EU akkoord toetreden est-Europa Ga Syrië en Israël hervatten vredesoverleg Bosnische Serviërs accepteren akkoord Oostenrijkers laten rechts links liggen 'Hoe ik stem? Communistisch, Ambtenaren VS weer naar huis gestuurd Oostenrijk wint Eigen b DE STEM BUITENLAND DE STEM In 1997 selectie van landen EMU en Euro stuk dichterbij COMMENTAAR MAANDAG 18 DECEMBER 1995 A4 Jeruzalem/Damascus (afp/rtr) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken War ren Christopher heeft dit weekeinde onverwacht snel succes geboekt met zijn missie om de vastgelopen vredeson derhandelingen tussen Syrië en Israël nieuw leven in te blazen. Na twee dagen van besprekingen in Damascus en Jeruzalem kon de minister zaterdagavond al aan kondigen dat het Syrisch-Israëli- sche overleg op 27 december in een plaats bij Washington wordt hervat. Staande naast de Israëlische pre mier Shimon Peres met wie hij tevoren een gesprek had, noemde Christopher het overleg een 'nieuwe fase van intensieve onderhandelingen, waarin alle zaken die verband houden met de vrede tussen Israël en Syrië aan de orde komen'. De eerste gesprekken duren drie dagen, zo maakte hij bekend. Daarna volgt een pauze van een week. Vervolgens wordt in janu ari opnieuw drie dagen onder handeld. Na deze fase keert de Amerikaanse minister rond 10 januari terug naar het Midden- Oosten, om in overleg met Peres en de Syrische president Hafez al-Assad te bepalen wat de 'meest geschikte volgende stap' is. Christopher zei dat Peres en Assad beiden de wens hebben uitgesproken de onderhandelin gen te bespoedigen, teneinde 'zo snel mogelijk succes te kunnen boeken'. Christopher ontmoette de Syri sche president vrijdag, vooraf gaand aan de ontmoeting met Peres. Toen al zei hij belangrijke vooruitgang te hebben geboekt. Een Amerikaanse functionaris voegde daar toen aan toe dat Israël en Syrië belangrijke wijzi gingen in hun standpunten had den aangebracht. Beide legden een grotere openheid aan de dag over hoe het verder moet met de onderhandelingen, zo zei hij. Christopher, die zes dagen voor zijn reis had uitgetrokken, bekortte zijn missie aanmerkelijk na het bekendworden van de doorbraak. Na een bezoek aan de Egyptische president Hosni Mubarak in Cairo, keerde hij gisteren al weer terug naar huis. Zaterdag voerde Christopher tus sen de bedrijven door in Jordanië overleg met koning Hussein en in Jericho met PLO-leider Arafat. Het vooruitzicht dat Israël bin nen afzienbare tijd weer zal wor den geconfronteerd met een Syri sche eis voor teruggave van de Golan-hoogvlakte, bracht de Israëlische oppositie in het geweer. Likud-leider Benyamin Netanyahu zei alles in het werk te zullen stellen om zo'n terugga ve te verhinderen. Door Debbie Langelaan en Bert Schampers Madrid - De Europese Unie zal in de herfst van 1997 besluiten welke Midden- en Oosteuropese landen mogen toetreden tot de Unie. Met dit besluit over de uitbreiding van de Unie, zaterdag genomen door de regeringsleiders in Madrid, stelt de Europese Unie volgens de Duitse bondskanselier Kohl haar eigen toe komst en die van de omringende landen veilig. Kohl en andere regeringsleiders spraken van een besluit dat de tien Midden- en Oosteuropese kandidaat-landen zekerheid geeft. „Duitsland wil de komende honderd jaar vrede en veiligheid garanderen in dit gebied," aldus Kohl. „Wij zijn nummer een in Europa, daarom moeten wij vrienden en partners hebben." Voorafgaand aan de Europese top in Madrid was er onenigheid over welke kandidaat-lidstaten mogen toetreden tot de EU en in welke volgorde. Duitsland wilde Van onze redactie buitenland Madrid - De Economische en Monetaire Unie (EMU) met een Europese een heidsmunt is dit weekein de een flinke stap dichter bij gekomen. In grote eensgezindheid kozen de vijftien Europese leiders in Madrid voor de Euro en voor 1 januari 1999 als startdatum voor de EMU. Premier Kok toonde zich zaterdag tevreden, omdat de eerdere afspraken over de EMU zijn bevestigd. Hij vond ook de keuze voor de naam Euro voor de eenheids munt essentieel. „Als de raad van regeringsleiders op dit punt was blijven steken, was het beeld ontstaan dat de monetaire unie een hopeloos avontuur zou zijn." Vooral Bonn wilde niet vast houden aan de in het Ver drag van Maastricht opgete kende naam ecu. Deze papie ren munt staat door de onrust op de wisselmarkten van de afgelopen jaren in een kwade reuk bij de Duitse bevolking, die daarom des te meer de harde mark koestert. De Franse president Chirac, die ecu wel zag zitten, ging na enig tegenstribbelen over stag. Commissievoorzitter Jac ques Santer heeft de rege ringsleiders gevraagd om een versterking van zijn bevoegdheden. Santer kreeg kritiek te verduren van met name bondskanselier Kohl en de Franse president Chir ac op het matige functione ren van enkele van zijn com missarissen. De Luxembur ger erkende die kritiek, maar wees er op dat hij te weinig bevoegdheden heeft om daar wat aan te doen. zo snel mogelijk beginnen met de toetreding van Polen, Tsjechië en Hongarije. Uiteindelijk is nu besloten dat de Europese Com missie de komende twee jaar de economieën van alle tien kandi daten gaat doorlichten. In de herfst van 1997 wordt dan een selectie gemaakt. Selectie Kohl toonde zich tevreden over het compromis, dat zowel een 'gelijke start' garandeert voor alle kandidaat-landen als de mogelijkheid van een selectie in 1997. Europees Commissaris Van den Broek, belast met de uitbrei ding van de EU, sprak van een 'echte stap vooruit'. Volgens hem is er nu zowel voor de huidige als voor de toekomstige EU-landen duidelijkheid geschapen. Premier Kok sprak van een Europese top met 'bovengemiddelde besluit vaardigheid'. De toetreding van de Midden- en Oosteuropese landen gaat de hui dige lidstaten veel geld kosten als het huidige financieringssysteem van de Unie ongewijzigd blijft. Nederland heeft daarom voorge steld om ook de financiën van de huidige vijftien lidstaten door te lichten, om de bijdragen opnieuw te kunnen bepalen. De Europese Commissie moet halverwege 1997 daarover voorstellen doen aan de Raad. Drugbeleid De Commissie krijgt ook opdracht om een onderzoek te doen naar het drugbeleid in de lidstaten. Zij moet de relatie onderzoeken tussen enerzijds de wetgeving en anderzijds het gebruik en de handel in drugs. Volgens Kok is dit belangrijk, omdat blijkt dat landen met een strenge wetgeving lang niet altijd weinig drugslachtoffers kennen. Tijdens de top kwam een rapport ter tafel over de drugproblema tiek. Dit pleit voor een uniforme aan pak van soft- en harddrugs in de Unie. Maar door weerstand van Nederland konden de ministers het niet eens worden over het standpunt dat legalisering van drugs een goede aanpak in de weg staat. De Franse president Chirac deed zaterdag indirect een aanval op Nederland vanwege dit stand punt. „De drugs vormen een verontrus tend probleem in Europa. Er is echt een meer efficiënte strategie nodig. We komen niet tot oploss ingen voor het probleem zonder een uniforme aanpak. Er móet een debat komen over wat de plaats is van drugs in de samenle ving, en kijken of de Unie dit debat moet voeren," aldus Chir- Een oudere dame brengt haar stem uit in een Moskous stembureau, waar nog een laatste standbeeld van Lenin achtergebleven is. Veel ouderen stemden op de communisten. foto ap Door Kees Elenbaas Moskou - Zoals veel bejaarden in de Russische hoofdstad was de 71-jarige Jelena gistermorgen extra vroeg opge staan. Al voor half tien schuifelde ze met behulp van een stok voorzichtig door de sneeuw in de richting van het stemlokaal dat in een school op de hoek van haar straat was ingericht. Nadat ze haar paspoort had laten zien, kreeg ze twee stembiljetten uitgereikt en verdween ze even achter het gordijn van het stemhok. Waar ze op gestemd had? „Op de communisten natuurlijk. U ziet zelf wat deze regering er van heeft gemaakt. Ik weet zeker dat de meeste mensen van mijn leef tijd de communisten terugwillen." Toch bleken ook veel ouderen in stemlokaal 143 op de democraten van Jegor Gajdar en op 'Ons Huis is Rusland' van premier Viktor Tsjernomyrdin te hebben gestemd. De oproep die president Boris Jeltsin twee dagen geleden voor de nationale televisie had gedaan om toch vooral te voorkomen dat in Rusland de klok wordt teruggedraaid, heeft blijkbaar effect gehad. Volgens Natal- ja en Alexej, een jong echtpaar, is Grigori Javlinski de enige die het land uit het slop kan trekken. „We hebben allebei op Jabloko gestemd, dat hadden we zo overlegd," lacht Natalja wat verlegen. „Niet dat ik hem de wet voorschrijf, hij mag stemmen wat hij wil als het maar niet op de communisten is". De weergoden hielden dit keer rekening met de ouderen, die vrijwel allemaal vroeg op de dag gingen stemmen. In de loop van gister middag brak er boven Moskou een heftige sneeuwstorm los die gepaard ging met zwaar onweer. Even voor vier uur 's middags maakte Alexander Visjnjakov, de secretaris van de Centrale Kiescommissie, bekend dat de ver kiezingen geldig zijn omdat op dat moment al meer dan de vereiste 25 procent van de bijna 105 miljoen kiesgerechtigden hun stem had uitgebracht. Terwijl in Moskou op het middaguur het stemmen pas goed op gang kwam, sloten op dat tijdstip in het ver re oosten de stembureau's alweer. De laatste stemlokalen in het gigantische Rusland gin gen pas dicht om elf uur 's avonds in de wes telijke regio van Kaliningrad. President Jeltsin stemde samen met zijn vrouw Naïna in het Barvicha-sanatorium aan de rand van Moskou, waar hij nog steeds wordt verpleegd voor hartklachten. Jeltsin zei te hopen dat de nieuwe Doema niet opnieuw het politieke gevecht zou aan gaan, maar zich zou richten op het verbete ren van de relatie met de regering en de pre sident. De vraag of er opnieuw een commu nistisch regime in Rusland kan komen, beantwoordde de president op zijn typisch bruuske manier: „Nee, en nog eens nee." De communistische leider Gennadi Zjoe- ganov benadrukte bij het uitbrengen van zijn stem dat in tegenstelling tot 'de officië le propaganda' zijn partij niet terug wil naar het verleden. „Een groot schip kun je geen plotselinge koerswijzigingen laten maken. De ruk naar rechts die in Rusland is gemaakt heeft niets goeds gebracht. Ons land heeft geen drastische veranderingen nodig, ook niet naar links," aldus Zjoe- ganov. De Russische autoriteiten hadden uitgebrei de veiligheidsmaatregelen genomen om de verkiezingen rustig te laten verlopen. De 93.112 stemlokalen in heel Rusland werden door 700.000 militairen bewaakt. Er deden zich nauwelijks incidenten voor. Ook in Tsjetsjenië, waar nog steeds hevig wordt gevochten in de stad Goedermes, werd gisteren nog gestemd. In de Kaukasi- sche republiek kon al sinds donderdag gestemd worden en volgens de Tsjetsjeense kiescommissie is ongeveer 54 procent van de bevolking in de afgelopen dagen naar de stembus gekomen. Russische woordvoerders in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny geven aan dat de door Moskou gesteunde kandi daat Dokoe Zavgajev tot de nieuwe leider van Tsjetsjenië zou zijn gekozen. Uit Tsjets jenië komen berichten over grove onregel matigheden bij het tellen van de stemmen. Sarajevo (ap) - Terwijl het slechte weer de stationering van Navo-troepen bemoeilijk te, hebben Bosnisch-Servi- sche leiders gisteren onder voorwaarden het vorige week in Parijs ondertekende vre desakkoord geaccepteerd. Het Bosnisch-Servische parle ment, dat ten noorden van Sara jevo bijeenkwam, zei tevens dat zijn leider Radovan Karadzic niet vervolgd mag worden wegens oorlogsmisdrijven. De afgevaar digden gaven een verklaring met tien bezwaren uit tegen het vre desverdrag, maar gingen formeel akkoord met de stationering van Navo-troepen op Bosnisch-Ser- visch gebied. Karadzic zei na afloop van de ontmoeting dat de Bosnische Serviers de Amerika nen niet als hun vijanden beschouwen. Een afgevaardigde erkende dat de bezwaren groten deels symbolisch van karakter zijn en vooral bedoeld lijken voor de achterban. Het Bosnisch-Ser vische persbureau SRNA meldde dat Karadzic had erkend dat het vredesakkoord voor de Serviers neerkomt op een totale neder laag. Het slechte weer in Bosnië zorgde er gisteren voor dat voor de vierde achtereenvolgende dag de luchthaven in Tuzla gesloten bleef zodat de Amerikanen geen troepen en materiaal vanuit Duitsland konden overvliegen voor de Navo-vredesmacht. In Sarajevo viel de elektriciteit uit waardoor de inwoners in het donker en in de kou zaten. Vanuit Hongarije vertrok een trein met de eerste Amerikaanse troepen en materieel naar Bosnië. Leiders van de Europese Unie willen intussen dat de Verenigde Staten een groter deel van de kosten van het economische her stel van Bosnië op zich nemen. De Belgische premier Luc Dehaene zei zaterdag op de EU-top in Madrid dat de EU, de VS en een groep rijke landen waaronder Japan en een aantal Arabische landen, elk een derde van het hulppakket van 4,8 miljard gul den voor hun rekening zouden moeten nemen. De Amerikaanse regering heeft veel minder toege zegd. „Het enige wat we van onze partners vragen is de last eerlijk te verdelen," zei EU-commissaris voor Buitenlandse Betrekkingen Van den Broek. Volgens de Britse Times heeft Rusland de Bosnisch-Servische legerleider generaal Mladic asiel aangeboden. Het aanbod is gedaan om hem te behoeden voor vervolging wegens oorlogsmisda den. De uitnodiging zou Mladic vorige week zijn gedaan, ten tijde van de pogingen de twee Franse piloten vrij te krijgen. De Russi sche minister van Buitenlandse Zaken Kozyrev spreekt het bericht tegen. Door Frans Wijnands Wenen - In de partijcentrale van de Oostenrijkse sociaal democratische SPÖ geloof den ze bij het bekend worden van de eerste stembusuitsla gen hun ogen niet. Voorbereid op de zoveelste terugval, kwamen de Oostenrijkse socialisten gisteren glansrijk en overtuigend als winnaars uit de stembus. Voor het eerst sinds 1979 hebben de socialisten de neerwaartse trend kunnen ombuigen. Op een winst van meer dan drie procent had niemand binnen de partij durven hopen. En de voorspel lers hadden er kennelijk niet op durven rekenen. Want bij de laatste prognoses werden de sociaal-democraten van rege rend bondskanselier Franz Vra- nitzky nog hooguit 35 procent van de stemmen toebedacht. In plaats van een bloedrode zonsondergang zijn de vervroeg de parlementsverkiezingen voor de Oostenrijkse socialisten een rozerode zonsopgang geworden. Kennelijk hebben de vele weif elende kiezers op het allerlaatste moment toch voor Vranitzky gekozen, vertrouwend op zijn (verkiezings)belofte dat het de Oostenrijkers - in Europees ver band - de komende tijd wellicht niet veel beter, maar in elk geval niet slechter zal gaan. De verkiezingen in Oostenrijk hebben niet de gevreesde massa le ruk naar rechts gebracht. De onberekenbare, uiterst rechts- gerichte Jörg Haider met zijn kwasi-liberale 'Freiheitlichen' won slechts delen van procent punten achter de komma. Met rond de 23 procent van de stem men bleef hij onder de gevreesde verwachtingen, maar hij blijft niettemin een niet te verwaarlo zen factor in de Oostenrijkse politiek. Ook al omdat hij in de arbeiderswijken van de grote steden, vooral Wenen, meer aan hang heeft gekregen. De grootste teleurstelling moe ten de christen-democraten (ÖVP) verwerken. Lijsttrekker Wolfgang Schüssel was bijna overmoedig zeker van een klin kende overwinning. Om extra stemmen binnen te halen bewoog hij zich in onderdelen van zijn campagne op glad ijs. Zo sloot hij een coalitie met de rechtse 'Freiheitlichen' niet bij voorbaat uit. Een ongelukkige koers, zo blijkt uit de uitslagen. De meerderheid van de Oosten rijkers heeft rechts duidelijk links laten liggen. De duidelijke stembusoverwinning van de sociaal-democraten betekent niet automatisch een voortzet ting van het Vranitzky-bewind. Er zijn nog steeds diverse coali ties denkbaar. Rekenkundig bij voorbeeld tussen Schiissels christen-democraten en Haiders 'Freiheitlichen'. Waarschijnlijk is dat echter niet. Eerder moet gedacht worden aan een voort zetting van de grote coalitie tus sen socialisten en christen democraten, eventueel aange vuld met de mini-partner 'Libe- rales Forum' van Heide Schmidt. Maar de christen-democraten zullen bij die coalitievorming veel minder hoog van de toren kunnen blazen dan ze hadden gehoopt, want de conservatieve OVP speelt bij die regeringsvor ming een ondergeschikte rol. Bondskanselier Vranitzky, winnaar van de verkiezingen. foto epa OP EEN MOMENT dat de meest sombere scenario's over de mogelijke gevolgen van de Oostenrijkse verkiezingen de ronde deden, kwam de relativerende noot uit een onverwachte hoek Nazi-jager Simon Wiesenthal gaf aan geen enkele anqst te koesteren voor de extreem-rechtse populist Jörg Haider Wat telt is dat zeker zeventig procent van de Oostenrijkers't'éqen Haider stemt," aldus de man die zijn hele leven tegen extreem rechts heeft gevochten. De woorden van Wiesenthal zijn van profetische waarde gebleken. De opmars van de Freitheitlichen van Haider is tot staan gebracht. Het merendeel van de Oostenrijkers is niet gezwicht voor de kretologie van de nazi-sympathisant die in de laaste weken voor de verkiezingen op weerzinwekkende wijze op het probleem van de buitenlanders heeft ingespeeld De grote winnaar is kanselier Franz Vranitzky. Hij heeft zich door de brallende Haider niet laten verleiden tot eenzelfde wij ze van optreden. Ook op momenten dat hij het in de peilingen niet goed deed, bleef hij de vertrouwenwekkende figuur die oo basis van argumenten de kiezers trachtte over te halen om oo de sociaal-democraten te stemmen. De winst van Vranitzky betekent het verlies van ÖVP-leider Schüssel. Hij heeft een kabinetsbreuk geforceerd om via ver- vroegde verkiezingen het premierschap te bemachtigen. De Oostenrijkse kiezers hebben het strategisch opzetje van Schüs sel niet beloond. Dankzij zijn onverwacht grote winst moet Vranitzky weer trach ten een regering te vormen. Een hernieuwde coalitie met'ver rader' Schüssel ligt voor de hand. Tenzij de leider van de Con servatieve Volkspartij niet bereid blijkt, opnieuw een onderge schikte rol te spelen. Veel alternatieven heeft Schüssel niet tot zijn beschikking. Hij is dan verplicht in zee te gaan met Jörg Haider bij wie hij om gedoogsteun voor een minderheidsregering moet bedelen. De sluwe, machtsbeluste Haider verleent die steun echter niet voor niets. Het is echter zeer de vraag of Schüssel het spel zo hoog durft te spelen. In Oostenrijk is Haider voor velen salonfahig gewor den. Dat geldt echter niet voor het buitenland, waar hij wordt behandeld als een paria. Aan dat verschijnsel heeft Oostenrijk slechte herinneringen. Jarenlang is het Middeneuropese land bekritiseerd en voor een deel genegeerd omdat het de met een dubieus oorlogs verleden belaste Kurt Waldheim tot president had gekozen. Wanneer Schüssel enig gevoel voor realiteit heeft, erkent hij zijn nederlaag en kiest hij voor een coalitie met de sociaal democraten van Vranitzky. BUITENLAND KORT Juppé komt met compromisvoorstellen Parijs - De Franse premier Alain Juppé heeft gisteren maatrege len in het vooruitzicht gesteld die mogelijk een oplossing kunnen bieden voor het sociale conflict in het land. Het gaat om voorstel len om de economische groei te bevorderen, de jeugdwerkloosheid te verminderen en de arbeidstijd te verkorten. De voorstellen, die later deze week tijdens een 'sociale top' worden besproken, zou den aantrekkelijk voor de vakbondsleiders kunnen zijn om hun gezicht te redden. Zaterdag gingen ruim een half miljoen mensen de straat op om uiting te geven aan hun protest tegen de bezuini gingsplannen van de regering-Juppé. De demonstratie is wellicht de laatste, aangezien de drie weken oude staking kennelijk over haar hoogtepunt heen is. Onderzoek naar lot Oosttimorezen Madrid - De Nederlande ambassade in Jakarta heeft van minister van Mierlo van Buitenlandse Zaken opdracht gekregen een onderzoek in te stellen naar de arrestatie van 32 Oosttimorezen die onlangs de Nederlandse vertegenwoordiging bezetteh. Afhan kelijk van de uitkomst van dit onderzoek beslist Van Mierlo of hij zijn Indonesische ambtgenoot Alatas persoonlijk zal bellen. De bewindsman zei na afloop van de Europese top in Madrid nog steeds geen bevestiging te hebben kunnen krijgen van de Indone sische autoriteiten over berichten dat de bezetters opnieuw in de cel zijn beland. Vaticaan wil 'ketters' rehabiliteren Vaticaanstad - Het Vaticaan wil slachtoffers van de Inquisitie en van het onverzoenlijke beleid van sommige pausen rehabiliteren. De Franse kardinaal Roger Etchegaray, hoofd van de Vaticaanse commissie voor de viering van het Heilig Jaar 2000, heeft als voorbeeld genoemd de Tsjechische kerkhervormer Johannes Hus ((1370-1415) en de Florentijnse boeteprediker Girolamo Savona rola (1452-1498). Beiden werden als ketters op de brandstapel gebracht. Etchegaray denkt dat de processen tegen ketters 'uit de duistere tijden van de kerkgeschiedenis' nog voor het jaar 2000 opnieuw worden gevoerd. Gonzalez: Parlement wordt ontbonden Madrid - Het huidige Spaanse parlement houdt op 28 december zijn laatste zitting. Premier Felipe Gonzalez heeft dat zaterdag verklaard. De door schandalen geplaagde regeringsleider van de socialistische partij PSOE maakt daarmee de weg vrij voor ver vroegde verkiezingen in maart. Dan komt er waarschijnlijk een einde aan dertien jaar 'Felipisme' in Spanje. Gonzalez heeft nog geen precieze datum vastgesteld voor de verkiezingen voor de nieuwe Cortes. De tweede kamer van het Spaanse parlement zou eigenlijk zitting houden tot juni 1997. Fiscus België zit achter Pavarotti aan Antwerpen - De Belgische belastinginspectie heeft een aanklacht ingediend tegen de Italiaanse tenor Luciano Pavarotti. Die zou over twee optredens in België, vijf jaar geleden, geen belasting hebben betaald en de Belgische staat zo'n 1 miljoen frank (55.000 gulden) verschuldigd zijn. Agenten van de gerechtelijke politie woonden afgelopen weekeinde het concert van Pavarotti bij in het Antwerpse sportpaleis. Zij verhoorden verscheidene medewer kers van de tenor. Volgens hen moet de belastingdienst niet bij Pavarotti zijn, maar bij een organisatiebureau in Las Vegas, dat zijn belangen behartigt. Washington (afp/rtr/ap) - Honderdduizenden Amerikaanse I ambtenaren worden vandaag waarschijnlijk kort na het begin van het werk weer naar huis gestuurd omdat de regering niet over geld beschikt om hun lonen te betalen. een maand een gedwongen ver-1 lofperiode. De grote musea en nationale parken bleven in he j weekeinde al gesloten. Toeriste reageerden verontwaardigd bi) 1 de gesloten poorten. Senaatsleider Dole riep C'in,° op tot topoverleg en 'serieuz I besprekingen' met hem en I Republikeinse voorzitter van Huis van Afgevaardigden, New i Gingrich. j, f Clinton benadrukte dat door 'rampzalige' sluiting van de ove heidsdiensten vooral de z"a!J ren worden getroffen. Het t gres weigerde vrijdagavond I noodwet of overgangsregeWl aan te nemen die de regermê staat zou stellen de 1°P j zaken te blijven bekostigen. Opieuw is onenigheid ontstaan tussen de Republikeinse meer derheid in het Congres en de regering over de begroting. De Republikeinse leider in de Senaat, Dole, riep president Clin ton op tot topoverleg om een nieuwe crisis kort voor kerstmis te voorkomen. De Amerikaanse federale rege ring zal de overheidsinstellingen moeten sluiten omdat opnieuw de onderhandelingen over een slui tende begroting ih 2002 misluk ten. Bij de pogingen een compro mis te vinden tekende zich giste ren in Washington geen snelle .oplossing af. Voor de ongeveer 260.000 Ameri kaanse ambtenaren begint van daag voor de tweede maal binnen DoorJeanette Verge Hulst - Een V1J Zwijnclrecht bij zaterdag in een r twee pareltjes in gevonden. Ik dacht dat zitten er veel i harde voorwerp bleek het een wit zijn van ongeveer er zit een het e in dit j ui wit, ie 21 pu i zwart Door Frank van Coot Terneuzen - O gebruik maken gastouderbureau Zeeuws-Vlaande den vanaf 1 rr geconfronteerd forse verhoging eigen bijdrage. nu nog een inschrijfgeld van maar dat word jaar een abonnen van honderd g jaar. De Stichting K Zeeuws-Vlaanderen, gastouderbureau one digt deze stijging aai aan de deelnemende bestuur ziet zich hie zaakt in verband me ting van de subsidie muleringsmaatregel vang en mindere sub gemeenten. Als de ouder een k eerste keer bij ei onderbrengt, gaat ee driehonderd gulden het eerste jaar en jaren honderd gu tarieven gelden ouders die geen kindi vergoedingsregeling hun werkgever. Gebruikers die wel e vergoeding krijgen b taan de kostprijs van derd gulden per jaar. Het bestuur noemt h< inschrijfgeld van 25 zeer klein bedrag op van het gastouderbi tarief is uit de tijd," teur L. Herrebout va ting Kinderopvang Vlaanderen. „Wellic wij de deelnemende c verleden te weinig u zo te weinig betale medewerkers moeten betaald. Wij moeten richten op de toekon den de verhoging van ieder geval een rei d< ove de moe de oi slecl de in ii ki Ook Het huidige beleid en gemeentelijke nu op gericht dat kinderopvang r,„ opgebracht door de bedrijfsleven en klein deel door Het bestuur stelt u ne afgelopen jaren regelingen voor zijn opgenomen, e, deropvang wordt genoemd in cao's nngen. Vandaar bedrijfsleven van- wordt geconfronteer hogere bijdrage Een werkgever Rangregeling heeft, ^niiddelingskosten derd gulden ^g- Als de wer goedingsregeling de ouder bei betalen. 'n totaal zijn o: derd brieven de Waarvan circa en vanaf die heeft ee: i iper jaar werkgev 0jling ken ""uc' vijftienhonc ^bemiddelingskost ongevi „■"■'Oil circa 350 aai van het gastouderbun t~\ deu: aai •naken. Tie rekening mee „Ouders S®g te fors vinden besluiten de o en De keuze anders. Onze achten ovengi ken wel mee zai edragen zijn Reguliere kin achten dat wekomst ook bnreau een 2i]n." Pe. stichting stichting i dat oi kunner opvang z ligt im| medew overigens da vallen non al J" "J- HUI l kinderopvar deze tar e voor het normale verwac komende omhoog zu ter wordt ven

de Stem | 1995 | | pagina 4