'Bundeling Stem/B N voor betere krant 'Eco-Pieter' voldoet nu al aan strenge mestnormen )ere|y Eenzame Kerst Nu extra dik nummer! SÖREN betrapt met zijn vriendin! 1 Boze boeren demonstreren bij provinciehuis 1 Met feestelijke Alleen in Weekblad Privé Nieuwe hoofdredacteur De Stem: CDA komt met eigen, minder streng mestplan Acties politie op laag pitje Kamervragen over afwijzen arrestatieverzoek pyromaan 'PB STEM BINNENLAND A3 /0C De bijzonder® minnares van I DANNY BLINDl Hoe raakte ALAIN DELON's Nederlands! vriendin zo qewond? :R 1995 hië en Ietland. nvelden en af en Engeland en natte sneeuw ■aringen en op de Tn droog. Minder Ig maxima van 4 posten van Enge- veer 9 graden in n Ierland, emburg: Wolken- terwegend droog. K en toe zon. lur oplopend naar 2 graden op za- lidden-Frankrijk [1. Vrijdag in Bre- velden en kans op Ir meest droog, Irdag rond 4 grai Ijk: In het alge- Iwolking en af en j de Franse Alpen IZaterdag maxima lis 7 graden in de hn Clermont-Fer- leveer 13 langs de p Zee-kust en aan Be Pyreneeën, elf tot zwaar be- Jftele regen- of on- [zaterdag vooral in fcaterdag ook enke len. Langs de cos- Itemperatuur rond bet algemeen veel In met name langs 1 in het zuiden van regen of buien; I oostelijke costa's peel neerslag. Mo- onweer. Op veel xima tussen 7 en 12 bs de costa's in het hog rond 16 graden. I Ibiza: Tamelijk be- I en enkele stevige lelijk ook onweer, peratuur ongeveer I kenvelden. Vrijdag den kans op regen, belegen gebieden I fterdag met name in een enkele bui, mo- Inweer. Middagtem- liteenlopend van 5 let uiterste noorden jcilië. id en Kreta: Perio- pn en vooral aan t de Egeïsche Zee |n bui. Er waait bo- I l'sche Zee een stevige Inwind. Iets kouder; pperatuur zaterdag nd van ongeveer 7 &e buurt van Thessa- 14 op de Peloponne- ?reta. Wolkenvelden, 00k Ion en vrijwel droog, lud; middagtempera- fdag van iets onder 1 junt in het oosten en pt rond plus 2 graden jid: Wolkenvelden, hier en daar zon. bjdag aan de zuid- het Alpenmassief |neeuw; sneeuwgrens oplopend naar 1200 baterdag. Maxima za- bd3 graden. ELEFOONTJE VRIJDAG 8 DECEMBER 1995 Van onze verslaggever Breda - Tenminste twee zielen kuizen er in journalist Arnold Verplancke, die met ingang van 1 januari de nieuwe hoofdredacteur van dagblad De Stem is: schrijver en rege laar-manager. Ik heb altijd op twee benen gehinkt in het vak. Mijn drijfveer om dit vak in te gaan was dat ik kot heerlijk vind om een mooi, «oed gecomponeerd verhaal te schrijven. Die ambitie is altijd gebleven. Maar als ik om me heen ae dat zaken niet lekker lopen, ik me er graag mee bemoeien om de dingen beter te regelen. En als ik dan aan het regelen ben in ttn leidinggevende functie, zie ik weer een verhaal. Ik heb het ook nooit vervelend gevonden om eens een tijdje geen baas te zijn. Het laatste jaar heb ik veel kun nen schrijven. Dat was bepaald geen straf, integendeel." Verplancke, daags voor de bevrij ding in Leiden geboren, begon als journalist bij het Leiderdorps Nieuwsblad. Via het ANP, waar- j Voor hij als beginnend verslagge ver onder meer enkele jaren op I Schiphol werkzaam was, kwam hij in 1969 bij de rayonredactie van het Brabants Dagblad in Uden. Bij die krant was hij later onder meer chef centrale redactie kinnen- en buitenland en chef kunstredactie. Zijn laatste 'regel'-baan was, na vier jaar adjunct-hoofdredacteur te zijn geweest, die van waarne mend hoofdredacteur van Het Nieuwsblad in Tilburg. Twee jaar vervulde hij deze functie in de roerige periode '91-'93 waarin die krant fuseerde met het Bra bants Dagblad in Den Bosch. Hij kreeg daar het roer in handen, nadat zijn twee collega's in de hoofdredactie de turbulenties ter redactie niet hadden overleefd. Uiteindelijk accepteerde de redactie daar de fusie, zij het niet zonder pijn. Bij De Stem komt de man die de afgelopen maanden als 'uitzend kracht' in de hoofdredactie inviel voor een zieke collega voor een soortgelijke taak te staan. Bin nenkort beginnen ook tussen redacties van deze krant en die van het door Stem-uitgeefster VNU aangekochte Brabants Nieuwsblad de gesprekken over samenwerking in de toekomst. De opvolger van huidig hoofdre dacteur Harro Coumans van De Stem is ervan overtuigd dat die samenwerking noodzakelijk is om de kwaliteit van de regionale kranten in West-Brabant verder te kunnen verbeteren. Verplancke: „Uit die bundeling kan meer mankracht voor de redacties en dus meer slagkracht voor de kranten voortkomen. Hoe ver we met die samenwerking kunnen gaan moet natuurlijk nog blijken. Uitgangspunt is een steeds beter produkt voor de lezer. Want voortdurende verbe tering en verandering van de krant is nodig. De samenleving, maar ook het medialandschap veranderen. Als we kans zien de sterke punten van De Stem en die van het Brabants Nieuwsblad bij elkaar op te tellen aan het eind van de rit, krijgen we veel meer mogelijkheden voor dat betere produkt." De nieuwe hoofdredacteur hoopt dat de redacties in West-Brabant en Zeeuws Vlaanderen het eens kunnen worden over de doelstel ling op langere termijn: betere kranten. „In Tilburg verliep dat proces moeizaam, omdat de redactie daar eigenlijk gewoon haar eigen krantje wilde blijven maken en aanvankelijk de fusie hard afwees. Dan verloopt zo'n proces altijd teleurstellend. Want je moet op de bok zitten, om mee te kunnen sturen. Wie achter aan de kar blijft hangen om die tegen te houden, verliest keer op keer verbeteren, krant nog terrein." Gestaag onderdelen van de beter op geïnteresseerde groepen lezers toesnijden, 'zonder dat de lezers die veranderingen al te nadrukkelijk merken', acht Ver plancke zijn opgave voor de komende tijd. En: experimenteren met nieuwe media, de krant op Internet bij voorbeeld. „Dergelijke kanalen om informatie door te geven wor den voor krantenmakers interes santer. In Amerika is men daar al een eind mee op weg, wij begin nen daar nu ook mee. De gedruk te krant zal er tot in lengten van jaren zijn, maar daarnaast zullen uitgevers informatie in andere verpakkingen gaan aanbieden. Krantenredacties zullen daar ste vig in mee moeten draaien. Wij zijn toch dé informatieleveran cier". A.F. Verplancke, de nieuwe hoofdredacteur van De Stem. foto de stem/johan van gurp Van onze Haagse redactie Den Haag - Oppositiepartij CDA komt maandag tijdens het debat over het voorgenomen mestbeleid van het kabinet met een eigen plan om de mestoverschotten en de vervuiling vanuit de landbouw tegen te gaan. Actievoerders ontdoen het 'varkensmonument' bij het Bossche provinciehuis van luiers. lletje bellen we een arsoon. Zijn of haar h het telefoonnummer Een 2 in het nummer >r de letter A, B of C etc. >n we? -3-5-3 2-5-2-3-7-8-4 igen van gisteren: Irani: taal: 1. Amstel; 7. Prent'j. reden; 10. plas; 11. morte, j I: 2. Moten; 3. tengel;4.1» par; 6. verderop; 10- Plat' artje: A. Hoekblad uit Laren| randelaar'. Kern van het plan zijn een min der strenge bemestingsnorm, mineralenboekhouding en -aan gifte voor alle veehouders, belo ningen voor boeren die extra milieuprestaties leveren en aan vullend regionaal beleid voor de fosfaatverzadigde gronden. Volgens CDA-Kamerlid Esselink hebben Van Aartsen en De Boer 'het draagvlak voor het mestbe leid verprutst'. Om de boeren weerzover te krijgen dat ze mee werken aan het nieuwe beleid wil Esselink voor het jaar 1998 de door de landbouwsector voorge stelde bemestingsnorm overne men. Dat betekent dat boeren in dat jaar vijftig kilo fosfaat (kabinet veertig kilo) per hectare meer mest op het land mogen uitrijden dan de planten en de grond kun- "en opnemen. Dwee jaar later, in 2000, moet de norm omlaag naar vijfenveertig ™o (kabinet vijfendertig kilo). Het CDA wil pas in 2000 normen opstellen voor de periode daarna. Voor de eerste vijftien kilo fos faat die teveel wordt bemest, betalen de boeren als het aan het CDA ligt straks een boete van vijf gulden per kilo. Elke kilo fosfaat overbemesting daarboven kost twintig gulden. Esselink wil aan die heffing een 'spiegelbeeldig' beloningssysteem koppelen: de eerste vijftien kilo onder de norm worden beloond met vijf gulden per kilo; nog verder daaronder met twintig gulden. Daarnaast wil het CDA evenals de coalitiepartijen alle veehou ders in 1998 verplichten een mineralenboekhouding bij te houden. De provincies moeten aanvullende plannen maken om de fosfaatverzadigde gronden verder te behoeden voor vervui ling. De christen-democraten willen verder minimaal 750 miljoen gul den voor het saneringsfonds. Het kabinet denkt met 475 miljoen toe te kunnen. Van onze verslaggever Den Bosch - Boze boeren hebben gister middag gedemonstreerd op het provin ciehuis in Den Bosch. Ze waren daar met ongeveer vijftig trekkers vanuit Hedel naartoe gegaan, omdat de Commissaris van de Koningin mr. F. Houben eerder op de dag de boeren had opgeroepen 'hun gezond verstand te gebruiken'. Houben sprak bovendien zijn afkeer uit over het blokkeren van wegen. De boeren kregen de commissaris overigens niet te spreken omdat hij elders vertoefde. Gedeputeerde W. van Beek hield de demon stranten voor dat Provinciale Staten onlangs bij de algemene beschouwingen een motie hebben aangenomen, waarin er bij het kabi net en de Tweede Kamer om aandacht wordt gevraagd voor de precaire positie van de Bra bantse boeren. „Daarin is nog eens heel duidelijk gesteld dat de boeren in Brabant zelf al heel veel doen aan de beperking van het mestoverschot. Sta- tenbreed wil Brabant zijn boeren steunen. Wij vinden dat we met z'n allen op provinci aal en regionaal gebied de milieuproblemen moeten oplossen zonder van bovenaf daar voor allerlei richtlijnen te krijgen," zei Van Beek. Goodwill De opmerkingen van Houben waren goed bedoeld, hield de gedeputeei ie de demonstr anten voor. „Hij wilde daar alleen maar mee zeggen, dat jullie moeten uitkijken dat je met actievoeren niet de goodwill van het publiek verspeelt." Na afloop van de bijeenkomst op het Bossche provinciehuis vertrokken de boeren met toe stemming van de politie over de vluchtstrook van de autosnelweg A2 richting Hedel. De boeren waren iets te laat om een delegatie van de Brabantse Milieufederatie tegen het lijf te lopen. Gisterochtend kreeg Houben, die er toen nog wel was, een petitie aangeboden. Onder het motto 'Houdt het varken in bedwang' legde directeur Paul van Poppel uit dat de provincie een actieve rol kan spelen in een beleid, dat nog verder gaat dan dat van de regering. In het verzoekschrift vraagt de BMF om 'een adequaat beleid om de veestapel niet verder te laten toenemen'. De federatie vraagt verder ook om een goede aanpak van het probleem ■japuosuP8J 'paoq uba pueJ '>laLl Door Kees den Exter Haamsdonk - 'Eco-Pieter' noe- sommigen hem in het dorp. «ff kan ie daar wel om lachen, rijf jaar geleden gooide Pieter Hoons (35) uit Raamsdonk het roer radicaal om. Het melkvee- bedrijf dat hij, toen nog met zijn 'ader in maatschap, dreef, werd bologisch-dynamisch. Kunstmest en chemische bestrijdingsmiddelen gingen de deur uit, het krachtvoer dat hij aan zijn achtenzestig melkkoei en en tweeënzestig stuks jong- 'ee geeft bevat ook uitsluitend M-grondstoffen. En zo zijn er n°g tal van zaken waarop Boons v® de gangbare werkwijze afwijkt. Door dat al voldoet hij nu al aan strenge mestnormen aan het einde van het scenario van de ministers De Boer en Van Aart- jen voor het jaar 2008. "et betekent zeker niet dat oons achterover leunt, de 'euwe mestregels aan het hart oestert en de boerenacties aar onzin vindt. Integendeel. 2egt: „Dat ik met mijn mest- uitl S mijn tijd ver voor- ben heeft ook alles te maken toevallige omstandigheden. De agrarische sector staat volop in de belangstelling. Onder druk van met name op handen zijnde strenge mestwetgeving zou het bestaan van de boerenstand op het spel staan. De Stem portret teert in een serie verhalen men sen die werkzaam zijn in de agra rische sector of er mee te maken hebben. Zij geven hun visie op de veel besproken toekomst. Van daag in de tweede aflevering: Pieter Boons, biologisch-dyna- misch melkveehouder in Raams donk. Bijvoorbeeld de grondsoort hier in Raamsdonk. Wat ik hier doe zou ik in de Drunense Duinen niet voor elkaar krijgen. Maar met dat verschil in omstandig heden houdt het mestbeleid absoluut geen rekening. Ook het feit dat alleen intensieve vee houders een mineralenboekhou ding moeten voeren deugt niet. Dat maakt het systeem absoluut fraudegevoelig". De overstap die Pieter Boons vijf jaar geleden maakte was zeker niet gebaseerd op iedealisme of luchtfietserij: „Ik was ervan overtuigd dat het anders moest en kon, maar daarbij heb ik zeker de boter ham niet uit het oog verloren." Tijdens de omschakeling kreeg hij talrijke klappen te verwer ken. Zwermen kraaien vraten zijn onbespoten maisplantjes op, de grasproduktie stagneerde en de melkgift van de koeien donderde terug van gemiddeld negen- naar zevenduizend liter per jaar. Pieter Boons: „Vallen en opstaan, dat hoort bij de omschakeling. En de laatste twee jaren gaat het goed. De melkgift van de koeien zit weer in de lift." Met vijftien andere bd-melk- veehouders levert Pieter aan zuivelfabriek De Zwaluw in Udenhout. Daar wordt de melk verwerkt tot zuivelprodukten die onder meer worden afgezet in een supermarktketen in de Pieter Boons: 'Dat ik met mijn mest-huishouding mijn tijd ver vooruit ben heeft ook alles te maken met toevallige omstandigheden'. regio Den Haag. Boons vangt voor een liter vijftien cent meer dan voor gewone, langs tradi tionele weg tot stand gekomen melk. Dat is geen pure winst, want zijn kostprijs ligt ook hoger dan die van 'gewone' melk. Hoe kijken zijn collega's in het dorp aan tegen zijn aanpak? „Ach, je moet een brede rug hebben, want er is forse kritiek. Maar je krijgt ook complimen ten. De een denkt dat je met dit soort nieuwigheid minister Van Aartsen alleen nog maar op wil dere ideeën brengt, de ander ziet jou als een voorloper van wie hij mooi het kunstje af kan kijken." „Voor mijzelf is in ieder geval heel belangrijk dat ik veel arbeidsvreugde haal uit de nieuwe aanpak." i/ e En wat hebt u nu inmiddels gedaan om het mestover schot terug te dringen? Of bent u zo iemand die het lou ter en alleen de schuld van de boeren acht en die vindt dat u er niets mee te maken heeft? Eet u uit principe geen varkensvlees meer, zodat de vraag afneemt? En als u toch eens een speklapje blieft, is dat er dan een van een duur scharrelvarken, zodat u dier-, milieu- en boerenportemonneevriendelijker consu meert? Ik doe dat ook niet hoor, maar dat betekent niet dat we ons niet samen hoeven te schamen over onze algehele lamlendigheid. Kunnen we iets voor de boer doen dan? Natuurlijk. Om te beginnen zouden we eens wat meer, financiële, waar dering voor het goede dat zijn land opbrengt, moeten hebben. ft Met die boeren moeten we afspreken dat ze weer ouderwets lekkere produkten van onbesproken kwali teit gaan afleveren, waar we graag wat meer voor beta len. Liever een half onsje lekker dan een half pond sma keloosheid. Boeren kunnen daar voor zorgen, maar voorwaarde is wel dat de Nederlander goede smaak wordt bijgebracht. Op de eerste plaats wat eten betreft, maar als het in een moeite door kan dan ook graag op andere terreinen. MERIJN Den Haag (anp) - De acties dragen nog altijd het motto Politie in lichterlaaie, maar in de praktijk is nog slechts sprake van een smeulend vuurtje. De politie-acties staan al een paar dagen op een laag pitje. foto jan verhoeff van fosfaatverzadiging. „Een van de grootste problemen vormt de uitspoeling vanuit de zogenaamde fosfaatverzadigde gronden. Ter sanering van ernstig met fosfaat verzadigde gronden zou fosfaatvrije bemesting voorge schreven moeten worden," zei Van Poppel. Dreigend Volgens de Commissaris van de Koningin is het van belang dat alle betrokkenen - zowel boeren en milieuverenigingen als de overheid - met elkaar in gesprek blijven. Voordat de afvaardiging van de BMF naar Houben ging kregen de varkentjes van het beeld op het plein voor het provinciehuis een luier om. Waren het woensdag nog vijftig tractoren, gisteren reed vanuit Oosterhout al een stoet met 87 boeren dreigend langs de rijksweg Breda-Utrecht. Voor aanvang van de tocht had actieleider Rien den Dekker de deelne mers op het hart gedrukt om de zaak netjes te houden en om in ieder geval niet de rijksweg te blokkeren. Anders dan elders in het land bezorgden de boeren uit Oosterhout en omgeving de overige weggebruikers daarom amper overlast. Luid claxonerend attendeerden de boeren het publiek op hun grieven. Dat blijft voorlopig ook nog zo. De bonden realiseren zich dat zij met te harde confrontaties hun goodwill verspelen. Ze houden hun kruit liever nog een beetje droog. Te meer omdat de oplos sing van het cao-conflict met minister Dijkstal van Binnen landse Zaken in zicht komt. Korpsbeheerders en politiebon den sleutelen achter de schermen aan een oplossing om de scherpe kantjes bij de controverse tussen Dijkstal en de politie weg te nemen. Dat gebeurt met medewe ten en volledige instemming van de minister. Hij wordt steeds nauwkeurig op de hoogte gehou den van het verloop van de gehei me besprekingen tussen de bur gemeesters en de bonden. De commissie-Albeda moet eind volgende week het verlossende woord spreken. Maandagavond krijgen bonden en korpsbeheer ders tijdens een besloten hoorzit ting de mogelijkheid hun visie te geven op het conflict en eventuele oplossingen aan te dragen om uit de impasse te komen. Bonden en burgemeesters zitten na bijna twee weken koortsachtig overleg vrijwel op één lijn. Zij willen voorlopig de flexibilise ring van de politie uit de cao onderhandelingen halen. Via een gezamenlijke studie, die maxi maal een jaar mag duren, moet eind volgend jaar een pasklaar plan op tafel liggen waarin de flexibilisering op een voor alle partijen op aanvaardbare manier is geregeld. Aan de vooravond van de crucia le week nemen de bonden een beetje gas terug met de acties. Weliswaar gaan die ook volgende week nog door, maar op veel beperktere schaal dan de afgelo pen periode. Vanaf dinsdag voe ren, in afwachting van het don derdag verwachte advies van Albeda, nog slechts twee regiona le korpsen actie. „Maar," waarschuwden de bon den gisteren. „We komen opnieuw in actie als het advies van de commissie-Albeda niet tot een oplossing van het conflict leidt." Arnhem (anp) - Justitie in Arnhem wijst het verzoek af van de Edese pyromaan om zich vrijwillig achter de tralies te laten zetten. De verdachte zal tot 13 december op vrije voeten blij ven. Op die dag beslist het hof in Arnhem over een verzoek tot gevangenneming, zoals dat officieel heet. De rechtbank veroordeelde de man voor de brandstichtingen tot vijf jaar cel en tbs. De pyromaan ging daartegen in beroep. Omdat justitie vergat de hechtenis van de verdachte te verlengen, kwam de man door deze zogenoemde vormfout op vrije voeten. De PvdA in de Tweede Kamer heeft minister Sorgdrager gevraagd met een wetswijziging te komen die het mogelijk maakt dat justitie een in eerste instantie tot gevangenisstraf veroordeelde wel op bevel van de rechter weer in voorlopige hechtenis kan nemen. Kamerlid Kalsbeek vindt het 'zeer ongewenst' dat het ken nelijk wettelijk onmogelijk is om aan het verzoek van de Edenaar te voldoen. De advocaat van de verdachte, mr. A. Robustella, is niet verrast door de afwijzing van het inslui ten van de brandstichter op eigen verzoek. Het OM zal alles op alles zetten om een bevel tot gevan genneming op de zitting van 13 december uit te lokken, verwacht Robustella. (ADVERTENTIE) WEEK 50 -16 DECEMBER 1995 ƒ2,66 (BFrv 60 Pm NEDERLANDS GROOTSTE FAMILIEWEEKBLAD voor WILLEKL VROUWEN VALLEN VOOR I MUSTER AJAX—J

de Stem | 1995 | | pagina 3