N K JNT: 'Klassieke moeders willen permanent voor kinderen beschikbaar zijn' De stroomloze dokter Vreemdgaan per telefoon C. Ie TV's, aratuur Ie koel-, raten Ie huis ten Ie muziek- rgens ELIJK Olufsen Ier 1995 'hnisch LIJF LEVEN E2 PRODUKT INFORMATIE Vuurwerkbril Parkinson-cd Kransslagaders Niet-ioniserende straling Verpleegkundigen Beenmergtransplantatie ENS X 59 ing on staal /onen medew. s A Afbouw Centrum Polydesign j Polydesign Polydesign Polydesign Autobedr. Janssens B V Steelweld B V. Van de Lande B.V. Bouwbedr. Vermeulen D.V. DiwadagSystm.int.BV AMP Holland B V AMP Holland B.v' AMP Holland B.V I.S.O. ABI install, techn. B.V ABI install, techn B V I ABI install, techn B V 5 Vandra Golfkarton Hopy B.V. Chromalloy Holland Aquagroupe dschap.slijper Oertli B.V. Maas Jacobs B.V. Possehl Aann.mij. B.V Dr. W. Kolb Ned. B.V Dr. W. Kolb Ned. B.V. i illenmaker Poly Products B.V. Ilenmaker Poly Products B.V. Tempo Team Randstad Manpower Manpower n. Manpower Manpower Content Content Inter AT r. Inter AT er Inter AT Inter AT Inter AT Tence Tence Tence Tence Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB nd. Vedior ASB Vedior ASB ndigen Vedior ASB ister) Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB 0 Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB e Vedior ASB Vedior ASB >te Vedior ASB Vedior ASB jnchef Vedior ASB Vedior ASB 0 Vedior ASB uw naam, adres en woonplaats naar: rtentie. JE STEM WOENSDAG 20 DECEMBER 1995 <p 'Juf met kinderen betere leerkracht' 'shet goed dat moeders tan kleine kinderen een iaan buitenshuis heb- ten? Een groeiende groep (jndt het prima. Maar op je basisschool blijkt een grote groep juffen er pro blemen mee te hebben, jet verhaal van twee onderzoeksters van de universiteit in Leiden. Door Mick Salet louwen mèt kinderen zijn leerkrachten dan vrou- jen zonder kinderen. Dat linden veel juffen met kinde st in ieder geval zelf. Ze zien let moederschap als een ver rijking van hun vak. Iet is één van de conclusies uit tot onderzoek van Karin Hooge- iten en Wil Portegijs. Ze spraken vijfendertig vrouwen die moeder Si juf op de basisschool zijn. De meeste vrouwen in het onderzoek uren tussen de 35 en 45 jaar. Ze idden een opleiding voor kleu- terleidster, kweekschool of peda- [ogische academie gedaan. De grootste groep was getrouwd en iad twee kinderen. Eén van de eerste vragen was wat it juffen deden toen ze kinderen tegen. Karin: „Je had vrouwen die stop- ten met werken, vrouwen die minder gingen werken en vrou- itn die door bleven werken. 1; „Maar meer dan de helft stopte met werken. Dat noemen wedeklassieke moeders. Die vin- ien dat ze eigenlijk niet horen te werken zolang de kinderen bene is; de vier zijn. Omdat moeder thuis dan onmisbaar zou zijn." Karin: „Dat is een opvatting uit it jaren vijftig en zestig. We «aren verbaasd dat zóveel vrou wen in het onderwijs er zo over iachten. Misschien heeft het te naken met hun leeftijd. Het zijn aak vrouwen van veertig en older. Vrouwen van een andere dtnkgeneratie. Misschien heeft het er ook mee te maken dat ze neer dan de gemiddelde Neder landse vrouw bezig zijn geweest net de kinderziel. En destijds geleerd hebben dat de altijd aan- «ezige moeder van groot belang isvoor de hechting van het kind." lil: „Als kinderen op school pro- Hemen hebben, zeggen deze trouwen ook al gauw: 'Werkt hun moeder niet te veel? Is er thuis lel voldoende tijd en aan lacht?'" Karin: „Ze vinden dat een moe- itr permanent voor de kinderen beschikbaar hoort te zijn. Ze zijn ervan overtuigd dat dit beter voorde ontwikkeling van de kin ieren is. Daarom stoppen ze ook «et werken als ze kinderen krij- pi. En als de kinderen groter lorden, dan willen ze het liefst (en baan die bij de schooltijden Karin Hoogeveen (links) en Wil Portegijs: 'Vrouwen die vanwege de kinderen stoppen met werken, doen dat vaak maar tijdelijk. Na een paar jaar gaan ze weer aan de slag.' foto wiebe kiestra van de kinderen past. Zodat ze tegelijk met de kinderen naar school gaan en tegelijk met de kinderen thuis zijn." Wil: „Overblijven? Naschoolse opvang? Daar zijn de klassieke moeders niet zo voor. Want dan is het kind de hele dag onderdeel van een collectief. Terwijl ze de individuele aandacht juist zo belangrijk vinden. Ze vinden dat kinderen na schooltijd met hun verdriet en hun blijdschap bij moeder thuis terecht moeten kunnen." Karin: „De moeders die blijven werken, kun je de moderne moe ders noemen." Wil: „Daar willen we niet mee zeggen dat het bétere moeders zijn." Karin: „De moderne moeders voelen zich ook geen betere moe ders. De klassieke moeders wel. Die zetten zich krachtig af tegen vrouwen die minder vaak thuis zijn voor hun kinderen. Dat vin den ze sléchte moeders." Wil: „Maar misschien zéggen ze dat wel zo hard omdat ze het gevoel hebben dat ze zich moeten verdedigen, omdat ze in de min derheid zijn, omdat hun opvat tingen over het moederschap ouderwets gevonden worden." Karin: „Ze kunnen zich ook niet verschuilen achter een slechte situatie op de arbeidsmarkt. Andere vrouwen kunnen nog zeg gen dat het zo moeilijk is een betaalde baan te vinden. Maar in het onderwijs is een enorm tekort aan invalkrachten. Dus hebben de klassieke moeders het idee dat ze zich meer moeten verantwoor den voor hun keus om thuis bij de kinderen te blijven." genoeg tijd hebben om van hun kinderen te genieten." Karin: „De geïndividualiseerde moeders benadrukken het belang van een leven naast het moeder schap. Ze gaan er van uit dat het voor de ontwikkeling van de kin deren niet veel uitmaakt of de moeder altijd aanwezig is öf de zorg een deel van de week aan Wil: „Van de moeders die blijven werken als ze kinderen krijgen, noemen we de ene helft gezinsge richt en de andere helft geïndivi dualiseerd. De gezinsgerichte moeders vinden dat ze de zorg voor kinderen onder de vier best aan anderen uit kunnen beste den. Maar niet langer dan tweeënhalve dag in de week. Dat zouden ze niet goed vinden voor de hechting van het kind aan de moeder. Bovendien willen ze een ander toevertrouwt. Ze vin den het goed als kinderen leren dat het niet overal hetzelfde toe gaat en dat de wereld niet alleen om hen draait." Wil: „Het valt wel op dat het steeds de móéders zijn die de keus moeten maken tussen werk en kinderen. De meeste vaders zijn klassieke vaders. Kostwin ners, die fulltime blijven wer ken." Karin: „In de praktijk is dat vaak wel te begrijpen. De salarissen in het onderwijs zijn niet zo hoog. Als de man twee of drie keer méér verdient dan de vrouw, vinden ze het financieel vaak voor de hand liggen dat niet hij, maar zij min der gaat werken of helemaal stopt om voor de kinderen te kunnen zorgen." Wil: „Vrouwen hadden zich dat soms wel wat anders voorgesteld. Ze hadden het ideaal dat ze alle twee korter zouden gaan werken als ze kinderen zouden krijgen. Hij één dag minder en zij twee of drie dagen minder. Maar zelfs zo'n bescheiden ideaal blijkt meestal moeilijk haalbaar." Karin: „Het resultaat is dat de vrouw als enige of eerste verant woordelijk is voor de kinderen en het huishouden. En als ze daar naast wil werken, dan moet ze dat zélf maar zien te regelen." Wil: „De vrouwen vertellen vaak dat hun man het prima vindt dat ze werken, maar het ook prima vindt als ze stoppen. Ze mogen het zelf beslissen. Dat klinkt als steun. Maar je kunt ook zeggen: die mannen vinden het gewoon niet zo belangrijk. Of hun partner nou werkt of niet, dat maakt ze uiteindelijk niets uit." Karin: „Maar als zfj wil werken, dan moet zfj maar zorgen dat de kinderen worden opgevangen en het huishouden wordt gedaan. Zijn aandeel bestaat uit het aan schaffen van een afwasmachine of het instemmen met de komst van een werkster. De rest komt op haar schouders. De tijd om weer op school te werken, vindt ze dan door minder aandacht te besteden aan het huishouden en minder tijd uit te trekken voor hobby's en zo. Vooral dat laatste vinden vrouwen vervelend, maar ze vinden dat het werk niet ten koste mag gaan van de kinderen en dat de kinderen niet ten koste mogen gaan van het werk. Dus leveren ze zelf maar in." Wil: „In het onderwijs zouden ze wel wat meer rekening mogen houden met deze moeders die meestal in deeltijd werken. De organisatie gaat nog te vaak uit van werknemers met een volledi ge baan, die geen andere plichten hebben." Karin: „Deeltijdwerkers moeten in de praktijk maar proberen steun bij elkaar te vinden. Als vergaderingen op school steeds uitlopen tot na zes uur, dan moe ten ze daar samen wat van zeg gen." Wil: „Maar deze vrouwen dóen dat niet zo makkelijk. Vaak zeg gen ze: 'ik wil werken, dus moet ik me maar aanpassen'. Ze vin den dat ze zelf de consequenties moeten dragen van hun keuze om te werken. Niet hun partner, niet de school, maar zijzelf. Dat is enorm zwaar, maar het zijn meestal pittige vrouwen. Met een enorm organisatietalent." Karin: „Vrouwen die vanwege de kinderen stoppen met werken, doen dat vaak maar tijdelijk. Na een paar jaar gaan ze weer aan de slag. En net als de moeders die zijn blijven werken, vinden ze dan vaak dat ze door het moeder schap betere leerkrachten zijn geworden. Met meer aandacht, warmte en begrip voor de kinde ren. En ook meer gevoel voor de ouders." Wil: „Ze willen zich niet de moe der van hun leerlingen noemen, maar komen wel dicht in de buurt. Net als thuis vinden ze het op school hun belangrijkste taak om aandacht en begrip voor de kinderen te hebben, om voor een veilige en vertrouwde sfeer te zorgen. Ze denken dat ze die zorgtaken als moeder beter op zich kunnen nemen dan vroeger, toen ze nog geen kinderen had den." Karin: „Slechts een enke ling vindt het niet uitmaken of een leerkracht kinderen heeft. Maar de meeste moeders voelen zich een betere leerkracht. Het is zelfs zo dat sommige moeders zich af gaan zetten tegen manne lijke leerkrachten en tegen vrou welijke leerkrachten zonder kin deren. Alsof die mindere leer krachten zouden zijn, omdat ze geen moeder zijn." 'Juf eri moeder' van Karin Hooge veen en Wil Portegijs - uitgeverij Walburg Pers - kost 39,50. De vuurwerkbril: gratis af te halen. De nieuwe Oogadviseurgroep van zelfstandige opticiens verschaft gratis vuurwerkbrillen aan klanten. Tussen kerst en oudjaar kun nen belangstellenden daarvoor terecht bij een van de bijna zeven tig oogadviseurs in heel Nederland. De vuurwerkbrillen zijn gemaakt van slagvast polycarbonaat en onderworpen aan strenge produktie- en veiligheidseisen. De bril kan over de normale bril heen gedragen worden. Deelnemende oogadviseurs in Zuidwest- Nederland zijn Van den Assum, Graaf Hendrik IH-plein 47, Bre da, Jos Notenboom, Passage 8, Roosendaal, De Jonge, Lange Vorststraat 40 in Goes, Focus Optiek, Nieuwe Burg 9, Middel burg. Ook bij de 120 filialen van Pearle Opticiens worden sinds gisteren vuurwerkbrillen verstrekt. Hier moet echter vijf gulden per stuk voor worden betaald. In 1993 viel het Limburgse trompetduo 'De Gebroeders Wijnho ven' uiteen. Henk Wijnhoven moest stoppen omdat hij leed aan de ziekte van Parkinson. Sindsdien kwam Wijnhoven in contact met de Parkinson Patiëntenvereniging, een contactvereniging voor patiënten en hun omgeving. Het trompetduo is met neef Gerry verder gegaan als 'Seven Hills Trumpets'. Dat heeft geleid tot een cd met populaire trompetnummers, waarvan een deel van de opbrengst in de kas van de PPV terecht komt. In het kader van de Actie Loftrompet is de cd te koop voor 19,90. Er is geen noodzaak om de laserbehandeling voor het openen van vernauwde kransslagaders in het ziekenfondspakket op te nemen. Dit staat in een advies van de Ziekenfondsraad aan minister Borst van volksgezondheid. Laserbehandeling biedt volgens de raad geen voordelen boven dotteren waarbij de vernauwing in het bloedvat door een piepklein ballonnetje wordt weggedrukt. De laserbehandeling is veel duurder en het effect is wisselend. Veel patiënten moeten na een laserbehandeling alsnog 'gedotterd' worden. Dotteren heeft in Nederland op grote schaal plaats. Per jaar ondergaan ruim 12.000 patiënten deze behandeling, In korte tijd is het aantal mensen dat wordt blootgesteld aan niet- ioniserende straling sterk toegenomen. Maar in de meeste geval len blijft het stralingsniveau ver onder de internationale normen. Dat blijkt uit een onderzoek van bureau Ameco (Utrecht) in opdracht van minister Melkert (arbeidsomstandigheden). In het rapport over elektromagnetische straling worden als veilige stra lingsbronnen - onder de norm waarboven schade kan optreden - onder meer genoemd de draagbare telefoon, de green-pointele- foon, de autotelefoon met dakantenne en mobiele telefoons met sterke zender. Er kunnen wel problemen ontstaan met seal- machines, moderne medisch-diagnostische apparatuur, radio- en televisiezenders, radarsystemen, bepaalde typen mobiele tele foons en beveiligingssystemen. Ruim de helft van de verzorgenden en verpleegkundigen in ver zorgingstehuizen had het afgelopen jaar last van rugklachten. Driekwart wijt dit aan het werk. Dit blijkt uit een onderzoek van het Nivel (Nederlands instituut voor onderzoek in de gezond heidszorg) dat in Dronten op het symposium De zorg, een last werd gepresenteerd. Uit een andere studie blijkt dat van de ver zorgenden die het afgelopen jaar ziek zijn geweest, 15 procent zegt dat psychische overbelasting de oorzaak is. Navelstrengbloed kan gebruikt worden voor mensen die een beenmergtransplantatie moeten ondergaan. Het is sneller en makkelijker beschikbaar dan beenmerg van vrijwilligers. Dit blijkt uit een onderzoek van de Universiteit van Leiden. Mensen die nieuw beenmerg nodig hebben, vaak patiënten met een erfe lijke afwijking of met leukemie wiens beenmerg na bestraling is vernietigd, moeten nu vaak lang wachten eer een geschikte vrij williger is gevonden die beenmerg wil afstaan. Navelstrengbloed bevat een grote concentratie stamcellen, afkomstig van de foetus. Worden deze cellen bij een patiënt ingebracht, wat met een been mergtransplantatie ook gebeurt, dan komen ze uiteindelijk ih het beenmerg terecht en vormen daar de basis van een gezond pakket rode en witte bloedcellen en bloedplaatjes. Vooruitgang gaat meestal onge merkt. De laatste vijftien jaar is er stapje voor stapje enorme vooruitgang geboekt in het non- invasieve onderzoek, het in beeld brengen Van het lichaam ronder dat de dokter het hoeft 'Pen te maken. Gewone rönt genfoto's zijn vage schaduwen vergeleken bij de prachtige MRI-platen van nu. En als men 'och in het lichaam moet kijken dan kan dat door via een miniem sneetje een piepklein cameraatje af te laten dalen tot in de meest afgelegen krochten van het lijf. Bat alles kan door de computer, techniek en de elektriek. Maar wat zou er gebeuren als ®en de stekker uit het zieken bus zou trekken? Jja, wat dan? Dan zal de zieken- huisdokter uitsluitend met zijn 0S®, oren, handen en zijn medisch gezonde verstand een diagnose moeten stellen. Dat kan - een huisdokter doet bijna |"et anders. De methode heet fysische diagnostiek: het stellen 'au de diagnose door het lichaam te bekijken, te beklop- P®, af te tasten en te beluiste ren. Daarvan is het bekijken, de Hspectie, misschien wel de meest onderschatte vaardigheid. »Het belangrijkste hulpmiddel de inspectie zijn je broekzak- keu aldus een eertijds beroem- e en bij medische studenten ®er gevreesde Nijmeegse pro- essor. „Stop bij medische ram pen je handen minstens tien -in je broekzakken, en ®)k. Denk na! Neem waar!" en heel verstandige raad, want noodgevallen heeft iedereen e neiging om bovenop de ,1 nt te springen. Militaire ftsen worden daar zelfs op getraind: je hebt de neiging om J een ramp de hardste schreeu wers het eerst te helpen, maar het zijn meestal de stille patiën ten die het dringendst hulp behoeven. En altijd is er de vrees om het schijnbaar onbelangrijke detail te missen. „Schrijver werd geroepen bij een man van 36 jaar met koorts," zo begint een ziektege schiedenis in het beroemde leer boek van Formijne. De man heeft koorts maar Formijne kan niets vinden. Uiteindelijk ver wijdert hij een verbandje om de middelvinger waar volgens de patiënt 'niks bijzonders' onder zou zitten. Het bleek een embo- lietje te zijn afkomstig uit een ontstoken hart. Een zeker doodvonnis in die dagen, en nog steeds is sepsis lenta levensgevaar lijk. Niet voor niets is Sher lock Holmes, de detective met de schier alles- ziende Klini sche Blik, geschapen naar het beeld en gelijkenis van een beroemde chirurg uit Glasgow. In 1761 schreef de Weense arts Leopold Auenbrugger een kort artikeltje met de titel 'Inventum novum ex percussione thoracis humani ut signo abstrusso inter- ni pectoris morbuos detergendi'. Daarin ontvouwde hij de princi pes van de percussie, het bekloppen van het lijf, een nog steeds verbluffende methode om het inwendige zichtbaar te maken. De percussie berust op het feit dat holle en massieve voorwerpen verschillend klin ken als je er op klopt. Een long heeft een helle toon, de lever een gedempte toon evenals het hart. Je kunt het hart als het ware uit kloppen: waar de matte toon overgaat in hel, daar is de grens. Zo laat zich tamelijk eenvoudig vaststellen of het hart vergroot is, en, zo ja, welk deel dan wel. Ook de longen kun je op die manier onderzoeken. Bijvoor beeld. Als een deel van de long niet hel klinkt maar mat, dan is dat deel waarschijnlijk massief gevuld met ontstekingsvocht, of misschien wel een tumor, maar in ieder geval niet met lucht. Om longen, hart en lever uit te kun nen kloppen moet de dokter de anatomie goed kennen en ook de normale klank van het orgaan. Daarna is de pal- patie aan de beurt, het betas ten van aangeda ne organen, een medisch hand greep zo oud als de geneeskunde zelf. Ook hier is anatomische ken nis onmisbaar want met wat de handen voelen moet de dokter een mentale voorstelling kunnen maken van het inwendige van het lichaam. En verder heeft hij geduld nodig. „Daarom is een stoel bij de percussie een onmis baar instrument," zo luidde een paar jaar geleden een stelling bij een medisch proefschrift. Net als de percussie, het klop pen dus, is het beluisteren met de stethoscoop pas laat in de medische geschiedenis in zwang gekomen. Dat komt omdat dok ters pas rond 1800 het lichaam als een voorwerp zoals elk ander gingen beschouwen met chemi sche en natuurkundige eigen schappen die je gewoon kunt meten. Van flegma's, tempera menten, zwarte gal, miasmata, aura's en sterrebeelden moesten ze niets hebben. Welnu. In 1816 werd de jonge arts.Gui- laume Laennec bij een jonge vrouw geroepen. „Leeftijd en geslacht van patiënte verhinder de mij het beluisteren van de borst," schreef hij later, want het oor op de weelderige boezem van een jonge deerne te luisteren leggen vond men toen zeer onbe tamelijk. (In die tijd werd inwendig gynaecologisch onder zoek onder de rokken verricht). Hij kreeg een ingeving „en nam een schrift en rolde dat stevig op. Het ene uiteinde van de zo gevormde rol plaatste ik op de hartstreek en hield mijn oor aan de andere kant. Ik was even ver rast als voldaan de hartslagen veel duidelijker en zuiverder te horen dan door mijn oor direct op de borst te leggen." De eerste stethoscopen waren houten bui zen en worden in die vorm nog steeds door verloskundigen gebruikt. De functie is duidelijk. Ais bewegende organen zoals longen, hart en darmen afwij kingen gaan vertonen, dan geven ze ook een afwijkend geluid. Hoor je een afwijkend geluid dan weet je ook om welke afwijking het gaat. Laennec heeft zich een terechte eeuwige medische roem verwor ven door alle piepjes, fluitjes, reuteltjes, rocheltjes en ver dachte borrelingen die uit het zieke lichaam kunnen opstijgen te classificeren samen met de bijbehorende ziekte. Inspectie, palpatie, percussie en het aus culteren met de stethoscoop. Daar zijn nog wat trucjes bij gekomen als het meten van tem peratuur en bloeddruk en het onderzoek van de zenuwen. Maar het is nog steeds de basis van het lichamelijke onderzoek dat elke dokter moet beheersen. Zeker als de stroom uitvalt. Het gaat niet goed met de seks in Nederland. Dat kun je con cluderen uit het feit dat er zoveel programma's over seks op de tv te zien zijn. Want met alles wat te veel op de tv komt, gaat het niet goed, of loopt het slecht af. Of het nou gaat om quizmasters of inlegkruisjes: ze werken onvermijdelijk naar hun punt van verzadiging toe. Zo ook met die seksprogramma's. Mijn bezwaar tegen dergelijke programma's is dat ze zelden gaan over de gewone hetero- of homoseks, maar vrijwel altijd over de meest maffe en verge zochte variaties en varianten, ten toon gespreid door devian- ten. Zo zag ik laatst een (ik denk) vijftiger die zich op een podium in een Amsterdams café in z'n eentje stond aan te stellen en als toppunt van zijn act zijn glitteronderbroekje uitdeed. Een ding was in ieder geval dui delijk: de man stond inderdaad voor paal. De teneur van dergelijke pro gramma's is steevast dezelfde: wij (het grote publiek) dienen kennelijk nota te nemen van alles en iedereen die zich hier in Nederland op seksueel gebied anders dan anderen wenst te presenteren of te profileren. Ik begrijp dat niet zo. Mij per soonlijk interesseert het totaal niet of, en zo ja hoe de over buurman aan zijn gerief komt. Hij doet in zijn slaapkamer maar wat hij wil en met wie dan ook, zolang ik het maar niet hoef te zien. Nu zult u waar schijnlijk zeggen 'zap snel naar een andere zender', maar dat helpt me niets. Overal wordt domme seks verkocht onder het mom van 'voorlichting'. Dat het misgaat met de seks in Nederland kunnen we ook nog waarnemen aan een ander, vrij Beveiliging tegen 06-nummers zegt voldoende over het peil van de seks in Nederland. recent, feno meen: de 06-lij- nen. Nu doet ieder een in de regel wat lacherig als er gespro ken wordt over dat soort seks en contactlij nen (voor mij inderdaad een pot nat, want die 'nette' contacten zijn maar al te vaak bedoeld voor seks en niets anders). In het verleden raadde ik alleenstaande cliënten nog wel eens aan om te proberen via zo'n contactlijn met een andere alleenstaande in gesprek te komen. Ik ben daar maar mee opgehouden, toen al te vaak bleek dat personen (voorname lijk heren) zï&h onder het mom van een net praatje in het bed van de alleenstaande dame pro beerden te klet sen. Dergelijke klets praatjes, zo ver neem ik, hebben eigenlijk altijd dezelfde vorm en verlopen volgens een Vast patroon: „Goh, wat doet zo'n aardige, goedluisterende, intelligente en sympathieke vrouw als jij nu op een 06-lijn?" Of: „Ik kan aan je stem al horen dat je veel ver driet hebt gehad, veel warmte hebt gemist en nog veel meer warmte kunt geven." En helaas, veel vrouwen stinken er hope loos in. Maar niet alleen vrou wen. Want er ook zijn echte con tact- en sekslijnen voor heren, met echte dames en dametjes (live!) aan de andere kant van de lijn. Deze meisjes hebben zich bekwaamd in het telefonisch opgeilen van heren. Het is wat prijzig, maar nog altijd veel goedkoper dan naar de hoeren gaan. Dat wel. Maar minder gevaarlijk is het zeker niet in alle gevallen. Want ik ken voor beelden van heren die eenmaal zo'n nummer hebben, gebeld. Uiteraard om 'een wedden schap', of 'uit nieuwsgierigheid', of 'gewoon voor de lol'. Lachen dus. Totdat bleek dat die meis jes aan de andere kant van de lijn hun vak zo goed verstonden dat de heren er niet meer buiten konden. En dan zie je gebeuren dat heren geestelijk totaal ver slaafd raken aan zo'n juffie met zo'n geil stemmetje. Zo'n juffie dat zich zit dood te lachen, en onderwijl haar nagels bijvijlt. Heren die op die manier ver strikt zijn geraakt in het net van de telefoonseks, zitten zwaar in de problemen: het seksleven thuis gaat naar de knoppen omdat hun hele erotiek zich is gaan toespitsen op de geile praatjes door de telefoon. De partner voelt zich diep bedrogen ais de zaak aan het licht komt (de telefoonrekening!). Terecht, want er bestaat in wezen geen onderscheid tussen deze vorm van vreemdgaan en het werke lijke, feitelijke vreemdgaan. Als je spreekt met dergelijke mannen, dan lijkt het alsof je spreekt met personen die aan de alcohol of aan de drugs ver slaafd zijn. De 06-lijn is een ware obsessie voor hen gewor den. Niet voor niets heeft de PTT een speciale maatregel in zijn pakket opgenomen, waar mee je jezelf tegen het bellen van 06-nummers kimt beveili gen. Dat zo'n maatregel noodza kelijk is geworden, zegt vol doende over het peil van de seks in Nederland.

de Stem | 1995 | | pagina 25