Onderzoek fusie twee parochies TOYOTA CAI Liefl GAK overweegt verhuizing uit Axelsestraat in Terneuzen Ouderen genieten van kerstviering in De Veste Onduidelijkheid over eventueel voetveer Breskens-Vlissingen Certificaat pc voor blinde en slechtzienden POLITIE rapport PLAATSELIJK nieuws SPORT in het kort Voldoend Eén van de twee rooms-katholieke kerken in Terneuzen moet sluiten Vlaamse ov DE STEM ZEELAND Bezoek onze in de grootste showroom van Zeeuws- Vlaanderen en maak kennis met de beste auto's ter wereld. CAPPENDIJK RENOCA TERNEUZEN Geen voorrang Ongeval Aanrijding Botsing Breskens Sas van Gent Bedrijfscompetitie squash Clubkampioenschap ruiterclub Hulst Zeeuws Orkest onder toezicht door 'valse' financiële noot Bibliotheek in Terneuzen deelt jaarboeken uit Deel buit inbraak stond nog in tuin pE STEM Sterrenwacht in Hoeven belicht ster Bethlehem sveennzwarte-gat WOENSDAG 20 DECEMBER 1995 C3 Van onze verslaggever Terneuzen - Het GAK (Gemeen schappelijk Administratie Kantoor) Zeeland is op zoek naar andere huis vesting in Terneuzen. Door de afslanking van de vestiging Terneu zen tot regionaal steunpunt is het huidige onderkomen aan de Axels estraat eigenlijk te groot. Het GAK buigt zich momenteel nog over de vraag wat het voordeligst is. Het pand aan de Axelsestraat verbouwen of elders in Terneuzen een pand huren of nieuw laten bouwen. „Maar de beslissing valt in elk geval in de loop van het komende jaar," licht F. Pieters, de directeur van GAK Zeeland, desgevraagd toe. „Hoe eerder de kogel door de kerk is, hoe liever." Door de reorganisatie bij het GAK heeft het kantoor in Terneuzen een andere sta tus gekregen. Het personeelsbestand is onder meer ingekrompen doordat de administratie centraal vanuit het hoofd kantoor in Goes wordt geregeld. Momen teel werken vanuit het steunpunt in Ter neuzen nog ruim twintig medewerkers, aldus Pieters. Die houden zich voorna melijk bezig met het onderhouden van contacten met klanten. Half januari zet de directie van het GAK de huisvestingsmogelijkheden voor Ter neuzen op een rij. Het hangt voor een belangrijk deel af van 'de kosten of het GAK de Axels estraat verlaat voor een andere locatie in Terneuzen. „We moeten tegen elkaar afzetten wat het kost om het huidige gebouw totaal om te bouwen. Het zal in elk geval een behoorlijke restyling moe ten ondergaan. Daarom hebben we ons ook al op de markt georiënteerd om elders een pand te huren of nieuwbouw te plegen." Van onze verslaggever Terneuzen - De twee rooms-katholieke parochies in Terneuzen onderzoeken komend jaar de mogelijkheid om tot een fusie te komen. Vast staat in elk geval dat de parochies intensief gaan samenwerken. Dat is door de twee kerkbesturen al besloten. Het betreft de parochie De Verre zen Christus en de parochie H. Willibrordus in de Scheldestad. De twee kerken staan tevens voor een andere belangrijke beslis sing, namelijk de afstoting van één van de kerkgebouwen. In de huidige omstandigheden is hand having van beide godshuizen financieel niet meer mogelijk. Iedereen is het daar over eens. Moeilijker is de vraag welke kerk moet blijven en welke moet slui ten. Beide kerkbesturen hebben er al enkele malen overleg over gevoerd, maar een definitieve beslissing is nog niet gevallen. De besturen zitten 31 januari opnieuw om de tafel om zich over dat probleem te buigen. Daaraan voorafgaand wordt nader advies gevraagd aan het onderzoeksbureau Kaski uit Den Haag en de commissie Kerkbouw en Kerkelijke Kunst van het bis dom Breda. De besturen van De Verrezen Christus en H. Willibrordus hechten er bovendien aan de parochianen zorgvuldig in te lichten en te betrekken bij de door te hakken knoop. Daarom komen er twee open parochie-avonden. Voor de parochie De Verrezen Christus is die maandag 15 januari om 20.00 uur, voor die van de H. Willibror dus een dag later op hetzelfde tijdstip. De besturen benadrukken dat op deze avonden geen besluit valt. De uiteindelijke beslissing welk kerkgebouw moet sluiten, is voorbehouden aan de bisschop van Breda, nadat die de commis sie Pastorale Organisatie en de Priesterraad van het bisdom om advies heeft gevraagd. De ouderen in Terneuzen konden gistermiddag de doorn en pastor Voeten een geestelijke dienst. De zig. De kerstviering in De Veste werd voorheen over jaarlijkse kerstviering in De Veste bijwonen. De vie- ouderen konden aansluitend genieten van een kof- twee dagen verspreid. Dit jaar wordt het programma ring is druk bezocht. Het Vestekoor trad op voor een fiemaaltijd. Namens het gemeentebestuur waren wet- op een dag afgewerkt. vol huis. Vervolgens verzorgden dominee Hoogen- houders P. Hamelinck en A. Stahl-Hemelsoet aanwe- foto camile schelstraete Van onze verslaggever Middelburg - Voorlopig bestaat er nog volledige onduidelijk heid over wat straks voor een overtocht met een eventueel voet- veer tussen Breskens-Vlissingen betaald moet worden. Even onduidelijk is met welke frequentie die verbinding in stand wordt gehouden. Tijdens de aanleg van de WOV worden de technische mogelijk heden uitgewerkt. Daarbij kun nen de laatste technieken en vei ligheidseisen worden toegepast. Dan pas ontstaat er een goed inzicht in de totale kosten van exploitatie van een veerdienst. Dan zal ook bekend zijn welke bijdrage van de gebruiker wordt gevraagd en met welke frequen tie het veer in de vaart zal zijn. Dat hangt tot op zekere hoogte af van de exploitant van deze ver binding. Dit is de strekking van een brief van Gedeputeerde Staten van Zeeland aan het gemeentebe stuur van Oostburg. Die heeft het college erop gewezen dat de aan leg van een WOV ongetwijfeld gevolgen zal hebben voor West- Zeeuws-Vlaanderen. De gemeen teraad vreest zelfs negatieve gevolgen. Benadrukt werd het belang van een goed - én voor inwoners van West-Zeeuws- Vlaanderen mogelijk gratis - veer voor het woonwerk- en school- verkeer van en naar Walcheren. (ADVERTENTIE) hewUhou Mr. F.J. Haarmanweg 58, tel. 0115-617751 Willy van der Walle uit Vogelwaarde demonstreerde hoe hij met braille de personal computer kan bedienen. foto camile schelstraete Van onze correspondent Terneuzen - Vijf cursisten van het ROC Westerschelde in Terneuzen hebben vijf tien weken lang een cursus kennisma king met de computer en basiseducatie gevolgd. Gisteren kregen ze hun certifi caat uitgereikt. Willy van der Walle uit Vogelwaarde is blind en kreeg als enig cursist zijn certificaat uitge reikt in braille. Zijn mede-cursisten Ronnie Buys uit Koewacht, Cobie Dooms en Wim van Driel uit Terneuzen en Ronald Hamers uit Westdorpe zijn allen slechtziend. Mevrouw M. Haanraads-Everhartz, educatief mede werkster van het ROC, sector basiseducatie reikte de certificaten uit. Met behulp van speciale beeldschermen en aangepast materiaal hebben de cursisten zich de eerste beginselen van de personal compu ter eigen gemaakt. Aan de orde kwamen de systeemeenheid, toetsenbord en beeldscherm. Er werd gewerkt met zoomtext 1.4 en Word Perfect 5.1. Voor Willy van der Walle werd een uitzonde ring gemaakt. Hij werkte met de braille-regel en liet zien hoe hij een opgeroepen tekst via braille kan lezen. „Privé wil ik er in de toe komst mijn voordeel mee doen als tekstver werker en informatievoorziening. Het is al mogelijk om bijvoorbeeld met een modem de krant te lezen." De cursisten zijn het over een ding roerend eens. Er moet een vervolg komen op de oplei ding. Het ROC Westerschelde onderzoekt de mogelijkheid tot uitbreiding van het cursus pakket voor deze doelgroep. Hengstdijk - Bij een verkeers ongeval in Hengstdijk werden gistermorgen twee auto's aan zienlijk beschadigd. Een 41- jarige vrouw uit die plaats kwam met haar personenauto vanuit een inrit de Plattedijk oprijden. Ze verleende daarbij geen voorrang aan een perso nenauto bestuurd door een 58- jarige man uit Kloosterzande. Hoek - Bij een verkeersongeval op de Hoekseweg werd maan dagavond één personenauto geheel vernield en een andere zwaar beschadigd. De bestuur ders bleven ongedeerd. Het ongeval gebeurde nabij de kruising met de Goeseweg. Bei de auto's reden in dezelfde richting. Een 26-jarige man uit Hoek wilde daar linksaf, gaf richting aan en remde af. Een hem achterop komende 45- jarige automobilist uit Hoek zag dit te laat, remde en knalde toch tegen de auto. Terneuzen - Op de kruising Guido Gezellestraat/Zuidland; straat verleende maandag avond een 24-jarige automobi liste uit Sluiskil geen voorrang aan een personenauto bestuurd door een 56-jarige man uit Ter neuzen. Bij de botsing werd haar voertuig geheel vernield en de auto van de Terneuze- naar zwaar beschadigd. Zaamslag - Bij een kop/staart- botsing op de Veerstraat te Zaamslag werden gistermor gen twee auto's aanzienlijk beschadigd. Een 20-jarige automobilist uit Lamswaarde merkte te laat dat een voor hem rijdende personenauto, bestuurd door een 24-jarige man uit Vogelwaarde, afremde en botste er bovenop. KERSTZANGDIENST - Het koor 'God is mijn lied', onder leiding van A. Lensen, uit Bres kens houdt vrijdag 22 decem ber een sfeervolle en intieme kerstzangavond met veel samenzang. Dit gebeurt in de SOW-kerk, aanvang 20.00 uur. Het koor zingt verscheidene oude kerstliederen. Medewerking wordt tevens verleend door muziekvereni ging Excelsior uit Cadzand, onder leiding van T. Venne- man. Voor eventueel vervoer kan gezorgd worden. Wel tijdig bellen. OUD PAPIER - Zaterdag 23 december vanaf 09.00 uur wordt het oud papier in de wij ken ten westen van de spoorlijn weer opgehaald door de leden van harmonie De Vereenigde Vrienden. Terneuzen - In de eerste klasse van de bedrijfscompetitie squash in Foaks in Terneuzen werd de zesde ronde gespeeld. Het blijft spannend aan de top. Nog een ronde en de competitie is halverwege, waarna promo tie en degradatie volgt. UITSLAGEN Eerste klasse: Foaks 2-Flying Dutchman 1-3, Elocoat 1-ING 4-0, Yellow Dot 2-Aurora 4-0, Flying Dutchman-Foaks 1 3-1, ING-Avis 0-4, Elocoat 1-Foaks 2 4-0, Yellow Dot 2-Foaks 1 3-1, Aurora-Avis 1-3, Yellow Dot 2- Flying Dutchman 1-0 (inhaal wedstrijd). STAND Avis 12-34, Yellow Dot 2 12-32, Elocoat 1 12-32, Foaks 1 12-23, ING 12-23, Flying Dutchman 12-22, Foaks 2 12-11, Aurora 12-10. Hulst - In manege Heikant van Fons en Ingrid de Vetter wordt zaterdag 23 december het club kampioenschap gehouden van de landelijke rijvereniging en ponyclub Hulst. De wedstrijden beginnen om 09.00 uur met de dressuur voor de pony's. Er worden dressuur- en springkampioenschappen gehouden. Zowel bij de pony's als de paarden wordt onder scheid gemaakt tusen recre atie- en wedstrijdruiters. De kampioenen worden omstreeks 16.00 uur gehuldigd. Van onze verslaggever Middelburg - Een stichting met enkele professionele medewer kers moet de financiën van het Zeeuws Orkest gaan behartigen. Gedeputeerde Staten van Zeeland verwachten dat op die manier beter wordt omgesprongen met het geld van het enige semi-professionele Zeeuwse symfonie-orkest. Dat professionele zakelijke toe zicht is nodig omdat het orkest dit jaar voor de tweede keer in tien jaar tijd bij de provincie heeft aangeklopt om ontstane tekorten aan te zuiveren. Tien jaar geleden gaf de provin cie al eens een eenmalig subsidie van tachtig mille voor tussen 1974 en 1985 opgebouwde tekor ten. Toen werd er van uitgegaan dat het orkest voldoende maatrege len had getroffen voor een goed en overzichtelijk financieel beleid. Dat bleek niet het geval. Dit jaar kwam er opnieuw een verzoek van het orkest. Nu om een gat van ruim twee ton, opge lopen in de periode 1990 tot en met 1994, te dichten. Dat was begin dit jaar aanleiding een werkgroep in het leven te roepen die de financiële proble men van het Zeeuws Orkest eens goed onder de loep moest nemen. Onder de titel 'De toekomst van het Zeeuws Orkest; een (valse) noot gekraakt?!' verscheen een notitie van de hand van deze werkgroep. Centrumgemeente Terneuzen vond in die notitie niets terug over de effectiviteit van de orga nisatie van het orkest en wilde verder weten hoe de artistieke ambities zich verhoudden tot het geld dat beschikbaar was. GS antwoorden op de brief van burgemeester en wethouders van de gemeente dat er geen funda mentele discussie nodig is over het voortbestaan van het orkest. Dat staat volgens GS buiten kijf. 'Voor een relatief laag bedrag heeft Zeeland een eigen (semi)beroeps symfonie-orkest. Het orkest heeft ook een belang rijke functie voor de doorstro ming van talentvolle amateurmu sici en jonge Zeeuwse conserva toriumstudenten.' Het dagelijks provinciebestuur verwacht dat met de aanstelling van een stichting die op de beste ding van de centen van het orkest gaat letten de financiële malaise voorgoed tot het verleden behoort. 'Het orkest moet in staat zijn het huidige artistieke niveau en de concerten ten minste te consoli deren.' Van onze verslaggever Terneuzen - De bibliotheek in Terneuzen deelt honderd exem plaren van het Statistisch Jaar boek 1995 gratis uit. Als tegen prestatie wordt gevraagd een korte vragenlijst over het gebruik van publicaties van het Centraa Bureau voor de Statistiek (CBS) in te vullen. Het jaarboek is even eens een uitgave van het CBS. De bibliotheek Terneuzen beschikt sinds vorig jaar over de meest recente informatie die door het CBS wordt verstrekt. Elke bezoeker kan die informatie inzien. Het CBS stelt tot en met twintig januari gratis exempla ren van het statistisch jaarboek '95 uit. In Terneuzen zijn hon derd stuks op voorraad. Van onze verslaggever Temeuzen - Een bewoner van de Lorentzlaan in Terneuzen dee maandagavond bij thuiskoms een minder prettige ontdekking. Tijdens zijn slechts enkele uren durende afwezigheid was er in zijn woning ingebroken, ongenode gast had een raam aa de achterkant geforceerd om bin nen te komen. Verdwenen waren stereo-mstai- latie, videorecorder, satellieton - vanger en ruim honderd cd s. controle in de tuin bleek de appa ratuur daar te zijn opgesteld kennelijk in afwachting van ver der transport. Bleven in ie geval spoorloos de cd's en afstandsbedieningen van apparatuur. yan onze verslaggever middelburg - De reclassei in Zeeland zo'n honderd p mensen die door de recht; gen opgelegd aan de gang Volgens woordvoerder Wauh Zeeland is dat aantal voldoer Wat tot nu toe jaarlijks aai werd opgelegd, op te vangen Onlangs is met het ministeri Van onze verslaggever Antwerpen/Roosendaal De Vlaamse overheid de dat de Liefkenshoektur binnenkort winstgev wordt. De tuimel, bedoeld is om onder de Antwerpse Ring te lasten, verwerkt dit drie miljoen personenau en vrachtwagens. anc Pe tunnel die ook aangeleg om de havengebieden van Werpen en Rotterdam aan snelle verbinding te helpen, 1 de sinds het in gebruik nemen uitermate zwakke start, automobilisten meden de tolt nel. Voor een personenauto n 5,50 gulden betaald worden, vrachtwagen mag er door na betalen van 22 gulden. De NV Tunnel Liefkenshoek 1 te jarenlang tegen een failli ment aan. Sinds mei heeft Vlaamse overheid de 1700 m lange pijp onder de Scheld; beheer. Die overheid constat nu dat het verkeersaanbod c de tunnel met 15 tot 20 pro; groeit. Volgens de Vlaamse minister financiën, Wivina Demeestei de Liefkenshoek eindelijk aar beterende hand. Eerder dit kreeg ze het verwijt dat Vlaamse overheid met de over me van de tunnel een kat in zak had gekocht. Demeester zei dat onlangs bi; huldiging van de tienmiljoei bestuurder die door de tur raasde. Dat was de Belgis vrachtwagenchauffeur Ludo Aerde die voor zijn werknei Bayer iedere dag minstens keer door de tunnel rijdt. De verwachting is dat ër volg jaar 500 miljoen Belgische fr ken (ongeveer 25 miljoen gulc aan tolgeld binnenkomt, exploitatie van de tunnel 100 miljoen Belgische fran (ongeveer 5 miljoen gulden). T moet de Vlaamse overheid 800 miljoen Belgische fran (ongeveer 40 miljoen gulden) dragen. Dat komt omdat er nog lanj pende schulden zijn. Mini; Demeester denkt dat de overh vanaf volgende eeuw niet m hoeft bij te springen. „Nu is toch sprake van een heropst ding," zei de minister bij de l diging. „Want de toename van tot 20 procent zal jaarlijks zijl De Vlaamse overheid maakt z overigens geen zorgen over aanleggen van de vaste West schelde Oeververbinding (W( m Zeeland. De overheid zegt die verbinding veel meer regionaal karakter heeft, aanlsuiting op de grote do gaande wegen is volgens Vlaamse overheid lang niet v doende om al het verkeer in g de banen te leiden, be Vlaamse overheid verwa dan ook dat het verkeer blijft k zen voor de Liefkenshoektum »In Zeeuws-Vlaanderen staat brug bij Sluiskil bijvoorbeeld uur per dag open en aan de am r? kant in Beveland is de aansl tuig op de A58 een moeizaam v "aaj>' aldus een beleidsmei Werker van de Vlaamse overhe Hoeven - De Volkssterre- wacht in Hoeven besteedt wnjdagavond 22 decembe: o® 20.00 uur en op tv kerstdag om 14.00 uur uaeht aan de Ster van bt 'ehem. De ster komt voor eerst voor in het e Tan Mattheus in het Nieuw; testament. Historici erdeeld over de vraag of .a uurverschijnsel een v insel van de evangelist is was werkelijk iets te z ?e Voordracht van 22 en oecembër gaan over de die er astrono v s°h gezien over de T j Bethlehem bestaan, n de sterrenwacht is ook tentoonstelling te zien kaneen Mars-vrouw' onti worden. Daarnaast oi ie: i tweedi ir aan- Beth- rhe' evangeli; "euw; zijl E di 2e dri; Stei eer i waar- ontmoel kar -ervarim

de Stem | 1995 | | pagina 18