Collectief vervoer kost vijf piek Dertien verhaaltjes van een sarcast Stichting Welzijn Ouderen moet geld teruggeven aan gemeenten POLITIE rapport SPORT in het kort PLAATSELIJK nieuws Nieuwe tarieven samenwerkingsverband Welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen Nieuwe kade havengebied Vlissingen-Oost open Grote kerstmarkt bij De Elderschans Aardenburg Drukke tijd jongerenkoor Aardenburg Fractievergadering van VVD Oostburg openbaar destem ZEELAND C3 Bonte Avond Club Sluiskil viert jubileumfeest Meer dan vijftig stands bij hotel Roze(n)geur en man(e)schijn Aanrijding Inbraak bedrijf Snelheidscontrole Drugs Ongeval Zakkenroller Botsing Inbraak Automobilist gewond Fietsster gewond Bedrijfstennis Ador Sport Sluiskil Aardenburg Vals geld ontdekt 57 DONDERDAG 14 DECEMBER 1995 Van onze verslaggever itótburg - De Stichting Welzijn Z ouderen (SWO) in West- Zeeuws-Vlaanderen mag een subsi- Loverschotje van om en nabij de vijftienhonderd gulden niet gebrui- Jn voor de herhuisvesting van de stichting. Het geld moet terug naar de gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg die de stichting subsidiëren. Dat is althans de mening van het dagelijks bestuur van het samenwerkingsverband Welzijn West- Zeeuws-Vlaanderen. De jaarrekening '94 van de SWO sluit met een positief saldo van zo'n twintig mille. Iets meer dan zeventienduizend gulden is toegevoegd aan de reserve voor de warme maaltijd voorziening. Het restant wil het bestuur van de ouderenstichting toevoegen aan de algemene reserve. Daardoor ontstaat echter een probleem. SWO overschrijdt zo namelijk de maxi mumgrens die aan die algemene spaarpot is gesteld met bijna vijftienhonderd gul den. Daarom wil de stichting dat bedrag spenderen aan de herhuisvesting. Het dagelijks bestuur van de gemeenschap pelijke regeling op welzijnsgebied in West-Zeeuw-Vlaanderen pikt dat echter niet. „Wij achten de beschikbaar gestelde middelen voor de herhuisvesting ruim schoots voldoende," zo luidt het in een voorstel aan het algemeen bestuur van de welzijnsregeling. „We zijn derhalve van mening dat de overschrijding van het maximale reserve-niveau in mindering dient te worden gebracht op het subsidie 1994." De welzijnscommissie van het samenwerkingsverband adviseert vrij dag 22 december over het voorstel. De bijeenkomst is om 14.00 uur in de com missiekamer van het Oostburgse gemeentehuis. Van onze verslaggever Oostburg - Ouderen in West-Zeeuws-Vlaanderen Inuinen straks voor vijf gulden per openbaar-ver- voerszone gebruik maken van het nieuwe collectief vervoer. Gehandicapten met een vervoersvoorzie ning krijgen gratis 'strip pen' tot bedragen van respectievelijk 580 en 1250 gulden en ontvangen daar- naast nog eens 750 respectievelijk 1625 in handen. Ook de rest van de West-Zeeuws- Vlaamse bevolking kan gebruik maken van het vervoersproject. Zij zijn 6,75 per vervoerszone kwijt. Het dagelijks bestuur van het samenwerkingsverband Wel zijn West-Zeeuws-Vlaanderen deelt dat mee aan de leden van de algemene vergadering. Het bestuur meldt ook dat de onder handelingen met Taxicom Zee land over de uitvoering van het collectieve vervoer zijn gestart. Een ingangsdatum is nog niet bekend, zo blijkt uit de medede ling, De genoemde bedragen zijn gebaseerd op de offerte die het bedrijf aan het samenwerkings verband heeft gedaan. Samenwerking Het zogenoemde kleinschalig gecombineerd vervoer is èen samenwerking tussen de twee gemeenten in West-Zeeuws- Vlaanderen en de gemeente Ter- neuzen. In eerste instantie is het bedoeld voor ouderen en gehan dicapten, vandaar dat die tegen een aantrekkelijker tarief gebruik kunnen maken van het systeem. Het vervoer wordt voor een groot deel betaald met mid delen die de gemeente ontvangen in het kader van de Wet Voorzie ningen Gehandicapten. De drie gemeenten investeren 62,5 pro cent van hun WVG-budget. Overgang Gehandicapte inwoners van West-Zeeuws-Vlaanderen met een vervoersvoorziening op grond van de WVG kunnen afhankelijk van de vraag of ze binnen de overgangsregeling voor 'eigen-autobezitter' vallen respectievelijk voor 185 zones en 56 zones gratis gebruik maken van het collectief vervoer. Daar naast ontvangen ze een bedrag van 750 gulden en 1625 gulden. Voor gehandicapten uit Terneu- zen geldt een andere regeling. Van onze verslaggever Sluiskil - Cabaretgroep De Bonte Avond Club (BAC) uit Sluiskil noudt zaterdag 23 december een feestavond ter gelegenheid van net vijfenveertigjarig bestaan, vanaf 20.00 uur zijn er in de gro te zaal van welzij nscentrum Het Meulengat in Sluiskil diverse optredens. Ook is er een verlo ting, expositie en staan er infor matiestands. Tot slot vindt de officiële presentatie plaats van de jueuwe outfit van de BAC-leden. Ue toegang tot de feestelijke bij enkomst is gratis. De nieuwe kade heeft 17,4 miljoen gulden gekost. Van onze verslaggever Vlissingen - Gedeputeerde D. Bruinooge heeft gisteren de nieuwe Van Citterskade in het havengebied Vlissingen-Oost officieel geo pend. De kade, die 17,4 miljoen gulden heeft gekost, zal met name gebruikt worden voor de behandeling van schroot door overslagbedrijf Ovet. Het bedrijf, dat gevestigd is aan de Kaloothaven sloot daarvoor in 1993 een meerjarencontract af met Flushing Ferrous Trading. Vrachtwagens, binnenschepen en coasters voeren het schroot aan, waarna het per zeeschip geëxpor teerd wordt. Grote afnemers zijn vooral Turkije en Zuid-Korea. Ovet neemt in Vlissingen twintig pro- FOTO JAAP WOLTERBEEK cent van de goederenomzet door zeeschepen voor zijn rekening. Bruinooge herinnerde zijn toehoorders eraan dat Vlissingen-Oost een 'voorspoedige ontwikkeling' doormaakt. „Wij denken dit jaar meer dan 24 hec tare aan grond uit te geven. Ook de samenwerking met Rotterdam zal voor ons heel positief uitwer ken." De Raad van Bestuur van het Havenschap Vlissin gen gaf vorig jaar haar fiat voor de bouw van de kade. Gebleken was dat de toenmalige faciliteiten voor de behandeling van schroot niet toereikend waren. De huidige constructie is op de wal gebouwd. Nadat een stuk haven is uitgebaggerd, is het 270 meter lange bouwwerk op diepte gebracht. Ovet beschikt nu over drie kades die gebruikt wor den voor de overslag van schroot, cokes en kolen. Van onze correspondent Aardenburg - Maar liefst 55 stands zullen er te bewonderen zijn op de grote kerstmarkt die zondag 17 december wordt gehouden in en om hotel De Elderschans in Aardenburg van 13.00 tot 18.00 uur. Van onze correspondent Aardenburg - Vrijdag 29 december geeft het r.-k. jon gerenkoor Aardenburg een kerstkoffieconcert in de r.-k. kerk in Aardenburg. Het con cert begint om 19.30 uur en de toegang tot de goed verwarm de kerk is gratis. Het jongerenkoor, dat uit 98 leden bestaat en dit jaar zijn 25 jarig jubileum viert, brengt een scala van klassieke en moderne kerst- en vredesliederen onder leiding van Freddy Moens. Ook zullen weer veel solisten uit het koor te beluisteren zijn en wor den er kerstgedichten voorgelzen om er een sfeervol kerstconcert van te maken. De organisatoren rekenen weer op veel publiek. Bij het jubileumconcert waren er maar liefst 300 bezoekers. Jeugd leden van het koor zullen een levende kerststal uitbeelden. Het concert wordt dit jaar niet in Coensdike ten gehore gebracht. Het koor is daar wel present op zondag 24 december, waar dan om 9.30 uur de eucharistieviering zal worden opgeluisterd. Na de koffiepauze zal het koor dan nog een klein concert geven. Het jon gerenkoor is ook op eerste kerst dag actief, namelijk tijdens de hoogmis in de 'eigen' parochie kerk van Aardenburg. De eucha ristieviering begint dan om 9.15 uur. Op zaterdag 6 januari wordt dan de jaarlijkse Driekoningen- tocht gehouden. Vele 'koningen' van het koor zullen dan huis aan huis aan kerstlied zingen. Er zijn veel kramen met huisnij verheid te zien zijn, maar ook met groente, fruit, hamburgers en glühwein. Karin Starmans verzorgt een expositie over naïeve schilder kunst, maar is ook actief bezig met het maken van hoeden en speciaal exclusieve kleding. Om 15.00 uur is er een optreden van de 'zanger(es) zonder naam'. Verder is de muzikale begelei ding van de markt in handen van Eddy Claeys en is de kerstman ook aanwezig. Gelukzoekers kunnen terecht bij het rad van fortuin met veel mooie prijzen. De organisatoren van de Mati nee Pensante kijken terug op een zeer succesvol jaar, maar zijn ook al weer in volle gang voor het nieuwe jaar. „Het is bij het publiek inmiddels bekend dat wij niet alleen cur sussen verzorgen, maar ook actief zijn op een heel breed vlak," aldus organisator Ans de Pooter. „Het idee om iets op zondagmid dag te doen dat blijft, maar de naam Matinee Pensante zal niet meer zo intensief gebruikt wor den omdat de activiteiten zich uitbreiden tot een hele dag of zelfs tot een heel weekend." In 1996 is er iedere maand een expositie van onder andere Kar in Starmans, David Heijgelaar, Cees van Langevelde en de Pro vincie Zeeland. (ADVERTENTIE) Wim Daniëls, columnist van De Stem Deze uitgave is een bundeling van eerder in deze krant verschenen columns. Voor iedereen die teksten schrijft - vaak of af en toe - en graag wil weten hoe dat volgens de nieuwe spelling regels moet, is dit boekje een onmisbaar naslagwerk. Roze(n)geur en mane(n)schijn is tegen inlevering van onderstaande reductiebon te verkrijgen bij elke erkende boekhandel voor 12,50 in plaats van 17,50. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Sdu Uitgevers, (070) 3789880. Ja. ik bestel via boekhandel ex. van p ex,van Roze(n)geur en mane(n)schijn door Wim Daniëls k- 72 pagina's, ISBN 90 12 08300 1. 12,50 i.p.v. 17,50 Adres: Naam: m/v Datum; Plaats: Handtekening: Vm8 u?ieÖ '5 8<?d'S van 8 december 1995 )un' iyyo of zolang de vc Taalboek* e voorraad strekt. ien z'in verkrijgbaar bij de boekhandel. Sdu Uitgevers Bonnummer 194-105 Door Ronald Verstraten VAN POSTBODES is bekend dat zij, behalve tassen vol papier, een enorme kennis met zich meezeulen. Weinig ins en outs van het dorpsleven zullen hen ontgaan. Daarom valt het antwoord van André me een beetje tegen, als ik hem vraag wat broer Willy doet: „Hij zit in Den Haag, maar wat hij er pre cies sjouwt, dat weet ik niet. Als ik hem probeer te bellen is hij er nooit." We schrijven pakweg 1972. De Houck zit met lange, wilde haren op de Vrije Kunstacade mie. Na zijn studie komt hij terug naar Zeeuws Vlaanderen, vestigt zich aanvankelijk in IJzendijke, later in Waterland kerkje als kunstenaar. Aan ideeën ontbreekt het hem niet, waarbij er één dat niet werd gerealiseerd, altijd voor mijn geest is blijven zweven: dat van meer dan levensgrote, fel gekleurde autocarrosseriën langs 's rijks en provinciewegen. Zou mooi geweest zijn. Willy ontpopt zich niet alleen als kunstenaar, maar vooral ook als organisator en bestuurder. Van Meerminnefeesten, Water land Cultuurland, Ballustrada, Trechter 5, Zeeuwse Culturele Raad. Je zou bijna vergeten dat hij ook nog schildert. Maar dat doet hij nog steeds. Primitief en met primaire kleuren, zegt het persbericht van de gemeente Axel, waar hij in het gemeente huis en in de bibliotheek expo seert. 'Zo'n beetje als toen je zeefdruk voor Avenue?', sugge reer ik. „Ja, hoewel, dat was redelijk abstract. Mijn werk is wat iconografischer geworden. Sommigen vergelijken het met strips, maar dat is niet echt het geval. Ik ben geen kenner van strips, ben daar in ieder geval niet dagelijks mee bezig. Je wordt door verschillende dingen beïnvloed, net zo goed door film, of door andere schilderijen." Wim Hofman, die de tentoon stelling opende, noemde De Houcks werk 'ironisch'. „Som mige gaan daar nog voorbij, zijn eerder sarcastisch. In die omschrijving kan ik me wel vin den. Eigenlijk zijn het allemaal kleine verhaalfje, die ieder op zijn eigen manier kan interpre teren," zegt Willy zelf. „Qua stijl is er niet veel veranderd. Ik heb die indertijd zo ontwikkeld, dat ik er alles mee kan vertellen wat ik wil." In het gemeentehuis hangen dertien schilderijen, een over zicht van de periode 1984-1994. In de bibliotheek zijn 'afgelei den' te zien: de stropdassen, sjaals en T-shirts die hij voor de gemeente Axel maakte, maar ook andere relatiegeschenken die hij ontwierp, evenals een grote beschilderde vlieger, een beschilderde tafel en stoelen of gezeefdrukte kussens. Te zien tijdens openingsuren, tot 8 janu ari. Toeval of niet, in het gemeente huis van Terneuzen hangen ook dertien werken. Het zijn teke ningen en schilderijen van Wim Bakker uit Wilhelminadorp. Geboeid door het landschap, mengt hij zand door zijn verf en maakt schilderijen met kleur- balken en donkere vlakken: horizon, dijk, sloot en boom. Te zien tot 30 december, tijdens kantooruren. Axel - Op de kruising Be-oos- tenblijstraat/Bosdreef verleen de gisteren een 69-jarige auto mobilist uit Axel geen voor rang aan een personenauto bestuurd door een 47-jarige plaatsgenoot. Bij de aanrijding werden beide voertuigen aan zienlijk beschadigd. Biervliet - Gisternacht is inge broken in een bedrijfspand aan de Hoofdplaatseweg. Verschil lende ruimten werden door zocht. Vermist wordt een bedrag van enkele honderden guldens. Hulst - Bij een gistermorgen door de politie op de Tivoliweg te Hulst gehouden snelheids controle zijn 16 weggebruikers bekeurd wegens het overtreden van de maximumsnelheid van 50 kilometer per uur. De radar registreerde tussen kwart voor tien en tien voor elf uur 550 voertuigen met als hoogstge- meten snelheid 68 kilometer per uur. Kapellebrug - De politie in Oost-Zeeuws-Vlaanderen heeft gistermorgen te Kapellebrug een 25-jarige man en een 22- jarige vrouw uit Sint Niklaas (B) aangehouden. Beiden wer den verdacht van drugbezit. In de kleding van de vrouw werd een kleine hoeveelheid heroïne gevonden dat in beslag werd genomen. Na het opmaken van een proces-verbaal zijn beiden weer op vrije voeten gesteld. Terneuzen - Bij een eenzijdig verkeersongeval op de Roos- eveltlaan werd gistermorgen een personenauto bestuurd door een 41-jarige vrouw uit Terneuzen aanzienlijk bescha digd. De vrouw raakte bij het nemen van een bocht in een slip. Ze reed over het naast de rijweg gelegen talud en kwam in de bosjes tot stilstand. Terneuzen - Een 53-jarige vrouw uit Hoek deed bij de politie in Terneuzen aangifte van zakkenrollerij. Ze liep dinsdagmiddag in een winkel aan de Noordstraat, merkte dat er iemand tegen haar aanduw de en kwam even later tot de ontdekking dat haar bood schappentas open was. Daaruit was verdwenen haar porte monnee met een inhoud van ongeveer 150 gulden. Terneuzen - Bij een kop/staart- botsing op de rotonde gelegen aan de Guido Gezellestraat te Terneuzen werden dinsdag middag tussen twee personen auto's aanzienlijk beschadigd. Een 57-jarige man uit Terneu zen, kwam in botsing met een voor hem rijdende auto, bestuurd door een 72-jarige plaatsgenoot. Deze moest door de huidige verkeerssituatie gedwongen zijn voertuig afremmen. Vlissingen - Gisternacht is ingebroken in een winkel aan de Badhuisstraat te Vlissingen. Men vernielde eerst een grote etalageruit met een waarde van 2500 gulden. Uit de winkel werd een Batavus Apache HC 21, model 1996, met een ver koopwaarde van 1399 gulden gestolen. Middelburg - Bij een verkeers ongeval op de Nieuwlandseweg te Middelburg is een 29-jarige man uit die plaats gewond geraakt. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissin gen. De man botste met zijn personenauto tegen een auto bestuurd door een 27-jarige plaatsgenoot die zijn voertuig tot stilstand had gebracht. Door de klap van de aanrijding botste dit voertuig op zijn beurt tegen een eveneens stil staande personenauto bestuurd door een 51-jarige man uit Middelburg. De ravage was aanzienlijk en alle bij het onge val betrokken voertuigen moesten worden weggesleept. Koudekerke - Bij een verkeers ongeval op de Middelburgs estraat te Koudekerke is gister morgen een 14-jarig meisje uit die plaats gewond geraakt. Ze is overgebracht naar het zie kenhuis in Vlisingen. Het meis je fietste in de richting Middel burg en zag bij een inhaal manoeuvre te laat een uit tegenoverstelde richting nade rende fiets bestuurd door een 25-jarige man uit Middelburg, waarmee ze frontaal in botsing kwam. VROUWEN Poule A: Vijverboom-Noordzuid- kwartet 0-4, SJEF-Match Point 2- 2. Poule D: Ador Sport 1-De Jojo's 3- 1, Denoek-Petit Paris 0-4, Bos- kreek 3-Nijsse 4-0. Poule E: Dropshotje-Smash 4-0, Boskreek 2-Berendsen 4-0, Advantage-Friends 2-2, Smash- Boskreek 4 4-0. MANNEN Poule A: Ador Sport 1-Right Line 6-6, Zeeland Supply-Dees 7-5. DUBBEL Wisse/Maas-Van de Velde/Nïjsse 6-0, Gijssels/Vantricht-Blaak- man/Becu 6-0, Brenner/Verdulve- Lunt/Straet 4-2, Dieleman/Buys- se-Witte/Gerijl 6-0. MIXED Poule D: Boskreek 2-Baronie 6-6, Sjans-Top Spin 0-12, Vooruit 2- ZVH 7-5, Cerestar-Aqua Claire 9- 3. Poule E: Sukkels-Ziekenzorg 2 6- 6, Star-Tropical 4-8, De Smesjers- Ador Sport 3 6-6, Dierenland- Palm Team 12-0. KERSTSAMENZANG - In welzij ncentrum Het Meulengat wordt maandag 18 december om 19.30 uur een kerstsamen- zang gehouden. Medewerking wordt verleend door muziekvereniging Sluiskil en het ouderenkoor. De collecte is voor Mensen in Nood. Na afloop is er koffie of thee. ZITDAG - Hengelsportvereni ging Aardenburg houdt zater dag 16 december een 'zitdag' in het dorpshuis van St.-Kruis. Tussen 14.00 en 17.00 uur kun nen leden en niet-leden een sportvisakte of een vergunning voor het nieuwe seizoen kopen. Van onze correspondent Oostburg - De Oostburgse WD-fractie wil meer naar buiten treden en de afstand met de bevolking verkleinen. Om dat te bereiken wordt op donderdag 14 december een openbare frac tievergadering gehouden in het Hof van Koophandel in IJzen dijke. De raadsagenda zal dan behandeld worden en kernpro blemen die zich in IJzendijke voordoen. Fractievoorzitter Johan Provoost vindt het tijd zo halverwege de rit naar de volgende verkiezingen, dat de mogelijkheid bestaat om wat makkelijker een mening te uiten naar de fractie toe. „Je moet de mensen dan wel de gele genheid geven om ons beleid aan te orde te stellen. Van oudsher vergadert de WD-fractie in het gemeentehuis en dat is in princi pe ook een openbaar gebouw. De mensen konden dan ook binnen lopen om hun zegje te doen. Met de nieuwe veiligheidsnormen is het gebouw minder toeganke lijk." Provoost wil voorkomen dat zijn fractie in een ivoren toren komt te zitten. Hij denkt dat op deze manier te kunnen oplossen. Er zullen een paar openbare frac tievergaderingen gehouden wor den. Er zal naar de opkomst gekeken worden of er aanleiding bestaat om alle tien de kernen te bezoe ken. IJzendijke is dus de eerste aanzet. De fractievergadering begint om 19.30 uur. Van onze correspondent Middelburg/Vlissingen - In hore cabedrijven in Middelburg en in Vlissingen werden dinsdagavond twee valse bankbiljetten van vijftig gulden ontdekt, waarmee iemand die dag heeft betaald. Afgelopen zondagavond kwam ook al een café-eigenaar bij het opmaken van de kas dat hij die dag drie valse biljetten van vijf tig gulden had ontvangen. In alle gevallen gaat het volgens een woordvoerder van de politie kopieën.

de Stem | 1995 | | pagina 21