Weekend Oostenrijk maskeert onzekerheid met trots r Wendel WONINGEN RAAG 279^ 0NESIE, RE OOSTEN, NIEUW ZEELAND. DË STEM E4 Voordelig naar Indonesië Jörg Haider blijft riskant-rechtse factor in politieke machtsstrijd m Lastig, dat je rijk moet worden van mensen waar je eigenlijk een hekel aan hebt. Toeristen dus. Op het moment dat je de deur voor ze open zet, begin je ze al weer weg te kijken. In som mige delen van Oostenrijk zijn ze het massatoerisme meer dan zat. En tegelijk beseffen de Oos tenrijkers niet zonder die bui tenlanders te kunnen. Het toe risme is voor de betaligsbalans belangrijker dan de hele indus trie en landbouw bij elkaar. 995 X 59 burg. De L i m b u r g e, WAKITE HUIZEN EN CHALETS Volop Keus All-ln Prijzen s: 070-35.033.09 (lid SGR) lncl.:hotel, L/O, excursie reisl ,0314-363162 (SGR). PRAAG is onze specialiteit Diverse reizen 5/6/7/10 dari v.a. 249,- incl. hotel, reis en excur. Vertrek iedere woensd. en zat. gehele jaar door. B.v. nog mog. 2 jan Voor groepen organiseren wij op maat.Speciale Kerst- reis 429,-. Speciale Nieuwjaarsreis 299 Vraag reisgids bij MCT Middle Continental Tours (SGR) 043-3258484 PRAAG - VLUCHTIG 08.00-09.20, terug 18.30- 20.00. Vlucht v.a. 448 - 2 dgn. 3* htl. v.a. 333]-] I Bel nu: Sunday Travel SGR 040-294.94.94. ADVERTEREN in de rubriek "Reizen en Recreatie" inl Tel.: 073-6125225 Fax' 073-6157283. programma s van endel 1996 zijn uit! NDEL GROEPSREIZEN en het Verre Oosten ENDEL INDIVIDUEEL en het Verre Oosten DER WENDEL ~n Nieuw Zeeland r liggen zij voor u klaar bij isburo of Rabobank, n bellen: 023-5339151. t u op de volgende data e, gratis dia-presentatie onesië bezoeken: otterdam, 6/1 Maastricht, g, 12/1 Amsterdam, oven en 14/1 Breda, r een plaatsreservering? 3-5339151 r in Heemstede informatieve, entaties gehouden over Azië en Australië. ESIË SPECIALISTEN rouwbaarheid! Lid ANVR/SGR. ZATERDAG 16 DECEMBER 1995 De engelbewaarder van Oostenrijk jlorgen worden in Oostenrijk parlementsverkiezingen gehou den. Het zijn de eerste verkie zingen sinds het alpenland zijn neutraliteit opgaf. Correspon dent Frans Wijnands keek rond ju Oostenrijk en constateerde dat het land in grote onzeker heid verkeert. Die onzekerheid wordt gemaskeerd met trots. Daarnaast worstelt Oostenrijk met het probleem van de buiten landers. Of het nou gaat om toe risten, asielzoekers of gastarbei ders, eigenlijk willen de Oosten rijkers weinig van hen weten. Eén politicus maakt als geen an der gebruik van die vreemdelin genangst: Jörg Haider. Hij zou bij de verkiezingen wel eens een enorme overwinning kunnen be talen. Door Frans Wijnands RIE. ICH- geh. en atra- 00,-; d. d. esi- 00,- 941/ 988 186 naar esië. 23 dgn JAVA/BALI 2860,- 30 dgn Java, Bali, Lombok 3325,-. KLM AIR-MILES 31 dgn Sumatra, Java, Bali 3360,-. 30 dgn Singapore Sumatra, Java, Bali, 3550,- GARUDA Voll. verzorgd 1996 Vak.beurs Utrecht F056 058-2137706/077-3517133 0180-427749/078-6174654 Oostenrijk zou heel dankbaar moeten zijn. Sinds kort heeft het land een nieuwe, van de Alpentoppen afgedaalde iéutspatroon, 'Een blauwe engelbewaarder', zoals hij zichzelf noemt. Waarbij dat blauw zowel op zijn ogen, als op de kleur van zijn politieke partij kan slaan. Jörg Haider (45) siert zich met liberaal blauw ;n plaats van het toepasselijker bruin. Hij noemt zich de beschermer van de kleine bur ger, van de ijverigen en vlijtigen. Van alle oppassende landgenoten die - net als hij - een lekei hebben aan buitenlandse armoedzaai- tis, aan mensen die de sociale uitkeringen misbruiken, die liever lui dan moe zijn. Maar lie ondertussen wél op kosten van de Oosten rijkse staat willen leven. Heerlijk toch, dat er dan een loepzuivere poli ticus rondloopt die daar een einde aan wil maken? „Als jullie het willen gaan we samen ons land vernieuwen. Ik ben bereid daarbij de leiding te nemen." Donderend applaus, jube lende bijval. Meer dan een kwart van alle kiesgerechtigde Oostenrijkers geeft hem blin- lelings hun stem. Van hen mag hij zijn gang {aan. Alleen desnoods, want de ambitieuze, Mhtse Haider wil uiteindeljk president-kan selier worden, met een stevige greep op het parlement. Beter kan het volk het volgens 1® ook niet wensen: een sterke leider die aver hen waakt onder het trotse motto: 'Oos tenrijk eerst'. Uitmesten tag Haider wil orde en gezag in zijn 'Derde Republiek'. Hij wil een frisse wind door berg talen en overheidsburelen laten waaien. Uit aten wil hij Oostenrijk. Uitmesten Daar zit de meerderheid van de Oostenrijkers nou ook niet bepaald op te wachten. Het zou al mooi zijn als de grenzen dicht gingen voor die stromen, al dan niet criminele, gelukzoe kers; als de welvaart niet te veel zou zakken omdat aan de Maastrichter Verdragscriteria moet worden voldaan; als er een einde wordt gemaakt aan corruptie en belastingfraude. Maar uitmesten? Veel méér Oostenrijkkers dan alleen de aan hang van Haiders partij, de 'Freiheitlichen', kortweg F genaamd, horen 'der Jörg' graag praten, spotten en schelden op de regering, op het bankroet van de traditionele partijen. Maar tegelijk boezemt zijn optreden angst in. Hoezo een einde maken aan de heersende politieke klasse en de privileges van de amb tenarij, om maar iets te noemen. Uit enquêtes is gebleken dat meer dan 60 procent van de Oostenrijkers zich zorgen maakt over Haider en zijn ideeën, Blauwe ogen Jörg kun je op zijn blauwe ogen geloven, zwij melen zijn aanhangers en naaste medewer kers. 'Gewoon eerlijk, gewoon Jörg', is al jaren een populaire verkiezingsslogan, Dit jaar is daar een variant bij gekomen. Een foto van Haider tegen een bruingele achtergrond waarop in blauwe letters de tekst: 'Hij heeft jullie niet belogen'. Kon je dat als kiezer nou maar eens geloven. Want de kritische Oostenrijkse media - voor al de weekbladen News en Profil - voeren een grimmige campagne tegen Haider. Ze rakelen alle (semi)schandalen op waar de F-leider bij betrokken is, of is geweest. Ze tonen doorlo pend aan dat Haider het met de waarheid in zijn verkiezingstoespraken niet zo nauw neemt. Haider heeft een fabelachtig talent om schaarse en halve waarheden te combineren met hele en bijna leugens, met karikaturen en valse voorstellingen; dat alles voorzien van veel dubbele bodems. Zijn tegenstanders heb ben hem op veel verkiezingsaffiches daarom dan ook een grote Pinokkio-neus opgeplakt. In de pers werd Haider al eens vergeleken met de menselijke mengeling van Robin Hood, Jean-Marie ie Pen en moeder Teresa. De Oos tenrijkse 'Gfoeneri' voegen daar vrijmoedig nog een duidelijke kwalificatie aan toe: Hai der is neo-fascist, aldus woordvoerder Johan nes Voggenhuber. Dat vindt ook een andere Oostenrijker: nazi- jager Simon Wiesenthal. Voor hem is Haider een dictator in een democratisch jasje, een man die bij boeren en arbeiders een willig oor vindt, omdat de grote partijen het verleerd hebben om met de basis te communiceren. Wiesenthal vindt Haiders partij een 'Führer'- partij en zijn programma 'negatief'; een neer slag van alles waar de kleine man het aan zijn stamtafel zo graag over heeft. De meeste Oostenrijkers, zijn politieke tegen standers inbegrepen, gaan niet zo ver. Haider is een populist, een volksmenner, extreem en rechts, maar geen nazi. Hun genuanceerde oordeel zal er ook wel mee te maken hebben dat het nationalistische verleden in Oosten rijk - anders dan bijvoorbeeld in Duitsland - nooit zo openlijk verwerkt is. Jörg Haider komt wel degelijk uit een nazi nest. Zijn ouders waren overtuigde nationaal- socialisten, actief in diverse organisaties. Kleine Jörg hoorde thuis over strafkampen praten, nooit over concentratiekampen. Hij MBK ïdentrip naar Duitsland begint met elke stad wordt het? Want Duitsland teden die allemaal hun eigen charmes is bruisend Berlijn met z'n historische rdigheden, z'n café's, cabarets en uit- lijkheden waar de dag 24 uur duurt. Er hanzestad Hamburg, het gemoedelijke München, het romantische Heidelberg met zijn bekende bouwwerken, ijn er nog veel meer interessante steden ak rijke museum-, theater- en muziek el van die steden zijn in een prachtige jelegen, waar de natuur zich uitstekend eerlijk te wandelen of te fietsen. u ook verblijft, overal bent u welkom jke prijzen. Wilt u meer informatie over vul dan de coupon in of ga naar uw o jZEjG.. /k wee nöü toch zoiet5- ge/<<s 6EHO0*O -..JIJ i-cHljriJT S77EK.EM £3£Ni VER.HOO P»A»CJ TE- HEBV5ÊAJ.' verloor enkele jaren geleden de.hoogste poli tieke post in Karinthië omdat hij langs zijn neus weg opmerkte, dat het de nazi's toch maar knap snel gelukt was nieuwe arbeids plaatsen te scheppen. Het Duitse nationalisme was voor de 'Frei heitlichen' een rok die zelfs nader was dan het eigen hemd. Maar een aantal maanden gele den rekende Haider met die 'Deutschtümelei' - dat dwepen met alles wat Duits is - af. F is een Oostenrijkse partij; een heel nationale bovendien. Eigenlijk meer een Beweging; burgerbewe ging die een verzekeringspolis wil zijn voor alle patriottische Oostenrijkers. Een soort van overeenkomst, waarin onder meer moet worden geregeld de ombouw van de sociale staat, de aanpak van de burocratie, de strijd *Het Oostenrijkse weekblad 'Profil' ziet Haider als een wandelend hakenkruis, de mestvork over de schouder. Klaar om de Alpenrepubliek eens goed uit te mesten. tegen illegalen en/of criminelen, alsmede de toetreding tot de Europese monetaire unie onder bepaalde harde garanties. Dat alles gebaseerd op drastische bezuinigingen, 'om zodoende de arbeidsplaatsen terug te halen die de grote coalitie heeft vernietigd', aldus Haider. 'Austrofascist' De zogenaamde 'Austrofascist' Haider ziet zichzelf graag als de draaischijf van gelijkge zinden in Noord-Italië en Zuid-Tirol, in Zwitserland en Beieren. Haider als de held van het 'Alpenfascisme'. Hij is afkomstig uit Karinthië. Boerenland; een stukje eigenhei mers-Alpengebied waar vreemdelingen - voor zover het geen goed betalende toeristen zijn - en vreemde cultuurinvloeden per definitie worden gewantrouwd en liefst geweerd. Haider, geboren in 1950, studeerde in Wenen rechten en staatsinrichting. Nauwelijks 20 jaar oud dook hij in de politiek waar hij sindsdien een opvallende carrière heeft gemaakt. Uitsluitend bij de FPÖ, de toenma lige Oostenrijkse liberale partij. Hij werkte er nauw samen met Heide Schmidt die de partij twee jaar geleden verliet, omdat onder Haider een openlijke, bijna agressieve buitenlander- vijandelijke koers werd ingeslagen. Zij richt te het Liberale Forum op, de enig erkende Oostenrijkse tak van de liberale Internationa le, terwijl Haider de vertrouwde naam FPÖ verving door de letter F van 'Freiheitlichen', de vrijheidlievenden. Edelweiss Helderblauwe ogen, bruinverbrand, altijd perfect in het pak. Getrouwd en vader van twee tieners, maar zijn gezin betrekt hij hoogst zelden in zijn politieke doen en laten. Haider is in theorie miljonair, sinds hij van een verre oom het levenslange vruchtgebruik van het ruim 1500 ha. grote Berendal kreeg. Een waterdichte belastingconstructie voor komt dat Haider als grootgrondbezitter wordt aangeslagen. Alles wat hij op zijn land doet en oogst wordt immers op het (belas- ting)conto van zijn oom geboekt. Het is een van de affaires waarmee Haider zijn geloof waardigheid niet vergroot. Maar zijn fans zien dat soort handigheidjes door de vingers. Haider; een liefhebber van edelweiss en dirndl; een vijand van nieuwlichterij, vooral op cultureel gebied. De Duitse regisseur Claus Peymann die in Wenen werkt en Oos tenrijk toch al één grote operette vindt, ziet Jörg Haider hooguit als een slim, eerzuchtig burgermannetje. Allesbehalve een demon. Bovendien is er op zich niets tegen kleinbur gers. „Alleen, als burgerman Haider in een kritieke situatie, met zijn brouwsel van natio nalisme, buitenlander- en kunstvijandigheid aan de macht komt, tja, dan ziet het er anders uit en heeft Oostenrijk een probleem," Precies. En dat gevaar blijft in Oostenrijk - méér dan in de meeste andere Europese lan den met een extreem-rechts blok - hoogst actueel. Door Frans Wijnands ndanks een ernstige crisis in de toeristensector denken de Salzburgers -toch al geen wereldburgers van geboorte - sinds vorige zomer serieus na over een maxi mum aantal toeristen per dag dat voortaan hun stad in mag. Volgens het eenvoudige sys teem van een maxi-parkeergarage. Vol is vol en je wacht maar tot er ergens weer een par- keerplaatsje, een terras- of theaterstoel vrij komt, Het is de arrogantie ten top, maar ja, de Salzburgers voelen zich in hun Mozart-decor onder de voet gelopen door al die vreemdelin gen. Datzelfde hoor je in Tirol, van oudsher toch een toeristische goudmijn. Het ergste zijn natuurlijk de Duitsers; vanwe ge hun aantal. En hun taal, want taalver wantschap verbroedert nog niet: Oostenrij kers spreken en schrijven weliswaar Duits maar zijn het daarom nog niet. Dat Bonds kanselier Kohl al meer dan twintig jaar als een vakantiependelaar steevast aan de Wolfs- gangssee neerstrijkt, is natuurlijk heel aar dig. Maar moet hij elk jaar een paar miljoen landgenoten meebrengen? En dan praten we nog maar niet over Duitse renteniers en gepensioneerden die zich in groeiende aantal len tegen de fraaiste Oostenrijkse zonhellin- gen aanschurken. Als ik dit soort verhalen hoor is het alsof ik aan de stamtafel van een café aan onze eigen Noordzeekust zit. Daar heerst(e) ook die 'welkom-wanneer-gaat-u- weer-weg?'-mentaliteit. Falend beleid, gebrek aan visie, rentabili- teitszwakte en overinvesteringen ondermij nen al jarenlang de Oosterijkse toeristenin dustrie. Maar niemand die maatregelen nam, over innovatie nadacht. Nu de problemen als een verstikkende lawine over de grotendeels oubollige horeca en hotellerie en de versleten ski-pistes dendert, is het land in rep en roer. Driekwart van alle horeca-ondernemers noemt in een recente enquête de toestand van hun bedrijf middelmatig tot zeer slecht. De zomer was een catastrofe en de meeste ondernemers hebben intussen wel geleerd dat de eerste sneeuw nog geen garantie is voor een goed seizoen. Dezer dagen is een nieuwe directeur benoemd van het nationale Oosten rijkse verkeersbureau. De pas 36-jarige Michael Höferer heeft maar een opdracht: haal de toeristen terug naar Oostenrijk. Duur Zouden de Oostenrijkers dan toch minder gastvrij zijn dan him reputatie doet vermoe den? 'Bij ons worden alleen de koeien gemol ken, niet de gasten,' mag dan een aardige reclamezin zijn, maar klopt-ie ook wel? In de grote ^teden klagen de bezoekers - toeristen net zo goed als zakenmensen - steen en been over de veelal onbeschaamd hoge prijzen. Hoeveel oprechtheid schuilt er achter die veelgeprezen gemoedelijkheid in plattelands- herbergen en knusse Konditoreien? En wat heet nog traditioneel Oostenrijks? In wezen vinden veel Oostenrijkers al die bui tenlanders maar lastig. Zeker als ze geen geld hebben. 'Nog meer buitenlandse vluchtelin gen zijn eenvoudig niet meer te financieren,' berichtte de Oostenrijkse pers dezer dagen. Zeker niet als de nieuwe wet er door komt waardoor het mogelijk wordt dat buitenland se kostwinners voortaan hun familie mogen laten overkomen. Als alle, op dit moment in Oostenrijk werkzame mannen dat zouden doen, dan staan er morgen meer dan 100.000 vrouwen en kinderen op de Oostenrijkse stoep. De kopstukken van de grote partijen hebben daarom al aangekondigd dat daar nog maar eens rustig en zonder emoties over moe ten worden gedacht en gepraat. Na de verkie zingen... Welvaart Een op de acht Oostenrijkers leeft tegen, op of onder de armoegrens: in totaal bijna een mil joen mensen onder wie bijna 300.000 kinde ren op een bevolking van ruim acht miljoen. Het zijn statistische, dus multi-interpretabe- le cijfers. Want er kan geen misverstand over bestaan dat Oostenrijk een welvarend land is, met een uitstekend stelsel van sociale voor zieningen. Met een grotere produktietoename dan bijvoorbeeld Duitsland; met een sterke munt. Het land kent een stabiele economische groei van rond de 2 procent, een inflatie van 4 procent en een werkloosheidspercentage van 5. Die cijfers geven al een heel ander beeld van de economische situatie. 'We komen niet als halve bedelaars, maar als kapitaalkrachtige contributiebetalers,' is nog altijd trots in regeringskringen te horen als de toetreding van Oostenrijk tot de EU ter sprake komt. Sinds 1 januari dit jaar is het zover. Oosten rijk ligt niet meer alleen in het hart van Euro pa, het land behoort tot de Europese Unie; een eerste stap naar verdere internationale integratie. Bezorgdheid Maar de meeste Oostenrijkers die voor voor toetreding stemden, zijn al lang niet meer zo enthousiast. Hun aanvankelijke jubel is lang zaamaan veranderd in bezorgdheid. Onzeker heid over hoe het nu verder moet. Met die vei lige neutraliteit, met de schilling die gaat ver dwijnen, met de bureaucratische terreur uit Brussel. Na al die jaren neutraliteit gaat het nu alle maal wel erg snel. De Oostenrijkse regering stond, net als het super-neutrale Zwitserland toe, dat Navo-troepen op weg naar de Balkan de Oostenrijkse en Zwitserse Alpenpassen mogen passeren. Terwijl beide landen toch zo'n gruwelijke hekel hebben aan transit van zwaar materieel. Vandaar dat Oostenrijk nu ook maar een autowegen-vignet gaat invoe ren, en een extra tol op de Brenner-Auto bahn. Volgend jaar bestaat Oostenrijk duizend jaar. Ook in Oostenrijk is de aanleiding tot een mooi feest gauw gevonden. Het geeft in elk geval aanleiding om volgend jaar nog eens liefdevol te pronken met het culturele erfgoed der vaderen. Ook de Oostenrijkers maken zich zorgen over het behoud van wat zo veel- omvattend-vaag 'de eigen identiteit' wordt genoemd. Het land heeft in de aanloopperio de naar de Europese aansluiting al gemerkt dat het afscheid moet gaan nemen van veel wat zo lang, zo vertrouwd eigen was. Enerzijds wil het land niets liever dan inter nationaal volwaardig meedraaien; de schakel zijn tussen oost en west; gids, advocaat en toeverlaat van de kleine midden-Europese staten. Maar anderzijds heeft het land zelf een coach nodig om met een stuk eigen verle den te durven breken. Er moet ongetwijfeld een Oostenrijkse variant bestaan op het spreekwoord dat je wel weet wat je hebt, maar niet wat je krijgt. Klestil Het eeuwfeest geeft de Oostenrijkers in ieder geval de kans zich in de internationale schijn werpers te presenteren. En dat streelt de eigenwaarde. Te lang heeft het land in de schaduw van zichzelf moeten leven; toen pre sident Kurt Waldheim zich in de Weense Hof- burg verschanste. Zichzelf en zijn land in een vernederend internationaal isolement voe rend. Zelden zijn de rode lopers zo weinig uit gerold ais in die jaren, toen iedereen van naam en rang Wenen meed, alsof er opnieuw de pest was uitgebroken. Dat is voorbij. De diplomaat-staatsman Tho mas Klestil mocht dan enige tijd een innig- geliefde maitresse in zijn Hofburg verstopt houden hetgeen veel preuts-conservatieve landgenoten maar matig konden waarderen, als staatshoofd kan de aristocratisch-opere- rende Klestil geen kwaad doen. Hij heeft het aanzien van Oostenrijk in korte tijd glanzend opgepoetst. Niemand die zijn uitnodigingen afslaat waardoor Wenen weer iets van die internationale rol terugkrijgt die het altijd al zo graag heeft kunnen en willen spelen. In eigen land buit Thomas Klestil zijn grond wettelijke bevoegdheden meer dan uit. Hij bemoeit zich rechtstreeks met de dagelijkse politiek. Praat over opheffing van de neutra liteit, over verdere internationale samenwer king van Oostenrijk. Desnoods dwars tegen de regerigskoers in. Mogelijk dat zijn zelfverzekerde optreden zijn landgenoten wat meer zelfvertrouwen geeft. Want achter de trots op hun eigen land, gaat bij veel Oostenrijkers de onzekerheid over de toekomst ervan verborgen.

de Stem | 1995 | | pagina 41