e ok: 'D66 wordt niet vermalen' GOED KOOP Gerrit van der Valk vindt officier 'Postbank gaf foute informatie' Groninger officier van justitie Drenth slaat terug Onderzoek: joggen is goed tegen angst Acht priesterstudenten tot diaken gewijd pouterse verdacht van fier drugtransporten (STEM BINNENLAND A3 H SosTent£i£5^ kó-fractieleider Wolffenspergerverwijt premier het sluiten van deals met de WD Kok waarschuwt Eerste Kamer KUIKENBOUTEN 7 stuks van 3330 Tuchtraad: Speculatieve lening voorgesteld als obligatie rwfs tekst en uitleg BINNENLAND KORT Limburg moet betalen voor dijken Mensen opgenomen na rookvergiftiging Drie doden door verkeersongeval VNO-NCW: 'Snel voorlichting over Euro' Man aangehouden wegens neersteken dief SP: Wantoestanden op campings ING verwacht verdere daling rente 'Financiële experts naar Antillen' IDAG 18 DECEMBER 1995 A2 MAANDAG 18 DECEMBER 1995 verslaggever a lik in pscal De [tko- naar Icht. lonze ,(D a/d Rijn - 'Een lieve Lvv'. Zo oordeelt Gerrit ;ier Valk over de Haagse :,jet van justitie mevrouw tjnVerschuer. De officier ji rlat de Haagse rechter de ie Van der Valk veel te ,r heeft gestraft. 0ll daarom hoger beroep ■.jut vonnis aangetekend, iiszeer ongebruikelijk dat een L van justitie in beroep een vonnis dat hoger uitvalt dan zijn of haar eis. Gerrit van der Valk (67), de vroegere topman van het gelijknamige horeca- concern, zei zaterdag dat hij wel had verwacht dat de offi cier in verzet zou komen tegen wat hij noemde 'deze gerechtelij ke dwaling'. Maar de Haagse persofficier Zandbergen zei dat het openbaar ministerie geen beroep zou hebben aangetekend als de familie de straf had geac cepteerd. „Nu de familie in beroep is gegaan, doen wij dat ook." Het vonnis, begin deze maand, tegen vier leden van de Van de Valk-familie luidde celstraffen van 30 maanden (waarvan 10 voorwaardelijk) en boetes van een half tot driekwart miljoen. Officier van justitie Van Ver- schuer had tegen drie van hen 18 maanden geëist en tegen de 65- jarige Arie van der Valk 12 maanden, waarvan de helft voor waardelijk. In tegenstelling tot de officier oordeelde de recht bank negatief over het akkoord dat de familie net voor de uit spraak met de fiscus had bereikt. De rechtbank zag dit akkoord en vooral het tijdstip daarvan als een poging om de uitspraak te beïnvloeden. De Haagse persofficier legde er zaterdag ook de nadruk op dat in het vonnis de hogere straf onder meer wordt gemotiveerd met het weinig berouwvolle gedrag van de verdachten tijdens de zitting. „Dat mag de rechter natuurlijk doen. Maar daardoor wijkt de strafmaat nu wel erg af van wat in vergelijkbare fraudegevallen wordt opgelegd." In het vonnis tegen Arie van der Valk overwoog de rechtbank let terlijk: „De heer Van der Valk heeft ter rechtszitting in geen enkel opzicht te kennen gegeven het laakbare van zijn handelin gen in te zien. Hij hield zich van de domme, en dat doet het ergste vrezen voor de toekomst. De veroordeelden hebben vorige week al met hun advocaten gesproken over de vraag of zij zich tijdens het hoger beroep (dat pas over enkele maanden zal die nen) anders moeten gedragen. Dat heeft een woordvoerder van de familie bevestigd. Advocaat mr. L. Spigt vindt ech ter dat de Van der Valken zich niet anders moeten gedragen dan zij zijn. „Je kunt ze niet een toneelstukje laten opvoeren." idolize Haagse redactie ig - D66 heeft volgens premier Kok wel degelijk Lite vervullen binnen de coalitie van PvdA, WD en (ii. Verwijten als zou hij 'over de hoofden van Van Mier- a Wolffensperger heen regeren' werpt Kok verre van IA inder: /laan 11.10- ngen: Hans- pO.OO. Groot-Bnttanme en Ierland: in het algemeen veel bewolkt' en van tijd tot tijd regen Malr ma van 5 graden in oost-En J land tot 8 graden in het wetsen van Ierland. en België en Luxemburg: Ovnr wegend veel bewolking en nj en dan regen.Middagtemperi tuur rond 5 graden Noord- en Midden-Frankriil Kustig weer. Vooral in h, noorden en noordoosten vet bewolking en van tijd tot tit bov8"' d" 1500Ura 6n Vogez®] dee. en^fl Zuid-Frankrijk: Maandag u het oosten nog af en toe regei en in de bergen sneeuw Eldei kans op mist. Dinsdag van h( westen uit toenemende bewo] king later gevolgd door regen* Maxima van 8 graden rond Lyon tot 14 plaatselijk in hel uiterste zuiden. Portugal: Eerst veel bewolkini en een aantrekkende zuidelijk' wind. Middagtempera turei' van 14 graden in het noordei tot rond 18 in de Algarve. Spanje: Maandag wolkenvel den en af en toe zon. Dinsdat van het westen uit meer bewol king en later kans op™ regen.Maxima aan de costa's variërend van 15 graden bij Barcelona tot lokaal 20 in hel zuidoosten; in het binnenland: middagtemperaturen rond 12 graden. Canarische Eilanden: Periode; met zon, ook een kleine kans 01 een bui. Maxima dichtbij 2; graden. Mallorca en Ibiza: Periodei met zon. Droog. Dinsdag latei op de dag meer bewolking. Maxima rond 17 graden. Italië: Zeer wisselvallig weei en van tijd tot tijd buien, in hel zuiden met onweer,in de noor delijke bergstreken eerst mei sneeuw. Maxima van 5 graden in het noorden tot 17 op Sicilië. Griekenland en Kreta: Beidi dagen veel bewolking en een grote kans op buiige regen, soms met onweer. Maxima van 10 graden in het noorden tot 17 graden in het zuiden en op Kre ta. Duitsland: Maandag in het noorden wolkenvelden en af en toe zon. In de ochtend plaatse lijk mist. Vrijwel overal droog. In het zuiden veel bewolking en kans op regen, boven de 1200 meter sneeuw. Maxima iets onder nul in het noorden tot +4 plaatselijk in het zuiden. Zwitserland: Veel bewolking en vooral in het zuiden van tijd tot tijd sneeuw, in de dalen regen. In het noorden kans op mist. Maxima variërend tussen +3 en +6 graden. Temperatuur op 2000 meter dalend naar min 3. Oostenrijk: Meest bewolkt en vooral in het zuiden van tijd tot tijd sneeuw, in de dalen regen. Middagtemperaturen ongeveer +3 graad. Temperatuur op 2000 meter dalend naar min 3. ii kan mij niet worden verwe lk ben er bij alle belangrijke alen attent op dat het een .partijencoalitie betreft," lis Kok gisteren voor het jiol-journaal. Volgens Kok is jrizo dat D66 over thema's flexibiliteit, sociale zekerheid Je vrije-markteconomie een -der geprofileerd standpunt ill dan coalitiepartners PvdA ITO. „D66 kan wel een brug- :tie vervullen. Ik zou tegen willen zeggen: praat jezelf aan dat dat je zwakke kant 'aldus Kok. louw van zaterdag klaagde .fractieleider Wolffensperger over het hoofd van D66 als sluit met de WD. sprak ook zijn uit over Koks uitspraak in de Den Uyl-lezing |ilie verkiezingsstrijd in de toe alleen nog gaat tussen de daal-democratie en het libera le, D66 zou daarbij worden uien door PvdA en WD. zegt Wolffensperger iver. Hij noemt Koks uitla- 15 119 10 16 2CT~^M21 27 Ben Haag (anp) - De Eerste er moet het niet in zijn i halen om de nieuwe [nabestaandenwet of de aan- ng van de ziektewet te II verwerpen. Premier Kok faarschuwde de Senaat gisteren dat beide wetten le' afspraken zijn uit het irakkoord en derhalve Ij 'vitaal' zijn voor het voortbe- |i slaan van het kabinet. Be Eerste Kamer behandelt ;en de nabestaandenwet I ffl in januari de ziektewet; We moeten aanzienlijke I bezuinigingen opleveren, daar gaten in worden hoten, kan het kabinet j bjn werk niet meer volwaar- dig doen," zo gaf de minis- hr-president te verstaan. ting een versimpeling van de fei ten en een teken van ouderwets politiek bedrijven. „Met zulke verhalen laat D66 zich niet weg redeneren. Wij mikken op mondi ge burgers die prijs stellen op goede informatie en drommels goed in de gaten hebben dat de wereld ingewikkelder in elkaar steekt. Over de samenwerking binnen paars zei Kok zelf 'nog vaak met zijn ogen te knipperen bij de gedachte dat de PvdA en de WD samen in de regering zitten'. Oppositiepartij CDA moet vol gens hem kiezen welke positie ze wil innemen. Wil het CDA het accent leggen op de vrije markt economie of op een vitale publie ke sector, waarbij de partij kiest voor een sociaal gezicht, vraagt Kok zich af. „Het CDA weet niet of het een partij links van het centrum wil zijn of een partij als de CDU in Duitsland die de liberalen van rechts passeert. Daar moet het CDA zich eens diepgaand mee bezighouden." Volgens directeur Van Gennip van het wetenschappelijk bureau van het CDA is de middenkoers, zoals Kok die in zijn Den Uyl- lezing beschreef, bedreigender voor het CDA dan de koers van Koks provocerende voorganger Den Uyl. „Kok is veel gevaarlij ker voor de christen-democratie dan Den Uyl was. Toch is het niet-provocatieve van Kok ook een teken van korte-termijnbe- leid. Het CDA heeft daar jaren lang wel bij gevaren. Daar kun je wel lang premier mee blijven, maar daarmee bind je nog geen nieuwe generatie aan je bewe ging," meent het Eerste-Kamer- hd Van Gennip. Kok heeft het volgens hem mis met de door hem voorspelde strijd tussen de sociaal-democra tie en het liberalisme. „Ik vind het kortzichtig van Kok dat hij de christen-democratie onvermeld laat. Er is namelijk ruimte voor een christendemocratische agen da die gemeenschap en waarden centraal stelt." Krachtig klonken de klokken zaterdag in de koude vrieslucht, toen een overvolle parochiekerk zich bijna volledig had gevuld voor een niet-alledaagse gebeurte nis. Zelfs vanuit het Gelderse Keyenborg een volle touringcar vertrokken naar Hoe ven. Acht leerlingen van de priesteropleiding Bovendonk in Hoeven werden tot diaken gewijd. De laatste stap voor het priester schap, en dit in een periode waarin de kerk geconfronteerd wordt met priestertekort en sluiting van gebouwen. In een twee uur durende eucharistieviering was bisschop Muskens van Breda de voorganger in de wijding. Jean-Marie Audenaert, Nico Beers, Ronald van Bronswijk, Marco Conijn, Fons Kuster, Gerard Peters, Ger ard Timmermans en Ben Wolters accep teerden hun wijding tot diaken. En dat in een tijd waarin volgens Muskens 'het woord van God zeldzaam lijkt te wor den'. De acht diakens (en straks priesters staan voor een zware opdracht, meende hij. Dat vond ook de moeder (80) van diaken Gerard Timmermans (40). Trots op haar zoon, maar tegelijkertijd bezorgd: „Zijn stap houdt een enorm risico in. Want er zijn veel mannen die er uit stappen. FOTO RUBEN SCHIPPER 3 redactie binnenland aag - Justitie verdenkt de voormalige Surinaamse leger- |*r Desi Bouterse van betrokkenheid bij vier 'concrete' Pgtransporten. |Jik wordt hem deelname aan een organisatie verweten l van door misdrijf ver- JJ® gelden ofwel witwassen. Pteft de Haagse officier van I Zandbergen zaterdag d. Minister Sorgdrager I.a Justitie heeft eind november I Surinaamse collega Girja- [8 hiervan op de hoogte jde; 5. 29. icht; ren- 46. 50. 52. 57. 62. 65. Oplossing cryptogram van zaterdag Horizontaal: 3. Dagboek; 5. Brussels lof; 9. gerustgesteld; 11. sirenen; 12. afgang; 13. gewezen minister; 16- pitvis; 17. lasbril; 19. bedrijfskleding; 21. snelbevroren. Vertikaal: 1. Haarversteviger; medestanders; 4. bestuurservaring. 6. Stein; 7. ontdaan; 8. siag; lo onbeslagen; 14. Molukken; Servier; 18. sierra; 20. film. JFS l^h het vooronderzoek formeel |w/erond' moet het kabinet een I ssing nemen over de vervol- van Bouterse. Het was al ■Ar takend dat justitie Bou- |i f,Verdenkt van betrokken- bij de cocaïnehandel. De oese verdenkingen waren ■k. gniet bekend. lti»erS»Ze^ bee^ de beschuldi- I), "Belopen weekeinde in T-lize?MbLleUgens'. genoemd- Derby was de enige van de zes tien gevangen genomen tegen standers van het militaire regime die de slachtpartij overleefde. De in Nederland wonende journalist Wilfred Lionarons zal een proces aanspannen tegen Bouterse en de Surinaamse staat. Hij eist een schadevergoeding omdat zijn drukkerij in Paramaribo in december 1982 door de militairen in de as werd gelegd. (ADVERTENTIE) Nu super-voordelig bij A&P! Aanbieding geldig van ma. 18 dec. t/m wo. 20 dec. 1995. A&P Services B.V. te). 035-5483333 tatcéiV ELKE DAG GOED NIEUWS Den Haag (anp) - Het Post bank Obligatiefonds NV en het Postbank Vermogens- groeifonds NV hebben hun beleggers in de jaarrekening 1993-1994 onjuist geïnfor meerd over de aard van een speculatieve lening. De Raad van Tucht voor Regis teraccountants en Accountants- administratieconsulehten heeft dat bepaald naar aanleiding van een klacht van effectenmakelaar J. Brink uit Amstelveen tegen de Amsterdamse registeraccountant C. Verwey van de accountants maatschap KPMG, die het jaar verslag fiatteerde. De Raad ziet echter geen aanlei ding Verwey tuchtrechtelijk te straffen. De Raad van Tucht onderschrijft Brinks visie, dat in het jaarver slag van het Groeifonds een kansovereenkomst met de Natio nale Investeringsbank (NIB) ten onrechte is aangeduid als obliga tie. Het ging daarbij om risico volle derivaten, waarmee de Postbank speculeerde op rente fluctuaties van de Spaanse pes eta. De beleggers in het Postbank Groeifonds leden op de nominale waarde van 15 miljoen gulden een verlies van circa 10 miljoen. Risico De Raad meent dat de accountant de aanduiding 'obligatie' voor deze speculatieve kansovereen komst niet had mogen laten pas seren, omdat van gegarandeerde vaste aflossingen op de nominale hoofdsom geen sprake is. Het tuchtcollege vindt in de toelich ting op deze lening onvoldoende tot uitdrukking komen dat 'het risico dat een belegger hierbij loopt wezenlijk anders is dan dat in het algemeen bij het beleggen in obligaties'. Van opzettelijke misleiding is naar het oordeel van de Raad echter geen sprake. En ook hoef de het maskeren van het specula tieve karakter van de NIB-lening voor de aangeklaagde accountant geen reden te zijn de goedkeuren de verklaring aan de beide jaar rekeningen te onthouden. Enerzijds overweegt het tucht college dat Brinks klacht over de toelichting gegrond is, nu deze 'niet de noodzakelijke duidelijk heid in het maatschappelijk ver keer verschaft'. Anderzijds laten de grootte en samenstelling van het vermogen en het resultaat van de Postbank-vennootschap pen zich naar het oordeel van de Raad in de jaarverslagen vol doende beoordelen, ondanks de dubieuze toelichting. Beroep Effectenmakelaar Brink stelt tegen de uitspraak beroep in. Hij vindt het onaanvaardbaar dat volgens zijn interpretatie van de uitspraak, in jaarverslagen geen helder onderscheid hoeft te wor den gemaakt tussen solide obli gaties en andere, speculatieve waardepapieren met een welücht hoog risicoprofiel en zonder eni ge kwaliteitsgarantie. - Je aantijgingen moe- orden gezien als een poging D,™ederland om zijn Nationale *cratische Partij in diskre- LpnR gen en hem biJ de j* de verkiezingen buiten kerft I?' Volgens eiëen zeS- 11 bouterse zijn enorme gen verdiend met handel in ■puoHueApeejsWBp aj jnd 'sijuji iaoA 'pueqs|ei| 'japnoips do kb —ge militaire bevel- lmrmVai? Suriname wordt op Wder flent van meerdere kanten r|enomen. Een onder- likt «aaÜ decembermoorden li^eds dichterbij te komen l'%nm,„0njetuige Fred Derby Kt 4A £e nabestaanden van lWt over wat zich in de I® Ftirt 7 1P 9 december 1982 beid e®iandia heeft afge- Borger (anp) - De Groninger officier van justitie mr. R. Drenth vindt dat zijn superi euren hem ten onrechte een politieke rol hadden toebe dacht in het proces tegen huisarts Kadijk. Afgelopen vrijdag maakte procu reur-generaal mr. D. Steenhuis bekend dat hij de minister van Justitie heeft verzocht om Drenth een schriftelijke berisping te geven. De Groninger hoofdoffi cier van justitie mr. R. Daver- schot is het met Steenhuis eens. Drenth vroeg de rechtbank om het openbaar ministerie (hemzelf dus) niet-ontvankelijk te verkla ren in het proces tegen de huis arts. Deze stond op 30 oktober terecht omdat hij het leven van een pasgeboren zwaar gehandi capt meisje had beëindigd. Drenth is het niet eens met de regeling die huisartsen verplicht dit soort zaken zelf te melden. Die is volgens de officier van jus titie in strijd met het Europese 'grondrecht, dat zegt dat niemand hoeft mee te werken aan zijn eigen veroordeling. Minister Sorgdrager van Justitie had het parket in Groningen opdracht gegeven vervolging in te stellen. Zij wil via uitspraken van rechters in zaken van levens beëindiging op wilsonbekwamen komen tot het opstellen van beleidsregels. De opstelling van Drenth leidde tot grote commo tie. Steenhuis en Daverschot ver wijten Drenth dat die zijn con clusies niet tevoren met hen heeft besproken. Als hij principiële bezwaren had, dan had hij dat moeten zeggen. Dan hadden zijn superieuren een andere officier op de zaak gezet. Drenth zegt tevoren wel tegen Steenhuis te hebben verteld dat hij de mel dingsregeling aan de orde wilde stellen. „Die ontraadde mij dat toen, maar zei erbij dat hij me dat niet kon verbieden." Verder heeft hij vóór de zitting noch met zijn hoofdofficier, noch met de procu reur-generaal inhoudelijk over legd over de inhoud van zijn requisitoir. Drenth zegt er geen principiële bezwaren tegen te hebben om in zaken van levens beëindiging en euthanasie op te treden, zoals Steenhuis sugge reert. Hij heeft zelfs steeds gedacht dat hem de zaak-Kadijk was toebedeeld wegens zijn rol in het proces-Chabot enkele jaren eerder in Assen. Ook dat was een proefproces, waarbij de recht bank moest oordelen over hulp bij zelfdoding bij ernstig geeste lijk lijden. „Ik heb de toenmalige minister Hirsch Ballin toen zelf geadviseerd om vervolging in te stellen. Twee weken voor de zit ting kreeg ik namens de minister een telefoontje dat ik bepaalde vorderingen niet mocht doen. Met zoveel woorden is me toen meegedeeld dat ik een schuldig verklaring moest vorderen. Dat heb ik toen ook gedaan, gekop peld aan een jaar voorwaarde lijk," aldus Drenth. Maar ook in dat proces heeft Drenth uitdruk kelijk de strijdigheid van de mel dingsregeling met de strafrecht beginselen aan de orde gesteld. Noch Steenhuis, noch Daver schot heeft Drenth tevoren gevraagd zijn requisitoir te mogen inzien. „Steenhuis zegt nu dat ik de aanwijzing van de minister heb ontkracht. Maar wat houdt die aanwijzing meer in dan het instellen van strafvervol ging, vraag ik me af. Twee wette lijke regelingen zijn met elkaar in tegenspraak. Dat is een belang rijk gegeven. Het gaat hier toch om een proefproces, waarin juist op deze vragen antwoord moet komen. Als een officier van justi tie deze vragen achterwege moet laten en een instrument wordt in handen van de minister, wordt zijn geloofwaardigheid aange tast. Die geloofwaardigheid ver dient hij omdat hij onafhankelijk tussen rechter en politiek in staat. Ik heb er bezwaar tegen dat ik geen relevante juridische vra gen mag opwerpen." Drenth begrijpt de boosheid van Steenhuis te meer niet omdat de vergadering van procureurs generaal in 1992 al dezelfde wet telijke tegenstrijdigheden con stateerde. „De bouwstenen van mijn requisitoir zijn deels ont leend aan wat de procureurs generaal toen al hebben vastge steld," zegt Drenth. De Groninger officier vraagt zich verder af waarom de discussie die is ontstaan na zijn optreden, op straat en niet intern wordt uitge vochten. Drenth: „Het doet een organisatie die de wet en het recht moet handhaven geen goed om onderlinge verschillen van inzichten via de pers uit te vech ten. Ik heb het initiatief daartoe niet genomen. Maar nu het zo zeer op mijn persoon wordt gespeeld, wil ik daar wel publie kelijk op reageren. Ik hoef me tenslotte niet in het openbaar te laten schofferen." Amsterdam (anp) - Mensen in goede conditie zijn minder angstig. Regelmatige conditietraining, zoals joggen, ver hoogt mogelijk de psychologische weerstand tegen stress erï angst. Onderzoekers van de Vrije Universiteit in Amsterdam achten voor angstpatiënten joggen dan ook zinvol in combinatie met gedragstherapie. Die therapie is erop gericht de associatie van angst met lichamelijke signalen te doorbreken. De onderzoekers hebben bij proefpersonen kunstmatig die signalen opgewekt tij dens toediening met adrenaline. Mensen met veel psychosomatische klachten, zoals zweten - zelfs als het fris is - ondervinden meer angst nadat hen de adrenaline is toegediend. Maar zij raken niet in paniek. De adrenaline zorgt er bij hen voor dat ze last krijgen van hinderlijke lichamelijke reac ties zoals hartkloppingen, zweten, trillen of een vervelend gevoel in de maag. Maar hun angstbeleving was tijdens het experiment hier niet op terug te voeren. Dat was wel het geval bij patiënten met een angststoornis. Bij de meeste van die patiënten bleken lichamelij ke reacties zelfs tot paniek te leiden. Ze hadden het gevoel de con trole over zichzelf te verliezen. Hun bloeddruk liep hoger op en de hartslag werd sneller. Hun angstervaring bleek sterk te vergelij ken met een echte paniekaanval. Adrenaline roept negatieve emoties op bij de mens. De aard en sterkte van die emoties hangt samen met de psychologische eigen schappen en waarschijnlijk dus ook met de lichamelijke conditie. Adrenaline wordt tijdens stress of angst afgescheiden door het zenuwstelsel. Dit hormoon stelt het lichaam in staat om tot actie over te gaan. Venlo - Bewoners in Limburg die door de nieuw aangelegde kades langs de Maas worden beschermd tegen hoog water, moeten naar verwachting vanaf 1997 een zogenoemde waterkeringsomslag gaan betalen. De heffing gebruiken de waterschappen voor onderhoud aan de kades. Voorzitter C. Cornelissen van het water schap Peel en Maasvallei in Venlo verwacht dat de belasting ongeveer zestig gulden per woning zal bedragen. Ook andere waterschappen laten de burgers betalen voor de bescherming. In Limburg gebeurt dat in 1997 voor het eerst. Eerder is in deze pro vincie bescherming tegen overstromingsgevaar niet aan de orde geweest. Zaanstad - Na een brand in de hal van een portiekwoning aan de Wibautstraat in Zaanstad zijn gisteren zeven mensen met rook vergiftigingsverschijnselen overgebracht naar het ziekenhuis. De brand bleef beperkt tot de hal van het gebouw. De rookontwikke ling was echter enorm. Alle bewoners van de vier verdiepingen tellende flat moesten hun woning verlaten. De brandweer zette een hoogwerker in om de bewoners van de bovenste verdieping te evacueren. Volgens de politie is de brand vrijwel zeker aangesto ken. Holten - Door een verkeersongeval op de Al bij de afslag Holten zijn zaterdagmorgen drie mensen om het leven gekomen. Volgens de politie verloor de chauffeur van een vrachtwagen uit de rich ting Deventer de macht over het stuur eri ramde zijn cabine een pijler van een viaduct. De oplegger schoof door en kwam dwars over beide rijbanen te staan. Een achterop komende personenauto botste vervolgens frontaal op de oplegger. De vrachtwagenchauffeur en beide inzit tenden van de auto kwamen om het leven. Den Haag - De werkgevers verenigd in het VNO-NCW willen dat de voorlichting aan de consument over de Europese en Monetaire Unie en de introductie van de Euro zo snel mogelijk op gang komt. Een nationale (overheids)commissie moet de invoering van de gezamenlijke Europese munt in ons land praktisch gaan uit werken. Volgens een woordvoerder van VNO-NCW is er al voor de Eurotop in Madrid, waar de invoering van EMU en Euro vast gesteld werden, met de overheid gesproken over de instelling van een dergelijke zeer breed samengestelde commissie. VNO-NCW is inmiddels voor de eigen achterban al een voorlich tingscampagne gestart, waarbij speciaal aandacht wordt geschonken aan de problemen van de kleine en middelgrote ondernemingen. Utrecht - De politie in Utrecht heeft een inwoner uit die stad aan gehouden wegens poging tot doodslag, omdat hij een inbreker in zijn woning met een mes had gestoken. Terwijl de man in de cel zat, werd zijn huis alsnog overhoop gehaald en deels leeggeroofd. De Utrechter hoorde in de nacht van vrijdag op zaterdag gestom mel in zijn woning. Hij greep een mes, ging op onderzoek uit en stuitte op enkele inbrekers. De man stak één van de inbrekers in de borst. De dief liep een gaatje in een rib op en is opgenomen in het ziekenhuis. Toen de Utrechter de nacht daarop in de cel zat, sloegen de inbre kers voor de tweede keer toe. De politie heeft de dieven nog niet getraceerd. Den Haag - De Socialistische Partij in de Tweede Kamer wil dat de ministers Aartsen (Natuurbeheer) en Wijers (Economische Zaken) een onderzoek doen naar vermeende wantoestanden op campings voor langkampeerders. Volgens de SP worden veel langkampeerders, onder wie vutters, wao'ers en gepensioneerden, het slachtoffer van 'enorme' tariefsverhogingen, de gedwongen koop van kavels en stacaravans en weigering van campingeigena ren om mee te werken aan de doorverkoop van caravans of huis jes. De SP brengt die praktijken in verband met een trend onder vaak nieuwe campingeigenaren die van hun terreinen luxe en dure bungalowparken willen maken. Dat brengt met zich mee dat mensen met een krappe beurs plaats moeten maken voor meer kapitaalkrachtige klanten. Amsterdam - Economen van de ING Groep verwachten dat de lange rente volgend jaar daalt tot onder de 6 procent. Een niveau van 5,5 wordt in tweede helft van 1996 voor mogelijk gehouden. Met deze voorspelling wijkt ING af van de Rabobank. Die houdt rekening met een stijging van de lange rente tot 7 procent, zo maakte deze bank vorige week bekend. In het ING-tijdschrift Infograph schrijven de ING-economen S. Hoekerd en M. Leen dat de renteverlaging vooral wordt veroor zaakt door een verdere waardevermindering van de Amerikaanse dollar. Anderzijds gaan beleggers meer en meer uit van een blij vend lage inflatie, hetgeen ook een drukkend effect heeft op de rente-ontwikkeling. Den Haag - Minister Voorhoeve (Antilliaanse Zaken) wil Neder landse financiële deskundigen inzetten om de zware problemen op de Nederlandse Antillen het hoofd te bieden. Voorhoeve zei dat gisteren na terugkomst van een bezoek aan het overzeese rijks deel. Van experts van het Internationaal Monetair Fonds heeft de minister begrepen dat het een zeer moeilijke klus wordt de uit de hand gelopen tekorten in het gareel te brengen, en dat dat een zaak van langere) adem wordt. Nederland zal wat Voorhoeve betreft niet overgaan tot begrotingssteun, 'want daar los je op langere termijn niets mee op'. Voorhoeve zei verder dat er een sociaal vangnet komt voor de minder bedeelden op de Antillen. Dit is nodig vanwege de bezui nigingen, waarmee het op orde brengen van de financiën gepaard zal gaan.

de Stem | 1995 | | pagina 3