Mest verpest oppervlaktewater Neder 4 RaRa-verdachten' eisen eerherstel Uitkeringen zijn Zwaard van Damocles boven 'paars' 7 December Divisie Joegoslavië- Kwasniewsk A4|'PEJSTEM 'Prijs Vlaamse HSL zal fors oplopen' Harmonie of klassenstrijd anou I Rake klappen voor DE STEM BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR Riza: nieuwe mestwetten zijn onvoldoende om internationale norm te halen Ammoniakwolk ontsnapt uit Jaap Eden-baan Zaak 'Engel des doods' verdaagd Rechter niet langer vervolgd voor slaan van NS-conducteur BINNENLAND KORT Politie maakt eind aan gijzeling in bank Miinchen VRIJDAG 8 DECEMBER 1995 Door Rinze Brandsma Amsterdam - De leden van het Amsterdamse journalistencol lectief 'Opstand' eisen dat jus titie hen in het openbaar reha biliteert. Dat eerherstel moet volgens hen nu komen, omdat het Gerechte lijk Vooronderzoek (GVO) heeft uitgewezen dat geen enkele over eenkomst gevonden is tussen hun tekstbestanden en de claimbrie ven van RaRa. Officieel gelden de twee leden van 'Opstand', Hans Krikke en Jan Müter, nog altijd als de enige RaRa-verdachten. De actiegroep RaRa heeft zich verantwoordelijk gesteld voor enkele bomaansla gen op ministeries en op het woonhuis van de voormalige staatssecretaris Kosto. De twee van 'Opstand' voeren aan dat zij in leven en werk, sinds hun arrestatie en publieke ver dachtmaking op 28 september 1994, sterk gehandicapt zijn door het brandmerk van 'RaRa-ver dachten'. Het openbaar ministerie in Den Haag heeft meegedeeld, op korte termijn te beslissen of het de RaRa-verdachten strafrechtelijk gaat vervolgen. Volgens hun advocaat mr. Ties Prakken 'gaat hun zaak als een nachtkaars uit; van het bewijs materiaal blijft geen spat over'. Pas onlangs werden Krikke en Müter en hun verdedigster in staat gesteld, het laatste deel van het GVO-strafdossier in te zien. Dat dossier ging om twee diep gaande onderzoeken van het Gerechtelijk Laboratorium. Bij het eerste onderzoek zijn hun schrijfmachines, printers en inkt linten vergeleken met door RaRa gepubliceerde teksten. In geen enkel geval werd daarbij enige overeenkomst gevonden. Het tweede onderzoek heeft het complete tekstbestand van de Stichting Opstand (50 megabyte tekst, bij elkaar goed voor tien tot twintigduizend A4-tjes) en vierduizend originele getypte teksten uit de dossiers van Opstand vergeleken met de RaRa-claimbrieven. Daarbij werd gekeken naar typi sche spelfouten, gebruikte gram matica en metaforen, vergelij kende uitdrukkingen. De officier van justitie zei in november vorig jaar met de aanhouding van de Opstand-leden in elk geval RaRa 'in het vizier' te hebben: als zij al niet betrokken waren bij het leg gen van de bommen, dan hadden zij in elk geval meegewerkt aan het schrijven van de zeven brie ven met verklaringen, die de aan slagen claimden. Een van de typerende overeen komsten is bijvoorbeeld het con sequent door Krikke èn RaRa fout gespelde woord 'burger meester'. Daarover zegt het onderzoek dat de door Opstand in hun produkties veel gebruikte typeringen 'niet of nauwelijks' voorkomen in de RaRa-claim- brieven. De twee hebben steeds alle betrokkenheid bij RaRa als 'vol slagen onzin' van de hand gewe zen: „De groep hanteert metho den waar wij niet mee overweg kunnen. Wij hebben daar al eer der in onze publicaties afstand van genomen." Krikke, Müter en hun advocaat vrezen dat justitie nu het GVO zal sluiten en alleen besluit hen niet te vervolgen. Jan Müter: „Wij eisen nu stopzetting van de vervolging en rehabilitatie in het openbaar. Even publiekelijk als justitie ons destijds tot terroris ten heeft gebombardeerd. Justitie moet in onze zaak zeggen: wij hebben ons vergist." Gebeurt dat niet, dan dringt hij aan op een rechtzaak. „Anders blijven wij bij seponeren altijd hangen als RaRa-verdachten. Dan kan justitie altijd opnieuw 1 het onderzoek heropenen. In een proces kunnen wij de kans krij- p gen onze onschuld te bewijzen." Worden zij niet officieel in staat van beschuldiging gesteld, dan willen de twee onderzoekjourna- f' listen ook financiële genoegdoe ning. Nog steeds houden veel belangrijke vroegere opdrachtge vers de boot af, zolang de RaRa- verdenking op hen ligt. Voor Opstand dreigt het faillissement. Van onze Haagse redactie Den Haag - De voorgenomen mestmaatregelen van de bewindslieden Van Aartsen (Landbouw) en De Boer (Milieu) zijn onvoldoende om internationale milieu-afspra ken te halen. Als gevolg van de overbemesting blijft het oppervlaktewater nog tot hal verwege de volgende eeuw te veel vervuild met fosfaat en nitraat. Het mestbeleid moet verder wor den aangescherpt. Dat schrijft het Rijksinstituut voor Integraal Zoetwaterbeheer en Afvalwater behandeling (Riza) in een tussen rapportage over de vervuiling van het oppervlaktewater. Volgens cijfers van het Riza ver mindert de uitspoeling van fos faat naar sloten, rivieren en plas sen tot 2045 in vergelijking met 1985 zelfs helemaal niet. De uit spoeling van nitraat (een stik stofverbinding) is halverwege de volgende eeuw slechts met 17 procent gedaald ten opzichte van 1985. Aanscherping Via het Rijn-actieplan en het Noordzee-actieplan heeft Neder land zich verplicht de fosfaat- en nitraatuitspoeling in tien jaar (1985-1995) te halveren. Minister Jorritsma van Verkeer en Water staat heeft in juni getekend voor een verdere aanscherping tot zeventig procent. In het Natio naal Milieubeleidsplan (NMP) heeft de overheid zich verplicht om in 2000 de fosfaatuitspoeling met zeventig procent terug te brengen. Volgens het Riza worden die internationale afspraken halver wege de volgende eeuw nog bij lange na niet gehaald. Tot 2000 wordt de vervuiling alleen maar erger. Daarna is een kleine afna me te zien, maar die is onvol doende om zowel de nationale als internationale milieu-doelstel lingen bij te benen. Verleden Volgens een ingewijde zijn de sombere fosfaatcijfers vooral het gevolg van de overbemesting in het verleden. Het fosfaat uit de mest - dat daarnaast voorname lijk stikstofverbindingen bevat - sijpelt heel langzaam door naar het grond- en oppervlaktewater. Een veel strenger mestbeleid dan Van Aartsen en De Boer nu voor stellen, zou de vervuiling tot 2045 wel iets, maar toch maar weinig verminderen. Veel harder kraakt het Riza het zwakke stikstofbe- leid van de bewindslieden. Er zijn hardere maatregelen nodig, oordeelt het instituut. Zo vindt het Riza dat het gebruik van stik- stofkunstmest veel meer moet worden aangepakt. Ongeveer duizend Indië-veteranen en hun familieleden hebben gisteren de gevallenen van de voormalige '7 December Divisie' her dacht. Bij het monument voor het legeronderdeel in Schaarsbergen legden zij tijdens een plechtigheid kransen. foto anp Amsterdam (anp) - Door een lek in een leiding van de Jaap Eden-schaatsbaan in de Amsterdamse Watergraaf smeer, is gisteravond een ammoniakwolk vrijgekomen. De politie zette de wijde omgeving af. Een nabij gele gen flat moest worden ont ruimd. De tweehonderd bewoners werden geëva cueerd naar de Stopera en konden later op de avond terug naar huis. De schaats baan werd snel ontruimd. De ontsnapte ammoniakwolk was van aanzienlijke omvang. De politie reed rond in de omgeving van de schaatsbaan en adviseerde de bewoners ramen en deuren gesloten te houden. VERVOLG VAN VOORPAGINA „We hebben het dan nog steeds over het traject Havenweg (de lijn die uitkomt in Ossendrecht, red.). Maar we weten nu al bijna zeker dat de regering kiest voor een lijn langs de E19 (A16). Die kost 27 miljard meer," rekent Ansoms voor. Daarbij komt dat de Vlaamse regering volgens Ansoms geen rekening houdt met eventuele tegenvallers. „Voor die 147 mil joen frank wordt alleen de lijn aangelegd, er is dan geen reke ning gehouden met tunnels en geluidwerende voorzieningen." Al met al ligt er een financieel gat van 47 miljard frank, dat is 2,5 miljard gulden. Dat bedrag zal snel oplopen, zo verwachten de Vlamingen. De HSL-werken in Wallonië hebben al geleerd dat de uiteindelijke rekening veel hoger uitvalt dan de ramingen. Bovendien, zo vindt de CVP- werkgroep, is het nog onzeker of Europa en de buurlanden zullen bijdragen. „Waarschijnlijk niet. Ik denk dat Nederland en Duitsland hun hand op de knip van hun porte monnee houden. Daarbij komt dat de NMBS financieel op dit moment nu niet bepaald goed draait. Zij moet drastisch bezui nigen, er komen mensen op straat te staan terwijl het bestaande spoorwegnet verouderd is. Dat heeft nu voorrang. Dan is het niet slim om een blanco cheque uit te schrijven. De HSL-lijnen ten noorden van Antwerpen en Luik worden het best op de langere termijn gepland," aldus Ansoms. Voor de Vlamingen hoeft Kok in ieder geval dit voorjaar niet op de stoep te staan. Hij is welkom, als hij maar niet over de flitstrein komt praten. „Zelfs als de Vlaamse regering bij haar stand punt blijft dan zal het pas op zijn vroegst september worden voor dat er hier een beslissing is geno men over een mogelijk tracé. Dat heeft te maken met allerlei lopen de procedures om de gewestplan nen, die aanleg mogelijk moeten maken, rechtskracht te geven," zegt J. Konings, CVP-raadslid in Brasschaat en actieleider tegen de komst van de HSL. De Vlaamse bevolking wil de flitsttrein niet. Dat blijkt uit de bijna twintigduizend bezwaar schriften, die vorige week bij de gouverneur van Antwerpen op de stoep lagen. Op het Vlaamse ministerie van Verkeer gaat men er nog steeds van uit dat de besprekingen rond de tracékeuze dit voorjaar zullen plaatsvinden. Den Haag wacht op een definitief standpunt van de Vlaamse rege ring. Door Harry Coerver ZIJN DE hoogte en de duur van sociale uitkeringen heilig? Voor Karin Adelmund en haar partij, de PvdA, wel. En als dan een WD-politicus zegt, of in ieder geval sterk de indruk wekt, dat er vanaf volgend jaar best kan worden gemorreld aan de hoogte en de duur van de uitkeringen, dan heb je in de Tweede kamer de poppen aan het dansen. En die poppen dans ten deze week. Adelmund greep de behandeling van de begroting van Sociale Zaken aan om flink de trom te roeren. WD-kamerlid Van Hoof had een keer te vaak geroepen dat hoogte en duur van uitkeringen helemaal niet heilig zijn. De irritatie bij Adelmund heeft een voor geschiedenis. Bij de vorming van het paarse kabinet speelde de afspraak om niet te tornen aan de hoogte en de duur van uitkeringen een cruciale rol. Toen het kabinet tot stand kwam, lagen bij de PvdA de traumatische ervaringen uit de 'Wao-zomer' van 1991 nog vers in het geheugen. In die zomer had de PvdA ermee inge stemd de regels voor de duur van de Wao- uitkeringen te verscherpen. Dat kwam de sociaal-democraten te staan op een dra matische duikeling in de kiezersgunst. Een pijnlijke ervaring die PvdA-politici nooit meer vergeten. Het was dan ook niet vreemd dat Wim Kok bij de formatie in de zomer van 1994 vooral één zaak voor ogen stond. Het nieuwe kabinet waaraan de PvdA deel neemt, mocht niet aan de hoogte en duur van de uitkeringen komen. De vorming van een kabinet met de VVD stuitte er in eerste instantie zelfs op af. Tenslotte kwam het kabinet inclusief VVD er toch. En de belofte dat hoogte en duur van de uitkeringen verzekerd zou worden, kwam er ook. De PvdA betaalde er een bijzonder hoge prijs voor. De VVD had acht miljard aan bezuinigingen in de sociale zekerheid gevraagd en gekregen. Maar ook was de afspraak gemaakt dat na twee jaar, dus voorjaar 1996, het kabi net bekijkt of de bezuinigingen op koers liggen. Is dat niet het geval, dan vervalt de garantie rond hoogte en duur van de uitkeringen. Met die afspraak hing er een zwaard van Damocles boven het paarse kabinet. Of de bezuinigingen volgend jaar al vol doende zijn gehaald, is nog ongewis. Het zal erom spannen. De Eerste en Tweede Kamer moeten de komende weken en maanden nog enkele belangrijke wetten aanvaarden. Of die wetsvoorstellen het halen is de vraag. De nieuwe nabestaan denwet, waardoor veel minder weduwen en weduwnaars in aanmerking komen voor een uitkering, ziet een groot deel van de Eerste Kamer helemaal niet zitten. Een wetsvoorstel voor een andere opzet van de Wao, waarbij bedrijven met veel arbeidsongeschikten meer premie betalen dan anderen, is een jaar uitgesteld. De PvdA en D66 zijn eigenlijk niet zo inge nomen met die wet, door Kok ooit 'het scharnier van het paarse regeerakkoord' genoemd. Van andere wel reeds door de Tweede Kamer geaccepteerde wetten is onduide lijk of ze wel het gewenste resultaat ople veren. Zo zijn er twijfels of de afschaffing van de Ziektewet inderdaad tot een ver dere daling van het aantal ziektegevallen leidt. Dat is nodig om de geplande bezui nigingen te halen. Ook is het hoogst onze ker of de Eerste Kamer instemt met de afschaffing van de Ziektewet. Er is dus alle reden voor zenuwachtigheid bij de PvdA. Als het kabinet in de zomer van volgend jaar de balans opmaakt, komt misschien hoogte en duur van de uitkeringen toch aan de orde, een spook beeld voor Adelmund. Dat WD-kamer lid Van Hoof daar bij iedere gelegenheid op wijst, werd Adelmund deze week te gortig. Als de WD daar volgend jaar over begint 'is het over en uit', dreigde ze in de Kamer. De WD mag dan wel een stok achter de deur hebben, maar die partij moet ophouden voortdurend met die stok te zwaaien, vindt Adelmund. Er was echter niemand in de Tweede Kamer die haar ook maar een greintje zekerheid kon geven dat volgend jaar zomer niet toch gaat gebeuren wat Adel mund en haar partij zo vrezen. „Het is inderdaad nog geen gelopen race," reageerde WD-staatssecretaris Linscho- ten van Sociale Zaken gisteren. Dezelfde Linschoten bood Adelmund echter ook de opening om niet al te veel gezichtsverlies op te lopen. „Het is mijn persoonlijke ambitie om er alles aan te doen dat die discussie over duur en hoogte van de uit keringen volgend jaar niet gevoerd hoeft te worden," hield hij Adelmund voor. Die was met die uitspraak gerustgesteld. Het zwaard van Damocles hangt echter nog op precies dezelfde plaats. De hoogte en duur van de uitkeringen is zelfs niet het enige onderwerp dat het zwaard kan laten vallen en daarmee een einde kan maken aan het paarse kabinet. Tijdens de behandeling van de begroting van Socia le Zaken kwamen nog andere grote geschilpunten tussen de drie coalitiepar tijen boven water die de komende tijd extra spannend maken. De VVD wil het minimumloon verlagen. De PvdA en D66 zijn daar mordicus tegen. De betere bescherming van de flexibele arbeid is de PvdA bijzonder veel waard. Maar VVD en D66 vinden dat overbodige luxe die slecht is voor de werkgelegenheid. En de koppeling tussen lonen en prijzen in de jaren na 1996. Die koppeling is de PvdA een lief ding waard. De VVD wil er niets van weten. Groningen (anp) - De rechtbank in Groningen heeft gisteren de strafzaak tegen de 42-jarige zie- kenverzorgster Martha U. ver daagd om haar opnieuw psychia trisch te laten onderzoeken. Dat onderzoek uitwijzen of er gevaar bestaat dat de vrouw in de toe komst opnieuw soortgelijke fei ten pleegt. Martha U. gaf patiënten in het Verpleeghuis Vliethoven in Delf zijl dodelijke injecties met insu line omdat zij 'dacht dat ze pijn hadden en zij zélf daar niet meer tegen kon'. Ze deed het 'uit lief de'. Ze staat terecht voor vier moor den. Zelf bekende de vrouw in totaal negen bewoners te hebben gedood met insuline-injecties. Familieleden, verplegend en medisch personeel in Vliethoven hebben echter verklaard dat alle slachtoffers 'gelukkige mensen waren, zonder pijn'. Voor alle slachtoffers, betekende de handelwijze van de zieken ver zorgster een vreselijke manier van doodgaan, stelde president mr. R. Wessels. Van onze verslaggever Breda - Het openbaar ministerie heeft de strafzaak tegen de 51- jarige Amsterdamse rechter M.B. ingetrokken. De vice-presidente g moest zich op 15 december voor de politierechter in Breda verant woorden voor mishandeling van een treinconducteur van de Nederlandse Spoorwegen. De vice-presidente heeft een transactie van 500 gulden aange boden. Het openbaar ministerie heeft dat geaccepteerd. Boven dien heeft de rechter de conduc teur smartegeld betaald. Mr. B. gaf op 6 juni van dit jaar op het NS-station Amsterdam-Zuid een conducteur een klap nadat zij de trein had gemist. De conduc teur liep een gekneusd juk- en kaakbeen en nekklachten op. Volgens de rechter miste zij de trein door de stringente kaartcon- trole door een groep van zeven conducteurs. Zij wond zich daar over erg op. De conducteur bleef echter op zijn strepen staan en wilde het vervoerbewijs zien. Na enige discussie voldeed de gehaaste rechter hieraan. Maar toen zij op het perron kwam, reed de trein net weg. Zij kwam terug naar de ingang en sloeg de con ducteur op zijn gezicht. Paars ontstaat door mengen. Maar wie niet goed roert, houdt vegen rood en blauw. Het kabinet Kok lijkt die aanwijzing bij! receptuur even vergeten. In het debat over de begroting van Sociale Zaken stonden lib» ralen en sociaal-democraten lijnrecht tegenover elkaar. Alsoi beide partijen niet samen in de regering zitten. Het CDA wist, weerom, geen garen te spinnen bij de teqen stelling. De woordvoerder beperkte zicht tot de klacht dat zijn partij nog geen tijd gevonden had de net verschenen nota over flexibel werk te lezen. Alsof alle vierendertig leden van de fa. tie deze week belangrijker oppositioneel werk te doen hadden Maar dat was niet het meest in het oog lopende van het debat Aan de falende rol van de christen-democraten lijkt zelfs de eigen achterban intussen gewoon. De tegenstelling tussen de twee grootste regeringspartijenen de zwevende rol van D66 daartussenin, die baren zorg. ge sociaal-democraten hebben met de scherpe tong van Adel mund de toon gezet. Blijf volgend jaar, als de in het regerings akkoord afgesproken discussie over de sociale zekerheid gevoerd wordt, af van de hoogte en de duur van de uitkerin gen, was de boodschap, anders is er geen paars meer over. VVD'er Van Hoof, die zich buiten het parlement reeds als een voorstander van verlaging van het minimumloon heeft laten kennen en die evenmin bezuinigingen op de uitkeringen uit sluit, antwoordde met gepaste munt. Een debat als uit de tij den van de klassenstrijd. Aangenaam vanwege de helderheid en de spanning die het opleverde, maar angstige vermoedens oproepend voor de toekomst. Het kabinet Kok heeft 1996 uitgeroepen tot het jaar van waarheid. Dan moet de modernisering van het sociale zeker heidstelsel zijn beslag krijgen. Maar of dat gezien de rood blauwe tegenstelling in een harmonieuze sfeer van paars kan geschieden, lijkt nu reeds twijfelachtig. Of Adelmund moet weer, zoals tot nu toe steeds het geval geweest is, haar uit haar vorige baan meegenomen gestaalde vakbondstaai, onder druk van de fractiehiërarchie, in parle mentair compromisjargon weten om te zetten. Wat blijft er dan echter over van het zo gewenste duidelijke sociale gezicht gezicht van de PvdA? Jorritsma: toch nachtvluchten Maastricht Den Haag - Minister Jorritsma van Verkeer wil onverkort vast houden aan het toestaan van nachtelijke vluchten op het vlieg veld Maastricht. Een rendabele exploitatie zonder enige vorm van nachtvluchten is niet mogelijk, aldus de minister. Jorritsma wil nu 2000 nachtvluchten toestaan tot 2005, oplopend tot 2800 nachtvluchten in 2015. Ze dringt in een schrijven aan het kabinet aan op een spoedige besluitvorming. De nachtelijk openstelling van het vliegveld is al jaren een heet hangijzer in Zuid-Limburg. De directie van de luchthaven meent dat nachtelijk vervoer noodzakelijk is om de luchthaven finan cieel rendabel te laten zijn. De fracties van WD en CDA in de Tweede Kamer steunen die gedachte. D66 is tegen nachtvluchten. De PvdA aarzelt, maar staat onder druk van Limburgse partijgenoten die voor nacht vluchten zijn. Wijers: 260 miljoen voor energiebesparen Den Haag - Minister Wijers van Economische Zaken wil dat het kabinet 260 miljoen gulden uittrekt voor een pakket aan maatre gelen om energie te besparen. Het gaat om maatregelen die Wijers zal aankondigen in de Ener gienota, die later dit jaar naar de Tweede Kamer moet gaan. Een van de doelstellingen van de nota is het vergroten van het aan deel van duurzame energiebronnen als wind- en zonne-energiein de energiebehoefte van ons land. Dat aandeel is nu één procent en het zou in het jaar 2020 tien procent moeten bedragen. Ook wordt ernaar gestreefd de fossiele brandstoffen (olie, gas, kolen) efficiënter te benutten. Wijers wil dat vooral bereiken door consumenten en bedrijven via belastingmaatregelen aan te zetten tot beter energieverbruik. OM verdenkt manager Wilton-Fijenoord Rotterdam - Het onderzoek van de regiopolitie Rotterdam-Rijn mond naar de vermeende fraude bij de scheepswerf Wilton- Fijenoord in Schiedam, richt zich op de handelwijze van het voormalige hoofd van de financiële afdeling van het bedrijf. De 52-jarige man is inmiddels ontslagen. Het openbaar ministerie in Rotterdam verdenkt hem onder meer van valsheid in geschrifte en verduistering in dienstbetrekking. Volgens persofficier Wesselink is het onderzoek gedaan nadat de directie van het scheepsreparatiebedrijf aangifte van mogelijke malversaties had gedaan. Uit het onderzoek dat daarna werd ingesteld is de verdenking gerezen dat het hoofd financiën valse declaraties en facturen heeft ingediend. Hij zou diensten en goederen bij bedrijven heb ben besteld voor privédoeleinden, maar de kosten daarvan op zijn werkgever hebben afgewenteld. De periode waarover de man zou hebben gefraudeerd, gaat terug tot 1985. Het zou gaan om een bedrag van zo'n twee miljoen gul den. (ADVERTENTIE) Manou Design is specialist in manou, rotan, pitriet en grenen interieurs. Op 2500 M! vindt u een gevarieerde collectie van exclusieve meubelen voor uw woonkamer, eetkamer; slaapkamer of serre. Voor mensen die prijs stellen op hoogwaardige kwaliteit en actuele designs. rvn Haag (anp) - Het VN-Tribunaal r de berechting van oorlogsmis- Ü!disers uit voormalig Joegoslavië vTslist vanmiddag of een in Neder- d gevangen zittende Bosniër moet worden vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs. ^ft de woordvoerder van het Tri- hmaal Christian Chartier, gisteren in n»n Haag meegedeeld. Het is nog ondui- jiiik of het besluit ook openbaar zal Sen gemaakt. ne verdachte is een Bosniër met een ge- JLmle achtergrond: hij is half moslim half Kroaat. Hij wordt verdacht van H» moord op Serviërs. Om die moorden t hunnen bewijzen, is de medewerking WOONBOULEVARD BREDA (VLAKBIJ HOTEL P Rl N C E VI LLE KRUISVOORT 30. TEL. 076 - 5 210 424. DONDERDAG KOOPAVOND Zondag 10 december geopend van 10.00 tot 17.00 uur Jakarta/Den Haag/Boedapest (anp/rtr van de Nederlandse ambassade in Jakj activisten zijn gisteren rake klappen tegenbetogers het gebouw binnenviel. met de bezetters en de Indonesische autl jjeid van zijn ambassadepersoneel. Actievoerders waren in de Indo nesische hoofdstad de ambassa des van Nederland en Rusland binnengedrongen om te proteste ren tegen de Indonesische bezet ting van Oost-Timor, een vroege re Portugese kolonie, donderdag 20 jaar geleden. In de Nederland se vertegenwoordiging bivakke ren 55 demonstranten, in de Rus sische 57. Het gaat om Oosttimo- rezen en om Indonesiërs die met hen sympathiseren. De bezetters hebben geen asiel gevraagd, maar dienden petities in, waarin ze vroegen om ontmoe tingen met vertegenwoordigers van de Verenigde Naties en het Rode Kruis. Op hun spandoeken stond „Bevrijdt Indonesië, Oost- Timor. Wij beide vechten tegen politieke wetten" en „Referen dum in Oost-Timor". Een inval bij de Franse ambassade werd verijdeld door de politie, die daarbij 19 mensen arresteerde. De spanning liep op toen pro-In- donesische activisten voor de am- post vatten om tegen de München (dpa/rtr) - Duitse com mando's hebben gisteravond een eind gemaakt aan een gijzeling in een spaarbank in de Beierse stad München. De drie gegijzelden bleven ongedeerd, aldus de poli tie. De gijzelnemer werd over meesterd. De dader nam gister middag in de bank vijf mensen in gijzeling: de adjunct-directeur, een bankbediende en drie klan ten. Een van de klanten, een on geveer 30-jarige man die hart problemen kreeg, werd na enkele uren vrijgelaten. Een andere wist te ontsnappen. De gewapende man eiste voor de vrijlating van de gijzelaars een bedrag van vier Miljoen mark (ruim 4,4 miljoen gulden) en een auto. Door Camiel Hamans Warschau - Nog een paar uur spanning en dan is, drie we ken na de stembusgang, de verkiezingsstrijd eindelijk over in Polen. Tot midder nacht heeft het hoogge rechtshof tijd om een uit spraak te doen over de meer oan zeshonderdduizend pro testen die ingediend zijn na oe overwinning van de ^-communist Aleksander Kwasniewski op de zittende President Walesa. Kwasniewski versloeg zijn te genstander met een kleine meer heid: ook ruim zeshonderdui- end. Die zijn nu allemaal boos, eggen katholieke kerk, vak- 1 °nd Solidariteit en presidentië- af. Want ze zijn misleid door juiste informatie en bedrogen oor fraude bij de stembussen, naf de kansel en in de bonds- to„ en zÜn de bezwaarschrif- aangereikt. nil* Walesa-kamp wenst zich «iet neer te leggen bij de uitslag, in «f1 ls door deze slechte keuze vafvaar en de fatale uitkomst dio i j democratische proces tl daarom met alle middelen ahtr«°rden bestreden. Op de thmJ V00r ket r°de gevaar, het WnM? Van de rechtse campagne, reerri nn°g steeds Setambou- hefti jP°larisatie is zelfs nog vnnr rn de laatste weken voor de verkiezingsdag. rean'°® ^00r de officiële stembu- de V en Yalse voorlichting uit vem>Tasrdews'ci-hoek zijn de rectJw W<.aarover het h00gge" Fraurf oordelen heeft, omira 6 ërote schaal is echter WeZ JChijnliik- Weliswaar be- duizenden klagers dat ze LA gezil net

de Stem | 1995 | | pagina 4