Peugeot! De lijdensweg naar Liverpool Feyenoord wijst bod op Ulrich van Gobbel af Arbiter Blankenstein klaagt NEC aan 8051 Basting valt uit met enkelblessure ordeel op extra's. hoge inruilprijzen! UITSLAGEN standen Port Walvoort Oranje-legioen ruim dertien uur in de bus voor beslissingswedstrijd Nü kopen, d jaar pas betalen. Jten Bouwservice toffeerderij Excellent ■*0 Al Hilal wint Arabië-Cup 1.0 v.a. f 21.990,-71 n Peugeot 306 "nu v.a. f 38.150,-. ,r nu v.a. f 42.190,-. DESTEM SPORT B2 Pampers Baby Diy Plus elders 37,99 Lijdensweg SPORTNIEUWS KORT Verstappen snel in testrit Edberg niet naar Olympische Spelen Fiscus oefent druk uit op Sanchez :n aan de overheid Postbus 51 infolijn AaahrttomZdeeX"Feyen00rderS- X 62 kope gasinstallaties, boompje... max. f 1.835,- voordeel. Standaard: 3 voorportierruiten BELFORT BOVENDIEN: n verwarmde buitenspiegels i achter op de 4-en 5-deurs anbod doen op uw huidige auto, als u weet dat de aanbiedingen Peueeot 406. Leverbaar vanaf tie. Bovendien krijgt u een leuk atis infolijn: 06-0224121. SONENAUTO UIT MAX. KREDIET EN REGISTRATIE OORBEHOUDEN. PEUGEOT DONDERDAG 14 DECEMBER 1995 ya„ onze verslaggever viimegen - De tuchtcommis- Ln de KNVB buigt zich op rte termijn over een klacht L scheidsrechter John Blan- jstein- De Haagse arbiter Left rapport opgemaakt van Lt verbale wangedrag van el Nijmeegse publiek, afge- „en zaterdag tijdens de thuiswedstrijd tegen Willem I jfl.l). Blankenstein werd bij t duel verscheidene keren ,t kwetsende liederen confronteerd. De verontwaardigde scheids rechter, die juist in stadion De Goffert zijn driehonderdste wed strijd in de eredivisie leidde, neemt het de clubleiding van NEC kwalijk dat er niet tegen de beledigende spreekkoren ('hoere- jong') is opgetreden. De clubs in het betaalde voetbal hebben aan het begin van dit seizoen afge sproken, dat in voorkomende gevallen via de omroepinstallatie de fans tot de orde worden geroe pen, Uit protest tegen het passie ve gedrag van het bestuur van NEC bleef Blankenstein na afloop weg uit de bestuurskamer. Een bemiddelingspoging van voorzitter Coenen in de kleedka mer leverde niets op. De NEC-voorzitter ontkent ove rigens dat de clubleiding heeft verzuimd op te treden. „Aller eerst is mij de afspraak waar John Blankenstein zich op beroept helemaal niet bekend. We hebben onmiddellijk ste wards naar dat vak gestuurd. Ook ons bestuurslid veiligheids zaken, Carol Boef, heeft gepro beerd die jongens tot kalmte te manen. Na overleg hebben we echter besloten de stadionspea ker geen oproep te laten doen. We dachten dat dit - gezien de sfeer - een averechts effect zou hebben." Overigens lag er maandagmorgen om negen uur al een brief van de Nijmeegse club in Zeist waarin NEC zich verdedigt tegen de aan tijgingen. „Daarin geven we ook aan dat we proberen op adequate wijze te voorkomen dat dit in vol gende wedstrijden gebeurt." Maar Coenen erkent dat deze maatregelen niet verder kunnen gaan dan een oproep voor de wedstrijd en in de rust. „Het is als een kom kokende melk. Je kunt er als bestuurder weinig aan doen." Coenen wilde verder nog wel kwijt dat hij de beschuldigin gen wat vergezocht zijn. „Zonder dat ik het gedrag van de suppor ters wil goedpraten, lijkt me dat je op deze manier elke week wel meerdere clubs kunt aanklagen. NEC doet meer dan andere voet balclubs iets aan supportersbe- leid. Door zoiets kom je in een kwaad daglicht te staan. Ik hoop niet dat NEC met een soort paar- demiddel gezocht wordt. Ik moet eerst nog zien dat de tuchtcom- missie de klacht in behandeling neemt. Maar als er hoge boetes uitrollen dan laten we dat niet zomaar over onze kant gaan." Slap als een worste- broodje uit de magnetron Kilt het Oranje-legioen Liverpool binnen. Ruim dertien uur zijn de sup porters onderweg geweest om het Neder lands elftal te kunnen aen. Gebrek aan slaap en bier zorgen voor een rus tige reis maar dat is over als het stadion in zicht komt. Verslag uit de bus. Door Hans van Alebeek KER voordeel- verpakklno div. soorten AdvArtentle goldig S. 12.95 tfm 19-12-99 Op de 13e in bus 13 naar Engeland stappen voor de beslissingswedstrijd van Oranje tegen de Ieren. Is jat verstandig? Supporter Kees Kuis vindt van niet. Kan dat klotenummer van die bus', roept hij luid als bus 13 dinsdagnacht om 1,15 uur vertrekt uit Den Bosch. Nee dus, want dit is mar een van de dertig bus sen die touroperator Oad beeft ingezet om zo'n 1.500 supporters via de over steeek Calais-Dover in Liverpool te krijgen. Drank is verboden, net als een oranje outfit. Bus 13, met over wegend Brabantse supporters aanboord, houdt zich goed aan strenge regels. Na een paar uur rijden vindt in het Belgische Veurne het grote 'busje-wisselen' plaats. Op een ijskoud parkeer terrein buitelt het Limburgs, Haags en Tukkers over elkaar keen als koukleumende suppor ters de juiste bus opzoeken die hen na de wedstrijd naar hun hotel zal vervoeren. Een rij van tientallen plassende beren zorgt voor een menselijke afscheiding van het terrein. 'Het chemisch toilet zit immers zo iol\ hebben chauffeurs Ben en Geuit gewaarschuwd dus alles buiten de deur is mooi meegeno men. Handelaren hebben de men senmierenhoop op hun neus gevonden en verkopen hun eerste oranje-spul. Populair is de wol lenmuts die in deze kou 15 mak kelijk opbrengt. De Finse vracht wagenchauffeur op het terrein slaapt gewoon door alsof hij elke dag zo'n invasie naast zijn bed heeft. WK-video Van een oranjestemming is in de bus weinig te merken. Iedereen hangt maar wat, probeert te sla pen in de ongemakkelijke stoelen of loert naar de verkeerde video's die op het tv-scherm verschijnen: een knokfilm met Chuck Norris of hoogtepunten uit 20 jaar WK- voetbal met de verschrikkelijke finales van '74 en '78, dat geeft de burger weinig moed. Intussen glijdt een stoet van der tig series achterlichten gestaag richting Calais. Plotseling, lichte opwinding bij de commandowa gen die de colonne volgt. Bus 22 heeft, het lijkt bijna onmogelijk, kans gezien om bij een rotonde verkeerd te rijden en dus moet de stoet even inhouden om weer compleet te raken. Via een ouder wets 'bakkies-systeem' staan alle bussen met elkaar in contact. 'Bus 7 is binnen, bus 8 ook, bus 9 waar blijft u?' Zachtjes stroomt de veerboot in Calais vol. Als suffe kippen die vanuit hun donkere hok plotseling het slachthuis binnenrollen, schuifelt de mensenmassa op de boot met knipperende oogjes richting buffet. Het is nog geen 7.00 uur maar het bier vloeit al rijkelijk. Engels ontbijt met een beugeltje Grolsch of een flesje Heineken? Heerlijk, vinden de jongeren. Anderen slapen rustig verder op de grond of snurken uitgestrekt in het kinderspeelpaleis vol zach te kussens. Twee oudere heren in hun onbe rispelijke zondagse overjas vallen op tussen de meute die stiekum steeds meer oranje begint te kleu ren. Aan hun lijf geen polonaise. 'Maar ik volg het Nederlands elf tal al vanaf 1938. Toen moesten de meesten hier nog geboren wor den', zegt Arie Glas (77) trots. Zijn voetbalmaatje Wim Kok (73) moet ook niks hebben van alle heisa. 'Het wordt allemaal te veel opgeklopt', mijmert hij. 'En waarom wij dan meegaan? Voor de sfeer natuurlijk. Die is gewel dig en vrijdag hoeven we er toch niet uit.' Net als supporter Kees ('in de ziektewet maar keurig gemeld dat ik naar Liverpool ga') die de overtocht gebruikt heeft voor een paar alcoholische opwarmertjes. 'Niet te veel natuurlijk want ik wil het straks wel allemaal bewust meemaken', zegt hij. 'En we hebben door het bier al wel eens wat gemist', vult zijn buur man aan. Terug aan boord worden de teu gels weer aangehaald. De Engelse douane is streng dus zendt de commandowagen met regelmaat vermaningen de ether in: 'Ach terin bus 21 is bier te zien, haal dat weg want anders zijn jullie de lui'. De stewards Fred en Gijs die in bus 13 de orde bewaken en voor koffie zorgen, hebben daar geen last van. Iedereen ronkt alweer, of probeert dat althans. 'Wat een lijdensweg', klaagt het echtpaar Ellen en Sjef van Enge len als blijkt dat de enorme files de tocht nog verder vertragen. 'Volgende keer gaan we met het vliegtuig, dan zijn we er in een paar uur.' De rest in de bus is gelaten. Vader Walter Schoone geniet met zoon Nico van zijn uit stapje -'moeder en dochter gaan binnenkort naar Parijs'- en Bou- dewijn Oremus verkneukelt zich nu al op alle voor- en napret met de Ieren: 'Want wie er ook wint, het wordt feest.' Maar dat gebeurt pas als Liver pool echt in zicht komt. Bus 13 verandert dan van een slaperig bejaardenuitstapje in een echte feestbus, met stemmig gelal op muziek van de Havenzangers. Vergeten zijn de stijve spieren en het doorgezeten achterste. Bij de bussen gaat de oranje-verkleed partij gewoon verder. Zachtjes kleurt Liverpool in hossend oran je-groen want ook de Ierse sup porters stromen toe. Ieren leren van hun Nederlandse colega's de kreet 'Van der Sar, Van der Sar' en Oranje-supporters dansen in de biertent op Ierse volksmuziek. Er is nog geen bal gespeeld maar iedereen heeft nu al gewonnen. In ieder geval één Nederland se boer, verkleed als boerin, vergat even alle mest-zorgen in Liverpool. FOTO ANP Estoril - In afwachting van een eventuele ondertekening van een contract testte Jos Verstappen op het circuit van Estoril de for mule I-bolide van Arrows-Hart. Woensdag reed hij in de ochtend over een ronde slechts 37/100e seconde minder snel dan wereld kampioen Michael Schumacher in zijn nieuwe Ferrari. Verstap pen was toen tweede. In de middagsessie eindigde de Limburgse coureur als zevende. Toen was de Canadese debutant Jacques Villeneuve de snelste in zijn Williams. Verstappen was 2,20 seconde minder snel. Schuma cher gaf 95/100e seconde toe op Villeneuve. Estoril (Por). Testritten Formule I. Ochtendsessie: 1. Schumacher (Dui) Ferrari 1.34,62, 2. Verstappen (Ned) Arrows-Hart 1.34,99, 3. Irvine (Ier) Ferrari 1.36,83, 4. Barrichello (Bra) Jordan 1.40,83, 5. Berger (Oos) Benetton 1.43,26. Middagsessie: 1. Villeneuve (Can) Williams-Renault 1.21,01,2. Hill (Eng) Williams-Renault 1.21,57, 3. Schumacher (Dui) Ferrari 1.21,96, 4. Alesi (Fra) Benetton-Renault 1,22,38, 5. Irvine (Ier) Ferrari 1,22,90, 6. Barri- chelli (Bra) Jordan-Peugeot 1.23,06, 7. Verstappen (Ned) Arrows-Hart 1.23,29, 8. Berger (Oos) Benetton 1.43,26, Stockholm - Stefan Edberg zal Zweden niet vertegenwoordigen op de Olympische Spelen in Atlanta. De bijna 30-jarige tennisser staat zijn plaats af aan jongere spelers. Voor Zweden zijn Enqvist, Larsson en Björkman kandidaat voor het olympisch toernooi. Edberg nam aan de laatste drie Spelen deel. In Los Angeles 1984 won hij het toernooi, destijds een demonstratiesport. In Seoul 1988 stond hij in de halve eindstrijd, in Barcelona 1992 verloor hij in de eerste ronde. In Atlanta komen in de enkelspelen 64 spelers en speelsters op de baan. De eerste 48 van de wereldranglijst per 29 april 1996, met een maximum van drie per land, plus zestien spelers met een wildcard. Voor Nederland komen bij de mannen Krajicek, Haar huis en Siemerink in aanmerking. Bij de vrouwen Schultz, Boogert en Oremans. In de dubbelspelen mag elk land één combinatie inschrijven. Voor Nederland zijn dat eventueel Haarhuis/Eltingh en Schultz/Bolle- graf. Het gemengd dubbel staat niet op het programma van de Spelen. Barcelona - De Spaanse fiscus oefent druk uit op tennister Aranxta Sanchez om haar inkomsten in Spanje en niet in Andor ra op te geven. Het Spaanse ministerie van financiën is een onder zoek naar Sanchez begonnen nadat fouten waren ontdekt in haar aanvraag om als 'niet in Spanje' wonend te worden beschouwd. De nummer drie van de wereld woont officieel in Andorra maar verblijft wanneer zij niet voor het tennis op reis is, meestal in Bar celona. Volgens de Spaanse wet dient Sanchez minimaal 183 dagen per jaar in Anorra domicilie te hebben. De actie van de Spaanse belastingdienst is een onderdeel in de strijd tegen de vlucht van kapitaal naar belastingparadijzen als Andorra, Mona co en Liechtenstein. In Spanje zelf hebben het Baskenland en Navarra een afwijkend belastingstelsel. HANDBAL Beverwijk. Kwalificatie EK, vrou wen, eerste wedstrijd. Nederland - Zwitserland 23-18 (9- 8). Doelpuntenmakers Nederland: Kossen 6, Van der Knaap 6, Bori- ceanu 4, Feyen 2, Burgers 2, Kreg- meijer, Vaassen en Mulder. VOETBAL Frankrijk, beker, zestiende fina les: Guingamp - Paris St Germain 2-1 na verlenging. Schotse competitie: Aberdeen - Kilmarnock 4-1. Stand aan kop: Rangers 17-42, Celtic 17-38, Hibernian 17-28. Italië, beker, kwartfinale tweede wedstrijd: Milan - Bologna 1-1, Palermo - Fiorentina 1-2, Bologna en Fiorentina naar halve finale. SKI Brusson (Ita). Wereldbeker skilo pen. Vrouwen, 15 km: 1. Valbe (Rus) 41.47,8, 2. Jegorova (Rus) 41.48,2, 3. Gavriljoek (Rus) 42.05,5, 4. Bel- mondo (Ita) 42.06,4, 5. Smigoen (Est) 42.09,4. Stand WB, na 5 wedstrijden: 1. Valbe 420 pnt., 2. Jegorova 410, 3. Gavriljoek 245. Mannen, 15 km vrije stijl: 1. Dah- lie (Noo) 36.06,2, 2. Fauner (Ita) 36.40,8, 3. Smirnov (Kaz) 37.05,4, 4. Mogren (Zwe) 37.20,2, 5. Als- gaard (Noo) 37.24,2. Stand WB, na 4 wedstrijden: 1. Dahlie 380 pnt., 2. Smirnov 266, 3. Fauner 240. ZEILEN Port Elisabeth (ZAf). WK Mistral. Vrouwen, vierde race: 1. Maud Herbert (Fra), 2. Frangois (Fra), 3. Lee-Lai Shan (HKo), 12. De Vries. Vijfde race: 1. Maud Herbert, 2. Shan, 3. Claire Herbert (Fra), 6. De Vries. Stalman donderdag niet gestart wegens enkelblessure. Stand: 1. Shan 9, 2. Frangois 10, 3. Maud Herbert 15, 8. De Vries 40, 44. Stalman 168. Mannen, finale, eerste race: 1. Kaklamanakis (Gri), 2. Quintin (Fra), 3. Inbar (Isr), 10. Koops, 22. Van Geemen, 26. René Dannen- burg, 49. Peter Dannenburg. Tweede race: 1. Kaklamanakis, 2. Kendall (NZe), 3. Mcintosh (NZ1), 6. Koops, 20. Van Geemen, 24. René Dannenburg, 29. Peter Dan nenburg. SPORTPRIJSVRAGEN DUITSE MIDLOTTO, trekking A: 7-10-27-35-41-49, reservegetal: 45, trekking B: 10-17-27-30-33- 45, reservegetal: 16, supergetal: 3. SPIEL'77: 0171693, super 6: 350641. BELGISCHE LOTTO: 4-12-17- 18-26-31, reservegetal: 33, joker: 8496091. lotoren/Scooters e grote merken, concurrerende prijzen. I eit en pas over 6 mnd. betalen zonder amende rente en kosten. Tel. 076-5142240 derhoud-Reparaties dakbedekking, lekkage of aiy >ouwing, metsel-, stuck- en schilderwe e, 10 jaar garantie. Tel. 076-587909^ erwerk. Gespec. in het stofferen van ut" <amerstoe!en. Tevens voor het reinl=®,„ en het spuiten van uw lederen meuDe aor caravan- en bootkussens, blijvend huisbezoek en prijsopgave. 111 693, Haagdijk 168 in Breda. >0% KORTING op alle meubelstoffen; Rotterdam - De Turkse voet balclub Galatasaray heeft mensdag de onderhandelin- Sen met Feyenoord over ver- dediger Ulrich van Gobbel officieel geopend. Per fax rol- bij manager Hans Hagel- stein het eerste bod op de 24- 1®% Rotterdammer binnen. Voorzitter Jorien van den Herik, ?oor zaken in de Verenigde «ten verblijft, is meteen op de ™gte gesteld van de openings- van zijn Turkse collega. remoeten nuchter blijven", zei Hagelstein, die geen bedragen ™de noemen. „Ik denk niet dat ,e op dit eerste bod zullen "taan. Wij wachten op meer ®euze voorstellen." atatasaray is al geruimde tijd j? naar een fysiek sterke «Ij ®er J°han de Koek viel af bet bestuur van Roda JC L, "leid aan een te hoge transf orm. bainer Graeme Souness was Jaavonrï getuige van de Nd van Feyenoord in en M Heerenveen (0-1). Hij raak- aarbij onder de indruk van «f» van Van Gobbel, die in dat s'ac"um ad liet weten dagiro 'S aan een nieuwe uit liet %ffloorderl 40 ct p DAG VAN 9 TOT 9 (Brom scooter mei pr.n.o.t.k. an dames- st., 145,- 61. Fietsen DAMESFIETS 5144487. 80,-. 076- DAMES herenfiets. Batavus, elk 1*0','{nn fiets, zwart, fn®r =^657 les compl. 0167-5656 loopt robuuste pas medio 1998 af. Daarom kan de Rotter damse clubleiding een flink transferbedrag bedingen. Het zou gaan om ongeveer vier miljoen gulden. Vorig jaar ketste een overgang van Van Gobbel naar Newcastle United af op de ver goedingssom die Feyenoord des tijds voor hem vroeg (4V4 gulden). Dinsdag bereikte Feyenoord al mondelinge overeenstemming met FC Luzern over de verkoop van aanvaller Regi Blinker. Die transactie is op een paar details na rond. In de Rotterdamse selec tie zoekt ook Rob Witschge nog naar een andere club. De arbitragezaak, die trainer Ronald Spelbos tegen Vitesse bij de KNVB heeft aangespannen, is van donderdag 14 december naar dinsdag 19 december verplaatst. Dit is gebeurd in verband met ziekte van één van de leden van de arbitragecommissie. Het bestuur van Vitesse zette Spelbos vorige maand na veer tien wedstrijden op straat in ver band met een overspannen werk situatie in Arnhem. De voormali ge coach van NAC vecht bij de KNVB zijn ontslag aan en eist dat hij zijn functie terugkrijgt. Zijn Van onze verslaggever maker - Een stralende Willem van Hanegem en Lex Schoen namen gisteravond in de Saoedische hoofdstad Ryad feli- Were omjïe'z'n8en en zoenen in ontvangst van dolgelukkige Cjt,4: SDel omMzinge officials van Al Hilal. Dankzij een 1-0-zege op de Tune- stioi6 Pcful:> Espérance in de finale van het toernooi om de pre- )lU®,uze Arabië-Cup wonnen de Nederlandse trainers namelijk S *<*de trofee in de twee maanden dat ze werkzaam zijn in »„j ai,"Arabië. Eerder veroverde Al Hilal al de Federation-Cup om de Arabië-Cup deden in totaal tien teams contract loopt door tot medio 1998. John van den Brom is in Amsterdam geopereerd aan de meniscus in zijn linkerknie. De speler van het Turkse Istanbuls- por moet daardoor twee competi tieduels missen. Chirurg Bakker voerde de operatie uit. De ex-aja- cied verwacht bij de hervatting van de competitie, in januari, zijn rentree te kunnen maken. Ronaldo mist dit weekeinde de thuiswedstrijd van PSV tegen Fortuna Sittard. De Braziliaan onderging vorige week donder dag een amandel-operatie en is niet op tijd fit voor het duel van zaterdag. Gisteren ontbrak hij nog op het trainingsveld. Moge lijk maakt Ronaldo volgende week woensdag zijn rentree. PSV speelt dan in Deventer tegen Go Ahead Eagles, het voorlaatste duel van dit jaar. Op zondag 24 december ontvangt PSV nog NAC. Ronald Waterreus werkte giste ren samen met keeperstrainer Jan Formannoy en revalidatie- trainer Luc van Agt zijn oefenin gen af. De doelman liep in de UEFA Cup-return tegen Werder Bremen een ribblessure op. Ach ter zijn meespelen in het duel met Fortuna staat nog een vraagte ken. FC Utrecht hoeft dank zij vormfouten bij de KNVB twee boetes van respectievelijk 50.000 en 75.000 gulden niet te betalen. De geldstraffen zijn vervallen omdat de tuchtcommissie van de voetbalbond zich op grond van de reglementen niet bevoegd achtte om in deze zaak opnieuw een uit spraak te doen. FC Utrecht kreeg de boetes wegens wanordelijkheden bij de wedstrijden tegen Roda JC (23 september) en Go Ahead Eagles (30 september). De club kreeg de straffen opgelegd op basis van het nieuwe Uitvoeringsbesluit Bestuur Betaald Voetbal. Daarin zijn afspraken vastgelegd die een rustig en ongestoord competitie verloop moeten garanderen. Het bestuur van FC Utrecht tekende protest aan tegen het oordeel van de tuchtcommissie. De commissie van beroep vernie tigde de uitspraak en gaf de zaak opnieuw in handen van de tucht commissie om FC Utrecht de gelegenheid te bieden zich te ver weren tegen de aanklachten. Na mondelinge behandeling is de tuchtcommissie tot de conclusie gekomen dat een terugverwijzing van deze zaak in strijd is met het Uitvoeringsbesluit. Op grond van de huidige reglementen kan alleen de commissie van beroep het verbeurd verklaren van een boete integraal bevestigen of ver nietigen. De uitspraak van de beroepscommissie in het geval van FC Utrecht blijft derhalve van kracht. De Engelse kampioen Black burn heeft de slag om de verdedi ger Chris Coleman gewonnen. De international van Wales stapt voor een bedrag van 6,5 miljoen gulden over van Crystal Palace, dat vorig seizoen naar de eerste divisie degradeerde. Hij moet voor zijn entree bij Blackburn alleen nog een medische keuring ondergaan. Coleman wees eerder deze week een aanbieding van Coventry af. Hij stond ook in de belangstelling bij Aston Villa, Tottenham, Shef field Wednesday, Wimbledon en West Ham. Met Coleman ontmoet Wales na de zomer van 1996 het Neder lands elftal in de kwalificatie- strijd voor het eindtoernooi om de wereldtitel, in Frankrijk in 1998. Het Boliviaanse parlement sprak in een motie zijn afkeuring uit. Voetbalfans staakten vijf minuten demonstratief. In de grote steden onderbraken voet gangers hun pas, speelden radio stations het nationale volkslied en stonden auto's stil. Motie en staking vormden het protest tegen de beslissing van de Zuidamerikaanse voetbalfedera tie dat Bolivia de thuiswedstrij den in de WK-kwalificatie niet op hoogte mag spelen. Het natio nale stadion in La Paz op 3600 meter hoogte mag niet worden gebruikt. Bolivia plaatste zich voor de eer ste keer in zijn voetbalhistorie voor de eindronden van het WK van 1994 in de Verenigde Staten door alle thuiswedstrijden in La Paz winnend af te sluiten. In die wedstrijden sloeg de Boliviaanse ploeg toe in de slotfase, wanneer de tegenstanders met zuurstof schuld kampten. Artsen hebben de Zuidamerikaanse bond gead viseerd de wedstrijden in La Paz te verbieden. De gezondheid van de voetballers zou in gevaar zijn. Tv-geld naar prestatie. Dat is de overeenstemming die de clubs uit het Nederlandse betaald voet bal bereikten over de verdeling van het geld dat binnenkomt voor rechtstreekse uitzendingen van wedstrijden. Dit nieuws is dinsdagavond laat in Liverpool tijdens een receptie van de KNVB naar buiten gebracht. Die rechtstreekse uitzendingen maken 20 procent uit van de tota le opbrengst bij de verkoop van uitzendrechten. Hoeveel geld er aan de verkoop van tv-rechten over het Neder landse competitie- en bekervoet bal binnenkomt is nog niet bekend. De KNVB wacht nog steeds op aanbiedingen van gegadigden. Het aantal miljoen dat 20 procent zal uitmaken is daarom nog niet bekend. Van dat bedrag wordt 25 procent gelijke lijk verdeeld over de 36 betaalde voetbalorganisaties. De overige 75 procent komen op een ladder van prestaties van de clubs per seizoen. Eindklasserin gen, kampioenschappen, titels, bekerronden en periodetitels zul len meetellen. Wie de meeste suc cessen boekt vangt het meest uit de pot rechtstreekse uitzendin gen. Tijdens de laatste vergadering betaald voetbal op 13 november was dit een heikel punt. Een spe ciale commissie kwam toen met dit voorstel. Slechts vier clubs stemden tegen: Feyenoord, AZ, Den Bosch en Dordrecht'90. Amsterdam (anp) - De Ten nis Masters legden zich woensdag bij voorbaat neer bij het verlies van de publici- teitsslag tegen de voetbal wedstrijd Ierland - Neder land. Yvette Basting werkte ongewild mee aan de snelle afwerking van het program ma. Bij een achterstand van 1-3 in de partij tegen Kim de Weille maakte een buiteling een einde aan het optreden van de 18-jari- ge Brabantse. Met de rechter enkel in het ijs gepakt werd ze voor observatie naar het zieken huis vervoerd. De schade bleek mee te vallen. Bij de mannen liep Fernon Wibier voor de tweede achter eenvolgende maal tegen een nederlaag in de openingsronde aan. Trainingsmaatje John van Lottum, met wie hij vorige week in Reggio de Calabria nog dub belde, was net iets scherper en won met 7-6 (8-6) 6-3. Na zijn jaren bij Jong Oranje heeft Wibier de moeilijke overstap van Satellites naar ATP-toer- nooien nooit kunnen maken. Voor het grootste deel van zijn inkomsten is hij tegenwoordig zelfs op het dubbelspel aange wezen. Van Lottum, lang, iel en hoogst getalenteerd, staat nog aan het1 begin van een internationale carrière en is net bij Jong Oran je begonnen. Zijn gedrag en inzet zijn de laatste tijd zo ver beterd, dat bondscoach Stanley Franker de uit Frankrijk afkom stige Brabander ondanks diens enigszins gevorderde leeftijd van negentien jaar een kans heeft gegund. De ommekeer van recalcitrant naar gedisciplineerd voltrok zich eerst in het hoofd van de speler uit Waalre. Vervolgens stonden kampioenenkweker Henk van Hulst en manager Paul Foortse (van Tiriac) gereed hem verder te helpen. „Dat heeft me geweldig geholpen", aldus Van Lottum. „Bij meneer Van Hulst word je niet opgeleid voor het spel van vandaag, maar voor dat van de toekomst. Je moet heel all-round zijn. Bij mij zit het spelen van achteruit er goed in. Nu wordt het accent gelegd op het serveren en volleren." In wedstrijden blijft Van Lot tum voorlopig nog het liefst in de buurt van de achterlijn. Ook Wibier kon hem daar niet weg- krijgen. De Amsterdammer won zijn service-games vrij gemak kelijk, weerde bij 5-6 in de tie break met een voluit geslagen backhand een eerste setpoint af, maar gaf vervolgens de eerste set uit handen met passeersla- gen die centimeters over de ach terlijn vlogen: 8-6. Die uitkomst bepaalde het vervolg van de partij. Vrijdagavond laat mag Van Lot tum tegen de als eerste geplaats te Jan Siemerink laten zien hoe zijn tennis van de toekomst er momenteel voorstaat. Een avond eerder neemt Sjeng Schalken, een andere pupil van Van Hulst, het op tegen Martijn Bok. De laatste won met 6-2 6-2 van Martijn Belgraver. Amsterdam, Masters, 110.000 gul den. Vrouwen, eerste ronde: De Weille - Basting 3-1 (opgave Basting), Muns- Jagerman - Hoogendoorn 5-7 6-4 6-2. Mannen: Van Lottum - Wibier 7-6 6- 3, Bok - Belgraver 6-2 6-2. Programma donderdag: 14.00 uur: Groen - Van Scheppingen, Rottier - De Weille, 19.00 uur: Schalken - Bok, Oremans - Vis, vrijdag: 14.00 uur: Boogert - Muns-Jagerman, Haarhuis - Kok, 19.00 uur: Schultz-McCarthy - Bollegraf, Siemerink - Van Lottum.

de Stem | 1995 | | pagina 11