dun maakte Salverda zich schuldig aan heling door het ma teriaal aan te nemen en te gebrui ken. Salverda kreeg het materiaal van een zekere X. na bemiddeling van de in de drugwereld zeer bekende •Steve Brown. Volgens een verkla ring van Brown was afgesproken dat de uitzending nauw moest aansluiten bij het proces tegen de voormalig autocoureur en drug handelaar Charles Zwolsman, waaraan Salverda overigens niet voldeed. Voor het openbaar mi nisterie staat vast dat X. iemand van de Zwolsman-bende geweest moet zijn. In een nauw verwante zaak eiste officier Dun gisteren vrijspraak voor misdaadverslaggever Peter R. de Vries, die in zijn tv-pro- gramma Deadline eveneens bij justitie gestolen gegevens open baar maakte. De Vries gebruikte informatie die was ontvreemd uit het huis van officier van justitie J. Valente en uit het Amsterdam se paleis van justitie. Het OM eist tegen de misdaad verslaggever wel een geldboete van 2000 gulden voor 'het over treden door De Vries van het au teursrecht van Valente'. De bulk van de informatie die De Vries in handen kreeg, is volgens Dun af komstig van computers van justi tie waarmee Valente gewerkt heeft en die is gekopieerd, het geen niet strafbaar is. Den Haag (anp) - De Hoge Raad heeft gisteren het cassatiebe roep van voormalig autocoureur en drughandelaar C. Zwols man verworpen. Zwolsman (40) tekende begin dit jaar cassatie aan tegen een veroordeling tot vijf jaar gevangenisstraf door het gerechtshof in Amsterdam. Het hof verklaarde destijds in een zeer uitvoerig arrest bewe zen dat de verdachte zich schul dig had gemaakt aan jarenlange import en distributie van Ma rokkaanse hasj. Hij leidde zijn drugimperium vanuit zijn villa in Blaricum. Op grote schaal waste de bende van Zwolsman druggeld wit. Tijdens het langdurige proces bij het hof maakte Zwolsmans raadsman mr. Doedens gebruik van bij justitie gestolen onder zoeksmateriaal. Op verdenking van heling van delen van dit ma teriaal staan momenteel de jour nalisten P.R. de Vries en F. Sal verda terecht voor de rechtbank in Amsterdam. De Hoge Raad heeft het arrest van het hof grotendeels in stand gelaten. Het college verwerpt daarmee de kritiek van Zwols- (AD VERTE NTIE) PRISniA Veelzijdige herenchronograaf voor 'n feestelijke prijs. Verkrijgbaar bij uw Prisma juwelier. Precies, Prisma. mans advocaten op de door de Amsterdamse recherche gehan teerde opsporingsmethoden. Volgens de raadslieden heeft de politie zich niet aan de regels ge houden. Van de opsporingsmethoden was aanvankelijk weinig terug te vinden in het lijvige strafdossier in de zaak-Zwolsman. Aan de hand van het gestolen justitie- materiaal (ontvreemd uit zowel de burelen van het Amsterdamse openbaar ministerie als de wo ning van officier van justitie mr. J. Valente) bleek advocaat Doe dens dat het zogeheten Formula- team bepaald niet het achterste van de tong had laten zien en een reeks onderzoekshandelingen buiten het dossier had gehouden. Het Amsterdamse hof gaf de toenmalige inspecteur W. Woel- ders, leider van het politieteam, opdracht de onvermeld gebleven handelingen weer te geven in een apart proces-verbaal. Volgens de Hoge Raad kan deze inhaalslag, waartegen Doedens fel heeft ge protesteerd, door de beugel. Inkijkoperaties Van niet-ontvankelijkheid van het openbaar ministerie kan pas sprake zijn als een verdachte doelbewust een eerlijk proces wordt onthouden, vindt de Hoge Raad. In de zaak-Zwolsman is daar naar het oordeel van het college geen sprake van. De ge bruikte omstreden opsporings methoden (inkijkoperaties, uit vlooien van aan de straat gezette vuilniszakken, afluisteren van autotelefoons) acht de Hoge Raad toelaatbaar. Wel tekent het college aan dat het telefoonge heim is geschonden doordat Zwolsman stelselmatig werd af geluisterd. Maar dat is niet ern stig genoeg om justitie niet-ont- vankelijk te verklaren.

de Stem | 1995 | | pagina 3