DE STEM Euro '96 in Engelse stadions zonder hekken en staanplaatsen Afrekening met het verleden Hij is de georganiseerde BESPROKEN \SOGAL WAT' Jobs Breda Electronics referentiecode HP7 NAGER (m/v) ANNER (m/v) 10-50% korting Bokswereld beschouwt promotor Don King als een noodzakelijk kwaad ,ieligste winkel voor geluid, licht en communicatie EMBER 1995 jeme installaties. ior de Werktuigkunde. De voornaamste ede samenwerking met opdrachtgevers onze medewerkers een grote mate van jor willen uitnodigen om te solliciteren. iek van n de entu n20 zijn uw HOOFD PERSONEELSZAKEN Deze functionaris is verantwoordelijk voor het personeelsbeleid binnen de or- ganisatie, zowel in beleidsmatig als in operationeel opzicht. Samen met het ma nagementteam geeft u gestalte aan het personeelsbeleid van de vestiging en draagt u zorg voor de juiste uitvoerinq hiervan. Hierbij is uw vertrekpunt de re gelingen die dienaangaande op holdina- mveau zijn vastgesteld. U adviseert het managementteam over onderwerpen als opleidingen, loopbaanbegeleiding beoor delingen, aanname- en ontslagzaken en ziekteverzuim. In operationele zin bent u verantwoordelijk voor ziek- en herstelmel dingen, de uitvoering van personeelsre gelingen, beheer van personeelsdossiers functieomschrijvingen en de werving selectie van nieuwe medewerkers. Daar naast geeft u ondersteuning aan leiding gevende functionarissen bij het uitvoeren van hun personele taken. Tevens bent u voor alle medewerkers het klankbord voor alle zaken betreffende perso neelsaangelegenheden. U geeft direct lei-I ding aan twee medewerksters van de af deling Personeelszaken en rapporteert rechtstreeks aan de vestigingsdirecteur. - HBO Personeelswerk - 5 10 jaar relevante werkervaring, bij voorkeur opgedaan in de bouw- of installatiebranche - goede kennis van actuele wet- en regelgeving in dit vakgebied - bij voorkeur ervaring in samenwerking met vakorganisaties - kennis van relevante technische vakopleidingen/cursus is een prae - leeftijdsindicatie: 30-35 jaar - zeer goede communicatieve vaardigheden - integriteit - inlevingsvermogen - wint vertrouwen van management en medewerkers op basis van persoonlijkheid en kennis - ontplooit initiatieven - bereidheid om ook operationeel handen uit de mouwen te steken - analytisch vermogen - affiniteit met bouw/installatiewereld - geduld - tactvol - 'no nonsense'-type - houdt overzicht - overtuigingskracht - incasseringsvermogen/doorzetter Een psychologisch onderzoek kan onderdeel uitmaken van de sollicitatieprocedure In wij met spoed op zoek naar een KlINt'TIK EISEN J heeft een aantoonbare ervaring met ogistieke processen c.q. expeditie werkzaamheden, (bij voorkeur in een ïandelsondememing). U heeft enige ervaring en een sterke affiniteit met de automatisering van het logistieke proces. Uw opleiding ligt op minimaal MBO niveau en u beschikt over een resultaatgerichte instelling. U heeft goede kennis van de Engelse taal. U bent in staat om op goede wijze contacten op allerlei niveaus te kunnen onderhouden. Uw leeftijd ligt tussen de 25 en 35 jaar. U kunt zelfstandig en in teamverband werken. Verder bent u accuraat, stressbestendig en zeker geen "nine to five" type. U heeft een aantoonbare ervaring binnen het inkoopproces. U heeft een sterke affiniteit met de automatisering van het inkoopproces en heeft gevoel voor cijfers. Uw opleiding ligt op MBO niveau en wanneer u al in het bezit bent van een vakdiploma (NEVIE) is dat een pre. U heeft goede kennis van de Engelse taal en kunt zelfstandig correspondentie voeren. U bent in staat om op goede wijze contacten op allerlei niveaus te onderhouden. Uw leeftijd ligt tussen de 25 en 35 jaar. U kunt zelfstandig en in teamverband werken. Verder bent u accuraat, stressbestendig en zeker geen "nine to five" type. Wanneer u belangstelling heeft kunt u uw schriftelijke sollicitatie, inclusief CV en referenties, binnen 2 weken richten aan eindejaars opruiming op al ons geluid-, licht- communicatie apparatuur 14 Breda/Princenhage Tel. 076-5212881 Spart ZATERDAG 16 DECEMBER 1995 DEEL B ^..idoet geen zeer. Ik heb er (5 nooit zo mee gezeten als rfioorf/apooruitmaakten, al jj ik 's avonds natuurlijk wel elan in de spiegel te kijken of jitwe luisteraars inderdaad .op mijn kop stonden, jas, liet klopte. In mijn puber- klieb ik mijn flappies overigens li even erg gevonden, maar i werd ik gelukkig [deopkomst van de uit de brand i. Het haar heeft (ïb lang mijn femte bedekt, maar atste jaren is kort' mode en weet ik eter. Vroeger werd door mijn moeder tuurd naar de als die er, voor piek, niet genoeg ild had, en tegen- jzitzete moppe rt het te kort is, van die mooie i. Zo is het altijd die flaporen ontdekt omdat Blankenstein zich waar in zijn kruis getast door het gezang «let publiek bij NEC. ik geen biet Omdat ik ten i!e vermoedde dat :Haagse arbiter, die er een geheim van ikt heeft homosek- Ml te zijn, door de her- Btee horde met het w de hand liggende een wat platter ijem daarvan uitge- zou zijn. Dat vind ik net «onbegrijpelijk als een hetero- voor hetero uitmaken. Of homo of hetero is maakt «uij niets uit, dus dat schelden sik niet als schelden. En laat zich een keer vergissen, snij homo noemen. So what1 «gisteren kwam ik erachter dat «gegokt had ten aanzien van daar in Nijmegen gezongen W- he scheidsrechter was niet wtomo uitgemaakt, maar voor en was daarna als ®i mokkend kind in de kleedka- blijven zitten omdat het er niks aan gedaan had. ttmoet ik daar nou weer mee? «xrenjong een belediging? 'men dat mama Blanken een ander dan met de ikte term aangeduid bad, is de constatering op litelijk onjuist. Maar voor is het dan een belediging? de moeder, voor de zoon, of «beiden? me op geen enkele manier in om een oordeel te vel- «over de activiteiten van een overbuurvrouwen, die het oudste beroep ter «fd uitoefent, en die me altijd !tabrU::i. goedendag zegt. Last - eenvrouwsbedrijfje heb Jooit gehad, en op zwoele monden is het geluid van "fpje net zo vertrouwd als van onze merel in de Maar wie huur en ?*rvan het menselijk lichaam THlIlnrn.- hu I V- ;e zaak vindt, voelt snel beledigd als wordt met anders- sen die desbetreffende praktizeren. pen ige druktemakers die om genoegdoening tn als ze niet netjes |j®9 aangesproken worden, tam ben 'k altiicl bijzonder ten aanzien van hun feeriÖ! Weven, ai te vaak wordt het zijn dankbaar gehan- (aitmT een om weer «de schijnwerpers te komen onwelkome publicitaire Ü0Te De ware reden van de ftihJ1!3' 9onoegdoening en meestal kwalijker dan - e belediging: schijnheilige '"'geilheid. a Léon Krijnen Na 231 kwalificatiewedstrijden staan de zestien deelnemers aan de eindronde om het Europees kampioenschap voetbal in Engeland vast. Morgenmiddag is de loting in Birmingham. Het EK van 1996 (8-30 juni) wordt het eerste met zestien landenploegen, die in acht verschillende stadions zullen spelen. Voor gastheer Engeland wordt Euro '96 een afrekening met het verleden waarin het door drie rampen met supporters werd getroffen. De hekken zijn weg, staanplaatsen wer den vervangen door zitplaatsen. Maar de sfeer is blijven hangen in de Engelse arena's. Door Henk Mees Birmingham - Rollende supportersmassa's op de staantribunes waren jaren lang symbolisch voor Engels voetbal. Nergens was het altijd zo vol en drukten ze elkaar rijendik zo angstaanjagend naar beneden als op de Kop, de bekendste staantribune ter wereld. De Kop is nog altijd imponerend groot. Woensdagavond leek het wel één grote schouwburg, daar achter het doel op Anfield Road in Liverpool waar al die vrolijke Ieren vergeefs naar de gelijkma ker van Ierland tegen Oranje hadden zitten smachten. De rode kuipstoeltjes op de Kop zullen volgend jaar juni niet mas saal door Ieren worden bezet. De loting voor de EK-eindronde, morgen in Birmingham, zal uit wijzen of de fans van Oranje nog wel een keer het stadion van FC Liverpool kunnen aandoen waar het Nederlands voetbalelftal woensdagavond in de 231e en allerlaatste kwalificatiewedstrijd op de valreep de zestiende deel nemersplaats afdwong. Drie van {ie 24 groepswedstrijden plus een kwartfinale zijn aan Anfield toegewezen. Maar de atmosfeer in de zeven andere sta dions zal nauwelijks daarvoor onderdoen. St. James' Park in Newcastle, in het noorden van Engeland, Eiland Road (Leeds), Hillsborough (Sheffield), Old Trafford (Manchester), Villa Park (Birmingham), City Ground (Nottingham) en Wembley, de voetbaltempel van Londen - alle stadions ondergingen een grondi ge renovatie. Maar de geur van een echt voetbalstadion hangt er nog altijd. 'Prachtig decor' Afschaffing van hekken, de afwe zigheid van atletiekbanen en de vervanging van staanplaatsen door zitjes maken de Engelse voetbalarena's sfeerrijk. Ook al omdat de belangstelling in het moederland van de voetbalsport doorgaans goed gevulde stadions garandeert. „Hier tref je publiek met een echt voetbalhart. Het EK moet een prachtig decor worden, dan voetbal je toch vanzelf veel lekkerder dan in zo'n grauw sta dion als bijvoorbeeld dat van Minsk," sprak Clarence Seedorf woensdagavond, voor zich uittu- rend op Anfield Road, nog nage nietend van de Oranje-triomf en al dromend van nieuwe successen in 1996. „Het EK van 1992 in Zweden was het eind van een tijdperk, het laatste grote voetbaltoernooi met staanplaatsen. Voetbal moet de toeschouwer zoveel comfort bie den dat het een plezier is wed strijden te bezoeken," zegt Glen Kirton, de toernooidirecteur van 'Euro '96', dat volgend jaar van 8 tot en met 30 juni op de kalender staat. Afrekening 'Euro '96', het tiende EK sinds de start in 1960, moet voor Engeland ook de afrekening worden met het verleden. Het Engels voetbal werd in de jaren tachtig opge schrikt door drie rampen in gam mele stadions. Achttien dagen voor het Heizei Drama met 39 doden, kwamen 45 mensen om het leven bij een brand in het Samen met zijn assistent Maurice Setters bewondert de Ierse bondscoach Jack Charlton de supporterslegioenen van Ierland en Nederland na afloop van de beslissings wedstrijd in Liverpool. De organisatie van Euro '96 hoopt dat het volgend jaar juni ook zo'n voetbalfeest wordt in Engeland. foto allïport voetbalstadion van Bradford City. Vier jaar later vielen er 95 doden en 736 gewonden, waarvan er een vier jaar later in coma nog overleed, toen een klein steunhek het begaf in Sheffield tijdens een halve finale in het bekertoernooi tussen Liverpool en Nottingham Forest. Een indrukwekkende gedenk steen op Anfield Road herinnert aan de 96 doden, vrijwel allemaal supporters van Liverpool. En Hillsborough, het voetbalstadion van Sheffield is nu zo mooi opge knapt dat het in juni een van de acht EK-lokaties is. De drie drama's waren in '89 aanleiding voor een grondig onderzoek waaruit aanbevelin gen resulteerden die door de overheid dwingend werden opge legd. Het gevolg is dat nu alle sta dions in Premier League en eerste divisie uitsluitend nog zitplaat sen bevatten en alle hekwerken verdwenen zijn. De modernisering kostte bijna 200 miljoen gulden waarvan een jgroot deel uit de spaarpotjes van de voetbalbond kwam. „Die ram pen hebben onze ogen geopend. Daardoor hebben alle clubs zich financieel verplicht hun stadions te vernieuwen en vooral te bevei ligen. Die modernisering staat geheel los van 'Euro '96', maar komt wel mooi van pas," zegt toernooi-directeur Kirton. Mini-WK 'Football comes home', is de slo gan waarmee de Engelse voetbal bond het EK van 1996 uitdraagt. De terugkeer naar het moeder land. Het eerste Europese lan- denkampioenschap met zestien ploegen nadat de eindronde van 1992 nog acht deelnemers had gekend. Een mini-WK van het sterkste continent, dat vorig jaar tijdens de wereldtitelstrijd in de Verenigde Staten zeven van de acht kwartfinalisten leverde, ter wijl wereldkampioen Brazilië zijn spelers nog eens grotendeels uit Europese clubs recruteerde. De Europese voetbalelitie zal van 8 tot en met 30 juni vrijwel volle dig aanwezig zijn met nieuwe sterren als Patrick Kluivert en Clarence Seedorf, de Italiaan Del Piero, de Spanjaard Raul en de Portugees Rui Costa. Van de meest vooraanstaande Europese landen ontbreken alleen Zweden (halve finalist op het WK van vorig jaar) en België. „Zoveel sterke Europese landen bij elkaar moeten garant staan voor een kleurrijk toernooi. Engeland mag het decor verzor gen en ik ben ervan overtuigd dat we daarvoor hier op de juiste plaats zijn. De sfeer in de sta dions is uitstekend, de facilitei ten zijn goed en er zullen maar weinig tv-zenders in de wereld zijn die zo goed voetbalreporta ges verzorgen als BBC en ITV. Bovendien begrijpt het Engelse publiek wat voetbal is. Hier zul je geen mensen in de stadions tref fen die zo onwetend zijn als de Amerikanen vorig jaar bij het WK," zegt Kirton. Televisie Het EK van 1996 wordt een pro ject van ruim 300 miljoen gulden wanneer de stadions steeds vollo pen. De televisie is opnieuw een belangrijke financier: circa 105 miljoen gulden wordt betaald voor de rechten van de 31 wed strijden. Reclame levert zestig miljoen op. Als alle 1,3 miljoen kaartjes uitverkocht raken loopt de teller op tot 135 miljoen aan entreegelden. De prijzen variëren van veertig tot 120 gulden voor de groepswedstrijden en lopen op tot 350 gulden voor de duurste plaats bij de finale. Vooralsnog krijgen de buiten landse bonden slechts zevendui zend kaarten per duel van hun landenploeg toegewezen. Afhan kelijk van de overige belangste- ling kan het contingent worden uitgebreid. Van de 1,3 miljoen zijn er inmiddels al 400.000 door Engelse klanten opgekocht. De nationale bonden van de deel nemende landen, dus ook de KNVB, slokken een aantrekkelijk deel van de opbrengst op. Afhan kelijk van de prestaties krijgen de bonden een aandeel uitge keerd. De vierde plaats in een poule na drie groepswedstrijden levert nog altijd 5,5 miljoen gul den op. Voor de wedstrijden in de kwartfinale en halve finale wordt per wedstrijd ruim twee miljoen betaald. De winnaar van de fina le sluit het toërnooi'af met een uitkering van zes miljoen pond, een kleine zestien miljoen gulden. Impuls Daarnaast rekent Engeland op een economische impuls van 100 miljoen pond. „We rekenen op 200.000 buitenlandse bezoekers. Cijfers uit de toerisme-industrie wijzen erop dat die gemiddeld 500 pond per persoon uitgeven. Dat betekent dus 100 miljoen pond (omgerekend bijna 270 mil joen gulden). Daarnaast rekenen we op een impuls voor het Engel- se voetbal. Na het WK van 1966 in Engeland werden in de tweq daaropvolgende seizoenen twee miljoen toeschouwers meer gere gistreerd," weet toernooi-direc teur Kirton. Zo'n vooruitzicht moet het aan trekkelijk maken een EK te orga niseren, ook voor Nederland. „Pas wanneer de stadions voor tachtig procent vol zitten, zullen we uit de kosten zijn," beweert Kirton. „Ieder toernooi krijgt zijn eigen invulling. Het is wel logisch dat de voetbalbonden van Nederland en België bij ons nu hun licht opsteken voor het volgende ÈK van 2000. Maar voor ons telt even goed dat Engeland wil laten\zien dat het alles weer op orde heeft. We hebben geen vervallen sta dions meer en met het EK willen we tevens aantonen dat Engeland volledig bij Europa hoort." Don King, de 'doodeerlijke, betrouwbare, en godvrezende manager': „Ik heb het gemaakt met behulp van mijn haar." foto allsport In de wereld van het Amerikaanse profboksen is Don King een onvermijdelijk personage. Een ieder, die het wil maken als beroepspugilist, vindt vroeg of laat de man met het typerende omhoog groeiende grijze haar op zijn weg. Vanavond bokst Mike Tyson zijn tweede partij sinds zijn ontslag uit de gevangenis. Buster Mathis jr. is zijn tegen stander. Volgens promotor Don King (64) krijgt iedereen waar voor zijn geld. Althans, nadat liijzelf als eerste aan de beurt is geweest. Door Tim Overdiek New York - Het was een even vertrouwd als lachwekkend gezicht, direct na afloop van de beruchte 89 seconden, die Mike Tyson de arme Peter McNeeley had gegund. Het publiek in Las Vegas was laai end. Miljoenen televisiekij kers, die vijftig dollar hadden neergeteld om de rentree van Tyson mee te maken, voelden zich bekocht en gefrustreerd. Tyson had onmiddellijk een veilig heenkomen gezocht. En McNeeley, amper gehavend, stond de bokssport nog verder belachelijk te maken door de terugkeer van Tyson in de ring te eisen. De enige, die een vette grijns op zijn gezicht tevoorschijn toverde, was Don King. Natuurlijk. De promotor van zowel Tyson als McNeeley had een prachtig gevecht gezien, zo verkondigde hij met een stalen gezicht aan het eind van het duel dat amper was begonnen. Dat de trainer van McNeeley de handdoek in de ring had geworpen, tja, dat was iets waar hij, Don King, de doodeer lijke, betrouwbare, en godvre zende manager natuurlijk niets aan kon doen. Er zijn talloze mensen te vinden, die het tegen deel over King durven beweren. Schepper Nou ja, godvrezend, dat zal onge twijfeld kloppen. Per slot van rekening heeft hij op een dag voor het aangezicht van de hemelse schepper het nodige uit te leggen, zoals het'hoe en waar om van de meer dan honderd rechtzaken, dié voormalige zakenpartners, boksers en ande ren, die Kings weg hebben gekruist, de afgelopen decennia tegen hem aanspanden. In het ondermaanse is Don King even wel altijd de dans ontsprongen. Maar als we Don King op zijn woord mogen geloven, een con tradictio in terminis (tegen spraak) van de bovenste plank, is hij juist dikke maatjes met De Heer. Zie zijn haar. Metamorfose „Een aura van God," zei Don King ooit bloedserieus over het recht opstaande haar. Op een avond in 1971 lag hij naast vrouw Henriette in bed, die verbluft een historische metamorfose ont waarde. King: „Het voelde aan als een vulkaan-uitbarsting. Ping! Ping! Ping! Elk krulletje rekte zich uit en rekte zich uit. Elk haartje stond overeind, onge rept en prachtig, grijpend naar de hemels van ieders eigen individu ele prikkeling." Zijn haardos werd een handels merk, zonder meer, zij het lichte lijk uitdunnend en fors grijzend. Maar toch: 'Geen twijfel moge lijk', aldus de fiere drager. „Dankzij mijn haar krijg ik de gelegenheid om welk verhaal dan ook kwijt te kunnen. Zonder deze aandacht-trekker zou ik geen schijn van kans hebben mijn mond open te trekken. Ik ben een lopend reclamebord. Joe Louis moest veertien jaar vechten om de Hall of Fame te bereiken. Babe Ruth had zestig homeruns nodig. Maar ik heb het gemaakt met behulp van mijn haar." Niet hele maal. Hij omarmde de bokssport in 1972 als een eindelijk gevon den religie, en ontpopte zich als een bevlogen predikant voor wie het winnen van zieltjes in de schaduw stond van een andere missie: de collecte. Zijn eerste project was een charitatieve bokspartij in geboortestad Cleve land, waar zijn goede vriend en de beste bokser aller tijden Muhammad Ali tegen vier oppo nenten in de ring zou verschijnen. Donatie De opbrengst zou een plaatselijk ziekenhuis van de ondergang redden. De krantekoppen maak ten de volgende dag gewag van een donatie van vijftigduizend dollar. De werkelijkheid was anders. Don King gaf een cheque van zeventienduizend dollar, zei dat de rest aan onkosten was opgegaan. Maar latere onderzoe ken maakten duidelijk dat King dertig mille in eigen zak had gestoken. Enkele jaren la'ter sloot het ziekenhuis wegens geldge brek zijn deuren. Het zou een voortdurend terugkerend tafereel worden; King die liefdevol zijn hart laat spreken, een bokser of zakenpartner inpalmt, maar vroeg of laat zijn vertrouweling bij het vuilnis zet nadat deze financieel is uitgemolken. In de onlangs verschenen biogra fie van Don King, Only in Ameri ca, merkt auteur Jack Newfield op dat boksen de enige jungle is waar de leeuwen bang zijn van de ratten. Engeltje Het hoeft geen betoog hoe de rol verdeling is. In het boek is King de opper-rat, die wordt afge schilderd als een charmant roof dier dat zich op de been houdt dankzij mafia-gelden en, zoals zijn vroegere vriend en zanger Lloyd Price het ooit verwoordde, iedereen heeft beschadigd die ooit van hem heeft gehouden. De afgelopen decennia heeft Don King zich, zoals dat inderdaad alleen in Amerika kan en van de Nederlandse bokspromotor Henk Ruhling op zijn minst een lieflijk engeltje maakt, met manipuleren en tiranniseren staande gehou den en opgewerkt tot een Machiavelli van het zuiverste soort. Verdeel en heers, met als toegift dat King de gewoonte heeft om, volgens voormalig bokser Larry Holmes, geld als een vorm van macht te gebruiken om controle over boksers te houdem In wer kelijkheid haat Don King zijn vechters, is hij jaloers op hen. Daarom wil hij macht over bok sers, geniet hij van de vernede ring. VERVOLG OP SPORT - B3

de Stem | 1995 | | pagina 13