'Milieubeleid gemeenten verontrustend' Sen Kamer en Dijkstal blijven twisten over 'automatische' lintjes Queen Elisabeth voor anker CDA: Met zware top beter produkt leveren Nee-stemmer Marijnissen wilde 'niet laf' zijn groeika PRIJSV FAU Tweede Kamer geeft weer groen licht prestatiebeurs Laatste ob De Sej DE STEM BINNENLAND Inspectie Milieuhygiëne: Vooral kleine gemeenten hebben te weinig expertise in huis SONY DE CONSUMENTENBAND. DE STEM COMMENTAAR Weer gezichtsverlies BINNENLAND KORT iLiiiidiaJ Boete voor naa Christophpher DONDERDAG 14 DECEMBER 1995 f\/\ Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer ziet het niet zitten dat volks vertegenwoordigers na tien of twaalf jaar automatisch een lintje krijgen. Minister Dijk stal (Binnenlandse Zaken) houdt echter vast aan het automatisme voor die selecte groep Nederlanders. Dat bleek gisteren toen de Twee de Kamer over het nieuwe deco ratiestelsel praatte. Uitgangs punt van dit nieuwe stelsel is dat mensen die bijvoorbeeld 25 of 40 jaar in dienst van een bedrijf zijn geweest niet langer automatisch recht op een koninklijke onder scheiding hebben. Alleen mensen die een 'bijzondere verdienste' voor de samenleving hebben geleverd, kunnen rekenen op een koninklijke beloning. Het kabinet wil een uitzondering maken voor de leden van de Tweede Kamer, Provinciale Sta ten, en gemeenteraden. Het vreest dat afschaffing van het automatisme voor volksvertegen woordigers tot politieke spannin gen zal leiden. Immers zonder het automatisme zal in het geval van Kamerleden het kabinet moeten beoordelen of een lintje op zijn plaats is. Dijkstal ziet daar niets in. „Het zal onvermijdelijk tot een zekere politisering leiden omdat de ene politicus over de andere moet oordelen." Dijkstal werd eerder al gecon fronteerd met een motie van een Kamermeerderheid het automa tisme toch af te schaffen. Het kabinet besloot aanvankelijk aan die wens te voldoen, maar kwam daar enkele maanden geleden op terug. De motie bleek na nader beraad niet goed uitvoerbaar, aldus Dijkstal. De Kamerfracties van D66, PvdA, GroenLinks en SP maak ten gisteren duidelijk zich daar bij niet neer te zullen leggen. Het PvdA-Kamerlid Apostolou sprak van een 'absurde situatie': „De Kamer, om wie het gaat, wil het niet, maar het kabinet legt het gewoon op." WD en CDA steu nen de minister wel. De Tweede Kamer gaat volgende week opnieuw met de minister over de lintjes debatteren. PvdA en D66 zullen dan een nieuwe motie op tafel leggen die de pat stelling moet doorbreken. De regeringsfracties stellen voor pas op het moment dat een volksver tegenwoordiger uit de politiek stapt te bekijken of hij een koninklijke onderscheiding ver dient. Daarmee zou voorkomen kunnen worden dat de onder scheidingen een ongewenste poli tieke lading krijgen. Als een Kamermeerderheid deze motie volgende week aanneemt, is er echter nog steeds een pro bleem. Dijkstal heeft immers al laten weten ook deze motie niet te willen uitvoeren. Als het kabi net daar volgende week nog zo over denkt, rest de fracties niets anders dan zelf met een wets voorstel te komen om het auto matisme af te schaffen. Het PvdA-Kamerlid Apostolou maakte gisteren duidelijk dat zijn fractie zich hoe dan ook nooit zal neerleggen bij handha ving van het automatisme. Mocht een eventueel initiatiefwetsvoor stel geen Kamermeerderheid krijgen, dan 'wensen alle leden van de PvdA-fractie geen onder scheiding meer te ontvangen'. Den Haag (anp) - De Hoofdinspectie Milieuhygiëne vreest dat een flink aantal gemeenten het milieubeleid niet op orde zal hebben op 1 januari 1997. Dat is verontrustend omdat de extra rijksgelden voor gemeentelijk milieubeleid al een jaar later zul len wegvallen. In een gisteren gepresenteerd onderzoek stelt de inspectie dan ook dat in de komende jaren extra inspanningen nodig zijn, vooral door de kleinere gemeen ten. 'Achterblijvers' kunnen blij ven rekenen op extra aandacht van de milieu-inspectie. De rapportage maakt ook mel ding van positieve ontwikkelin gen. Milieubescherming heeft in de meeste gemeenten in de afge lopen jaren steeds meer aandacht gekregen. Er is meer personeel ingeschakeld voor de uitvoering van de milieutaken en de kwali teit van het beleid is redelijk te noemen.Minder goed is het gesteld met de uitgifte van milieuvergunningen en de effec tiviteit van bedrijfscontroles. Die laat nogal eens te wensen over doordat gemeenten niet of te laat vervolg geven aan de geconsta teerde overtredingen. Ook de schoonmaakoperaties bij tank stations laten te wensen over, aldus de milieu-inspecteurs. De inspectie heeft vooral zorgen De Sony E-180V VHS-videocassette is door de Consumentenbond uitgeroepen tot Beste Koop (Consumentengids augustus 1995). Een garantie voor een uitstekende prijs/kwaliteit-verhouding. Deze VHS-videocassette kan zich dus met recht dé Consumentenband noemen. Overtuig uzelf en ga naar uw Sony dealer. ONLY SONY. beste koop volgens de consumentenbond. over de kleinere gemeenten. Vol gens de dienst van het milieumi nisterie is het draagvlak daar vaak onvoldoende om zelfstandig alle milieutaken te kunnen uit voeren. Samenwerking Te weinig kleinere gemeenten maken gebruik van de mogelijk heid om samen te werken op milieugebied. Omdat het vaak ontbreekt aan milieuspecialisten, worden wel externe adviseurs aangetrokken, maar dat gebeurt volgens de inspectie nog te inci denteel. In de loop van het komende jaar stelt de inspectie nadere rappor tages op om de knelpunten in de uitvoering van het gemeentelijk milieubeleid verder in kaart te brengen. Bovendien zal de inspectie meer aandacht beste den aan het bevorderen van de kwaliteit van het gemeentelijk milieubeleid, mede met het oog op de bestuurlijke reorganisatie die gaande is. Den Haag (anp) - De Tweede Kamer heeft gisteren voor de tweede keer dit jaar haar goedkeuring gegeven aan de invoe ring van de prestatiebeurs. De wijziging van de studiefinanciering geldt voor studenten die,in september beginnen met hun studie. Zij hebben slechts recht op een beurs gedurende de wettelijke cursusduur, doorgaans vier jaar. Ze krijgen eerst een lening, die pas bij- voldoende studieresultaten wordt omgezet in een beurs. In het eerste jaar moeten ze de helft van het maximaal aantal studiepunten halen, het einddiploma moeten ze bin nen zes jaar halen. De huidige studenten blijven onder het regime van de tempobeurs vallen. Zij hebben recht op een jaar uitloop van hun studie. De studentenbonden verzetten zich fel tegen de ingrepen in de studiefinanciering. Vandaag houden ze in Utrecht een demonstratie, onder meer tegen de prestatiebeurs. (ADVERTENTIE) Een matroos moest gisteren vanaf een dekschuit het anker van het luxe cruise-schip de Queen Elisabeth met een voorhamer repare ren. Het schip liep gisteren de haven van Amsterdam binnen en blijft een dag. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - De CDA-fractie heeft in een geheime stem ming een nieuwe, zware poli tieke top gekozen. Buitenlandspecialist Jaap de Hoop Scheffer wordt, ten koste van de huidige vice-fractievoor- zitter Frans Wolters, de tweede man in de fractie. De rolverdeling tussen De Hoop Scheffer en frac tievoorzitter Heerma blijft onge wijzigd, zo benadrukte Heerma gisteravond. De Hoop Scheffer blijft eerste Woordvoerder 'bui tenland'. De fractie heeft de afgelopen dagen urenlang gepraat over een nieuwe werkwijze. Gekozen is voor een meer politieke en aan sturende fractieleiding, waarin naast Heerma en De Hoop Scheffer plaats is ingeruimd voor de Kamerleden Mateman, Esse- link, Van de Camp en de huidige fractiebestuursleden Wolters en Doelman-Pel. Wolters, zes jaar lang vice-fractievoorzitter, heeft op eigen verzoek van die post afstand gedaan. Hij zou zich meer op de inhoud dan op de organisatie willen gaan richten. Wolters wordt voorzitter van het cluster sociale zaken, economi sche zaken en financiën. Mevrouw Doelman-Pel blijft fractiesecretaris. Bij de keuze voor kandidaten in het nieuwe, met één persoon uit gebreide, fractiebestuur is nadrukkelijk gelet op deskundig heid en ervaring. Spreiding over de regio's en bloedgroepen heb ben een ondergeschikte rol gespeeld bij de selectie, zo liet Heerma weten. Volgens de frac tievoorzitter is het zuiden van het land met fractiebestuurslid Wol ters 'voldoende vertegenwoor digd'. Het uit Helmond afkomsti ge fractiebestuurslid Dankers verdwijnt uit de top, evenals de Kamerleden Van Rooy (oud staatssecretaris) en Smits. Heer ma had liever gezien dat er meer vrouwen, behalve fractiesecreta ris Doelman-Pel, in de nieuwe leiding zaten, maar dat bleek niet haalbaar. Heerma is niet bang voor de indruk als zou hij de poli tieke zwaargewicht De Hoop Scheffer in de leiding hebben binnengehaald om zijn eigen zwakte te maskeren. „Ik heb bewust gekozen voor dit fractie bestuur. Vorig jaar al heb ik zowel De Hoop Scheffer als Mateman uitgenodigd om in het fractiebestuur zitting te nemen", aldus Heerma. Beiden waren sep tember vorig jaar in de race voor het fractievoorzitterschap, maar haakten af toen bleek dat Heer ma de meeste steun in de fractie genoot. De Hoop Scheffer heeft zijn plaats als nieuwe tweede man (in plaats van Wolters) te danken aan zijn 'sterker extern profiel', aldus Heerma. De frac tievoorzitter hoopt met de nieu we werkwijze 'een beter produkt te kunnen leveren'. De verwach ting is dat het CDA agressiever oppositie zal gaan voeren. De rol van de nieuwe fractietop is om tijdig de fractie aan te sturen: timing is volgens Heerma van wezenlijk belang voor een gede gen oppositie. De fractie heeft alle ruimte gehad om tegenkan didaten te stellen. In één geval is dat gebeurd, maar de kandidaat heeft zich vóór de schriftelijke stemming van gisteravond terug getrokken. Door Debbie Langelaan Den Haag - Het was de moei lijkste beslissing in zijn - nog kortdurend - bestaan als Kamerlid. Maar uiteindelijk zei Jan Marijnissen, fractie leider van de Socialistische Partij in de Tweede Kamer, 'nee' tegen de uitzending van Nederlandse militairen naar voormalig Joegoslavië. De SP deed dat als enige van de woensdagnacht nog aanwezige fracties. „Ik heb ermee gezeten, met die beslissing. Want het druist in tegen alle euforie over het akkoord. Iedereen wil mee helpen de vrede daar te herstel len." Minister Van Mierlo van Buiten landse Zaken is licht teleurge steld over het afhaken van de SP. Een besluit over het sturen van militairen is iets anders dan een belastingwetje. Er staan mensen levens op het spel. Daarom is het belangrijk dat er een zo groot mogelijke meerderheid in de Kamer zo'n besluit steunt. Maar Marijnissen kon niet anders. Voor het SP-Kamerlid zit de kwestie voormalig-Joegoslavië en de rol van de internationale gemeenschap daar vol para doxen. „Toen het oorlog was, stuurden we de lichtbewapende blauwhel men. Nu is het vrede, en nu stu ren we zwaarder uitgeruste groenhelmen. Toen onder super visie van de Verenigde Naties, nu J. Marijnissen: ...'moeilijkste beslissing tot nu toe' foto de stem/johan van gurp is het de militaire organisatie de Navo die de leiding heeft." Een andere 'onbegrijpelijke paradox': „Terwijl de Navo de vrede komt bewaken, mogen de strijdende partijen langzamer hand worden bewapend. Als de IFOR-troepen over een jaar ver trekken, zit het land weer vol wapens." Wantrouwen Maar Marijnissens grootste bezwaar komt voort uit wantrou wen. Wantrouwen tegen het vre desakkoord tussen de drie strij dende partijen. „Dat akkoord is hen door de strot geduwd door de Verenigde Staten. De presidenten van Bosnië-Herzegowina, Kro atië en Servië nemen er geen enkele verantwoordelijkheid voor. Ze zetten alleen morgen (vandaag, red.) hun handteke ning, als het goed is. Alles, maar dan ook alles, moet door de inter nationale gemeenschap worden opgeknapt. Gebieden ontruimen, mensen hun huizen teruggeven, troepen scheiden, de veiligheid garande ren van de organisaties die de niet-militaire taken op zich heb ben genomen. Als er zo weinig verantwoordelijkheidsbesef heerst onder de mensen die de ellende hebben aangericht, moet dan een 22-jarige jongen uit Bor- culo die op een onbewaakt moment getekend heeft om beroepsmilitair te worden, wèl die verantwoordelijkheid nemen en in het ergste geval sneuvelen in de besneeuwde bergen van Joegoslavië?" Onzekerheden Marijnissen somt nog een lijst op van onzekerheden die het akkoord van Dayton in zich bergt. Onzekerheden die ook de andere fracties erkennen: CDA en VVD zeiden woensdagnacht ook niet zomaar 'ja' tegen een nieuwe lichting Nederlandse militairen naar voormalig Joegoslavië. Maar zij geven uiteindelijk de Navo het voordeel van de twijfel. Zij zeggen het Van Mierlo na: een beter akkoord is er nu eenmaal niet. Marijnissen zegt niet gehandeld te hebben uit pacifistische over wegingen. „Het was gemakkelij ker geweest om 'ja' te zeggen, om met de meerderheid mee te stem men. Ik zal ook nooit roepen 'zie je wel', als blijkt dat het mis gaat. Ik respecteer de afweging van de collega's in de Kamer. Maar ik wilde nu eenmaal niet laf zijn." ?angeno. DE PANIEK in de CDA-gelederen heeft grote vormen men. Dat de keuze van Heerma tot fractie- en politiek iH,n geen gelukkige is geweest, is meerdere malen op pijnlijke? ze duidelijk geworden. Heerma heeft in zijn Amsterdam periode bewezen een goed wethouder te zijn en ook on functioneren'als staatssecretaris van VROM valt weinig aant merken. Een prima bestuurder dus, maar niet de alerte, verbaal sterk man die op vlijmscherpe wijze oppositie voert. De recente dit cussie over artikel 23, vrijheid van onderwijs, heeft de zwakkt plek van Heerma weer eens ongenadig blootgelegd. Ministe van Binnenlandse Zaken Dijkstal had met zijn opmerkinaen over de houdbaarheid van die regeling een open zenuw by! christen-democraten geraakt. Heerma voerde de discussip over dit gevoelige thema zo ongelukkig dat hij uiteindelijk als de grote verliezer van het debat werd aangemerkt. De interne ruzie die hierover binnen het CDA ontstond gaf aap dat de ontevredenheid over Heerma stevige vormen heeft aan genomen. De CDA-leider diende de anonieme opposanten on zeer ongelukkige wijze van repliek, hetgeen de ontreddering in de gelederen van de chisten-democraten compleet maakte Een zware commissie uit het CDA - bestaande uit Kamervoor. zitter Deetman, buitenland-woordvoerder De Hoop Scheffer en Heerma zelf- besloot dat het zo niet kon doorgaan. Heerma wordt vanaf nu direct ondersteund door de welbespraakte De Hoop Scheffer. Het is de meest in het oog lopende maatregel uit een pakket dat de organisatie in de CDA-fractie moet ver sterken. Een ontluisterende gang van zaken voor Heerma. Na het ver trek van Brinkman uit de politiek was De Hoop Scheffer de naaste rivaal van Heerma voor het fractievoorzitterschap. Het werd Heerma, die nu zijn voormalige concurrent als een soort persoonlijk adviseur naast zich moet dulden. Weer gezichtverlies voor de omstreden politiek leider van het CDA die over een groot incasseringsvermogen moet beschik ken. Iemand met minder volhoudersbloed in de aderen zou het bijltje er al lang bij neer hebben gegooid. Combigames eist tonnen Sporttotalisator Den Bosch - Het bedrijf Combigames eist via een kort ged ruim drie ton schadevergoeding van Stichting Nationale Sportto talisator (SNS). Volgens Combigames-advocaat Van Ewijk is dat een voorschot op een schadevergoedingsbedrag van 216 miljoen gulden. Combigames probeerde vorig jaar november de markt te verover en met een systeem om groepsgewijs mee te spelen in de lotto van de SNS. Via een kort geding probeerde SNS het spel stil te leggen. Dat leek aanvankelijk te lukken, maar onlangs heeft het hof Com bigames echter in het gelijk gesteld. Zuiveringschap biedt Nijmegen schikking Nijmegen - Het Zuiveringschap Rivierenland heeft de gemeente Nijmegen een schikking van ongeveer een miljoen gulden aange boden om het illegaal lozen van bedrijfsvetten op het riool af te doen. Het stadsbestuur heeft tot volgende week dinsdag de tijd om op de schikking in te gaan. Dat heeft een woordvoerder van het schap gisteren gezegd. Kok: niet morrelen aan EMU Den Haag - Nederland zal nooit toestaan dat de normen om toe te treden tot de Europese Monetaire Unie (EMU) worden versoe peld. Ook niet als Frankrijk, dat nu geplaagd wordt door sociale onrust, wellicht maatregelen moet nemen waardoor het de EMU- normen niet haalt. Premier Kok zei dat gisteren in de Tweede Kamer. Kamer wil wet loopbaan-onderbreking Den Haag - Werknemers moeten het recht krijgen om hun baan tijdelijk neer te leggen voor de verzorging van een ouder of een kind, of voor het volgen van een opleiding. Dat bleek gistermid dag tijdens een overleg tussen de Tweede Kamer en minister Mel- kert van Sociale zaken en Werkgelegenheid over het combineren van betaalde arbeid met andere verantwoordelijkheden. Over andere verlofregelingen (onder meer adoptieverlof, scho lingsverlof, zorgverlof en loopbaanonderbreking) hebben de aan dacht van de bewindsman. Asielbeleid verdeelt coalitie Den Haag - De coalitiepartijen in het paarse kabinet zijn het oneens over het terugsturen van asielzoekers. De liberale coalitiepartner WD wil, gesteund door het CDA en mogelijk de kleine fracties, een harde aanpak. De liberalen vinden dat het mogelijk moet zijn om asielzoekers en vluchtelingen ook na een jarenlang verblijf in Nederland terug te sturen naar hun vaderland. De andere coalitiepartijen, PvdA en D66, willen daar niets van weten. Hoe dit politiek meningsverschil afloopt zal in de loop van vol gend jaar blijken. Dan wil de Tweede Kamer een fundamentele discussie voeren over het soort en het aantal statussen dat in Nederland aan asielzoekers wordt verstrekt. Limburgse ambtenaar in vrouwenhandel Bergen - De Bergense ambtenaar P. wordt ervan verdacht dat hij - in ruil voor diverse giften - de verblijfspapieren stempelde van Oosteuropese prostituées die illegaal in een seksclub werkten. Op grond daarvan wordt de man, die al drie maanden vastzit, betrok kenheid bij vrouwenhandel ten laste gelegd. De ambtenaar zelf erkent dat hij de verblijfsvergunningen vers trekte. Dat gebeurde volgens hem echter met medeweten van de gemeente en de politie, die indertijd een soort 'gedoogbeleid voerden ten aanzien van de plaatselijke seksclubs, aldus de advo caat van de ambtenaar. Nabestaandenverzekering mogelijk Den Haag - De verzekeringsmaatschappijen zijn bereid een oplossing te bieden voor nabestaanden die als gevolg van wijzi gingen in de huidige aww (wettelijke weduwen- en wezenverze kering) in de toekomst geen of een veel lagere uitkering In overleg met de senaatsfracties van PvdA, WD en D66 hebben de verzekeraars toegezegd een collectieve nabestaandenverzeke ring in het leven te willen roepen, waar mensen zonder selectie vooraf gebruik van kunnen maken. Werknemers die door hun werkgever uiterlijk 31 maart volgenu jaar zijn aangemeld, worden ongeacht hun medische staat geac cepteerd. (ADVERTENTIE) De nieuwe tafels van Lundia zijn er als eettafel, salontafel en wandtafel. U kunt ze helemaal samenstellen naar uw eigen smaak... Het flexibele woonsysteem BW—w - spl Breda,Houtmarkipassage24-26,076-5143731 DenBaKh,Kerkstraat44,073-6141291 Eindhoven,ZemikestoatA deSTEM Van onze verslaggever Rome - Het gletsjerijs i lelt door de verandert Imaat sneller dan oo Sinds 1980 is 10 tot 20 j de resterende gletsjeromd Alpen verloren gegaan, gletsjers vrijkomende wil den tot ophoging van de en het risico van overstro' rivieren doen toenemen. Dit en andere gevolgen va: ming van de aarde zullen jaren versneld doorgaan, Washington/Parijs Senaat heeft gisteren, kening in Parijs van ee van de laatste obstal akkoord uit de weg gei Een Republikeins voorstel d doel had de zending van A kaanse troepen naar Bosr verhinderen, werd met meerderheid weggestemd De Republikeinse voormar Dole gaf aan dat de steun va partij voor de plannen van ton niet van harte is. „West niet zozeer de besluiten v president," aldus Dole. steunen de Amerikaanse pen." De Amerikaanse ondermi: John Shattuck herhaalde ren dat de Verenigde State: wachten dat de Bosnische 1 Karadzic en Mladic na de c tekening van het akkoord aftreden. Shattuck wees eri het Dayton-akkoord zeg 'niemand, die wegens oo misdaden is aangeklaag recht heeft een leidinggi functie te bekleden. Dit g voor Karadzic en Mladic', Shattuck. Het internat Joegoslavië-tribunaal hee: Bosnisch-Servische 'pre, en zijn legerleider aange wegens oorlogsmisdrijven. Franse bewindslieden ontk] gisteren dat Parijs concessi 'kopenhagen (ap) - rechtbank in het Dei Grenaa heeft een moi gisteren een boete van kroon (zo'n 150 guli opgelegd omdat ze wei de spelling van de voorn van haar zoon Christophj te veranderen. De vrouw betaalt al w lijks 29 gulden boete s een rechtbank in 1 bepaalde dat de spelling dubbel 'ph' onwettig is. Haar weigering om de n van "haar zoon te verandj heeft de vrouw in tota: ruim 7300 gulden aan bi gekost, maar ze blijft dat haar achtjarige recht heeft op een persoo ke naam. Volgens de Deense mogen ouders hun kind enkel namen geven die oj officiële regeringslij st v komen. Cristophpher daar niet op voor; het Cristopher of Christ! zijn, aldus het ministerii [vrijdag 15 Capelle a/d IJsst Breda, Etten 'jdens de showdage Vra3Q de gratis seniorenkrant aan! I De Seniorenwinkel, i f

de Stem | 1995 | | pagina 4