'A Zuidafrikaanse atlete liep op blote voeten van ene drama naar het andere )bbe Caravans Kleintje Spaar- tarieven. oek onze Kerstshow opgeven? Nieuw tel.nr. 076-5312313 13.995,- Caravans/Kamperen aus Fun Caravans dverteren schept een band, die juwelier. VSB*BANK pESTEM SPORT B3 Een slapende reus wordt lang zaam wakker. Zuid-Afrika; jarenlang ver vloekt en geboy cot vanwege het Apartheidssys teem, manifes teert zich weer nadrukkelijk op het wereldtoneel. Ook op sportge bied krabbelt het land van presi dent Nelson Mandela moei zaam overeind. Het politieke systeem, waar vijf jaar geleden officieel afscheid van werd geno men, heeft echter diepe sporen nagelaten. Zoals bij Zola Budd, die via de atle tiek en een Brits paspoort kans zag het systeem te onvluchten, maar ontredderd en een illusie armer terugkeer de naar haar ver scheurde familie in Bloemfontein. PECEMBER 1995 X 52' 23 december van 10.00-17 00 uur Zaterdag tot 16.00 uur. nieuwe Wilk en Gruau modellen Caravans met extra hoge kortingen is voor scherpe winterprijzen caravans. Reserveer tijdig! iedinaen in de campingshop. eweg 21, Halsteren. Tel. 0164-682159. ize showroom odellen. Div. is o a: Hobby- Dethleffs-Kip. ;!n.45, R'daal. -549136. tend bedrijf us dealer. Een KLEINTJE nu nog TREFZEKERDER dan voor heen. 16 december 1995 gelden bij nk onderstaande spaartarieven. Rente-rekening 4,3 25.000,- ndement-rekening 4 25.000,- i-rekening 4 F 25.000,- rens-rekening 4 [25.000,- [laar-rekening 4 Iceningen kunnen niet meer worden geopend. ■tij ongewijzigde rente op jaarbasis) OPERA jende hoogglans hoekkeuken. Uitgevoerd l^tte profiel. Afmeting 325 x 265 cm. let met alle inbouwapparatuur. Voor 13.995,- Liere, Miarnistraal 72 (Winkelcentrum Doemere), L 10,033-4613448. Amsterdam, Stadhouderskade /4, f boulevardj, 026-3812112. Beverwijk, Parallelweg 96 lisvoort 32 (Woonboulevard), 076-5202058. Capelle a/ sch, Reitscheweg 38 (Meubelboulevard), 073-641159 Dordrecht, Archimedesstraal 10,078-6146900. Son f9-474481 Goes, JA. van der Goeskade 1,0113-25^-,. 1050-5250553. Heerlen, In de Cramer 166 (Woonboulevora), '506366 Hoofddorp, Kruisweg 785a, 02W533462.HU' fen, Franklinstraat 48 (Winkelplein De Cenlrale), 05^2 19718. Numansdorp, Edisonslraat 4, 0186-65377/- 165-569852. Spijkenisse, Kolkplein 21 lNovicenter'' 2fl ■ooulevord), 030-2888471Veenendaal, Kernreactorstraa - 1,075-6157867 Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 196, >onboulevard Eijerkamp), 0575-517025. WOENSDAG 20 DECEMBER 1995 0^ 0lympische Spelen 1984, Los Angeles: Zola Budd op blote voeten aan de leiding tijdens een van de series op de 3000 meter. foto archief de stem Zola Budd vindt eindelijk rust wonden. Hulst zondagmiddag geopend. IEDA. CAPELLE A/D HSSEL LEEUWARDEN NUMANSDORP rTPHEN. door Ivar Penris Bloemfontein - Ze is pas 29, maar heeft al een bewogen leven achter zich. In haar atletiekcarrière liep Zola Budd op blote 'oeten van het ene drama naar het ande- Ze verloor twee zusjes aan ziektes, baar vader werd vermoord, maar ze was "iet welkom op zijn begrafenis. Eindelijk heeft de Zuidafrikaanse eindelijk Wst gevonden. In haar geboortestad Bloem fontein werkt ze in stilte aan haar come-back. Atlanta komt waarschijnlijk te vroeg, maar °P de Olympische Spelen van 2000 in Sydney all ze nog één keer schitteren. „En dan weg pinken in de vergetelheid." Aan schoenen heeft ze nog steeds een hekel. *t blote voeten wandelt ze door haar moes pin om courgettes en kool voor haar zus 'Stella te verzamelen. Ze stuurt vervolgens zonder schoeisel haar grote landrover ®et opvallend gemak door de drukke straten *an Bloemfontein. Ze wordt nog steeds her send. Bij een traffic-robotzoals Zuidafrika- "en een verkeerslicht noemen, toetert een automobilist. Zola Budd glimlacht, maar •at niet te kijken en bloost een beetje. In dat opzicht lijkt ze nog sprekend op het schuchte- e' zeventienjarige meisje dat in 1984 naar foot-Britannië vertrok, om met een Brits Paspoort furore in de atletiekwereld te gaan "talten. jjndd was een groot talent dat niet tot bloei door de sportboycot die vanwege de „Partheid op haar land rustte. Ze zwichtte der de grote druk van haar vader die veel ro.°k, en de Engelse krant The Daily Ie de exclusieve rechten van haar ver- ta i bedongen en haar reis betaalde. Het ra één grote nachtmerrie. Nu kan ze er om Stffllachen. „Een nachtmerrie vind ik een S °ot woord. Ik heb alleen nooit een eerlijke ts gekregen. Vbitterd 2e werd uitgejouwd door 90.000 Amerikanen op de Olympische Spelen van 1984, verfoeid door de rest van de wereld omdat ze met haar Britse paspoort de boycot omzeilde en nooit afstand nam van het Apartheidsregime. Uit eindelijk werd ze geschorst omdat ze als Brit se een wedstrijdje in Zuid-Afrika had bezocht. Verbitterd kondigde ze haar afscheid aan en keerde definitief terug naar Zuid-Afrika. „Het enige wat ih altijd wilde, was lopen," vertelt ze in haar woning net buiten Bloem fontein, waar ze woont met haar man Mike Pieterse, hun twee maanden oude dochter Ilse en haar vijf honden. „Lopen was mijn hele leven. Ik wist niets van politiek, ik had nog nooit van Nelson Mandela gehoord. Daar werd op school over gezwegen. Ik kon de Apartheid ook niet veroordelen omdat het mijn familie in gevaar zou brengen. Ik wilde ook niet met politiek geassocieerd worden. Dat wil ik nog steeds niet." Drie maanden geleden werden de laatste offi ciële sporen van de Apartheid weggepoetst toen heel Zuid-Afrika naar de stembus mocht voor de gemeenteraadsverkiezingen. Eerder kozen blank, zwart én kleurlingen al voor de regering van Nelson Mandela. Zola Budd ver scheen toen en ook nu niet in het stemhokje. „Ik vind het van arrogantie getuigen als bekende sporters hun carrière gebruiken om hun politieke mening uit te dragen. Daar spiegelen veel mensen zich aan en dat is niet eerlijk. Weet ik meer van politiek omdat ik toevallig hard kan lopen? Daarom ga ik niet stemmen. Ze willen dan toch mijn mening weten. Daar heb ik geen trek in. Toen ik naar Engeland ging, noemden ze me in Zuid-Afri ka een landverrader, maar echt, ik wilde alleen maar lopen." Die kans kreeg ze uiteindelijk. In het voorjaar van 1984 liep ze in Zuid-Afrika een wereldre cord op de 5.000 meter, maar ze kon er niks mee. Het record werd niet erkend, Zola had in eigen land bovendien geen concurrentie meer. 'Wil je vooruit in de atletiek?', vroeg haar vader Frank. 'Ik kan je in Engeland krijgen. Maar dan moet je niet halverwege opgeven, je mag me niet laten vallen.' Niet welkom Ze liet haar vader niet vallen, vertrok met haar coach Pieter Labuschange naar Groot- Brittannië en kreeg in een razend tempo dankzij het Britse staatburgerschap van haar grootvader een paspoort. Op een druilerige middag in het voorjaar van 1984 landde ze op Heathrow Airport, waar ze werd opgewacht door een horde journalisten, fotografen én anti-Apartheids-demonstranten die er geen twijfel over lieten bestaan dat ze niet welkom was. Enkele maanden later debuteerde ze op de Olympische Spelen van Los Angeles. „Men taal en fysiek was ik er nog lang niet klaar voor, ik was pas zeventien. Maar er werd zo ontzettend veel druk op mij en mijn'coach uitgeoefend. Door mijn vader, The Daily Mail, door zoveel mensen. Eigenlijk wist ik niet wat me precies te wachten stond, nie mand vertelde me wat de consequenties waren." Tien minuten na de start wist ze wat ze had aangericht. Mary Decker, de grote lieveling van het Amerikaanse publiek en samen met Budd favoriet voor het goud, lag krimpend van pijn naast de baan nadat ze op de hielen van het Zuidafrikaanse loopwondertje was gestapt. Budd vervolgde haar race, maar werd uitgejouwd door 90.000 chauvinistische Amerikanen. „Ik wist niet eens wat er gebeurd was, ik hoorde alleen dat publiek." Totaal verbouwereerd liep ze vervolgens de langzaamste laatste ronde van haar leven en finishte troosteloos in de achterhoede. „Ik weet dat het niet mijn schuld was, dat hebben de televisiebeelden duidelijk aangetoond. Maar Mary Decker beweert tot op de dag van vandaag het tegenovergestelde." Doodsbang Haar leven in de Londense voorstad Guilford, waar ze was weggestopt ter bescherming Zola Budd, thuis in Zuid-Afrika: „Lopen was mijn hele leven. Ik wist niets van politiek.'' tegen de boze buitenwereld, was inmiddels op een hel uitgedraaid. „Ik zat vast in dat appar tement, omdat ik op straat alleen maar last zou hebben van demonstranten. Ik haatte elke minuut, was doodsbang en wilde het liefst zo snel mogelijk naar huis, naar mijn honden." In de daaropvolgende jaren boekte Budd nog wel enkele successen, zoals twee wereldtitels veldlopen en een wel erkend wereldrecord op de 5000 meter, maar ze moest tegelijkertijd met lede ogen toezien hoe haar zo geliefde familie in rap tempo uit elkaar aan het vallen was. Haar ouders scheidden, vlak voordat het Budd allemaal teveel werd in Europa. In de winter keerde ze vaak terug naar haar gelief de Bloemfontein, steeds tot grote ergernis van de anti-Apartheidslobby. Budd moest maar eens definitief kiezen wat haar vaderland was. „Ik ging alleen terug omdat er in Europa toch geen wedstrijden waren. Ik kreeg last van mijn achillespees en liet me daar behan delen om vervolgens in de warmte van Zuid- Afrika te trainen. Wat was daar mis mee?" Schorsing Heel veel, vond ook de Britse atletiekbond plotseling. Zola Budd bezocht tijdens haar steeds regelmatiger verblijf in Bloemfontein atletiekwedstrijd]es in de omgeving. Ze werd er steeds vaker van beschuldigd mee te doen aan die lopen. Uit het archief van Die Volks blad, de plaatselijke krant van Bloemfontein, dook in Engeland plotseling een foto op waarop Budd een bos bloemen ontvangt na een wedstrijd in het naburige Randfontein. De internationale atletiekbond vond dat Budd in strijd had gehandeld met de regels en wilde dat de Britse bond haar zou schorsen. De Olympische Spelen van Seoul in 1988 kwamen daarmee in gevaar. Budd zou uitein delijk ook geschorst worden, maar ze had ondertussen zelf al de handdoek in de ring gegooid. „Er is in die periode veel over me gelogen door mensen die van me af wilden. Maar echt, ik heb niet één wedstrijd gelopen in Zuid-Afrika." Ze was oververmoeid geraakt door steeds maar weer haar onschuld te moeten bewijzen. Op doktersadvies besloot Zola Budd op 21- jarige leeftijd een punt te zetten achter haar bewogen carrière. „Ik liep voor mijn plezier, maar de lol was er al lang vanaf." Ze keerde definitief terug naar haar geboorteland, waar afschaffing van de Apartheid en het einde van de sportboycot nog lang niet in zicht waren. Geen contact Daarmee was het drama nog lang niet ten ein de. De familie Budd was inmiddels in twee kampen uiteengevallen en met vader Frank, die inmiddels gescheiden was van Zola's moe der, had ze nauwelijks contact meer. „Nee, we hadden geen goede relatie meer. Hij vond dat ik van alles verkeerd had aangepakt en weg had moeten blijven uit Zuid-Afrika. Ik zag hem nauwelijks meer en zocht steun bij mijn zus Estella en mijn moeder." Na haar huwelijk met Mike Pieterse in 1989 leek Zola Budd een rustig gezinsleventje tege moet te gaan, maar een half jaar later werd haar vader vermoord tijdens een roofoverval. In zijn testament had Frank Budd op laten nemen dat zijn dochters niet welkom waren op de begrafenis. Zola stuurde een krans. „Ik heb inderdaad een zware tol moeten betalen voor mijn carrière," zegt ze, zonder een spoortje emotie. Nu is de rust in haar nog zo korte leven einde lijk terugggekeerd. Budd heeft het verleden achter zich gelaten en is nog slechts bezig met de toekomst. Ze loopt ook weer volop. „Toen alle commotie achter de rug was en na mijn huwelijk met Mike, lukte het aardig om alle ellende te vergeten. Ik ging weer joggen en het plezier in het lopen kwam weer terug." Het ging zelfs zo goed dat ze na de opheffing van de Apartheid namens Zuid-Afrika in 1992 aan de Olympische Spelen van Barcelo na mee kon doen. Het draaide echter weer uit op een deceptie. Vlak voor de Spelen werd ze getroffen door een leverinfectie, maar na een foto hannes pietterse/die volksblad intensieve training reisde ze toch af naar Bar celona om te starten op de 3000 meter. „De Spelen blijven iets aparts en ik hoopte beter te zijn. Ik dacht weer alleen aan lopen, maar ik had niet moeten gaan." Nu staat Atlanta 1996 voor 'de deur en opnieuw dreigt het feest niet door te gaan. De nieuwe 'tegenslag' betekende echter tevens een van de gelukkigste momenten uit haar leven: op 23 oktober schonk Budd het leven aan Use, haar eerste kind. De baby was niet gepland. Toen ze net zwanger was, nog onwe tend van die blijde boodschap, vertelde ze tij dens een interview dat ze in Atlanta weer wil de gaan vlammen. „Ik ben bang dat daar nu weinig meer van terecht komt, ik ben pas sinds kort weer fatsoenlijk aan het trainen. Als de baby slaapt, kan ik pas gaan lopen." Uitdagingen Dus zijn de ogen alweer stiekem gericht op Sydney 2000. „It's in the back of mind,geeft ze toe. Als de Spelen in Australië worden gehouden is Budd 34 jaar en bijna twintig jaar atlete. „Te oud? Niet voor de marathon bijvoorbeeld. Ik ben inmiddels afgestapt van de 3000 en 5000 meter. Dat deed ik bijna vijf tien jaar, dat wordt saai. Ik zoek nieuwe uit dagingen, zoals de tien kilometer en de mara- thon. Daar moet ik nog een tijdje mee vooruit kunnen." In Europa is iedereen Zola Budd allang ver geten, in Zuid-Afrika geloven ze niet meer in een come-back. Ze zijn alle heisa rond haar persoontje meer dan moe. 'She's over the top', zegt iedereen. „Dat zeggen ze al sinds 1984. Ik vind het prima dat ik helemaal uit beeld ben. Zo kan ik lekker rustig aan mijn terugkeer werken." Ze is er van overtuigd dat ze nog één keer kan slagen. „De baby heeft mijn leven compleet veranderd. Ik ben nu veel gelukkiger met mijn gezin, het kind en het huishouden, dan met alleen maar lopen. Het vult elkaar heel mooi aan. Voor het eerst in mijn leven ben ik tevreden met mezelf."

de Stem | 1995 | | pagina 13