Verloren plantjes groeien gewoon in Clinge Tholenaren verwarmen zich in 't leugenkot UITSLAGEN TOT 50% OPRUIMINGSVOORDEEL Babymeubel para at jsöreaa Kerstconcert in Groede DE STEM ZEELAND Kaartingen Schietingen Koer sb al Gaaibollen 'Hier is werkelijk alles in de overtreffende trap' DONDERDAG 14 DECEMBER 1995 C4 St.-Jansteen - Zaal De Kroon, 39 personen. Bieden: 1. J. van Remortel, 2. mevrouw Van Dors- selaer, 3. J. Oester. Jokeren: 1. mevrouw Van Goethem, 2. mevrouw De Block, 3. mevrouw Patijn. Sas van Gent - Zaal St.-Albert, 56 personen. Bieden: 1. C. Picavet, 2. M. Hoeks, 3. W. Guineau. Jokeren: 1. mevrouw Timmerman, 2. mevrouw Verplanken, 3. mevrouw Claessens. Axel - De Halle, 37 personen. Bie den: 1. J. Vink, 2. F. van Dam, 3. J. Verstrate. Jokeren: 1. M. Cock, 2. R. Sponselee, 3. G. Navest. Clinge - Zaal De Landbouw, 24 personen. Bieden: 1. J. Michielsen, 2. L. Buys, 3. E. Bracke. Jokeren: 1. mevrouw De Beer, 2. mevrouw Acke, 3. mevrouw Verschuren. Clinge - Zaal De Gouden Kroon, 22 personen. Jokeren: 1. mevrouw De Bruyn, 2. R. de Vos, 3. mevrouw Rottier. Bieden: 1. mevrouw De Vos, 2. E. Dankaert, 3. A Bracke. St.-Jansteen - Zaal Zondagsver- maak, negen personen. Bieden: 1. Th. Bleyenberg, 2. H. Coalone, 3. F. van Hecke. Graauw - Gemeenschapshuis, zeventien personen. Jokeren: 1 mevrouw Reyns-Sloot, 2. mevrouw Van Ietegem, 3. mevrouw Van Geertruy. Axel - Gregoriuscentrum, 33 per sonen. Bieden: 1. Th. Theunissen, 2. N. van de Plas, 3. A. de Wever. Kloosterzande - Zaal De Reizende Man, 24 personen. Bieden: 1. J. Schalje, 2. mevrouw Hemelaar, 3. J. Tieleman. Jokeren: 1. mevrouw Verschuren, 2. mevrouw Doem- bai, 3. mevrouw Schalje. Nieuw-Namen - Zaal St.-Cecilia, zeventien personen. Bieden: 1. A. de Deckere, 2. G. Steileman, 3. mevrowu Tilleman. Jokeren: 1. mevrouw Himbrecht, 2. R. War rens, 3. L. de Bruyn. Koewacht - Zaal De lange Akkers, 28 personen. Bieden: 1. mevrouw De Koeyer, 2. J. Ele- geert, 3. J. van der Sijpt. Hulst - Zaal De Kroon, 48 perso nen. Jokeren: 1. mevrouw Rom- bout, 2. L. de Bruyn, 3. M. de Block. Bieden: 1. D. Reyers, 2. P. Haulez, 3. M. Rombout. Axel - Gregoriuscentrum, vijftien personen. Jokeren: 1. Th. Theu nissen, 2. R. Theunissen, 3. H. van de Bos. Sas van Gent - Zaal De Engelen roos, 28 personen. Bieden: 1. R. de Wit, 2. E. Zwartelee, 3. J. De Wit te. Jokeren: 1. mevrouw De Wit, 2. mevrouw De Pan, 3. mevrouw Verplanken. Westdorpe - Zaal Concordia, 24 personen. Bieden: 1. R. Dumez, 2. A. de Krijger, 3. M. Wille. Graauw - Gemeenschapshuis, twintig personen. Bieden: 1. J. Kamoen, 2. W. Sorber, 3. mevrouw Buysrogge. Hengstdijk - Zaal 't Jagershuis, 42 personen. Bieden: 1. P. Jon kers, 2. N. Goossen, 3. G. Boerjan. Jokeren: 1. I. de Waal, 2. E. van Vooren, 3. M. Patijn. Axel - Gregoriuscentrum, 24 per sonen. Bridgen: 1. J. Cock-A. Knöpker, 2. echtpaar De Wever, 3. W. Lambert/M. Schelleman. Kloosterzande - Zaal De Kastan je, 32 personen. Jokeren: 1. F. Pots, 2. G. Roctus, 3. C. Roctus. Bieden: 1. R. van Troost, 2. R. Ver schuren. St.-Jansteen - Zaal De Kroon, 46 personen. Bieden: 1. J. Tieleman, 2. M. de Rijk, 3. mevrouw De Win kel. Jokeren: 1. mevrouw Tiele man, 2. mevrouw Van Kerkhoven, 3, mevrouw Gijselman. Sluiskil - Kantine voetbalvereni ging Sluiskil, 55 personen. Bie den: 1. C. Bleyenberg, 2. M. Taal man, 3. mevrouw Destombes. Jokeren: 1. mevrouw De Bruyn, 2. R. Coone, 3. mevrouw Raes. Nieuw-Namen - Zaal St.-Cecilia, 29 personen.'Bieden: 1. G. Maer- man, 2. R. Verbrugge, 3. E. de Kint. Jokeren: 1. R. Warrens, 2. A. Rodrigo, 3. F. Esseling. Terhole - Zaal Staminee, 46 per sonen. Bieden: 1. J. Bogaert, 2. P. Pauwels, 3. P. Valent. Jokeren: 1. mevrouw Lernout, 2. mevrouw Koolmees, 3. mevrouw Rietjes. Axel - Showband Axel, 61 perso nen. Bieden: 1. A. Verhelst, 2. T. Theunissen, 3. L. van Vorsten- bosch. Jokeren: 1. mevrouw Naeye, 2. mevrouw De Schepper, 3. mevrouw Harms. Zandstraat - Zaal De Straete, 67 personen. Bieden: 1. F. van Iren, 2. H. Prins, 3. C. Taalman. Jokeren: I. mevrouw Patijn, 2. mevrouw Sturm, 3. mevrouw Van de Bran den. Clinge - Zaal De Landbouw, 52 personen. Jokeren: 1. V. Vermeu len, 2. A. Michielsen, 3. mevrouw Lernout. Bieden: 1. G. Gijsel, 2. M. van Immerseel, 3. D. van Puy- velde. Axel - Kantine voetbalverenging Axel, 85 personen. Bieden: 1. J. Hoogstad, 2. J. Bogaert, 3. A. Die- leman. Jokeren: 1. J. Hamelink, 2. A. Harms, 3. mevrouw Cort- vriend. Aardenburg - Dorpshuis, 52 per sonen. Bieden: 1. M. Beerens, 2. M. Moens, 3. G. Roets. Jokeren: 1. J. Beerens, 2. F. Mussche, 3. E. Sal- let. Walsoorden - Zaal Rue du Nord, achttien schutters. Hoge vogel: J. van Damme, beide zijvogels: F. de Méyer, grootste aantal (5): J. Sponselee. Koewacht - Zaal 't Hoekske, 26 personen. Hoge vogel: A. Jans- sens, beide zijvogels en grootste aantal (6): F. Pieters. Lamswaarde - Zaal De Lamsoren, 23 personen. Hoge en beide zijvo gels: P. Bogaert, grootste aantal (10): J. Bogaert. Zuiddorpe - Schutterslokaal, 47 schutters. Hoge vogel: E. Neyt, eerste zijvogel: M. van Hoeke, tweede zijvogel: G. van Gassel, grootste aantal (6): F. Dobbelaer. Hulst - Zaal De Kroon, 25 schut ters. Hoge vogel: E. de Kort, eerste zijvogel: A. de Waal, tweede zijvo gel: E. Hulshout, grootste aantal (3): L. van Kerkhoven. Ossenisse - Zaal Hof ter Nesse, zeventien schutters. Hoge vogel: H. de Gucht, beide zijvogels: A. D'Hondt, grootste aantal (12): P. Neve. IJzendijke - Zaal Les Amies, 54 schutters. Hoge vogel: H. Dellaert, beide zijvogels: B. Scheffers, grootste aantal (3): A. Maenhout, vliegende vogel: L. van de Voorde. Heikant - KBO, 't Heike, 36 per sonen. Groep 1: 1. J. Bouvré-Fer- ket/A. de Smedt, 2. S. van Houte- Ferket/H. Dierkx. Groep 2: 1. C. Smet-van de Vijver/L. Ferket, 2. P. Ringoot-Audenaerd/A.Schout. Stoppeldijk - Zaal 't Gelaag, tien personen: 1. 1. J. Lauwers/R. van de Velde, 2. mevrouw Danka- ert/mevrouw Van Laar, 3. mevrouw Everaert/P. Roelands. Ossenisse - Zaal Hof ter Nesse, twaalf personen: 1. E. de Maat/R. Reyns-de Kort, 2. R. de Waal- Cambeen/A. Mannaert, 3. A. Rot- tier/J. Schrauwen. Axel - Gregoriuscentrum, vijf personen: 1. H. Verbraeken, 2. P. Durinck, 3. G. Antheunis. Sas van Gent - Zaal St.-Albert, tien personen: 1. A. Vale, 2. mevrouw Vale, 3. J. van de Win kel. Westdorpe - Zaal Concordia, veertien personen. Mat 1: 1. L. Audenaerde, 2. A. Janssens/F. Verhoosel. Mat 2: 1. E. de Smet, 2. E. Dhaene. Axel - De Halle, veertien perso nen: 1. G. Navest, 2. J. Kempe, 3. K. Witte. Koewacht - De Vlaschaard, 28 personen: 1. J. Kempe/E. van Damme-Bracke, 2. A. de Bock/M. Roeland-van der Sijpt, 3. M. Ver bist-de Rover/H. van Waes. Ossenisse - Zaal Hof ter Nesse, vijftien personen. Hoge vogel: A. Rottier, rechter zijvogel: mevrouw Schenkels en J. Bun, linker zijvo gel: mevrouw Bun, grootste aantal (8): K. de Cock en A. Rottier. Hengstdijk - Camping De Vogel, 35 personen. Hoge vogel: J. Sturm, linker zij vogel: mevrouw Voogt, rechter zijvogel: R. van de Kraay, grooste aantal (11): mevrouw Van Gassel. Van onze correspondent Groede - Muziekvereniging Groede geeft zaterdag in samen werking met kinderkoor 'Vivace', eveneens uit Groede, een kerst concert in de Nederlandse her vormde kerk van Groede. Er is een gevarieerd programma opgesteld waarin kinderkoor en harmonie zowel afzonderlijk als gezamenlijk zullen optreden. Uiteraard zullen de nodige bekende kerstliederen ten gehore gebracht worden. Het concert vormt de afsluiting van het jubileumjaar van muziekvereniging Groede. Het viert dit jaar zijn tien-jarig jubi leum. Het korps musiceert onder leiding van de heer Robert Jur- riens. Het kinderkoor Vivace is nieuw en bestaat pas sinds april 1993. Hierin zingen voornamelijk lage re schoolkinderen. De leiding van het koor is in handen van mevrouw Mariëlle van der San- den - Klerks. Beide verenigingen stellen nieuwe leden zeer op prijs. Het concert begint om 19.30 uur en is voor iedereen vrij toeganke lijk. (ADVERTENTIE) DIKKE PRET! Kindermode t/m maat 104 Positiekleding a Kinderschoenen t/m maat 24 Ruim 40 kinderkamers ETTENSEBAAN 17A, BREDA. TEL. 076-5210695. ERGENS in de Clinge- polder nabij Clinge zou, zo wil het verhaal, de sluwe Reintje de Vos zijn schat verstopt hebben. Dat klopt, want in de beslotenheid van bosper- ceeltjes en vennetjes vindt de natuurliefheb ber er een ware schat aan bijzondere flora en fauna. Een uniek plekje, waar voor Zeeland ver loren gewaande planten toch weer zijn gevonden. Pas vijftien jaar geleden ontdekt en sindsdien gekoesterd door Chiel Jacobusse van het Zeeuwse Landschap. En nu moet hij 'zijn' natuurgebiedje inleveren bij Staatsbosbeheer. Uit zakelijk oogpunt heel logisch, maar persoon lijk gaat het hem wel aan het hart. Door Eugene Verstraeten IN deze tijd van het jaar houden de meeste planten in het natuur gebied hun winterslaap. Op een nog net niet dichtgevroren ven netje drijven nog wat half weg kwijnende bladeren van een waterlelie en langs de oevers treffen we nog plukjes moeras- hertshooi aan. Die zie je nergens meer in Zeeland en ook in de rest van ons land heeft deze plant het moeilijk vanwege de zure regen. Hetzelfde geldt voor de drijven de waterweegbree, oeverkruid en duizendknoopfonteinkruid, om maar eens een kleine greep te doen. Uiterst zeldzame plantjes, die in de Clingepolder gewoon groeien. Hier valt de natuurlief hebber van de ene verbazing in de andere. Lijst Chiel Jacobusse stelde ooit een complete floralijst van Zeeland op. Hij dook daarvoor ook in oud onderzoeksmateriaal en kwam tot de ontdekking dat een hele boel zandgrondplanten die eens in Zeeland groeiden zomaar 'kwijt' waren. „We wisten wel dat je ze in de grensstreek moest zoeken, maar waar? Toen heb ben we aandachtig topografi sche kaarten bestudeerd en zo kwamen we in de Clingepolder terecht." Op een vrije zaterdag trok Chiel Jacobusse richting Clinge en was meteen verkocht. „Planten die de laatste 30 jaar niet meer in Zeeland gezien waren vonden we hier meteen al terug. Dat was ongelofelijk." Hij probeerde zijn Chiel Jacobusse van het Zeeuwse Landschap moet 'zijn' natuurgebiedje inleveren bij Staatsbosbeheer. foto camile schelstraete enthousiasme over te brengen op zijn baas, de Stichting het Zeeuwse Landschap. En met succes. Sinds het begin van de jaren tachtig heeft de stichting nu zo'n 20 hectare in het gebied aangekocht. Wat is er nou zo bijzonder aan de Clingepolder? „Je ziet het al op de kaart. Heel anders verkvaveld dan de rest van Zeeland. Hele lange smalle percelen. De erfenis van de vroegere veenwinning in het gebied. We zitten hier pre cies op de overgang tussen klei en zandgrond, tussen wat zoutig en zoet water. En dat zijn uit natuurwetenschappelijk oog punt altijd heel bijzondere gebiedjes." Kaalkopje Plotseling zakt hij door de knieën en komt weer recht met een geelkleurig paddestoeletje tussen duim en wijsvinger. „Het puntig kaalkopje," weet hij. Een drugspaddestoel met een hallu cinerende werking. „Er staan hier buitengewoon veel soorten paddestoelen." Nu, in de winter periode, zijn de meeste al verd wenen. Maar toch vinden we er al heel snel nog een stuk of zes, waaronder een fraaie stink zwam. Fier priemt hij omhoog vantussen een centimeters dik bladerentapijt. Het zal niet lang duren voordat de vrieskou hem te grazen neemt. Een andere ontdekking in het gebied was de vondst van een stukje blauw grasland. Zo genoemd vanwege een veelheid van blauwkleurige grassen. Ook heel bijzonder, omdat vrijwel alle blauw grasland in de pro vincie verdwenen is door over bemesting. De grasveldjes tussen de bossen hoeven bijna nooit gemaaid te worden. Vanwege de bodemgesteldheid blijven de sprietjes van nature kort. Er groeien in de buurt nog wat plukjes struikheid. Chiel Jaco busse denkt dat er gemakkelijk nieuwe heideveldjes zouden kunnen ontstaan als de graslaag zou worden afgegraven. Modderkruiper En hoe zit het met de dieren in de Clingepolder? We staan aan de oevers van een ven, waarvan het water geen rimpeltje ver toont. Toch huist er onder die gladde waterspiegel een opmer kelijke vis, de kleine modder kruiper. Zoals zoveel dingen in dit gebiedje ook al een bijzon derheid. „Het is moeilijk te bepalen welke vissen er van nature aanwezig zijn of hier door hengelaars zijn uitgezet," zegt Chiel Jacobusse. „Er zwem men hier zeker tien verschillen de soorten rond. Heel veel als je dat vergelijkt met een gemiddel de Zeeuwse kreek. Wat paling en karper en dan heb je het meestal ver gehad." In het gebied huist ook een wel heel merwaardige bewoner, namelijk de moerasschildpad. Je kunt ze er regelmatig tegen komen. De schildpadden zijn, en dat is wel zeker, door mensen handen in het gebiedje uitgezet. Broedvogels? We voelen het al aankomen. „Uilen en wielewa len in voor Zeeland ongekende aantallen. Ik heb hier soms wie lewalen met zestig tegelijk gezien." En dan zijn er ook nog de goudvink, roodborsttapuit en een hele reeks boompiepers die in de Clingepolder voor nakome lingen zorgen. Het gebied is bovendien rijk aan roofvogels, maar daar gaat Chiel Jacobussen liever niet te diep op in. Er zijn namelijk nog steeds mensen die van de verboden handel in opge zette vogels een lucratieve bezig heid proberen te maken. Bramen Wandelaars gaan er achteloos aan voorbij, maar je vindt in de Clingepolder wel vijf verschil lende bramensoorten. „En die smaken allemaal verschillend." Chiel Jacobusse wijst naar het water dat voor ons ligt. „In de zomer is dit een waar libellenpa- radijs met ongelooflijk veel soor ten." Hij weet dat hij in herha lingen valt. „Maar dit gebied is gewoon in alles de overtreffende trap. Een apart en bijzonder stukje Zeeland." Een stukje Zeeland dat het Zeeuwse Landschap straks moet afstaan aan Staatsbosbeheer. Die heeft vlakbij ook al de Krie- keputten in eigendom. Om te voorkomen dat natuurorganisa ties elkaar voor de voeten lopen, en om een efficiënter werken te bevorderen, is er voor Zeeland een zogenaamde invloedsferen- kaart gemaakt. Daarin is de pro vincie, voor wat betreft natuur gebieden, verdeeld over het Zeeuwse Landschap, Staatsbos beheer en Natuurmonumenten. Deze laatste instantie is overi gens niet actief in Zeeuws- Vlaanderen. Staatsbosbeheer krijgt dus de schat van Reintje de Vos in de schoot geworpen, maar het Zeeuwse Landschap krijgt daar ook wat voor terug. Bijvoorbeeld de Oudelandse Polder bij Cad- zand. „We liggen hier allebei met wat snippers natuurgebied en dat is natuurlijk een dwaze situatie," vindt ook Chiel Jaco busse. „Dus is het logisch dat er onderling uitgeruild wordt. Maar gezien al die bijzondere dingen die je hier aan treft is het toch wel drie keer slikken om dit prachtige gebiedje af te staan." Tholen - Het gemeente bestuur van Tholen denkt eraan de praathuisjes op bet eiland in de winter maanden te verwarmen. Als eerste krijgt het hou ten optrekje op het Havenplateau in het stadje Tholen een straal kacheltje in het plafond. Als de proef slaagt, wor sen ook de andere praat buizen elektrisch ver warmd. Door Jeroen Roth a dag, klokslag vier uur, //'middagploeg' zich rond kleine salontafel in het wat unm uitgevallen tuinhuisje aan de haven. In 't schuul- tsje of 't leugenkotzoals ze un vergaderkwartiertje zelf devol aanduiden, praten Bram, Gerard en Ko bij er de dagelijkse gebeurte- mssen op't eiland. 't de ramen loerend ontgaat gezelschap, dat op die kil- decemberdinsdag uitgroeit ,Z(ls man, niets. Voorbij hnjdend vrouwvolk krijgt nauwkeurige inspectie en ^uitgebreid juryrapport. PerdjéZ'8 bever dan een jï)U'./aar een mooi perdje hoor." °°k graag ki;>ken ^an wordt het alweer teLSe?euzer; »Heb ie 't al schiim a V3n Gerard? Die «jntdood te zijn." Ll at,zo? Maar ja, hij was t°g°°k al een jaar óf negen- uit c®versatie stokt. Arie legt seip" ,at s,00rt nieuwtjes wis- öan eer nou vaak uit. sneller a het tenminste aan wanneer je het in De 'middagploeg' van het praathuis. Van links naar rechts: Ko Schot, Bram Bout, M. Overbeeke, Gerard Schot, Arie Schot en Duie Raukema. foto de stem/dick de boer de krant moet lezen." Ze kennen elkaar een leven lang. Praatstof genoeg. En als de eigen gespreksonderwer pen dan even zijn opgedroogd, is er nog altijd de voetbal. „Met Thoolse Boys gaat het de leste jaren niet meer zo best. Maar dat was vroeger wel anders. Nu is het vooral Ajax wat de klok slaat," weet Ko. „Maar jij bent toch vooral een Feyenoord-man," zegt hij in de richting van Bram. „Och, wie 't beste is, moet winnen, Vind ik," meent deze op zijn beurt Echt gerieflijk is het er niet in het kleine kotje. De adem dampt bij het spreken. Er staat weliswaar een butagas kachel, maar die gaat alleen 's ochtends aan als de andere ploeg er zit. Om een uur of negen verzamelt zich dan een groepje oud-vissers, waar ook Piet (57) die het praathuisje schoonmaakt, deel van uit maakt. 's Middags is hij er niet bij, want hij is van 'een ande re kleur' Piet is blij met het plan van de gemeente om een straalka cheltje in het praathuis aan te brengen. „Want zo'n gaska cheltje is ook niet alles. Er zit ten hier oudjes die stikken de moord van de astma. En hele maal ongevaarlijk is ook niet. De oude botten van het mid- dagploegje kunnen de kou echter nog wel hebben. „Als er de zon op staat, is het zelfs wel lekker. En wanneer 's och- tens die kachel heeft aange staan, merk je dat 's middags nog wel een beetje," vindt Duie. In de zomer worden de stoel tjes buiten gezet of nemen de mannen plaats op de grote bank achter het praathuisje. „Want dan is het hier echt niet te harden, hoor." Schilderijtjes aan de wand getuigen van de vissershisto rie. „Kijk, hier zie je hoe de kaai er vroeger bij lag. Toen kwamen de vissers ook al samen, maar hadden ze daar natuurlijk nog geen huisje voor. Ze gingen gewoon wat uit de wind staan. En op dat andere plaatje zie je dat hier vroeger nog een brug heeft gelegen. Daarvóór bracht de pont de mensen over". „Het is hier allemaal een beet je veranderd, hé. Al die jacht jes had je hier vroeger niet. Toen lagen er de oester- en de mosselkoters en de garnalen- vissers. Maar die vind je nu alleen nog maar in Schevenin- gen en Stellendam," zegt Arie een beetje weemoedig. Hoe lang ze hier al komen? Ze weten het eigenlijk niet eens. „Er zijn er in de loop van de jaren ook heel wat weggeval len. De leeftijd, hé. De ouwe Japje van 82 is de enige die hier vanaf het eerst moment komt. In z'n eigen autootje nog wel." Als de duisternis invalt en het laatste shaggie is uitgedrukt, is het tijd om op huis aan te gaan. „Nog een borreltje en dan een boterham eten," zegt Arie, terwijl hij zijn kraag opzet en de kaai afloopt.

de Stem | 1995 | | pagina 23