Jxel vreest nieuwe koffieshops DESTEM Lor drie ton schade bij felle brand in boerderij in Oostburg Vergeefse speurtocht naar moordwapen schietpartij VanderHave Kapelle wint Oost-Europa Prijs femeente terughoudend met verstrekking drank- en horecawetvergunningen Personeel provincie moet de rode leeuw op de pantalon naaien Straatverbod Nijmegenaar bij abortuskliniek terecht Inwoners van de gemeente Axel krijgen afvalkalender KERSTBOOM OPTIEK Vergoedingen leden Zeeuwse Staten omhoog Morgenavond bij de Vara in Twee voor Twaalf. Smaakt op een oude naaimachine. tolke ideeën verdienen de Novib Metbode. Zeeland klaagt nood over lagere opbrengst van wegenbelasting Kerstconcert in St.-Jansteen WINKELWAARDE liening aarden, onsumen- eld o-Electro erd voor iilNMO CVSOUW Oywambl O.V.K. Cvatactlcaupcc. A.N.V.CJ Nieuwstraat 13, 4531 CVTemeuzen Tel. 0115-616113 Zeeland onze correspondent Vfg - Een felle uitslaande taj heeft maandagavond de van een boerderij aan de Lterdweg te Oostburg volledig in as gelegd- De schade wordt schat op ongeveer driehonderddui- ®d galden. Ongeveer 25 brandweerlieden van de korpsen uit Oostburg en Cadzand bes treden het vuur. Daarvoor werden twee brandweerwagens en een hulpverle ningsvoertuig ingeschakeld. Tussen het ontdekken van de brand en de alarmering bij de Oostburgse brand weer gingen kostbare minuten verloren, aldus brandweercommandant N. Mos- kie, die overigens wegens verplichtingen elders, pas later op de plaats des onheils verscheen. De bewoonster, die buiten op het erf bezig was met het verrichten van werk zaamheden, zag op een gegeven moment dat er rook opsteeg uit de bijkeuken van de woning. Toen ze binnen in de woning gebruik wilde maken van de telefoon, bleek dat al niet mogelijk meer. Met haar auto naar de dichtstbijzijnde buren rij den, lukte ook niet omdat daarin de autosleutels niet aanwezig waren. Dus bleef als enig vervoermiddel nog over een fiets, om de ongeveer zevenhonderd meter afstand te overbruggen waar een telefoon beschikbaar was. Bovendien was de brandweer, die bij aankomst reeds zag dat het een uitslaan de brand betrof, genoodzaakt het blus water over een afstand van zeshonderd meter aan te voeren. Tijdrovende tegen vallers, waarbij ondertussen het vuur zijn vernietigend werk deed. Eenmaal in actie kon het sein brandmeester snel worden gegeven. Het nablussen duurde tot laat op de avond. Hl Harold de Puysseleijr je| - Het gemeentebe- uarvan Axel stelt zich uit !®voor de vestiging van jeuwe koffieshops waar rugs verkrijgbaar zijn iterst terughoudend op aar het de afgifte van [rank- en horecawetver- jinningen betreft. a-ondernemers die een e kroeg in Axel willen ijjnen, zijn onder meer ver til een verklaring te onderte- ttn dat ze in hun gelegenheid |st drugs zullen verhandelen, jas wordt het voor de Betreffende caféhouders moeilijk niet onmogelijk van de wnte een drank- en horeca- ttegunmng te krijgen. Dat burgemeester W. de Graaf 11 Axel. oorbeeld is een ondernemer die j de gemeente een aanvraag gedaan om in het pand Sta- loasstraat 6 een horecagelegen- Keid te beginnen. M begin dit jaar was daar de shop Jamaica in gevestigd, (seeninval door de politie in het ssement en inbeslagname oftdrugs en apparatuur om |t verdovende middelen mee af gen, trok de burgemeester eceigunning in en liet de kof- £shop sluiten. let gemeentebestuur is beducht tor de eventuele nieuwe vesti ng van horecagelegenheden van aaruit in softdrugs wordt ehandeld. la die reden, zo zegt burgemees- De Graaf, is de gemeente comenteel uiterst voorzichtig *t de afgifte van drank- en «tcawetvergunningen aan liememers die zich sneente willen vestigen, Kcuur ft zijn heel secuur en moeten ij een aanvraag kunnen «hikken over gegevens die iomen duidelijk zijn wat de tatties van de aanvrager fMt." tol die reden neemt de gemeente tas de burgemeester in het I van de nieuwe aanvraag J® Stationsstraat 6 het zekere 1® het onzekere. Bthoreca-exploitant in spe heeft I -ft voldoende gegevens aange- ta en daarom kan de ®te zijn aanvraag niet ■delen, zo zegt burgemeester de Een urenlange speurtocht door de politie naar het moordwapen dat zondag 3 december is gebruikt in de schietpartij in de binnenstad van Terneuzen heeft giste ren niets opgeleverd. Zes agenten van de Zeeuwse politie doorzochten de Schepen- dijk en omgeving nauwgezet. De agenten zochten met een graafmachientje en metaaldetectors naar voorwerpen of goederen die mogelijk betrekking hadden op de schietpartij, aldus politiewoord- Van onze verslaggever Middelburg - De vergoedingen voor de Zeeuwse statenleden gaat komend jaar licht omhoog. Het jaarsalaris stijgt van 19.462 gulden naar 19.559 gulden. De onkostenvergoeding stijgt met pakweg vier tientjes tot 2681 gul den. De maximumvergoeding voor het bijwonen van een com missievergadering stijgt met een tientje, tot 157 gulden. voerder W. Eggermont gisteren. Ze kamden de buurt van de Schependijk uit op aanwijzing van de verklaringen die de 21-jarige Gentse verdachte van de schietpar tij tegenover de politie aflegde. Gisteren zijn rechercheurs bovendien opnieuw naar het universitair ziekenhuis te Gent gegaan om de 28-jarige P.M. te horen. Hij is de bewoner van de bovenwoning aan de Tweede Verbindingstraat 15, waar de schiet partij plaatsvond. foto's wim kooyman Extra Garantie, 'n minimaal bedrag voor 'n maximaal gevoel van zekerheid! Altijd volop parkeer gelegenheid Met Uw PIN-code betalen kan natuurlijk ook Perfecte service van onze vakbekwame servicedienst ADVERTENTTF.Ï i Je moetsr "8ar optomen: dakpannes maken met een naaimachine. ïen ware tonlst, die kansarme Filipijnse vroowen in staat stelt een eigen ''8er ViD tulke geweldige ideeën ziet u morgenavond hij Astrid J80ïtentow veer Twaalf. Met Hnrnherto Tan en Bettine Vriese- reisden. Kijk enk of hel meteen em Novih-donateur te worden. morgenavond Twee voor Twaalf. Vara TV 3, 21 uur. Van onze verslaggever Kapelle - De Koninklijke VanderHave Groep in Kapelle heeft met het project 'Zeeuw se zon boven de Oekraïne' de Oost-Europa Prijs voor de ondernemers 1995 gewonnen. Tijdens de prijsuitreiking in Amsterdam sleepte het Zeeuwse zaaizaadbedrijf bovendien ook de publieks prijs in de wacht. De Oost-Europa Prijs wordt door de gelijknamige stichting jaar lijks toegekend aan ondernemers die er in slagen in Oost-Europa een toegevoegde waarde te creë ren en een bijdrage te leveren aan het versterken van de markteco nomie. De Koninklijke Vander Have Groep bleek dit jaar over de beste Nederlandse zaken-con structie met Oost-Europa te beschikken. Het ingediende pro ject werd uit ruim vijftig inzen dingen geselecteerd. De jury waardeerde vooral de durf én het gezonde ondernemerschap waar mee VanderHave zaden aan Oek- raïnse boeren verkoopt. VanderHave's inzending heeft betrekking op de joint-venture Navasko die de onderneming eind '92 met de Oekraïense boe- renorganisatie Vassilkovskaya oprichtte. Deze joint-venture, waarin VanderHave voor zestig procent participeert, verzorgt de lokale produktie en verkoop van onder meer zonnebloemzaden in de Oekraïne. VanderHave denkt over enkele jaren een kwart van het Oekraïnse zonnebloemareaal (1,6 miljoen hectare) van com mercieel zaad te kunnen voor zien, terwijl het personeelsbe stand zou kunnen groeien naar tachtig vaste medewerkers. Volgens mevrouw Anna Sandor, voorzitter van de jury, waren er twee redenen om VanderHave als winnaar aan te wijzen. De eerste WOENSDAG 13 DECEMBER 1995 DEEL Van onze verslaggever Middelburg - De rode Zeeuwse leeuw moet terug op de pro vinciebroek. Zoals ook op de dienstpullover, de slipover en de van provinciale zijde verschafte parka-jas. Maar, o zoe te overwinning, op de dienstsokken hoef geen logo. Dit is uiteindelijk besloten nadat de belastingdienst een forse naheffing indiende omdat de dienstkleding zonder logo's aangemerkt werd als verkapt Inkomen. Het overleg hierover met de belastingdienst en het perso neel heeft maanden geduurd. Vooral over de dienstsokken werd intern lacherig gedaan. Maar voor de fiscus was de kous niet af. Nu ligt er een heel pakket met veranderingen voor de dienstkleding. Een voor beeldje: ambtenaren van de veerdienst PSD dienen op het klepje onder de bovenhand van de pantalon in witte letters van minimaal 1 centimeter de let ters PSD te dragen. Zo moeten ook de trui, de slipover en de parkajas worden gemerkt. De rode Zeeuwse leeuw is voorbehouden aan personeel van de directie Milieu en Waterstaat en alle bodes plus chauffeurs. Europese Commissie stelt rechtbank in het gelijk Van onze correspondent Middelburg - De Middelburgse rechtbank, die de Nijmegenaar H. van den Dungen in 1993 verbood zich gedurende zes maan den binnen een straal van 250 meter bij de abortuskliniek in Groede te vertonen, is door de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens in het gelijk gesteld. Zowel Van den Dungen als de Vlissingse C. Verhoeven klamp ten regelmatig personeel en bezoekers van die kliniek aan en lieten hen weerzinwekkende foto's van een foetus in combina tie met de afbeelding van Chris tus zien en deelden folders uit. De abortuskliniek spande daarop een kort geding aan. Na de beslis sing van de rechtbank ging Van den Dungen bij het gerechtshof in Den Haag in cassatie, dat werd afgewezen. Eenzelfde lot trof zijn ingestelde cassatieberoep bij de Hoge Raad. Vervolgens toog hij naar de Euro pese Commissie voor de Rechten van de Mens en klaagde hij dat zijn recht van vrijheid van geloof, zijn recht van meningsuiting en bewegingsvrijheid waren geschonden. De Commissie stelt duidelijk dat niet alleen het geloof beschermd dient te worden, maar ook han delingen die rechtstreeks in ver band kunnen worden gebracht met die overtuiging, zoals het (aan)bidden of andere vormen van devotie. Wat Van den Dun gen heeft gedaan, vrouwen aan klampen en proberen hen ervan te weerhouden een abortus te ondergaan, valt daar volgens de Commissie duidelijk niet onder. Verder oordeelt de Commissie dat het opgelegde straatverbod van de rechtbank voldoet aan de criteria van het Europees Ver drag van de Rechten van de Mens (EVRM), te weten: het is volgens de Nederlandse wet mogelijk, het strekt tot bescherming van de rechten van anderen en het is proportioneel, daar het slechts geldt voor een bepaalde periode en bepaalde plaats. De Commis sie komt dan ook tot de conclusie dat het destijds opgelegde straat verbod volkomen gerechtvaar digd is. Van onze verslaggever Axel - Axelaars die op het gebied van afvalinzameling door de bomen het bos niet meer zien, kunnen voortaan vertrouwen op de afvalkalender die door de gemeente in deze periode huis aan huis wordt verspreid. betrof de bereidheid van het bedrijf om het project met een aanzienlijk bedrag voor te finan cieren. Ten tweede kreeg het pro ject veel lof en waardering van de juryleden omdat het geheel zon der Nederlandse of Europese steun van de grond is gekomen. Bovendien betreft het een project in de landbouw, een sector die van groot belang is voor de Oek raïne. Het initiatief voor de prijs gaat uit van bedrijven en instellingen met een bijzondere belangstelling voor de economische betrekkin gen tussen Nederland en Oost- Europa. Wachten tot de buren de groene of grijze container aan de straat zetten, behoort tot het verleden. Op de kalender staat namelijk overzichtelijk aangegeven wan neer, waar de inwoners (welke soort) afval kwijt kunnen. De gemeente heeft besloten tot verspreiding van een afvalkalen der om duidelijkheid tegenover de bevolking te verschaffen omtrent de vuilinzameling. Want daar zitten nogal wat verschillen in. Zo worden de groene (groente-, fruit- en tuinafval) en de grijze (restfractie) om de week opge haald, terwijl bijvoorbeeld het klein chemisch afval en koelkas- Van onze verslaggever Middelburg - Het Zeeuws provinciebestuur wil van het Rijk weten waarom de opbrengst van de wegenbelas ting dit jaar sterk achterblijft bij de ramingen. Dat scheelt de Zeeuwse schatkist tien procent aan opbrengsten, ofwel ruim zeven ton. Indien blijkt, aldus een gisteren verzonden brief aan staatssecre taris Kan van Financiën, dat die minderopbrengst structureel van karakter is en elk jaar terugkomt, dan wil Zeeland compensatie voor de geleden schade. Waarom de opbrengst is gedaald, is nog niet duidelijk. In een memorie van toelichting bij het wetsvoorstel over de wegenbelas ting, werd nog uitgegaan van een jaarlijkse groei van gemiddeld drie procent. Dat geldt dus al niet voor Zee land, omdat de opbrengst vorig jaar hetzelfde bleef, terwijl hij dit jaar keldert. ten of diepvriezers maar om de twee maanden wordt ingezameld. Nieuw is bovendien de plaatsing van containers voor plastic fla cons met ingang van 1 januari. En ook komen er vanaf die tijd kledingcontainers van het Leger des Heils verspreid door de gemeente te staan. Ook de inzameling van het oud papier krijgt op de afvalkalender nog maar een keer extra aan dacht. Want zoals ook elders, verdwijnt in Axel helaas nog altijd veel oud papier in de afvalcontainers. Veel mensen realiseren zich volgens de gemeente niet, dat die handelwij ze hen geld kost. Want als er oud papier tussen het overig afval zit, moet de gemeen te meer stortkosten betalen. Die hogere stortkosten berekent de gemeente op haar beurt weer door aan de inwoners. Hogere stortkosten zijn dus van invloed op de hoogte van het tarief van de afvalstoffenheffing. „Minder oud papier in de huis vuilcontainer betekent automa tisch een beperktere stijging van de afvalstoffenheffing." Van onze correspondent St.-Jansteen - Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het kinderkoor van de basisschool Inghelosenberghe is er zaterdag 16 december om 20.30 uur een concert in de advents-/kerstsfeer in de kerk van St.-Jansteen. Alle oud-leden van dit koor zij uitgenodigd om het concert bij te wonen en om samen met de hui dige koorleden het slotlied te zin gen. Om een idee te krijgen van het aantal deelnemende oud-leden wordt gevraagd of men zich tevo ren op wil geven bij een van de volgende mensen: Toos de Bruijn, Marita de Maat of Anneriet van de Broecke.

de Stem | 1995 | | pagina 15