'Jakarta stuurde tegenbetogers' Bijna -ramp met KLM-toestel in Suriname Jabloko: het appèl van Grigori Javlinski BUITENLAND A5 Franse piloten gezond weer terug in eigen land BblBOPbl B POCCWW Franse stakers dagen Juppé uit met massademonstraties VRAAG IK ME INEENS AF. COMMENTAAR t het spoor BINNENLAND KORT tic geluidwal og niet veilig roirwenhandelaren ~g amfetamine-bende js omboeken of uitstellen ggfEM_ Onderzoek naar dubieuze rol tegendemonstranten bij bezetting Nederlandse ambassade Bombrief voor Kohl ontploft voortijdig BUITENLAND KORT Palestijnse agenten naar Nablus Quebec is nu 'bijzondere gemeenschap' Lichte aardbeving in Ambon Nigeria stelt proces tegen Ogoni's uit Veertig doden bij gevechten Zaïre Dode door treinbotsing Duitsland Michael Jackson uit ziekenhuis IÉ Vragen aan de overheid Bel de Postbus 51 infolijn AG 13 DECEMBER 1995 ENT yverd het minister Jorritsma van veel. Zichtbaar geïrriteerd green? oordvoerder Van Gijzel tot de orde to e dat hij de vertegenwoordiger is van D van de minister in een regering™ was het gevolg van de scherpe kritiek e richting van de bewindsvrouw werd de botsing zijn de verzelfstandiging egen. De Kamer heeft grote moeite r gesloten contract en wil dat zij bii de regeling afdwingt. oralsnog niet van plan. Zij heeft haar De Kamer moet vertrouwen hebben goede wil van de Spoorwegen. Haar om de onderhandelingen te herooe den miljoenen guldens. Die tol vindt nster aanslaat, doet geen recht aan de kritiek van de Tweede Kamer De g vreest dat een zelfstandige NS zich van onrendabele lijnen ontdoet De openbaar vervoer wordt dan een stuk deze onzekerheden voor lief nemen in ectie straks niet meer mogelijk is De eggenschap meer over de tarieven en sen over het lijnennet van de Spoor- is van Jorritsma die bestuurlijke des- en grote dosis koppigheid. Het is niet Jorritsma met de volksvertegenwoor- ent vertrouwelijk overleg wees zij de t parlement haar altijd nog kan weg- vooral omdat in dat stadium alle voors fstandiging nog lang niet waren uitge- 'ntussen wel bereid naar een tussenop- ardoor de operatie op de door haar uari 1996) kan opstarten. Dat de kamer m hierin mee te gaan, bewijst dat Jor- erige optreden krediet heeft verspeeld. ,„t nadat de piloot de start Se internati°nale luchtha- van Suriname als gevolg „een motorstoring op het p te moment moest afbre ien „snelheid van ruim 220 ki- ,„eter per uur was de gezag eer gedwongen een noodstop de Sir Frank 'jn Tilburg-Breda is een geluidwal vol- it gerecycled plastic. Het is de eerste rland. Het vijftig meter lange bouwsel en reduceert meteen de afvalberg. De 180.000 gulden gekost. Voor een groene ruidssluier op de wal geplant. n in Noord- en Midden-Limburg zullen erstmis niet klaar zijn of dreigt de aan- n. Maasgemeenten zullen daarom hun n houden om bij hoog water overstro- blijkt uit een tussenstand van de werk- Limburgse waterschappen momenteel mse rechtbank heeft vier leden van een e bende mensenhandelaren gisteren ver raden tot zeven jaar. valse voorwendselen dertig vrouwen ns werden zij hier vastgehouden of ver erden tot prostitutie gedwongen door andelingen, verkrachting en bedreigin- minderjarig. Den Bosch heeft gisteren met de aan- e verdachte een omvangrijk onderzoek 1 en wandel van een internationaal ope- ote schaal bezig met het vervaardigen en mine en andere drugs. Zestien recher- r bezig geweest met het onderzoek. Het ide was in Den Bosch gevestigd, rdachten uit het hele land voor de rech- ind is voor ongeveer drie miljoen gulden nomen, evenals laboratoriumapparatuur dstof. se vakantiegangers kunnen een eerder zonder extra kosten omboeken naar een ■n latere datum. met vertrekdatum tot en met 18 decem- tuele hogere reissommen in rekening Vereniging van Anvr Reisorganisatoren De regeling, die de ANVR treft vanwege rond Parijs, geldt niet voor reizen naar video incestslachtoffers nk in Alkmaar bekijkt vandaag video- n van vier jonge slachtoffers van verarme nd seksueel misbruik. Jederland dat een rechtbank de antwoor- inderen op deze manier beoordeelt, ben vier jonge kinderen zeer gedetailleerd ef-) moeder, hun vader en enkele kennis- 'ove wijze seksueel misbruikten. Van de in bandmateriaal is op aanwijzingen van Alkmaar een samenvatting gemaakt die s gevoegd. egen toetsingscommissie 5 Borst van Volksgezondheid en Sorgdra- >eken of een toetsingscommissie de han- beoordelen in gevallen van levensbeëm- pasgeborenen. 1, juristen en ethici willen de bewindshe- wenselijkheid van de komst van zo'n com- een oordeel voorlegt aan de officier van assing Nabestaandenwet gsfracties in de Eerste Kamer overleggen lister Melkert van sociale zaken over aan- jorstel voor de nieuwe Nabestaandenwe et, die per 1 januari de Algemene weau- t vervangen, niet wordt aangenomen, gaa d kosten. Op termijn moet de wet 1,2 mi pleveren. ievoorzitters van de regeringspartijen te stemmen met de wet die volgende we landeld. igsvrijheid gedetineerden orgdrager heeft gisteren met de vakbonden ïstemming bereikt over de invoering ima voor bepaalde groepen gedetineer gime, dat gepaard gaat met minder be den voor gevangenen die niet behore lende jaren 2000 tot 2500 cellen in huizen maken voor een sober regime. ju onze redactie buitenland ^Haag/Jakarta - Minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) Ut 'duidelijke aanwijzingen' te hebben dat de tegendemon- tanten die vorige week geweld gebruikten tegen het personeel jdeOosttimorese bezetters van de Nederlandse ambassade in ;a, rechtstreekse verbindingen hebben met de Indonesi- sche autoriteiten. Ubewindsman heeft zijn Indo le collega Alatas hierover éeldering gevraagd. Alatas jüt een onderzoek toegezegd, til Mierlo zei gisteren in de yeede Kamer op grond van niet 1 aangeduide 'waarnemin- tot de verdenking te komen, üniiiister wil eerst de resulta- (i van het Indonesische onder- Bk afwachten voordat hij even- el nadere maatregelen neemt. gen van PvdA en SP waar- omde Nederlandse ambassade de asielaanvragen van de Oosttimo- liss bezetters niet honoreerde, antwoordde Van Mierlo dat de irs pas kort voor hun ver tik uit de ambassade een derge- jt verzoek indienden. De ver- zijn ook niet in behande- nomen omdat de Indonesi- sclie" minister Alatas (Buiten ge Zaken) had gegarandeerd at de actievoerders niets zou WOENSDAG 13 DECEMBER 1995 wArmand Snijders Sniarib0 - Driehonderdze- passagiers en zestien van een S-Boeing 747 zijn maan- ,ond aan de dood ont- K vliegtuig, Whittle, kwam tien meter voor het einde van de startbaan tot stilstand. Niemand liep noemens waardige verwondingen op. Maar als het toestel enkele tientallen meters verder was doorgeschoten zou de ramp niet te overzien zijn geweest. Vlucht KL 716 was maandag avond al vertraagd doordat kort voor het vertek was gebleken dat de tweede motor niet werkte. Na dat dit euvel schijnbaar was ver holpen taxiede het toestel alsnog rond half elf 's avonds naar de startbaan. Toen het gevaarte op topsnelheid was en op het punt stond het luchtruim te kiezen constateerde de gezagvoerder dat een olielekkage was ontstaan en het vermogen van één van de mo toren afnam. Geheel volgens de procedures ging hij daarop vol in de remmen. Bagage vloog als ge volg hiervan door het passagiers gedeelte, maar op wat builen en schrammen na bleef iedereen on gedeerd. Onder de passagiers brak enorme paniek uit. De meeste mensen snelden naar uit gangen om het toestel zo snel mo gelijk te kunnen verlaten. „Als de piloot een fractie van een seconde later had gereageerd ws het een ramp geworden en zou den er zeker doden zijn gevallen. Het toestel was dan via een mod derpoel tegen het achterliggende hekwerk geklapt en zou vermoe delijk als gevolg daarvan over de kop zijn geslagen," aldus een woordvoerder van de Johan Adolf Pengel luchthaven. Door de noodstop raakten de zes tien banden van de Boeing lek. Gisteravond laat arriveerde van uit de Venezolaanse hoofdstad Caracas een ander KLM-vlieg- tuig met nieuwe banden. Dit toe stel is afgelopen nacht met de ge dupeerde passagiers vanuit Para maribo naar Amsterdam vertrok ken. De internationale luchthaven is tot vanmorgen vroeg gesloten ge weest voor het meeste vliegver keer omdat het KLM-vliegtuig de baan blokkeerde. Veel Surina- mers ligt de ramp met het SLM- toestel vijf jaar geleden vlak bij hetzelfde vliegveld nog vers in het geheugen. Daarbij kwamen 179 mensen om het leven. Enkele passagiers van het ge strande toestel hebben bij dat on geluk familie of vrienden verlo ren. Het is de tweede keer binnen twee weken dat "zich problemen voordoen met een KLM-toestel op de lijn Amsterdam-Paramari bo. Op 27 november keerde de piloot kort na vertrek terug naar Schip hol nadat een technische storing was ontdekt. „Het lijkt erop dat de KLM de kneusjes van haar luchtvloot inzet richting Parama ribo," luidt het verwijt van een geschrokken passagier." Bonn (dpa/afp) - Een voor ie Duitse bondskanselier Helmut Kohl bedoelde tombrief is maandag- avond in een postverdeel- centrum in Henningsdorf bij Berlijn geëxplodeerd. Op de enveloppe was geen postzegel geplakt, ook stond er geen afzender of retour- mier van het omstreeks 1U5 uur de brief in een vak je wilde leggen, ging de bom af. Een tweede explosie volg- de op het moment dat een ex pert de restanten onder- tocht. Niemand raakte gewond, er ontstond evenmin schade. De achtergrond van de aan- %oging is onduidelijk. Een directe samenhang met de serie bombrieven in Oos tenrijk, waar maandag weer exemplaren ontploften, is niet gebleken. overkomen. Ondanks Alatas' toezegging ar resteerden militairen maandag avond Petrus Harijanto, een In donesische activist die met 54 an deren aan de bezetting van de Nederlandse ambassade deel nam. Harijanto werd opgepakt toen hij samen met een andere deelnemer aan de bezettingsactie een kliniek in Jakarta verliet. Harijanto is naar een militaire post gebracht, de ander slaagde er in te ontsnappen. De bezetters werden afgelopen weekeinde, nadat zij de Neder landse ambassade hadden verla ten, ruim 24 uur vastgehouden in een politiecel. De Indonesische politie stelde gedurende die pe riode de identiteit van de bezet ters vast, maar zegde toe ze niet zouden worden vervolgd. De vrees bestaat echter dat de politie de namen heeft overge dragen aan de militaire veilig heidsdienst. Verscheidene ex-be- zetters verklaarden de afgelopen dagen te worden achtervolgd. Van Mierlo herhaalde gisteren dat de bescherming van de Ne derlandse ambassade voor en tij dens de bezetting absoluut onvol doende is geweest. Nederland heeft daartegen een groot aantal malen krachtig geprotëètéèrd. Alatas en de Indonesische am bassadeur in Den Haag hebben inmiddels hun excuses aangebo den. Buitenlandse Zaken gaat na hoe het zelf de beveiliging van de ambassade kan verbeteren. Uit protest tegen de gang van za ken omtrent de bezetting van de Nederlandse ambassade in Ja karta hebben gisteren vijftien le den van de Oosttimorese organi satie Renetil actie gevoerd bij de Tweede Kamer. Zij ketenden zich vast aan een pilaar bij de hoofd ingang van het gebouw aan het Plein. Politie en beveiligingsbe ambten maakten rond 15.15 uur een einde aan het protest. Ze zeggen geschokt en woedend te zijn op minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken en op ambassadeur Brouwer omdat de ze volgens hen 'geen enkele moei te hadden met het genadeloos uitleveren van vreedzame de monstranten aan de Indonesische politie'. wS (rtr/afp/dpa) - De twee Franse piloten, die sinds 30 au- in handen waren van de Bosnische Serviërs, zijn gister- B weer teruggekeerd op Franse bodem. President Chirac Jfwelkomde de beide piloten bij aankomst op een militaire «êbasis ten westen van Parijs. bdde luchtmachtofficieren, van het bureau van de Franse president heeft Milosevic hier voor het 'nc Chiffot en Jose-Manuel werden gisteren in de grensstad Zvornik „--.„gen aan de Franse «•«Jean-Philippe Douin. Vl§net zei dat hij gedurende 'tketi goed is be- I en vertelde hoe Chiffot gedurende de eerste zes apart van elkaar werden «-£, Pas na die tijd "lisl ze en b°e naar buiten, «t hinkte, en sprak niet. Bei- i» J®® zagen bleek en ston- Cfa k ,r °P kun henen, h t!i ^tankte gisteravond in (i. "aietoespraak de Russi- il,P fsident Jeltsin. Deze heeft ïeiiw»'0''"0 C'lirac tot het uiter ts „l8?3?11611 om de twee pilo- 1 'e krijgen. „Zonder hem vrijlating niet mogelijk geweest," aldus Chirac. Wvine berwsche president Mi- 1 lOPioÜ' hedankt voor zijn en eerdere verklaring (ADVERTENTIE) SCHATTEN VAN DE TSAAR Jkt de trein naar Schatten van de Tsaar in museum Boymans- van ^uningen in Rotterdam. Infor,?en Itiee: 20% korting op trein en toegang plus extra'sl uaane: 06-9292 (50 ct/m). Uit protest tegen de gang van zaken omtrent de bezetting van de Nederlandse ambassade in Jakarta hebben zich gisteren vijftien le den van de Oosiiimofesë organisatie Renetil vastgeketend aan een pilaar bij de hoofdingang van de Tweede Kamer. foto anp mee de weg geopend herstel van goede betrekkingen tussen de federale republiek Joe goslavië en Frankrijk". Volgens diplomaten heeft Milose vic de Bosnische Serviërs ge dwongen om de Fransen vrij te laten, omdat hij bang was dat an ders de economische sancties te gen Servië weer zouden worden ingevoerd. De meeste van deze sancties werden tijdelijk opgehe ven nadat op 21 november een vredesakkoord was bereikt. Pas na de ondertekening van het akkoord in Parijs - morgen - zal de afschaffing van de sancties de finitief zijn. Parijs had eerder ge suggereerd de ondertekening niet te laten doorgaan, indien de twee piloten niet tijdig vrij zouden ko men. Met de vrijlating van de twee Fransen lijkt nu ook het laatste struikelblok voor de onderteke ning te zijn weggeruimd. Door Kees Elenbaas DE TWEE propellormotoren van de Antonov-24 maken een oorverdovend lawaai als het vliegtuigje van de be sneeuwde startbaan opstijgt. De verwarming in het toestel blijkt het al jaren geleden be geven te hebben en slechts een enkele passagier vindt nog een deugdelijke veilig heidsgordel aan de krakke mikkige stoel. Het is niet bepaald het soort vervoermiddel waarin men een vooraanstaand partijleider en potentiële presidentskandidaat verwacht tegen te komen. Maar Grigori Javlinski, die op weg is naar Voronizj zo'n 500 kilome ter ten zuidoosten van Moskou, maakt zich niet druk om het tij delijke ongemak. „Dit is nu een maal de manier waarop men in Rusland reist. Waar ik me wel zorgen over maak is mijn laatste campagnetrip door Siberië. Als we dan slecht weer treffen, ben ik niet eens op tijd in Moskou voor de verkiezingsdag," lacht hij. De deelname van Javlinski met zijn Jabloko-partij aan de parle mentsverkiezingen hing gerui me tijd aan een zijden draad, omdat de Centrale Kiescommis sie onregelmatigheden had be speurd in de inschrijvingsfor mulieren van Jabloko. Via een uitspraak van het Ge rechtshof werd de partij van Ja vlinski op het laatste nippertje tot de lijst van 43 deelnemende partijen toegelaten en vanaf dat moment staat Jabloko steevast op de derde plaats in de opinie peilingen. Javlinski blijkt zich dan ook geen zorgen te maken over het feit of zijn partij de kiesdrempel van 5 procent zal halen. „Die kiesdrempel betekent inderdaad dat er een heleboel partijen niet in de nieuwe Doema komen. Maar eigenlijk maakt dat de zaak alleen maar overzichtelij ker. Er zijn op dit moment maar vier partijen of stromingen die belangrijk zijn: de communisten van Zjoeganov, de nationalisten van Lebed en Zjirinovski, de criminelen, beter bekent als de machtspartij van premier Tsjer- nomyrdin en de democraten. En dat zijn wij!" stelt Javlinski uit dagend vast. VERKIEZINGEN RUSLAND Zondag zijn er parlementsver kiezingen in Rusland. In een serie artikelen gaat onze cor- respondent deze week in op de stemming voor de Doema, die wordt beschouwd als een oefening voor de presidents verkiezingen van over een halfjaar. Vandaag het twee de deel. Deel 1 verscheen in De Stem van 12 december. Jabloko - in het Russisch 'appè!' maar bedacht door samenvoe ging van beginletters van de na men van de oorspronkelijke op richters - werd in 1993 ais libe rale beweging opgericht en pas begin 1995 omgevormd tot par tij. Een invloedrijke man binnen de partij is Vladimir Loekin, voor malig Russisch ambassadeur in de Verenigde Staten, die zich als voorzitter van de buitenland commissie van het parlement sterk maakt voor een minder pro-Westerse buitenlandse poli tiek en genoemd wordt als mo gelijke opvolger van de huidige minister Andrej Kozyrev. Maar Jabloko drijft toch vooral op de 43-jarige Javlinski, die al om gerespecteerd wordt als een briljant econoom, adviseur is geweest van zowel Michail Gor- batsjov als Boris Jeltsin, maar nooit de kans heeft gekregen om zijn economische plannen ten uitvoer te brengen. Tijdens zijn toespraak voor een groep locale ondernemers in Voronizj ontvouwt Javlinski zijn denkbeelden over de 'so ciaal georiënteerde markt- eco nomie' die hij voor ogen heeft. Hij trekt van leer tegen de mo nopolies van enkele grote be drijven - zoals de gigant Ga zprom waar premier Tsjernomy- rdin directeur was - en is bui tengewoon kritisch over het pri vatiseringsprogramma van de Javlinski regering dat volgens hem volle dig heeft gefaald en waardoor er nog steeds geen enkele duide lijkheid is over het eigendoms recht. „Maar vergist u niet, de econo mische crisis is niet het grootste probleem. Dat is de wanorde en het gebrek aan beleid en regels. Wij zijn voor een harde hand, ik zou haast zeggen een dictatuur binnen het staatsapparaat zodat er gewerkt wordt en niet meer alleen overlegd en gepraat," al dus Javlinski onder applaus. Bij navraag onder zijn toehoor ders blijkt dat Javlinski op fer me steun mag rekenen onder jonge zakenmensen en onderne mers, die ervan overtuigd zijn dat het programma van Javlins ki kans biedt op het ontstaan van een middenklasse in Rus land. Die middag heeft de plaatselijke afdeling van Jabloko een bijeen komst georganiseerd in de con certzaal van Voronizj en men poogt de voorbijgangers door foto vnu een jazz-band in de hal van het gebouw naar binnen te lokken. De scherpe kritiek van Javlinski op president Jeltsin gaat er bij dit gehoor in als koek. Hij wijst erop dat de president op basis van de huidige grondwet ten on rechte meer macht heeft dan de tsaar. Javlinski maakt er overigens geen enkel geheim van dat hij de parlementsverkiezingen ziet als een voorspel voor het grote werk op 16 juni 1996, de presidents verkiezingen. Op de vraag of hij uit is op de macht waar hij zo veel kritiek op heeft volgt een resoluut antwoord. „Absoluut niet, als ik tot president wordt gekozen zal ik onmiddellijk een deel van die macht afstaan aan het parlement en de regering," zegt hij beslist. Dan komt er een twinkeling in zijn ogen. „Maar ik zal er natuurlijk voor zorgen dat ik voldoende touwtjes in handen houd om eindelijk mijn economische programma door te Nablus - Zo'n 1200 Palestijnse politie-agenten zijn in gisteren in de stad Nablus aangekomen, korte tijd nadat het Israëlische leger maandag de stad van 130.000 inwoners op de Westelijke Jordaan- oever had ontruimd. Het Israëlische leger had zich maandag avond versneld teruggetrokken en de stad overgedragen aan de Palestijnse -Autoriteit. Het vertrek van de Israëlische troepen kwam 48 uur eerder dan gepland. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat het leger Nablus pas morgen zou ontruimen. Op het voormalige hoofdkwartier van het Israëlische leger werd de Palestijnse vlag gehesen. Ottawa - Het Canadese lagerhuis heeft in grote meerderheid een motie angenomen die de Franstalige provincie Québec kenschetst ais een zich onderscheidende gemeenschap in Canada. Van de aanwezige parlementsleden stemden 148 voor de motie en 91 stemden tegen. De provincie onderscheidt zich volgens het lager huis door de in meerderheid Franstalige bevolking, de unieke cul tuur en de traditie van (op het Frans/napoleontische burgerrecht geënte) civiel recht. De motie was een tegemoetkoming aan Qué bec, dat zich op 30 oktober in een referendum met slechts 50,6 procent van de kiezers uitsprak tegen een door de separatistische Parti Québécois voorgestelde formule voor afscheiding. Jakarta - Een aardbeving met een moment-magnitude van vier heeft gisteren in de Molukse hoofdstad Ambon paniek veroor zaakt, heeft het persbureau Antara gemeld. Er waren echter geen meldingen van schade of slachtoffers. De beving deed zich om half drie in de middag (lokale tijd) voor, aldus Antara. De lokale meteorologische en geophysische dienst meldde volgens Antara dat het centrum van de beving zich 25 ki lometer ten zuidoosten van de kust van Ambon bevond op een diepte van 35 kilometer. Er werden zeker acht naschokken gevoeld. Lagos - Het Nigeriaanse Hooggerechtshof in Lagos heeft gisteren de regering gelast het proces tegen negentien militante Ogoni's uit te stellen tot 12 februari. De uitspraak van justitie volgt op een klacht van een mensenrechtenactivist. De negentien leden van het Ogoni-volk staan terecht voor moord op vier regeringsgezinde Ogoni's in mei 1994. De advocaat Gani Fawehinmi beschouwt het proces door een spe ciaal tribunaal als illegaal en ongrondwettelijk. Dezelfde recht bank veroordeelde de schrijver Ken Saro-Wiwa en acht mede standers van de Beweging voor de Overleving van het Ogoni-Volk (MOSOP) eerder dit jaar tot de dood. Goma - Veertig mensen zijn gisteren omgekomen bij zware ge vechten in de afgelegen Zaïrese stad Masisi. Regeringstroepen raakten slaags met leden van een plaatselijke stam die protesteer den tegen de aanwezigheid van Ruandese vluchtelingen. Dat mel den ooggetuigen die het gebied zijn ontvlucht. Officieren van het Zaïrese leger in Goma hebben bevestigd dat er wordt gevochten. Inmiddels zijn versterkingen naar Masisi ge stuurd, ongeveer tachtig kilometer ten westen van Goma. De eer ste schermutselingen deden zich zaterdag voor. Garmisch-Partenkirchen - In de Duitse wintersportplaats Gar- misch-Partenkirchen is gisteren de sneltrein van Innsbruck naar München bij het verlaten van het station op een speciale toeris- tentrein gebotst. Een persoon kwam om het leven en 57 raakten gewond. Van een van de gewonden was de toestand kritiek; 35 passagiers moesten in een ziekenhuis worden behandeld, de meesten wegens snijwonden en beenletsel. De meeste gewonden zaten in de zogenaamde 'Glazen Trein', een met extra grote ramen uitgerust panoramarijtuig dat plaats biedt aan ongeveer dertig toeristen. Volgens een woordvoerder van de spoorwegen had de sneltrein in het station moeten wachten tot de Glazen Trein uit de wegwas. New York - De popster Michael Jackson heeft gisteren het zie kenhuis verlaten, waar hij zes dagen geleden werd binnengedra gen na op het podium in elkaar te zijn gezakt als gevolg van een virus-infectie. Jackson reed het Beth Israel-ziekenhuis in New York uit in een wit busje, nagewuifd door een twintigtal fans die riepen: 'Michael, Michael, we houden van je'. De artsen van het ziekenhuis zeiden in een communiqué dat de 37-jarige zanger nog wel enige dagen bedrust nodig zal hebben en de komende weken nog onder controle zal moeten blijven. Jackson werd vorige week opgenomen nadat hij tijdens een repetitie voor een tv-show in el kaar was gezakt. Dezelfde artsen zeiden toen dat hij had kunnen sterven als hij niet onmiddellijk was behandeld. Parijs (afp/rtr) - Een recordaantal Fransen heeft gisteren ge hoor gegegeven aan een oproep van de bonden en is de straat opgegaan om te protesteren tegen de bezuinigingsplannen van de Franse premier Alain Juppé. Het conflict lijkt zich daarmee te verharden. Waarnemers menen dat de protesten een beslissende wending kunnen geven aan het inmiddels negentien dagen oude conflict en uiteindelijk aan de politieke loopbaan van de Frans premier. De demonstraties waren de grootste die Frankrijk heeft ge zien sinds de mei-revolte van 1968. Zij hadden tot doel Juppé te dwingen zijn plan voor nieuwe belastingen en kortingen op de gezondheidszorg op te geven. „Er is maar één doel," zei de leider van de grootste vakbond CGT, Louis Viannet, tijdens de demon stratie in Parijs, 'de intrekking van het pian-Juppé'. Met name in Marseille was spra ke van een monsteropkomst: 300.000 mensen gingen daar de straat op, aldus de bonden. De politie schatte hun aantal echter op niet meer dan 100.000. In Parijs ging het volgens de or ganisatoren om meer dan 200.000 mensen (61.000 volgens de poli tie). In Toulouse en Bordeaux waagden zich tussen de 50.000 en 100.000 mensen in de straten. De ze lagen vol vuilnis omdat de vuilnismannen zich bij de stakin gen hebben aangesloten. In ste den als Rouen, Caen, Rennes en Nice was sprake van tienduizen den demonstranten. De bonden lijken de confronatie na dit succes nog verder te willen opvoeren. De CGT-bond kondig de aan dat zaterdag een 'nieuwe dag van nationale manifestaties' volgt. De leider van de onafhan kelijke FO (Force Ouvrière), Mare Blondel, kondigde aan dat zijn bond, die vooral veel aan hang heeft onder overheidsperso neel, 'de druk zal handhaven'. Ook premier Juppé hield het been stijf. In het parlement zei hij gis teravond in antwoord op een kansloze motie van wantrouwen van de oppositie, dat de plannen doorgaan. Zij het dat dit in etap pes gebeurt - deels in januari en deels enkele maanden later - en in samenspraak met de sociale partners. Juppé zei dat er geen alternatieven zijn. (ADVERTENTIE) _yvi— i- STEL PATIK TWIJFEL AAN PE P/AGNOSE VANMUN SPECIALIST... KAN IK PAN GEWOON PE MENING VRAGEN VAN EENANPERE SPECIALIST? j 06 - 8051„„„ /p ELKE WERKDAG VAN 9 TOT 9 yj

de Stem | 1995 | | pagina 5