Kamer eist daadkracht van Schmitz Mestlobby trekt aan dood paard Reclassering verdeeld over automatische werkstraf Duits Rinnooy Kan noemt 4flexnota' Melkert "ei zonder dooier' Inburgeringscontract Analyse Verzet i Psychische test jongens die kat in brand staken Defensie mag 'zakenjet' van Tweede Kamer kopen In eigen voet geschoten Rosema beroep Juppé minima DE STEM BINNENLAND Heerma zwakt motie tegen Dijkstal af Migratie Turken en Marokkanen wordt minder Hoorzitting Srebrenica pas volgende week DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT Groene Hart geliefd recreatiegebied Nieuw verwerkingsplan batterijen Prinses Margriet in bestuur Rode Kruis Evolutie vooralsnog in centraal examen Steun aan kind met bijstand aftrekbaar 'Baas moet ziektewet zelf betalen' nESTEM Europese C <0 DONDERDAG 7 DECEMBER 1995 A4 Vari onze Haagse redactie Den Haag - De werkgeversorganisa tie VNO-NCW heeft geen goed woord over voor de opvattingen van minis ter Melkert over een flexibele arbeidsmarkt. „Zowel de gang van zaken rond het totstandkomen van de nota als de inhoud van de nota zijn voor ons zeer teleurstellend," zei voorzitter dr. A. Rinnooy Kan van VNO-NCW gisteren. De werkgevers signaleren verdeelde opvattingen in het kabinet over de wer king van de arbeidsmarkt. „Ik zie een ernstige scheur in het fraaie paarse gor dijn. Er heerst kennelijk tweespalt tus sen de ministeries van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Werkge legenheid. Wij hadden van dit kabinet meer verwacht." Wat de ondernemers betreft moet de overheid zich terughoudend opstellen als het gaat over de arbeidsverhoudin gen. De overheid kan zich beperken tot het veiligstellen van minimale zekerhe den; meer dan dat hoeft niet. „Want de Nederlandse arbeidsverhoudingen kun nen wel tegen een stootje," aldus Rin nooy Kan. Hij noemde de nota van Melkert 'een ei zonder dooier'. „Want wij, werkgevers en vakbeweging, moeten de klus klaren die de politiek niet heeft geklaard. Rin nooy Kan verwacht geen gemakkelijk gesprek met de vakcentrales. „De vak beweging kiest voor het beschermen van mensen die al werk hebben en niet voor kansen op werk voor mensen zonder baan." VNO-NCW zegt niet te vrezen voor 'Amerikaanse toestanden' op de arbeidsmarkt als er meer vrijheid komt. Rinnooy Kan denkt dat in overleg tussen de sociale partners veel op een bevredi gende wijze kan worden geregeld. Dat is nodig en mogelijk, onder meer via bedrijfstak-cao's en via ondernemings raden. Volgens Rinnooy Kan zal een soepeler ontslagrecht veel onheil kunnen voorko men. „Nu krijgen we vaak te maken met massaal ontslag omdat ondernemingen geen tussentijdse aanpassingen in het personeelsbestand kunnen doorvoeren. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer vindt dat staatssecretaris van Justitie Schmitz daadkrachtiger moet optreden in het asielbe leid. Kamerleden die gisteren met de staatssecretaris over het asielbe leid praatten, kregen op veel pro- Van onze Haagse redactie Den Haag - CDA-fractieleider Heerma heeft zijn motie van afkeuring tegen minister Dijkstal (WD, Binnenlandse Zaken) inge trokken. De christen-democraten kwamen gisteren in de Kamer met een afgezwakte motie waarin staat Dijkstal met zijn uitspraak dat artikel 23 van de Grondwet niet meer van deze tijd is de 'waarde van deze grondwetsbe paling miskent'. De motie kreeg alleen steun van de kleine christe lijke partijen en het AOV. Heerma verklaarde gisteren in de Kamer dat hij bij nader inzien een motie van afkeuring tegen de minister van Binnenlandse Zaken te ver vond vond gaan. Het CDA neemt uiteindelijk grotendeels genoegen met de toelichting die Dijkstal dinsdag in Kamer heeft gegeven. Hieruit was immers vol gens het CDA duidelijk geworden dat ook de minister de inhoud van artikel 23, de vrijheid van onder wijs, een groot goed vindt. De CDA-fractieleider kreeg giste ren van D66-fractieleider Wolffensperger nog een flinke veeg uit de pan voor zijn optreden in het debat met Dijkstal. „Het punt dat Heerma wilde maken, is als sneeuw voor de zon wegge smolten," aldus Wolffensperger. De nieuwe motie van het CDA was volgens hem 'een uiterst slap aftreksel' van de eerste variant. De coalitiepartijen PvdA, WD en D66 gaven staatssecretaris Gme- lich Meijling gisteren het groene licht voor de aankoop van een tweedehands toestel ter waarde van 45 miljoen gulden. PvdA en D66 zeiden wel, dat de staatsse cretaris voortaan 'normale proce dures' moet volgen. Volgens D66- Kamerlid Hoekema verdient de gang van zaken nu geen schoon heidsprijs. Gmelich Meijling wil heel snel een transatlantisch vliegtuig aan schaffen om snel bij brandhaar den in de wereld aanwezig te kunnen zijn waar gewone vlieg tuigen niet mogen landen. Twee weken geleden gaf hij het voor beeld van de Golfoorlog, waar voor defensie maandenlang een toestel heeft moeten huren. De staatssecretaris wil snel tot de aanschaf overgaan omdat volgens hem de markt voor tweedehands vliegtuigen krap is en omdat hij wat geld overheeft op zijn begro- blemen die ze aankaartten, te horen dat besluiten pas in de toe komst genomen worden. Voor de kamerleden was dat zo onbevre digend dat ze volgende week woensdag opnieuw met Schmitz willen praten. CDA-kamerlid De Hoop- Scheffer verweet Schmitz dat ze over veel problemen geen stand punten heeft of dat de Kamer nog een half jaar of langer moet wachten op die standpunten. Schmitz kon niet beloven dat over een jaar de asielprocedures gemiddeld niet langer dan zeven maanden duren. Nu duren die procedures gemiddeld elf maan den. Ook kon Schmitz niet belo ven dat er rond het einde van het jaar een speciaal asielcentrum en een huis van bewaring voor asielzoekers in het Groningse Ter Apel geopend zou worden. Minister-president Kok had dat de Tweede Kamer enkele maan den geleden nog beloofd. In plaats daarvan komt er voorlopig een tijdelijke voorziening. De VVD drong er bij de staatsse cretaris op aan het probleem op te lossen dat er te weinig rechters zijn om alle asielprocedures snel af te handelen. Het komende jaar zal dat probleem nog flink groter worden. Schmitz kon ook hier geen oplossingen bieden. Volgens WD-kamerlid Rijpstra zijn beleid en plannen van de staatssecretaris op asielgebied 'vaag en traag en wordt er veel naar de toekomst geschoven'. Schmitz liet zich gisteren niet onder druk zetten. „Ik wil geen versnelling van het beleid als ik dat niet kan waarmaken." Zij wilde het komende jaar vooral de nadruk leggen op de verbetering van de uitvoering van de reeds bestaande regels. Minister van Binnenlandse Zaken Dijkstal presenteerde gisteren het eerste 'inburge ringscontract' in de gemeente Utrecht. Het contract is bedoeld voor nieuwkomers en vluchtelingen en is verplicht voor mensen die direct afhan kelijk zijn van de bijstand. Met het afsluiten van het contract verplicht de gemeente Utrecht zich opleidingen aan nieuwko mers aan te bieden en hen hier in te begeleiden. De uitkerings gerechtigde buitenlanders moeten als tegenprestatie met ingang van 1 januari taal- en maatschappijlessen te volgen. Wanneer zij de afspraak uit de overeenkomst niet nakomen, kan een korting op de uitkering volgen.Nieuwe inwoners die niet afhankelijk zijn van socia le voorzieningen, mogen de cursus naar eigen believen vol gen. Almelo (anp) - De beide Almelose jongens die hebben bekend dat ze vorige maand een kat in brand hebben gestoken, moeten meewerken aan een persoonlijkheidsonderzoek. Dat heeft kin derrechter mr. G. Derks gistermiddag bepaald tijdens de behandeling van de strafzaak. Voordat de rechtbank uitspraak doet, moet de 17-jarige voor onderzoek naar de districtspsy chiater. Ook de Stichting Jeugd en Gezin zal een rapport over hem uitbrengen. Over de jongste ver dachte, de 12-jarige M. (Mast), zal de Raad voor de Kinderbescher ming rapporteren. Er is nog geen nieuwe datum voor de behande ling van de zaak gepland. De kater met de naam Poesje heeft de dierenmishandeling niet over leefd. De dierenarts liet hem twee weken geleden met een spuitje inslapen. De jongens worden er ook van verdacht een andere poes te hebben gebruikt als voetbal. Hiertoe zouden ze de poten van het dier bij elkaar hebben gebon den. Op last van de kinderrechter heb ben ze inmiddels via een excuus brief in de regionale kranten hun spijt betoond over het mishande len van Poesje. Den Haag (anp) - Steeds minder Turkse en Marok kaanse jongeren trouwen met een partner uit het land van herkomst. De migratie vanuit deze landen gaat hier door verder omlaag. Dat blijkt uit een onderzoek van het Nederlands Interdis ciplinair Demografisch Instituut. De meerderheid van de na immigratie in het huwelijk getreden Turken en Marokkanen heeft een part ner uit eigen land laten over komen. De qua nationaliteit gemengd gehuwden zijn in het algemeen hoger opgeleid. Van onze Haagse redactie Den Haag - Defensie mag een 'zakenjet' kopen voor het vervoer van bewindslieden en militairen. Een poging van het CDA om dit te voorkomen, lijdt schipbreuk in de Tweede Kamer. ting. Na 1 januari zou hij dit geld moeten terugstorten in de schat kist. CDA-Kamerlid Hillen zal voor zijn poging om de aankoop te voorkomen geen steun krijgen. Hij vindt dat het 'geen goed sig naal' is dat Defensie zo'n toestel koopt, terwijl er door bezuinigin gen veel personeel moet verdwij nen. Den Haag - De Tweede Kamer kan een hoorzitting van vier Nederlandse militairen over de val va de moslim-enclave Srebre nica deze zomer niet houden voor volgende week dinsdag of woens dag. Minister van Defensie Voor hoeve wil het verzoek eerst vrij dag in de ministerraad bespre ken. EMOTIES HADDEN de overhand. Van een inhoude lijke discussie is nauwelijks sprake geweest. Voordat de ministers Van Aartsen (Landbouw) en De Boer (Milieu) in oktober hun moeizaam tot stand gekomen notitie over het mestbeleid presenteerden was de toon al gezet. Agrarisch Nederland keert zich massaal tegen aanscherping van de mestwetgeving. Voor de nuance is geen ruimte. Acties om de publieke opinie te over tuigen krijgen het grimmige karakter van intimidatie. Met het oog op het mestdebat volgende week in de kamercom missie voor Landbouw hebben boeren hun trekkers voor de dag gehaald. Actieleider Van den Brink heeft aangekondigd dat het boerenprotest de komende dagen 'angstaanjagend, gigan tisch massaal en in alle uithoe ken van Nederland zichtbaar zal zijn'. Bijna drie maanden lang hebben protesterende boeren hun tan den laten zien. Het was trekken aan een dood paard. Met sirenes en vuurwerk hebben de boeren hun eisen kracht bijgezet. Vijftig kilo en geen gram minder was de boodschap. Het publiek begreep er geen snars van. De actiecomités en boerenorganisa- ties willen dat de verliesnorm voor dierlijke mest, uitgedrukt in fosfaten, in de toekomst niet onder de vijftig kilo komt. Door John van Miltenburg De verliesnorm is de hoeveel heid mest die meer op het land mag worden gebracht dan gewassen kunnen opnemen. De ministers Van Aartsen en De Boer willen vanaf 1998 lang zaam naar 20 kilo in het jaar 2010. Het paarse kabinet wil de boeren fasegewijs dwingen tot een evenwichtsbemesting zoals die binnen de Europese Unie is afgesproken. Dat betekent dat de onstuimig gegroeide veestapel in Neder land aan banden wordt gelegd. Actiecomités van boeren, gesteund door LTO-Nederland. betogen dat veehouders met de voorgestelde normen niet uit de voeten kunnen. De bodem vruchtbaarheid wordt aange tast. Argumenten die in Brussel nauwelijks gehoor vinden. In de Europese Unie is voldoende landbouwareaal om extensiever en milieubewuster voedsel te produceren. De voedselvoorzie ning komt echt niet in de knel als de intensieve veeteelt in Nederland een stap terug moet. Een duurzame landbouw is daar juist mee gebaat, is de redene ring. De politiek heeft de boeren nog geen duimbreed toegegeven. Alleen het liberale kamerlid Blauw heeft zijn twijfels uitge sproken over de einddoelen. Maar ondernemers die willen investeren wordt nu juist uit zicht geboden op wat hen in de toekomst te wachten staat, heeft minister Van Aartsen de boeren voorgehouden. Op twee punten neigt de politiek nog een stap verder te gaan dan het kabinet. De door van Aart sen voorgestelde mineralen- boekhouding zou wel eens ver plicht kunnen worden voor alle boeren. Van Aartsen wil de mineralenaangifte beperken tot intensieve bedrijven. Het Nederlands Agrarisch Jon geren Kon takt, de natuur- en milieu-organisaties (die zich aan de zijlijn koest houden) en drinkwaterbedrijven hebben gewaarschuwd dat boeren daar door niet worden aangespoord schoner te produceren. Met een mineralenboekhouding kan een boer nauwkeurig bij houden hoeveel mineralen (fos faat, stikstof) hij op zijn bedrijf via veevoer, kunstmest, dieren, gewassen en dierlijke mest aan- en afvoert. Het verschil, het mineralenoverschot, verdwijnt in het milieu. Ook de milieubelasting door kunstmest blijft volgens kamer leden in de kabinetsplannen teveel buiten schot. Boerenorga- nisaties en kabinet staan tegen over elkaar als het gaat om de besteding van 475 miljoen gul den steunmaatregelen. LTO Nederland heeft voorgesteld het geld te benutten voor de ontwik keling van gezonde bedrijven die in het milieu investeren. De regering wil de mestproduktie- rechten opkopen van veehou ders die stoppen. Een belangrijk punt in het poli tieke debat wordt de effectivi teit van goede wetgeving, die een betere controle op de mest- regels mogelijk moet maken. Als het kabinet het mestbeleid krachtig uit het moeras wil trek ken moeten de plannen van Van Aartsen en De Boer juridisch waterdicht zijn en niet op drijf zand worden gefundeerd. Van onze verslaggever Middelburg/Breda - Te veel mensen, te weinig werk. Dat verwacht de Zeeuwse reclasserings- ambtenaar J. Baljeu als straks automatisch werkstraffen worden gegeven voor misdrijven waarop maximaal zes maanden cel staat. Zijn collega's in Breda, Tilburg en Roosendaal daar entegen zien de uitbreiding van de taakstraffen - landelijk 25.000 op jaarbasis - positief tege moet, lieten zij via woordvoerster Ellis Buis weten. Sinds kort heeft Reclassering Zeeland een werk meester in dienst, die met een ploegje gestraften vooral op Walcheren allerlei karweitjes opknapt. Dat kan gaan om het aanleggen van bestrating bij een school of het sorteren van een grote bult ste nen, zoals een van de aangeboden klussen van de gemeente Koudekerke was. Dit systeem werkt redelijk bij de enkele honderden werkstraffen die nu jaarlijks in het arrondissement Middelburg worden opgelegd. Vanuit zijn ervaring weet Baljeu bovendien dat niet iedereen geschikt is voor een werkstraf en ook dat aantal kan alleen maar stijgen. „Er zijn figuren bij die ik mijn kamer niet zou laten behangen. En niet iedere gestrafte is welkom in het gereformeer de bejaardentehuis in Serooskerke of het zieken huis in Terneuzen." Er zijn ook veroordeelden die Baljeu niet aan het werk wil zetten in Zeeland. „Tot nu toe lukt het mij om die mensen door te schuiven naar Breda of Rotterdam. Die uitwijkmogelijkheid is er straks niet meer, want ook daar gaat het straks werk straffen regenen." In West-Brabant zijn momenteel met Staatsbosbe heer onderhandelingen bezig over groepsprojecten in Mastbos, Ulvenhoutse en Chaamse bossen. Tevens wordt, in samenwerking met het CAD in Roosendaal, een project voor tien plaatsen opgezet bij Visdonk. Los van het feit dat een onwerkbare situatie voor Reclassering Zeeland ontstaat, vindt Baljeu het automatisme van werkstraffen een slechte zaak. „Ik ben er niet kapot van. Waar blijft de individu ele rechtspraak? Dan kun je net zo goed een com putertje van twee mille installeren in plaats van zo'n nieuw gerechtsgebouw in Middelburg neer te zetten. Bovendien zijn er best zaken waarvoor een flinke douw gegeven mag worden. Ook in de vorm van celstraf, die toch als zwaarder wordt gezien dan een werkstraf." Het argument dat standaardisering van werkstraf fen het heersende cellentekort terugdringt, spreekt Baljeu niet zo aan. „We krijgen straks wachtlijsten van mensen die een werkstraf moeten ondergaan, maar waarvoor niets te vinden is. Als de reclasse ring in Zeeland er een paar honderd van die geval len per jaar bij krijgt weet ik niet hoe ik die aan het werk kan zetten." „Er zijn best bepaalde karweitjes die gedaan kun nen worden, maar daarvoor krijg je dan weer geen medewerking. Als ik voorstel om cellen in politie bureaus schoon te laten maken, wat best hard nodig is, zegt de politie nee. En klop ik bij de Mari nekazerne in Vlissingen aan dan zijn daar kenne lijk zoveel staatsgeheimen dat men die 'boeven' niet op het kazerneterrein wil hebben." Baljeu bespreekt vandaag met het OM in Middelburg de nieuwe straftoedeling. In West-Brabant is momenteel vraag en aanbod taakstraffen in evenwicht. „Ook hier geldt dat de - geleidelijke - uitbreiding in werven van projecten en bezetting vertaald moet worden," aldus Buis. Maar grotere dynamiek op de arbeids markt betekent ook dat werknemers die hun baan kwijtraken ook sneller elders worden aangenomen." De voorzitter van VNO-NCW kon geen voorbeelden geven van massale ontslagen die voorkomen hadden kunnen worden. De ondernemers blijven voorstander van het afschaffen van de preventieve ontslagtoets. Maar het moet in Neder land wel zo blijven dat niemand zomaar, zonder duidelijke grond, kan worden ontslagen, stelde Rinnooy Kan. Politiek is een spel van vliegen afvangen. Wie het eersi reageert, boekt winst. Behalve als de dekking niet goed qeste ten gehouden wordt en dat heeft CDA-fractievoorzitter Heer ma opnieuw moeten ervaren. Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken had zich vergalon peerd in een krante-interview. Artikel 23 kon straffeloos uitl Grondwet worden geschrapt, was zijn boodschap. In dat arti kei worden het recht op vrijheid van onderwijs en een gelijk behandeling van openbaar en bijzonder onderwijs door de overheid gegarandeerd. Het artikel stamt uit 1917 en is het resultaat van een decennia durende schoolstrijd geweest Di leek even opnieuw te ontbranden. Het CDA, een der natuurlijke verdedigers van het bijzondei onderwijs en op die grond groot voorstander van een grond wettelijke regeling van de onderwijsvrijheid, rook een kans zich als oppositiepartij te profileren. Paars bedreigde in de per- soon van Dijkstal wat goed en waardevol is in de christelijke traditie, en met veel strijd bereikt. Met groot misbaar kondigde Heerma daarom een motie va» afkeuring aan. De eerste klap is immers een daalder waard. Hij had echter niet gezorgd voor een goede verdediging van zij» eigen positie. De regeringspartijen steunden het CDA weliswaar in zij» opvatting dat Dijkstals opmerkingen ongenuanceerd en onver standig waren, het feit dat het CDA door aan een onwrikbare interpretatie van artikel 23 vastte houden hoogst noodzakelijf ke verbeteringen in het onderwijssysteem blokkeert werd als minstens even ernstig gezien. En op zo'n reactie had Heerma blijkens zijn geschutter niet gerekend, waardoor zijn poging tot oppositionele profilering in het tegendeel verkeerde. Heerma bewees opnieuw dat hijzelf en het CDA nog steeds niet voor oppositie gereed zijn. Den Haag - Het Groene Hart is voor inwoners van de Randstad een geliefde plek om te recreëren. De helft van hen hecht grote waarde aan de rust, de afwisselende natuur en het water. Slechts twee procent van de Groene-Hartbewoners vindt dat er overal in het gebied nieuwe woningen mogen komen. Dit blijkt uit het onderzoek 'Het Groene Hart, draagvlak vooreen groene impuls' dat het Nipo hield in opdracht van het ministerie van VROM. In het onderzoek zijn bewoners die in en om het Groe ne Hart wonen ondervraagd naar hun voorkeuren voor de toe komstige ontwikkeling van het gebied. Minister De Boer (Vrom) organiseert momenteel openbare gesprekken over de toekomst van het Groene Hart. Den Haag - Minister De Boer (Milieu) geeft haar goedkeuring aan een aangepast plan van de batterijenbranche voor de inzameling en recycling van afgedankte energiestaafjes. De Boer had een eer der plan afgewezen omdat dat inhield dat een deel van de lege batterijen zou worden gestort bij gebrek aan goede verwerkings capaciteit. De nieuwste plannen voorzien in een opslag tot uiter lijk 1998. Daarna volgt verwerking. De minister wil dat producenten/fabrikanten zelf de verantwoor delijkheid dragen voor de verwerking van hun produkten in de afvalfase. De verschillende sectoren krijgen de gelegenheid zeil plannen te ontwikkelen voor een gedegen inzameling en verwer king. In het uiterste geval kan de minister overigens ook mede werking afdwingen. De jongste batterijenplannen voorzien in inzameling vanaf de gemeentelijke depots voor klein chemisch afval. Den Haag - Prinses Margriet is benoemd tot lid van de Standing Commission, het negen leden tellende hoogste bestuursorgaan van het Rode Kruis en de Rode Halve Maan. Dat heeft de 26ste Internationale Rode Kruis Conferentie in Genève besloten. De commissie is voornamelijk verantwoordelijk voor de voorbe reiding van de Internationale Rode Kruis-conferentie die om de vier jaar plaats vindt. Daarnaast bevordert de commissie de uit voering van de besluiten die de conferentie neemt. Den Haag - Staatssecretatis Netelenbos (Onderwijs) vindt vooralsnog dat de evolutie theorie in het centraal schrifte lijk examen aan de orde moet komen. Zij wacht nog een advies hierover van de Onder wijsraad af, eer zij een defini tief besluit neemt. Netelenbos zei dit bij de pre sentatie van het advies over nieuwe examenprogramma's voor havo en vwo van de Stuurgroep Profiel Tweede Fase Voortgezet Onderwijs. De stuurgroep vindt dat het beter is de evolutietheorie te behan delen in het zogenoemde exa mendossier dat de huidige schoolonderzoeken moet ver- Staatssecretaris Netelen bos. FOTO ARCHIEF DE STEM vangen. Volgens oud-secretaris L. Gin jaar-Maas, voorzitter van de stuurgroep, is het beter om het identiteit gevoelige onderwerp door de scholen zelf te laten toet sen. Netelenbos daarentegen denkt dat het goed mogelijk is over het onderwerp vragen te stellen zonder dat daar mensen aan stoot aannemen. De staatssecretaris vindt dat de evolutietheorie over kennis gaat en daarom thuishoort in het centraal schrifte lijk examen. Den Haag - Ouders die kinderen boven de 27 jaar met een bij standsuitkering financieel bijspringen om hun kansen op oe arbeidsmarkt te vergroten, kunnen dat bedrag aftrekken voorde inkomstenbelasting. De Belastingkamer van de Hoge Raad vindt het terecht dat een vader zijn 28-jarige ongehuwde dochter, afgestudeerde (hbo) docent drama, in 1990 met ruim 16.000 gulden ondersteunde toen zij gedurende enkele maanden in de VS een opleiding moderne dans volgde. Dat bedrag mag hij van zijn inkomstenbe lasting aftrekken. De studie in de VS was bedoeld om de arbeidsmarktkansen van de bijstandsgerechtigde jonge vrouw te vergroten. De belastinginspecteur en vervolgens het Gerechtshof B Amsterdam vonden dat de vader zijn dochter het geld maar had moeten lenen. Den Haag - Werkgevers moeten zelf opdraaien voor het eerste halfjaar dat hun personeel in de ziektewet terechtkomt. Dat is een van de voorstellen die de ondernemersorganisatie VNO NCW doet in de nota Arbeidsrecht en arbeidsverhoudingen. Volgens VNO-NCW hebben de werknemersverzekeringen 'meer en meer de kleur gekregen van een collectieve voorziening van overheidswege met bijbehorende collectieve last'. Deze verzekeringen, zoals ww, wao en ziektewet, worden momenteel uitgevoerd door bedrijfsverenigingen, waar werkge vers en werknemers in het bestuur zitten. De ondernemersorga nisatie wil het risico en de uitvoering echter dichter bij de bedrijven leggen. De nota Arbeidsrecht en arbeidsverhoudingen stelt dat Neaer- land geen 'vechteconomie' moet krijgen zoals in de Verenigd Staten. Wel moeten veel regels worden opgeheven of gedecen traliseerd. De nota stelt bij voorbeeld dat niet langer een min1' mum aantal vakantiedagen in de wet moet worden vastgelegd' uan onze redactie buitenl Ïashington-Eenpogi ZdeSenaat om steun: L stationering van troepen in Bosnië is gi et van veel senatoren Jreesd zijn dat de oor. kan opnieuw zal uitbn t)e Senaat moest onder debat over de stationer: militairen in Bosnië, dat gisteren had zullen beg |nde week uitstellen. De Amerikaanse mimstf William Perry verzekerd Vi Brussel (anp) - De Eu schappelijk visserijbe. Daardoor wordt een a; bedreigd. Strenge ma waarschuwde de co Wetenschappelijk toont aan dat de stand soorten vis ronduit arn constateert de commissi gelijks bestuur van de Unie. Biologen waarsc vele jaren dat de voo biet onuitputtelijk zijn danks verslechtert de si (een maar. Ook de vi plukt daar de wrange van. „Deze ontwikkelin dat de Europese Unie in den niet heeft geprofitee mogelijkheden die er to om de visstand te bes aldus de commissie. Vis missaris Bonino wijst rr schuldigende vinger vo de EU-lidstaten. Hun nisters hebben in het meer oog gehad voor de van de vissers dan vo scherming van de natu Gloucester (ap) - De Iwegens de moord op tot tien maal levensl hebben haar advocat West heeft gedurende weken durende proces gehouden onschuldig te schuld in de schoenen van haar echtgenoot die zichzelf op 1 januari de gevangenis, waar hi ces afwachtte. De adv de 41-jarige West will Hof van Beroep een d~ bewijsmateriaal opnie zo zei een van hen, Le Sommige getuigen he verhaal verkocht aan de advocaten vrezen vloed heeft gehad op d voor de rechter afgeleg i Parijs (rtr)-DeFra' Alain Juppé wil on lingen met de vakb gaan over de inzet v nimum aan transpo tijdens de staking, van de linkse feder NotaL zei dat Jup^ een brief had gevraa opening van de be ter verlichting van situatie van miljoe forensen. Die zucht Door Frans Wijnand Bonn - De Duitse bister van Econo ken, Günther Re Uijft vooralsnog Het presidium va' J°P sprak gister trouwen in hem i werd sinds dins gerekend op zijn ke (gedwongen) a Volgende week do de liberale partijto °an zal het lot kexrodt alsnog t f an> in samenh' Wdjwel zekere aftr kabinets- en partij H4HheUSSer"Schna riU thans nog min' ™ie in het kabinet 8 'mks-liberale neusser, van wie Z1i °P termijn »terschaP Jv "eelt haar politiek 81 nr?r?,n een enclu Bii!!! ï.e n vat) h dan r °niSCh a §angsterwoningen

de Stem | 1995 | | pagina 4