Adoptieplan' voor lege huizen 19,91' Spelletje Blufpoker op hoog niveau RAL ADVERTISING DESTEM 'rovincie wil wachtgeld Zeeuwse dijkgraven fors verhogen Brand in bar Terneuzen door twee brandbommen Blijdschap verdringt heimwee 4NonkelCoene viert eeuwfeest Nieuw~**~ ïèrt Analyse Jorritsma: 'Toezicht zeedijken in goede handen bij provincie' entrumbewoners Terneuzen en woningcorporaties op de bres tegen leegstand |Bel Dames Thuis 06 - 98.50 30-2445851 jlassagesalon Breda Istekset 24-delig OPTIEK I ia kristal Philips alkaline batterijen 'rovincie Zeeland •'kent verklaring egen hardhout Hade in recreatiezaal en keuken beperkt Met 102 kilometer door bebouwde kom Veel scholieren rijden zonder licht op fiets Man met sabel aangehouden in Terneuzen MAILINGS! X 58 SEXKONTAKT. VoT i die n rijpe vrouw pn 06-9702 I75nnm\ •'ENTES geven voor langdurige sex- 3. 06-9706 (75n?,m) BE mannen gezocht dames GRATIS annen 06-9709 75cpm ven bel gratis 06-49m rre HEREN gezocht v. sex met lieve dames' 6-9705 (75cpmi bENTES geven 3 sex op hun kamertie 16-9603 (75com) 1 1INANT of onderdaniq? kontakt voor strenqe r. 06-320.325.80 dnp^ VOOR-2: direkt apart dominant sexkontakt '20.329.99 (75cnml io:jongens onder elkaar Lj?j?Aliu''en 9enieten! B20 330*88 (75cpm) 40-KONTAKTEN direkt -t Brabant/Zeeland 06-9614 (Nu SOcpml in heel Nederland GEHEEL PRIVÉ huis doorgeschakeld 24 u/p.d. 1 g.p.m. Erotische afspraken inen 24 uur in uw regio!! I voor snelle sexafspraak |1elax/body/thai mass, in e salon. Dagel. geopend auritsstr.4 076-5222333. 18/10 roestvrij staal, i sterk set: 6 messen, 6 vorken, pels en 6 theelepels ze uit 2 verschillende Spellen |i"rr";K tSh& lll.NNO CYSOUW OfMttrlMaV.il. CMWiltrnpcc Nieuwstraat 13, 4531 CVTerneuzen Tel. 0115-616113 Zeeland OPTICK „onze verslaggever ajdburg - Het dagelijks provin- rLtuur wil het wachtgeld van de Lffse dijkgraven fors verhogen Lelijk trekken met dat-van burge- Ljters van heringedeelde gemeen- t In plaats van tachtig procent Ujiet laatstgenoten salaris, krijgen L dijkgraven het eerste jaar hon- J procent. goedkeuren van deze kerstgratifica- L gisteren op de valreep van het jaar genomen in de laatste vergadering van 1995 van Gedeputeerde Staten. Per 1 januari fuseren de waterschappen van Midden- en Noord-Zeeland, waardoor enkele dijkgraven op de keien komen te staan. Daarna is het wachten op de waterschapsfusie in Zeeuws-Vlaande- ren, waar drie Zeeuws-Vlaamse dijkgra ven dan met verhoogd wachtgeld kun nen. Verwacht wordt dat door de verhoging van de kant van de dijkgraven minder tegenstand tegen de fusies zal ontstaan. Ook is er betere bescherming tegen pen sioenbreuk van dijkgraven en dat was nodig, aldus GS. Het betreffende GS- stuk merkt daarover op: 'Met name de drie Zeeuws-Vlaamse dijkgraven zullen niet blij zijn op deze wijze een pensioen breuk te krijgen.' Gedeputeerde Staten hebben een wijzi ging van de uitkerings- en pensioenver ordening voor bestuurders van water schappen formeel goedgekeurd. De wij ziging is al aangenomen door het minis terie van Verkeer en Waterstaat en for meel aanvaard door het IPO, de lobby club van de provincies. Aanvankelijk is het voorstel gelanceerd door de Unie van Waterschappen. De wijziging heeft nog meer voeten in aarde. Tot voor kort gold voor alle waterschapsbestuurders, dus ook voor de overige leden van het dage lijks bestuur, een werkloosheidsvoorzie ning die overeenkomt met die voor wet houders en gedeputeerden. Een schaaltje lager dan de regeling voor burgemees ters. De wijziging trekt de dijkgraven naar dat hogere niveau, de ander onze verslaggever tmeuzen - Het Bewonersplatform Binnenstad en de iningbouwvereniging Terneuzen hebben een 'adoptie- opgesteld voor leegstaande huizen in het centrum, ir de kerst moeten in ieder geval twee onbewoonde iden wat opgevrolijkt zijn. Dees van het platform Het is overigens niet de bedoeling dat mensen die een woning adop teren er ook gaan wonen en/of slapen of het huis als hobbyruim te gaan gebruiken. De binnenstad van Terneuzen is steeds minder in trek geraakt bij huurders. De huidige leegstand in het centrum betekent voor de twee woningbouwcorporaties die er huizen verhuren een structure le verliespost van ruim 300.000 gulden per jaar. pen veel mensen geen zin om in het centrum te n, vanwege alle negatieve «kliciteit die er geweest is. jfomenteel staan zo'n vijftig pan- Isiin de binnenstad leeg. itrekkelijker loeling van het plan is om de huizen aantrekkelijker te ien voor nieuwe bewoners. met een bloemetje voor bramen, een gordijntje, een bij- torkte tuin en gelapte ramen. het moet er allemaal wat landelijker uit gaan zien. Daar lin de binnenstadbewoners Uzelf hun nek voor uit moeten leken. Jk denk dat zij die de binnen lij liefhebben het er best voor hebben. Iedereen heeft op :r nog wel een stuk gordijn En ik denk dat er ook mensen zijn die ergens ««bloemetje neer willen zetten even het stoepje kunnen |en," aldus mevrouw Dees, die lensde hoop uitspreekt dat het er toe bijdraagt dat de bin- idbewoners zich weer wat ;er gaan voelen. Meproef slaagt is het niet uit sloten dat meer woningen voor ioptie in aanmerking komen. hampagneflutes, 'glazen, 6 witte- of zen, ikverpakking 6 glazen if - set 4 penlites, type LR6 of - set 2 engelse staaf,j type LR14I wonze verslaggever üddelburg - Het Zeeuws pro- hnciebestuur gaat formeel een «haring tekenen tegen het imik van tropisch hardhout, 'Wet duurzaam wordt beheerd [bijvoorbeeld houtplantages, deputeerde Staten hebben deren besloten de actie 'Hart Mr Hout' van Milieudefensie en «ib te zullen steunen. Wondt wel in dat de provincie th verplicht om binnen de eigen ïanisatie en als opdrachtgever Mr bouwwerken, het gebruik «Wet duurzaam geproduceerd 'Pisch hardhout zoveel moge- Webeperken. Opdrachtnemers Meten over de ondertekening "den ingelicht. |'l ondertekenen van de verkla- kan de provincie ook geld Wannneer bijvoorbeeld jeigen diensten gebruik moeten 'ken van duurdere alternatieve Walen. Jbn onze verslaggever Wieuzen - Bij café De President aan de Korte Kerkstraat J1 «erneuzen zijn in de nacht van maandag op dinsdag twee Wdbommen naar binnen gegooid. De ene molotov-cock- 44 veroorzaakte brand op de eerste verdieping, de tweede 0ISde voor een brandje in de keuken op de begane grond l, daders van de poging tot wdstichting zijn volgens een "Wrdvoerder van de Zeeuws-' tv?1™politie onbekend. brandmelding kwam omst- 'wee uur 's nachts bin- fcri t aan^omst van de hulp- i» n kkken de aanwezigen ïri fresident, èen horeca-' bin? d in de Terneuzense L..jnstad. de beginnende Ip l ?an zeb al onder controle ebben. De brandweer hoef- wdoende niet echt meer in actie te komen. Volgens de politiewoordvoer der liep de keuken van het café flinke rook- en roetschade op. Ook de recreatiezaal op de bovenverdieping liep enige brandschade op, evenals het tapijt en enkele stoelen. De aanslag op De President staat volgens de politie ver moedelijk los van de beschie ting van een andere horeca gelegenheid, vorige week in Terneuzen. Van onze correpondent Kapellebrug - Met de niet mis te verstane snelheid van 102 kilometer per uur raasde gis termorgen een automobilist over de Gentsevaart in de bebouwde kom van Kapelle brug. Overigens blijft zijn (of haar) snelle rijden niet ongestraft. De overschrijding van de maximum snelheid met 52 kilometers per uur werd waargenomen door de radar. Die stond ter plaatse tus sen half elf en half twaalf opge steld in het kader van een snel heidscontrole. In datzelfde uur gingen nog eens 63 andere weggebruikers in de fout. Ook zij krijgen binnenkort een envelop met afzender 'justi tie' in de brievenbus. Gecontro leerd werden op de Gentsevaart in totaal 750 voertuigen. Van onze verslaggever Terneuzen - Een gistermorgen door de politie op de Bellamy- straat in Terneuzen gehouden controle op fietsverlichting lever de een bedroevend resultaat op. „Veel scholleren reden zonder licht en een niet onaanzienlijk deel van hen had niet eens een deugdelijke verlichting," meldt een politiewoordvoerder. Hij riep ouders van schooljeugd op mee te werken aan een stukje verkeersveiligheid en te controle ren of de verlichting van de fiet sen van hun kinderen wel in orde Van onze correspondent Temeuzen - Een enkeling van de veertig vluchtelingen uit het voormalig Joegoslavië, die hier te gast zijn, heeft heim wee. De liefdevolle ontvangst en de luxe waarin de kinderen komen doet dit echter gauw vergeten. Gisteren ontmoeten alle kinderen en gastgezinnen elkaar voor het eerst sinds hun aankomst bij een ontmoetingsmiddag in de Opstandingskerk. Er stonden allerlei spellen klaar. Jan van Nierop staat versteld van het enthousiasme waarmee de spelle tjes gespeeld worden. „Onge- loofelijk. Onze kinderen zouden na een uurtje zeggen en wat gaan we nu doen Deze kinderen bele ven zoveel plezier aan de spelle tjes. Ze willen ze keer op keer opnieuw doen." A. van de Endt is een van de gast ouders. Hij heeft twee broertjes van acht en elf jaar uit Bombisia Greda onderzijn hoede. „De oud ste voelt zich duidelijk verant woordelijk voor zijn jongere broertje. De jongste had heim wee. Nadat hij echter met zijn moeder had gebeld ging het een stuk beter. De kinderen gaan zich beter op hun gemak voelen. De eerste avond lagen ze bij elkaar in bed, de truien onder hun hoofd om snel te kunnen vluchten." Zelfs na zo'n korte tijd voelt de familie Van de Endt zich verant woordelijk voor de vluchtelinge- tjes. „Het is wel aangrijpend om te zien hoe weinig ze maar heb ben." Prof. J. Paradinëis uit Kro atië meegekomen om de kinderen te begeleiden. „In 1991 werd reeds de eerste vakantiereizen DE GEMEENTE Hulst heeft zich in een lastig parket gemanoevreerd. Na de beruchte 'miljoen' van Neckermann kun nen ze er in het stadhuis eigen lijk niet onder uit ook meubel bedrijf Morres in de watten te leggen. Maar Morres wenst nogal wat. Meer mogelijkheden voor detailhandel en horeca-activi- teiten. Betere afwikkeling van het bezoekersverkeer dat op zon- en feestdagen steevast in een chaos ontaardt. Zo niet, dan zou een gepland expeditiecen trum best wel eens niet in Hulst gebouwd kunnen worden, luidt het dreigement. Geen wonder dus dat ze daar bij de gemeente mee in de maag zit ten. Want hoe 'hard' is zo'n drei gement nu eigenlijk? Necker mann dreigde ook zijn nieuwe expeditiecentrum ergens in Bel gië neer te zetten. Dat was zeker gebeurd, zo liet de directie weten, als de gemeente niet met een miljoen gulden over de brug was gekomen. Wie weet. Niks is zo gemakkelijk dan het verleden voorspellen. Uiteraard is Morres heel belang rijk voor Hulst. Het bedrijf biedt een hoop werk en van de duizen den Morres-gangers pikken ook de plaatselijke winkeliers en horecaondernemers hun graan tje mee. Bovendien dragen het dikke meubelboek en tv- en radiospotjes van Morres gewel dig aan bij de naamsbekendheid van Hulst. En dat kost de gemeente geen cent. Dus daar mag, nog los van dreigementen, misschien best wel wat tegen over staan. De gemeente zal zeker van goe de wil zijn, maar heeft het niet alleen voor het zeggen. Eén wens van Morres is snel gereali seerd: voortaan mogen de win kels in Hulst op zondag vanaf 10.00 uur open. De middenstand zat er eigenlijk niet zo op te wachten, maar vooruit, voor Morres wil je best wat doen. Of de Hulster ondernemers net zo open staan voor de andere wen sen is nog maar de vraag. Immers, in het verleden zijn al heel wat pittige discussies gevoerd als Morres weer eens, balancerend op het randje van het bestemmingsplan, zijn detailhandelsactiviteiten op inventieve wijze wist uit te brei den. Door Eugene Verstraeten en Gerlach Hochstenbach Want als Morres spullen gaat verkopen, die ook in het aanbod van de binnenstad-winkeliers zitten, dan betalen die uiteinde-, lijk het gelag. Daarnaast ziet de provincie uit breiding van detailhandel bui ten de binnenstad niet zitten. Toch hebben ondernemers kans gezien in de loop der jaren tel kens weer wat vierkante meters winkelruimte bijeen te sprokke len. Met als hoogtepunt een com pleet overdekt winkelcentrum dat door een listige projectont wikkelaar op het Stationsplein uit de grond werd gestampt. Hij maakte gebruik van een paar flinke mazen in het bestem mingsplan. Sindsdien houdt de provincie de teugels strak. Als Morres straks wèl weg komt met uitbreiding van detailhandel barst natuur lijk de bom. Want dan zullen heel wat ondernemers in opstand komen die in het verle den tevergeefse pogingen heb ben gedaan er wat extra meter- tjes bij te krijgen. In de verbetering van de ver keersafwikkeling naar de rijks weg 60 heeft Rijkswaterstaat een belangrijke stem. Morres heeft geoppperd om vanaf de rijksweg een directe ontsluiting naar het bedrijf te maken. Los van allerlei verkeerstechnische aspecten zal dat een lieve duit kosten. Wie moet dat betalen De gemeente Rijkswaterstaat Daarmee vergeleken is het mil joen van Neckermann misschien wel een peuleschil. En dat alle maal voor die paar uurtjes op zondagmiddag. De wensen van Morres zijn op zich begrijpelijk. Maar dan blijft er voor het bedrijf toch nog één ding uit te leggen: Wat heeft de bouw van een expedi tiecentrum nu eigenlijk te maken met zaken als detailhan del en verkeerschaos Moet de gemeente het dreigement serieus nemen, of is hier alleen maar sprake van een spelletje blufpo ker op hoog niveau WOENSDAG 20 DECEMBER 1995 DEElC bestuurders genieten dat voordeel niet. Met de rechtspositie van de drie Zeeuws- Vlaamse dijkgraven is nog iets anders aan de hand. Zij zijn voor negentig pro cent in dienst van het waterschap en zouden daardoor hun rechten op een ambtenarenpensioen van het Algemeen Burgelijk Pensioenfonds verspelen, omdat ze als part-timers in de zogeheten Appa-regling vallen die minder finan cieel aantrekkelijk is. Juridisch wordt nu bekeken of dat ook kan worden opge schaald. P. Coene vierde gisteren in Sas van Gent zijn honderdste verjaardag. Een actief leven heeft de eeuwling waarschijnlijk jong gehouden: hij woont nog steeds zelfstandig. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Stationsstraat, waar hij met zijn ouders in 1923 naar toe verhuisde. In 1932 trouwde hij en betrok met zijn vrouw, een pandje aan de Poelstraat. Zé hebben er maar kort gewoond, want een paar jaar later overle den zijn ouders, waarna het echtpaar weer terugging naar het ouderlijk huis. Toen Coenes vrouw in 1960 overleed (het echtpaar is kin derloos gebleven) trok zijn zus ter Elodie bij hem in. Zij woon de tot 1985 met hem in het ouderlijk huis en overleed daar op 93-jarige leeftijd. Ook na die tijd is 'Nonkel' actief gebleven, onder meer in het bestuur van de Rabobank. Hij was 95 jaar, toen hij nog op de fiets stapte, om zijn neef te helpen op diens boerderij in Assenede (België). Tot een half jaar geleden ging de oude baas nog op de fiets naar de slager en de bakker. Maar de ouderdom eist toch zijn tol. Omdat hij zo nu en dan wat duizelig is, is hem dat afge raden. Van onze verslaggever Sas van Gent - Op 19 december 1895 zag hij het levenslicht in een boerderij in de St.-Albertpolder. Nu, honderd jaar later, kan Pru dent Joseph Marie Coene - 'Nonkel' voor intimi - terugkijken op een actief leven. Een wens ging giste ren in vervulling: hij heeft zijn honderdste verjaardag in het ouderlijk huis aan de Stationsstraat in Sas van Gent mogen bereiken. Gisteren kreeg de fiere eeuw ling, die nog goed bij de tijd is, een receptie aangeboden door neven en nichten. De zaal van restaurant Royal liep snel vol met vrienden en familie, die een toost uitbrachten op de jarige. Ook burgemeester J. van Rest was aanwezig om de agra riër in ruste de hand te schud den. Ondanks zijn respectabele leef tijd woont Coene nog steeds zelfstandig, in het huisje aan de De kinderen uit voormalig Joegoslavië, die momenteel te gast zijn in Terneuzen, genoten van de spelletjesmiddag in de Opstandings kerk. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE door Pax Christi georganiseerd. Inmiddels zijn er al 1200 kinde ren naar Nederland gekomen voor een vakantie. We hebben in Kroatië onder de naam Daisy, wat staat voor madeliefje, een paraplu-organisatie opgericht. Wij waarderen het bijzonder wat de gastouders en Pax Christi alle maal doen." Hans van Knotsenburg, een van de organisatoren, is tot nu toe een tevreden mens. De organisatie loopt op rolletjes. De financiën zijn echter nog niet rond en elke gift is welkom. Van onze Haagse redactie Den Haag - De beveiliging tegen overstromingen is bij de pro vincie Zeeland in gpede handen. Het Rijk houdt weliswaar de vinger aan de pols, maar provincies en waterschappen zijn ver antwoordelijk voor het onderhoud van rivier- en zeedijken. In principe moeten zij de eigen vincie, dan moet je haar ook broek ophouden, alleen in 'zeer extreme' situaties is het denk baar dat het Rijk met extra geld over de brug komt. Dat zei minister Jorritsma (Ver keer en Waterstaat) gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van de wet op de waterkering. Deze wet stelt algemene regels voor de beveiliging door dijken en dammen tegen overstromin gen. Diverse procedures zoals het onteigenen van grond worden verkort en de mogelijkheden om in beroep te gaan, wordt fors ingeperkt. Zowel de PvdA als het CDA stel den dat het Rijk - als het om zee dijken gaat- nadrukkelijk de vinger aan de pols moet houden, omdat de strijd tegen de zee een nationaal belang betreft. „De wet op de waterkering introduceert een grote onevënwichtigheid. Moeten nu echt de provincies gaan bepalen wat nationaal belang is zo vroeg CD A-sena tor Eversdijk zich af. Hij toonde zich ook bezorgd over het geld voor het dijkonderhoud. Eversdijk pleitte voor een 'dyna mische financiering': is fors onderhoud van de dijken nodig, onder meer vanwege verdroging of. een te lichte betondekking, dan zou het rijk bereid moeten zijn om financieel bij te springen. De senator verwacht zo'n situatie vooral in Zeeland. Maar minister Jorritsma zegde de Eerste Kamer niets toe. Zij beklemtoonde dat het waarbor gen van de veiligheid 'geen rijk staak, maar een algemene over heidstaak is'. En als je besluit een taak over te hevelen naar de pro- 'heleidsvrijheid' gunnen, aldus Jorritsma. Het kan wat haar betreft dan ook niet zo zijn dat het Rijk provinciale verordenin gen hierover gaat goed- of afkeu ren. Ook de zorg voor (toekomstige) financiële tekorten bij water schappen - als gevolg van nood zakelijk groot onderhoud - deel de de minister niet. „Van finan cieel niet-draagkrachtige water schappen is geen sprake meer," aldus Jorritsma. De Eerste Kamer zal, ondanks de bezwaren, naar verwachting unaniem vóór de wet op de waterkering stem men. Van onze verslaggever Terneuzen - Dat bepaalde figuren in de Terneuzense binnenstad soms bewapend zijn is, gezien de schiet- en steekpartijen, geen onbe kend verschijnsel. Maar dat iemand de binnenstad van Terneuzen binnengaat met in de hand een sabel van ruim een meter is ietwat onge woon. Een 22-jarige sabeldrager moest maandagavond in de Korte Kerkstraat het wapen afgeven aan de politie. Hij kreeg wegens ongeoorloofd wapenbezit een boete van tweehonderd gulden. (ADVERTENTIE) RECLAME-ADVIESBUREAU LOMBARTS (013) 5362021

de Stem | 1995 | | pagina 15