LI Hotel Rotterdam tegen de vlakte bv. 2 ng (m/v) .LER m/v w CwfWM DE STEM Overeenstemming over manier van verdieping Westerschelde m- Batayrmibel paradijs Breda Met de kerstmuts op naar school Koninklijk goud voor C. de Rijke Koninklijk goud voor J. Lipj es (m/v) TOT 50% OPRUIMINGSVOORDEEL Donkere wolken boven Cokesfabriek Sluiskil VUURWERK Zeeuwse Staten beginnen nieuwe jaar in beslotenheid Schouwen-Duiveland vecht voor eiland Neeltje Jans Zuid-Chemie heeft een goed jaar achter de rug p, Verdurmen: 4De gemeente gaf ons zonder slag of stoot een sloopvergunning' Ikuwse Staten pen nieuwe dubbeldekker' Auto zwaar beschadigd Drie personen lichtgewond bij verkeersongeval R 1995 X 63 dienst (RMD) zijn op het Buro en medewerk(st)er n medewerk(st)er irdt gelijktijdig intern en heden bij het verzorgen en =>mandateerde gemeenten). ierregistratie van stukken dynamisch archief zoals kader van het bibliotheek- en ant met relevante artikelen uit riaal en dit samenvoegen en (geautomatiseerde) nedewerk(st)er postregistratie, anwel op de afdeling Interne Zaken. door de streekgewestelijke rer de afdelingen, delingen moeten gaan, hetzij deze poststukken. i dienst. ukken voor deze afdelingen, ministratieve ondersteuning. afhankelijk van leeftijd, alaris van maximaal 3.547,- ankelijk van leeftijd opleiding maximaal 3.083,- bruto per i funktievervulling. ichtspositieregelingen van het |rden ingewonnen bij de heer ng (tel. 0165-586462), danwel Zaken (tel. 0165-586480). itaties binnen 10 dagen na het jrd-Brabant, Vlilieudienst, Postbus 16, ien hoogst betrouwbare en ge- ,5 het gebied van ondermeer de ngen en het renoveren en ver- ïde panden. In onze 1.500 m wroom laten wij onze klanten n zien van vooraanstaande fa- en perfekt uitgebalanceerde eling keukens, willen wij op varen bieden: n goede salariëring ima secundaire beidsvoorwaarden n prettige werkklimaat groot assortiment Haal nu bestellijst. Afhalen 28, 29 en 30 dec. SPEELBOOM KLAASSEN Kerkdreef 8 Axel Tel. 0115-561781 Zeeland ZATERDAG 16 DECEMBER 1995 DEEL C Lonze verslaggever lliddelburg - Rijkswaterstaat en inverse natuur- en milieuorganisaties Tbben overeenstemming bereikt J er de manier waarop de verdieping [j, de Westerschelde straks plaats- Ijjdt. L het Herstelplan Natuur, gekoppeld L de verdieping, geen strobreed in de weg te leggen zien de milieuclubs af van procedures die een vertragende werking op dit herstelplan kunnen hebben. Dit is het resultaat van een overleg tus sen Zeeuwse Milieufederatie, Natuur monumenten en Zeeuws Landschap enerzijds en Rijkswaterstaat anderzijds. Vastgesteld werd dat beide partijen dezelfde doelstelling hebben als het om de Westerschelde gaat: een gezond en duurzaam functionerende riviermon ding. Overeensteming werd ook bereikt over de wijze waarop de rivier wordt uitge diept. Hierbij worden negatieve gevolgen voor natuur en milieu zoveel mogelijk beperkt. Om het verlies aan natuurwaarden te herstellen, wordt een plan opgesteld. Voor dit herstelplan heeft Vlaanderen in het verdiepingsverdrag 44 miljoen gul den beschikbaar gesteld. De zuiderburen hebben immers alle belang bij een uitgediepte Westerschel de: het verbetert de toegang tot de haven van Antwerpen. Verantwoordelijk voor het Herstelplan Natuur is de minister van Verkeer en Waterstaat. Zij heeft de provincie Zeeland, als voor trekker van het bestuurlijk overleg Wes terschelde, gevraagd een advies uit te brengen over het herstelplan. Afgesproken werd gisteren ook dat eens in de drie maanden tussen milieuclubs en Rijkswaterstaat overleg plaatsvindt om de gevolgen van de verdiepingswer- ken te beoordelen en eventueel bij te stellen. lm onze verslaggever limeuzen Hotel Rotterdam in Terneuzen gaat nog voor Kerstmis tegen de vlakte. Dat heeft P. Verdurmen, mede- ijker van eigenaar Proverko, gistermiddag laten weten j burgemeester Barbé van Terneuzen. weekeinde brak in de tawval aan de Westkolkstraat Idenieuzen brand uit. algelopen week ontdekten (uiten van de Zeeüws-Vlaamse ie opnieuw dat druggebrui- jsinhetslooppand een vuurtje jhet stoken waren. (taoedelijk was ook de brand j liet weekeinde veroorzaakt slordige drugverslaafden lit zich tegen de decemberkou ■van onze verslaggever llliddelburg - Zonder verder lüog veel discussie hebben de ■Zeeuwse Staten gisteren een liuwe dubbeldeksveerboot 71,6 miljoen gulden iDe onduidelijkheden die er eer- (et deze maand nog aan de Euro aanbestedingsprocedure n zijn voor het grootste Sittlverhelderd. Zo werd bijvoor- |taldbekend dat de kale aanbie- s van werf nummer twee it, een Noors bedrijf, 70 miljoen gulden bedraagt. De kale "s de Koninklijke Schelde die de opdracht krijgt, was 63 miljoen gul- Iden,veel goédkoper dus. "1 Statenleden hadden eerder |it een commissiezitting bezwaar lakt tegen het technisch ls van de samenvatting van Ijst uiteindelijke voorstel tot )p. Die bezwaren wogen giste- jlj'u niet zo zwaar dat er tegen- |Semmers waren. |éfc hebben wat we wilden, de 11e bouw van een goede veer- C aldus D66. En tenslotte k An,ders: „Een goedkope t en werk voor De Schelde, Vnma." |e veerboot dient 1 april 1997 e zijn. wilden wapenen. Het pand vorm de, hoewel dichtgetimmerd, namelijk al heel lang een gewild onderkomen voor dakloze junks in de Scheldestad. Eerder deze week liet Proverko nog weten niet van plan te zijn het pand op korte termijn ten prooi te laten vallen aan de slo pershamer. De eigenaar wenste zich in eerste instantie te beperken tot het goed dichttimmeren van het voormali ge hotel. „Maar er was geen alter natief meer," aldus Verdurmen gisteravond. „De situatie was echt onhoudbaar geworden. Afgelopen dinsdag hebben we het opnieuw goed dicht laten zetten. Maar de volgende dag waren er alweer ruiten ingegooid." Keer op keer namen dakloze ver slaafden de laatste vier weken bezit van het pand en dat was voor Proverko aanleiding een drastisch einde aan de probleem situatie te maken. „Want dit is water naar de zee dragen. Dit kan gewoonweg niet meer," gaf Ver durmen ruiterlijk toe. De gemeente Terneuzen toonde zich in de persoon van de burge meester bijzondér blij en opge lucht met de toezegging van Pro verko om Hotel Rotterdam zo snel mogelijk te slopen. Het ver krijgen van een sloopvergunning was geen enkel probleem, want ook' de gemeente zat bijzonder met de situatie in de maag. „Een ambtenaar kwam zelfs de aanvraagformulieren voor de sloopvergunning meteen zelf brengen," zo gaf Verdurmen aan hoe graag de gemeente wilde dat de overblijfselen van het hotel met de grond gelijk worden gemaakt. De sloop is inmiddels aanbesteed en gaat zoals gezegd nü zo snel mogelijk beginnen. Hoeveel geld daarmee gemoeid is, wilde Ver durmen desgevraagd niet exact vertellen. „Het is erg veel geld. Zeker ette lijke honderdduizenden gul dens." (ADVERTENTIES) inlays steunzolen rthopedisch schoentechnikus bekroond in duitsland en amerika Desgewenst komen wij bij u thuis voor het opmeten en het passen. w leleringsedijk 60 breda 076-5148168/5223475 fax 5200729 DIKKE PRET! de t/m maat 104 Kinderschoenen t/m maat 24 - Ruim 40 kinderkamers O.'53 Van onze verslaggever Sluiskil - De ernstige inzinking in de Europese staalindustrie, die zich na de zomervakantie 1995 manifesteerde, werkt ook door naar de cokesindustrie.- „Die gevolgen mogen," zo zei gisteren directeur J. Seghers van de Cokesfabriek in Sluiskil, „niet onderschat worden." De hoogovens in België, Frankrijk en Luxem burg - waar het Sluiskilse bedrijf aan levert - blijven cokes nodig hebben. „Maar hun eisen zowel op het gebied van kwaliteit als kostprijs worden steeds stren ger." De marges bij de cokesindustrie zijn niet groot, de prijs van kolen en de dollar worden niet in Sluiskil bepaald ende afschrijvingen van grote investeringen - in vorige jaren gemaakt - blijven drukken. „Kosten die we wel in de hand hebben zijn loonkosten, 20 procent van de totale kosten. Matiging zal nodig zijn," aldus Seghers, die er verder op wees dat de dreiging van Poolse en Chinese cokes blijft bestaan. Niettemin ziet Seghers de toekomst met het nodige vertrou wen tegemoet. Op het gebied van het milieu zijn in Sluiskil grote investeringen gedaan, staalfabrieken zullen toch cokes nodig heb ben en er is vakmanschap en know-how in huis, „We liggen goed," zei Seghers, die sprak bij gelegenheid van de jaarlijkse huldiging van jubilarissen en het afscheid van gepensio neerden. Terugkijkend op 1995 zei Seghers dat de produktie van cokes dit jaar maximaal was, ook al omdat aanvankelijk de Westeuro- pese staalindustrie op volle toeren draaide. De plotselinge inzinking dit jaar onderstreept volgens Seghers het cyclische karakter van de staalindustrie. „De gevolgen zijn ernstig. Temeer daar de' diepere, structurele oorzaken van de huidige malaise - de overcapaciteit van staalproduk- tie in Europa - nooit werden aangepakt. Het gevolg: produktiebeperking en zelfs dreigen de sluiting." Zoals bekend zijn bij Sidmar Zelzate, moe derbedrijf van de Cokesfabriek, om economi- Van onze verslaggever Terneuzen - C. de Rijke (62) uit Terneuzen verlaat na veer tig jaar dienst in rijksbetrek king de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel met een koninklijke onderschei ding op zak. Burgemeester R. Barbé speldde hem gistermiddag in het gebouw van de Kamer de gouden medail le in de Orde van Oranje-Nassau op. De Rijke gaat met vervroegd pensioen. De Rijke kreeg de onderscheiding onder andere omdat hij veertig jaar lang de steun en toeverlaat is geweest van de diverse secretarissen van de Kamer van Koophandel. Ook was' hij in toenemende mate de vraagbaak voor het regionale bedrijfsleven bij de uitvoering van de economische ordenings wetgeving. De kroon op zijn werk vormde de toekenning deze zomer aan de Kamer van Koop- C. de Rijke ...goud... foto camile schelstraete handel in Zeeuws-Vlaanderen van de Kwaliteitsprijs voor het handelsregister. Van onze verslaggever Sluiskil - J. Lipjes (57) uit Ter neuzen is gisteren door burge meester R. Barbé van de gemeente Terneuzen koninklijk onderscheiden met de ereme daille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De burgemeester speldde de bij behorende versierselen op in res taurant Dallinga in Sluiskil. Lipjes is veertig jaar onafgebro ken in dienst van A.C.Z. de Car bonisation u.a. oftewel de Cok esfabriek te Sluiskil. Hij begon bij dat bedrijf als leer ling-tekenaar en vervult momenteel de functie van chef Kwaliteitszorg. Op maatschap pelijk gebied is Lipjes actief in de zeilsport. Hij maakt al veer tien jaar deel uit Ivan het bestuur van de Terneuzense watersport vereniging De -Honte, waarvan J- Lipjes de laatste vijf jaar als voorzitter ...goud... van de vereniging. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse Staten beginnen het nieuwe, jaar in diepe beslotenheid. Zonder dat de pers of het publiek er bij mag zijn, is er half januari een avondvergadering van de fractievoorzitters in de Abdij, waar dan onder meer de kwestie van de nevenfuncties van de commissaris van de koningin op de agenda staat. Dit politieke voornemen voor het nieuwe jaar hebben de fractievoorzitters gisteren voorafgaande aan de Staten- zitting besproken. Alleen GroenLinks en Delta Anders waren tegen besloten heid, zij vonden dat er gewoon openbaar kon worden verga derd. De nieuwe wind van de open baarheid die door de Abdijgan gen blies nadat de belastingaf faire, die vier gedeputeerden de politieke kop kostte, was afge wikkeld, is geluwd tot een zwak briesje. Steeds vaker hoor je in de Mid delburgse politiek de roep om besloten vergadering zonder pers of publiek. Vooral nu de toltunnel WOV er aan zit te komen en de Tweede Kamer over geheime informatie beschikt die de Zeeuwse Sta tenleden niet hebben. Gisteren werd door alle grote fracties rap besloten tot een niet-openabare vergadering, waar naast de nevenfucties ook andere volstrekt openbare zaken zoals de werkwijze van de Staten, de procedure rond de begrotingsbehandeling en het fractie-assistentieschap op de agenda zullen staan. Middelburg (anp) - De voorgenomen gemeentelijke herindeling van Schouwen-Duiveland en Walcheren is het aangewezen middel om het voormalige werkeiland Neeltje Jans eindelijk aan Schouwen-Duiveland toe te wijzen. Dit betoogde burgemeester H. Tees van Westerschouwen giste ren namens zijn vijf collega-bur gemeesters op Schouwen-Duive land, tijdens een hoorzitting in Middelburg over de herindeling door de vaste kamercommissie voor binnenlandse zaken. Het eiland hoort sinds zijn ont staan bij de aanleg van de storm vloedkering bij de gemeente Vee- re. De gemeente Westerschouwen heeft ooit tevergeefs aanspraak op Neeltje Jans gemaakt. Tees wees er gisteren fijntjes op dat een groot aantal van de onge veer 60.000 verblijfsrecreanten op Schouwen zomers een bezoek aan Neeltje Jans brengt. Boven dien is het handhaven van de. openbare orde op het voormalig werkeiland een taak van de poli tie op Schouwen-Duiveland. Ook voor rampenbestrijding is Neeltje Jans op dit eiland aangewezen. De provincie heeft het verzoek van de zes gemeenten in de herin delingsplannen niet gehonoreerd. Overheveling naar de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland scheelt de provincie enkele ton nen aan rijksgeld. Bovendien zouden in dat geval nieuwe gemeentelijke watergrenzen vastgesteld moeten worden. In deze regio duurt het altijd wat langer voor een rage een rage wordt. Tijdens de wedstrijd Werder-Bremen PSV waren duizenden PSV-supporters ermee getooid. Nu loopt ook de jeugd van Hulst met 'de kerstmuts'. foto camile schelstRaete sche redenen de walserijen regelmatig stilge legd, zo ook in de kerstweek. Seghers stak de loftrompet over de inzet van het eigen personeel, want de afgelopen lange hete zomer heeft het er dit jaar niet eenvoudi ger op gemaakt, zeker niet bij een bedrijf waar vuur, vlam en stof factoren zijn om mee af te rekenen. Om één minpuntje in 1995 kon Seghers niet heen. „We hebben minder goed gescoord op het gebied van terugdringing van het ziekteverzuim. De dalende trend van de laatste twee jaar zette jammer genoeg niet door en het cijfer van 6,31 procent over 1994 halen we helaas dit jaar niet." De Cokesfabriek nam gisteren afscheid van tien werknemers, die gebruikmaken van de VUT-regeling. Gehuldigd werden elf jubila rissen. Twee daarvan waren 37,5 jaar in dienst: W. de Doelder en M. Lindenberg. De andere negen: R. de Jaeger, J. Andriessen, M. Hamelink, M. Kurudere, H. van de Wege, F. de Bruijne, J. van Es, A. Pastor-Girones en L. van den Bos, herdachten hun zilveren jubi leum bij het bedrijf. Van onze verslaggever Sas van Gent - Kunstmestfabriek Zuid-Chemie in Sas van Gent - onderdeel van de multinational Elf-Atochem - heeft een goed jaar achter de rug. De produktie reikte naar recordhoogtes en het verwachte netto-resultaat (winst) in 1995 is in jaren niet gehaald. Dit laatste maakt het mogelijk, zo zei directeur ir. K. Horstra gisteren tijdens de traditionele eindejaarsbijeenkomst, om aan het personeel in december een voorlopige winstdelingsuitkering van drie procent uit te keren. Na definitieve vaststelling van de jaarcijfers volgt in april/mei vol gend jaar nog een restant winst deling. De positieve resultaten van het Sasse bedrijf waren mogelijk door een aantal factoren. De drastische herstructurering die afgelopen jaren in de Westeu- ropese kunstmestindustrie heeft plaatsgevonden, werpt zijn vruchten af en de vraag naar kunstmest nam toe. Dié her structurering ging ook aan Zuid- Chemie niet voorbij. Werkten er in 1985 nog 240 men sen, nu is de personeelsbezetting gedaald tot 140. Waren die honderd mensen nog steeds in dienst dan was hiervoor de winst over het laatste jaar nodig geweest. „Die herstructureringen waren een onvermijdbare voorwaarde om te overleven," zo hield Hors tra zijn gehoor voor. De betere resultaten in de kunst mestindustrie leiden volgens Horstra niet automatisch tot niéuwe investeringen, zeker niet in West-Europa. De rentabiliteit van die investe ringen is namelijk bepaald nog niet gegarandeerd. „Naast al de goede berichten mag niet verge ten worden dat onze activiteiten niet altijd en voor iedereen reden tot vreugde zijn," zei Horstra en wees op de regelmatig terugke rende milieuklach'ten vanuit de Sasse burgerij. Hoewel schade bij vee door de uitstoot van fluor niet meer wordt vastgesteld en de uit stoot ruim binnen de normen valt, neemt het aantal geur- en stankklachten niet af. '„Dat is voor ons jammer: het verdwijnen van de suikerfabriek die als een soort buffer fungeerde en de ver laagde irritatiedrempel bij de bevolking zijn hier debet aan. We gaan door met inspanningen om de geurbelasting te verminderen, omdat wij als een goede buur in Sas van Gent willen doorgaan met ons werk," zei Horstra. Het is nu echter eenmaal een gegeven dat 80 jaar geleden werd besloten zeer dicht bij de kern van Sas van Gent een kunstmest fabriek'te zetten, waar overigens gedurende vele jaren activiteiten in en rondom Sas van Gent zijn te danken. „Een minimum aan overlast, afhankelijk van tech nisch en economisch kunnen, zal daarbij geaccepteerd moeten worden." IJzendijke - Bij een mislukte inhaalmanoeuvre werd gister morgen een personenauto bestuurd door een 42-jarige man uit Vlissingen zwaar beschadigd. De man ging een voor hem rij dende tractor met aanhangwagen inhalen. Hij deed dit echter op het moment dat de tractor links afsloeg. Ook de tractor-combina- tie aanzienlijk beschadigd. Van onze verslaggever TerneuzenBij een verkeerson geval op de kruising Guido Gezellestraat/Vlietstraat in Ter neuzen zijn gisteravond drie per sonen gewond geraakt. Bij het ongeval was een Belgische en een Nederlandse auto betrokken. De toedracht van het ongeluk was gisteravond nog niet bekend. De inzittenden zijn met snij- en schaafwonden overgebracht naar ziekenhuis de Honte, dat op enkele honderden meters afstand ligt. De schade aan beide auto's is aanzienlijk. Het ongeluk gebeur de even voor achten en zorgde enige tijd voor ontregeling van het verkeer. Automobilisten die vanaf de Tractaatweg over de Guido Gezellestraat in Terneu zen wilden inrijden werden omgeleid. Het verkeer dat Ter neuzen uitgilde had te maken met een kleine vertraging. Na een Uur waren alle wegen weer vrij. rijt), 5107 RG DONGEN- 01623-18550

de Stem | 1995 | | pagina 19