Thaise 'juweliers' lichten duizenden toeristen op 'Triest Aanvoerder DE STEM BUITENLAND Bekkers De dubbele geve Lampang Phltsanulok Nakhon Ralchasima Bangkok I Golf van ■Thailand Nakhon wvwCww\ \Sithammarat ^Songkhla^ /~%vPattanl MALEISIË WOENSDAG 13 DECEMBER 1995 Door Marie-Claire Aarts Bangkok - Op het hoofdkantoor van de toeristenpolitie in Bangkok zit plaatsvervangend politie-kolonel Tawisak. Hij heeft hoofdpijn, heel erge hoofdpijn. Het woord edelsteen wil hij niet meer horen. Zijn instantie wordt overspoeld met slachtoffers van de goedgeorganiseerde en inmid dels notoire edelstenenzwendel, en zijn dagen zijn gevuld met het kalme ren van toeristen, die, zoals hij zegt, 'hier vaak vechtend over de gang rol len'. Benadeelde vakantiegangers lopen op de gang inderdaad geagiteerd op en neer, maar de meesten staren met een verdwaasde blik voor zich uit. Allen zijn ze op straat aange sproken door keurige heren en vervolgens overgehaald om hun spaargeld te 'investeren' in edelstenen. De stenen, meestal 'blauwe saf fieren', bleken later slechts een fractie van het betaalde bedrag waard te zijn. Er zijn talloze variaties op het thema, maar het verkoopverhaal komt meestal hierop neer: Het is een speciale feestdag in Thailand. Daarom worden in overheidswinkels belas tingvrij, of tegen sterk gereduceerde prijzen, edelstenen verkocht. Thuis ('ach u woont in Nederland, daar heb ik familie wonen') kunt u de stenen voor het driedubbele verkopen. Dat doet hij zelf ook regelmatig, als hij zijn familie bezoekt. In Amsterdam kunt u terecht bij een winkel op het Rokin (hier haalt de man een naamkaartje uit Amsterdam tevoor schijn). U hebt geluk, want het is vahdaag de laatste dag van drie promotiedagen. U zou er niet intrappen, toch? Denkt u. De realiteit is dat duizenden toeristen jaarlijks voor grote bedragen worden opgelicht. De Nederlandse ambassade in Bangkok alleen al krijgt gemiddeld drie klachten per week, maar vermoedt dat slechts een kwart van de gedupeerden actie onderneemt. De bedragen die boven water komen liggen meestal rond de 7.000 gulden. Volgens de ambassade is dat waarschijnlijk het bedrag dat de toeristen voor de vakantie hebben betaald. Slacht offers worden doorverwezen naar de Lumpi- nipark Toeristenpoliie, om de hoek van de ambassade. Afgezien van het aankoopbewijs en een 'echt heidscertificaat' hebben de meeste gedupeer den geen bewijzen. De stenen zijn per ÉMS- post onderweg naar huis. „Een belasting truc," zeggen de winkeliers, „dan hoeft u in Thailand geen 300 procent exportbelasting te betalen en u ontloopt importbelasting." De fraudeurs ontlopen zo lastige klanten die hun geld terugwillen. „Exportbelasting op edelstenen bestaat hele maal niet in Thailand", grijnst Shaul Gabai, eigenaar van Siam Gems Center in Antwer pen. „En in Nederland moet 6 a 7 procent importbelasting worden betaald als juwelen of edelstenen per EMS worden verstuurd. Juwelen die reizigers als sieraden dragen zijn niet belast." Oderhandelen De Nederlandse toerbegeleider Henk Walters is onder de wachtenden. Nee, hij is zelf niet belazerd, maar twee leden van zijn reisgroep hebben diamanten gekocht. „Ze vertelden het pas toen we onderweg waren naar de volgen de bestemming. Bij terugkeer in Bangkok waren de diamanten al verstuurd." Deze toe risten hadden het geluk dat hun reisorganisa tie de zaak kan afhandelen. „Direct bij thuis komst in Nederland hebben ze de stenen opgestuurd, zodat ik er nu achteraan kan gaan." Op zachte toon onderhandelt hij nu met de tussenpersoon van Langsuan Gems, een Thai se vrouw van achter in de dertig. „Ik wil graag het geld terug hebben." Verbaasd vraagt ze waarom dan wel? „Mijn vrienden zijn ontevreden met de koop", legt de toerlei- der uit. Dit kan de intermediair begrijpen, maar aangezien ze nu geen geld bij zich heeft, is het beter over een paar dagen terug te komen. De tussenpersoon is een oude bekende op het politiebureau. Haar naam is Haas en ze weet van niks, maar klaagt dat toeristen vaak 'zo agressief' reageren. „Het is een rotbaan, ik denk dat ik er mee ophoudt," zegt ze weinig overtuigend. Na eindeloze onderhandelingen wordt meest al tachtig procent van het geld terugbetaald. Daarvoor moeten de toeristen wel verscheide ne malen terugkomen. De 'vertraag-en-win- techniek' brengt velen ertoe de hoop op te geven. De Franse onderwijzeres Florence Violet is opgelicht voor 1.500 gulden. Als alleenstaan de moeder met een 3-jarige dochter heeft ze moeite in Parijs het hoofd boven water te houden, en het bedrag is gelijk aan haar maandsalaris. „De oplichters hadden clemen tie", zegt ze sarcastisch. „Ze zagen dat ik wei nig geld heb, maar ze speelden sluw in op THAILAND LAOS CAMBODJA Oplichters slaan hun slag vaak bij de grote toeristentrek pleisters. FOTO'S ANP/AFP Als je geen verstand van edelstenen hebtmoet jeer gewoon niet aan beginnen, luidt het advies van de Thaise politie. mijn gevoelens. Ze werden zelfs boos toen ik het zaakje niet helemaal vertrouwde. Voor dat soort argumenten ben ik erg gevoelig." Toen haar bange vermoedens werden beves tigd door andere reizigers, spoedde ze zich naar het vliegveld in een poging het EMS- pakketje te onderscheppen. Acht uur bracht ze daar door, maar haar stenen kreeg ze niet te pakken. Op een bedrag van zeven duizend gulden blijft zo'n vijftienhonderd gulden plakken bij de zwendelaars. Dit bedrag maakt de Japan ner Kazuo Tanabe razend. „Waar die twintig procent heengaan, dat wil ik weten! Politie Volgens plaatsvervangend politiekolonel Tawisak zijn dit commissiekosten die de han delaar heeft gemaakt. „Als we honderd pro cent eisen, geven ze helemaal niks en laten ze het aankomen op een rechtzaak, dus dit is de beste oplossing." Hij heeft nog steeds hoofdd- pijn. Op de suggestie dat het hoog tijd lijkt om de koe bij de horens te vatten en de betreffende winkels te sluiten, schudt hij triest zijn hoofd. Het blijkt een ware Catch 22-situatie te zijn. De fraude moet in stand worden gehouden zodat de slachtoffers terug kunnen worden betaald. „Als we de winkels sluiten, zijn er veel gedupeerden die helemaal geen geld terugkrijgen. Bij wie moeten ze terecht met hun claim." Heeft de Thaise politie dan helemaal geen preventief beleid voor deze vergrijpen? Deze vraag moet aan politie-kolonel Sanit Miphan worden voorgelegd, die benadrukt dat ook hij slechts een kleine speler is - de derde man als het om edelstenenfraude gaat - maar dat hij wel een paar vragen kan beant woorden. „Vergunningen in de retailsector vallen onder de jurisdictie van het ministerie van Handel", legt hij uit. Zijn afdeling ressor teert onder het ministerie van Binnenlandse Zaken en heeft geen bevoegdheden op het gebied van winkelsluitingen. „We zijn druk in overleg met het ministerie van Handel, maar ze willen er niet aan, zolang we geen sluitende bewijzen hebben. De toeristen hebben een slechte koop geslo ten, maar dat is geen misdaad," benadrukt hij. Zijn duizenden aangifteformulieren niet Malafide juwelierszaken sluiten is vol gens de politie zinloos. Want waar zou je dan je schadeclaim moeten indienen. genoeg bewijs? Nee. Het blijkt absoluut nood zakelijk dat de toeristen een rechtzaak aan spannen of in een crimineel onderzoek als getuige optreden. „Niemand wil zolang in Bangkok blijven. Toeristen willen zich ont spannen, ze zijn tenslotte op vakantie." Vriendelijke heren Belangrijke toeristenpleisters, zoals Wat Poo en het Koninklijk Paleis zijn beruchte jacht- gronden voor oplichters, hoewel de firma List Bedrog op het eiland Phuket tegenwoordig ook een branche blijkt te hebben. Nieuwkomers in Bangkok, herkenbaar aan een ongekreukte 35 baht-stadsplattegronden witte benen, worden om de tien meter aange sproken door vriendelijke heren met een draagbare telefoon, die bovendien onberispe lijk gekleed gaan. De draagbare telefoon blijkt een dubbelfunctie te hebben. Het schenkt de drager ervan geloofwaardigheid, en recalcitrante toeristen kunnen een straat verder door collega's worden onderschept. Planet Talk, een kwartaalpublikatie van de reisgidsuitgeverij Lonely Planet, waarschuwt voor buitenlandse betrokkenheid. „Zelfs het Tourist Assistance Center was verrast dat er tegenwoordig buitenlanders voor de edelste- nenwinkels werken," klaagt de Zwitser Felix Roth, die voor duizend gulden is opgelicht door een landgenoot. Paradoxaal genoeg vor men juist berooide rugzak-toeristen in het guesthouse-district rondom Khao San Road een makkelijke prooi. Plaatsvervangend poli tie-kolonel Tawisak bevestigt dat de gedu peerden vaak studenten zijn, die de juwelen met een credit-card van hun ouders betaald hebben. „Ze hebben geen idee om hoeveel geld het gaat. Ze begrijpen de waarde van geld niet." Volgens Tawisak moet men echter beseffen dat slechts vijf procent van de juweliers bij de zwendel betrokken is, die allen bekend zijn bij de politie. „Als de toeristen voor aanschaf bij ons informeren of de winkel betrouwbaar is, kunnen we ze dat precies vertellen. Boven dien hangen we overal in de stad posters met waarschuwingen. Die moeten toeristen toch zien. Als je geen kennis hebt van edelstenen moet je er gewoon niet aan beginnen", advi seert hijHoewel hij toegeeft dat de fout bij de malafide winkels ligt, benadrukt hij dat het pure hebzucht is die de toeristen verblindt. „Er moet toch een lichtje bij je gaan branden als een tuk-tuk bestuurder je voor een paar baht de stad laat zien." Claims De meeste gedupeerden ontdekken pas bij thuiskomst dat ze zijn beetgenomen, en som migen nemen dan alsnog contact op met de Nederlandse Ambassade in Bangkok. „We krijgen hartverscheurende brieven van men sen die voor duizenden guldens het schip zijn ingegaan." Claims vanuit Nederland zijn gecompliceerd, maar volgens de ambassade krijgt een aantal mensen toch een deel van hun geld terug als ze vanuit Nederland een klacht indienen bij de toeristenpolitie. „We kunnen niks anders voor ze doen dan ze door verwijzen naar de juiste instantie." Toerbegeleider Henk Walters is geen onbe kende bij de toeristenpolitie, maar dit is de eerste keer dat het om diamanten gaat. Dia manten, die volgens de diamant- en edelste- nenhandelaar Gabai, waarschijnlijk uit Ant werpen komen, waar ze goedkoper zijn. De meeste edelstenen, zoals saffieren en robij nen, komen volgens hem, wel uit Thailand, Kanchanaburi, hoewel ongeveer tien procent in ruwe vorm wordt geïmporteerd uit Austra lië en Sri Lanka. „De Thais beheersen de slijptechnieken, dus het is niet onlogisch voegt hij eraan toe. Voor Hoa Tang, de Chinese eigenaar van de Tory Gems groothandel, worden edelstenen pas interessant als het om vijf-cijferige meg- adeals gaat. Volgens Tang is Bangkok ee goede plaats' om edelstenen te kopen. „Maa je moet wel naar een betrouwbaar adre gaan", voegt hij eraan toe. Maar hoe kan een toerist met dollartekens de ogen het kaf van het koren onderscheiae Juist die frauduleuze zaken zien er respec - bel uit met veel marmer en vriendelijke v kopers die vloeiend Engels spreken. „Het e te is de stenen te laten taxeren voordat je koop sluit", adviseert hij. „De certmca waar de winkeliers mee wapperen zijn v trekt waardeloos en bovendien meestal opg steld in de Thaise taal. Erkende, onathanKe- lijke taxateurs, zoals het Asian ^nst\ .J j Gemological Science, maken voor dert g vijftig dollar een gedetailleerd idennfl rapport op van de stenen. Dit is heell g kelijk in de edelstenenhandel, waar he om duizenden dollars gaat. Voor de wachtenden op het politie komt dit advies te laat. Ze zijn reeds in gelopen en hebben een fikse financier'e lating gehad. Daarnaast is het voor de ten een onplezierige openbaring Q latente materialisme identificeerbaar is w de kenner. Hebzucht, snelle winst, „e Geen van de gedupeerden is trots op a zijzelf in zwendel hebben gespeeld. kstraat 10, Oosterhout, tel. ,tan onze verslaggever Spool -Danny Blind voel- zich tijdens de afsluitende Sng voor Nederland - Ier- Sniet helemaal lekker. Hij 1de wat bleekjes, ging even een bal zitten en snelde als eerste naar de spelersbus. dscoach Hiddink kruiste de linnen met zijn vinger richting rapeut Rob Ouderland. 70 van: niets zeggen. Een woord- ^rder van de KNVB zei dat Blind vanwege zijn gesteldheid niet aanwezig kon zijn bij een nerspraatje over de WK-loting. Maar hij kan wel spelen." Een ,mend griepje? Strafschop- oefenen kwam „o.ok gister- d niet aan de'.o$e bij de je training van liet Neder igs voetbalelftal voor het EK- beslissingsduel met Ierland. Als het zo ver komt zijn de omstandigheden tóch heel anders dan in een training. Ik kan per strafschop vanuit de middenstip iemand aanwijzen. Dan kun je je gevoelens beter op dat moment volgen", zei bondscoach Guus Hiddink op Anfield Road. Van de elf beoogde spelers in de Nederlandse basis-opstelling er PSV'ers en Feyenoor- waren Ronald de Boer en Danny Blind twee weken geleden voor Ajax nog succesvol toen strafschoppen de beslissing moesten brengen in de strijd om de wereldbeker. Patrick Kluivert miste toen de eerste penalty. De beslissing moet vanavond vanaf de penaltystip vallen wanneer de stand na anderhalf uur reguliere speeltijd en een half uur verlen gen nog gelijk is. Het eerste doel punt in de verlenging betekent meteen de beslissing omdat de zogeheten sudden-deathregel van kracht is. Hiddink rekent van avond op een verdedigend inge steld tegenstander. „De opstel lingvan Ierland ziet er behoorlijk defensief uit met twee extra backs aan de zijkanten van het middenveld," reageerde Hiddink op de keuze van Ierland voor de verdedigers Jeff Kenna en Terry Door Chris van Nijnatten Liverpool - Ronald de Boer meer weten hoe het voelt oml liezen. „En ik wil het nooij weten, ook," zegt hij in het i hotel waar de selectie vl Nederlands elftal zich vocnf op het spektakelstuk van va op Anfield Road. De laatste 1 hij verloor, was op 7 juni li tegen Wit Rusland: 1-0. „E page," stelt De Boer bijna 1 jaar na dato nog maar eens. Oe wedstrijd in Liverpool sche op met dubbele gevoelens. Ni ypdt hij het leuk om betrokka bij de voor deelname aan het E| sende interland tegen de Ieren een speciale wedstrijd. Die hd ®j.®et Ajax ook al veel gehad, blijft 'kicken' om naar zo'n paf 'even en uiteindelijk te spelen.', 'en licht tegenstrijdig gevoel naar moeilijk onderdrukken.; ergens gelezen dat ze elders if ®oeten lachen, omdat wij dl s njd nodig hebben om ons te k }n. begrijp dat wel, want ei tri i°k een beetje maf. Sterkf est dat we het zover hebt U bent ondernemer n°dig is voor de dagelij) maart 1996 op de nieuw

de Stem | 1995 | | pagina 8