;enheid Suist weert 'vliegende winkels' fietspad St. Jansteen-Heikant 72.000 gulden duurder dan gepland ÖËSTEM lft>straam I Wo 770. B ^"'"astijden: Uitbreiding monumentenlijst van Hontenisse DAG klapper PLAATSELIJK nieuws )uwd Abraham (0)ma Krijnen Cemeente terughoudend in verlenen toestemming voor incidentele verkoop Iüedingcontainers van het Leger des Heils in Axel I °114-3i6755 3n Verstraeten Priv® «ans^df'^m Harrie Muur" soulieren H.G. Pa vari Poppel d in guldens jrting UlL' L' i-iriJirJ flSSTBM ZEELAND C2 «zondag 0115-645753 JOvertentie-exploitatie ISilviaRrA3?'^' privé0115-563976, 145273? 2 ven' Pt'vé 0115- 10l15-562354S Dlmmers' privé 3l457n rande, Privé 0114- St.Ceciliakoor uit Nieuw-Namen zingt in Antwerpen Good Company in Michelstadt Marcels holding Kloosterzande >5 X 77 fankje, jubileum, •jijk, verloving, statie, examen, ri enz. m 0,65 incl. BTW, el verplicht, neelding, n 26.- incl. BTW. op aanvraag, ft geretourneerd, of geef uw tekst :ing af bij één van iriftelijke opgaven saccepteerd, indien d zijn, ook indien uw jevoegd is. ït recht voor teksten idenen te weigeren, hten bereiken over de oudt de uitgever zich i de naam van de ekend te maken. iber 1995 Willart te Raamsdonksveer /an de Bijl te Baarle-Nassau feliciteerd! ansen in Prinsenbeek rde-Bink in Rijen oost in Sluis iden in Rijsbergen in Rijsbergen. ne 3 jaar ■dje, Sarah! v 50e verjaardag. Jcirgen, Judith, Tijger. Het is raar maar waar, deze jongeman wordt vandaag 50 jaar. H.G. Francien, Frank, Jeanne, Andy, Natascha Proficiat 'n nieuwe woning. Tom, Nathasja, Rachella. Goede Morgen met je 75ste verjaardag van Jack en Corina n een complete bril JAM BRILLEN it 35, Breda, 076-5212465 ts 28 Meerle 0-20.00 uur 10-19.00 uur 10-17.00 uur reen prettige feestdagen-^ DONDERDAG 14 DECEMBER 1995 (in onze Hulst verslaggever De aanleg van het deel van het fietspad st.Jansteen naar Heikant ,kt onverwacht bijna 72.000 fL duurder uit. De eente heeft er namelijk Ln rekening mee gehouden jat er een heel stel kabels en moet worden ver- Burgemeester en wethouders hebben dat geld alvast maar uit gegeven, omdat er geen tijd meer was om de tegenvaller aan de gemeenteraad voor te leggen. Dat wordt later nog wel eens geregeld via een begrotingswijziging, zo bericht het college de gemeente raad. Het fietspad van St. Jansteen naar Heikant is een wens die al jaren leeft binnen de gemeente. Bij de reconstructie van de Wil- helminastraat is alvast een stuk aangelegd tot aan de Warande straat. Nu is er geld om het gedeelte tot aan de Vlasstraat eraan vast te plakken. De gemeenteraad stelde daarvoor in september al 353.500 gulden beschikbaar. Rijkswater staat heeft een subsidie van 157.000 in het vooruitzicht gesteld. Bij de aanleg van het fietspad zou een aantal kabels en leidingen van de nutsbedrijven onder een dikke asfaltlaag komen te liggen. Dat is voor Deltan en de PTT onacceptabel, omdat de twee bedrijven hun kabels en leidin gen dan niet meer kunnen behe ren. „Helaas," zo verzuchten B en W, „is er naast het fietspad geen ruimte om als leidingstrook te fungeren. De enige oplossing is dan ook de kabel en leidingen naar de noordzijde van de Wil- helminastraat te verleggen." Dat kan, maar dat kost dan wel 72.000 gulden, zo hebben Deltan en de PTT laten weten. Er moet dus geld bij. Gewoonlijk komen B en W dan naar de gemeenteraad om een extra krediet te vragen, maar dat kan in dit geval niet. Als de gemeente de subsidie van Rijks waterstaat wil vangen, dan moet er nog dit jaar met het karwei worden begonnen, zo luidt de voorwaarde. Omdat de eerstvol gende raadsvergadering pas op 21 december is en in die week de bouwvak met 'kerstvakantie' gaat konden B en W dus niet eerst naar de gemeenteraad. Inmiddels is men al druk bezig met het ver leggen van de kabels en leidin gen. OU onze verslaggever Hofrechtelijke middelen in de strijd om het verschijnsel Juf. klinken die zingel bells nu goed? on de zogenaamde 'vliegende winkels' in te dammen. v v J C C ij om bedrijfsmati- «verkoop van spullen aan parti jkeren vanuit steeds wisselende Wties, waarbij de verkoop per locatie maar één of twee dagen jiiirt. 1, een beleidsnotitie over de vliegende winkels' zeggen B en top zich geen bezwaar te heb- isn tegen incidentele verkopin- maar wèl tegen bepaalde jwrten locaties van waaruit jordt verkocht. Zolang het jèeurt in panden met een detail- aadelsbestemming is het geen [lint, maar horecabedrijven of pieenschapscentra zijn uit den Dan komt het aspect van concurrentie ten van de gevestigde detailhandel om de hoek kijken, [t bestaande winkeliers, die met hogere kosten mor' hun bedrijfspanden te naken hebben, worden door deze lelijke concurrentie bena- ld,zo vinden B en W. „Dit kan tptermijn nadelige effecten heb- taop de bestaande en gewenste ■ntelijk-economische struc- tovan de gemeente." Daarom kiest het college voor een tenighoudend beleid met betrek- tag tot het toestaan van inciden- iele verkopen. Wat in de ogen van B en W wel door de beugel kan zijn bijvoorbeeld beurzen, veilin gen en incidentele verkopingen van spullen die niet concurrerend zijn voor de plaatselijke winke liers. De gemeente heeft een heel rijtje mogelijkheden om de ongewenste verkopingen tegen te gaan en B en W zeggen niet te zullen schro men die te gebruiken. Zo is er de drank- en horecawet, die zegt dat er voor incidentele verkopingen een ontheffing nodig is van de minister. Onder die wet vallen ook de gemeenschapscentra in Hulst. Bij aanvragen zullen B en W de minister negatief adviseren. Als het nodig is, willen B en W ook de subsidievoorwaarden voor gemeenschapscentra aanscher pen, om zich ervan te verzekeren dat daar geen ongewenste activi teiten plaatsvinden. Ook met de wet op de ruimtelijke ordening in de hand kan de gemeente tegen onrechtmatige verkoopactivitei ten optreden. Ten slotte is er dan ook nog een strafrechtelijke mogelijkheid, met name bij onverwachte incidentele verko pingen zonder wettelijke toe stemming. In dergelijke gevallen sturen B en W de politie er op af. ïan onze verslaggever Axel - Het Leger des Heils heeft van de gemeente Axel vergun- aing gekregen voor de plaatsing van kledingcontainers. Zekomen in de loop van de maand januari te staan op drie ver schillende plaatsen in Axel en verder in Koewacht en Zuiddor- De gemeente heeft de vergunning ;even om het dumpen van eten kleding in het huisvuil tag te dringen. eel er op die manier in het ;e huisvuil verdwijnt, is de gemeente niet bekend. Wel dat er «Nederland jaarlijks ongeveer ijjffigduizend ton gebruikt tex tiel in het huishoudelijk afval verdwijnt. Winginzameling betekent dat e minder textiel in het afval tacht komt en daarom mag het kger des Heils in aanvulling op ie huis-aan-huis inzamelacties kunnen zodoende met ®S®g van januari op elk gewenst moment oude kleding en schoenen daarin deponeren. De verzamelbakken komen te staan Aet afvalpark aan de Nieuwen- ®jk in Axel en verder bij super- EDITIE ZEELAND 'edactie '«neuzen: Zuidlandstraat 32, el. 0115-645769, 'ax 0115-645742. l o „euren: Peter Oggel (editie- eb, Peter van den Assem, '«van Cooten, Rein van der Harold de Puysseleijr, NeneVerstraeten ,S(lokstraat h tel. 0113- "00, fax 0113-273701. ,.Jcteur: Cees Maas (provincie- •erslaggever). frmi,St,eenstraat 14, tel. 0114- #h fax°114-372771. chefi rUr10niFrank De'J (P|v- ed' i), Gerlach Hochstenbach. ?redactie Zeeland: Koomen tel K"1 Vrii' °115 - 645751 TP,„ en ZVK telOl6Kc?:2uidlandstraat 32' Verfpn 5740' fax 0115-645741 Mart DnWoord'gers: 1 t(%vanri°°rD'9ers: ns, Pnve 076-5020894 1 mvr. 8.30- 17.00 uur Tijdens de repetitie zingen de Basisnootjes allemaal uit volle borst mee. markt A&P aan de Oranjestraat en het winkelcentrum aan het Szydlowskiplein. De kledingcon- tainer in Koewacht komt aan de Wouterij en die in Zuiddorpe aan de Hoofdweg Noord. Het Leger des Heils scheidt de goede kleding van de slechte kle ding en verkoopt de goede kledij vervolgens in een van de achttien kledingwinkels tegen een redelij ke prijs en zonder winstoogmerk. Ook wordt gratis kleding weg gegeven aan hulpbehoevenden in binnen- en buitenland. Antwerpen - Het St. Cecilia-koor uit Nieuw-Namen neemt zondag 17 december deel aan een groot korenfestival in Antwerpen. Het evenement wordt gehouden ten bate van Artsen zonder Grenzen. Het Nieuw-Namense gezelschap, onder leiding van G. Pollet, is een van de 46 koren die aan de actie middag hun belangeloze mede werking verlenen. Het optreden van het koor uit Nieuw-Namen begint om 13.45 uur. Van onze correspondente Hulst - Het gemengd koor Good Company uit Hulst gaat voor drie dagen naar de Weih- nachtsfeesten in Michelstadt. Michelstadt is de zusterstad van Hulst en elk jaar zijn er wel cul turele uitwisselingen. Good Campany verzorgt er drie optredens. De koorleden en diri gent Filips Pieters vertrekken vrijdag 15 december aan de Blaauwe Hoeve met de bus. Er gaan 45 personen mee. Vrijdag avond concerteren de muzikan ten uit Hulst om 19.00 uur onder het Raadhuis en daarna volgt een ontvangst bij de burgemeester. Zaterdag 16 december verzorgen de Hulstenaren nog een concert en tot slot een opluistering van de eucharistieviering in de kerk van Michelstadt en om 14.00 uur rij den de koorleden weer terug naar Hulst. Good Company wil zowel kerst als profane muziek verklanken. Enkele nummers worden bege leid door de twee dwarsfluitisten. Van onze correspondente Sint Jansteen - Deuren klappen open en druk pratende kinderen verlaten het kla slokaal. Enkele rennen door naar het oefenlokaal waar juffrouw Anneriet klaar staat om de jonge zangers te kneden. De repetitie voor het jubileumconcert dient om de puntje op de 'i' te zetten. De spanning is groot, de leden van het kinder koor de Basisnoten willen goed voor de dag komen tijdens de gezinsmis zaterdag 16 december. Het koor bestaat tien jaar en het kerstconcert moet duidelijk maken dat het gelegenheids koortje van tien jaar geleden nu volwassen trekjes begint te krijgen. Een van de kleinsten struikelt steeds over de moeilijk uitspreekbare Engelse woorden. Met een rood gezichtje vraagt zij een beetje benauwd: „Juf, klinken die Zingel Bells nu goed?" Tussen de liedjes door wordt er heel wat af gekwebbeld en de buitenboordbeugel die meebeweegt als de gebruiker zingt, ver wekt wat hilariteit. Anneriet van de Broecke leidt haar pupillen nu al jaren en is tevreden met het resultaat. „De werkgroep gezinsviering vroeg in 1985 om een aantal vieringen voor te bereiden. Aanvankelijk had ik alleen meisjes in het koor, maar de groep groeide snel en nu zingen er ook jongens mee. De leeftijd varieert van 4 tot 13 jaar. Ik hoop dat er veel oud-leden naar het concert komen. De oudsten moeten nu 21 jaar zijn. Ons repertoire mag er zijn, we zin gen vooral geestelijke liederen, maar wel pit tige nummers want dat vinden kinderen leu- foto wim kooyman ker." Een nieuw lied wordt ingezet. De diri- gente maakt daarna wat opmerkingen over de houding van de koorleden en vertelt hoe ze een toon beter kunnen aanhouden met een goede ademhalingstechniek. Als een blijk baar nieuw lid uit volle borst het volgende lied meezingt, maar net iets anders dan de andere leden, krijgt het een paar vuile blik ken te verwerken. Even later zingt hij iets minder hard en beter in het gelid zijn partijtje mee. De Basisnoten willen in de toekomst best meer doen dan een dienst opluisteren. „Dan zal er wel meer dan een half uur of drie kwar tier per week geoefend moeten worden, we zien wel. Het kerstconcert met ook wat adventsmuziek is vrij toegankelijk. Het optreden in de parochiekerk van Sint Jan steen begint zaterdag om 20.30 uur." Van onze verslaggever Kloosterzande - Hontenisse gaat alsnog drie kerken op de gemeentelijke advieslij st van beschermde monumenten plaatsen. Het gaat om de Wil- librorduskerk in Ossenisse, Petrus en Paulus in Boschka- pelle (Vogelwaarde) en Gerar- dus Majella in Terhole. De raad keurde gisteravond het gewijzigde collegevoorstel goed. Vice-voorzitter P. Saeij van het kerkbestuur van Ossenisse hield in de vergadering van de commis sie grondgebiedzaken vorige week een pleidooi de Ossenisser kerk op de lijst van beschermde monumenten te krijgen. Die lijst vermeldde in eerste instantie zes monumenten. Het college van B en W verklaar de toen geen mogelijkheid te zien de kerk van Ossenisse op de lijst te krijgen omdat dat een zaak van de provincie is. Naar aanleiding van Saeij's betoog, is het college van B en W alsnog met de provincie in over leg getreden. Wat bleek: de gemeente Honte nisse kan wel degelijk op eigen initiatief monumenten voordra gen. „De gemeente is daar volstrekt autonoom in," verklaarde burge meester Th. Steenkamp gister avond in de vergadering van de gemeenteraad. „We kunnen kandidaten van de lijst afvoeren, maar er ook aan toevoegen." De betreffende, volgens het colle ge 'beeldbepalende', kerken zijn overigens in eerste instantie wel meegenomen in het Monumenten Inventarisatie Project, door de provincie uitgevoerd in 1990. Maar bij het latere Monumenten Selectie Project bleken de kerken toch niet aan de gestelde criteria tevoldoen. Dat de lijst nu uitgebreid is met de drie kerken, kon gisteravond De H. Willibrorduskerk in Ossenisse: tóch op de Hontenisser advieslijst van beschermde monumenten. foto de stem/dick de boer op instemming van de raad reke nen, zij het na enige aarzeling bij enkele fracties. De raadsleden A. Sponselee (CDA) en A. Roctus (Algemeen Belang) zich af of er nu niet te veel plaatselijke monumenten worden opgevoerd. Het is aller minst zeker of de monumenten, die Hontenisse nu gaat voordra gen, door de staatssecretaris zul len worden gehonoreerd met een plaatsje in het register van rijks monumenten. Die monumenten kunnen welis waar rekenen op rijksbescher ming, maar of daar ook een bui del geld aan vast hangt, is nog lang niet duidelijk. Roctus: „Maken we die kerkbesturen dan niet blij met een dooie mus?" Sponselee: „Een directe geld stroom zie ik er nog niet zo snel van komen." Niet geschoten is niet gevangen, luidde de strekking van het ant woord van het college. Wethou der B. Pauwels: „Kijk naar de basiliek van Hulst, waar plotse ling toch ook geld van het Rijk voor is gekomen." Ook als de staatssecretaris niet besluit het Hontenisser advies op te volgen, dan zullen de kerken in de toekomst bij de gemeente voor subsidie op de stoep staan, zo liet Pauwels weten. De financiële positie van de kerken is niet roos kleurig en de kerkbesturen zullen in de toekomst met flinke kosten aan achterstallig onderhoud geconfronteerd worden. „Dan zullen we als gemeente de hand over ons hart moeten strijken. Mochten ze toch rijksmonument worden, dan komt daar wellicht nog eens bedrag bovenop." Raadslid mevrouw J. De Koek (lijst P. Mangnus) stelde voor het gewijzigde collegevoorstel te ver schuiven naar de eerstvolgende raadsvergadering op 7 februari. Haar fractie had 'te weinig tijd' gehad zich gedegen over het voorstel te buigen. Vooral omdat er nog geen schriftelijke verkla- ringen zijn, waarin de kerkbestu ren zich officieel voor plaatsing op de lijst uitspreken. „Dat is wettelijk verplicht. Daarom vraag ik uitstel." Die kreeg ze niet van burgemees ter Steenkamp. „De kerkbestu ren hebben mondeling toegezegd dat ze graag in aanmerking komen voor plaatsing op de lijst. Bovendien heb ik met de provin cie afgesproken de zaak dit jaar nog af te handelen." HET WAS HERFST toen hij voor de eerste keer bij ons aanbelde. Hij voerde een kleine, bruine hond aan een riempje met zich mee en hij had mijn autosleu tels in zijn hand. „Zijn die van u?" vroeg-ie. Op mijn bevestigend antwoord sprak hij in één adem door: „Die auto van u mag trouwens weieens gewassen worden!" Als u 'n emmertje water voor me heeft dan neem ik 'm wel even onderhanden!" De auto kreeg zijn snelste was beurt in jaren. Tijdens de behandeling nam ik mijn gast- arbeidertje op. Hij leek me een jaar of dertien. Hij had één oortelefoon van een walkman in in zijn rechteroor zitten. Het andere oor diende voor com municatie met de buitenwe reld. Hij droeg een bodywar mer vol belangwekkende rits sluitingen. Desgevraagd vernam ik dat hij Marcel heette. Toen de was beurt klaar was, informeerde ik naar de kosten. „Dat laat ik geheel aan uw beleefdheid over," zei hij formeel. Een week later was Marcel er wéér. Ditmaal in het kielzog van een andere knaap, die kin derpostzegels aan de man bracht. Toen ik een setje kaar ten had gekocht informeerde Marcel of hij 'te zijner tijd bij me langs mocht komen met nieuwjaarskaarten van Uni cef. „Mijn moeder is verkoop ster van die kaarten," ver klaarde hij. ,,'t Lijkt mij wel praktisch als u nu alvast een bestelling plaatst." Hij haalde snel een catalogus uit één van zijn vele zakken. Ik koos vrij willekeurig een doosje met kaarten uit. Mijn naam werd in een boekje genoteerd. Een dag of drie later ver scheen Marcel opnieuw. „Ik loop 'n krantenwijk." zei hij. „Ik spaar namelijk voor een paar skates van Roces. Terwijl ik de krantjes bezorg laat ik meteen de hond van mijn buurman uit - dat levert ook nog wat op. weet u, maar ik begin last van dat beest te krij gen. Hij draait ais een wind vaan om mijn benen. Mag-ik 'm misschien zolang bij u aan z'n riempie aan het hék vast leggen, terwijl ik de straat bezorg?" Ik was allang zo ver dat ik hem en zijn holding niets kon wei geren. En zo lag er sindsdien elke donderdag, als Marcel de straat 'deed' een hond aan ons tuinhek. Vorige week verscheen Mar cel op zijn nieuwe skates, maar zonder hond, weer aan mijn deur. Hij lanceerde meteen een nieuw project, ,,'t Loopt weer tegen oud en nieuw," begon hij zakelijk. „Straks CC LU Door Tom Koopman komen alle bezorgers van drukwerken weer bij u aan de deur. Soms hebben ze een kaartje, zodat u weet dat het echte bezorgers zijn, zoals ikzelf, maar meestal hebben ze niks, of hoogstens een of ander vod dig foldertje dat ze ergens opgeraapt hebben, maar ze verwachten evengoed wel een gulden van u. louter en alleen omdat ze 'Gelukkig nieuwjaar' tegen u zeggen. Je hebt zelfs van die rotzakken die twee keer aan de deur komen en allebei de keren een gulden vangen. U kent die gezichten immers toch niet uit elkaar? Nu wou ik voorstellen dat u die bezorgers vraagt om alle maal op de vrijdag vóór oud jaar, zo rond een uur of vijf, terug te komen om hun belo ning in ontvangst te nemen. Tegen die tijd zorg ik dat ik er ook ben, om te controlerrn of het wel echte bezorgers zijn. Ik ken ze allemaal van gezicht, weet u? De oplichters haal ik er zó uit." Marcel inschakelen ter bestrij ding van fraude op de markt der goede wensen leek mij op zichzelf een lichte vorm van criminaliteit. Ik sloeg zijn aan bod daarom af. Hij had zulks niet verwacht en trok die ene walkman-oortelefoon uit zijn oorschelp, alsof hij zijn oren niet geloofde. Toen hij zag dat het mij ernst was, kwam hij met een ander idee. „Ik breng ook nieuw jaarskaarten rond in de stad," zei hij. „Voor een kwartje per kaart. Daar kan de PTT niet tegen op! Mag ik u inschrijven?" Toen ik ook dat weigerde droop hij af. „Ziezo, die ben je kwijt," zei mijn buurman, die de onder handelingen had gevolgd. „Geloof het maar niet," ant woordde ik. „Die zien we wel terug als-ie directeur van Phi lips is, of directeur-generaal van de PTT..." MARKTEN AXEL Jaarmarkt - Veemarkt, landbouw werktuigen en accessoires - Cito Hal - 8.00 uur VEERE Kerstmarkt - Grote Kerk - do t/m vr 12.00-21.30 uur - za 10.00-18.00 uur 3,50) THEATER GOES Alex d'Electrique - (tegendraadse pulpcomedy) - 't Beest Beesten markt 3 - 20.30 uur 15) ZIERIKZEE Reinder van der Naait (cabaret) - Pendelen - Concertzaal Oude Haven 13-20.00 uur (ƒ17,50) TERNEUZEN Zzinderella (musical) - Zuidland- theater - 20.00 uur DIVERSEN CLINGE Biljarten - Malpertuus (KBO -13.30 uur Gymnastiek - Malpertuus (KBO) - 15.00 uur GRAAUW Kaarting - gemeenschapshuis - 13.45 uur WESTDORPE Kaarting - Concordia -13.30 uur AXEL Kaarting - Gregoriuscentrum - 14.00 uur KLOOSTERZANDE Kaarting - café De Kastanje -19.30 uur OSSENISSE Koersbal - Hof ter Nesse - 14.00 uur HEIKANT Schieting - KBO - 't Heike - 13.30 uur AXEL Jaarmarkt - Citohallen - hele dag Kerstnachtshow - kern - tot 23.00 uur Sport overdaginstuif - 't Sportuus - 13.30-15.00 uur - vanaf 16 jr (ƒ3,-) LAMSWAARDE Schieting voor bejaarden - café De Vier Jaargetijden -13.30 uur STOPPELDIJK Prijskaarting - KBO - 't Gelaag - 14.00 uur FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur Goldeneye HULST De Koning van Engeland 20.00 uur Goldeneye 20.00 uur Filmpje 20.00 uur The Net 20.00 uur Seven 20.00 uur The Bridges of Madison County 20.00 uur The Santa Clause MIDDELBURG Cinema - 20.00 uur Apollo 13 VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 20.00 uur Goldeneye xxxx20.00 uur Pocahontas (Eng) 20.00 uur Filmpje 20.00 uur Seven 20.00 uur The Bridges of Madison County BRUGGE Kennedy Complex 20.00 uur Mortal Kombat 20.00 uur El Flor de mi Secreto 20.00 uur Der bewegte Mann 20.00 uur Dolores Claiborne KNOKKE Beverly Sereens 20.00 uur The American President 20.00 uur Nine Months 20.00 uur The Little Death 20.00 uur Something to talk about KERSTMARKT - De Sande- school houdt vrijdag 15 decem ber een kerstmarkt in en om het schoolgebouw aan de Pas toor Smuldersstrat 1. De markt duurt van 18.00 tot 21.00 uur. Ouders en leerlingen verkopen zelfgemaakte kunstvoorwer pen. Een gedeelte van de opbrengst is bestemd voor het Ronald McDonaldfonds. De rest' besteedt de school aan extra leer- en hulpmaterialen.

de Stem | 1995 | | pagina 19