genheid QL G TOB Hulst komt bedrijven tegemoet Officiële start bouw 23 huizen in Hulst DE STEM Over dijken en familierelaties EN!! ER POEL lm r-centrusl list. DAG KLAPPER PLAATSELIJK NIEUWS Platform wil inspraak bij uitvoering van nieuwe bijstandswet Ik hou van je Lagere grondprijzen, uitstel betalingen en kwijtschelding leges in notitie gemeente Geen speciale gescheiden zones voor duikers en vissers in de Oosterschelde pESTEM ZEELAND C2 t 20.00 uur t 21 .OO uur t 18.00 uur DER POEL, HULST J24Q MEULEN v.o.f. Witte" klaar van de R OPEN 00 u. editie zeeland i Slingeren Verschillend Bruiloft Axel Hengstdijk Kieldrecht WOENSDAG 20 DECEMBER 1995 edankje, jubileum, elijk, verloving, restatie, examen, am enz. lom 0,65 incl. BTW, egel verplicht, afbeelding, m 26.- incl. BTW. en op aanvraag, niet geretourneerd. 13 of geef uw tekst atsing af bij één van chriftelijke opgaven geaccepteerd, indien end zijn, ook indien uw ijgevoegd is. het recht voor teksten redenen te weigeren, lachten bereiken over de ehoudt de uitgever zich om de naam van de r bekend te maken. gefeliciteerd! oppens in Ossendrecht trigt in Nieuwendijk. Lieve M. H.G. met je ver jaardag. Tot vanavond. xxx-jes. B. L. 0114-314485, FAX. 0114-319063 B.V. N TUINBOUWWERKTUIGEN ttingzagen - Motorzeisen 4-312171 - Fax 0114-319126 EIM 1 voorraad strekt yan onze verslaggever Hulst - Hulster bedrijven en bedrijven die zich daar -wil len vestigen, kunnen in de toekomst wellicht rekenen op een reeks van gunstige(r) voorwaarden. De lang ver wachte gemeentelijke beleidsnotitie spreekt van voorwaarden op het gebied van onder meer lagere grondprijzen, uitstel van betalingen en kwijtschel ding van de legeskosten. Dat valt op te maken uit de gemeentelijk beleidsnotitie steun verlening bedrijven. Deze (con ceptnota valt vandaag in de bus van de Hulster gemeenteraadsle den die in januari een verdere invulling van de voorwaarden bespreken. Het college van B en W beeft de nota vooral op aandrang van de gemeenteraad opgesteld na de 'affaire' Neckermann in juni van dit jaar. Dit postorderbedrijf schermde met een Belgische mil joenensubsidie als het zijn nieuw te bouwen expeditiecentrum over de grens zou plaatsen. De provin cie en de gemeente Hulst wisten Neckermann van die plannen te weerhouden door zelf met 2,7 mil joen gulden subsidie op de prop pen te komen. Dat kostte de gemeente een miljoen. Sindsdien trokken ook andere Huister bedrijven bij de gemeente aan de bel. Vandaar dat de gemeenteraad er bij het college op aandrong een notitie op te stellen waarin precies staat aangegeven wat bedrijven van de gemeente kunnen verwachten. „Je kunt kiezen tussen het formu leren van heel strenge en precies omschreven vestigingsvoorwaar den, zoals dat in Tholen en Mid delburg is gebeurd. Je kunt ook een ad hoc-beleid voeren door elk aanvraag van een bedrijf apart te bekijken. Wij hebben gekozen voorde gulden middenweg," legt burgemeester A. Kessen uit. „We hebben bekeken welke instru menten er zijn om bedrijven naar Hulst te halen en ze hier te behou den." Kessen noemt vijf van dergelijke instrumenten: een renteloze lening, verlaging van de grond prijs, uitstel van betaling van de grondprijs, het opschuiven van de onroerend zaakbelasting en kwijtschelding van de legeskos- ,Het college vraagt de iteraad te beslissen welke instrumenten zij het beste vindt, "ij bijvoorbeeld het verstrekken an een renteloze lening moet zij vervolgens aangegeven hoe hoog die maximaal mag zijn." Vervol- gens zal het college de voorwaar den verder uitwerken. Daarnaast vermeldt de notitie de vorming van een gemeentelijke economische werkgroep waarin naast de portefeuillehouders Kes sen (economie) en wethouder G. de Voorde (grondzaken) ook kabinetsmedewerker en een vertegenwoordiger van economi sche zaken zitting hebben. Die ip zal periodiek bijeen komen aanvragen van bedrijven te in. Het college heeft te hoge kosten afgezien van het aanstellen van een aparte ambtenaar. Ten slotte wil de gemeente in grensoverschrijdend samenwer kingsverband de economische activiteiten in het Waasland toeren, Sint Niklaas) en Oost- :-Vlaanderen beter coördi- ceren. Voor dat doel is aanspraak gemaakt op de Lnterreg-gelden. In de Trumanlaan in Hulst is gisteren begonnen met de fundering voor 23 woningen. Van onze verslaggever Hulst - Met het storten van beton in de fundering gaf burgemeester A. Kessen van Hulst gistermiddag het officiële startsein voor de bouw van de 23 woningen aan de Trumanlaan. De huurwoningen komen te staan op de plaats waar enkele maanden geleden twin tig huizen zijn gesloopt. Die woningen waren dermate verpauperd dat opknappen een dure kwestie zou worden, liet H. Hage- man, directeur van de Woonstichting die de nieuwe woningen gaat verhuren, giste ren weten. „Vandaar dat we besloten heb ben de zaak rigoureus te hand te nemen, de huizen te slopen en er nieuwbouw voor in de plaats te zetten." De woningen worden medio september 1996 opgeleverd. Bewo ners van de oude huizen in de Trumanlaan, die graag terugwillen naar hun oude stek, krijgen de eerste keus. Mensen van alle leeftijden kunnen terecht in de nieuwe huizen. De Woonstichting gaat uit van een ledactie lemeuzen: Zuidlandstraat 32, 'el. 0115-645769, fax 0115-645742. •de»: Peter Oggel (editie- met), Peter van den Assem, Frank vsnCooten, Rein van der Helm, ™°ld de Puysseleijr, Eugene Verstraeten. es: Klokstraat 1, 0113-273700, fax 0113-273701. dacteur: Cees Maas (provincie- verslaggever). 1st: Steenstraat 14, tel. 0114- JWO, fax 0114-372771. «Meuren: Frank Deij (plv. ed. "el), Gerlach Hochstenbach. ^redactie Zeeland: 0n Koomen 2 ma t/m vrij. 0115- 645751 lef zondag 0115 - 645753 Jdvertentie-exploitatie Oe Stem en ZVK 'geuzen: Zuidlandstraat 32, vi! ^740, fax 0115-645741 'Regenwoordigers: «srtin Boefje, privé 0115-563976, 4577^r0ekhoven' privé 0115- 162354 HanS Dlmmers' privé 0115- ^straat 14, J.0114-372770. tU'3enwoordigers: JUwnlden Brar|de, privé 0114- „„^arjan Verstraeten privé folder: Harrie Muurmans, Pi've 076-5020894 ^"ingstijden: ■"rovr. 8.30- 17.00 uur DE DIJKEN, vinden veel men sen, dat is het mooiste van Zeeuws-Vlaanderen of eigenlijk van Zeeland. Je kunt zo lekker neerkijken op het omringende landschap. Vier, vijf meter boven het maaiveld zit je toch al gauw en op een moderne zeedijk zelfs wel acht of negen meter. Technisch zijn dat misschien wel de meeste volmaakte dijken, die laatste, het zijn niet direct de mooiste, tenzij je van strak houdt, want dat zijn ze: strak en zakelijk. Dat is misschien wel zo, maar je bent toch beter af met een degelijke, betrouwbare dijk dan met een mooie als het om de zeewering gaat. Wat veel mensen vergeten is dat je aan een dijk veel meer kunt zien dan bomen - olmen, essen, canada's - allerlei andere plan ten en eens een konijn of wat molshopen. De oudste dijken, die uit de twaalfde, dertiende eeuw, zijn meestal erg kronkelig. Men beschikte niet over de mogelijk heden en wellicht ook niet over de intentie om overal recht en dwars door te gaan. Men volgde meestal de oeverwallen langs de kreken, dat bracht het minste werk mee. In een schorgebied is nog te zien hoe oeverwallen ont staan. Zo'n kreek of geul slingert geweldig. Als bij vloed het water stijgt, gaat dat in het begin erg hard, steeds meer naar het punt van hoogwater toe, nemen die krachten af. Komt het water zo hoog dat het over de geulranden vloeit, dan gebeurt dat heel erg rustig, het strijkt er als het ware over. Het water is beladen met zand en klei. Zand is het zwaarste, het bezinkt nagenoeg direct; de lich ter kleideeltjes worden verderop afgezet. Zand .klinkt weinig in, klei veel meer en op de rand van de geul vormt zich een hoge zan dige rand, terwijl ernaast een diepe(re) kom met klein ont staat. Er groeien op zo'n rug ook andere planten dan in zo'n kom. In Saeftinghe is dat allemaal goed te zien. Wat zich ook kan voordoen: de geulen zelf raken opgevuld met zand, ook daar dat verschil in inklinken tegenover de kommen en er blijft in het landschap een rug over. Vijf, zes eeuwen na het inpolderen, vandaag de dag dus, zijn die in de polder nog altijd te zien, zelfs als u over de hoofdwe gen als de N 60 en de N 61 rijdt. Op zulkte hoogten legden de mensen hun dijkjes aan en omdat de kreken kronkelden, Het gedenksteentje in het huis van Jack Erpelinck en Jenny Buyze in de Rummersdijkpolder. doen de dijken dat nog altijd. Een paar voorbeeldjes? De dij ken tussen Cadzand en Zuidzan- de of de Margaretsedijk onder Vogelwaarde. Bij een oudere dijk is soms ook goed te zien dat de ondergrond waarop hij gelegd is, sterk ver schillend kan zijn: zand, klei of veen. Zoals we al zagen klinkt zand nauwelijks in, klei wat meer, maar het zijn de diepere veenlagen die mede door het gewicht van het dijklichaam samengedrukt worden. Er ont staat dan een dijk met een 'gol vende' kruin en een 'geplooid' talud. Ze komen het meest tot hun recht als ze 's morgens of 's avonds in strijkend tegenlicht bekeken worden. In het Westen kunne we zo gauw geen voorbeeld noemen, in het oostelijk deel vallen ons altijd de Havendijk op tussen de N 61 bij 't Kraaike en de N 60 noordelijk van Terhole en de Dijk van de Door George Sponselee Klein-Hengstdijkpolder. Die ligt in de gemeente Hontenisse tus sen de polders Klein-Hengstdijk en Rummersdijk. Beide zijn bedijkt rond het jaar 1200. Rijdend door het gewest en kij kend naar de dijken, besteden we natuurlijk ook aandacht aan de bebouwing en met name aan gedenkstenen. Op de hoek van de Dijk van de klein-Hengst- dijkpolder met de Zuiddijk, op de vroegere boerderij van Dix- hoorn-Vinke, nu bewoond door Jack Erpelinck en Jenny Buyze, ontdekken we er een: - De eerste steen gelegd door Cornelia Dees, oud 20 jaar, 25 april 1902 -. In 1881 kwam ene Pieter Dees uit Terneuzen, getrouwd met Francisca de Koeijer uit Zaam- slag, de boerderij bewonen. Dochter Susanna Dees trouwde met Anthonie Vinke en die kwam in 1913 op de stee. Het meisje genoemd op de steen is een zuster van Susanna Dees. Anthonie overleed echter al in 1917 en de weduwe bleef achter met vijf kinderen: Mina, Marie, Leendert, Cornelia en Suze. In 1919 hertrouwde zij met Leen dert Dixhoorn uit de Perkpol- FOTO CAMILE SCHELSTRAEFE der, de middelste van een gezin dat ongeveer vijftien kinderen telde. Maar zoals vaker gebeurt: van een bruiloft kwam een bruiloft. De twee jongste zoons van de grote club Dixhoorn trouwden met twee dochters Vinke. Mina met Willem Marinus en Marie met Marinus Willem. Wellicht zegt u: nou en? Nou en, welke familieverhouding dat geeft, moet u maar eens zien uit te vis sen op een regenachtige zondag middag De broer die eerste enkel broer was, wordt nu ook schoonvader; de zussen blijven zussen, maar worden schoonzusters, de stief vader is tegelijk schoonbroer.... kortom zoek het maar eens uit. Wij houden de familierelatie voor gezien, de dijken echter nog niet, maar dat is voor later. Met dank aan de huidige bewo ners van de boerderij en aan C. Vinke te Kloosterzande en C. Buysrogge te Hulst. KLASSIEK KLOETINGE Advents- en kerstconcert - door Zeeuws Vocaal Ensemble o.l.v. Kees van Eersel - Geerteskerk - 20.00 uur VLISSINGEN Het Zeeuws Orkest - Kerstconcert - dirigent en solist Istvan Parkanyi - C.E. Graf, Symfonie no 5 en 6, W.A. Mozart, Vioolconcert A Gr.t, KV 219, A. Dvorak, Strijkersensemble - Scheldekwartier - 20.00 uur 25) DIVERSEN CLINGE Soos, handwerken, hobby, kaar ten, biljarten - Malpertuus - KBO - 13.30 uur Koersbal - Malpertuus - ANBO - 13.30 uur Prijskaarting - café De Landbouw -14.00 uur GOES Voorlezen - voor kinderen 5-8 jr - bibliotheek -14.00-14.45 uur MIDDELBURG Gespreksavond - org. Patiënten vereniging Samen Beter - over Onze zorg - FNV-gebouw Dam 2 - 20.00 uur HEIKANT Schieting - KBO - 't Heike -13.30 uur ST.-JANSTEEN Jokeren - KBO - De Warande - 13.30 uur KOEWACHT Kaarting - De Lange Akkers -13.30 uur HULST Kaarting - café De Kroon - 14.00 uur SAS VAN GENT Kaarting - De Engelenroos -14.00 uur AXEL Kaarting - Gregoriuscentrum - 14.00 uur TERNEUZEN Jokeren - 't Schelpenhoekje -19.30 FILMS GOES Grand Theater 14.00 uur Pocahontas 20.00 uur Goldeneye HULST De Koning van Engeland 20.00 uur Goldeneye 14.00 en 20.00 uur Filmpje 14.00 uur Pocahontas (Ned) 20.00 uur The Net 20.00 uur The Bridges of Madison County 14.00 en 20.00 uur The Santa Clause MIDDELBURG Cinema - 20.00 uur Apollo 13 VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 20.00 uur Goldeneye 14.00 uur Pocahontas (Eng) 14.00 uur Pocahontas (Ned) 14.00 en 20.00 uur Filmpje 20.00 uur Seven 20.00 uur The Bridges of Madison County 14.00 uur The Santa Clause BRUGGE Kennedy Complex 14.30 en 20.00 uur The American President 14.30 en 20.00 uur Goldeneye 14.30 uur Mortal Kombat 20.00 uur El Flor de mi Secreto 20.00 uur The Santa Clause KNOKKE Beverly Sereens 15.00 en 20.00 uur The American President 15.00 en 20.00 uur Nine Months 20.00 uur The Little Death 20.00 uur Something to talk about 15.00 uur Pocahontas 15.00 uur The Santa Clause FOTO CAMILE SCHELSTRAETE huur van rond de 625, 650 gulden. Hage- man vertrouwt erop dat er opnieuw geld vrijkomt uit het stadsvernieuwingsfonds, 'zoals dat bij de woningen in de Roosevelt- weg ook het geval is geweest'. „Voor de goede orde: dat geld komt niet ten goede aan de Woonstichting maar aan de toe komstige bewoners," aldus Hageman. WIJKAGENT - De wijkagent voor Axel is vandaag (woens dag) door omstandigheden afwezig. Het gebruikelijke spreekuur van heden, tussen 11.00 en 12.00 uur, is verzet naar morgen. Zelfde tijd, zelfde plaats. KERSTSPEL - Door de kinde ren van de basisschool wordt morgen in de H. Catharinakerk een kerstspel opgevoerd. Door het jeugdorkest uit Klooster zande wordt medewerking ver leend. Na afloop is er voor iedereen een drankje en een hapje. KERSTCONCERT - Zaterdag 23 december om 20.00 uur is er een kerstconcert in de St.- Michielskerk. Het St.-Gregori- uskoor, onder leiding van V. van Wallen nodigt de cantorij van de Baseliek van Hulst, onder leiding van A. de Kort, uit om samen mooie kerstliede ren te zingen. Na het concert nodigt de parochie alle aanwe zigen uit voor glühwein met een koekje en een gezellige babbel. Van onze verslaggever Hulst - De Sociale Commissie die in Hulst de uitvoering van de nieuwe Algemene Bij standswet op de voet gaat volgen, mag niet alleen uit gemeenteraadsleden bestaan. Het Platform Sociale Zeker heid spreekt van een 'eenzij dige samenstelling' van de commissie. „Op deze wijze hebben belangenorganisaties geen enkele inspraak." Het platform laat dit weten in een brief aan het college van burgemeester en wethou ders van Hulst en de raadsle den. De belangengroep schrijft voorts teleurgesteld te zijn in het feit zij de informatie omtrent de nieuwe wet niet eerder dan afgelopen maan dag heeft gekregen. „Hoewel wij daar al op 26 oktober schriftelijk om hebben ver zocht. Zodoende hebben wij geen mogelijkheid gehad om enige invloed uit te oefenen of met raadsleden in discus sie te gaan." Het platform is van mening dat er alles aan gedaan moeten worden de mensen die aangewezen zijn op de nieuwe bijstandswet, goed voor te lichten. „De gemeente Hulst heeft wat dat betreft een goede reputatie hoog te houden." Zelf overweegt het platform een voorlichtingsbijeenkomst te organiseren met medewer king van de sociale dienst. Het platform heeft vernomen dat aanvraagformulieren voor een bijstandsuitkering niet meer door of met mede werking van ambtenaren van de sociale dienst mogen wor den ingevuld. „Het formulier heeft twaalf kantjes en het invullen is ingewikkeld. Niet goed ingevulde formulieren kunnen niet in behandeling worden genomen." Volgens het platform ligt daar een knelpunt dat opgelost dient te worden. Van onze verslaggever Middelburg - Er komen geen speciale gescheiden zones voor sportduikers en beroepsvissers in de Oosterschelde. Volgens de Zeeuwse gedeputeerde Van Zwieten (WD, recreatie) bestaat er geen draagvlak voor dat plan, zo liet hij deze week weten tij dens informatiebijeenkomsten in Zeeland. De gedeputeerde wil wel dat de vissers en duikers zelf sluitende afspraken met elkaar maken. De komende zomer kunnen de duikers nog overal terecht in de Oosterschelde. Maar Van Zwie ten merkte wel op dat die afspra ken er echt moeten komen. „Geen vrijblijvendheid." En ook moeten de duikers beter op elkaar letten en een collega aangeven als iemand ziet dat hij bijvoorbeeld een kreeft uit het water haalt. Ook wordt gedacht aan een spe ciale schadeverzekering. Beroepsvissers hebben regelma tig geklaagd dat sportduikers hun vangsten verstoren en ook nemen duikers soms illegaal vangsten mee naar huis, bijvoor beeld kreeft. De kreeftenvissers treffen regelmatig kapot gesne den fuiken aan. Toen het idee werd gelanceerd om als gevolg daarvan aparte zones voor duikers te creëren dreigden met name de Belgische sportduikers om weg te blijven uit de Oosterschelde. Dat zou een forse economische schadepost voor allerlei bedrijven die afhan kelijk zijn van de duikers tot gevolg hebben. Volgens de dui kers zelf zou die schade wel eens meerdere miljoenen kunnen bedragen.

de Stem | 1995 | | pagina 17