Bewind Indonesië breekt belofte Machtspositie van Radovan Karadzic wankelt Groots onthaal voor Arafat Stakingen in Frankrijk zo goed als afgelopen Zjoeganov en de Communistische Partij Ophef over gesprek Haider met Oostenrijkse SS'ers COMMENTAAR bh over het probleem van de tuigt, is bijzonder. De toon en ie wordt gevoerd, getuigen op Met de vrede in Bosnië is het £t Balkanland niet geweken. Op doofden in Parijs het akkoord rr onder vuur genomen. Alle |le houding. EN LAND KORT pensioenfonds mag' 'gionale reclame obin Hood-moord' mis vijf ton na 'OP en NGL fuseren Schiphol slecht' fors beperkt rleidingbedrijf er Valk 'pijnlijk' afpersing (STEM BUITENLAND A5 irriteerde Van Mierlo vraagt onmiddellijke vrijlating van 32 Oosttimorezen lebellenleger Tsjetsjenië eldt val Oeroes-Martan roept op '°t tweedaagse '°ycot van Shell Spoorwegpersoneel weer aan het werk BblBOPbl B POCCWW BUITENLAND KORT India zou kernproef voorbereiden Soo-sung nieuwe premier Zuid-Korea 'Geen Ebola-epidemie in Afrika' Playboy weer te koop in Ierland Vooruitgang overleg Syrië en Israël VS op weg naar sluiting overheid Regering-Dini wint vertrouwensstemming Verdrag reactoren Noord-Korea getekend j> DECEMBER 1995 A4 van wat later een verschrikke- dringen ook de Nederlandse in sympathie waart door ons ird verdreven Joegoslavische worden. In die beginfase ziin geven dan vluchtelingen die e in het Amerikaanse Dayton lin Bosnië is nog niet droog of iweging. Vertegenwoordigers i reeds het moment om te pra- ijke terugkeer van de oorloqs- Schmitz van Justitie laat een jrgste doet vrezen. Hoe in noq ekte kan veranderen in een al >el en pragmatisch redeneren nadere uitleg de inhoud van Jesteld. Vluchtelingen met een n worden om terug te keren pas bereikte vrede bestendigd de duizenden asielzoekers die <end, staat nog niet vast. imitz wordt niet door iedereen en dat alle vluchtelingen moe zij die een A-status hebbe ikbaar waarom mensen die al niet met één pennestreek van kunnen worden beroofd. Goed- ed doen bij het grote publiek, sn. Voor de buitenwacht is de It is nog lang niet het geval vooi fitelingen. |pese Unie mogen leden van een ■tsen of fysiotherapeuten, nog ;iten bij een pensioenfonds van >mst van een procedure die de !eft gevoerd tegen het Pensioen- yerlossende woord is deze week van Justitie. |een bestaand wetsvoorstel kun- ook vanaf begin volgend jaar lelevisie. De ministerraad ging omdat de Eerste Kamer geen ling de wijziging van de Media- perimentele regeling voor recla- I; nieuwe is er nog niet. i het regionale en lokale omroe- ne te maken. mr. A. van der Schans heeft Den Haag een gevangenisstraf -jarige Hagenaar F.S. Die heeft Den Haag zijn 46-jarige vriend iet leven te hebben gebracht. De ig ook een straf van twaalf jaar van justitie. vergiftiging. Hij neusde in de ;ge planten, maar" kwam tot de ir was dat hij teveel gif zou moe- :omst. Door een film over Robin in kruisboog. tevreden ex-patiënt heeft het en half miljoen gulden nagela- |evens van de notaris twintig jaar enhuis behandeld. De man is al Na de dood van zijn weduwe [nhuis niet was vergeten. Ikazia-ziekenhuis ruim vijf ton. ekenhuis overgemaakt. Het zie- nieuw ventilatiesysteem. ABOP en NGL gaan op 1 janu- ;ide vakorganisaties hebben daar geven tijdens twee afzonderlijke Door de fusie onstaat een bond ten bij de vakcentrale FNV. :t onderzoeksinstituut TNO op de iphol is beneden peil. Het onder den verricht, maar slechts bereke- .ienden de bevindingen van TNO de luchthaven uit te breiden. Dat 'Ort Lucht en Luchtvaart. egdheden van de Onderwijsraad het kabinet alleen nog adviseren op het gebied van onderwijs. Wel dviserende rol voor gemeenten en wordt teruggebracht van tachtig rd gegaan met een wetsvoorstel is de bedoeling dat de Onderwijs nieuwe opzet gaat werken. n Exploitanten van Waterleiding- [N) geeft misleidende informatie het drinkwater. Daardoor krijgen de vervuiling die agrariërs zouden comité Wij zijn 't Zat. Leden van g een petitie aan te bieden aan de pstation in Waardenburg. FNV Magazine toont zich pijnlijk akanties die in advertenties m dl estemming van de tiendaagse trip Hotel van Van der Valk. ;a's van de Horecabond FNV die ai met deze onderneming, die e les waar een behoorlijke on"er? geven. Inmiddels zijn zeven led deeld wegens gesjoemel met sterdam-Amstelland heeft ëis[0r it gearresteerd op verdenking van prostituées. Hoofdcommissa" n wijkteam Warmoesstraat uit zij ,,«r/afp/anp)-Te midden anwijzingen dat de posi- hun politieke leider ji Karadzic wankelt, '"[(■Bosnische Serviërs gis- J begonnen aan de voor langen van een parle- jisvergadering dit week- [i in Pale. !)snisnh-Servische president 'jach al een week niet meer n en heeft zich ook ont- ,SJ] van commentaar op de betekening donderdag van Vredesakkoord van Dayton, politieke waarnemers in de ZATERDAG 16 DECEMBER 1995 Servische hoofdstad Belgrado is vernomen dat het vertrek van Karadzic ophanden zou zijn, on der toenemende druk van zijn voormalige beschermheer Slobo dan Milosevic, de Servische pre sident. Ook aanhangers van Karadzic er kennen dat hun leider niet over een eigen machtbasis beschikt. Hij kan niet rekenen op de steun van het Bosnisch-Servische leger. De Bosnisch-Servische president controleert eigenlijk alleen de politie, met name in de omgeving van Sarajevo. Op de vergadering dit weekeinde in Pale zal volgens sommige berichten in de Servi sche pers onder meer de heer schappij over het ministerie van binnenlandse zaken ter discussie staan. Dat ministerie is verant woordelijk voor de politie. Karadzic was deze week ook de grote afwezige in Zvornik, waar de Bosnische Serviërs twee gegij zelde Franse piloten lieten gaan. Het waren Milosevic en de mili taire commandant van de Bosni sche Serviërs, Ratko Mladic, die de vrijlating van de Fransen be werkstelligden. Gisteren liet Ka radzic alleen van zich horen met een beknopte verklaring, waarin hij intrekking van de staat van oorlog bekendmaakte, met uit zondering voor de Servische wij ken in Sarajevo. Favoriet voor de mogelijke op volging van Karadzic is de huidi ge vice-president Nikola Kol- jevic. De Servische staatsmedia in Belgrado voeren Koljevic steeds vaker op als woordvoerder van de Bosnische Serviërs, ter wijl ze Karadzic negeren. Kol jevic vertegenwoordigde de Bosnische Serviërs ook deze week in Parijs, bij de onderteke ning van het vredesakkoord. Mi losevic tekende het akkoord na mens de Bosnische Serviërs. De afspraken in het vredesak koord van Dayton zouden moeten leiden tot het aftreden van Ka radzic, aangezien in het akkoord is bepaald dat alle politici die door het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag in staat van be schuldiging zijn gesteld, hun functie moeten opgeven. Het Tribunaal heeft zowel Ka radzic als Mladic aangeklaagd wegens oorlogsmisdaden. Ondui delijk is in hoeverre de aanklach ten ook moeten leiden tot het ver trek van Mladic, die als leger commandant officieel geen pu blieke functie heeft. r j,j/d (anp) - Minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) heeft jittonesische autoriteiten gevraagd de groep van 32 gearres- jili Oosttimorezen vrij te laten. Bovendien zal Nederland de aan de orde stellen tijdens de Europese top in Madrid. Iihonesische ambassadeur in !g is gisteren voor de der- in verband met de bezet en de Nederlandse ambas- Je ji Jakarta en de nasleep jaiffl op Buitenlandse Zaken (itaen. Van Nederlandse kant frit gesprek aangedrongen op gie/rijlating van de arrrestan- j. Ie ambassade in Jakarta jiltiok opdracht gekregen op- iiieing te vragen over het lot dè Oosttimorezen. De Neder- regering zegt in een ver lig zeer bezorgd te zijn over ibeichten omtrent de arresta- kou (rtr/afp) - Tsjetsjeen- rebellen hebben gisteren Éle belangrijke gebouwen ine stad Oeroes-Martan op it tossen veroverd, aldus het persbureau Inter- b.De Tsjetsjenen zeggen de in handen te hebben. Beheersen heel de regio van fas-Martan," aldus een com- dant van de verzetsstijders. :ei dat zijn troepen de stad, tpJ kilometer van de hoofdstad r, zonder strijd hadden in- l«pn. ter meldde Interfax dat de rs enkele gebouwen had- imgenomen, zoals het militai- rtofdkwartier en een politie- i. Oeroes-Martan werd igd door een militie van hl po-Russische bewind dat na ie Rissische invasie was geïn- rd. Degivechten in de afvallige Rus- siscfe regio laaiden donderdag in iiievigheid op toen de Tsj ets- pa Goedermes aanvielen, de We stad van het gebied. De strijl duurde gisteren nog voort. °Pdij meeste plaatsen in het het openbaar vervoer weer ''pug. Vandaag zal een groot #lvan de stakers nog meedoen wat wellicht de laatste de- staties zijn van het arbeids- dat vandaag zijn 23-ste I beleeft. Een groot deel van spoorwegpersoneel besloot es eren al het werk te hervatten. tï, za^ iaar dus wel me'; Nieuwjaar treinverkeer De grootste regeringspartij, UNO ra""s ,^ationaal Congres i.. j'heeft gisteren opgeroepen sa tweedaagse boycot van tan j Protest tegen het beleid Haatsi ^^nds-Britse olie- Hirt?fPii'taNigeria- •oltfnl nen Z0U|Jen Shell »0L:, week dinsdag en horn s moeten 'aten fci«f Z?We* Nigeriaanse re tail? de oliemaatschappij U*te maken dat zij 'niet •T® d°en alsof SU3® de hand is', iti,efgisteren het omstre- t%va Smekend voor de febtj.i. vloeibaar-aardgas- itctif.® Nl§eria. Het LNG-pro- i'Hl rJomstreden bij verschil- 'iies 6n vakbondsorga- Gistermiddag werd bekend dat in Indonesië een groep van 32 acti visten uit Oost-Timor in hechte nis is genomen. Het is nog onbe kend wanneer de arrestaties heb ben plaatsgevonden. Van Mierlo belegde gisteren aan het eind van de middag in Madrid een pers conferentie over de arrestaties. De Nederlandse regering neemt de zaak hoog op, blijkt uit zijn reactie. „Ik weet niet of de berichten over de arrestaties waar zijn, maar ze lijken in strijd te zijn met hetgeen mij persoonlijk door de Indonesi sche minister van buitenlandse zaken is beloofd. Die heeft mij gegarandeerd dat de mensen niet zouden worden vastgehouden." Van Mierlo heeft zijn departe ment in Den Haag opdracht gege ven opheldering te vragen aan de Indonesische autoriteiten en op vrijlating aan te dringen. Verder zal Nederland de andere Europe se lidstaten vragen gezamenlijk actie te ondernemen tegen de ar restaties. Gisteravond is de kwestie in Ma drid tijdens het diner van de Eu ropese lidstaten aan de orde ge steld. De Portugese minister van Bui tenlandse Zaken Jaime Gama houdt Nederland verantwoorde lijk voor de naleving van het ak koord met de Indonesische auto riteiten over de vrijlating van de Oosttimorese bezetters. „Neder land heeft zich garant gesteld voor de overeenkomst," reageer de Gama in Madrid op de berich ten dat de bezetters weer zouden zijn opgepakt door de Indonesi sche politie. Leden van de Oostttimorese ac tiegroep Renetil hebben vrijdag middag het partijsecretariaat van D66 in Den Haag bezet gehou den. Ze protesteerden met de ac tie tegen de arrestatie van de be zetters van de Nederlandse am bassade in Jakarta. Bovendien wil de groep dat minister van buitenlandse zaken Van Mierlo (D66) zich sterker maakt voor de veiligheid van de Oosttimorese ambassadebezetters. Duizenden uitzinnige Palestijnen begroetten hun leider Yasser Arafat gisteren in de stad Nablus op de Westoever van de Jordaan. Is raël droeg de stad maandag na 28 jaar bezetting over aan de Palestijnse Autoriteit. foto anp fWilko Voordouw -De staking bij het Parijse openbaar vervoer is zo goed gdopen. Dat hebben de vakbonden Force Ouvrière en gisteren bekend gemaakt. Volgens de bonden wil een van het spoorwegpersoneel het werk hervatten. langzaam komt dit weekein- kennen, in tegenstelling tot 1986. Toen staakten de Franse spoor wegen 22 dagen. Zoals altijd in Frankrijk eindigt ook deze staking in volstrekte on duidelijkheid. De meeste sta kingsleiders hadden van minister van Vervoer Bernard Pons een brief ontvangen waarin nogmaals werd benadrukt dat aan de pen sioenleeftijd van de spoorweg mensen niet zal worden getornd. Ook beloofde hij dat de spoor wegbonden van het begin af wor den betrokken bij de opzetten van een nieuw reddingsplan voor de SNCF. SNCF-voorman Jean Bergougnoux besloot gisteren om af te treden als voorman van het noodlijdende spoorwegbedrijf. Zijn vertrek was geen eis van de stakers. Maar hij meent dat de re gering geen vertrouwen meer in hem heeft. Bergougnoux trad in maart 1994 aan bij de toen al doodzieke SNCF en kreeg deze week tot twee maal toe het ver wijt dat onder zijn leiding bij de Franse spoorwegen geen enkele dialoog is ontstaan. Ook bij het Parijse metro- en busbedrijf lijkt de staking ten einde. Vrijdag reden er metro's op vier lijnen. Ook was ongeveer tien procent van de bussen weer beschikbaar voor de reizigers. ™en alsof er in Nigeria Donderdag was datnog maar vier procent. Nu de vervoersangel uit het con flict is, lijkt het er op dat ook bij de posterijen, telefonie, electrici- teits- en gasbedrijven het werk zal worden hervat. Bij het onder wijs en in de ziekenhuizen was de staking al afgelopen. Door Kees Elenbaas HET CULTUURHUIS van de Turbinefabriek van Kaloega, zo'n tweehonderd kilometer ten zuid-westen van Moskou, stroomt twee uur voor de aanvangstijd al vol. Het lij ken absurde beelden uit een ver verleden. Terwijl de schemering al valt worden honderden bejaarde ar beiders en gepensioneerden in gratis bussen op het plein aan gevoerd en als door een onzicht bare hand gedisciplineerd door één van de drie ingangen het ge bouw binnengedreven. Ze han gen om de beurt hun zware jas sen en bontmutsen op, grijpen een pamflet met het partijpro gramma en storten zich in de zaal om een plaats te bemachti gen. Achter op het podium staat een ruim twee meter hoge bron zen kop van Lenin, geflankeerd door rode vlaggen met de hamer en sikkel. Het spreekgestoelte, waar de leider straks zal spre ken, is beschilderd met het em bleem van de Sovjet-Unie. Alle stoelen zijn inmiddels be zet, in de gangpaden vertrappen de mensen elkaar om maar een glimp op te vangen van wat gaat komen en er staan nog rijen voor de deur in de hoop deze bijzon dere gebeurtenis bij te kunnen wonen. Dan stijgt er een gejoel en een daverend applaus op. Gennadi Zjoeganov betreedt het podium en stevent direct af op het spreek- gestoelte. 'Kameraden, het is een eer om jullie op deze verkiezingsbijeenkomst te mo gen begroeten', schalt Zjoe ganov door de zaal. Zijn half ka le hoofd glimt van het zweet in het licht van de schijnwerpers als hij van leer trekt tegen de 'presidentiële dictatuur', tegen de regering Tsjernomyrdin en andere politieke tegenstanders en dat zijn er nogal wat. Zijn meer dan anderhalf uur du rende toespraak wordt regelma tig onderbroken door instem mend en bewonderend applaus van de toehoorders, zeker als de communistische leider spreekt over het herstel van de Sovjet- Unie. De gemiddelde leeftijd van het publiek moet ruim bo ven de vijftig liggen en van de gezichten is af te lezen dat men geniet van de harde taal van Zjoeganov. Want in tegenstelling tot de meer gepolijste taal die hij op bijeenkomsten in Moskou ge bruikt, laat de communistische Zondag zijn er parlementsver kiezingen in Rusland. In een serie artikelen gaat onze correspondent deze week in op de stemming voor de Doema, die wordt beschouwd als een oefening voor de presidentsverkiezin gen van over een half jaar. Vandaag het laatste deel. Deel 1, 2, 3 en 4 verschenen op 12, 13, 14 en 15 december. VERKIEZINGEN RUSLAND Zjoeganov voorman hier in de provincie het masker een beetje vallen. Zjoe ganov is niet echt een begena digd spreker, hij is eigenlijk eer der saai, maar zijn retoriek en zijn koude oorlogstaal gaan er bij dit publiek in als koek. De democraten hebben het krachtige Rusland in een vol strekte puinhoop veranderd, de machtspartij van premier Tsjer nomyrdin probeert alleen de ei gen zakken te vullen en de Vere nigde Staten zijn er bijna in ge slaagd om via een doortrapte psychologische oorlogsvoering het machtige Rusland op de knieën te krijgen teneinde zelf de wereld-dominantie te vero veren. Daverend applaus rolt opnieuw over Zjoeganov heen als een hef tige golf van nostalgie en emotie de zaal in beroering brengt. Voordat hij vertrekt geeft Zjoe ganov - op een manier alsof hij een klas met schoolkinderen toespreekt - de laatste instruc ties over hoe er op 17 december gestemd moet worden. En hij geeft orders aan de activisten van de partij om een vertegen woordiger neer te zetten bij ie der stembureau om te Voorko men dat de eindoverwinning door fraude aan de communis ten ontstolen wordt. Voor de 72-jarige Pjotr Antipov, de borst vol onderscheidingen uit de tweede wereldoorlog, is er geen twijfel mogelijk. „Gennadi Andrejevitsj is een goede man, het is onze man. Hij is de enige die in de gaten heeft wat er aan de hand is en die ons land nog kan redden", zo weet Pjotr heel zeker. Als hij moest kiezen tus sen Brezjnev en Zjoeganov, dan houdt hij het na enig nadenken toch op de voormalige president van de Sovjet-Unie. „Maar Gen nadi Andrejevitsj is nog jong, hij heeft nog een grote toekomst voor zich," voegt hij eraan toe. Vriend en vijand zijn het erover eens dat Gennadi Zjoeganov een indrukwekkende hoeveelheid werk heeft verzet door de com munistische partij in korte tijd weer tot de grootste van Rus land te maken. Na de couppo ging in augustus 1991 werd de CPSU, de Communistische Par tij van de Sovjet-Unie ontbon den en verboden. Maar de euforie over de val van het communisme maakte al snel plaats voor grote ontevreden heid onder de bevolking over in flatie, prijsstijgingen, het verlies van spaargelden, lage lonen en pensioenen en toenemende cri minaliteit. Zjoeganov nam in fe bruari 1993 het roer over van de Communistische Partij van de Russische Federatie en hij slaagde er binnen korte tijd in om de organisatie van de partij weer op te bouwen. De economische hervormingen hebben ervoor gezorgd dat bijna eenderde van de Russische be volking nu beneden de absolute armoedegrens leeft. De ontevre denheid, de woede, de uitzicht loosheid en het verlangen naar 'die goede oude tijd' zijn een uit stekende voedingsbodem voor de communisten. De partij heeft op dit moment weer meer dan een half miljoen geregistreerde leden en op de verkiezingsdag zullen de com munisten vertegenwoordigers hebben bij elk van de 95.000 stembureaus door heel Rusland, een basisbeweging waarvan ie dere andere politieke partij slechts kan dromen. Hoewel sommigen in Zjoeganov en zijn communistische partij de belichaming zien van de weder geboorte van het 'rode gevaar' houden anderen vol dat het slechts om een verre afstamme ling gaat van de partij die Rus land zeventig jaar regeerde. 'Nieuwe' communisten is in dat verband een veel gehoorde term, terwijl commentatoren de partij vooral aanduiden als conserva tief. En Zjoeganov doet er uiter aard alles aan om dat beeld in stand te houden. Tijdens een re cent televisiedebat van ruim twee uur gebruikte de commu nistische voorman niet één keer de naam van Marx of Lenin en vermeed hij zelfs termen als 'ka pitalisme' en 'arbeidersklasse'. New York - India treft voorbereidingen voor een kernproef, zijn eerste in 21 jaar, heeft de Amerikaanse krant New York Times gisteren bericht. Dat zou blijken uit gegevens van spionagesatellieten. Met de proef zou de Indiase regering indruk willen maken op het buur land Pakistan en haar bewind willen bestendigen. De Amerikaanse regering probeert India van het plan af te bren gen, zei de krant. Een functionaris zei tegen de krant dat Was hington niet weet waar het India precies om te doen is. „Gaat het erom wetenschappelijke kennis te vergaren dan kan het nog maanden of jaren duren voor een proef plaatsvindt. Zijn de mo tieven puur politiek, dan kan het al dit weekeinde gebeuren." Seoul - De Zuidkoreaanse president Kim Young-sam heeft pre mier Lee Hong-koo gisteren vervangen door Lee Soo-sung (56). De benoeming krijgt naar verwachting zaterdag de goedkeuring van het parlement. De premier-wisseling is de eerste stap in een grotere reorganisatie binnen de regering van Zuid-Korea, die vandaag of maandag wordt aangekondigd. Veel ministers willen deelnemen aan de verkiezingen van april volgend jaar. Voor die tijd moeten zij hun posten hebben verlaten. De vervanging van de premier biedt president Kim de kans met het verleden te breken na de arrestaties van zijn twee voorgangers Chun Doo Hwan en Roh Tae-woo. Genève - Volgens de wereldgezondheidsorganisatie WHO is er geen gevaar voor een Ebola-epidemie in Ivoorkust en Liberia. Wel stuurt de organisatie experts naar Angola om twee verdachte ziektegevallen te onderzoeken, liet een woordvoerder gisteren in Genève weten. Vorige week constateerden artsen in Ivoorkust bij een vluchteling uit Liberia besmetting met het gevreesde Ebola-virus. De man zei dat een vriend van hem in zijn geboortedorp dezelfde symptomen vertoonde. Volgens de WHO gaat het in West-Afrika echter om een minder kwaadaardige variant van de ziekte die zich tevens minder snel verspreidt. Dublin - Na een afwezigheid van 36 jaar is het mannenblad Play boy gisteren weer teruggekeerd in de krantenkiosken in Ierland. De verkoop kwam in de loop van de dag langzaam op gang. De te rugkeer van Playboy in Ierland is mogelijk gemaakt door de op heffing van het verkoopverbod eerder dit jaar door de Raad voor Perscensuur. Het januari-nummer met Pamela Anderson op de voorpagina wordt in een bescheiden oplage van een paar duizend exemplaren in Ierland verspreid. In een persoonlijke boodschap aan zijn Ierse lezers schrijft Playboy-oprichter Hugh Hefner dat hij bijzonder verheugd is dat zijn blad weer beschikbaar is in Ierland. Damascus - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Christopher heeft gisteren in zijn gesprek met de Syrische presi dent Hafez al-Assad 'belangrijke vooruitgang' geboekt. Hij zei dit na een onderhoud van vier uur over de mogelijkheden om het vastgelopen overleg tussen Syrië en Israël nieuw leven in te bla zen. Hij voegde eraan toe dat hij nu de Israëlische premier Peres een aantal nieuwe concepten en ideeën voor zal leggen. Hij sloot niet uit dat hij na zijn gesprekken met Peres weer terugkeert naar Da mascus. Op basis van de gesprekken die hij had gevoerd, conclu deerde Christopher voor zijn doen opmerkelijk optimistisch dat de partijen duidelijk van plan zijn resultaat te boeken. Washington - De Verenigde Staten leken gisteravond op weg naar een tweede sluiting van federale overheidsdiensten, nadat onder handelingen tussen het Witte Huis en het door Republikeinen be heerste Congres over het begrotingsbeleid waren vastgelopen. In agressieve termen beschuldigde Republikeins onderhandelaar Kasich president Clinton ervan zich niet aan zijn woord te hau- ;den., j --v. Clinton kreeg een maand geleden de overheidsloketten weer open met de belofte een begrotingsbeleid te zullen voeren dat het fi nancieringstekort in zeven jaar wegwerkt. Een sluitende federale begroting in het jaar 2002 is de topprioriteit van de Republikei nen, die sinds vorig jaar de meerderheid in zowel Senaat als Huis van Afgevaardigden uitmaken. Rome - De Italiaanse premier Lamberto Dini heeft gisteren twee vertrouwensstemmingen in het parlement gewonnen. Een eerste motie van wantrouwen kreeg de steun van 292 afgevaardigden, tegen 306 tegenstemmers. De stemverhouding bij de tweede motie verschilde nauwelijks: 297 voorstanders tegen 310 tegenstem mers. De regering-Dini had zelf de vertrouwenskwestie verbonden aan de twee moties met amendementen op de begroting voor 1996. Daarmee wil de Italiaanse regering een langdurige discussie over meer als 2000 wijzigingsvoorstellen verhinderen. New York - Noord-Korea en een internationaal consortium onder leiding van de VS hebben gisteren in New York een akkoord gete kend voor de levering van twee licht-waterreactoren. Dat gebeur de in het kader van een in 1994 in Genève gesloten akkoord. Dat hield in dat Pyongyang zijn oude reactoren sluit en zich on derwerpt aan de controle van het Internationale Atoomagent schap IAEA. De VS verplichtten zich in ruil de nieuwe reactoren te leveren. Wenen (dpa/afp/anp) - Aan de vooravond van de parlements verkiezingen in Oostenrijk van morgen heeft de extreem-recht se leider Jörg Haider ophef veroorzaakt. Aanleiding is een door de Duitse televisie uitgezonden filmpje, waarin Haider zich op-, houdt met voormalige SS'ers en rechts-radicalen. De opname was afgelopen zomer in Haiders deelstaat Karinthië gemaakt tijdens een ontmoeting met veteranen uit de Tweede We reldoorlog. Haider hield zich daar op met mensen uit rechts- extremistische kringen, onder wie de dochter van de voormalige SS-leider Heinrich Himmler. „We geven geld voor terroristen, geld voor gewelddadige kranten, geld voor werkschuw tuig. Maar we hebben geen geld voor nette mensen die karakter hebben en ondanks alle tegenwerking hun overtuiging trouw zijn gebleven," zegt Haider in de opnames. De Duitse televisie zond het donder dagavond allemaal uit. De Groenen-afgevaardigde Karl Öllinger noemde Haiders uitla tingen 'een ongehoorde zalig spreking van de nazi-daders'. Zijn liberale collega Volker Kier sprak van een 'oorlogsverklaring aan de openheid, de verdraag zaamheid en de menselijke waar de', waarmee hij zich 'aan de zij de van misdadigers stelt'. Een woordvoerder van de Frei- heitlichen, Haiders partij, wim pelde de kritiek weg. Hij zei dat het om een 'zeer officieuze' bij eenkomst ging met veteranen, waaraan vertegenwoordigers van diverse partijen en kerken deel namen. Verwacht wordt dat de Freiheit- lichen versterkt uit de parle mentsverkiezingen tevoorschijn komen. Zij zouden 23 tot 25 pro cent halen, een kleine verbetering vergeleken met de 22,5 procent die ze bij de verkiezingen van 1994 haalden. Daarmee gaat de strijd voorna melijk tussen de twee koplopers, de SPÖ van kanselier Franz Vra- nitzky en de ÖVP van minister Wolfgang Schüssel van buiten landse zaken. De sociaal-demo craten staan op 33 35 procent in de peilingen, de conservatieven op 27 a 29 procent. De verkiezingen zijn nodig nadat Schüssel twee maanden geleden de regeringscoalitie met de SPÖ verbrak wegens onenigheid over de terugdringing van het begro tingstekort. Schüssel droomt er van de eerste ÖVP-bondskanse- lier in een kwart eeuw tijd te worden. Maar als de voorspellin gen uitkomen en de SPÖ opnieuw de grootste partij wordt, zal pre sident Klestil Vranitzky weder om opdracht geven een nieuwe regering te vormen.

de Stem | 1995 | | pagina 5