Einde aan in voetbal ZONDAG GEOPEN Brugman Veren volgend jaar tien procent duurder Straffen roekeloos autorijden omhoog Treinkaartje elk jaar hooguit 2 procent duurder SjKftBSKr DESTEM Toch weer hoger beroep afgewezen asielzoekers Voor al uw oogzor-g^ [iOSCH OPTIEK liede in voetbal? Sport ewind Indonesië reekt belofte Patricia Paay even terug Gids Discriminatie onder studenten ADHD-kind is te helpen Weekend Verbod buitenlandse transfers Betogers vinden euro maar niks )asa houdt Fokker even overeind 'praars Groenlinks *.WD in peiling 'aticaan overweegt ehabilitatie ketters ^v°SgekerkleiderSalS jta gevangenen in "Urg aan de haal Steeds meer fraude bij schoolexamens 30.000 m2 Groei- Bloeiplezier SCHALK ACATURES 0p zoek naar werk heeft vandaag ruim 110 vacatures. Maak er werk van VAN 13.00 TOT 18.00 UUR KEUKENS -m KORTE NIEUWS' 4560 AA HULST TELEFOON: (0114) 2327 TELEFAX: (0114) 319? DE STEM .10311 "000225 ZATERDAG 16 DECEMBER 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,95 - ZATERDAG: 2,50 VANDAAG in deze krant L Europees kampioenschap "([it volgend jaar in stadions der hekken en staanplaat- gehouden, ledereen wtdat de wedstrijd rierland-lerland een ijorbode van de vrede in voetbal was. Hotel Rotterdam Iforen de vlakte Itrneuzen Hotel Rotterdam in i gaat nog voor Kerst zegen de vlakte. De gemeente euzen is blij en opgelucht t de toezegging van eigenaar :o om het zo snel mogelijk jn. Het verkrijgen van een «gunning was geen enkel leem, want de gemeente zat met de situatie in de JËZEEIAND - C1 'd-De Indonesische autori- itn hebben de 32 Oosttimorese van de Nederlandse le toch gearresteerd. 'er hadden ze minister Van tilo (Buitenlandse Zaken) be- fddatniet te zullen doen. Van trio heeft Indonesië gevraagd gearresteerde Oosttimorezen vrij te laten. |3EBUITENLAND - A5 Zangeres Patricia Paay woont met haar man Adam Curry naar tevredenheid in Amerika, maar geeft haar dochter van vijf een Nederlandse op voeding. Beleefd, met goede tafelmanieren. DEELD Onderzoeken wijzen er op dat we onze oosterburen meer beginnen ter waarderen. De praktijk is anders, ondervinden buitenlandse studenten op de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer. PAGINA D5 Kinderen met de psychische stoornis ADHD zijn hyper actief en kunnen zich slecht concentreren. Velen raken al jong op het slechte pad. Een kind met ADHD kan geholpen worden mits het tijdig onderkend wordt. I DEEL E Van onze verslaggevers Luxemburg/Breda - „Ik ben blij dat de moderne slavernij is af geschaft." Zo reageert CDA-Europarlementariër Janssen van Raay.op de uitspraak van het Europese Gerechtshof, dat het transfersysteem in de voetballerij in strijd is met de Europese wetgeving en dat er onmiddellijk een eind aan moet komen. Huur Dematige gure oostenwind blijft ook in het weekeinde. De kans op regen of sneeuw is i.Vandaag veel bewolking, wrgeir enkele opklaringen: mslerdam - Zolang de onder- andelingen tussen Dasa en de Merlandse overheid over Fok- ir voortduren, blijft het Duitse «tarn geld in Fokker pompen, had zich aanvankelijk tot jaarwisseling garant gesteld de betalingen van Fokker. Wat de Nederlandse vliegtuig- Wer een negatief vermogen «ft, dreigde daarna een acuut «sement. I® ECONOMIE- A7 tal Haag - Als er nu kamerver- leangen zouden worden gehou- en zouden de WD en Groen- fors winnen. Volgens het ®?aat de WD van 31 naar 38 a Groenlinks van 5 naar Ook de SP boert goed: deze ®'l zou van 2 naar 5 zetels ®l Grote verliezers zijn D66 W24naar 18), PvdA (van 37 M3) en CDA (van 34 naar 30). ouderenpartijen houden van m< zetels er ééntje over. - Voor het jubi- 2000 wil de katholieke Ijoiderzoeken instellen naar Processen tegen ketters. Daar- i«nl ,en de Tsjechische her- er fn Hus en de Italiaanse »%ediker Girolamo Savo- t Beiden zijn in opdracht V-er ^"inse gedeti- iaDt,V?)n Sisteravond ont- P' mt het Huis van Bewaring .^mdeUngen jn Tilburg. vo°rtvluchtig. Drie oordat. 7» werden gepakt et terrein van het Jean-Marc Bosman, een modale voetballer uit België, heeft met het aanspannen van deze zaak de Europese voetbalwereld op z'n kop gezet. Het transfersysteem in Europa, waarbij per speler vaak ettelijke miljoenen zijn gemoeid, is vol gens het Hof in strijd met het vrij verkeer van personen binnen de Europese Unie. Het Hof bepaalde ook dat met in gang van vandaag clubs zoveel buitenlanders uit EU-landen mo gen opstellen, als ze zelf willen. De uitspraak van het Hof maakt nog geen eind aan de binnenland se transfers. Maar volgens voor zitter Theo van Seggelen van de spelersvakbond WCS zullen binnen twee jaar ook deze trans fers op de de helling gaan. De Europese voetbalbond Uefa en de wereldbond hebben zich tot het laatst toe fel verzet tegen de afschaffing van het transfersys teem. Ze vrezen dat de kloof tus sen de grote en kleine clubs ono verbrugbaar wordt, omdat de 'kleintjes' weinig meer geld zul len terugzien voor hun opleidin- Den Haag (anp) - De Onderwijs inspectie heeft dit jaar beduidend meer meldingen binnengekregen over onregelmatigheden bij exa mens. In 1994 kwamen er 266 meldin gen binnen, dit jaar waren dat er 369. In eenderde van de gevallen ging het om fraude, zoals spie ken, voorzeggen, werkstukken overschrijven of door anderen la ten maken en het verbeteren van al ingeleverd werk, na diefstal uit de tas van de docent. Dat blijkt uit het examenverslag 1995 van de Inspectie voor het Onderwijs, dat staatssecretaris Netelenbos (Onderwijs) naar de Tweede Kamer heeft, gestuurd. De inspectie verklaart een deel van de stijging uit de oproep aan scholen, om alle onregelmatighe den te melden. (ADVERTENTIE) voor huis en tuin zoals gen. De gevolgen van de uitspra ken, waartegen geen beroep mo gelijk is, zijn velerlei. Spelers kunnen na afloop van hun con tract vrij van club verwisselen. Ajax zal bijvoorbeeld voor Da vids en Reiziger, hun contracten lopen eind van het seizoen af, geen cent krijgen als ze naar een andere club in het buitenland verkassen. Clubs zullen dus proberen hun goede krachten met langdurige overeenkomsten te paaien, opdat ze bij tussentijds vertrek een ho ge afkoopsom kunnen bedingen. Omdat de positie van spelers ten opzichte van hun werkgevers verbetert, zullen de salarissen mogelijk stijgen. Clubs zullen minder geneigd zijn te investeren in jeugdopleiding. Tenslotte is het theoretisch mo gelijk dat een elftal in de Neder landse eredivisie straks bestaat uit elf spelers van andere EU- landen. Nu is het aantal buiten landers beperkt tot drie. NAC-voor2itter John Peek zei al eerder dat een streep halen door het transfersysteem zeer verve lend is. „Het voordeel naast het feit dat je niét meer kan verko pen, is dat je dus ook niet meer hoeft te kopen. Alleen zou het een rare zaak zijn als spelers opeens enorm omhoog gaan met hun sa lariseisen, want dan vraag ik me af of de maatregel van het Euro pese Hof zijn doel niet voorbij schiet, "aldus Peek. OP SPORT - B2: 'TV-geld moet clubs redden' Terwijl de premiers en ministers van Buitenlandse Zaken van de Europese Unie zich in de Spaanse hoofdstad Madrid bezighouden met de invoering van één Europeée munt, laten betogers weten dat maar niks te vinden. En om die mening kracht bij de zetten wordt een Europese vlag in brand gesto ken. Nog zes jaar. Dan betaalt de Nederlander zijn kerstinkopen niet meer met guldens, maar met eu- 'ro's. Een klein stukje van de Europese munt wordt ingeruimd voor een nationaal symbool (bijvoor beeld de beeltenis van het staatshoofd), zodat de gebruiker weet of hij in eurofrancs of euroguldens afrekent. foto anp OP ECONOMIE - A7: Keuze voor euro vooral symbolisch KAMERPLANTEN NU VELE KERSTBLOEIERS, KUNST ZINNIGE KERSTSTUKKEN EN DE MOOISTE BOMEN Bloemkwekerij-tuincentrum Mastlanddreef 9 Prinsenbeek - Tel. 5412351/ voor de tuin 5414686 Ma. t/m za. geopend! Van onze Haagse redactie Den Haag - De verzelfstandi ging van de Nederlandse Spoorwegen kan vrijwel zeker per 1 januari ingaan. De Spoorwegen hebben minister Jorritsma (Verkeer) beloofd dat de stijging van de prijs van de treinkaartjes jaarlijks maximaal twee procent zal bedragen. Bovendien zullen er voorlopig geen onrendabele lijnen worden geschrapt. De Tweede Kamer reageert posi tief op het besluit van Jorritsma. Eerder deze week botste zij nog hevig met de Kamer en was het nog maar de vraag of de NS in derdaad zoals afgesproken per 1 januari verzelfstandigd zou kunnen worden. Volgens PvdA-kamerlid Van Gij zel heeft de bewindsvrouw goed geluisterd naar de kritiek van de Kamer. „Dat is een belangrijk winstpunt." Ook de andere kritische rege ringsfractie, D66, toont zich bij monde van kamerlid Van 't Riet tevreden. „De minister geeft toch wel wat opheldering. Op het ter rein van d.e consumentenbescher ming heeft ze meer geregeld," al dus Van 't Riet. De kritiek van de Kamer spitste zich toe op de vrijheid die de NS zou krijgen om zelf de tarieven vast te stellen en onrendabele lij nen te schrappen. Jorritsma is hierop andermaal gaan overleggen met de Spoor wegen. Die hebben haar laten weten zich maximaal te zullen inspannen om de tariefsstijgin gen binnen de perken te houden. Gemiddeld zal die tariefsverho ging niet meer dan twee procent per jaar bedragen. Tijdens de spits kan die stijging hoger uit vallen, maar gemiddeld mag de prijsverhoging niet meer dan vier procent bedragen. Willen de NS hiervan afwijken, Van onze verslaggever Middelburg - Met dertig stemmen vóór en zeventien tegen zijn de Zeeuwse Staten gisteren akkoord gegaan met de verhoging van de veertarieven volgend jaar met tien procent. wachting van uitwijzing. Als Alva dat wist zou hij zich in z'n graf omkeren L 1~ Politiek was het al maanden een heikele zaak. De Staten waren dan ook hevig verdeeld. De Zeeuwse veerdienst functioneert met zijn oude boten niet naar be horen, terwijl een veerkaartje toch elk jaar weer meer geld gaat kos ten. Dat komt omdat er een afspraak ligt dat na het jaar 2000, als de toltunnel klaar is, het toltarief even hoog moet zijn als het gemiddelde veertariefDe Staten willen daarbij uitkomen op een gemiddeld tarief van tien gulden. En zo zijn de afgelopen drie jaar de tarieven al met twintig procent verhoogd. Gisteren lag er een voorstel om daar nog eens vijf procent extra op te doen. Het gevolg daarvan is dat de veer- kaartjes komend jaar tien procent duurder worden. Dat is te bar, vond onder meer. fractievoorzitter Holtkamp van de Pv dA. Holtkamp: „De afgesproken verhogingen zijn fors, het doet pijn, maar het is onvermijdelijk. Maar die extra vijf procent daarvan zeggen wij, INHOUD 6 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids RTV-programma's Ragazzi Weekendbijlage A2 A3/A4 A5 A6/A8 A7, deel B deel C deel D D3/D4 D5 deel E Kleintjeskrant Van onze Haagse redactie Den Haag - Automobilisten die veel te hard rijden oi te veel ge dronken hebben, raken voortaan sneller hun rijbewijs kwijt. Ook gaat de maximumstraf voor het door schuld veroorzaken van verkeersongevallen met doden of gewonden fors omhoog: van één naar drie jaar. Dat maakte vice-premier Dijk stal gisteren bekend na afloop van de ministerraad. „We ver wachten dat met deze besluiten de afschrikwekkende werking groter wordt," aldus Dijkstal. Nu al kan een officier van justitie bij ernstige alcohol- of snelheids delicten het rijbewijs inhouden in afwachting van de door de rech ter op te leggen ontzegging van de rijbevoegdheid. Maar in de nieuwe regeling kan een officier zonder tussenkomst van de rechter besluiten het rij bewijs in te houden. Daarbij wordt rekening gehouden met de ernst van de overtreding en met de vraag, of de verdachte zich al eerder schuldig heeft gemaakt aan eenzelfde vergrijp. Wie het niet eens is met de beslissing van de officier, zal zelf naar de rech ter moeten stappen, aldus Dijk stal. Met de verhoging van de maximumstraf voor roekeloos rijden kan de rechter meer reke ning houden met het persoonlijk leed bij familieleden en vrienden van het slachtoffer, vindt het ka binet. Dijkstal noemt de verho-, ging van één naar drie jaar 'fors',1 maar noodzakelijk om onverant woord rijgedrag tegen te gaan. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet wil het hoger beroep voor afgewezen asielzoekers weer invoeren. Regeringsfractie WD zal zich hier fel tegen verzetten. Twee jaar geleden werd het asiel zoekers bij de wijziging van de vreemdelingenwet onmogelijk gemaakt nog langer tegen een rechterlijke uitspraak in beroep te gaan. Het besluit leidde tot felle protes ten uit de juridische hoek, van wege de rechtsongelijkheid die hierdoor ontstond. PvdA en D66, voorstanders van herinvoering van het hoger be roep, slaagden er bij de formatie van het paarse kabinet in om het onderwerp opnieuw ter discussie te stellen. Uiteindelijk is de ministerraad gisteren, na lang wikken en we gen, akkoord gegaan met een voorstel over herinvoering van staatssecretaris Schmitz (Justi tie). Vice-premier Dijkstal (WD) hield zich na afloop van het kabi netsberaad op de vlakte en ver wees naar mededelingen van Schmitz komende maandag aan de Tweede Kamer. WD-kamerlid Rijpstra echter kondigt fors verzet aantegen het kabinetsbesluit. „Voor de WD- fractie is dit een zeer zware kwestie. Temeer daar de proce dures nu al veel te lang zijn. Ver lenging ervan zal alleen maar lei den tot extra kosten," vreest Rijpstra. Hij beaamt dat de huidige rechts gang voor asielzoekers ook ha pert. Het ontbreken van de moge lijkheid in hoger beroep te gaan leidt er bijvoorbeeld toe, dat rechters nu veel langer nadenken voordat ze een oordeel vellen. (ADVERTENTIE) dan moet dat in overleg met'de minister. Die kijkt dan of het ge vaar aanwezig is dat mensen daardoor de auto worden inge jaagd. Over onrendabele trein diensten wil Jorritsma komend jaar nieuwe afspraken maken met de NS. Tot die tijd mogen 'ten hoogste enkele procenten' van het totaal aantal treinkilo- meters worden geschrapt. Voor de dienstregeling 1997/1998 blijven alle lijnen bestaan. Uitstel van de verzelfstandiging van de Spoorwegen zou de rijks overheid volgens Jorritsma hon derden miljoenen guldens gaan kosten. Hulst, Absdaalseweg 19 Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. schuif dat op tot 1 januari 1997 en bekijk komend jaar eens hoe dat fi nancieel kan." De twee bezwaren die Holtkamp naar voren bracht, waren dat er nog geen duidelijkheid is over de toltunnel en dat de veren niet goed func tioneren. Dus kun je van de gebruikers niet extra geld vragen. De PvdA kreeg steun van CDA, ZVP, Delta Anders en GroenLinks. Het was echter te weinig voor het grote blok voorstanders in WD, SGP, RPF/GPV en D66. Woordvoerder De Zeeuw van die laatste fractie over de verhoging: „Tariefsverhogingen zijn nooit leuk, maar wij willen het personeel van de veerdienst niet de Schelde opsturen met een uitgeklede begro ting:" WD-gedepüteerde Hennekeij liet weten dat een jaar uitstel van de verhoging met vijf procent extra 1 miljoen gulden zou kosten. „Het is loffelijk," Aldus Hennekeij, „om te zeggen dat de gebruikers niet teveel mogen betalen, maar de tegenstanders van de verhoging geven ook niet aan hoe we die kosten moeten dekken." Waarop fractievoorzitter Holtkamp antwoordde, dat er binnen de be groting van de veerdienst nog wel mogelijkheden zitten om die kosten te verhalen. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso29,80 kwartaal autom. incasso86,90 Q bank/gironrkwartaal acceptgiro89,40 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- i gen hebben. Stuur deze bon In een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. E STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND V)

de Stem | 1995 | | pagina 1