POT OES 5EEUW Wao'ers en vutters ten dele ontzien Extraatje voor uw kerstontbijt. Schadevergoeding voor politie na valse aangifte waaien, .EMEENTE XEL x eilig itersport Reserve-rupsen Eén op de vijf boeren sjoemelt met subsidie J I NG Lijf&leven Drieling in drie weken Vrouw ernstig gewond bij ongeval in Middelburg De kok zit langzamerhand op rozen Lptieplan' voor Ie huizen jTerneuzen lipman van arechaussee verschil. ffliphol weg fijers wil met !f)(l miljoen I uergie besparen endmaking bij ons iuwkettingen ns verkoop el tijdig utoservice neemt 1ee ton hasj Nederland Machinist komt om bij kantelen kraan Nabestaandenwet door senaat uig stort eer: 139 doden Wes tegen 'oordenaar labin verdaagd Burgemeesters dreigen politie weer met de rechter Met het licht de winter door Deze week alleen bij Albert Heijn. en Tweede Kamer wil experiment met avondr e chtbank Onderzoek Algemene Rekenkamer: - -flliHH Ml lHlllllf lllltiflllilf 1MIII- - I 3 1995 I Midden- en Noord-Zeeland ering van 24 november anuari 1996 zullen de rieven zijn voor alle .e van de tarieven in het ering van het algemeen worden over de Als ingangsdatum van april 1996 te aland is alleen 26 december 1995, 1996 ESTEM 8 "7 0311"000218' I I WOENSDAG 20 DECEMBER 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,95 - ZATERDAG: 2,50 hi'i'i'ri Dis op sneeuw ^bewolking houdt ook jaagde overhand. Naast e regen is in de loop van jig ook sneeuw mogelijk, vrind is zwak tot matig. Door Wippel Houben Breda - Wie een valse aangifte doet, loopt het risico te moeten opdraaien voor de kosten die de politie daaraan heeft besteed. Die ontwikkeling komt in beeld, nu de Bredase politierechter mr. H. Peutz de politie van het Team Zuid-Oost in Breda een schadevergoeding van 2055 gulden heeft toegewezen voor een valse aangifte van moord. 15,- IN? :nsen van een zullen dat pro- n produkt ver te berekenen. Het stimuleert >sten. En of het ■en pot appel- etaalbaar blijft. Leuzen - Het Bewonersplat- Binnenstad en de Woning- ereniging Terneüzeri heb- een 'adoptieplan' opgesteld leegstaande huizen in het i. Voor Kerstmis moeten ral twee onbewoonde jen wat opgevrolijkt zijn. I ZEELAND - C1 SV-NAC naar li januari I' - De wedstrijdleiding van JNVB heeft het aanvankelijk aanstaande zondag vastge- jie duel tussen PSV en NAC schoven naar dinsdagavond jutiari. Dit betekent dat NAC I, ie eerste maand van het nieii- (T ijaar binnen zestien dagen vijf 11 aan de bak zal moeten. I hupetitievervalsing," noemt II nitter Peek het. I JE SPORT -BI iiphol - De chef van de mare- hiissee op Schiphol, F. Maurer, igisteren opgestapt. De reden man is de reeks van affaires iade laatste tijd over de mare- anssee op Schiphol aan het ill kwam. IMNNENLAND - A3 ng gemeentelijke diensten wethouders van Axel maken I de gemeentesecretarie, als are werken vanaf 15.30 uur ■ESLOTEN zal zijn op de on- iber1995 iber1995 t verzocht met deze vroegtij- ening te houden, r 1995 lurgemeester en /ethouders voornoemd, V.J. de Graaf, burgemeester. P. van Sabben, secretaris. - Iraat 3 - Groede 0117-371462 Chef-kok ['houdt alleen de vinger in de pap Hoofdinspecteur R. Fransen had uitgerekend dat zijn mensen 21 uur aan de zaak hadden gewerkt en dat er daardoor ander werk was blijven liggen. „We hadden in die tijd meer moordzaken in onderzoek. Maar bij een nieuwe moordmelding laten we direct het andere werk liggen. Een valse aangifte is dan ook schandalig. Met de inzet van de politie moet zuinig omgesprongen worden," aldus Fransen. Het was de eerste keer in Breda dat de politie zich op grond van een valse aangifte als beledigde partij meldde in een strafzaak. Het komt nogal eens voor dat mensen een valse aangifte doen. Vaak is dat om de verzekering te tillen. Voorbeelden: verzonnen inbraken, opzettelijke aanrijdin gen, tijdens de vakantie zoekge raakte spullen. Ook komt het voor dat mensen uit wraak een valse aangifte doen van een zedendelict. De rechtbank wijst de ten onrechte beschuldigde later meestal een schadevergoe ding toe. In de praktijk verhaalt de Staat die niet op de aangever. Na de positieve reactie gisteren van officier van justitie mr. B. Streefland en van politierechter mr. H. Peutz wil de Bredase poli tie nagaan of hieruit nieuw beleid kan ontstaan. VERVOLG OP BINNENLAND - A4 Van onze Haagse redactie Den Haag - Arbeidsongeschikten en vutters die nu een wedu wen- en wezenuitkering ontvangen, zullen die niet helemaal verliezen. Met die toezegging wist staatssecretaris Linschoten (Sociale Zaken) gisteravond de nieuwe Algemene Nabestaan denwet (ANW) door de Eerste Kamer te loodsen. Een 47-jarige kraanma chinist uit Terheijden is gisteren in Breda om het leven gekomen, toen de 50 ton zware mobiele kraan die hij bestuurde, omviel. De man voerde met zijn kraan betonnen balkonplaten aan voor de bouw van een winkelcen trum met appartementen in de Egelantierstraat. De cabine kwam daarbij tegen een betonnen pilas ter en werd in elkaar gedrukt. De machinist, pas kort weer aan het werk na het overlijden van zijn vrouw, raakte bekneld en overleed ter plaatse. Vier metselaars hadden enkele minuten eerder de bouwkeet opge zocht. Volgens een woordvoerder van de inspectiedienst SZW in Rotterdam was het ter rein tegen de voorschrif ten in onvoldoende geë galiseerd. foto cor viveen - Minister van Econo- sbe Zaken Wijers wil in het ™fcet 260 miljoen gulden los teen om energie te besparen. I-[Arland moet in zijn ogen min- ïafhankelijk worden van fos- brandstoffen. Het aandeel duurzame energiebronnen «ind en zon in de totale ener- wriemng moet in 2020 tien Milt bedragen. 1IEECONOMIE-A7 - Bij een ongeluk met 1 Zaïrees vliegtuig zijn 139 ®nen om het leven gekomen. I inzittenden overleefden de in Noord-Angola. Het g stortte maandagnacht na de start neer. Het ging Igens Zaïrese autoriteiten om ••chartervlucht van de maat- ®PPij Trans Service Airlift. Aviv - Het proces tegen de •denaar van de Israëlische 'mier Rabin, Yigal Amir, is gis- •ntend enkele minuten na verdaagd tot 23 januari. net voorlezen van de aan hitsing rechter Edmond Levi •Poet verzoek van de advoca- "j die hadden geklaagd dat zij over genoeg tijd beschikten bewijsmateriaal tegen Bekent te bestuderen. «BUITENLAND-A5 Den Haag (anp) - De landelijke staking die de politiebonden heb ben aangekondigd voor 10 janu ari of later, is onaanvaardbaar. De korpsbeheerders zullen desnoods de rechter inschakelen om de actie te voorkomen. Dat heeft de voorzitter van het Korpsbeheerdersberaad, de Nij meegse burgemeester D'Hondt, gisteren gezegd. Morgen praten de politievakor ganisaties weer met minister Dijkstal over de problemen rond de nieuwe politie-cao. Voor van daag is een landelijke manifesta tie op touw gezet in Utrecht, waar 5000 politiemensen worden verwacht. De korpsbeheerders noemen die bijeenkomst 'een nog aanvaardbaar actiemiddel'. De negatieve effecten van de sta king die voor januari is uitgeroe pen, kju voor her echlet te grool. „Er kan én mag in. de samenle ving geen onduidelijkheid gaan ontstaan over het politie-optre- den," aldus D'Hondt. De politievakbonden noemen de uitspraken van D'Hondt onzin nig. „Mocht het tot een landelijke staking komen, dan is de nood hulp gegarandeerd. De staking gaat niet verder dan de acties die we tot nu toe hebben gevoerd. De korpsbeheerders doen er verstan dig aan eerst met ons te praten voordat ze gaan dreigen met de rechter. Want daar liggen we echt niet wakker van," aldus een woordvoerder. Het is de tweede maal in het conflict over de poli- tie-cao dat de korpsbeheerders aankondigen naar de rechter te zullen stappen. Enkele weken geleden namen de bonden de vrees voor maatschappelijk onaanvaardbare acties weg. VANDAAG IN DEZE KRANT Meer slaap, grotere eet lust en toename van het gewicht? Dat kan duiden op een winterdepressie. Het Oosterhoutse Pastéurziekenhuis gaat die depressie te lijf met licht-therapie. DEELE INHOUD 4 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Lijf Leven deel E (ADVERTENTIE) Weet u wat lekker is bij het ontbijt Smeerbare roomboter van Carlsbourg. Het zit in een handig kuipje, u kunt 't zo uit de koelkast op tafel zetten en als extraatje doen we er nu een gratis kuipje AH Fromage Frals* bij. Carlsbourg smeerbare roomboter, ongezouten of licht gezouten met zeezout Q kuipje 250 gram a®® O.^rï/ Nu met gratis kuipje AH Fromage Frais (Deense roomkaas, 150 gram*). West Palm Beach (ap) - Eerst kwam een jongetje ter wereld en pas drie weken later volgden zijn twee zusjes. Eigenlijk had de drieling van Delvonda Boldin uit West Palm Beach in de Amerikaanse staat Florida pas in maart geboren moe ten worden, maar Kenard kondigde zich al aan op 23 november. Het jongetje woog bij zijn geboorte slechts 590 gram. Om de ande re twee baby's wat meer te laten groeien, naaiden de artsen de baarmoeder dicht en gaven zij de moeder middelen om de weeën tegen te gaan. Vorige week was er echter geen houden meer aan en werden de meisjes Bernita en Berneta door middel van de keizer snede gehaald. De meisjes wogen bij hun geboorte respectievelijk 810 en 870 gram. Alle drie kinderen blijven voorlopig in de cou veuse. Hun toestand wordt kritiek, maar stabiel genoemd. Volgens medici is het nog niet eerder voorgekomen dat alle kinde ren zo'n vertraagde geboorte hebben overleefd. tea'Canada heeft twee ton Uriou s'aS genomen die zat J, 'n blikjes met champig- Kn u ^erlend. De hasj heeft fcatwe/an bijna 50 mil3°en is de belangrijkste ^vondst van de Canadese L e tot nog toe dit jaar. De In va! ®,ebru"cte voor het opspo- n de drugs röntgenstralén. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 23 december as.' Zolang de voorraad strekt Van onze verslaggever Middelburg - Een 19-jarige bromfietsster uit Grijpskerke heeft gister middag bij een verkeersongeval op de splitsing Zandberglaan/Seissin- gel in Middelburg ernstige verwondingen opgelopen aan haar benen. De. jonge vrouw stond op de splitsing te wachten bij de verkeerslich ten. Op dat moment stond er op de rijweg naast het fietspad ook een vrachtwagencombinatie. Toen het licht op groen sprong, sloeg de bestuurder van deze combinatie rechtsaf de Seissingel op. De vrouw wilde rechtdoor rijden. De negentienjarige Grijpskerke belandde onder de wielen van de vrachtauto. Volgens een woordvoerder van de politie heeft de vrachtwagen chauffeur haar door de dode hoek in zijn buitenspiegel niet gezien. Door Hein Sluijter Breda - De gast die zijn kerst diner in een restaurant tot zich gaat nemen, zal het niet zo merken. Maar heel wat op zijn bord is al elders voorge kookt. Er bestaat een sterke neiging bij de restaurateurs om zoveel mogelijk gerechten of bewerkbare onderdelen daarvan kant en klaar in te kopen bij de horecagroothan- del. Convenience heet deze categorie in de gastronomie. Het zijn produkten die als gevolg van voorbewerking gemakkelijk zijn te bereiden of alleen maar opgewarmd hoeven te worden. En die besparen werk en dus geld. Een paar jaar geleden is het begonnen. Nu, anno 1995, is het een trend. Zo zelfs, dat bij hore- cagroothandel ISPC in Breda is geconstateerd dat convenience inmiddels harder groeit dan vers. Voor al dat snelgoed wordt daar het komende jaar een spiksplin ternieuwe afdeling geopend. En denk niet dat alleen eenvoudige of middenklasse restaurants aan dat spel meedoen. Ook de betere restaurants gaan met deze nieuwe ontwikkeling mee. De koks zitten langzamer hand op rozen. Voorwaarde is dan natuurlijk wel dat er een onberispelijke kwali teit wordt geleverd, die haarfijn is in te passen in het beleid van een zo breed mogelijke groep res taurateurs. Als inderdaad ook duurdere, exclusieve restaurants voor de verlokking zwichten, dan valt er maar één conclusie te trekken: hun convenience-gerechten zul len niet aan kwaliteit inboeten. De nieuwe wet treedt bovendien pas op 1 juli 1996 in werking. Dat is drie "maanden later dan gepland. Ook dat moest Linscho ten aan de partijen in de senaat beloven voordat een meerderheid bereid was in te stemmen met de nieuwe wet. De coalitiefracties en ook het CDA uitten gisteren tal van bezwaren tegen de nieuwe wet. De paarse fracties slikten uitein delijk echter nagenoeg alle eisen in. De toezeggingen van Linscho ten stonden in geen verhouding tot de felle kritiek die de coalitie fracties aanvankelijk hadden. De huidige arbeidsongeschikte weduwen en weduwnaars behou den een nabestaanden-uitkering ter grootte van de helft van het bruto minimumloon. Kosten ongeveer 40miljoen gulden. Regeringsfracties VVD, PvdA en D66 hadden om een grotere vrij stelling gevraagd. Zij wilden hovenop die vijftig procent nog eens dertig procent vrijstellen. Daar wilde Linschoten echter niet aan. In dat geval zou de vrij stelling voor wao'ers gelijk zijn aan die van werkende nabestaan den. De staatssecretaris wilde dat niet toezeggen, omdat hij enkele weken geleden een dergelijk ver zoek in de Tweede Kamer had afgewezen. De concessies van Linschoten kwamen pas na felle en bittere kritiek van alle partijen in de Eerste Kamer. D66-senator Gel derblom zei geschrokken te zijn van de 'ijskoude toon waarop deze staatssecretaris de vele bezwaren tegemoet treedt'. Lin schoten had overleg met premier Kok, vice-premier Dijkstal en de ministers Melkert en Zalm nodig voordat hij zijn toezegging kon doen. Uitkeringsgerechtigden die in de toekomst weduwe of weduwnaar worden, zullen niet profiteren van de toezegging van Linschoten. Hun wao-uitkering wordt gekort op de nabestaan den-uitkering. Gelderblom had aanvankelijk geëist dat nieuwe nabestaanden die niet in aanmerking komen voor een uitkering, toch nog drie maanden een uitkering zouden krijgen. Deze eis liet ze echter in de loop van de avond vallen. D66 en PvdA lieten ook hun wens val len, dat toekomstige nabestaan den met een wao-uitkering niet op de nabestaanden-uitkering gekort worden. Een soldaat staat op reserve rupsen voor Leopard-tanks. Veertien van die tanks vormen de kern van het 11e Tankbatal jon, dat binnenkort naar het ten noorden van de Bosnische hoofdstad Sarajevo gelegen Vitez vertrekt om erop toe te zien dat de Akkoorden van Dayton er,worden nageleefd. In Oirschot hield het bataljon gisteren open huis. foto anp ZIE OOK BINNENLAND - A4 Den Haag (anp) - De Tweede Kamer wil dat minister Sorgdra- ger (Justitie) onderzoekt of er een avondrechtbank kan worden ingesteld, waar ook na 17.00 uur zittingen worden gehouden. De Kamer mikt in eerste instan tie op een experiment. Dat moet uitwijzen of met een avondrecht bank een aantal zaken, dat momenteel blijft liggen door gebrek aan voldoende zittings ruimte, sneller kan worden beoordeeld. De Kamer meent dat het ook uit het oogpunt van dienstverlening aan de burger mogelijk moet zijn om bepaalde zittingen 's avonds te houden. Den Haag (anp)1- De Algemene Rekenkamer vindt dat het ministerie van Landbouw de boeren beter in de gaten moet houden. Uit controles blijkt dat zij flink sjoemelen met subsi dies van de Europese Unie. De rekenkamer stelt dit op basis van een gisteren gepubliceerd onderzoek. Uit de inspecties is naar voren gekomen dat circa vijftien procent van de gecontro leerde boeren de regels in eigen voordeel heeft bijgebogen, zodat ze meer subsidie kregen dan gerechtvaardigd. Ongeveer zes procent bleek zelfs helemaal geen recht te hebben op subsidie. Minister Van Aartsen (Land bouw) stelt in een reactie, dat een strengere controle van de boeren meer geld kost dan oplevert. De Algemene Rekenkamer vindt die verdediging echter zwak. „De kosten-batenanalyse die zijn stelling onderbouwt, kan de minister niet tonen," aldus de rekenkamer in het rapport. De rekenkamer heeft gekeken naar de uitvoering vorig jaar van de zogeheten MacSharry-rege- ling uit Brussel in de Nederland se landbouw. Volgens dat sys teem kunnen boeren subsidie krijgen, bijvoorbeeld als ze grond braak leggen of een bepaald gewas verbouwen. De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van Landbouw moet controleren of de boeren dat ook werkelijk hebben gedaan. De AID controleerde vorig jaar zo'n vijf procent van de subsidie-aan vragen 'in het veld'. Op basis van de onderzoeksresul taten stelt de rekenkamer dat de AID vaker moet controleren, zodat de pakkans groter wordt. Ook tikt de rekenkamer minister Van Aartsen op de vingers, omdat hij in zijn verplichte rapportage aan de Europese Unie de Neder landse resultaten mooier zou laten lijken dan ze in werkelijk heid zijn. Als Brussel vindt dat de controle in Nederland te laks .is, kan het een deel van de subsidie inhouden. Naast zijn verweer dat extra controles niet rendabel zijn, voert Van Aartsen ook aan dat de MacSharry-subsidierege- ling gecompliceerd en nog rela tief nieuw is. Overigens komt met de kritiek van de rekenkamer de controle op de landbouwregels al voor de tweede maal in korte tijd onder vuur. Vorige maand bleek dat ook de handhaving van de regels op een heel ander terrein, de mest, te wensen overlaat. Zullen dat niet mógen. De gasten zullen niet weten wat nu voor honderd procent een mooie, goed doordachte schepping is van de kundige kok in de keuken, of wat is voorgestoomd bij een collega ver weg op de achtergrond. Ze kunnen het hooguit vermoeden wanneer ze bijvoorbeeld een bij zondere paté krijgen voorgescho teld. Daar zijn de voorkook-gros- sier.s al heel ver mee. Niet alleen ISPC ziet convenience groeien als kool. Ook bij de grote concurrent in het noorden des lands, Ven in Diemen, kloppen steeds meer restaurateurs aan met de vraag naar bijzonder kant-en-klaar-voedsel. Naar prefab-componenten, naar salades en desserts die de kok alleen maar goedkeurend hoeft te proeven en waar hij geen hand naar zal uitsteken. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 I SUBSIDIE Dit woord is vandaag In het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bi) het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. tÊÊÊÊÊtÊÊÊÊKÊÊHÊÊÊÊHÊtmmmmmÊms*? Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: O maand autom. incassoƒ31,15 kwartaal autom. Incassoƒ91,25 Q bank/glronrkwartaal acceptgiroƒ93,75 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon In een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. I

de Stem | 1995 | | pagina 1