DEKKER DE STEM Morres wil snel meer armslag De vraag is: 6 Wat wil Hulst aalzaak in ;d grenen grondwater van redelijke kwaliteit op grote diepte onder Zeeland W/antiek Zuidland theater werkt mee aan nationale concertlijn Politie betrapt trio bij vuurtje stoken in hotel Rotterdam in Terneuzen Zwaardere eis in hoger beroep ontucht dochters Man vraagt bij hof lagere straf voor mishandeling Meteen kleintje in DSTBURG tfeubelgigant dreigt gemeente en provincie niet verder in Hulst te investeren SPORT Vanavond bij de Vara in Twee voor Twaalf. Gemaakt op een oude naaimachine. j Ja moet ar Zulke ideeën verdienen de Novib Methode. EMBER 1995 ouwerijstraat 31 17/455221-454343 nsdags koopavond, oend van 14.00-18.00 uur. i Mn dikke kan» op succes. Inderdaad een heel dikke ^"lïrndat negen van de tien Stem-lezers en -lezeresssen j k^'fnwsek uit in onze ,.KIeintjea"-kolommen kijkt of er iets I «f* .«nadlnfl bij staat. Dat zijn elke dag vele tienduizenden kleintje» lezers Zeeland la onze verslaggever iddelburg - Op enkele honderden ,jCrs onder het Zeeuwse aardop- jtrvlak gaat in oeroude zandlagen 'Cdwater van redelijke kwaliteit Suil. Dit blijkt uit de eerste resul- 0 van proefboringen die in I dracht van de provincie zowel in 7s-Vlaanderen als op Zuid- in september hebben I tar de resultaten worden berekeningen gedaan door de Rijksuniversiteit in Gent. „De eerste tekenen zijn hoopvol," zo zei projectleider Jeroen de Maat van Provin ciale Waterstaat. „De zaak is in ieder geval niet afgeblazen. In januari volgend jaar doen we nog een extra boring in Kloosterzande omdat bij Hulst zoet en bij Ovezande brak water naar boven kwam. We willen uitvissen waar onge veer de grens ligt." De putten zoals ze nu zijn geslagen, ook in Groede en bij De Braakman, kunnen elk 30.000 liter per uur leveren. Vraag is echter hoe lang die hoeveelheid geleverd kan worden en in welk tempo onttrok ken grondwater weer in de bodems wordt aangevuld. Dat zijn zaken die de komende maanden duidelijk moeten worden. Als alle resultaten van de boringen bekend zijn, is het woord aan de Zeeuw se politiek en eventueel Delta Nutsbe drijven. Afgevraagd moet worden of het grondwater in de diepe aardlagen als 'openbare watervoorziening' moet wor den aangemerkt. Is dat het geval dan ligt het voor de hand dat Deltan de exploitatie hiervan ter hand neemt. „Technisch kunnen we natuurlijk heel veel maar het winnen van dit soort grondwater moet ook econo misch haalbaar zijn," zei eerder ir. F. Roosé van de directie Milieu en waters taat van de provincie Zeeland. Als men weet welke kwaliteit het grond water heeft en in welke hoeveelheden het op te pompen is, kan bepaald worden waarvoor het water het best te gebruiken is. Voor de landbouw die, zoals deze zomer weer het geval is, om zoet water zit te IjoorGerlach Hochstenbach 1st - Morres Meubel in Hulst eist snelle toezeggingen j gemeente en provincie over onder meer verbetering I an de bereikbaarheid van het bedrijf en verruiming van |de openingstijden. De meubelgigant dreigt anders toe komstige investeringen zoals de bouw van een nieuw dis- I iributiecentrum niet meer in Hulst te doen. is algemeen directeur E. s staat Morres voor enkele beslissingen waar- r het bedrijf snel duidelijk- 1 leid wil. „Die beslissingen liggen wat ons betreft tussen nu en maximaal een paar maanden. het nog een jaar duurt, al het voor Hulst consequenties tanen hebben. Het zal van cru- i zijn of Morres in de Inkomst in Hulst zal blijven investeren." Morres zegt niet om subsidies te vragen, maar om hele duidelijke voorwaarden waar- I mee wij aan de slag kunnen'. „In verleden zijn er periodes veest dat we goede contacten Iden met de gemeente en perioden dat het minder was waarin veel 'zeggende woorden' gedaan. Maar het past riet in onze filosofie om met 'zeg- 1 woorden' investeringsbe- ïerkgelegenheid Morres heeft plannen voor onder meer een nieuw distributiecen- trum. „Maar een distributiecen- i hoef je niet per definitie aast het bedrijf te bouwen. Dat km je overal neerzetten. Stel dat te besluiten dat centrum ergens anders te bouwen, dan verhuist de werkgelegenheid mee. Dan spreek ik van 100 tot 150 men sen." Een vertrek uit Hulst overweegt Morres niet. „Het bedrijf oppak ken en ergens anders plaatsen, dat gebeurt niet," stelt Morres. „Maar wèl de stap zetten dat vol gende investeringen niet in Hulst plaats vinden. Zoals een nieuw distributiecentrum. Toekomst Morres heeft de ogen gericht op de toekomst. Beleidsdoelstelling is het bereiken van de top vijf van grootste meubelbedrijven in Europa. Directeur Morres: „Ik waag me niet aan een voorspel ling wanneer we dat halen, hoe wel ik daar wel mijn gedachten over heb. Maar die spreek ik niet uit. Het is een proces dat stap voor stap verloopt." Het Hulster- se meubelbedrijf heeft haast om die doelstelling te bereiken. Maar Morres kan dat niet alleen. Daar heeft het de medewerking van de overheid voor nodig. „Wij verke ren in de riante positie dat een bedrijf als Morres op vele plaat sen gewild is omdat wij erg veel aan reclame en pr doen. Als je ziet wat wij doen om Hulst bekend maken, dat is voor zo'n plaats heel belangrijk. Maar daar moet wel iets tegenover staan." fin onze verslaggever Ifmeuzen - De kaartverkoop voor de nationale theaters moet binnenkort ook via de telefoon mogelijk zijn. Ook het Zuid- landtheater in Terneuzen wil deel gaan nemen aan het geza menlijk project, dat is opgezet door de schouwburg- en con- tertgebouwdirecteuren van Nederland. gen. Zij blijven volgens Mergler onontbeerlijk, al was het alleen maar omdat zij meer informatie aan de bezoekers kunnen geven dan een computergestuurd tele foonsysteem. De telefonische ver koop is een voorloper van een dis tributiesysteem via Internet. Op langere termijn moet iedereen die naar de schouwburg wil, op een centraal systeem in kunnen log gen. Een plattegrondje geeft aan voor welke voorstelling nog plaatsen vrij zijn en waar die zich bevinden. Wie een kaartje wil, kan direct met een creditcard betalen. Maar, zo bleek gister avond tijdens de schouwburg- commissie, dat is nog toekomst muziek. plannen doorgaan, moet de '«fonische verkoop (24 uur per ■a8, zeven dagen in de week) vol- N jaar september zijn beslag j%n. Het is de bedoeling dat '(êene die een kaartje bestelt, dat zijn eigen woonplaats op kan ook al is de voorstelling ters willen op deze manier «toeslagen op entreekaarten in hand houden. „Nu is het zo ta' particulieren profiteren van verkoop, doordat ze vijf of zes Wen toeslag berekenen," aldus directeur van het Zuidland- «eater, Y. Mergler. Het is overi- pM niet de bedoeling dat de tele- onische verkoop het kassaperso- van de theaters gaat vervan- (ADVERTENTIE) Fleece artikelen met trendy print. Mutsen nu vanaf SPORTS CASUAL WEAR St. Annastraat 27 - Sluis - 0117-463057 j 1.000 m! sport Door Gerlach Hochstenbach MORRES Meubel heeft haast. „Het is al twee voor twaalf. Wij willen weten waar we aan toe zijn in Hulst," aldus algemeen directeur E. Morres. „Wij zijn een echte Hulsterse familie, wij zijn hier opgegroeid. Maar het is niet per definitie zo dat we hier zullen blijven. Natuurlijk, we zitten in Hulst met investeringen in gebouwen. Maar of je in de toekomst nog gaat uitbrei den, is afhankelijk van de voorwaarden zoals we die van provincie en gemeente kunnen krijgen." De vraag is volgens Morres: 'Wat wil Hulst zelf?' Hij: „Ik kan twee hele grote internationale, marktgerichte bedrijven naar Hulst krijgen. Die willen zich in Hulst vestigen omdat Morres er zit. Daar kunnen we deals mee afsluiten en een samenwerking mee aangaan. Maar die komen alleen als de bereikbaarheid verbetert." Morres wil dat de gebrekkige verkeersafwikkeling (vooral op zondag) wordt aangepakt, er een oplossing komt voor de parkeer problemen, de openingstijden worden verruimd en dat het bedrijf geen beperkingen krijgt opgelegd'wat zijn horeca-activi- teiten betreft. Bovendien wil Morres de bestemming van inefficiënte laagbouwmagazijnen verande ren in detailhandel. „Wij zijn zeven dagen per week open. We zijn de grondlegger van het meubeltoerisme. Dat ontwikkelt zich in een razend snel tempo. Zo snel zelfs dat wij de drukte op zondag niet meer kunnen verwerken," aldus Mor res, die met de gemeente in onderhandeling is over verrui ming van de openingstijden. Nu is Morres op zondag van 13.00 tot 18.00 uur geopend. „Voor mijn part gaan we al om 10.00 uur open, hoewel 12.00 uur ook al een verbetering is. Op die manier verspreid je het bezoek en haal je de pieken eruit. Dat draagt toe bij aan een gedeeltelijke oplossing van het probleem." File De bezoekersaantallen zullen toenemen, stelt Morres. „Vandaar dat een goede infrast- ructuur zo belangrijk is. De ver keersafwikkeling is een groot probleem, vindt Morres. Zeker nu sinds enkele maanden ver keerslichten bij de Belgische grens de files alleen maar langer maken. „Als ik u vertel dat men sen die naar Morres komen eerst een uur in de file staan om Hulst te bereiken, hier moeite hebben om een parkeerplaatsje te vin den en terug naar huis weer in de file staan, dan is duidelijk dat daar wat aan gedaan moet wor- dén." Derhalve pleit de directeur voor een eigen ontsluiting vanaf het Morres-terrein naar de rijks weg. Het parkeren is een probleem dat daar mee samenhangt. „Wij zitten met het verschijnsel dat iedereen aan deze kant van de rijksweg moet parkeren. Wij hebben een paar panden moeten kopen en slopen om parkeer ruimte te creëren. Op zondag huren we hèt parkeerterrein van de A&P-supermarkt. Maar het probleem is er niet mee opgelost. Dat zit hem namelijk in de twee kruispunten die het verkeer niet kunnen verwerken. Dus het Morres wil dat er een oplossing komt voor de parkeerproblemen. Stoelen keuren bij Morres. Volgens Morres komen er in de toe komst nog meer bezoekers naar zijn bedrijf. Daarom is een goe de infrastructuur ook zo belangrijk. foto's wim kooyman creëren van meer parkeerplaat sen aan deze kant heeft geen zin. Aan de overzijde zijn veel moge lijkheden voor een parkeerter rein. Je kunt een verbinding over of onder de weg aanleggen. Wellicht wordtht een terrein dat ook bezoekers van de Hulster binnenstad kunnen gebruiken. Ze parkeren er hun auto en wor den met een shuttle-bus naar het centrum gebracht." „Daarover heb ik met verschil lende instanties gesprekken gehad, en nu weet ik dat het met ambtelijke instanties altijd iets langer duurt dan in het bedrijfs leven. Maar - dat zal dan een beetje in mijn aard liggen - er zit geen vooruitgang in. Als nu de politie Terneuzen tegen mij zegt dat er echt iets moet gebeuren omdat het zo niet langer kan. Dan zeg ik: er moet zeker iets gebeuren, maar hoe. En dan kom je weer bij een volgende instantie en ik heb gezegd, daar wacht ik niet meer op. Ik wel weten wat wel en wat niet kan. We zijn in gesprek met de pro vincie, de intentie is er. Maar de snelheid is zo belangrijk voor ons. En daar ontbreekt het aan." De horeca is een ander verhaal. Morres beschikt momenteel over twee gelegenheden waar bezoe kers kunnen verpozen. Morres: „Als wij hier nog verder uitbrei den, dan zal dat ook voor de horeca moeten gelden. Maar het is in Hulst altijd een discussie punt of Morres wel horeca mag hebben ja of nee. Als je de ope ningstijden verruimt, komen mensen eerder aan en-hebben ze meer tijd om Hulst zelf te bezoe ken. En daar profiteert de plaat selijke horeca weer van." „Eigenlijk wil ik die discussie helemaal niet. Ik wil weten of ik alle ruimte krijg om horeca te ontplooien. Maar dan komen ze met de meetlat onze horecagele genheden opmeten. Daar krijg ik het persoonlijk een beetje benauwd van, daar wil ik niet eens over praten." Morres heeft nog een wens: „We hebben aan de overkant veertien hectare grond liggen. Laat ons daar detailhandel vestigen. Maar dat wil de middenstand van Hulst niet. Dan kom je in de discussie hoe die binnenstad van Hulst er uit moet zien. Persoon lijk denk ik dan aan leuke gespecialiseerde winkels en ter rassen. De grotere zaken con centreer je buiten de stad. Dat is iets wat ik in mijn gedachte wil realiseren. Maar als dat niet kan, dan zoek ik mijn weg elders." donderdag 14 december 1995 deelC springen. Als koel- of proceswater voor produktiebedrijven of misschien zelfs als drinkwater. De betrokken zandlagen, waarvan som migen op meer dan 200 meter diepte zit ten, zijn gevormd in de periodes tussen eoceen en oligoceen (tijdvakken in het Tertiair), 3,5 tot 65 miljoen jaar geleden. Grondwater van grote diepte halen is in Zeeuws-Vlaanderen geen zeldzaamheid. Er zijn plaatsen, zoals in de omgeving van de Braakman, waar nu al grondwa ter van zo'n honderd meter diepte wordt opgepompt. Van onze verslaggever Terneuzen - Drie personen zijn dinsdag betrapt toen zij in het voormalig hotel Rotterdam aan de Westkolkstraat een vuurtje aan het stoken waren. Om zich te wapenen tegen de kou hadden zij het vuur in een koperen ketel aangestoken. Toen de politie de zaak ging onderzoeken, bleken twee van hen al een binnenstadverbod te hebben. Zij kregen een proces verbaal. De derde had nog geen binnenstadverbod, maar heeft dat alsnog gekregen. Afgelopen zaterdag moest de brandweer met groot materieel uitrukken, vanwege brand in hotel Rotterdam. Mogelijk ont stond de brand doordat daklo ze verslaafden, die het gebouw als slaapplaats gebruiken er een vuurtje hadden gestookt om zichzelf warm te houden. De gemeente Terneuzen is bang dat deze praktijken gevaar voor de omgeving opleveren en heeft er bij de eigenaars op aangedrongen maatregelen te nemen om indringers buiten te houden. Volgens burgemeester R. Barbé zijn er twee mogelijk heden: dichtmetselen of slopen. Voor dat laatste voelen de eige naars niet veel, vanwege de hoge kosten. Eerder deze week sprak mede-eigenaar W. de Feijter in deze krant de ver wachting uit dat goed dicht timmeren en een verscherpte controle van de politie toekom stige problemen moet uitslui ten. Het pand is volgens hem niet brandgevaarlijk. Barbé gaf daarop aan dat van extra politiecontrole geen sprake kan zijn. „De eigenaars moeten er zelf voor zorgen dat het pand niet te betreden is. Dat is geen verantwoordelijk heid van de gemeente," zo ver klaarde de burgemeester afge lopen maandag. Van onze correspondent Den Haag/Terneuzen - De aanklager van het Haagse gerechts hof heeft tweeëneenhalf celstraf geëist tegen een 56-jarige man uit Terneuzen. De man zou jarenlang ontucht hebben gepleegd met twee van zijn dochters. De aanklager had tijdens een eer dere zitting in oktober eerst een lagere straf geëist. De vader stelt dat hij zich niet kan herinneren of hij de twee meisjes heeft lastig gevallen. De man heeft enige tijd geleden een tijd in coma gelegen na een auto-ongeluk, waardoor hij aan geheugenverlies lijdt. Het hof besloot daarom alsnog de twee dochters op te roepen voor verhoor. Aanklager A. van der Schans besloot na de getuigenissen van de twee dochters zijn eis aan te passen. Had hij in eerste instantie slechts om bevestiging gevraagd van het vonnis van de rechtbank in Middelburg, twee jaar celstraf, waarvan zes maanden voorwaar delijk, nu besloot hij toch een geheel onvoorwaardelijke gevan genisstraf te eisen van twee en een half jaar. De aanklager kwam tot zijn eis nadat hij van dë oud ste dochter had gehoord hoe haar vader herhaaldelijk tussen haar achtste en zeventiende jaar gemeenschap met haar had gehad. Ook hield de aanklager rekening met de gevolgen die de gebeurtenissen voor de twee meisjes hebben gehad. De oudste dochter is inmiddels 19 en al twee jaar lang in therapie, de jongere dochter heeft een poging tot zelf moord achter de rug. Reden voor aanklager Van der Schans tot een hogere eis te komen. Of het gerechtshof daarin mee gaat, zal blijken bij de uitspraak op 27 december. Van onze correspondent Den Haag/Terneuzen - Een 31-jarige man uit Terneuzen is in Den Haag in hoger beroep gegaan tegen de zes maanden cel straf, waarvan drie voorwaardelijk, die de rechtbank van Mid delburg heeft opgelegd voor de mishandeling van zijn voorma lig echtgenoot. De man heeft het Haagse gerechtshof gevraagd een lagere straf of een werkstraf op te leg gen, zodat hij zijn baan als lasser niet kwijt zal raken. De man stond terecht voor de mishande ling van zijn toenmalig echtgeno te in september 1994, waarbij de man een van haar vingers zou hebben gebroken en een sigaret tenpeuk tegen haar voet aan heb ben gehouden. De aanklager van het gerechtshof H. den Os maakte zich boos om het verzoek van de man. Hij con stateerde dat de man zijn echtge note jarenlang heeft mishandeld en eiste om die reden een hogere straf van tien maanden celstraf, waarvan vijf voorwaardelijk. Het gerechtshof zal op 27 decem ber uitspraak doen. (ADVERTENTIE) maar opkomen: dakpannen maken met een naaimachine. Een ware vondst, die kansarme Filipijnse vrouwen In staat stelt een eigen inkomen te verdienen. Meer van zulke geweldige ideeën ziet n vanavond bij Astrid Joosten in Twee voer Twaalf. Met Humherto Tan en Bsttine Vriesekoep, die daarvoor naar de Fiiipijnen reisden. Kijk eek of bel meteen 06-30013S om Novib-donateur te worden. Kijk vanavond Twee voor Twaalf. Vara TV 3, 21 uur.

de Stem | 1995 | | pagina 17