Visserijbeleid Europa mislukt' Duitse liberale partij FDP zakt weg in politiek moeras Verkeersborden worden barricades in Nantes Rosemary West gaat in beroep tegen vonnis t geschoten Verzet in Senaat tegen sturen Amerikaanse troepen naar Bosnië Zorg om lot Franse daklozen tijdens acties Juppé wil vakbonden om minimaal vervoer vragen Chaotisch verloop tweede ronde verkiezingen Egypte COMMENTAAR NNEIMLAND KORT recreatiegebied plan batterijen bestuur Rode Kruis og in centraal examen net bijstand aftrekbaar tewet zelf betalen' BESTEM BUITENLAND A5 Europese Commissie wil strenge maatregelen om bedreigde vissoorten te redden BUITENLAND KORT Proces tegen Amir begint 19 december Sri Lanka biedt rebellen amnestie aan Duizenden Britse dieven aangehouden Artsen openen luchtpijp Papandreou Persson nieuwe leider socialisten Zweden Zeker zeven doden bij ongeluk met bus in Salzburg G 7 DECEMBER 1995 A4 liegen afvangen. Wie het eerst ve als de dekking niet goed geste; heeft CDA-fractievoorzitter Heer- n. nlandse Zaken had zich vergaloD- w. Artikel 23 kon straffeloos uit de t, was zijn boodschap. In dat arti jheid van onderwijs en een gelijke en bijzonder onderwijs door de t artikel stamt uit 1917 en is het durende schoolstrijd geweest. Die anden. jke verdedigers van het bijzonder groot voorstander van een grond- onderwijsvrijheid, rook een kans ofileren. Paars bedreigde in de per- en waardevol is in de christelijke ereikt. Je Heerma daarom een motie van p is immers een daalder waard. Hij or een goede verdediging van zijn nden het CDA weliswaar in zijn erkingen ongenuanceerd en onver- het CDA door aan een onwrikbare vast te houden hoogst noodzakelijt derwijssysteem blokkeert werd als ien. En op zo'n reactie had Heerma gerekend, waardoor zijn poging tot n het tegendeel verkeerde. Heerma If en het CDA nog steeds niet voor is voor inwoners van de Randstad eren. De helft van hen hecht grote elende natuur en het water. Slechts Hartbewoners vindt dat er overal in mogen komen. "et Groene Hart, draagvlak voor een hield in opdracht van het ministerie zijn bewoners die in en om het Groe- naar hun voorkeuren voor de toe- et gebied. Minister De Boer (Vrom) bare gesprekken over de toekomst r (Milieu) geeft haar goedkeuring aan atterijenbranche voor de inzameling energiestaafjes. De Boer had een eer dat inhield dat een deel van de lege rt bij gebrek aan goede verwerkings- nen voorzien in een opslag tot uiter- erking. nten/fabrikanten zelf de verantwoor- erwerking van hun produkten in de j sectoren krijgen de gelegenheid zelf r een gedegen inzameling en verwer- an de minister overigens ook mede- en voorzien in inzameling vanaf de 'ein chemisch afval. et is benoemd tot lid van de Standing Jen tellende hoogste bestuursorgaan ode Halve Maan. Dat heeft de 26ste onferentie in Genève besloten, lijk verantwoordelijk voor de voorbe- ale Rode Kruis-coniferentie die om de naast bevordert de commissie de uit- e de conferentie neemt. tatis exa- uidige Staatssecretaris Netelen- ver- bos. foto archief de stem Gin- de stuurgroep, is het beter om het ■werp door de scholen zelf te laten toet- gen denkt dat het goed mogelijk is over stellen zonder dat daar mensen aan- -ssecretaris vindt dat de evolutietheorie om thuishoort in het centraal schrifte- •cinderen boven de 27 jaar met een bij- el bijspringen om hun kansen op de n, kunnen dat bedrag aftrekken voor de de Hoge Raad vindt het terecht dat een gehuwde dochter, afgestudeerde (hbo) met ruim 16.000 gulden ondersteunde :ele maanden in de VS een opleiding at bedrag mag hij van zijn inkomstenbe- bedoeld om de arbeidsmarktkansen van jonge vrouw te vergroten. en vervolgens het Gerechtshof nj de vader zijn dochter het geld maar had moeten zelf opdraaien voor het eerste eel in de ziektewet terechtkomt. Dat is die de ondernemersorganisatie VN» rbeidsrecht en arbeidsverhoudingen. ben de werknemersverzekeringen 'meer ;gen van een collectieve voorziening van gehorende collectieve last', zoals ww, wao en ziektewet, worden door bedrijfsverenigingen, waar werkge- het bestuur zitten. De ondernemersorga- en de uitvoering echter dichter bij en arbeidsverhoudingen stelt dat mie' moet krijgen zoals in de Verenigd »el regels worden opgeheven of gedecen- lt bij voorbeeld dat niet langer een min1" lagen in de wet moet worden vastgelegd- DONDERDAG 7 DECEMBER 1995 «onzeredactie buitenland Washington - Een poging van leiders de Senaat om steun te werven voor ï1 stationering van Amerikaanse lenen in Bosnië is gisteren op ver- Gyan veel senatoren gestuit die be- lesd zijn dat de oorlog op de Bal- opnieuw zal uitbreken. tl, Senaat moest onder hun druk een j bat over de stationering van 20.000 litairen in Bosnië, dat oorspronkelijk Uwen had zullen beginnen, tot vol lek uitstellen, n, Amerikaanse minister van Defensie gliam Perry verzekerde dat de Ameri kaanse troepen niet veel langer dan een jaar in Bosnië zullen blijven. Een even tuele training van de Bosnische moslims zal binnen een jaar zijn afgerond en ze ker niet tot een verlenging van het ver blijf van de Amerikanen leiden, aldus Ferry. Senator John McCain, een Republikein die samen met zijn fractieleider Bob Dole aan een resolutie werkt waarin de stationering wordt gesteund, zei dat sommige senatoren duidelijk willen maken dat de Senaat niet van te voren is geraadpleegd. De ontevreden senato ren ijveren met name voor garanties dat de VS de Bosnische strijdkrachten zul len bewapenen. Zij laken Clintons wei gering om het wapenembargo tegen Bosnië sneller op te heffen. Met enige vertraging door hevige sneeuwval zijn gisteren de eerste Ame rikaanse soldaten van de Navo-vredes- macht in Tuzla gearriveerd. De manschappen aan boord van de mi litaire toestellen maken deel uit van een 2500 man tellende eenheid die zich be zighoudt met de voorbereiding van communicatie en logistiek ten behoeve van de 60.000 man sterke Bosnië-vre- desmacht, IFOR (Implementation For ce). Ultimatum De Duitse Bondsdag heeft gisteren in gestemd met de inzet van ongeveer 4.000 Duitse militairen voor de interna tionale vredesmissie in Bosnië. Behalve de regeringsfracties CDU/CSU en FDP stemde ook het overgrote deel van de oppositievoerende SPD met de deelname in, alsook een deel van de fractie van Buendnis'90 en de Groenen. De eerste 170 manschappen zullen don derdag naar Sarajevo vliegen om be hulpzaam te zijn bij het opzetten van het militaire hoofdkwartier van de Na- vo in Bosnië. De Franse president Jacques Chirac heeft de Servische president Slobodan Milosevic een ultimatum gesteld voor de vrijlating van twee Franse piloten die meer dan twee maanden geleden bo ven Bosnië zijn neergeschoten. Komen de piloten niet binnen een paar dagen vrij, dan is de Franse regering ge noodzaakt daaruit haar conclusies te trekken, aldus Chirac gisteren. Zijn woordvoerster Colonna zei dat de Franse president Milosevic deze bood schap telefonisch heeft overgebracht. Volgens haar komt de ondertekening van het Akkoord van Dayton op 14 de cember in Parijs niet in gevaar. De twee Franse piloten zijn op 31 au gustus bij het Servische bolwerk Pale neergeschoten, aan het begin van de reeks Navo-Iuchtaanvallen op Servi sche stellingen. Brussel (anp) - De Europese Commissie erkent dat het gemeen schappelijk visserijbeleid de afgelopen jaren heeft gefaald. Daardoor wordt een aantal vissoorten in de Europese wateren bedreigd. Strenge maatregelen zijn nodig om het tij te keren, waarschuwde de commissie gisteren in Brussel. Wetenschappelijk onderzoek t00nt aan dat de stand van veel soorten vis ronduit armoedig is, constateert de commissie, het da gelijks bestuur van de Europese ftie. Biologen waarschuwen al «Ie jaren dat de voorraden vis biet onuitputtelijk zijn. Deson- jajks verslechtert de situatie al leen maar. Ook de visindustrie pinkt daar de wrange vruchten can. „Deze ontwikkeling Iaat zien Jat de Europese Unie in het verle den niet heeft geprofiteerd van de mogelijkheden die er toen waren om de visstand te beschermen," aldus de commissie. Visserijcom- missaris Bonino wijst met de be schuldigende vinger vooral naar JaEU-lidstaten. Hun visserijmi nisters hebben in het verleden meer oog gehad voor de belangen can de vissers dan voor de be- van de natuur, consta- teert zij. „Wetenschappelijk on derbouwde aanbevelingen van biologen, die grotendeels werden ondersteund door de Europese Commissie, werden niet helemaal opgevolgd door de raad van visse rijministers. Dit heeft er toe geleid dat zowel de visstand als de visse rij in gevaar is gebracht." De visserijministers komen later deze maand bijeen om de vangst- hoeveelheden (quota) voor 1996 te verdelen. De Europese Commissie wil die voor de meeste soorten verlagen. Bonino gaat in beginsel uit van een verlaging van 20 pro cent. Dat is echter nog afhankelijk van de uitkomst van onderhande lingen met Noorwegen. Voordat de ministers de nationale hoeveel heden kunnen verdelen, moeten de EU en Noorwegen eerst onder ling de vangsthoeveelheden vast stellen. Naar verwachting worden Gloucester (ap) - De Britse Rosemary West, die vorige maand kegens de moord op tien vrouwen en meisjes werd veroordeeld lot tien maal levenslang, gaat tegen haar vonnis in beroep. Dat hebben haar advocaten gisteren gezegd. i West heeft gedurende haar zeven weken durende proces steeds vol gehouden onschuldig te zijn en de schuld in de schoenen geschoven m haar echtgenoot Frederick, zichzelf op 1 januari ophing in Je gevangenis, waar hij zijn pro ces afwachtte. De advocaten van ie 41-jarige West willen dat het Hof van Beroep een deel van het bewijsmateriaal opnieuw bekijkt, zo zei een van hen, Leo Goatley. Sommige getuigen hebben hun verhaal verkocht aan kranten en ie advocaten vrezen dat dit in vloed heeft gehad op de door hen voorde rechter afgelegde getuige nis. De begraven of in beton ge storte lichamen van op een na alle slachtoffers, van wie de meesten tussen 1973 en 1979 werden ver moord, werden vorig jaar gevon den in en bij het huis van het echt paar West in het Engelse Glouces ter, dat inmiddels alom bekend staat als House of Horrors. Een van de slachtoffers was de 16-jari- ge dochter van het echtpaar West, Heather, die sinds 1987 vermist was. De slachtoffers, voor het grootste deel van huis weggelopen meisjes die door het echtpaar wa ren opgepikt, werden vermoord na seksueel te zijn misbruikt. Gemaskerde demonstranten bouwen in de Nantes barricades met behulp van verkeersborden. Er ontstonden botsingen tussen studen ten en de politie na afloop van een demonstratie van circa 30.000 spoorwegwerkers, verplegers, ambtenaren en studenten tegen plannen |uan de Franse regering om het sociale verzekeringsstelsel te hervprmen. foto anp Parijs (rtr) - De Franse premier jUain Juppé wil onderhande lingen met de vakbonden aan- faan over de inzet van een mi nimum aan transportmiddelen tijdens de staking. De leider van de linkse federatie CFDT, Notat, zei dat Juppé haar in een brief had gevraagd om her- opening van de besprekingen 'er verlichting van de benarde situatie van miljoenen Franse Die zuchten onder de gevolgen van een staking van metro, bus en trein die nu al twee weken aanhoudt. De Franse vakbonden zijn van oudsher tegen het aanbieden van een vervoersminimum om dat dat de staking zou breken. Maar tijdens de huidige sta kingsgolf legden de vakbonds mensen de enkele werkwillige die een trein of bus wilde be sturen geen strobreed in de weg. Door Jan van Etten (anp) Parijs - Sneeuw en temperaturen die ook overdag onder het vriespunt blijven, ma ken het door de stakingen in het open baar vervoer al extra moeilijke leven van Parijse daklozen tot een regelrechte over- levingsstrijd. Normaal brengen zij een groot deel van de dag door in verwarmde metrostations. In het gunstigste geval is het daar nu koud. De meeste zijn geslo ten. Om de naar schatting enkele tienduizenden mensen te hulp te komen, is een niet meer ge bruikt metrostation, Saint-Martin, net als de afgelopen winters ingericht voor de opvang van mensen die 's nachts echt niet weten waar te slapen. Er staan 70 bedden. Het is nog niet nodig geweest daarvan gebruik te maken. Tot nu toe heeft iedereen een bed kunnen vinden in bestaande, beter uitgeruste opvangcentra met een totale capaciteit van 7900 bedden. Saint-Martin dient hoofdzakelijk als verza melpunt, waar de daklozen iets warms te eten of te drinken krijgen, en vanwaar zij naar de opvangcentra worden vervoerd. Stakende Pa rijse buschauffeurs hebben voor hen een uit zondering gemaakt: zij hebben een paar bus sen uit de remise gehaald om hen te vervoeren of van de straat te plukken. De stakingen worden intussen grimmiger. Na het als uiterst arrogant ervaren optreden van premier Juppé in het Franse parlement hebben actievoerders en bonden een hogere versnel ling ingeschakeld. „Het is duidelijk dat Juppé niet weet wat praten is. Hij wekt de indruk van een robot, die niet van zijn programmering is af te brengen. Dus gaan we door tot de robot kapot is," luidde het commentaar van een ac tievoerder van de spoorwegen in Le Mans. Ondanks enkele humeurige acties van mensen die al twee weken aanmodderen om van en naar hun werk te komen bij gebrek aan open baar vervoer, staan twee van de drie Fransen achter de acties. Merkwaardig is ook, dat de helft vindt dat er iets moet geheimen om het so- ciale-zekerheidstelsel veilig te stellen. Maar met de autoritaire methode van de premier hebben de meesten meer dan moeite. Gisteren heeft oud-minister Pasqua van Bin nenlandse Zaken tot grote woede van zijn gaullistische partijgenoten olie op dat vuur ge gooid. In een vraaggesprek had hij geen goed woord over voor de koude, berekenende aan pak van Juppé. Die vindt mogelijk genade in de ogen van de financiële wereld, maar ont neemt de Fransen elke hoop op een toekomst met wat menselijker betrekkingen, aldus Pas qua. Pasqua zich ook ontvallen: „Het is aan president Chirac om te beslissen wanneer hij van premier wisselt." Voor vandaag zijn in het hele land weer gigan tische betogingen gepland. De vakbondsfede raties CGT en FO hebben hun aanhang in de particuliere sector opgeroepen mee te demon streren. Behalve de treinen en het openbare vervoer vallen dan ook de vliegverbindingen uit. Het grondpersoneel van Air France en Air Inter gaat staken, en waarschijnlijk ook een groot deel van de luchtverkeersleiders. Bonden van werknemers in het wegtransport hebben opgeroepen tot blokkades en langzaam-aan- acties met vrachtwagens in het zuiden van Frankrijk. Tot dusverre heeft het wegtransport slechts prikacties gevoerd. Het merendeel van de scholen is vandaag ook dicht 'voor onbe paalde tijd'. De verkeerscircuiatie in en rond de grote ste den verloopt nog steeds moeilijk, maar minder dan aan het begin van de week. Gevorderde en/of door randgemeenten zelf gehuurde bus sen en zelfs rondvaartboten leveren enig soe laas voor forensen, die zich ook anderszins or ganiseren. Velen hebben carpools gevormd, anderen hebben een hotelkamer gehuurd in Parijs, overnachten bij familie of vrienden in de stad of 'kamperen' zelfs onder hun bureau. Verpleegsters en artsen hebben nog de minste moeite om een bed te vinden in het ziekenhuis waar zij werken. Weer anderen hebben stapels werk mee naar huis genomen en werken dat telefonisch af, per fax of computer. "oor Frans Wijnands Bonn - De Duitse liberale mi eter van Economische Za- Günther Rexrodt (54), jj'jft vooralsnog in functie. JkJ'Presidium van de liberale sprak gisteren het ver- Touwen in hem uit. In Bonn 'verd sinds dinsdagavond al prekend op zijn onmiddellij ke (gedwongen) aftreden. J°lgende week donderdag komt e liberale partijtop weer bijeen. of1 kal het lot van minister xrodt alsnog ter discussie a?A in samenhang met het ij- zekere aftreden van zijn 1 !ïets"en Partijgenote Sabine (JfBeusser-Schnarrenberger I 'hans nog minister van Jus- Jf'omhet kabinet-Kohl. iL anks—liberale Sabine Leu- usser, van wie wordt gezegd Z11 °P termijn aast op het W?'iterschaP van de FDP, den Politieke lot verbon- s?„.aan een enquête onder de «0 leden van haar partij. Die "gen zeggen of zij vóór of tegen Sa„ eetrc®isch afluisteren van ogsterwoningen en andere cri- De liberale ministers Rexrodt (Economische Zaken, links) en Leutheusser-Schnarrenberger met elkaar in gesprek in de Duitse Bondsdag. foto anp mineel verdachte gebouwen zijn. Op twee achtereenvolgende par tijdagen hebben de FDP-gedele- geerden die vergaande afluister- mogelijkheden door de politie afgewezen. Ook minister Leu- theusser is daar falikant tegen. Zij vindt dan ook dat ze niet ver der kan functioneren als ze haar beleid fundamenteel moet wijzi gen als de meerderheid van de FDP-leden wèl voor afluisteren is. Die kans wordt zeer groot ge acht, omdat onder de bevolking de angst voor de kleine en ge organiseerde misdaad snel groeit. Tot komende maandag kunnen de FDP-leden schriftelijk hun voorkeur uitspreken. Op op 14 december zal het FDP-bestuur de uitslag bekend maken. Op die dag, of hoogstens de dag erna, zal mevrouw Leutheusser- Schnarrenberg dan haar stand punt bepalen. Als 'Schnarri' - zoals haar koosnaam luidt - af treedt, komt de zoveelste perso- neels-mallemolen bij de FDP in beweging en moet er op een do mino-effect binnen de partij worden gerekend. De kans bestaat dat Rexrodt dan alsnog zijn functie moet neerleg gen. Het vertrouwen dat hij gis teren kreeg zal hij niet zo heel zwaar wegen. Hij heeft immers bij herhaling verklaard zich niet voldoende gesteund te voelen door de partijtop. Maar hij wil zich daarom niet zonder meer aan de kant laten schuiven. En ook niet, omdat hij te weinig po litiek gevoel zou hebben. De kwade genius achter de po ging om Rexrodt te wippen is - zo valt alom te horen - Otto graaf Lambsdorff, ooit succesvol FDP-minister van EZ en lange tijd partijvoorzitter. De bejaarde graaf heeft nog altijd een enorme invloed binnen partij en fractie, met name als het gaat om minis tersbenoemingen. De FDP zakt door dit soort per sonele problemen steeds verder weg in het politieke moeras. Al blijft partijvoorzitter Wolfgang Gerhardt (51) optimistisch. Met nieuwe gezichten, die mede een duidelijk profiel aan de partij kunnen geven, moet het lukken om bij drie volgende deelstaat verkiezingen - maart volgend jaar - over de vijf procent-horde te komen. Als dat niet lukt zouden ver vroegde verkiezingen inderdaad wel eens actueel kunnen worden. Afgelopen maandag heeft Kohl gezegd dat het afgelopen moet zijn met dat gezeur en gespecu leer over nieuwe verkiezingen. Ministerswisselingen in zijn ka binet zijn niets ongewoons, en wijzigen ook niets aan de mars route van de coalitie-regering. Hooguit kan de kanselier onder ling wat ministers wisselen. De overigens ondankbare post EZ is sinds jaar en dag een vaste por tefeuille voor de liberalen. Ook al is een reeks FDP-ministers hoogst ongelukkig uit die functie gestruikeld. Ingeklemd tussen de dominerende collega's van Ar beid en van Financiën moet de minister van EZ veel doen, maar zonder veel competenties en mo gelijkheden. In Bonn wordt volop gespecu leerd over de aanstaande nieuw komers in het kabinet. Voor Rexrodt worden drie namen ge noemd, onder meer die van Her mann Otto Solms, fractieleider van de liberalen in de Bondsdag. Solms was voordat hij in de poli tiek kwam een mislukte onder nemer. Vandaar dat hij er altijd weinig voor voelde om uitgere kend minister van Economische Zaken te moeten worden. Moge lijk dat de FDP daarom - in overleg met Kohl - een capabel man uit het bedrijfsleven aan trekt. Wie de nieuwe minister van Jus titie moet worden is onduidelijk. Er is al eens gesuggereerd dat Klaus Kinkel op zijn oude minis terie zou kunnen terugkeren, omdat hij als minister van Bui tenlandse Zaken te weinig FDP- profiel toont. Op het gebied van buitenlandse politiek eet de kanselier hem re gelmatig de kaas van het. Partij voorzitter Gerhardt zou fractie leider willen worden, wat een re den kan zijn om fractieleider Solms naar een ministerspost te promoveren. Yigal Amir (rechts) begroet lachend zijn broer Hagai Amir (midden) en Dror Adani (links). De twee laatsten worden ver dacht van medeplichtigheid aan de voorbereiding van de moord op Rabin. Tel Aviv - Het proces tegen Yigal Amir, die bekend heeft verant woordelijk te zijn voor de moord op de Israëlische premier Yit zhak Rabin, begint op 19 december. Dit heeft de Israëlische justi tie gisteren gemeld. Volgens berichten in de Israëlische 'media wordt de verdediging van Amir betaald door een anonieme groep, die banden zou heb ben met rechts-radicale kringen. Colombo - Presidente Kumaratunga van Sri Lanka heeft gisteren amnestie aangeboden aan guerrillastrijders van de Tamil Tigers, als zij de wapens neerleggen. Een woordvoerder in Parijs van de beweging wees het regeringsaanbod later van de hand. Het Sri- lankaanse leger kondigde dinsdag aan het rebellenbolwerk Jaffna geheel onder controle te hebben Londen - Tijdens een landelijke actie van de Britse politie zijn 2.284 verdachten van diefstal opgepakt en meer dan een miljoen pond aan gestolen goed teruggevonden, zo heeft Scotland Yard gemeld. Twaalfduizend agenten van 40 korpsen hebben dinsdag in Enge land en Wales zo'n 3.000 invallen gedaan om de verdachten te ar resteren. „Wij willen de angst voor diefstal verplaatsen van het slachtoffer naar de dief," aldus John Smith, recherche-chef van het district Devon and Cornwall, die de actie coördineerde. Athene - De Griekse premier Andreas Papandreou heeft gister middag een operatie ondergaan om de beademing te vergemakke lijken. Zijn artsen besloten een opening in de luchtpijp aan te brengen nadat er een verslechtering in zijn toestand was opgetre den. Volgens de artsen is de operatie geslaagd en is de toestand van de Griekse premier stabiel. De 76-jarige Papandreou werd op 20 november met longontste king in het ziekenhuis opgenomen en is sindsdien aangesloten op nierdialyse- en beademingsapparatuur. Stockholm - Het verkiezingscomité van de Zweedse regerende so ciaaldemocratische partij heeft gisteren minister van Financiën Goran Persson unaniem voorgedragen als partijleider. Daarmee is Persson waarschijnlijk de volgende premier. De 46-jarige Pers son, die bijna een jaar minister is, accepteerde de formele nomi natie. Caïro (rtr/afp) - De tweede ronde van de Egyptische parle mentsverkiezingen heeft gisteren een chaotisch verloop ge kend. Er vielen twaalf doden, tientallen mensen raakten ge wond en honderden zijn gearresteerd. Op zeker twee verschillende plaatsen vuurde de politie traan gas af om een menigte te ver spreiden die protesteerde tegen een vervroegde sluiting van stem bureaus. De oppositie, aange voerd door de Moslim Broeder schap en de pro-islamitische Ar beiderspartij, beklaagde zich over het feit dat politie hen ver hinderde stembureaus in te gaan. De Egyptische premier Atef Sed- ki vertelde journalisten dat de verkiezing 100 procent eerlijk verliep maar het ministerie van Binnenlandse Zaken dat de ver kiezingen organiseert, maakte melding van gewelddadigheden door de Nationaal Democatische Partij (NDP) van president Hosni Mubarak. De eerste ronde van de parle mentsverkiezingen leverde vorige week een overweldigende over winning op voor de NDP. Ruim zestig oppositiekandidaten onder wie leden van de liberale Wafd Partij, de Liberale Partij en de verboden Moslim Broederschap, behaalden in de eerste ronde geen enkele zetel. Het povere resultaat van de mos limfundamentalisten is het resul taat van een harde campagne van de regering die voor de verkiezin gen honderden kandidaten en aanhangers van de broederschap arresteerde. De grootste partij van moslimfundamentalisten in Egypte mag geen politieke activi teiten ondernemen maar is zeer invloedrijk binnen de Egyptische samenleving. Een Egyptische rechtbank schortte dinsdag de resultaten van 40 van de 222 kiesdistricten op. De Egyptische regering ver klaarde hiertegen in beroep te zullen gaan. De uitkomst van de tweede stembusronde zal naar verwachting vandaag bekend zijn. Salzburg (rtr/dpa/afp) - Bij een ernstig busongeluk in de Oosten rijkse provincie Salzburg zijn gisteren zeker zeven mensen om gekomen. Reddingswerkers vre zen dat het dodental nog zal op lopen. De bus, een dubbeldekker uit Beieren, was met 42 inzittenden op de terugreis naar München, toen ze in de omgeving van St. Gilgen op een tegenligger botste en in het Wolfgang-meer terecht kwam. Gisteravond waren er vijftien mensen levend uit het koude water gehaald. Volgens de radio zaten verschei dene passagiers nog vastgeklemd in de bus, die nagenoeg geheel onder water ligt. De brandweer poogde de bus met een takelwa gen uit het meer te lichten. Over de identiteit en de nationaliteit van de slachtoffers is niets bekend. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1995 | | pagina 5